WEGEN DER GERECHTIGHEID Onder zeer groote belangstelling en op feestelijke wijze is in de hangar van de K.N.I.L.M. op Tjililitan de eerste De Nederlandsche cameraman Van Neyenhoff filmt op het vliegveld Tjililitan het vertrek van het reis van den normalen vliegdienst Ned. Indiê-Australië geopend. - Een overzicht kort voor het vertrek eersle K.N.I.LM.-vliegtuig van den normalen dienst^ op Australië. - Achter hem de heer Licko FEUILLETON Naar bet Engelsch van SYDNEY HAMMOND (Nadruk verboden). Spannende Episoden uit de practijk van Mr. Alfred Mulligan, den beroemden strafpleiter, speurder en raadsman in mys terieuze aangelegenheden; naverteld door zijn toenmaligen jongeren medewerker, Mr. Hugh Steward. 24) „Ik heb ze op een schot in een van hun voorbanden getracteerd," zei Mr Mulli gan op korten, afgebeten toon. „En nu, Hugh, alles wat je er uit kan halen." Zijn gezicht stond hard, koud, maar ik kon de zenuwspanning in hem als het ware in mijn eigen lichaam weerkaatst voelen. Als gehynotiseerd chauffeerde ik zoo als ik daarvóór en daarna nooit meer ge chauffeerd heb en het ook nooit meer hoop te doen hield het stuur omklemd tot ik twee minuten later de Rolls Royce voor ons uitzag. „Laat je claxon loeien", beval hij, op staande en met zijn armen zwaaiend als een dolleman. Eindelijk zagen we den hertog omkijken en vervolgens een order aan Groves geven. De groote wagen minderde vaart en kwam tot stilstand. „Stop er naast, Hugh, maar zóó, dat je er direct weer als de wind vandoor kunt gaan!" We bereikten hem en Mulligan gilde zijn orders uit. „Spring in mijn auto, als jullie leven je lief is. Maak voort; in s' hemelsnaam, maak voort!" Zijn toon en houding waren voldoende, al begrepen ze niets van zijn opwinding. Op een hoop lieten ze zich achterin de Buick vallen. „Vooruit, Hugh. Volle kracht weer!" Ik taxeer, dat we vijftig meter van de Rolls Royce waren, toen het kwam. Een daverende ontploffing en de groote wagen scheen letterlijk in tweeën te splijten. Het achterstuk werd in brokken uiteengeslin- gerd en wat er overbleef, was binnen se conden een laaiende vuurzee. Een heelen tijd stonden we er in gefascineerde ontzet ting naar te kijken; toen stak de groot vorst een sigaret aan en wendde zich naar zijn gastheer. „Vertoonen al je wagens dergelijke kun sten, beste kerel?" vroeg hij met. droge ironie. Maar de hertog was nog te zeer van streek om op zijn kalmen humor in te gaan. „Hoe heb je het ontdekt, Al?" vroeg hij met onvaste stem. Muligan beantwoordde de tot hem ge richte vraag evenmin als de hertog het ge daan had. Hij staarde met donkeren blik naar Groves, die zoo wilt als een doek was. „Wie heeft je omgekocht?" zei hij streng. „En hoeveel heb je gekregen voor het laten leegloopen van het reservoir?" „Ik ben niet omgekocht en ik heb niets gekregen; ik zweer het, zoowaar ik leef", was het heesche antwoord. „Het was een dame, die zei, dat ze Zijne Koninklijke Hoogheid zoo graag eens van dicht bij wil de zien, en ze bepraatte mij dat ik den wa gen in het dorp zou laten stoppen. Ze wilde een foto maken; het idee om de tank te laten leegloopen was van haar. Maai ik heb er geen cent voor gehad ik zag er geen kwaad in.... Ze had zoo'n vleiende, over redende manier van spreken, die valsche kat!" „Jij duivelsche schooier", mengde de her tog zich in het gesprek. „Hoe kwam die ver vloekte bom of wat het was, in de auto?" „Daar is hij niet aansprakelijk voor, Teddy", antwoordde Mr. Mulligan. „Dat vuile karweitje heeft de knecht van Har vey opgeknapt. Maar of hij wist. dat het een bom was, zou ik niet durven zeggen. Keer den wagen, als je wilt, Hugh Er zijn nog 'n paar dingen op te helderen." Het eerste was spoedig genoeg opgehel derd. De race-wagen, die ons achtervolgd had, was over den kop geslagen en van een steilen berm naar beneden gevallen. De drie inzittenden waren allen dood. Mulligan vertelde van het vuurgevecht. „U bent onweersprekelijk een man naar mijn hart, Mr. Mulligan!" prees de groot vorst, „een man van de daad als ikzelf. Maar toch is het me niet heelemaal duide lijk, waarom u ons niet direct gewaar schuwd hebt, toen il die bom in het reser voir zag doen." „Dat kon ik niet, Uwe Hoogheid, om dat het op dat moment niet tot me door drong, dat het een bom was. Ik dacht, dat de knecht de gasfilter er in deed, en pas toen die achter van den wagen viel, besefte ik, dat hij er iets anders had ingestopt. Puur geluk. Geen .kwestie van scherpzin nigheid of combinatievermogen of zoo. Was u nog dertig meter doorgereden voor het ding van den auto viel en om een bocht uit het gezicht verdwenen, dan waren de slachtoffers aan ónzen kant gevallen! Maar laten we ons gelukkig prijzen, dat het ding op het goede oogenblik van de Rolls Roys viel! Het stond toen voor me vast, wat er gebeurd was en de onmiddellijke vervolging was de beste bevestiging, die ik mij wenschen kon." Dit is het getrouwe relaas van een van de spannendste episoden uit de veelbewo gen carrière van mijn genialen vroegeren „baas". Harvey's knecht bleek een halfwijze stumper te zijn, die door een van de man nen was omgkocht om de tijdbom in het reservoir te stoppen. Ze hadden hem op de mouw gespeld, dat het een nieuw pa tent was om de snelheid van een auto op te voeren, zonder meer benzineverbruik, en dat ze dat wilden probeeren. Als het suc ces had op den wagen van den grootvorst, zou dat een reuzenreciame zijn! Wat Williams betreft, die werd gevan gen gehouden in een van de buitenwijken van Londen, waar beambten van Schot land Yard hem vrij spoedig ontdekten. Na tuurlijk kwam hy, na van den schok her steld te zijn, weer in dienst van den her tog terug. De vrouw had hem hetzelfde voorstelgedaan als aan Groves, maar hij had het verontwaardigd van de hand ge wezen, en op zijn weigering was hij door de twee mannen besprongen en bewusteloos geslagen. Het was nog een wonder dat ze hem in het leven hadden gelaten, maar hun doel, dat hij niets van hun plan kon vertellen, was door zijn ontvoering bereikt. Daar hij wist, van hetgeen in de garage van Harvey zou gebeuren dat was hem verteld; hij hoefde alleen maar het reser voir te laten leegloopen had hij getracht den hertog, via zijn vrouw, te waarschu wen, maar meer dan enkele woorden kon hij niet neerschrijven en hoe had hij het nog gedaan! en die schijnbaar onsamen hangende woorden waren voor iederen niet ingewijde, zelfs voor Mulligan, wien het toch niet aan schepzinnigheid ontbrak, on begrijpelijk geweest. Toen hij geweigerd had, hadden de schurken het langs een om weg geprobeerd.... en bijna succes ge had! Het bleek dus, dat de beide theorieën van Mulligan over het doel der ontvoering tot op zekere hoogte juist waren. Williams vertelde nog, dat de vrouw contact met hem gezocht had, onder voorwendsel, dat die mannen haar achtervolgden en dat hij uit zuiver menschlievende overwegingen haar al een paar maal eerder ontmoet en met haar gesproken had. Zijn toespeling over schurken had op die vermeende ach tervolging betrekking gehad en het lag voor de had, dat hij op het verzoek van de jonge vrouw haar bij den viersprong te ontmoeten, was ingegaan. Maar hij had hef toch beter geoordeeld met de beste be doelingen zijn vrouw onkundig te laten van zijn nieuwe .relatie". Vrouwen maken zich soms zoo gauw angstig! Het eenige wat nog dient vermeld te wor den is, dat enkele dagen later een kostbaar antiek uurwerk op Mr. Muligan's kantoor werd bezorgd. Aan de achterzijde staat ge graveerd: „Met garantie tegen ontploffing. Alexis". (Wordt vervol^* De inwijding der gerestaureerde kathedraal van Reims ging met grootsche plechtigheden gepaard. Een overzicht Benzine-laden tijdens den eersten luchtvaart-wedstrijd van deEngelsche.Women's Air Reserve" te Romford Reusachtige rosetten versieren de „Place de l'Opera" en de .Boulevard des Italiens" te Parijs voor het aan staand bezoek van het Engelsche Koningspaar Het in gereedheid brengen der loggers voor het uitvaren ter haringvangst gaf Maandag heel wat vertier in de Scheveningsche visschershaven „Koninklijke" deelname aan het Oud-Limburgsch schuttersfeest, dat te Neeritter werd gehouden en waaraan bijna alle Limburgsche Schutterijen deelnamen

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5