„3,. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN TWEE JAAR STRIJD IN SPANJE DINSDAG 12 JULI 1938 29ste Jaargang No. 9079 De bestrijding van de werkloosheid Alles wat kan worden gedaan voor de bestrijding van de werkloosheid moet worden gedaan. De overheid kan, binnen zekere gren zen, de werkgelegenheid verruimen door het doen uitvoeren van openbare werken. Daardoor wordt, vanzelfsprekend, direct de' werkloosheid teruggedrongen. Direct maar ook indirect. Door het uit voeren van die werken, wordt er door degenen, die daarbij zijn betrokken, n.l. uitvoerders, leveranciers, arbeiders geld verdiend, dat weer wordt uitgegeven en zoo weer opnieuw, aan anderen, werk ver schaft. Wij zijn daarom voorstanders van het uitvoeren van openbare werken door de overheid. Maar wij zien daarin niet het middel, om den economischen toestand te sanee- ren, gezond te maken. Natuurlijk is dat het middel niet. Het middel ligt in de directe, doelbewus te gezond-making van het bedrijfsleven. En in dit verband willen wij ook hier nog even de aandacht vestigen op een be sluit, gisteren door den gemeenteraad van Leiden genomen, op voorstel van B. en W. Met medewerking van de gemeente zal een groot aantal werklooze textielarbeiders te werk worden gesteld bij de Wollendeken- fabriek v.h. J. Zaalberg Zn. Teneinde niet genoodzaakt te zijn jongere werkkrach ten aan te nemen, verzocht de N.V. ban het gemeentebestuur te bevordeten, dat, gelijk ook elders heeft plaats gehad, een regeling zou worden getroffen, volgens welke aan de te werk te stellen arbei ders, voor zoover deze tengevolge van lang durige werkloosheid niet meer beschikken over voldoende vakroutine, een trainings toeslag wordt toegekend, totdat zij weder voldoende vakbekwaamheid hebben ver kregen. De minister van Sociale Zaken was bereid gevonden aan deze regeling mede te werken en had een Rijksbijdrage toege zegd in de kosten van het verleenen van zulk een trainingstoeslag. Voor eiken werk- loozen textielarbeider, die in het bedrijf wordt opgenomen, wordt door de ge meente een bedrag van 45 beschikbaar gesteld, waarvan pl.m. 80 pet. voor reke ning van het Rijk komt. De kosten voor de gemeente zullen maximum 1350 be dragen. A1 s de overheid op deze of op derge lijke wijze kan medewerken tot bestrij ding van de werkloosheid, is dat oecono- misch veel gezonder, dan dat zij hetzelfde beoogt met de uitvoering van openbare werken. En zeker onder locaal op zicht zijn deze of dergel ij ke vor men van steun-verleening uit de overheids kas, ter bestrijding van de werkloosheid, veel effectiever. Om in Leiden b v. even veel arbeiders aan *t wérk te krijgen, voor even langen tijd, als nu, na boven-ver- melde onderhandelingen en tegemoetko mingen, bij de firma Zaalberg, zou van de gemeente niet worden gevraagd ruim dui zend gulden, maar eenige malen honderd duizend gulden/ Nogmaals, wij zijn niet tegen het uit voeren van openbare werken als mid del van bestrijding der werkloosheid. Wij zijn er voorstanders van. Maar men zoeke daarin toch zeker niet het middel! HE WERELD IN VOGELVLUCHT LONDEN: Het Britsche plan betreffende de terugtrekking der buitenlandsche vrij willigers uit Spanje is gisteren in den vorm van een z.g. Witboek gepubliceerd. In hoofd zaak was dit plan reeds bekend, alleen de bijzonderheden zijn nieuw. Wij verwijzen naar het overzicht van den inhoud elders in dit blad. Het wachten is thans op de re geeringen van Burgos en Barcelona. In verband met de omvangrijkheid en inge wikkeldheid van dit plan zal het wel een maand kunnen duren voor de antwoorden eer beide Spaansche partij en verwacht kun nen worden. Zoodra deze partijen hun toe stemming hebben gegeven, zal de volledige niet-inmengingscommissie bijeenkomen, teneinde het plan definitief aan te nemen. Deze definitieve aanvaarding zal den datum aangeven, te rekenen van welken de pe rioden in den tijdtabel der terugtrekking beginnen zullen. Intusschen is Barcelona reeds begonnen te stoken en is een beschuldiging gelanceerd aan het adres van Franco, dat deze zou Het R.K. W erklieden- verbond En de bestrijding der werkloosheid „Zou den derden Dinsdag in Sep tember het verlossende woord niet gesproken worden, dan komt men, menschelijkerwijze gesproken, te laat". Heden werd te Nijmegen de Voorjaars vergadering gehouden van het R.K. Werkliedenverbond in Nederland. De voorzitter, de heer A. C. de Bruyn wees er in zijn openingsrede op, dat de groeiende kracht en vitaliteit der beweging in haar geheel genomen tot vreugde en dankbaarheid stemmen. Nu meer dan ooit, waar we in een tijd leven, dat de hoogsten waarden en heiligste belangen op het spel staan. Is de economische crisis zorg wekkend, nog meer beangstigend is de geestelijke crisis. Te midden van die maal stroom staat de beweging evenwel als een sterke rots. Paus Pius XI aldus spreker die met bewonderenswaardige moed en breed heid van inzicht de contouren eener ge heel nieuwe, christelijke maatschappij schetste, rekent, als hij alle goedwillenden in hechte aaneensluiting naar de verwe zenlijking van dit ideaal oproept, heel in het bijzonder op de katholieke arbeiders beweging. („Divini Redemptoris" 70,68,54). Komende tot de bespreking van het werkloosheidsprobleem wees de heer de Bruyn op het verbondsadres dd. 13 Mei aan den raad van ministers en het mani fest gericht tot het Nederlandsche volk. Met voldoening aldus spreker heb ben wij gemerkt, dat bij het laatste werk loosheidsdebat ons adres weerklank heeft gevonden, zoowel bij de volksvertegen woordiging als bij de regfeering. Niemand had verwacht, dat de regee ring bij die gelegenheid reeds tot een af doende oplossing zou komen. Het voorstel nopens de 60 millioen méér voor het werkfonds kon slechts als een incidenteele maatregel worden beschouwd. Hetgeen echter toen niet kon worden verwacht, daarop wordt over enkele maanden, in de troonrede en de millioe- n en-nota gerekend. Dan is het juiste tijd. De juiste tijd, om dat het nieuwe kabinet voldoende gele genheid om voor te bereiden gehad heeft en ook, omdat het nog voldoende tijd voor zich heeft om wenschelijk geachte maat regelen te verwezenlijken. Zou de Derde Dinsdag in September het verlossende woord niet worden ge sproken, dan komt men, menschelijker wijze gesproken, te laat. Met spanning wordt ons herhaaldelijk de vraag gesteld: Is er reden om terzake van het werk loosheidsvraagstuk als arbeidersbeweging dit kabinet met vertrouwen tegemoet te treden? Op die vraag, vervolgde de heer de Bruyn, is door ons, publiek, reeds eerder, zij het met inachtneming van reserves, geantwoord. Het is verklaarbaar, dat in het bijzonder ons arbeidende volk niet ophoudt die vraag te stellen. Welnu: afgaande op hetgeen dit kabinet in economisch-sociaal opzicht heeft gedaan men denke aan de voorontwerpen van wet van Minister Romme en de wettelijke maatregelen van minister Steenberghe afgaande ook op hetgeen minister Colijn, voor zitter van den Raad van Ministers, bij het werkloosheidsdebat heeft ge zegd, meenen wij inderdaad de eerst- trachten de Italiaansche vrij willigers te „camoufleeren". Er zal inderdaad veel goede wil te pas moeten komen om dit plan wer kelijk te doen slagen en aan pogingen om l et te ontduiken zal het hoogstwaarschijn lijk wel niet ontbreken. Inmiddels neemt de Italiaansche druk op Chamberlain om het Engelsch-Italiaansche accoord in werking te stellen, zonder de terugtrekking der vrijwilligers af te wach ten, snel toe. Het is duidelijk, dat men te Rome het terrein bereidt voor een nieuwe nota van Mussolini aan Chamberlain, be helzende, dat indien het accoord niet ter stond in werking treedt, de Italiaansche openbare meening hem (Mussolini) zal nopen zijn geheele vrijheid van handelen te hernemen. PARIJS: Gisternamiddag is op het Pa- rijsche vliegveld te Bourget het vliegtuig van den Amerikaan Hughes aangekomen. Daarmee is de eerste étappe van de wereld vlucht volbracht. Die 'eerste étappe was een Cceaanvlucht, wat nog altijd een riskante onderneming is. Inmiddels is Hughes met zijn metgezellen doorgevlogen naar Mos kou, waar zij vandaag zijn aangekomen. De vlucht is bedoeld" als reclame voor de wereldtentoonstelling in New York in 1939. komende tijd met vertrouwen tege moet te mogen zien. Het is zeer wel mogelijk, dat de regee ring met maatregelen komt, waarmede wij het niet geheel eens zijn, dan wel, dat niet ver genoeg wordt gegaan, zoodat er een zakelijk verschil van meening bestaat doch dat is niet erg, indien de regee ring maar komt met een reeks sluitende maatregelen, die een effectieve bestrij ding van de werkloosheid binnen betrek kelijk korten tijd ten doel hebben. Doet zij zulks, dan is het woord aan de volks vertegenwoordiging, dan zal blijken of de ze haar tijd en haar plaats voldoende be grijpt. Reeds staat wel vast, dat een deel zijn kracht zal zoeken in sabotage en verdachtmaking dat dan althans de groote meerderheid haar taak en haar plicht begrijpe door constructief opbou wend werk te leveren. Ook voor onze volksvertegenwoordiging staat er meer op het spel dan het vinden van een oplos sing voor een bepaald probleem: zij zal zijn of niet zijn. Niet ten onrechte is er gesproken van de „zelfmoord der kiezers", die op een dag van verblinding een absolutistisch- dictatoriaal regiem aan het bewind zou den helpen. En niet ten onrechte zou men kunnen spreken van den „zelfmoord van het par lement", indien het ons traditioneel-de- mocratisch staatsbestel zóó zou opvatten, dat het op ieder oogenblik te pas en te onpas in alle bijzonderheden van het staatsbestuur moet mee bedisselen en mee beslissen. Hoe gaat dat in de toch wel democra tisch ingestelde deélen der Nederlandsche arbeidersbeweging? Hoe is daar de ver houding tusschen leiding en leden? Vol staat men daar, waar men naar den geest vrijwel gelijkgerichte mensohen ontmoet, niet met het trekken van de groote lij nen? Indien men wenscht, dat de regee ring werkt, dan zal men haar het vlot werken mogelijk moeten maken, door haar de noodige vrijheid te laten. Dat heeft met dictatuur niets te maken. Het is veel meer een juiste opvatting van gezonden volksinvloed, van vrijheid en democratie. Gaat het daarbij om nieuwe leden? Daar gaat het óók om, doch het is niet de hoofdzaak. Hoofdzaak is: de verbreiding in onzen eigen kring en daarbuiten van de idealen, neergelegd in Quadragesimo Anno en met name het ideaal der sociaal-ecomische ordening. Is het dan niet wenschelijk, dat alle katholieke arbeiders en bedienden zich ons aansluiten om één fhacht te vor men? Zonder twijfel. Toch meenen wij onze waarschuwing te moeten herhalen: niet ieder die zioh aanmeldt, kan worden aangenomen. Voorkomen moet worden dat „zuiveringsacties" moeten worden gevoerd, voorkomen moet worden dat menschen tot onze rijen doordringen, die op last van anderen hun lidmaatschap gebruiken tot het plegen van verraad. Wij bidden en vertrouwen, dat de goede God het werk van onze beweging en al hare leden ook in de toekomst in ruime mate moge zegenen. DE VLUCHT OM DE WERELD VAN HUGHES. NEW YORK, 12 Juli (A.N.P.). Hughes heeft in een draadloos bericht medegedeeld, dat hij, na zijn brandstoffenvoorraad te Moskou te hebben aangevuld, over een uur weer zou vertrekken. Om 13 uur 31 is Hughes uit Moskou ver trokken. Hij startte in de richting Osm. Hughes is voornemens in een nonstop- vlucht naar Omsk te vliegen, een afstand van 2500 K.M. Na Omsk staat dan een landing in Jakoetsk op het program. Daar- cp volgt Fairbanks op Alaska. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Het Britsche plan tot terugtrekking der vrijwilligers gepubliceerd. (2de blad). De positie der Katholieke Kerk in Duitschland na 5 jaar Nazi-bewind. (2de blad). Een nieuw Duitsch pers-offensief tegen Tsjecho-Slowakije. (2de blad). Het terrorisme in Palestina. (2de blad). De Amerikaansche Hughes over den Oceaan. (2de blad). Binnenland Zes personen gewond bij autobotsing op den weg ArnhemEde. (4de blad). Sport en Wedstrijden In den strijd om het schaakkampioen schap van Nederland behaalde dr. Euwe den kampioenstitel. (4de en 1ste blad). De 6e etappe van den Tour de France door den Italiaan Rossi gewonnen. (4de blad). Het jaarverslag van den I.V.C.B. (4de blad). Maandag a.s. den 18den Juli, zal het 2 jaar geleden zijn, dat in den opstand van verschillende garnizoe nen de Spaansche burgerkrijg een aanvang nam. Daags tevoren was de strijd reeds uitgebroken in Marokko. Hier volgt een korte opsomming van enkele der voornaamste feiten. 1936. 12 Juli: Calvo Sotelo, de leider der monarchisten in het Spaansche parlement wordt vermoord. 17 Juli: Opstand van de Spaansche garnizoenen in Marokko. 18 Juli: Verschillende garnizoenen in Spanje in op stand. La Linea, Algeciras, Cadiz, Sevilla, Burgos, Valladolid, enz. 20 Juli: De openlijke opstand in Madrid in de Mon tana kazernes, onder leiding van Generaal Fanjul. Deze opstand werd in den kiem gesmoord. In Navarra, Castillië, Arragon, Galicië, slaagde de militaire opstand spoedig. In Andalusië en de groote industrie-steden handhaafde zich het Frente Popular. 11 Aug.: Santander in handen der Witten, 15 Aug.: Valt Badajoz. Eind Aug.: Bezetten de Witten zoowat half Spanje. Generaal Yaque verovert 4 Sept. Talavera. 23 Sept.: Bezet hij Torryos en den 27sten Sept. valt Toledo hem in handen en is het Alcazar ontzet. Generaal Mola verbreekt de verbinding met Frankrijk door op 4 Sept. Irun te bezetten, 14 Sept. valt San Sebastian. 5 Oct. Het begin van het beleg van Madrid. 1937. 29 Maart: Bilbao valt in handen der Witten. 18 Oct.: Geheel Noord-Spanje bezet. 9 Febr.: Val van Malaga. Dec.: Strijd om Teruel. De stad valt in handen der regeeringstroepen, wordt door de Nationalisten her overd. Begin van het groote offensief, dat tot heden nog voortduurt. 1938. 3 April: Lerida valt in handen der Nationalisten. 18 April: De kust bereikt bij Vinaroz. 13 Juni: Castellon gevallen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1