DE INTERNAT. KAMPIOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND ZATERDAG 9 JULI 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 141 JAARVERGADERING A.N.W.B. Heden is in Vlissingen de algemeene ergadering gehouden van de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. Aan het op deze vergadering uitgebrach te jaarverslag ontleenen wij het volgende: Behalve het overgaan van het Bonds presidium in handen van den heer H. P. J. Bloemers, den burgemeester van Arnhem, vermeldt het jaarverslag met groote vol doening, dat Prins Bernhard ongeveer ge lijktijdig met deze mutatie het eere-voor- zitterschap van den A.N.W.B. op zich heeft willen nemen. Iets heel nieuws: de grens- kiosken. In het buitenland zijn ze al langer be kend, kleine gebouwtjes vlak aan de grens, waar welwillende en toeristisch des kundige hulp den binnenkomenden vreem delingen belangeloos verstrekt wordt. Ook in Nederland zullen deze „verkeers-ambas- sadeurs" nu binnen zéér korten tijd te vin den zijn: de A.N.W.B. is druk aan het bouwen aan de grenzen des lands langs de routes BredaArnhem; MaastrichtLuik; NijmegenKleef en VlissingenOostende. In het A.N.W.B.-jaarverslag is een krachtig pleidooi te vinden voor andere betere en logischer! opvattingen op verkeersgebied. De bond klaagt in de eer ste plaats over de sterke belasting van het motorverkeer dat in zijn gezonden groei sterk belemmerd wordt. Het blijt dan ook merkwaardig, dat on danks dit zuiver-financieele motief geen officieele belangstelling te vinden is voor het allerwege, ook in de Volksvertegen woordiging verdedigde, standpunt, dat de regeering om financieele redenen voorstan der moest zijn van belastingverlaging. De aantallen in andere landen rijdende auto's en de eigen cijfers wijzen immers uit,' dat er slechts weinig noodig is, om den ouden groei weer terug te krijgen, zoodat de schatkist er zeker van kan zijn, dat zij, in dien b.v. de benzine-belasting of de motor rijtuigen-belasting werden verlaagd, het ontbrekende bedrag direct zou terugkrij gen door een grootere toeneming van het aantal motorrijtuigen. De ongelukkige rijwielachterlichten, de kostbare bepalingen inzake de keuring der autokoplampen, het onlogische rijtijden besluit en nog verschillende andere onvol doend voorbereide of eenzijdig georiën teerde overheidsmaatregelen worden in het A.N.W.B.-jaarverslag becritiseerd, evenals de in het algemeen min of meer auto-vijandige inzichten van zoovele offi cieele instanties. Betreurenswaardige belasting- methoden. Ten zeerste betreurt de A.N.W.B. de op vatting der regeering over de parkeerhef- fingen, welke het vreemdelingenverkeer, dat in ons land toch al zoo jammerlijk ge ring is, nog ernstig belemmeren en moreel absoluut niet te verantwoorden extra las ten leggen op het reeds zwaar overbelaste wegverkeer. Waar gaan de A.N.W.B.- leden heen? Het is interessant, eens na te gaan, naar welke gebieden de belangstelling der bonds-leden uitgaat. In 1937 verstrekte de A.N.W.B. 50.625 inlichtingen voor reizen naar het buitenland en 18.014 voor binnen- landsche tochten. Voor 1936 waren deze to talen 43.943 en 10.877. Onderverdeeling der reisinlichtingen: 1936 1937 Duitschland 15.683 12.329 België 7.951 8.989 Frankrijk 6.435 10.754 Zwitserland 3.200 5.482 Oostenrijk 3.348 3.473 Italië 1.589 2.817 Engeland 1.487 1.481 Skandinavië 1.248 1.349 Overige landen 3.002 3.951 43.943 50.625 Het jaarverslag besluit in optimistischen toon met vertrouwen in de toekomst. Ontvangst ten stadhuize. Des ochtends om negen uur, voor den aanvang van den tocht op de Westerschel- de, die de inzet van het programma vorm de, werden de congressisten op het stad huis door den burgemeester, den heer C. A. van Woelderen officieel namens het ge meentebestuur welkom geheeten. Spr. zeide, dat er tegenwordig bij de toe risten een verhoogde belangstelling voor Zeeland bestaat, waarin de Scheldestad krachtig deelt, maar de fietsers hebben al vóór vele jaren Zeeland ontdekt, zoodat de A. N. W. B. hier reeds tientallen jaren ge leden in haar beginstadium populair was. Als bondslid van 198 en oud- bestuurslid van deri bond gaf spr. de verzekering, dat hij als burgemeester in deze gemeente in waardeering voor het werk van den A. N. W. B. voorop gaat. Vlissingen is een Zeeuwsch verkeersknooppunt, dank zij goede lucht-, boot- en spoorwegverbindin gen, goede autowegen en fietspaden, be hoort het isolement aan onze Scheldemon- ding vanaf de landzijde tot het verleden en ligt Vlissingen open voor alle soorten van toerisme, welks belangen de A. N. W. B. zoo krachtig behartigt. Kunnen wij den bond hier dus ooit genoeg sympathie be- toonen en is 100.000 leden niet veel en veel te weinig? Spr. betreurde het, dat de beschikbare tijd niet toeliet per fiets over het rijwiel pad langs de duinen naar Zoutelande te rijden. Hij sprak de hoop uit. dat men de over tuiging zou krijgen, dat hier nog zooveel te zien overblijft, dat men spoedig naar LAWNTENNIS Hughan onder de laatste vier In de laatste vier van het heeren-enkel- spel is Hughan als eenige Nederlandsche speler vertegenwordigd. Van Swol werd kansloos in den kwarteindstrijd door den Algerijn Abdessalam uitgeschakeld. Hughan sloeg Teschmacher in vier sets. Hij won de beide eerste sets zonder veel moeite. In de volgende kreeg hij een inzin king, waarvan Teschmacher profiteerde. In de vierde set was de H'dammer er ech ter weer totaal uit, hij miste zeer eenvou dige returns en wist zich niet boven een kennelijke depressie in zijn spel uit te wer ken. De kwartfinale tusschen Geelhand en Weston was zeer spannend en voor de tal rijke toeschouwers interessant om te vol gen. Weston, de Australische speler jour nalist fotograaf altijd lachende opti mist, liet zich nimmer in de verdediging dringen tegen den o zoo vasten Geelhand, doch verloor ten slotte in 5 sets. Zaterdag wordt het de dag van de halve eindstrijden. Dan spelen mevr. Miller Heine tegen mej. Coyne en mevr. Hopman tegen mej. Wynne. Bij de heeren komt Kukuljevic tegen Abdessalam en Hughan tegen Geelhand. In het damesdubelspel komen onze Ne derlandsche vertegenwoordigsters er een voudig niet aan te pas, wel een bewijs, hoe arm het Nederlandsche damestennis aan goede krachten is. Mej. Rollin Cou- querque werd met Billy Yorke in den kwarteindstdijd door de Afrikaantje Craze en Piercey een zeer jeugdig dubbel in drie sets uitgeschakeld. In het gemengd dubelspel wist een zeer vermoeide Billy Yorke met van Swol den halven eindstrijd te bereiken door een overwinning op de intelligent spelende mej. Craze en den keurig volleyenden Mo re au. De uitslagen luiden: Heeren enkelspel: kwarteindstrijden: Geelhand (België) sl. Westen (Australië) 4—6, 64, 6—2, 0—6, 6—3; Hughan sl. Teschmacher 60. 62, 36, 62; Abdes- lalam Fr.) sl. Van Swol 46, 62 60, 6—3. Dames dubbelspel: kwarteindstrijd: mej. Craze en mej. Piercey (Zuid-Afrika) sloe gen mej: Yorke en mej. Rollin Couquerque (Engeland-Nederland) 57, 64, 63. Heeren dubbelspel: kwarteindstrijden: Kukuljevic en Moreau sl. Laartman en Maartensson 64, 62, 64; Heyenen en Teschmacher sloegen Feret en Abdessalam 6—0, 6—4, 6—2. Gemengd dubbelspel: eerste ronde: mej. Wynne en Geelhand sl. mej. Leeksma en Enthoven 61, 60; mej. De Borman en Abdessalam sl. mej. Menho en Jasobson w.o. Tweede ronde: mej. Rollin Couquerque en Kukeljuvic sl. heer en mevr. Marinkelle 61, 61; mej. Wynne en Geelhand sloe gen mej. Piecrey en Weston 61, 62; mej. Coyne en Nedson sl. mej. Stevenson en Landau 63, 64; mej. Morphew en De Brauw sl. mevr. Jonquière en Nicolaides 86, 108; mej. Craze en Moreau sl. mej. De Borman en Abdessalam 63, 63. Kwarteindstrijden: mevr. Hopman en Hughan sl. mej. Coyne en Nelson 61, 75; mevr. MülerHeine en De Borman sl. mej. Morphew en De Brauw 63, 64; mej. Wynne en Geelhand sl. mej. Rollin Couquerque en Kukuljevic 63, 75; mej. Yorke en Van Swol sloegen mej. Craze en Moreau 64, 68, 62. Walcheren zou terugkeeren. Na nog een bijzonder woord van wel kom tot den heer Edo Bergsma, den eigen lijken schepper en de ziel van den A. N. W. B., te hebben gericht wenschte de bur gemeester den gasten een vruchtbaar con gres en een aangenaam verblijf in Vlis singen toe. SCHAKEN. OM HET PERSOONLIJK SCHAAK KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De zevende ronde. De uitslagen van de partijen, welke gis teren in de zevende ronde om het persoon lijk schaakkampioenschap van Nederland in het schaakhuis te Amsterdam zijn ge speeld, luiden: PrinsFontein 1—0 Van DoesburghLandau 1/2—1/2 De GrootVan Scheltinga 1—0 Muldervan Mindeno 1—0 Cortlevervan den Bosch 1/2—1/2 EuweMuilwijk 1—0 Afgebroken partijen: vijfde ronde: LandauPrins 1—0 MulderMuilwijk 0—1 Zesde ronde: MuilwijkCortlever 0—1 De stand is thans: 1. Euwe 6 pnt, 2. van den Bosch 5 1/2 p., 3. en 4. Landau en Cort- lever, ieder 41/2 p., 5. van Scheltinga 4 p., 6. en 7. de Groot en Prins, ieder 3 1/2 p., 8. Mulder 3 p., 9 en 10. Fontein en van Doesburgh, ieder 21/2 p., 11. Muilwijk 11/2 pnt., 12 van Mindeno 1 pnt. De nek aan nek race tusschen dr. Euwe en jhr. van den Bosch, wordt intens voort gezet. Hoe meer het einde nadert, des te scherper wordt er gevochten. Hoewel dr. Euwe nog met van den Bosch moet spe len (die geschiedt heden) wil hij het niet op die partij laten aankomen en probeert daarom door volle winstpunten een klei nen voorsprong op zijn naasten concur rent te krijgen. Jhr. van den Bosch geeft echter niets toe. Onverschillig wie zijn te genstander is, speelt hij op winst. Landau, die gisteren niet van Van Does burg kon winnen, is vrijwel voor de eerste plaats uitgeschakeld. Zijn nederlaag van gisteren heeft zeer deprimeerend op hem gewerkt, een fout van hem is om voorzich tig te spelen en weinig te ondernemen, hoe wel dit zijn stijl niet is. Ook gisteren speel de hij een orthodox damegambiet zeer so- liede en kon niet meer dan gelijk spel ver krijgen. Ten slotte ondernam hij een tour de force doch moest zich ten slotte omzichtig gaan verdedigen. Van Doesburgh sloeg een re mise aanbod af, doch enkele zetten later kon hij zich van de juistheid van het aan bod overtuigen. Dr. Euwe had een Oost-Indische verde diging te bekampen tegen Muilwijk, die vermoedelijk de hoop koesterde het er even goed af te zullen brengen als Prins in de vorige ronde. Hij kwam echter spoedig in het nadeel, dr. Euwe trok met zijn officie ren op den koningsvleugel ten aanval en bereikte daarmee een slotstelling waarin de zwarte stukken mat gezet werden. Muil wijk staakte toen den strijd. Fontein, die eergisteren zoo goed tegen Landau speelde, bood gisteren tegen Prins slechts matigen tegenstand. In een Colle- opening geraakte hij in de opening achter in de ontwikkeling. Hiervan wist Prins goed te profiteeren en toog ten aanval. Fontein's stelling werd onhoudbaar, zoo zelfs dat hij nog voor het verstrijken van de eerste zitting zijn koning neerlegde. Dr. Mulder behaalde een gemakkelijke overwinning op van Mindeno, die zeer zwak spel vertoonde. Van Scheltinga heeft zich door de Groot laten overrompelen. In een Reti-opening waarin van Scheltinga een pion te vroeg tijdig opspeelde, werd hij totaal over speeld. Tot overmaat van ramp maakte hij een blunder waarna hij kon opgeven. De belangrijke partij Cortlever-van den Bosch werd in den avond gespeeld. Van den Bosch mocht er niet in slagen deze partij te winnen, waardoor hij de leiding aan dr. Euwe heeft moeten afstaan. Het was een Caro-Kann-verdediging, waarin Cortlever het betere spel verkreeg. Hij had het voordeel van twee loopers en de groo tere bewegingsvrijheid. Om het spel wat in gewikkeld te maken rocheerde van den Bosch naar'den langen kant om aan den anderen vleugel aan te vallen. Cortlever overzag in het middenspel een combinatie van zijn tegenstander, die een der loopers kon ruilen en het spel gelijk kon maken. Na damruil ontstond een eindspel van on gelijke kleur, welke geen kans vooi een der partijen bood. Er werd toen tot remise besloten. Landau won zijn afgebroken partij van Prins. Daar ook Cortlever zijn hangpartij tegen Muilwijk won, staan beiden thans op de derde plaats. De partij MulderMuilwijk uit de 6de ronde werd door Mulder opgegeven. JEUGDWEDSTRIJDEN L. O. V. De stand der wedstrijden is als volgt: gesp.gew.rem. verl. pnt. H. Vavier 15 13 2 26 J. Haasbeek 15 11 2 2 24 C. Nievaart 15 11 2 2 24 K. Klein 15 9 3 4 21 F. H. Klinkenberg 14 10 4 20 J. Bosman 15 7 5 3 19 F. Franken 13 9 4 18 J. Barthen 13 7 2 4 16 E. 't Hart 14 5 5 4 15 Th. Swaak 15 7 1 7 15 R. Smit 15 4 1 10 9 W. Pieëte 15 4 1 10 9 A. Leeflang 15 3 12- 6 I. Redel 15 1 2 12 4 I. Pardon 15 1 14 2 C. v. d. Mij 15 1 14 2 DE „ZEEAREND" NEEMT DEEL AAN VERSCHEIDENE WEDSTRIJDEN. Het Nederlandsche jacht de „Zeearend" zal dit seizoen, na zijn succesvollen wed strijd rond Helgoland, nog aan verschei dene zeeraces deelnemen. Op 14 Juli a.s. start 'het jacht in den wedstrijd Dover Kristiansand, aan welke race ook ver schillende Engelsche booten deelnemen. Op 19 Juli volgt dan het vertrek voor den wedstrijd KristiansandKopenhagen. Be halve Engelsche doen ook enkele Duitsche jachten aan deze race mee. Op 24 Juli wordt gestart voor den derden wedstrijd KopenhagenWarnemünde en op 27 Juli volgt nog een vierde race, n.l. Warne-' mündernod BornholmKiel. De be manning van de „Zeearend" zal bestaan uit de heeren C. Bruynzeel jr., H. C. Loo- man, A. J. H. Dokkum, C. de Visser, F. van de Putte, M. G. Jonkers en E. G. van de Stadt. PAARDENSPORT HET CONCOURS HIPPIQUE TE HOOFDDORP. Op Woensdag 20 Juli. Hoofddorp het centrale punt in den grooten Haarlemmermeerpolder heeft Twee vrouwen PIERRE L'ERMITE Zooeven kwam de chef van het hotel te rug. En natuurlijk, zooals dat bij dit re genweer bijna niet anders kon, heelemaal onder het slijk en kletsnat. Bovendien had de wind hem zijn hoed afgeblazen en zijn parapluie binnenste buiten gekeerd. Wat een hondenweer! Hij schudde het water van zijn beslijk- ten hoed en overjas, en zag toen de on derwijzeres, die hem tegemoet kwam en met enkele brieven in haar hand naar de bus liep. Dag juffrouw! Monsieur Peter? Wees u maar blijU mag wel tien., twintig kaarsen laten branden.... Waarom? In ben in een kerk geweest. En toen het gezicht van het jonge meisje van vreugde opklaarde, kwam hij wat dich ter bij haar en zeide zacht: Ja, maar alleen, omdat ik geen parapluie meer had. Dat geeft nietsU bent er toch in ge weestLet maar eens op, ik zal u nog wel bekeeren! Arme kleine! Terwijl hij heenging, keek de onderwij zeres hem na en mompelde: ja, ja, ouwe heiden, jou zal ik nog bekeeren.vast en zeker! Al sinds 37 jaren heeft hij niet meer ge biecht, is alleen voor de wet getrouwd, heeft zijn kinderen niet laten doopen en al die dingen meer. Maar dat belet hem niet, in hemelsche rust te slapenHeeft hij een ziel? Is er een God? Och kom Wordt zijn Saint-Emilion wel goed?.... Verbruikt zijn vrouw niet teveel geld?.... Zal hij dezen keer geluk hebben in de lo terij? Dat zijn allemaal zulke ernstige vragen. Wat de rest aangaat? Och kom! Alle maal klets, goed voor doodzieken, voor menschen die den grooten sprong gaan doen maar niet voor hem, die zoo stevig en groot is, een mooi salaris en vrij wonen heeft, en nu reeds aan den anderen kant van de le- venstrap afdaalt, met allebei zijn handen in de zakken. Bovendien heeft hij geen tijd. Van des morgens vroeg tot des avonds laat is hij druk in de weer. In stilte koestert hij de hoop, zich over een jaar of zes op het plat teland te vestigen, sla te planten, en deze met enkele flesschen goeden wijn, die hij zoo nu en dan uit de kelders van zijn prin cipaal tapte, te begieten. En later, als het dan toch moet, zal hij zich in het gekochte familiegraf laten begraven. En dan punc tum. Afgeloopen! Doch bij dit alles had hij de onderwij zeres vergeten; en als je buiten de vrouwen rekent, moet je twee keer tellen.En of! Zij had het zich nu eenmaal in haar klei ne hoofdje gehaald: Monsieur Peter moet dit jaar zijn Paschen houden.... hij moet ze houdenmoet ze houden! Twaalf maanden reeds had ze hem in de gaten gehoudenbelegerdbe werktin dit opzicht. Dit jaar moest hij toegeven, want met Paschen reist de hotel chef met zijn principaal naar het buiten land, naar een Kurort. Als dus de vesting op dien dag niet is ingenomen, dan moet alles weer van voren af aan beginnen. Daarom heeft de onderwijzeres in dezen vastentijd haar inspanning verdubbeld, ze heeft gebeden, gevast, geleden, ja werke lijk geleden. En nu vooruit met heiligen moed. f Monsieur Peter, zou u mij een pleizier willen doen? Zeker, juffrouw. Nou ga dan vanavond met mij naar den vastepreek. Preek?Dat nooit. Ik hou niet van Capucijnen. Het is heelemaal geen Capucijn. Een' Jezuiet? Nog minder. In ieder geval is het een pastoor? Neen, ook geen pastoor. Wat dan. Het is een missionaris. Wat is dat? Een man, die veel gereisd heeft, overal geweest is, veel gezien heeft, en interes sante dingen kan vertellen. Ik ben er van overtuigd, dat hij u ook bevallen zal. O, die vrouwen! Het gaat heelemaal niet om vrouwen, in de laatste jaren een zekere reputatie gekregen. Het was in vroegere jaren alom bekend om zijn beroemde Octoberpaardenmarkt en is in latere jaren door zijn concours- hippique in het geheele land bekend ge worden bij alle vrienden van de paarden- fokkerij en de paardensport. Uit alle pro vincies kwamen de liefhebbers eén keer per jaar in het midden der maand Juli op dit dorp samen, om te genieten van mooie paarden en hoogstaande rijkunst. Tot tweemalen toe heeft H. M. de Ko ningin dit paardensporLfcesc willen bij wonen; in het jaar 1927 met de geheele Koninklijke familie cn m het vorige jaar 1937 elleen; door welke bezoeken de al gemeene bekendheid wel zeer is vergroot. De ier en van de concours-uitschrijvende vereeniging „Vooruit" hebben besloten, dar ook dit jaar ondanks het finan cieele risico, hetwelk elk feest in de open lucht meebrengt de traditie zal worden voorl gezet. Op Woensdag 20 Juli zal voor den 28en keer een concours-hippique worden ge houden met groot springconcours op het gemeentelijk sportterrein te Hoofddorp. Het morgenprogramma begint om 10.45 uur; het middagprogramma om 1.30 uur. maar om een veel-bereisd iemand. Een toog!En als ze me zien? Toen ze zoo met engelengeduld stuk voor stuk de steenen had losgewoeld van de ves ting, waarachter het ongeloof van haar protégé zich verschuild had, voerde zij hem ten slotte naar het zware artillerievuur van den missionaris. Bij den eersten stormloop was monsieur Peter heelemaal van streek.... men had over het eeuwig heil gepreekt. Maar al was hij ook overwonnen, toch was de hotelchef nog niet overtuigd. De oude man vocht wanhopig om de verdedi ging van zijn rust. Hij moest een verschrik- kelijken innerlijken strijd doormaken, maar aan het einde van de missie, aan den vooravond van zijn vertrek naar het bui tenland, werd monsieur Peter in een laat- sten aanval geheel ingenomen. En wel zoo danig, dat hij zelf de noodige voorbereidin gen trof om te gaan biechten. De onder wijzeres was ook hierbij een gids, waar de beste Baedeker niet tegen op kon, en toen ze hem zag weggaan, peinzend en ernstig, zijn kerkboek in zijn zak, toen weende de arme kleijie, die al sinds acht dagen op wa ter en brood had gevast, ware tranen van blijdschap. In een kerk, aan den vooravond van Paschen. Alle biechtstoelen worden balegerd. Onze hotelchef, die nu al anderhalf uur geduldig staat te wachten, begint onrustig te wor den. Want tegen zeven uur moet hij abso luut terug zijn voor zijn dienst. Hij kijkt op zijn horloge.half ze ven. twintig voor zeven.nog drie vrouwen. „Neem me niet kwalijk mevrouw", zoo wendt hij zich tot de naast hem knielende dame, „mag ik misschien voorgaan?" Ze kijkt hem een seconde lang aan en staat hem dan vriendelijk met die intuitie, dat fijne aanvoelen van de hooge gods dienstopvatting, die sommige christenvrou wen zoo hebben, haar plaats af: „Zeker. heel graagmeneer". Tien voor achtDe voorlaatste dame schijnt heelemaal niet klaar te komen.... nog vijf minuten. Daarom waagt hij deemoedig een twee de verzoek: „Madame", zoo vraagt hij de laatste vrouw, die nog voor hem aan de beurt is, „mag ik misschien nog vóór u te biechten Neen, mijnheer! Ik heb zoo'n haast, madame, ik moet weg, madame? Ik ook. Ik wacht al twee uren! Ik nog langer. En nu gaat de arme man, door den tijd in het nauw gedreven, met een treurig ge zicht zijn hoed grijpend, naar buiten. De kerk uit, met zijn 35 jaren zonden op het geweten. Intusschen gaat de kleine dame, die hem zijn verzoek weigerde, den biechtstoel in, en begint in alle kalmte haar heel kleine biecht: Geloofd zij Jezus Christus.mijn laat ste biecht is acht dagen geleden.... enz. 'n Beetje te vroeg Integendeel, want als u nu niet onmiddellijk voor 'n fietsachterlicht zorgt, dan zou 't beslist géén goed begin worden, wat 1938 brengt! (Evenmin trouwens als voor den automobilist, die z'n verlichting niet in orde brengt.)

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 14