BINNENLAND KERKNIEUWS RECHTZAKEN HüSHM AGENDA Euwe kampioen van Nederland DINSDAG 12 JULI 1938 JE LEÏBSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. I Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5Ü per kwartaal Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad fé 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? NOG SOMBER WEEK De Bilt seint: Verwachting: Matige tot zwakke wind uit Westelijke richtingen, zelfde tempera tuur. In het Noorden betrokken tot zwaar c.i half bewolkt, weinig of geen regen. In het Zuiden betrokken tot zwaar bewolkt met eenige regen. Hoogste barometerst.: 765.0 te Toulouse. Laagste barometerst.: 748.9 te Seydisfjord. De kern van de hoofddepressie ligt thans tusschen Faroer en IJsland. Het hooge druk gebied over Frankijk in de Golf van Bis- caje nam nog verder in beteekenis af. De gisteren over de Britsche eilanden ge legen storing bevindt zich thans boven West-Duitschland. Over de Britsche eilanden, ons land, Noord-Frankrijk en Duitschland bleef het rog koel en eenigszins regenachtig weer. Cver Midden- en Zuid-Frankrijk is het nog vrij warm, terwijl het voorts over Finland er. Noord-Scandinavië rustig warm weer blijft. Voor ons land valt nog geen ver andering in de temperatuur te ver wachten. Voor het Noorden zijn de regenkansen bij gedeeltelijk be wolkten hemel vrij klein, terwijl voor het Zuiden bij zwaarbewolk- ten tot betrokken hemel de regen kansen nog groot zijn. De wind blijft Westelijk en zal tijdelijk tot zwak afnemen. LUCHTTEMPERATUUR. 16.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.! Van Dinsdagavond 9.49 uur tot Woens dagochtend 4.22 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 13 Juli voorm. 4 uur en nam. 4.24 uur. Maan op Dinsdagavond 20.49 uur, onder Woensdagmorgen 5.57 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 17 gr. C. VIJF JAAR KERKVERVOLGING IN DUITSCHLAND. De „Osservatore" bespreekt een desbetreffend document van Mgr. Groeber De „Osservatore Romano'' publiceert een bespreking van een document, af komstig van Mgr. Conrad Groeber, aarts bisschop van Freiburg in Breisgau, waar in een overzicht wordt gegeven van den godsdienstigen toestand in Duitschland na vijf jaar nationaal-socialistisch bewind. Het blad merkt op, dat het door den bis schop opgehangen sombere beeld in alle streken van Duitschland teruggevonden kan worden. Het eerste deel van het document be handelt de anti-godsdienstige propaganda, de anti-christelijke denkbeelden van Ro- .senberg en de zedenprocessen: het zegt, dat verzaking van den godsdienst vooral bij onderwijzers en ambtenaren wordt aangemoedigd. In 1937 zijn in Freiburg 3374 menschen afgevallen. Het tweede deel maakt melding van het vernielen en verminken van kruisen enz. In het derde hoofdstuk wordt beschre ven, hoe de uitoefening van den gods dienst belemmerd wordt. Men verhindert, aldus het document, ambtenaren de dien sten bij te wonen. De Katholieke „Volks- verein", 30.000 leden tellende, werd ont bonden, het concordaat ten spijt. Katho lieke sportvereenigingen zijn niet meer geoorloofd. Ook anderen confessioneelen vereenigingen wordt het moeilijk ge maakt. Het vierde hoofdstuk beschrijft de be- CONGRES NATIONALE FEDERATIE HET WIT-GELE KRUIS. Naar wij vernemen heeft Zijne Hoog waardige Excellentie Mgr. dr. J. de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, het voornemen te kennen gegeven de morgenzitting van het Nationale Wit-Gele Kruis congres op Woensdag 13 Juli te bezoeken. Dit congres wordt gehouden in het ge bouw Tivoli aan de Kruisstraat te Utrecht. M. GRAAF DE MARCH ANT ET D'ANSEMBOURG. Niet toegelaten als lid van de Staten van Limburg. In de gisteren voortgezette zomerzit- ting van de Staten van Limburg is een commissie van 5 leden benoemd om de geloofsbrieven te onderzoeken van het nieuw benoemde Staten-lid, M. graaf de Marchant et d'Ansembourg. Deze commis sie heeft met de grootst mogelijke meer derheid geadviseerd tot niet-toelating. Zij heeft de kwestie van de nationaliteit bui ten beschouwing gelaten, maar geconsta teerd, dat niet voldaan is aan de bepa ling van art. 17 van de Kieswet, waarbij kennis genomen werd van een brief van den burgemeester van Amstenrade. Z. h. s. werd dienovereenkomstig be sloten. BEGRAFENIS KORPORAAL VLIEGER VAN HUL TEN. Hedenochtend is te Tilburg met militaire eer het stoffelijk overschot van den kor poraal vlieger J. K. C. V. van Huiten, die Vrijdag j.l. bij het vliegongeval bij Schel- lingwoude om het leven kwam, ter aarde besteld. Om negen uur werd in de parochiekerk 't Heike een Requiemmis opgedragen. De begrafenisstoet, die geopend werd door tamboers van de Jagers, bestond uit een detachement van 25 Jagers, onder commando van den eersten luitenant der Jagers, J. J. H. W. Couvée. Verder zagen wij o.a. den officier M. S. D. tweede klasse, B. Vinke, chef van den technischen dienst van het vliegkamp de Mok, den officier-vlieger tweede klasse J. Vaazon Morel, chef-instructeur te Schel- lingwoude en pater G. J. Vonk S.C.J., di recteur van de R.K. militaire vereeniging te Amsterdam. Op het kerkhof was verder nog aanwezig de kapitein-luitenant ter zee G. G. Bozuwa, commandant van II.M.'s vliegkamp de Mok. BENOEMINGEN BIJ DE PATERS VAN DEN H. GEEST. Bij gelegenheid van het Liturgisch feest van de Verspreiding der Apostelen, deden dezer dagen in de Gx-oot-Scholastikaten der Congregatie van den H. Geest 117 jonge Paters hun „Toewijding aan het Apostolaat''; 98 Paters werden benoemd voor de 32 verschillende Missiegebieden, welke aan de Congregatie van den H. Geest zijn toevertrouwd, terwijl de ove rigen in de Opleidingshuizen werden ge plaatst. In het Groot-Scholastikaat der Neder- landsche Provincie te Gemert werden Za terdag j.l., in tegenwoordigheid van Z. Hoogw. Exc. Mgr. B. Hilhorst, door den hoogeerw. Pater dr. L. Vogel de volgende benoemingen gegeven: Voor het Apostolisch Vicariaat Baga- moyo (Engelsch Oost-Afrika) de wel- eerw. Paters P. van Adrichem uit den Haag; A. Melis uit Nieuwer Amstel; A. Sleutjes uit Den Dungen; W. Krijnen uit Roosendaal; de weleerw. Paters Jos. Ver meulen uit Amsterdam, tot nu toe leeraar aan het Missiehuis te Weert; de eerw. Broeders Savinus van Grootel uit Geldrop en Samuel Dorssers uit Weert. Voor het Missiegebied Doume (Oost- Kameroun, Fransch-West-Afrika) de wel eer w. Paters A. v. d. Zanden uit Boekei; J. Teerenstra uit Bolsward; W. de Jager uit Amsterdam; W. Engbers uit Eindho ven en H. Zegers uit Zeeland (N.-Br.). Voor de Apostolische Prefectuur Cu bango (Portugeesch West-Afrika) de wel- eerw. Paters A. van Houtert uit Gemert en Th. v. Mierlo uit Gennep. Voor het Diocees Pointe-a-Pitre eiland Guadeloupe, Kleine Antillen), de wel- eerw. Pater H. Scheerder uit Schevenin- gen. In de Missiehuizen der Nederl. Provin cie werden geplaatst: te Gemert de wel- eerw. Pater P. Strous uit Neer; te Weert de weleerw. Paters P. de Boer uit Nieuw Vennep en E. Welling uit Pannerden; te Baarle-Nassau-grens de weleerw. Pa ter M. van Duynhoven uit Erp. lemmeringen, die de prediking in den weg worden gelegd. Vliegende blaadjes van godsdienstigen aard zijn verboden. In Baden zijn twee en twintig Katholieke bladen verdwenen, verscheidene Katho lieke boeken zijn verboden. In het vijfde hoofdstuk behandelt de bisschop de belemmering van het onder wijs. Bijbelsch onderricht is ovex*al afge schaft. Ambtenaren kunnen hun kinde ren practisch niet naar Katholieke scho len zenden. De laatste hoofdstukken behandelen de Katholieke vereenigingen, werken van barmhartigheid, enz. HAAGSCHE RECHTBANK. DE BRANDSTICHTING IN DE PARAPLUIEFABRIEK „PLUVIUS" TE TE LEIDEN. Tegen den dader twee jaar en zes maanden gevangenisstraf geëischt. In den nacht van 23 op 23 Mei 1934 is er een flinke uitslaande brand geweest in een perceel aan de Kraaierstraat te Leiden, alwaar gevestigd was de parapluiefabriek „Pluvxus". Het pand brandde nagenoeg ge heel uit en de verzekering betaalde het verzekerde bedrag uit. Maar na vier jaar was uitgekomen, dat deze brand was aangestoken en zoo moest hedenmorgen allereerst in de verdaohten- banik plaats nemen de taxi-chaffeur J. H. G. uit den Haag, thans ged. Bij het verhoor van verdachte kwam vast te staan, dat hij in den nacht van 23 op 24 Mei 1934 naar Leiden was gegaan. Bij het perceel Kraaier straat aangekomen had hij de deur ge opend met den sleutel, die er behoorde. Vervolgens had hij zijn schoenen uitgetrok ken en was naar boven gegaan. Daar had hij met een sigarenaansteker een gordijn in brand gestoken en toen hij zag, dat het goed brandde was hij ijlings vertrokken. In deze zaak waren zes getuigen gedag vaard. De rechercheur P. Raven uit Leiden heeft geconstateerd, dat op den genoemden da tum een hevige uitslaande brand woedde in de parapluiefabriek. De heer D. van Lith was destijds onder-commandant van de Leidsche Brandweer en heeft de bestrijding geleid. Het was een flinke brand, waarbij gevaar voor menschenlevens bestond om dat het pand bewoond was. De meubelmaker J. Brieër woonde bene den in het pand, alwaar hij zijn winkel had. Tijdens het uitbreken van den brand slie pen allen. De zoon van den vorigen getuige D. Brieër woonde in het zelfde gebouw en was door zijn vader tijdig gewekt.. Nog werden als getuigen gehoord mej. J. Munsterman en mej. N. W. A. Burgdorf- fer, die ook geconstateerd hadden, dat er brand was. Zij waren gewekt door de po litie. Verdachte erkende het ten laste gelegde volmondig. De Officier van Justitie wilde bij zijn eisch rekening houden met de wroeging, die verdachte gedurende die vier jaar ge had heeft. Niettemin is hij den dans vier jaar ontsprongen. Maar zijn wroeging zal wel groot geweest zijn, want reeds den nacht dat de fabriek afbrandde had ver dachte het aan zijn vrouw gezegd, die toen steeds een pressie op hem uitoefende. Niettemin is het feit buitengewoon ern stig en gaat het hier om de strafmaat. Dat alles zoo goed is afgeloopen is te danken aan een nachtwaker, die den brand tijdig ontdekte, waardoor de bewoners gewaar schuwd konden worden. De eisch werd ten slotte een gevangenis straf voor den tijd van twee jaar en zes maanden. Daarna moest terecht staan de vroegere eigenaar van de parapluiefabriek „Plu vius", Fr. J. S. uit Leiden, die verstek liet gaan. Aan hem was ten laste gelegd het kennis hebben van voornemen om brand te stichten en van dit feit geen kennis te geven aan de politie. Allereerst werden de zelfde getuigen ge hoord als in de eerste zaak ter zake de formeele vragen. Na deze verklaringen kwam de vrouw van verdachte G. haar ver klaring afleggen. Zij vertelde, dat haar man en S. veel samen waren. S. had wel eens ter sprake gebracht, dat de zaak niet goed ging en dat een brand uitkomst zou brengen. G. heeft toen aan zijn vrouw ver klaard, dat hij dien nacht de boel in brand zou steiken. Zijn vrouw heeft nog alles ge probeerd om hem van zijn voornemen af te brengen, althans volgens haar zeggen, maar hij wilde er niet van hooren, want het leek wel of hij onder invloed van S. stond. Na de daad volbracht te hebben was G. naar Italië gegaan. Dat zij het niet da delijk had aangegeven weet zij aan angst voor de gevolgen. Verdachte G. zelf vertelde daarna nog, dat hij het niet op bevel van S. gedaan had. De Officier noemde het dan maar een vriendendienst. Zoo kan aan S. niet anders ten laste ge legd worden dan wat hem nu ten laste is gelegd: het niet ter kennis brengen aan de politie van hetgeen hij wist. Zoo kan hem geen uitlokking, geen medeplichtig heid en geen heling ten laste worden ge legd. En alhoewel de Officier er van overtuigd is," dat hij een veel zwaarder straf verdient, moet spr. zich houden aan het ten laste ge legde artikel 136, wat een maximum straf van zes maanden toestaat. Het is dit maximum dan ook wat spr. tegen S. eischt, dus zes maanden gevange nisstraf. De uitspraak in beide zaken werd be paald op 20 Juli om 10 uur. ONEERIJK BANKDIRECTEUR. Twee jaar gevangenisstraf geëischt. Voor de Haagsche rechtbank moest he denmorgen terecht staan de 49-jarige W. F. A. v. K., thans zonder beroep, wonende te Wassenaar, ged. in het Hius van Bewa ring te 's Gravenhage, omdat hij als direc teur van het bijkantoor der Incassobank te Delft onder twee kwitanties valsche hand- teekeningen heeft geplaatst, waardoor hij zich onrechtmatig ongeveer 12.000 heeft toegeëigend. Het geval was uitgekomen toen verdach te was ontslagen. De nieuwe directeur heeft toen deze zaak aan het rollen gebracht, om dat op zekeren dag de erfgenamen van de wed. B. bij hem gekomen waren om hun erfenis ad ƒ12.000 op te vordeern. Toen was gebleken, dat dit geld al uitbetaald was gewordep. Er werd een nader onder zoek ingesteld, waaruit was komen vast te staan, dat verdachte aan den kassier had opgedragen om twee kwitanties uit te schrijven ten bedrage van 3000 en 9000. De kwitanties waren tegelijkertijd uitbe taald geworden en eenigen tijd later had verdachte de kwitanties terug gebracht, terwijl zij onderteekend waren met de naam van de rechtmatige eigenaresse van het geld. De kassier had gedacht, dat alles in orde was. Na de directeur, die thans deze functie uitoefent, en den kassier gehoord te heb ben, werd als laatste getuige gehoord de 61-jarige mej. K., erfgename van de wed. B., die vertelde, dat zij na het overlijden van haar zuster, de wed. B., met haar broer naar verdachte was gegaan om het geëerfde geld op te vorderen. Verdachte heeft toen meegedeeld, dat hij het geld niet eerder kon geven dan in December, dus eenigen tijd later. De vrouw van verdachte was toen naar de erven gegaan en had hen verteld, dat haar man het geld niet meer onder zich .had, maar het ten eigen bate had aangewend. Niettemin zou hij zijn uiterste best doen om het geld terug te be talen. Toen de directeur inmiddels werd ontslagen was de zaak aanhangig gemaakt. De Officier van Justitie jhr. mr. van Asch van Wijck hield een uiterst fel requisitoir, waarin spr. vaststelde, dat verdachte nog meerdere knoeierijen heeft gepleegd. Ver dachte had geld noodig om te speculeeren. Toen hij daarmee begonnen was moest hij wel doorgaan en om aan deze neiging te kunnen voldoen heeft hij zich vergrepen aan het geld van anderen, dus van zijn cliënten. Hij zag er niet tegen op elk half jaar valsche afrekeningstaten in te sturen naar de wed. B. In de afgeloopen jaren heeft hij ruim 50.000 verspeculeerd. Het is al begonnen met het vergokken van het geld, dat zijn vrouw bij het huwelijk mee had gebracht, zijnde 15.000. De Officier gaat op deze feiten no.g dieper in om tot de conclusie te komen, dat verdachte schan delijk misbruik van vertrouwen heeft ge maakt. Een zeer zware straf is hier, ge zien de omstandigheden, ten stelligste op zijn plaats. De eisch werd ten slotte twee jaar gevangenisstraf. De verdediger, mej. mr. Valk, pleitte uiterste clementie. Uitspraak 20 Juli. Sensationeele taxirit. Op 21 April j.l. des ochtends om 6 uur kreeg de Haagsche taxichauffeur P. Ver- eeckes bericht van zijn baas, dat hem een vrachtje wachtte op het Stuyvesantplein aldaar. V. reed erheen en C .G. K., van beroep chauffeur, stapte in. V. kreeg van zijn passagier opdracht naar Leiden te rijden. Daarna ging het naar L e i d- schendam. Toen K. in Leidschendam uitstapte pakte hij V. beet. In de worste ling kreeg V. het zoo benauwd, dat hij eigener beweging den aanvaller zijn por- temonnaie aanbood, waar K. het geld uit nam. Met de buit gemaakte zeven gulden ging hij ervan door. Heden stond K. voor deze feiten voor de Haagsche rechtbank terecht. Verdach te bekende hetgeen hem was ten laste ge legd. De officier van justitie, mr, Cohen Ter- vaert, requireerde tegen K. een jaar ge vangenisstraf. De verdediger mr. Parqui refereerde zich aan het oordeel van de rechtbank. HAAGSCHE POLITIERECHTER. En ga nu maar naar de politie. Een zwerver, zekere D, van E., die reeds negentien veroordeelingen achter zijn rug heeft,, was zoo ongelukkig geweest om te Nootdorp den grondslag voor zijn twin tigste straf te leggen. Het was zoo gekomen. M. Kroon reed te Nootdorp op zijn rijwiel. Op zeker moment verloor de wielrijder een busje groenten. Dadelijk stapte hij af om het verloren schaap weer te bemachtigen en toen hoorde hij plotseling iemand brullen „waarom moet je mij uit het gras jagen". Nog niet bekomen van de plotselinge schrik, werd het gezegde onderstreept door een harden klap midden in zijn gezicht. De zwerver, die zoo plotseling was opgedoken uit den graskant, had het niet bij dezen eenen klap gelaten, maar had een regen van slagen op het hoofd zijns tegenstanders neder laten dalen, zonder dat deze iets terug deed, zoo was hij geschrokken. Na dezen slagregen had de zwerver laconiek gezegd „ziezoo, ioop nu maar naar de politie." Nu dat had Kroon gedaan en de Nootdorpsche veld wachter had gezorgd, dat het recht zijn loop had. Vanwege de 19 veroordeelingen eischte ae Officier drie maanden gevangenisstraf. De Politierechter vond een «maand vol doende. HET WAALWIJKSCHE BILJART- WONDER KEESJE DE RUYTER. De vader en de impressario tot geldboeten veroordeeld. Gistermiddag is voor het kantongerecht te 's-Hertogenbosch schriftelijk vonnis gewezen in de zaak tegen H. C. de Ruy- ter en L. Vogel, x*espectievelijk vader en impressario van het z.g. Waalwijksche biljart-wonder Keesje de Ruytex'. Op Maandag 4 Juli j.l. hadden zij te recht gestaan wegens overtreding van de Arbeidswet. Hierbij werd aan den im- groot gevaar vatten. Maar TABLETTEN helpen dadelijk. Het »£k(yct«-kruls waarborgt de uitstekende werking [bAYER en onschadelijkheid. Gemeentel. Aankondigingen UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat een plan tot herziening (aanvulling) van het plan van uitbreiding voor de gemeente .Leiden, ten aanzien van gronden, gelegen tusschen de Heerengracht en den Zijlsingel, met in gang van 13 Juli 1938 tot en met 26 Juli d.a.v. voor een ieder ter inzage zal liggen ter gemeentesecretarie (afd. Algemeene Zaken). A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. Leiden, 12 Juli 1938. Donderdag. „St. Raphaël", ledenvergade ring, Bondsgebouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Z a t e r- d a g 9 tot en met V r ij d a g 15 Juli a.s., waargenomen door apotheek: Boekwijt, Breestraat 74, tel. 552. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8., tel. 274. pressario ten laste gelegd, dat hij den jongen op 5 Februari j.l. te Vught arbeid had doen verrichten door hem te laten spelen op een biljart, waarvoor de jongen geld had ontvangen. Aan den vader was ten laste gelegd niet gezorgd te hebben, dat zijn 13-jarig zoontje op dien dag geen arbeid vex-richtte. De ambtenaar van het openbaar ministerie was met den contro leur van de arbeidsinspectie, den heer J. Torn, uit 's-Hertogenbosch, van meening, hier te doen te hebben met een onderne ming tot exploitatie van een kind, ten einde geld te verdienen. Zoowel tegen den vader als den im pressario eischte de ambtenaar van het openbaar ministerie een geldboete van ieder 50.subsidiair 50 dagen hechte nis. De kantonrechter achtte in het schrifte lijk vonnis bewezen, dat de vader en de impressario zich schuldig gemaakt heb ben aan een overtreding van de Arbeids wet. De kantonrechter veroordeelde den va der tot een onvoorwaardelijke geldboete van 25.subsidiair 25 dagen hechte nis, en een voorwaardelijke geldboete van 75.subsidiair 25 dagen hechtenis met een proeftijd, loopende tot 23 Maart 1939. De impressario werd veroordeeld tot een geldboete van 25.subsidiair 25 dagen hechtenis. Van Landau na 41 zetten gewonnen Dé partij tusschen Euwe en Lan dau uit de laatste ronde van het tour- nooi om het persoonlijk kampioen schap van Nederland is door Euwe na 41 zetten gewonnen. Euwe heeft thans 9 punten uit 11, een aantal, dat niet meer door zijn naaste concurrenten van den Bosch en Cortlever kan worden ingehaald. Euwe heeft dus den kampioens titel gewonnen. De partij tusschen Euwe en Landau was een orthodox damegambiet. De ope ningszetten waren dezelfde als in de par tij tusschen Euwe en van Doesburgh. Landau zette echter beter voort en na een interessante schermutseling op den koningsvleugel ontstond een spel, dat vrywel gelijk was. Euwe ruilde de dames en in het hierna volgende eindspel vond Landau niet meer de goede voortzetting. Hij kwam een pion achter te staan en na dat de torens van het hord waren ver- dwenen, gaf Landau den hopeloozen strijd op.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2