ESKADERVLUCHT OVER NEDERLAND LUCHTVAART RECHTZAKEN DE LAATSTE LES VAN LANGELOT DONDERDAG 7 JULI 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE Rï AD - PAG. 7 Vliegtuigen ronkten boven de groote steden Om half tien gistermorgen bescheen een reeds flets geworden zon nog de oranjewimpels en vlaggen, waarmee ter gelegenheid van het zilveren feest van de militaire luchtvaartafdeeling de gebouwen en wegen rondom de Soes- terbergsche vlieghei zijn getooid. Maar reeds toen schoof uit het Westen een sombere, loodgrijze wal van wol ken aan, een gesloten dek vormende, dat weinig goeds voorspelde. En tegen tien uur, het tijdstip, waarop vier formaties vliegtuigen van het veld zou den vertrekken, om een rondvlucht te gaan maken boven de vier groote steden van ons land, als dank aan de burgerij voor de Vrijdag j.l., bij de herdenking van het 25-jarig bestaan der L. V. A. ondervonden waardeering, ontlastte zich een welhaast tropische regenbui, dat het vliegveld in tropische regenbui, die het vliegveld in overkant niet meer te zien was. Onder deze omstandigheden viel aan starten niet. te denken en men haaste zich om ijlings met zeildoek de open zitplaat sen der 57 vliegtuigen, die reeds in for matie opgesteld on het platform gereed stonden, af te dekken. De opvatting, dat een dergelijke bui niet lang kan duren, bleek slechts in zooverre juist, dat na eenigen tijd de regen nog he viger neerplaste en gepaard ging met ha gel, terwijl een kort, maar hevig onweer een nieuwe sensatie aan het wachten toe voegde. Want overal op het vliegveld, in de han gars en in de lokalen van de vliegschool wachtten officieren- en onderofficieren vliegers, zoowel als het grondpersoneel op het bevel van den commandant, die im mers om een beetje regen de zaak niet zou afgelasten. Maarde vliegpakken gingen uit, de officieren begaven zich, vergezeld van de vele gasten, die hierheen waren gekomen om getuige te zijn van den start van een zoo uitzonderlijk groot aantal vliegtuigen, naar het Casino en hoopvol keek men naar den Westelijken horizon, waar sommigen een zweem van opklaring meenden te be speuren. En inderdaad, tegen half één hield de re gen op, en korten tijd later scheen zelfs weer de zon over de vliegheide, die op som mige plaatsen meer aan een vijver deed denken, zoo uitgestrekt waren de water plassen, die de regen er op had achtergela ten. Toen dan ook om twee uur het consigne kwam: „Wij vertrekken, draaien maar" bleken vele vliegers daarop reeds zoo vast gerekend te hebben, dat zij al met hun leeren jassen en valhoeden bij hun toestel of op het platform gereed stonden. TWEE GROEPEN VAN 27 DE LUCHT IN. De vliegtuigen, die gereed stonden om de lucht in te gaan, waren bestemd om te vliegen in twee groepen van 27 vliegtuigen, elke groep bestaande uit drie eskaders van negen toestellen, en het geheel voorafgegaan door een es cadrille van drie C.5-machines, onder bevel van den commandant der lucht vaartafdeeling, overste van Heyst. De eerste groep bestond uit driemaal 9 Koolhoven F.K. 51-toe!stellen, elke groep van iegen onder bevel resp. van kapitein van Gemeren, die de leiding van deze 27 vliegtuigen op zich had, luitenant Linthout en luitenant de Zwaan, alle drie instructeur van de vliegschool. De F.K. 5I's werden dan ook gevlogen ten deele door instruc teurs, ten deele door leerlingen van de vliegschool. De tweede groep bestond uit Fokker- C-5-machines, gevlogen door vliegers van de jachtvliegtuig-afdeeling en on der bevel van kapitein van Weerden Poelman, kapitein Wijnkamp en kapi tein Sissingh. Op een hoogte van slechts 175 meter vlogen de formaties dicht achter elkaar het paleis Soestdijk langs aangekon digd was, dat de koninklijke familie van het achterbordes van het paleis de vlieg tuigen zou gadeslaan in een wijde boog over Amersfoort en vervolgens over Hilver sum naar Huizen. Hier koerste men in Noord-Westelijke richting langs de kust van het IJsselmeer over Muiden in de richting van de hoofdstad. Veilig afstand houdende passeerde op dit gedeelte 'n Dou glas-machine der K. L. M. op weg naar Schiphol de zwerm militaire vliegtuigen. Dezen, om het lichtverkeer nabij de Am- sterdamsche luchthaven niet te hinderen, en over de havens, het Centraal Station en Amsterdam-West ging het verder naar Haarlem. Om vervolgens langs de duin strook vliegend Den Haag te naderen. Dansend en deinend in de escadrille for matie was het vooral voor de jeugdige vlie gers van de vliegschool in de moeilijk bij te regelen F.K. 5i toestellen niet altijd ge makkelijk de toestellen bijeen te houden, maar geen oogenblik werd het verband ge stoord, zoodat de residentie en ook de Sche- veningsche badgasten die het in den na middag gewaagd hadden zich naar het strand te begeven, van een uniek lucht vaartschouwspel kor.den genieten. Langs de kust, waar een witte schuim rand aantoonde, dat er beneden heel wat wind moest staan, en met het Westland ter linkerzijde, ging het zuidwaarts tot voor bij Hoek van Holland. Hier veranderde het geheele eskader, met een wijde boog over het eiland Voorne, van koers, en langs Maas en Nieuwe Wa terweg, ging 't op R'dam aan en vervolgens via Leiden over de Z.-Hollandsche plassen en het polderlandschap van Holland en Utrecht in de richting van de Domstad, ir de nabijheid waarvan de afzonderlijke formaties reeds uit elkaar begonnen te gaan om aanstonds boven Soesterberg weer in escadrilles uiteen te vallen, die na el kaar konden gaan landen. Het is dan kwart over vier, en gelei delijk komen nu ook de overige toestel len binnen, totdat dë 57 machines weer keurig naast en achter elkaar op den grond staan. Rondom het vliegveld staan veel kijkers, die naar hier zijn gekomen om den terugkeer van de vliegtuigen gade te slaan. De zon schijnt vroolijk over de vlaggen en wimpels en er heerscht algemeene vol doening over het slagen van den tocht. Op waardige wijze heeft de L. V. A. een groot deel van de burgerij laten deelen in haar feestvreugde en ook de overige dee len van het land zullen hierin deelen, want morgen en overmorgen zullen kleinere for maties de verschillende provinciehoofdste den, die Woensdag niet aan de beurt geko men zijn, op soortgelijke wijze him dank komen brengen. Bnltenlandsche Berichten WATERRESERVOIRS BEZWEKEN. 600 scholieren omgekomen. De maatschappij Globe Wireless heeft een telegram ontvangen van de „Presi dent Cleveland" die voor anker ligt op de reede van Kobe. In dit telegram wordt ge meld, dat een school ingestort is onder den druk van het water, dat neerstortte, toen drie waterreservoirs bezweken. Zeshon derd scholieren werden verpletterd en ver dronken. Aan dit telegram werd nog toegevoegd, dat 40 Europeanen tijdens de overstroo mingen om het leven zijn gekomen. DE OVERSTROOMINGEN BIJ KOBE. Meer dan duizend slachtoffers. Vanochtend te een uur bedroeg het aan tal slachtoffers van de overstroomingen bij Kobe meer dan duizend, Het stoffelijk over schot van 230 slachtoffers is gevonden, 463 personen worden vermist, terw-1 637 ge wond werden. Blijkens officieele cijfers zijn tusschen 29 Juni en 5 Juli tengevolge van de over stroomingen, die 19 prefecturen geteisterd hebben, 382 personen om het leven geko men, 287 gewond en 192 verdwenen, ter wijl 389.881 huizen wegespoeld, vernield of overstroomd zijn. 20 SOORTEN Gen8eskrachtiige Kruiden, getrokken op de beste Bloedsormende wijn geven U Kracht, Kleur, Levenslust, lust in arbeid en Nachtrust Vrijenhoek's kruidenwijn per flac- 11.45 J. VRIJENHOEK, Haarl.str. 119 (Speciaal Kruidenadres) NEGEN PERSONEN OMGEKOMEN BIJ EEN BRANDWEERDEMONSTRATIE. Tijdens een brandweerdemonstratie ter gelegenheid van de feesten ter eere van de heilige koningin Isabella van Aragon te Coimbra zijn negen personen om het leven gekomen en drie levensgevaarlijk gewond. Op het plein van de republiek was een hou ten bouwwerk opgetrokken, dat een huis van drie verdiepingen moest voorstellen. Op de derde verdieping waren twaalf gemeen te-ambtenaren en een kind van twaalf jaar bijeen, terwijl het plein vol nieuwsgieri gen stond. Het bouwwerk werd in brand gestoken en de vlammen grepen zoo snel om zich heen dat de brandweer er door werd ver rast. De figuranten op de derde verdieping riepen om ladders en gek van angst spron gen zij omlaag. De slachtoffers werden door ambulance-auto's naar het ziekenhuis ge bracht. Toen het vuur was gebluscht be merkte men, dat nog twee personen in het bouwsel verbrand waren. PRINS GUSTAAF ADOLF HERSTEL. Prins Gustaaf Adolf heeft heden het zie kenhuis verlaten om een dejeuner bij te wonen, dat te zijner eere was aange richt. Vertegenwoordigers van het Lafayette college hebben den kroonprins en de kroon prinses eere-doctoraten verleend. BRITSCHE AVIATRICE VERMIST. Op retourvlucht KaapstadLonden. De Engelsche avatrice miss Joan Parsons, die van Kaapstad op weg is naar Londen, wordt vermist. Miss Parsons had in Mei j.l. zonder onge vallen een solovlucht van Engeland naar Kaapstad gemaakt. Vrijdag j.l. he^t zij de terugreis aanvaard. Van Kaapstad wilde zij langs de vroegere route van de Imperial Airways, naar Londen terugvliegen, waar zij einde deze week werd verwacht. -Maan dagmiddag om 12.40 heeft miss Parsons Mpika, in het Noorden van Rhodesia, ver laten, met de bedoeling een tusschenlan- ding te maken te Mbeya in Tanganjika. Daar is zij echter tot nu toe niet aangeko men. De ouders van miss Parsons, die te Lea mington wonen, zijn over het uitblijven van nieuws over het verbdijf hunner dochter zeer verontrust. Den geheelen nacht heb ben zij opgezeten in de hoop iets naders te vernemen. Vliegtuigen zoeken tusschen Mpika en Mbeya naar de vermiste, die als een bekwame aviatrice bekend staat. Het oerwoud in dat gebied is echter vol geva ren en een noodlanding zeer moeilijk. HAAGSCH GERECHTSHOF. De ernstige aanrijding op den Maresingel te Leiden. De Haagsche rechtbank had den melk handelaar J. C. L. uit Leiden veroor deeld tot een geldboete van 50 subs. 20 dagen wegens het veroorzaken van een ernstige aanrijding op den Maresingel te Leiden, waarbij de dertienjarige H. Kleyn uit Leiden zwaar gewond was. In hooger beroep had de procureur-gene raal bij het Haagsch Gerechtshof bevesti ging van dit vonnis gevraagd. De uitspraak werd heden bevestiging van het vonnis der Rechtbank zijnde 50 subs. 20 dagen. De vechtpartij op de Waard- gracht te Leiden. J. J. van T. te Leiden was door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot een maand gevangenisstraf wegens mishande ling van zijn neef, eveneens J. J. van T. geheeten. De vechtpartij was ontstaan tijdens een bruiloft die gevierd werd op de Waard- gracht. Verdachte had zijn neef toen op een dusdanige manier met een sabel behandeld dat een ernstige verwonding was ontstaan. Verdachte was in hooger beroep gegaan Lij het Hof. De procureur-generaal had geen termen aanwezig geacht om het vonnis der Rechtbank te wijzigen en had bevestiging gevraagd. Het Hof heden uitspraak doende, achtte eveneens het ten laste gelegde bewezen en veroordeelde, op verbeterde gronden, ver dachte tot een gevangenisstraf voor den tijd van een maand. Afdreiging. De Haagsche rechtbank heeft destijds de zaak tegen den jeugdigen C. H. P. uit Lei den met gesloten deuren behandeld en verdachte wegens afdreiging veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar. In hooger beroep had de procureur-gene raal bevestiging van dit vonnis gevraagd. Het Hof heden uitspraak doende, ver oordeelde verdachte tot een gevangenis straf van acht maanden met dien verstan de dat vier maanden er van voorwaarde lijk zijn met een proeftijd van drie jaar en met aftrekking van het voorarrest. Verdediger in deze zaak was Mr. Scha per. De verbroken liefde. Het Haagsch Gerechtshof moest in hoo ger beroep weer eens een vechtpartijtje uitzoeken, waarbij verdachte en de getui gen het nog al oneens waren. C. H. R., af komstig uit Leiden, had een verhouding gehad met een jeugdige weduwe. Volgens zijn zeggen had hij het uitgemaakt, wat hevige protesten uitlokte bij de juffrouw, die volhield dat zij degene was geweest, die het slotwoord gesproken had. De presi dent vond dat het er niet toe deed en sloot deze woordenvloed. De man zou de juf frouw mishandeld hebben door haar eenige meppen op haar aangelaat toe te dienen. Volgens verdachte had de juffrouw het zelf uitgelokt omdat zij op drie verschillen de dagen gewapend had rondgeloopen. De eerste dag met een rieten hengelstok, de tweede dag met een houten hamer en de derde dag met een hakbijl. Deze twee laatste voorwerpen-had zij in den kinder wagen rondgereden. Verdachte had zich" niet. meer in kunnen houden en had zijn vroegere liefde de reeds genoemde klappen toegebracht juist toen er een muziekcorps raderde van het Leger des Heils. Hij had het moment van slaan dus juist berekend omdat de muziek de klappen had overstemd. Dat was echter nog niet alles geweest, want verdachte had een aantal belangstellend luisterende buurvrouwen eenige intieme dingen verteld van de weduwe wat niet weg nam, dat de buurvrouwen dit vlug over gingen vertellen aan de juffrouw en er hun schande over uitspraken dat hij zoo iets had durven zeggen. Dat zouden zij niet gedurfd hebben. Het gevolg was ge weest, dat er toen ook nog een klacht we gens smaad was bijgekomen. De politierechter had voor de mishande ling twee weken gevangenisstraf opgelegd en voor de smaad een week. Ook ter zitting deed verdachte nog eenige verhalen over het particuliere leven van de juffrouw die nu niet bepaald fraai te roemen waren en weer verdacht veel op beleediging begonnen te gelijken. De procureur-generaal eischte vernieti ging van het vonnis van den Politierechter en opnieuw den eisch stellend vroeg hij veroordeeling van verdachte tot een maand gevangenisstraf wegens mishandeling en twee maanden voorwaardelijk wegens smaad, hetgeen weer hevige protesten uit lokte van verdachte en goedkeurend knik ken met het hoofd van de weduwe en ge zoem van de als getuigen meegekomen buurvrouwen. Het Hof zal nader vonnis wijzen. HET ONTSLAG VAN DEN RIJKSLAND- BOUWCONSULENT TE NIJMEGEN. In de gisteren voortgezette zitting van het Amhemsche ambtenarengerecht heeft mr. K. J. Nieukerken uit Amsterdam, raadsman van ir. R. van der Veen, zijn pleidooi gehouden. Pleiter merkt allereerst op, dat ir. van der Veen wegens ongeschiktheid is ont slagen en dat de regeering dit ontslag grondt op een dertiental feiten, waarvan het verschijnen van het pamflet het belang rijkste is. Dit laatste was ook de eigenli*ke oorzaak van dit heele drama. De andere feiten zijn van weinig belang. Kan men de schuld van ir. van der Veen ten aanzien van het pamflet niet bewijzen, dan vervalt het motief voor het ontslag. Alvorens hier op nader in te gaan, wees pleiter erop, dat uti het getuigenverhoor is gebleken, dat ir. van der Veen een goed en trouw amb tenaar was, die veel voor den tuinbouw in de Betuwe heeft tot stand gebracht. Komende tot het pamflet merkt pleiter op, dat, toen ir. van der Veen het pamflet voor het eerst las, hij er om gelachen heeft. Het pamflet is meer ironisch dan sarcastisch gesteld en in hoofdzaak is het idioot. Pleiter gelooft niet dat het een beleedi- gend karakter heeft, wel is het weinig pret tig gesteld. Niemands eer of goede naam wordt er in aangetast. De inhoud is niet strafbaar. Bovendien moet ieder, die het pamflet leest, beseffen, dat ir. van der Veen ei* de hand niet in kan hebben gehad. Zijn stijl is geheel anders. Spr. legt er den na druk op, dat hij vooraf geen kennis van den inhoud van het pamflet heeft kun nen nemen, omdat mevrouw Roos de pamfletten zelf uit de auto heeft gehaald en naar haar eigen kamer heeft gebracht, waar zij voor de verzending zorgde. Het verwijt, dat ir. van der Veen den inhoud van het pamflet had moeten controleeren of vermoeden, gaat naar pleiter's meening dan ook niet op. Evenmin het verwijt, dat hij mevr. Roos als de daderes had moeten aanbrengen. Tenslotte wees mr. Nieukerken er nog op, dat er geen verbod bestond om tan tièmes te aanvaarden en dat ir. van der Veen ook volkomen gerechtvaardigd was, groenten uit de proeftuinen voor eigen gebruik aan te werven. Dit laatste ge schiedt ook in andere proeftuinen. Pleiter concludeert tenslotte tot vernie tiging van het ontslag. De zitting werd hierna geschorst tot gis termiddag drie uur. In de gistermiddag voortgezette zitting heeft de landsadvocaat jhr. mr. Van der Does uit 's-Gravenhage, optredend voor den minister van economische zaken, zijn pleidooi gehouden. Ongeschiktheid aldus pleiter is een gesteldheid, welke een bepaalde persoon ongeschikt maakt voor een bepaalde func tie. Die gesteldheid kan blijken uit feiten, welke dan tevens bewijsmiddelen zijn. Ir. van der Veen heeft zich ontwikkeld tot een man, die ongeschikt was om langer in de ambtelijke organisatie mede te wer ken. De minister kan niet werken met een man, die schotschriften tegen de regeering laat vervaardigen, die de dame die deze schotschriften verspreidt daarna nog voor draagt voor opname in het vaste ambte narencorps, een man die een idee fixe heeft ten aanzien van katholieke stroomingen en die ten slotte ondragelijke verhoudingen met zijn chefs schept. Weliswaar hebben verschillende, getui gen verklaard, dat ir. v. d. Veen op zulk een uitstekende wijze zijn taak verrichtte, maar pi. kan even zoovele getuigen aan voeren die bezwaren tegen zijn beleid heb ben. Reeds ten tijde van het ministerschap van mr. dr. Deckers waren er moeilijkheden met ir. v. d. Veen, zoodat mr. van Rhijn hem by zich liet komen om over deze moeilijkheden te praten. Het pamflet besprekend, wees pl. op de nauwe relatie tusschen ir. v. d. Veen en mevr. Roos. Dat het pamflet door eerst genoemde opgesteld moet zijn, blijkt wel uit het feit, dat mr. van Rhijn en anderen, die ir. v. d. Veen kenden, terstond bepaal de zinswendingen als van hem afkomstig herkenden. Bovendien bood hij de behulp zame hand bij de bediening van het sten cil-apparaat in de Nijmeegsche veiling, waar het pamflet gedrukt werd. Het is niet aan te nemen, dat hij toen niets van den inhoud van het schotschrift zou heb ben gelezen. Maar ook al neemt men aan, dat hy vooraf niet met den inhoud op de hoogte was, den volgenden dag kreeg hij een exemplaar toegezonden en toen kon hij de inhoud weten. Kan een hoofd-ambtenaar geschikt wor den bevonden, als hij daarna de dame, die het schotschrift verspreidt, voordraagt om in vasten dienst te worden opgenomen? Kan men ook werken met een ambte naar die van een fel anti-katholieke gezind heid blijk geeft? Pl. betreurt dat men ir. v. d. Veen in 1932 niet uit deze R. K. om geving had overgeplaatst. Misschien had dit een vingerwijzing voor hem kunnen zijn. De verhouding van ir. van der Veen tot zijn chefs was eveneens een reden tot zijn ontslag. Den inspecteur van den tuinbouw bejegende hij enkele malen op onbetame lijke wijze. Hij heeft dezen hoofd-ambte naar zelfs eens voor „crypto-katholiek" uit gemaakt. Ook het feit, dat hij op eenigszins clan destine wijze tantièmes uit de Nijmeeg sche veiling genoot en dat hij zijn geheele behoefte aan groenten en fruit voor zijn gezin uit de proeftuin dekte, was niet in de haak. Pleiter concludeerde ten slotte tot hand having van het ontslag van ir. van der Veen. Na re- en dupliek heeft ir. van der Veen nog kort het woord gevoerd. Hij verklaarde bijna 25 jaar in rijks dienst te zijn geweest en steeds naar beste weten zijn taak te hebben vervuld. Spr. is zich niet bewust fout te hebben gehandeld. De behandeling van de zaak wordt dan gesloten en de uitspraak bepaald op Woens dag 27 Juli a.s. KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. M. en R. wet: D. v. L. f 1.50 1 wk ts.; J. B. te Gouda 20, 10 dg en civ. vorde ring toegew. aan F. J. V. tot een bedrag van 23.45. M. B. v. V. te R'dam 20, 15 dg. J. M. F. S. te Eindhoven 10, 10 dg. G. K. te Kockengen 18, 12 dg. P. M. J. F. te Utrecht 8, 8 dg. J. A. v. E. te Den Haag 8, 8 dg. J. B. te Bodegraven f 5, 5 dg. H. P. F. Z. te R'dam 5, 5 dg. W. W. te Amersfoort f 5, 5 dg. P. S. te Den Haag, 1.50, 2 dg. A. v. R. te Vinkeveen 3, 3 dg. P. v. d. D. te Bodegraven 3, 3 dg. W. F. v. G. te Zuilen 3, 3dg. J. S. te Boskoop 3, 3 dg. N. W. v. d. J. te Hillegersberg 4.50, 4 dg. J. B. 2.50, 2 dg. P. v. L. 2, 2 dg. G. J. W. B. 2, 2 dg. J A. S. f 2, 2dg. S. K. 2, 2 dg. A. P. V. v. Alphen: C. A. S. te Leiden 1, 1 wk ts. B. en Woningverord. Alphen: W. B. te Den Haag 3, 3 dg. Wa penwet: E. v. d. N. 5, 5dg. met verb, verkl. wapenstok. 424 Sr: J. van 't H. 5, 2 wk ts. 461 Sr: J. E. H. te Ter Aar 2, 2 dg. S. v. T. te Ter Aar 2, 2 dg. 427 Sr: J. A. W. te Ter Aar 5, 5 dg. Visscherijwet: J. A. v. E. te Den Haag 2.50 2 dg met verb, verkl. van hengel. Vaarwegen Regl. v. Z.H.: P. D. te Alkemade 3 X f 150, 3 x 1 dg. 452 Sr: K. K., zonder bek. woonplaats, 5 dagen hechtenis. 143. Langelot stond naar het putje te kijken, net zoolang tot eindelijk het rooster werd opgelicht en grootmoeder te voorschijn kwam. Langelot had erg veel medelijden met haar omdat ze nog steeds de rattekop had. 144. Nauwelijks was grootmoeder boven den grond of er kwam een politieagent op haar toe, die haar een brief gaf waarin stond dat ze voor den rechter moest komen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7