RIJNSTREEK Wij moeten handhaven! Lucht VerdediqingsFonds DE LAATSTE LES VAN LANGELOT DINSDAG 12 JULI 1938 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 GEMEENTERAAD VAN WASSENAAk Maandagavond vergaderde de Raad de zer gemeente onder voorzitterschap van den Loco-Burgemeester D. Th. Ruys. Af wezig waren de heeren mr. Kiewiet de Jonge wegens ziekte en mr. Ph. J. Iden- burg, de laatste zonder kennisgeving. Bij de ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen een afschrift van het Kon. Besluit van 28 Juni houden de eervol ontslag van den heer J. J. M. Wiegman als Bugremeester dezer gemeen te, ingaande 1 Juli en een schrijven van Ged. Staten houdende bericht van ont vangst tot vaststelling van de verordening als bedoeld in art. 9 derde lid der Win kelsluitingswet 1930. Ingekomen was een beroepschrift van de firma F. P. Jansen tegen een afwijzing van B. en W. op zijn verzoek tot het aan brengen van reclames. Naar aanleiding hiervan voerde de heer Dresselhuys het woord. Spr. zeide het toe te juichen dat de schoonheids commissie opkomt tegen schrikbarende en leelijke reclame, maar langs een snel- verkeersweg is 't voor een garage nood zakelijk een werkelijk zichtbare reclame te voeren. Wanneer hier geen reclame ge voerd mag worden zullen de garages even buiten de gemeente hier voordeel van trekken zoodat die langs den Rijks straatweg in de gemeente Wassenaar, daar zeer veel nadeel van ondervinden. Op voorstel van B. en W. werd hierop het verzoekschrift terugverwezen naar B. en W. om prae-advies. Ter tafel wordt vervolgens gebracht een voorstel van B. en W. om als vertegen woordigers der gemeente om voor de openbare vergadering van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland op Maandag 25 Juli a.s. in welke vergadering het uit breidingsplan der gemeente zal worden behandeld, aan te wijzen de heeren W. M. Dudok, architect te Hilversum, ont werper van het plan, Mr. J. van Kuyk, advocaat en procureur te Den Haag de raadsman der gemeente, en P. L. Huibers, directeur van Openbare werken dezer ge meente. De hierop volgende stemming was over eenkomstig het voorstel van B. en W. Viering van het regeerings- jubileum. Vervolgens werd door B. en W. het voorstel gedaan hun een crediet van f 500.toe te staan teneinde bij het re- geeringsjubileum van H. M. de Koningin aan alle leerlingen van openbare en bij zondere scholen een herinneringsgeschenk uit te reiken en op de kroningsdatum het raadhuis te verlichten. Het crediet werd 'oegestaan en tevens werd uit den Raad in overweging gegeven, om aan de wer- keloozen bij voldoende gelegenheid een extra toelage te geven van 1. Wethouder van Moorsel antwoordt op dit laatste dat hij dit in de Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon zal bespre ken. De heer Breedvelt vond het regeerings- jubileum van H. M. de Koningin zulk een belangrijk feit voor Nederland, dat hij B. en W. niet wilde binden aan 500. teneinde hun in de gelegenheid te stellen een aestetisch geschenk uit te reiken, waarvoor hij het voorstel deed om van het portret van H. M. hangende in de Raadzaal, een geschenk van wethouder Ruys, waarnaar de raadsleden altijd met zooveel genoegen kijken, een kleiner for maat uit te deelen. De voorzitter ant woordt den heer Breedvelt, dat dan mins tens een bedrag van f 2000,noodig zal zijn. De gemeente-rekening. De gemeenterekening dienstjaar 1937 werd hierop aangeboden, welke rekening de volgende cijfers geeft: gewone dienst aan inkomsten 1.529.856.32, uitgaven gewone dienst 1,409.804.72 batig slot gew. dienst 120.051.60; Kapitaaldienst. Inkomsten 1.797.920.70, uitgaven 5.872.721,60, nadeelig slot 1.797.800,09. De rekening werd gesteld in handen van een commissie voor onderzoek waar in werden gekozen de heeren Boender, Hendriks en van der Stoel. Hierop volg de sluiting. ONDERLINGE HULPVERLEENING BIJ BRAND IN DE RIJNSTREEK. In 1934 zijn in geheel Zuid-Holland een aantal vergaderingen gehouden met alle gemeentebesturen onder leiding van de Commissie tot voorbereiding van een on derlinge hïilpverleening in geval van brand. In de Rijnstreek werd gevormd de „Brandweerkring-Alphen a. d. Rijn" met als centrum-gemeente die plaats, terwijl daarbij verder behoorden de gemeente Lei- muiden, Rijnsaterwoude, Nieuwveen, Ze venhoven, Ter-Aar, Woubrugge, Hazers- woude, Zwammerdam en Boskoop. De Ra den dier gemeenten stelden in den loop van 1936 een gemeenschappelijke regeling vast, waarbij de onderlingen hulpverleening en vordering van en bij brand werd geregeld. In Februari 1936 is die regeling via Al phen a. d. Rijn ter goedkeuring aan Gede puteerde Staten ingezonden, maar daarbij is het tot heden gebleven. Mede door wijziging van de Gemeente wet per 1 Januari van dit jaar is 't noodig geworden, dat op een andere wijze worde voorzien in genoemde hulpverleening. Tot dat doel is thans door bovengenoemde Commissie een geheel nieuwe regeling aan de gemeentebesturen toegezonden. Deze voorziet tevens in een onderlinge hulpver leening ingeval van brand over de geheele Provincie Zuid-Holland, waartoe zal wor den ingesteld een Commissie met den naam „Commissie voor de onderlinge hulpver leening in geval van brand in de provincie Z -Holl."; de negen leden ervan worden uit de samenwerkende gemeenten benoemd. Op deze wijze blijven de gemeentebesturen invloed uitoefenen op de regeling der hulp verleening. T.z.t. hopen wij op deze aangelegenheid terug te komen. ALPHEN AAN DEN RIJN Gevleugelde zangers ontvlucht. Uit Broer's dierenhuis zijn gistermiddag een twintigtal kanaries ontvlucht, waaronder vele dure exemplaren. Goede raad was duur. Een heel leger jongens werd gemo biliseerd en gewaperd met schepnetje trok de jeugd er op uit. In groepen zochten zij in tuinen en langs paden om de vluchte lingen op te sporen en te vangen en met succes. Op 2 a 3 diertjes na gelukte het de vogeltjes te bemachtigen, waardoor de schade voor den eigenaar tot een minimum bleef beperkt. Geboren: Gerrit z. van Jan Gijsbert Zondag en Brendina Derkina Langejans. Jacobus z. van Jan de Graaf en Dirkje Kloosterziel. Grietje Huizerina d. van Adrianus Kapteijn eni Hendrika Ange- nent. Hendrik z. van Willem Tromp en Hendrika Jacoba Kroon. Ondertrouwd: Pieter Deelstra 51 j. en Neeltje de Groot 40 j. Ingekomen: Gijsbertus Th. D. van Niekerk en gezin, winkelier, Raadhuisstr. 152, van Hazerswoude. Wilhelmina J. Waardenburg, hulp in de huishouding, Hooftstraat 108, van Amsterdam. Vertrokken: Geertrui van Gog, dienstbode, van Eeghenstraat 15, naar Lei den. Willemijntje Bruijnis, dienstbode, Oudshoornscheweg 84, naar Nieuwkoop. ALKEMADE Kosteloos rijwielplaatje. De ontvan ger der invoerrechten en accijnzen te Lei den maakt bekend, dat voor het in ont vangst nemen van aanvragen voor koste- looze rijwielmerken zitting zal worden ge houden in het stempellokaal der gemeente Alkemade op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag resp. van 18 tot en met 21 Juli telkens van 7 tot 9 uur (nieuwe tijd). BODEGRAVEN Kosteloos rijwielplaatje. Op de na volgende data en uren wordt gelegenheid gegeven voor het afhalen en inleveren van aangiften voor het verkrijgen van een kos teloos rijwielbelastingmerk te weten: Maandag 18, Vrijdag 22. Maandag 25, Vrij dag 29 dezer, en verder in Augustus op Maandag 1 en Vrijdag 5. telkens van 19 tot 21 uur aan het kantoor der ambtenaren, gemeente Slachthuis, Bodegraven. De waterleiding. Nu op 1 Juli j.l. de waterleiding aan de gemeente Bodegra ven is overgegaan hebben we inmiddels vernomen, dat binnenkort aan het bedrijf wel iets zal worden veranderd. Tijdens de onderhandelingen is al meermalen ge sproken over vernieuwingen die de N.V. op 'n 50 a 60 duizend schatte, doch van ande re zijde bereikt ons het bericht, dat 'n zoo groot bedrag niet noodig zou zijn. Binnen afzienbaren tijd zullen dus de plannen wel aan het licht komen, als het rapport van den adviseur bij den Raad is binnengeko men. Wel rekenen we er op, dat electrificatie van het bedrijf zeker op het programma staat. iDt zal, nu de twee gemeentebedrij ven (electriciteit en water) onder één be heer staan, welhaast niet anders kunnen. Doch voor het stichten van een zoo mo derne inrichting als die van de „Bowida" (Bodegraafsche Water Distributie) onder Kamerik zou teveel geld noodig zijn en bo vendien heeft de N.V. voor eenige jaren nog een nieuwe filter gebouwd. NIEUWKOOP Gesopte broodjes. De knecht van den broodbakker Z. alhier had het ongeluk, dat toen hij zijn bakfiets volgeladen met brood aan den kant van de Voorwetering had neergezet en zich naar een kiant be gaf, het rijwiel ging rijden en in de wete ring terecht kwam. Met vereende krach ten werd het rijwiel weer op de wal ge trokken, doch de brooden waren allen door weekt van het water, zoodat ze niet meer bruikbaar waren. Dit ongeval veroorzaakte den betrokken bakker niet alleen een scha depost maar ook weer een groot werk daar opnieuw gebakken moest worden. Kostelooze rijwielplaatjes. Op 2527 en 30 Juli a.s. telkens van des namiddags 79 uur (nieuwe tijd) wordt ten kantoren van den assistent dienstgeleider der belas tingen te Nieuwkoop aan den Hoogt, gele genheid gegeven voor de aanvragen van kosteloze rijwielbelastingmerken. Op andere dan de genoemde datums en uren worden geen aanvragen in behande ling genomen, zoodat belanghebbenden hiermede rekening dienen te houden. HET KATHOLIEK STUDENTENKAMP TE ZEVENHOVEN Zooals reeds eerder gemeld, komen een groep R.K. Studenten hier kampeeren. Naar buiten zal hiervan niet veel blijken dan op éénen dag, n.l. den 16en Juli, omdat deze dag besteed wordt voor het doel, waarvoor de groep studenten zich vereenigd heeft in het Gilde: contact met anderen, onverschillig van welke richting of welke stand. Het platteland wordt hiervoor hoofd zakelijk uitgekozen, omdat de meesten der studenten uit de stad komen, en van ka rakter, nooden, mentaliteit enz. van dorps- menschen niet de minste notie hebben. De student wordt straks dokter, advocaat, rechter, enz.; hoe anders zal hij in zijn be roep staan tegenover de menschen, die hij van vroeger kent, al is 't slechts van kor ten tijd, dan dat hij ze niet anders kent dan bij den naam van het beroep, dat ze uitoefenen, en over welk beroep misschien dan nog dikwijls enkel met minachting is gesproken? Met contact met de menschen in hun gewone doen van alle dag bereikt men een begrijpen van hun ideeën, die men anders niet eens wil aanhooren, laat staan er over praten! Omgekeerd is dit misschien nog erger: praat met een arbeider, een boer, in 't al gemeen met iemand van een dorp, over een student, en men komt bijna altijd tot de zelfde conclusie: een fuifnummer zonder meer; dure zoontjes voor papa en de lol, waaraan de dorpsbewoner zich ergert. Dat er een groep onder de R.K. Leidsche studenten is, die tracht al die verkeerde be grippen uit den weg te ruimen niet alleen, maar een vriendschapsband te leggen tus- schen de verschillende groepen, die elkaar nu of later zoo dikwijls ontmoeten, ver dient aller belangstelling. Het moet bij den jongen student beginnen; in zijn la ter gekozen en meestal voor de Maat schappij zoo gewichtig beroep, komt hij in aanraking met allerlei menschen, en vanzelfsprekend met menschen van uiteen- loopende geloofsrichting. De richtlijnen van het Gilde zeggen het zoo duidelijk: naast de studie zullen zij in hun studietijd en later de staatkundige, economische en beschavingsvraagstukken bestudeeren, waardoor zij hun volg later met inzicht kunnen dienen. Voor de taak van later zullen zij zich reeds nu bekwamen door het stellen van kleinere daden. Om dezen reden zal b.v. elke groep als jaar een tooneelspel opvoeren, waarbij de klei neren vooral niet vergeten zullen worden. Uit het onderling overleg, dat by plaat selijke kennismaking volgt, groeien andere daden. De landdagen zijn de contactdagen met het volk, en speciaal met die groepen uit het volk, welke in de studentenwereld liever maar niet voor „een volk" worden aangezien, en die meer gebruiksvoorwerp zijn geworden voor een mop aan de bitter tafel. In den omgang in eigen omgeving, op een bedrijf, in de schuur, op het land, in de stal, moet waardeering groeien voor het werk, en bewondering, waar neiging tot kritiek is, moet vermeden worden, dat op treden in betere uiterlijke vormen den eenvoud en natuurlijkheid niet op zij dringt. De student moet zich een Hollander voe len. echter zonder anderen te kwetsen, en toch met waardeering van de groote cul- tureele waarden van die anderen, als de rij dom van een ander volk. In het leven van den Hollandschen Gilde- studenten moet de gildegeest als een voor beeld voor anderen werken, opdat de ge notzucht worde bestreden, omdat deze een der grootste oorzaken is van christelijke en menschel ij ke ontaarding en voor een deel van de economische ontwrichting van onzen tijd. Om dezen reden zullen de Gilde- studenten zich naar te bepalen afspra ken onthouden van bepaalde genot middelen en ingaan tegen overdreven reiszucht of luxe bij het reizen, en verder bestrijden de maniakkerij op het gebied van bioscoop, match en dans. Om verder den echt christelijken geest te bewaren lezen zij eiken dag uit het Evan gelie en bidden gezamenlijk en in familie kring het rozenhoedje en den Engel des Heeren. In hun kampdagen vormt het gebed een onderdeel van hun dagtaak; deze begin nen zij met het bijwonen der H. Mis; Don derdag tot en met Zaterdag a.s. is de H. Mis om half negen, gezongen en gediri geerd door de studenten, terwijl a.s. Zon dag de Hoogmis zal worden opgedragen en de feestpredikatie gehouden door den zeer- eerw. Pater A. van Clé, O.P. Zaterdagmiddag om drie uur worden zij officieel ontvangen door het Gemeentebe stuur op het raadhuis, alwaar de Burge meester hen zal toespreken; de Praeses zal daarop antwoorden. Direct daarna vangen de kinderspelen aan; om half acht op het plein bij de R.K. school toespraak tot de bevolking en daarna opvoering van het tooneelspel „De drie dwaasheden van den ouden Wang'. Een aansporing voor allen, om zooveel mogelijk aanwezig tezijn, moge bovenge schetst goed doel zijn. HAZERSWOUDE JONGETJE AANGEREDEN. Arm en been gebroken. Gisteren is op den Hoogeveensche weg het 9-jarig zoontje van den arbeider H. door een auto uit Boskoop, bestuurd door v. G., ernstig aangereden. Het kind werd met een gebroken arm en been naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Geboren: Gerardus Michaël Maria, z. van Th. P. C. Pont en J. C. van Veen Helena, d. van C. Kraan en N. van Veen. Ondertrouwd: A. Dorsman 26 j. en K. van Elswijk 22 j. Gehuwd: B. A. Boevé 26 j. en G. de Bruin 23 j. N. v. d. Zwaan 24 j. en P. J. Rodenburg 25 j. S. v. d. Molen 27 j. en W. Hagen 24 j. HAZERSWOUDE-RIJN DIJK Klooster-jubileum. In het zusterhuis van de zusters van het K. Hart van Moerdijk te Kloosterburen is het vandaag feest. De eerw. zuster Mag- c'eleine, in de wereld Johanna Kerkvliet, van de Kruiskade te Hazerswoude, viert, daar haar zilveren klooster-feest. Daar de Zuster daar ter plaatse de algemeene wijk verpleegster is, zal het haar zeker niet aan •belangstelling ontbreken. We wenschen de Jubilaresse nog vele gelukkige klooster- jaren en hopen, dat zij nog langen tijd de v. ijkverpleging zal waarnemen, waarin zij zich zoo uitmuntend verdienstelijk maakt. Als bizonderheid zij nog gemeld, dat haar Eerw. met nog vier harer zusters, waarvan één in de missie, in de zelfde con gregatie is ingetreden. TER AAR „Herwonnen Levenskracht". De col lecte van het zilveren jubileum van „Her wonnen Levenskracht" heeft in onze ge meente bijna zeven gulden opgeleverd. LEIDERDORP Geboren: Henrietta Reinera-Johanna Christina, d. v. Chr. Tabbers en J. Tab- bers Pep, d. v. Joh. de Lange en A. den Oude. Ondertrouwd: J. Nievaart m. 25 j. en W. E. Blok jd. 25 j. Overleden: Lijntje van Rooyen, 91 j., weduwe van D. Samsom A. Bos, 91 j., weduwe van J. Moraal. NOORDEN Inbraak. De Gemeenteveldwachter van Noorden heeft in vereeniging met de politie uit de omliggende gemeenten een spoor ge volgd, wat vermoedelijk kan leiden tot het vinden vran de dader(s) van de hier in de gemeente en omliggende gemeenten ge pleegde inbraken. Voetbal. De uitslag van de voetbal wedstrijd tusschen V.D.S. II (Noorden) en Stormvogels III (Wilnis) is 5—-1, voor Noorden. Met de rust was de stand 41. ZOETERWOUDE Father J. Vaneman. De Weleerw. Father J. Vaneman, die Zaterdag j.l. de H. Priesterwijding heeft ontvangen, is aangewezen voor het volgen van hoogere studies te Londen. St. Josephsgezellen. Woensdagavond Ï3 Juli is er in het Patronaatsgebouw, tezamen met de propagandaclub, een vergadering. Opkomst is niet alleen zeer gewenscht, doch ook op tijd aanwezig, daar er veel belang rijks te bespreken is. Aanvang 8 uur. Te land en ter zee, maar ook in de lucht. Steunt het: Postgiro 287177 Den Haag, ten name van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid. DE HELDHAFTIGE DOOD VAN MARIA GORETTI Een 12-jarige martelares van de zuiverheid Men schrijft uit Rome aan de „Msbd": De H. Vader heeft eigenhandig het de creet onderteekend, waarbij de commissie wordt ingesteld voor de inleiding van de „causa" der zaligverklaring van de diena resse Gods, Maria Goretti, reeds thans in Italië algemeen vereerd als martelares van de kuischheid. Over de aanleiding tot het aan de orde stellen van deze zaak, die het heldhaftig verzet van een jeugdig meisje tegen den belager van haar maagdelijke onschuld in het volle licht gaat plaatsen, vallen de volgende ontroerende bijzonderheden mee te deelen: Maria Goretti, die in 1890 in het diocees Senigallia uit arme, vrome ouders werd geboren, moest samen met het overige ge zin in de toen nog eenzame Agro Romano arbeid verrichten. Haar vader stierf spoedig aan de ge vreesde ziekte van die streek: de malaria en het kind groeide zonder eenig onder wijs op, bijna zelfs zonder godsdienston derricht, want de boerenhoeve, waar zij werkte, lag uren ver van de naastbij gele gen kerk verwijderd. Slechts af en toe hoorde zij iets over geloof en godsdienst. Maria moest reeds op 9-jarigen leeftijd haar broertjes en zusjes verzorgden, alsook de kinderen van 'n familie, waarmede haar moeder wegens haar armoede moest sa menwonen. De 20-jarige oudste zoon van dit gezin was een verdorven jongen, die het meisje lastig viel, toen het kind nauwelijks 12 jaar oud was. Op 5 Juli 1902 pleegde hij geweld tegen haar en, daar zij niets van zijn onder be dreigingen beproefde verleidingen wilde weten, doorstak hij haar zoodanig met een dolk, dat zij den volgenden dag aan de be komen verwondingen overleed. Voordat zij door den booswicht werd vermoord, had zij den jongen, die zich aan haar vergrijpen wilde, herhaaldelijk toe geroepen: „Dat mag je niet doen. God heeft het verboden!" Nog voor zij den laatsten adem uitblies gaf het meisje vergiffenis aan haar moor denaar en smeekte hem, zich te bekeeren. En dit is ook geschied, want de jongen was gedurende de langdurige gevangenisstraf, waartoe hij veroordeeld werd, oppassend en geduldig in het ondergaan der straf. En thans zal hij, daar hij nog in leven is, de beste getuige zijn voor het feit, der held haftige verdediging harer onschuld door Maria Goretti. Maria Goretti stierf in het hospitaal te Nettuno op 6 Juli 1902, voorzien van de H.H. Sacramenten der stervenden. Haar begrafenis geleek op een triomftocht. Want men beschouwde haar onmiddellijk als een martelares der kuischheid. In 1935 werd het eerste verzoek tot in leiding harer zaligverklaring ingediend, waarna de informatieve processen begon nen. Op 31 Mei van dit jaar kon de eerste desbetreffende zitting van de H. Congre gatie der Riten plaats hebben, onder voor zitterschap van Z. H. Em. kardinaal Salot- ti, die „ponens" en „relator" van deze zaak is, terwijl pater Maurus van de Immacula- ta, van de Congregatie der Passionisten, de postulator van de „causa" is. In bedoelde congregatiezitting werd be sloten, een commissie tot inleiding van de zaak der zaligverklaring te benoemen, waartoe de H. Vader thans, na onderzoek, Zijn toestemming verleend heeft. 151. Terwijl dat alles gebeurde, wandelde er een heel geleerde meneer langs de velden die bloempjes zocht waar uit hij allerlei medicijnen kookte. Daarmede kon hij alle mogelijke ziekte genezen. 152. Opeens werd zijn aandacht getrokken door een zeld zame gele bloem. Met verrassing keek de meneer deze bloem eens aan. Hij zag, dat het een plant was waarmee je de menschen kon genezen van een rattekop.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10