DE SPAANSCHE BURGEROORLOG De strijd in het verre Oosten CHRISTUS DIEHEN. BUITENLAND ZATERDAG 9 JULI 193s DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Koop eerst een andere tandpasta en liefst de duurste die er is en daarna Ivorol (volgens nieuw recept, oranje verpakking met blauwe band). U kunt dan zelf waarnemen, hoe Ivorol in kwaliteit, in smaak, in frischheid, in blank- en witmakend en ook in schuimend vermogen, thans alle overtreft. Zeer zuinig in gebruik. Geeft 500/o besparing. Tube 25 ct. Groote tube 40 ct. Extra groote tube 60 et* HET RECHTSCHE LEGERBERICHT Het dorp Nules bezet Het legerbericht van het groote hoofd kwartier meldt o.a.: Aan het front van Castellon hebben wij het dorp Nules be zet, „waar de regeeringstroepen op het laatste oogenblik alle kerken en de voor naamste gebouwen in de lucht hebben la ten vliegen". Vierhonderd man werden ge vangen genomen. In den sector van Arta- na hebben wij belangrijke stellingen ten N.W. van Jinque bezet. DE TERUGTREKKING DER VRIJWILLIGERS Een artikel van Gayda In een commentaar op de overeenstem ming van Londen ten aanzien van de te rugtrekking der buitenlandsche vrijwilli gers uit Spanje schrijft Gayda in de „Gior- nale d'Italia": „Zullen wij zeggen, dat de niet-inmengingspolitiek een ernstigen stap vooruit heeft gedaan, zooals Italië dat evenzeer wenscht en bevordert als Enge land? De ervaring en de voorzichtigheid raden tot een gereserveerde verwachting". Gayda verwacht, dat Burgos „gelijk rechtvaardig is, ernstige waarborgen zal •ischen voor een onpartijdige en authen tieke uitvoering van het plan door beide partijen en dat Barcelona zijn gebruikelijke tactiek van obstructie en uitstelmanoeu vres zal trachten in het werk te stellen". Aan den anderen kant is Gayda wan trouwig geworden „door het feit, dat men te Parijs, zelfs in welwillende kriflgen, verwacht, dat in geen geval iets belang rijks kan worden verkregen voor Kerst mis" en aldus voegt Gayda hieraan toe „in bijna zes maanden zal veel water onder de bruggen doorstroomen en talrijke ge beurtenissen kunnen zich nog voordoen te land en te water". BEZUINIGINGSVELDTOCHT IN JAPAN. Het Japansche ministerie van financiën en de nationale plannencommissie hebben gezamenlijk een besluit genomen, waarbij is uitgegaan van het beginsel, dat de re geering de leiding moet nemen bij den na- tionalen veldtocht tot bezuiniging in het verbruik. Het ministerie en de commissie hebben de leidende beginselen opgesteld voor dezen veldtocht bij de opstelling van de begrooting voor 19381939. Het kabinet heeft in zijn vergadering van gistermorgen goedkeuring gehecht aan deze beginselen, die o.m. de volgende punten omvatten: 1. Nieuwe eischen van de verschillende ministeries moeten tot een minimum wor den beperkt. 2. Wanneer nieuwe eischen worden op gesteld, moeten die gedekt worden door bezuinigingen op uitgaven voor verschil lende ondernemingen, waartoe reeds toe stemming was verleend. 3. Het personeel der verschillende mi nisteries zal niet worden uitgebreid. 4. Op de uitgaven voor openbare wer ken, welke waren goedgekeurd, zal wor den bezuinigd. 5. Reiskosten van regeeringsambtenaren die naar het buitenland gaan en credieten voor het aankoopen van goederen uit het buitenland zullen niet erkend worden, ten zij zij absoluut noodzakelijk zijn. 6. De subsidies, die door de verschillen de ministeries zijn 'verleend aan onderne mingen of organisaties, zullen verminderd worden. Naar verluidt zullen de ramingen der begrootingen van de verschillende minis teries volgens deze richtlijnen worden op gesteld, met het doel de militaire actie in China met succes voort te kunnen zetten. De ramingen moeten tegen 10 Augustus in geleverd worden bij het departement van financiën. Het Katholiek Comité vao Actie «Voor God" schrijft ons i Sterven was voorheen hèt groote moment I De man, die voorheen stierf, kon achterlaten, naast zijn bezittingen, een groot geloof. Dat wist hij, en dat gaf hem den moed en kracht. Nu laat men de stoffe lijke dingen na, waarover kinde ren jarenlang nog procedeeren en vechten. Weg is het „depositum conserva". Het bewaren van wat II in bewaring is gegeven. Neen, het geloof durft niet meer gepre senteerd te worden. Op den hoek van het briefpapier staan wel de titels, maar hoe weinigen durven Paulus' „visite-kaartje" er boven te zetten„Ego, Paulus, servus Chnsti". Ik, Faulus, apostel en dienaar van Christus! Henri de Greeve, pr. DUITSCHLAND SCHUSCHNIGG'S LOT. Men wacht tot zijn rol vergeten is. Uit betrouwbare Duitsche kringen ver neemt United Press, dat Schuschnigg, in te genstelling met wat men uit Buerkel's woorden zou kunnen opmaken, waarschijn lijk nooit aangeklaagd en voor het gerecht gebracht zal worden wegens zijn anti-na- tionaal-socialistische activiteit als kanse lier. Een week gelegen verklaarde Buerckel, dat Schmphnigg op het oogenblik „zijn le ven dankt aan onzen zin voor edelmoedig heid" en voorspelde hij, dat het eenige, wat een proces zou kunnen, voorkomen, was de wensch: „geen oude wonden open te rijten". Vele goed-ingelichte kringen in Berlijn gelooven, dat dit bij de bepaling van Schuschnigg's lot een belangrijke rol zal spelen. Volgens het oordeel van vele conservatie ve nazi's zou een dergelijk proces in het buitenland geen gunstigen indruk maken, afgezien nog van de vraag, of het goed zou zijn de binnenlandsche belangstelling op nieuw te vestigen op den man, die thans vrijwel geheel vergeten is en althans ge heel geïgnoreerd wordt, behalve door een enkele spreker, die de politiek van den vroegeren kanselier aanvalt. Men wijst er op, dat wat Schuschnigg ook tegenover het nationaal-socialisme gedaan mag hebben, hij dit in ieder geval deed als hoofd van een souvereinen staat en dat een aanklacht op grond van „verraad aan het volk" in het buitenland ongetwijfeld pro testen zou uitlokken. Volgens Duitsche mededeel ingen is Schuschnigg in Hotel „Metropole" van alle comfort voorzien. Naar verluidt, heeft hij de beschikking over drie kamers en geniet hij een uitstekende verzorging. Natuurlijk mag hij geen vrienden ontvangen. Hier en daar gelooft men, dat tegen den tijd, dat de „Anschluss" tot de geschiede nis geworden is, aan Schuschnigg zal wor den toegestaan, zich ergens in Duitschland te vestigen en zich binnen een vastgesteld gebied vrij te bewegen, op voorwaarde, dat hij zich afzijdig houdt van alle politiek. Men wijst er op, dat er vele tegenstan ders zijn, wien een soortgelijk lot is ten deel gevallen. Schleicher werd gedood, doch Treviranus kon zich in veiligheid brengen in Engeland. Doch verscheidene leidende figuren uit de oppositie wonen thans weer rustig in Duitschland. De vroegere socialis tische premier van Pruissen, Otto Braun, is thans ook weer in Duitschland terug en leeft in afzondering. De vroegere Pruisi sche minister van Binnenlandsche Zaken Karl Severing, woont in Bielefeld in het Rijnland. Volgens goed-ingelichte nazi's wordt him beiden zelfs een jaargeld uitbe taald, hoewel de nationaal-socialisten, toen zij aan de macht kwamen, toch weigerden de pensioenen van het vorige regime te er kennen. EEN NIEUWE HUWELIJKSWETGEVING. Echtscheiding in Oostenrijk weer mogelijk. Met ingang van 1 Augustus 1938 zal een nieuwe huwelijkswetgeving worden inge voerd, waardoor in het bijzonder de „mis standen", die in het land Oostenrijk uit de dogmatisch-kerkelijke bepalingen van het daar geldende huwelijksrecht waren voort gekomen, tegengegaan worden. Door de be paling, dat staatsrechtelijk alleen de ver binding in den echt door den burgerlijken stand geldig is, wordt in de Ostmark een einde gemaakt aan den toestand, dat het meerendeel der huwelijken zonder eenige medewerking van den staat als den verte genwoordiger van de volksgemeenschap alleen door den priester werd voltrokken en dat al naar het kerkgenootschap, waar toe de echtelieden behoorden, verschillende voorschriften voor de verbintenis in den echt golden. Onder de huwelijksverboden nemen schil van bloed en ongeschiktheid voor het huwelijk de eerste plaats in. Voorts wordt een uniform echtscheidings recht ingevoerd, waarbij de tot dusver voor Oostenrijk geldende onontbindbaarheid van Katholiek-kerkelijke huwelijken wordt op geheven. Het nieuwe echtscheidingsrecht gaat uit van het beginsel, dat slechts die huwelijken ontbonden kunnen worden, die voor het volk in zijn geheel waardeloos geworden zyn, en dat gelijktijdig door de praktijk der echtscheiding de achting voor het huwelijk versterkt wordt. NIEUWE SCHOOLWET. Gisteren werd een nieuwe wet op het onderwijs afgekondigd, waarbij het school wezen in Duitschland geünificeerd wordt. De eerste vier schooljaren moeten worden doorgebracht op de „Volksschule", waar door practisch de bijzondere scholen voor de eerste vier leerjaren worden uitgescha keld. Deze wet heeft ten doel de Duitsche jeugd een grondige nationaal-socialistische opleiding te geven. Het onderwijs op de bijzondere scholen na de eerste vier jaren blijft evenwel mo gelijk. DE KERKKLOKKEN MOETEN HET ONTGELDEN. De kerkklokken in het Duitsche Rijk hebben onder het vierjarenplan nationale waarde gekregen. Het brons is n.l. van groot belang en in de afgeloopen maanden zijn honderden klokken uit de torens ver wijderd en vervangen door nieuwe, welke vervaardigd zijn van aluminium. Naar men verzekert, is het geluid hiervan gelijk aan dat van de bronzen klokken, en zien de aluminium klokken er ook precies het zelfde uit. FRANKRIJK DE KATHEDRAAL VAN REIMS HERREZEN GROOTSCHE VIERING VAN VOLTOOIDE RESTAURATIE. Opvoering van mysterie-spel. Gisteravond zijn de plechtige feesten be gonnen ter viering van de voltooiing der restauratie van de kathedraal van Reims. Zesduizend toeschouwers woonden op het kerkplein de opvoering bij van een myste- irespel, de eerste vertooning van dezen aard op dit plein sedert de vijftiende eeuw. Voorts heeft Z. Em. kardinaal Suhard, aartsbisschop van Reims, die de plechtighe den van vandaag als legaat van de H. Va der presideeren zal, een vertegenwoordiger van Havas in audiëntie ontvangen, om den zin der verheven solemniteit, waartoe de herrijzenis van Frankrijks roemrijkste Godshuis aanleiding zal zijn, nader toe te lichtena „De geste van Z. H. den Paus, om zich hij de plechtigheden door een legaat te doen vertegenwoordigen, heeft een tweevoudi ge beteekenis, aldus de kardinaal. Zij is allereerst een hulde aan Reims, aan zijn „kathedraal-martelares", aan den nobelen zin van dë gedurende den wereldkrijg zoo wreed beproefde bevolking dezer stad, om haar glorieus heiligdom weer op te wekken ten leven. En op de tweede plaats is zij een hulde aan Frankrijk, de oudste dochter der Kerk, gedoopt op deze zelfde plaats, waar thans de toren rijzen van dit onvol prezen bedehuis. Immers Reims' katholieke kathedraal is tevens de tempel van gansch Frankrijk, een antionale tempel bij uitnemendheid. De feesten, welke wij vieren gaan rond om en ter eere van deze in den oorlog zoo wreed verminkte, nu herrijzende kathe draal, mogen ons zijn tot een verheven lee ring. Zij mogen ons bezielen tot een gees telijke restauratie der wereld, en van Frankrijk in het bijzonder, in eendracht en vrede, overeenkomstig de vaderlijke les sen van den H. Vader en de roemrijke ge schiedenis van geheel zijn pontificaat. Frankrijks zending is het en nog steeds vervult het deze zending de men- schelijke persoonlijkheid te verdedigen, maar de menschelijke persoonlijkheid in gansch haar wezen, den geest en de ziel niet uitgezonderd, tegen den uitwendigen dwang van dictaturen, doch tevens tegen de innerlijke verslaving aan passies en grillen en altijddurende twisten. Moge het samenzijn van den staatschef en van den Paus in den persoon van Zijn Legaat van de eminente vertegenwoordi gers van zoo talrijke buitenlandsche mo gendheden in deze kathedraal, zoo wreed verminkt in den oorlog, zoo majestueus thans herrezen, ons de hoop brengen op een steeds eendrachtiger en schooner, zijn roe ping in de wereld steeds trouwer, en door Gods genade geheiligd Frankrijk". Naar de ,Un. Press" meldt, zou de pre sident der Fransche republiek, Lebrun, te Reims aanwezig zijn. IERLAND BEPERKING VAN DEN VISCHAANVOER De regeering van Eire (Ierland) heeft de Nederlandsohe regeering mede gedeeld, dat na 12 Juli a.s. slechts treilers, die onder Iersche of Britsche vlag varen in Eire versche zeevisch mogen aanbren gen. Een gelijkluidende mededeeling is gezon den aan de regeeringen van Frankrijk, De nemarken, IJsland en Noorwegen. PALESTINA DE TOESTAND IN HET LAND. Dc aanslagen duren voort. De Britsche kruiser „Emerald" is ver trokken en de marinetroepen van dit schip, die bijstand hebben verleend bij de pa trouilleering door de stad, zijn vervangen door de marinesoldaten van de „Repulse". De correspondent van Reuter, die per auto van Jeruzalem naar Haifa is gereisd, via Nabloes, en Jenin, heeft het platteland oppervlakkig gezien zeer vreedzaam be vonden. De boeren waren bezig met den graanoogst en met hun kudden. In Haifa echter bevond hij, dat de at mosfeer electrisch geladen is. Een met sta len platen beschermde vrachtauto vertrok juist vol soldaten der marine, die patrouil- ledienst gingen doen in afgelegen dorpen en de politie doorzocht alle voertuigen. Een uur voor het intreden van het tijd stip, waarna niemand meer op straat mag verschijnen, waren de straten reeds verla ten. Toen twee Britsche politiemannen per auto onderweg waren tusschen Nabloes en Jeruzalem, bleek, dat voor hen een hinder laag was opgesteld, Er ontètond een vuur gevecht tusschen de agenten en hun vijf aanvallers, waarbij een der aanvallers ge wond werd, terwijl de overige vier de heu vels in gejaagd werden. De politiemannen bleven ongedeerd, ofschoon hun auto door kogels betroffen werd. Een groote troepenmacht is verder uit Haifa vertrokken om de bandieten te zoe ken, die een kleinen politiepost op het land nabij Haifa hadden omsingeld. Verscheidene personen zijn gearresteerd o.m. een twaalfjarig schoolmeisje, dat vol gens Arabieren de bom, welke bij de Jaf- fapoort te Jeruzalem is ontploft, zou heb ben geworpen. Volgens een officieele opgave waren er drie dooden en twee zeer ernstig, zes ern stige en 17 licht gewonden. Een algemeene stakingsbeweging doet een ernstige span ning ontstaan. In het geheele land vinden oproepen be toogingen te houden weerklank, de trans portmiddelen doen geen dienst meer. De stakers zijn in de voornaamste steden en bij de moskeeën bijeengekomen. Engelsche marinesoldaten hebben de voornaamste punten te Haiffa bezet. Vooral uit het Noorden komen berichten binnen over aanvallen, te Haiffa zijn drie Joden gewond. Te Cana wedren drie Arabieren, o.w. twee Christenen, ontvoerd en ver moord. In het geheel zijn 25 revisionisten gear resteerd. Ook nervositeit in Transjordanië. De nervositeit van Palestina slaat over naar Transjordanië, waar proteststakingen afgekondigd zijn. Er zijn betoogingen ge houden voor de residenties van Emir Ab- dallah en van den Britsche gedelegeerde, waarbij redevoeringen zijn afgestoken. Gemeld wordt, dat er belangrijke wapen- smokkelarij gedreven wordt over de gren zen tusschen Transjordanië en Palestina. Een veertigtal gewapende mannen heb ben de grens overgestoken ten Noorden van de Allenbybrug en het dorp Damie aangevallen. Zij trokken zich voor het aan breken van den dag terug, na de Soeks te hebben geplunderd. Bnltenlandsche Berichten WED. BECKER TER DOOD VEROORDEELD JURY ACHT GITTMENGSTER SCHULDIG AAN MOORD. Het proces heeft 4 weken geduurd. Gisteren is het proces Becker te Luik, dat vier volle weken heeft geduurd ten ein de gegaan. Het Hof van Assizen heeft gis ternamiddag het oordeel gesproken, dat ieder verwachtte. Het veroordeelde weduwe Becker tot de doodstraf. De weduwe Becker, oud 59 jaar, was, zooals men zich herinneren zal, er van be schuldigd elf vergiftigingen te hebben ge pleegd, vijf maal een poging tot vergifti ging te hebben gedaan, valschheid in ge schrifte en vier diefstallen te hebben ge pleegd tusschen Maart 1933 en November 1936. De laatste zitting aldus bericht de Brusselsche correspondent van het „Hbld." heeft een dramatisch verloop gehad als gevolg van het feit, dat de verdediging alles nog eens op haren en snaren heeft gezet om het vertrouwen van de gezworenen in de waarde van het wetenschappelijk on derzoek te schokken. De verdedigers schermden met den brief van een Belgi sche wetenschappelijke autoriteit, die on der den dekmantel der anonimiteit be weert, dat aan het onderzoek der experts niet de minste waarde valt toe te kennen en de verdediging derhalve adviseerde het oordeel van een Zwitsersdhen deskundige van grooten naam in te winnen. De advo caat-generaal verzette zich met groote hef tigheid tegen hetgeen hij „een manoeuvre van de verdediging" noemde en dreigde al zijn deskundigen nog eens te doen terug komen en ook zijnerzijds een aantal we reldberoemde buitenlandsche deskundigen te zullen dagvaarden. Vervolgens kwam de verdediging nog met een tweeden brief voor den dag, geschreven door de broers en zusters van de weduwe Becker, die eensluidend verklaren er rotsvast van over tuigd te zijn, dat hun zuster onschuldig is en dat zij te allen tijde bereid zijn haar lief derijk op te nemen. Tenslotte, na eindeloos geharrewar over de procedurekwesties die door de verdedi ging werden opgeworpen, richtte de presi dent het laatste woord tot de beklaagde: „Hebt gij nog iets te zeggen?" vroeg hij. De weduwe Becker bleek zeer ontroerd. Sta melend verklaarde zij: „Ik dank mijn ver dediger". Maar hebt gij niets tot uw verdediging aan te voeren? vroeg de president, waarop de beklaagde hakkelend antwoordde: „Ik beken...." (iedereen verwachtte, dat er een bekentenis zou volgen), maar de wedu we Becker vervolgde: „Ik beken, dat ik on schuldig ben!" Daarop werden de debatten gesloten. De voorzitter stelde de vragen aan de gezworenen. Het zijn er 38. De eerste vraag luidde: Is Marie Petit Jean, wed. Becker schuldig aan moord te hebben gepleegd op Marie Doupagne, echtgenoote van Casta- dot? De tweede vraag luidt: Is deze misdaad gepleegd door middel van stoffen, die den dood min of meer snel kunnen verwekken, cp welke wijze deze stoffen ook zijn toe gediend? Dan volgen dezelfde vragen, telkens twee, voor ieder der tien slachtoffers. Daarna een aantal vragen, die betrekking hebben op de vijf pogingen tot vergiftiging, die aan de weduwe Becker ten laste wor den gelegd. De 33ste vraag heeft betrekking op de vervalsching van het testament van de weduwe Crulle, de laatste vijf vragen op de diefstallen, die de weduwe Becker ten nadeele van haar slachtoffer heeft ge pleegd. Als de gezworenen uit de raadskamer te- rugkeeren, blijkt dat zij op 35 van de 38 vragen bevestigend hebben geantwoord. Onmiddellijk daarop doet het Hof uitspraak en veroordeelt de weduwe Becker ter dood. Daar echter de doodstraf in België in de practijk niet meer wordt toegepast, zal zij ook voor de weduwe Becker in le venslange gevangenisstraf veranderd wor den. Betooging tegen de veroordeelde. Een groote menschenmenigte heeft den celwagen, waarmede de weduwe Becker naar de gevangenis werd teruggebracht, omsingeld en getracht deze tegen te hou den. Niet minder dan een vijftigtal gendar mes was noodig om de betoogers, die luide de terdoodbrenging van de vrouw eisch- ten, te verspreiden. HET DOODVONNIS TEGEN MACCALL. De gouverneur van Florida heeft be paald, dat Franklin Pierce Maccall, die ter dood is veroordeeld wegens moord op den kleinen Jimmy Cash. zal. worden terecht gesteld in de week beginnende 25 Juli. DE DOODENLIJST VAN KOBE. Drie treinen in den overstroomden ondergrondsche Bevestigd wordt, dat de overstrooming, waardoor het district Kobe is geteisterd, o.m. aan vier Europeanen het leven heeft gekost. De buitenlandsche slachtoffers zijn twee Franschen, Jordan en Ellendorf ge naamd, eer» Portugeesche importeur de Souza en zijn drie jaar oud dochtertje. Me vrouw de Souza bleef ongedeerd. Er zijn totaal 2366 huizen door het wa ter meegesleurd, waarvan 27 aan buiten landers behooren. In Kobe zelf zijn tot nu toe 195 lijken geborgen., doch 434 personen worden nog vermist en 562 zijn gewond. In de omgeving van Kobe zijn 37 lijken ge vonden, 75 personen worden vermist en 29 werden gewond. Ongerustheid bestaat er ook over de rei zigers, die zich in den ondergrondsche be vonden, toen het water er binnenstroomde. Er waren toen drie treinen in de tunnels en men heeft niet kunnen vaststellen, of de inzittenden zich hebben kunnen redden, dan wel in de rijtuigen zijn verdronken. Met het leegpompen der tunnels is een be gin gemaakt. Bij dezen overvloed van water is wel het merkwaardigste, dat er gebrek aan drinkwater is. Zooals bekend, zijn de dij ken der waterreservoirs bezweken. De hulpploegen moesten dan ook beginnen met den aanvoer van drinkwater voor de een millioen bewoners van deze stad. ONWEDERS EISCHEN 22 SLACHT OFFERS IN POLEN Bij een onweder, dat in Polen heeft ge woed, zijn 22 personen door den bliksem gedood. De schade, die in het district Wil na is aangericht, loopt in de millioenen. Naar tot dusver kon worden vastgesteld, zijn 88 woonhuizen en 455 boerderijen vernield. ERNSTIGE ONGELUKKEN IN DE VEREENIGDE STATEN In den Amerikaanschen staat Montana hebben zich gisteren twee ernstige ver keersongelukken voorgedaan, die zes dooden en twee-en-twintig gewonden eischten. Bij de stad Missoula is de locomotief van een goederentrein van den Northern Pacific Railway uit elkaar gesprongen, waarbij vijf personen om het leven kwa men en vijftien gewond werden. Te Bil lings is een passagiersviegtuig van de North West Air Lines even na den start neergestort. Hierbij werd een persoon ge dood, terwijl zeven gewond werden. AUTOBUS STORT IN EEN RAVIJN Uit Constantine (Algerije) wordt ge meld: Een autobus met inboorlingen is in een bocht in een ravijn gestort en in brand gevlogen. Van zeven inzittenden met uitzondering van den chauffeur allen in boorlingen heeft men de verkoolde lij ken geborgen. Zeventien inboorlingen werden gewond. Hiervan zijn er twaalf in zorgwekkenden toestand naar het zieken huis vervoerd. MOND- EN KLAUWZEER IN POLEN Naar officieel medegedeeld wordt, is in het tijdvak van 26 Juni tot 2 Juli in Polen in 24.780 boerenbedrijven mond- en klauw zeer uitgebroken. Te Warschau heeft men met het oog op de ziekte den dierentuin moeten sluiten.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5