unarm Land- en Tuinbouw DE LAATSTE LES VAN LANCELOT *G. 14 ATERDAG9 JULI 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 1 GEMENGDE BERICHTEN ERNSTIGE BOTSING TUSSCHEN BESTELAUTO EN MOTORFIETS Motorrijder en zijn dochtertje aan verwondingen overleden Gisteravond omstreeks half acht heeft zich op den weg van Hulst naar Terhole nabij de hoeve Hooghuis in een gevaarlijke s-bocht een ernstige botsing voorgedaan tusschen een be stelauto van de Zeeuwsch-Vlaander- sche Tramweg-Maatschappij en een motorfiets, bestuurd door den ongeveer 45-jarigen E. B. van Jole, concierge- amanuensis van de R.K. Handelsdag school te Hulst, die zijn dertien-jarig dochtertje achter op de duo had. Bei den werden tegen den grond geslin gerd en zoo ernstig gewond, dat zij eenige uren later in het R.K. Liefde huis te Hulst zijn overleden. Hoe het ongeluk gebeurd is, staat nog niet vast. De auto kwam uit de richting I Walsoorden en stond na de botsing geheel I rechts van den weg. De motorrijder, die van den kant van Hulst kwam, schijnt in de bocht de macht over het stuur te zijn kwijt geraakt met het gevolg, dat hij met zijn voertuig tegen de auto vloog, Het motor rijwiel schoot onder den wagen en werd geheel vernield. De auto werd slechts licht beschadigd. De chauffeur bleef ongedeerd. Spoedig waren twee dokters uit Hulst ter plaatse, die de slachtoffers naar het zieken huis deden vervoeren. Daar konden zij nog worden voorzien van de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden. De mare chaussee uit Hulst heeft het onderzoek in handen. DRONKEN ZWERVER AANGEREDEN. Gisteravond om zeven uur zwaaide een dronken man over den rijksweg nabij Naarden. De automobilist S., die van Am sterdam naar Bussum reed, stopte op een aanrijding te voorkomen. De man liep ech ter, toen de wagen zich weer in beweging zette, tegen het portier en viel ojb den grond. Hij moest met een sdhedelbasisfrac- tuur in ernstigen toestand bewusteloos naar de Gerardus Majellastichting te Bussum worden vervoerd. De politie heeft vastge steld, dat hij een ongunstig bekend staan de zwerver is. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De motorrijder T. Robijns, die Donderdag op den rijksweg VenloNijmegen onder Aroen door een auto uit Almelo werd ge grepen en zware inwendige kneuzingen opliep, is in den afgeloopen nacht in het ziekenhuis te Venlo, waar hij ter verple ging was opgenomen, overleden. SCHIPPER OVER BOORD GEVALLEN EN VERDRONKEN. In den loop van den avond heeft zich in het Rotterdamsche havengebied nog een tweede geval van dood door verdrinking voorgedaan. De 29-jarige havenarbeider J. Kerkhof, wonende te Puttershoek, was aan boord van het in de Waalhaven te R'dam liggende stoomschip „Lena Petersen" bezig met het verzetten van een draad van een kraan. Bij het langs de raling loopen is de man met zijn voet blijven haken achter een meer- draad. Daarbij verloor hij het evenwicht, sloeg voorover te water en verdween on middellijk in de diepte. Na een kwartier dreggen heeft de bemanning van de „Poli tie II" den man opgehaald. Onder leiding van dr. Veenenbos heeft men nog geruimen tijd getracht de levensgeesten op te wek ken met kunstmatige ademhaling, maar dit heeft niet meer mogen baten. - Het stoffelijk overschot is naar het bu reau van de Rivierpolitie aan de Parkhaven gebracht. SCHIPPERSKIND VERDRONKEN. De zesjarige N. Mandemaker, thuis be- hoorende aan boord van het schip „Nova Cura", dat in de Leuvenhaven te Rotterdam ligt, is gistermiddag omstreeks vier uur tij dens het spelen plotseling over boord ge- Het kind verdween onmiddellijk in de diepte. Na eenigen tijd dreggen is de poli tie er in geslaagd het kind aan wal te brengen, maar de levensgeesten waren toen reeds geweken, zoodat kunstmatige adem haling, welke nog geruimen tijd werd toe gepast, niet meer mocht baten. Per auto van den geneeskundigen dienst is het stoffelijk overschot van het kind naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. DE KERKBRAND TE TIEL De muren zijn omver gehaald wegens gevaar voor de omgeving Omtrent den brand, die de St. Domini- cuskerk te Tiel in de asch heeft gelegd, wordt nader gemeld, dat, toen men Vrijdag in den namiddag het vuur geheel meester U L»it t&cly ^s\ r* 'Ct cjv&te j?s%lc wicc v fre 2>nbbele JC&st slechts Zf cent-. frwee ver- scljillcnfre bre{j?&l-\'0+'icv» er» Ijele bon \>oo\> ojesclpe+iheru ru overal 'W was, weldra bleek, dat men de overgeble ven muren niet kon laten staan, omdat zij, nu elk verband ontbrak, een ernstig ge vaar voor de omgeving zouden kunnen opleveren. Onder leiding van den brandweer-com mandant, den heer Van Eyk, dië tevens stadsarchitect is, begon de brandweer met behulp van gerequireerde krachten met het omverhalen der muren. Dit werk viel niet mee, want de muren bleken solide ge bouwd te zijn. Met behulp van den magi- rusladder werd een touw door een der vensteropeningen over het bovengedeelte van den muur aan het St. Walburg Kerk- pad geslagen en een veertigtal mannen trachtte met behulp van dit touw den muur omver te trekken. Tegen half drie stortte het eerste gedeelte in, waarna men den geheelen middag bezig was om de ge deelten, die het meeste gevaar opleverden, omver te trekken, zoodat van de kerk thans inderdaad niet meer dan een puin hoop over is. De politie had, onder leiding van com missaris De Jong, ook in den namiddag maatregelen genomen om het talrijke pu bliek op veiligen afstand te houden en had den bewoners der nabije perceelen aange- gzegd ook tijdens het sloopwerk hun wo ningen te verlaten. HOOIBRAND BIJ DURGERDAM. Gistermiddag omstreeks half vier is een hoeveelheid van circa 20.000 kilogram hooi, opgetast achter een veestal aan den Dur- gerdammerdijk, te Durgerdam in vlammen opgegaan. De Amsterdamsche brandweer onder leiding van onderbrandmeester van Rijn bestreed het vuur met vierstralen van een motorspuit. De vlammen hadden in het versche hooi, vrij spel. De brandweer kon slechts voorkomen, dat verschillende hou ten gehouden in de onmiddellijke omge ving behouden bleven, mede dank zij den wind, die de vonken in andere richting voortdreef. De rookontwikkeling maakte het onmogelijk in de dichtbij gelegen school les te geven, zoodat de kinderen naar huis gezonden moesten worden. Ver in den omtrek, zelfs in het op eenige kilometers gelegen Ransdorp, ondevond men grooten hinder van dezen brand. MISDRIJF OF OUD DRAMA? Lugubere vondst te Hoorn. Een griezelige vondst heeft gisteren de stad Hoonn in opschudding gebracht. Tij dens de werkzaamheden, welke ter ver betering van den kademuur langs de ha ven verricht worden, is een geraamte ge vonden, waarschijnlijk van een volwassen man. Het lag aan den waterkant ongeveer een meter onder den grond. De politie werd direct van de lugubere vondst op de hoog te gesteld, waarna kwam vast te staan, dat de laatste honderd jaar geen spoorlooze verdwijning in deze stad heeft plaats ge had. Op de plek van de opgraving, Het Eilandje, een strookje ongebruikte grond, dat ligt tusschen de Appelhaven en den Nieuwendam, heeft nimmer een kerk ge staan, terwijl er evenmin een kerkhof is geweest. Een onvèrklaarbare omstandigheid is, dat onder het geraamte eenige stukjes anthraciet werden gevonden, hetgeen zou wijzen op een min of meer recenten da tum van de begrafenis. Bij het grondwerk is geen steenkool of anthraciet gevonden; evenmin kan uit het omringende zand wor den opgemaakt, dat daarin gegraven is, ter wijl ook geen gebruiksvoorwerpen of klee- dingstukken zijn gevonden. Het vermoeden van misdrijf ligt voor de hand, doch ook bestaat de mogelijkheid, dat het lijk omstreeks de veertiende eeuw is aangespoeld. Ter plaatse kwam vroeger de open zee welke stuite op de moerasach tige rietlanden die de Hoornsche haven om zoomen. Ook Het Eilandje is oorspronke lijk' zulk een rietland geweest. Met staat hier voor een onoplosbaar ge val, aldus meldt de „Tel." CLICHËFABAIEK TEL.2257 BQPENBUBG 26 NOG STEEDS DEVIEZEN- SMOKKELARIJ Arrestaties aan de Limburgsche grens duren voort Den laatsten tijd hoort men herhaalde- in de aan Duitschland grenzende Lim burgsche gemeenten van arrestaties van personen, verdacht van deviezensmokke- larijen. De te behalen winst blijkt velen te verleiden om zich aan het hachelijke avontuur te wagen. Getracht wordt het Duitsche geld, het liefst papieren marken, in opdracht van derden over de grens vei lig in Nederland te brengen. Maar velen zijn al tegen de lamp geloopen, want de z.g. „Zollfahndungsdienst" is buitengewoon actief en ook het verklikkerssysteem moet niet worden onderschat, zoodat het niet zelden gebeurt, dat gelijkertijd de devie- zensmokkelaar en de eigenaar van het geld worden gearresteerd. Voor enkele dagen werd te Aken gear resteerd mevrouw D. uit Heerlen, van Duitsche nationaliteit wier dochter on langs uit de Duitsche gevangenis is ont slagen na er 18 maanden te hebben door gebracht, beschuldigd van spionnage verdacht van deviezensmokkelarij Ze kere E. uit Kerkrade werd gearresteerd, doch tegen het betalen van cautie op vrije voeten gesteld. Voorts werd naar de ge vangenis in Aken overgebracht P. K. uit Kerkrade, recidivist, wegens deviezen- smokkelarij, en de allerlaatste dagen werd in Aken gearresteerd A. H. uit Kerkrade, wegens poging tot deviezensmokkelarij. Hij werd naar de gevangenis aldaar over gebracht, evenals een Israëliet voor wien hij handlangersdiensten verrichtte. Het geld is tevens in beslag genomen. Omtrent deze laatste smokkelaffaire kan nog worden bericht, dat H. met zijn ver loofde in Simpelveld woonachtig, zich per taxi via het grenskantoor Limburg naar Aken had begeven. In Aken bracht H. een bezoek aan een bewoner van de Heinrichs- allée, een deftige buurt. Met zijn meisje en den chauffeur vertoefde H. daarna ongeveer een paar uren in een café-restau rant. Tusschen H. en den chauffeur werd herhaaldelijk op fluisterenden toon 't ge sprek gevberd. Op het oogenblik, dat H. en zijn verloofde aan de Ponttor in een Duitschen auto wilden vertrekken naar Kerkrade, werd het drietal gearresteerd en onmiddellijk naar de gevangenis overge bracht. Ongeveer tegelijkertijd werd een Israëliet gearresteerd en eveneens naar de gevangenis overgebracht. Mej. M. en de chauffeur, die met het geheele geval niets hadden te maken, zijn na een nacht in de gevangenis te hebben doorgebracht, op vrije voeten gesteld. De arrestatie van H. en van den Israëliet bleef gehandhaafd. De hoeveelheid van de in beslag genomen papieren marken is niet bekend. Het ver moeden bestaat, dat er verraad in 't spel is! REEKS OUDE DIEFSTALLEN OPGEHELDERD Eenige jaren geleden zijn in de omge ving van Barneveld diverse kerkdiefstal len gepleegd, o.a. te Voorthuizen en te Stoutenburg. Gisteren is te Deventer iemand aange houden, die bekend heeft deze diefstallen en nog tien tot twaalf andere op zijn gewe ten te hebben. Het is M. S., oud-verpleeg de van de Rudolph-stichting te De Glind, en als zoodanig goed in deze omgeving be kend. Gemeente- en rijkspolitie hebben te Deventer een onderzoek ingesteld, in de hoop ook nog oudere onopgehelderde dief stallen en inbraken tot klaarheid te bren gen. GRAFGEWELF ONTDEKT TE OLST. Toen men te Olst, in Overijsel, bezig was met werkzaamheden tot restauratie van de uit circa 1200 dateerende kerk der Ned. Ned. Hervormde Gemeente, ontdekte men in een turfhok den ingang van een graf kelder. Bij voorloopig verder onderzoek, waarbij vermolmde lijkkisten en mensche- lijke overblijfselen werden gezien, bleek, dat men hier wellicht te doen heeft met een grafkelder van de voorname Overijsel- sdhe familie Theussink, welke voor eeuwen haar woonstee had nabij het dorp, in het patricische huis Averbergen. Men heeft in de ontdekking van het graf aanleiding gevonden tot historische naspo ringen in verband met de geschiedenis van gemeente en streek. Het graf is thans ge opend gebleven, om dit onderzoek mogelijk te maken: WAAROM MAXIMUM SNELHEIDSBEPALINGEN? De K.N.A.C. schrijft ons: Het Nederlandsche grondgebied, groot 33.078 vierkante kilometers, is verdeeld in niet minder dan 1056 gemeentelijke territo ria, welke bestuurd door een raad en een college van burgemeester en wethouders. Volgens art. 7 van de Motor- en Rijwiel- wet is elk dezer 1056 gemeenteraden ge rechtigd ten aanzien van binnen de be bouwde kom gelegen wegen een max. snel heid vast te stellen, die voor motorrijtui gen niet minder dan 20 K.M. kan bedragen. Van dit recht is door de Nederlandsche gemeenteraden, hetzij direct, hetzij door delegatie aan B. en W., in ruime mate ge bruik gemaakt, met het gevolg, dat men in ons met bebouwde kommen zoo dicht be zaaide land langs de wegen een voortdu- durende afwisseling vindt van borden in verschillende kleuren vermeldende max. snelheden van 20, 25, 30, 35, 40, 45 K.M. De wet voorziet er reeds in, dat de oudere modellen van gele en groene kleur, die de max. snelheid in kleine, meest onleesbare cijfers aangeven, met ingang van 16 Juli 1939 van onze wegen zijn verwijderd en dan dienen te worden vervangen door het internationale model, bestaande uit een wit rond bord met rooden rand en groote zwar te cijfers. Inmiddels werd reeds bij het samenstel len van de nieuwe Wegenverkeerswet van September 1935, welke echter thans nog in werking moet treden, de dringende behoefte gevoeld een einde te maken aan den chaos, ontstaan, doordat iedere ge meente een andere max. snelheidsnorm kon stellen. Te dien einde is in de nieuwe wet bepaald, dat regelen omtrent maxi mum snelheden voor motorrijtuigen slechts kunnen worden gesteld door een algemee- nen maatregel van bestuur, m.a.w. door het centraal gezag en niet meer door de dui zend en een (lees 1056) gemeentebesturen. Op zich zelf moet het worden toege juicht, dat ingevolge de nieuwe Wegen verkeerswet straks in alle gemeenten een en dezelfde max. snelheid zal worden voor geschreven. Er dreigt echter nog het ernsti ge gevaar, dat de wetgever in zijn rege- lingsgedrang zoover zal gaan, dat ook voor gemeenten, die thans geen max. snelheids bepaling hebben en, zooals 's Gravenhage, Groningen en nog enkele andere, deze be paling bindend zou worden. Dit zou ern stig moeten worden betreurd, aangezien al thans de genoemde gemeenten, juist door ervaring wijs geworden, de max. snelheids controle over boord hebben gezet en op deze manier gedwongen zouden worden naar een niet gewenscht en niet doelmatig gebleken systeem terug te keeren. Het gemeentebestuur van 's-Gravenhage kwam na 7 jaren ervaring met een max. snelheidsgebod tot de conclusie, dat dit niet aan het gestelde doel kon beantwoorden. Immers had het gebod geen gunstigen in vloed kunnen uitoefenen op het aantal ver keersongevallen, doch vormde het wel door zijn automatische werking een belemme ring voor de normale verkeersafwikkeling. Vergelijkt men van de drie grootste ste den de ongevallencijfers, dan blijkt wel, dat het Haagsche gemeentebestuur door de feiten in het gelijk is gesteld. In 1933, het eerste jaar van de opheffing van het max. snelheidsgebod, was bij 10% meer motor rijtuigen het aantal verkeersslachtoffers niet grooter dan in de twee voorgaande ja ren, toen vele automobilisten en motorrij ders op de bon werden gezet. Ook in de daarop volgende jaren in het bijzonder wel over het afgeloopen jaar 1937 ble ven de ongevallencijfers voor Den Haag immer gunstig afsteken ten opzichte van die van Amsterdam en Rotterdam, waar straf de hand werd gehouden aan de vast gestelde max. snelheid. Bereids kwam bij het gemeentebestuur van Rotterdam ter sprake, dat men de max. snelheidsbepaling ondoelmatig en onge- wenscht achtte, weshalve ook aldaar op heffing wordt overwogen. Tot eenzelfde gedachte kwam men even eens aan de andere zijde van den evenaar, n.l. te Batavia. Het blijkt dus duidelijk, dat de practijk zich dikwijls tegen de stugge max. snel heidsbepalingen verzet en dat een dwin gend voorschrift, geldende voor alle be bouwde kommen, een bedenkelijke stap terug zou zijn. Dat tegen werkelijk roekelooze rijders streng wordt opgetreden, is naar de mee ning van de K.N.A.C. logisch en goed; dit moet echter niet gescheiden op grond van overschrijding van een te voren vastgestel de willekeurige snelheid, die op zichzelf onder bepaalde omstandigheden generlei gevaar behoeft mede te brengen. Ongetwij feld is het juister, indien bestraffing ge schiedt op grond van het „in gevaar bren gen van het verkeer", hetgeen na de in voering van de nieuwe Wegenverkeers wet des te gemakkelijker kan geschieden, omdat daarin ook de mogelijkheid is ge opend op te treden, indien „redelijkerwijze is aan te nemen, dat de veiligheid op den weg in gevaar kan worden gebracht", ter wijl de oude (thans bestaande) wet slechts sancties kent, indien „de veiligheid in ge vaar wordt gebracht", hetgeen de bewijs voering inderdaad niet gemakkelijk maakt. MINIMUM PRIJZEN VROEGE AARDAPPELEN. Door de Ned. Gr. en Fr. Centrale zijn de volgende bepalingen voor den verkoop van vroege aardappelen vastgesteld: de minimumprijs voor groep A, Eerstelingen is vanaf heden voor groote en bonken 4.00 per 100 K.G., voor Drielingen f2. met vergoedingsprijs als veevoeder 2. (vergoedingsprijs voor afwijkend ƒ1.50). Voor groep B. (Ninetyfold enz.) ophoud- prijs 3.afwijkend 3.beiden zon der vergoedingsprijs. Drielingen 1.50, met verg. prijs 1.50. Idem afwijkend 1.50, verg. prijs voor veevoeder 1. per 100 K.G. De maat voor groep A moet zijn: voor Eerstelingen: Bonken 50 mM, en op, groote 36 tot 55 mM., Drielingen 28 tot 38 mM., kriel beneden 28 mM. Groep B. resp. 38, 3040 en beneden 30 mM. Eigenheimers en Bintjes idem als voor groep A. Wanneer Groote en Bonken van de A. en B groèp doordraaien moeten de aan voerders deze mee naar huis nemen om ze de volgende dag weer te veilen. Wan neer Drielingen doordraaien moeten deze worden opgeslagen voor veevoeder. Eigenheimers, geteelt op tuinbouwteelt vergunning wordt geen vergoedingsprijs voor betaald na doordraaien en worden ook niet door de Gr. en Fr. Centrale over genomen. STEUN VOOR VERSCHILLENDE TUINBOUWGEWASSEN. Volgens beschikking van den Minister is er 900.000 beschikbaar gesteld als steun op: Gele be waarkool geveild van 1 Jan. 30 Jan. 1.per 100 K.G.; idem 31 Jan. 27 Febr. 1.20 per 100 K.G.; idem 28 Febr.27 Maart 0.90 per 100 K.G.; idem 28 Maart—1 Mei 0.20 per 100 K.G. Witte bewaarkool: 31 Jan.27 Febr. 0.20 per 100 K.G.; idem 28 Febr.—27 IVLaart 0.20 per 100 K.G. Radijs van 14 Maart24 April ƒ1. per 100 bos. Glassla: 21 Febr.—3 April 0.50 p. 100 stuks; idem 4 April15 Mei 0.35 per 100 tsuks. Spinazie: 28 Febr.3 April 2.50 per 100 K.G.; idem 4 April22 Mei 1.50 p. 100 K G. Niet voor steun komen in aanmerking producten die administratief zijn geveild, op contract zijn verkocht, afwijkend wa ren of afgekeurd zijn, of op een andere veiling zijn geveild dan waartoe de teler gehouden was. 147. Maar nu gebeurde hetzelfde wat Langelot ook was overkomen. Alle stukjes werden levende bezempjes, die luid lachend en joelend om den agent gingen dansen. 148. Langelot was op een kist geklommen om te zien hoe of het met den agent en den bezem zou afloopen. Op eens stond er een meneer voor hem. Het was de burge meester.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 15