DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De Oude Toren van Lisse DONDERDAG 7 JULI 1938 29ste Jaargang No. 9075 Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Adv. en Abonn.-tarieven zie pag. Giro 103003. Postbus 11. V Tegen de Kalholleken Wat zegt U van „redeneeringen" als de volgende: De Katholieke Kerk veroordeelt de on rechtvaardigheid, er zijn katholieken, die onrechtvaardigheid plegen, dus nemen de katholieken ten opzichte van het plegen van onrechtvaardigheid een halfslachtig standpunt in. De Paus heeft herhaaldelijk verklaard, dat katholiek en socialist niet kan samen gaan, er zijn katholieken, die socialist zijn geworden, dus nemen de katholieken ten opzichte van het socialisme een halfslach tig standpunt in. U ziet wel: de eerste „redeneering'' is krom, de tweede is nog krommer. En toch: zóó wordt er „geredeneerd". Dinsdag wezen we op een artikel in het socialistisch orgaan „Leids Arbeiders blad". Wij komen op datzelfde artikel hier te rug. Waarom, zullen we straks zeggen. In dat artikel van het „Leids Arbeiders- blad" wordt, zooals wij reeds schreven, den katholieken verweten halfslach tigheid tegenover het nationaal-socia- lisme. Als „bewijs" daarvoor wordt, zooals we in ons artikeltje van j.l. Dinsdag schre ven, aangehaald het optreden van kardi naal Innitzer. De schrijver heeft echter meer „bewij zen". Men leze: Het Nederlandsche episcopaat ver biedt z.g. het lidmaatschap van de hi. S. B.; wij zouden evenwel niet graag beweren, dat er onder dezelfde katholieken geen fascisten voorko men. Daar staan wij nu; wij, katholieken, van Nederland! Als halfslachtigen! Cmdat er onder ons zijn zij 't dan ook maar enkelen die, ondanks de zeer duidelijke en zeer strenge afke-ir-ng^n van het Kerkelijk Gezag ('t is dwaas, om cynisch te schrijven over een z.g. verbod!) nation aal-socialist zijn. Op zulke „gronden" bespot en be schimpt men de katholieken om him half slachtigheid. Wij kennen den socialistischen schrij ver van het geciteerde artikel niet per soonlijk. W i e de schrijver is, doet ook niets ter zake; het komt er op aan, wat er geschreven wordt. En dat, wat hij schiijft tegen de katholieken (als hij over de katholieken schrijft, is het altijd tegen de katholieken!), is onredelijk. En wijkomen hierop weer terug, omdat wij aan degenen, die de verantwoordelijkheid drager, van de uitgave van het „Leids Arbeidersblad" willen vragen, of zij zulk een geschrijf, dat klaarblijkelijk door blind anti-papisme wordt ingegeven, wil len blijven verspreiden onder de Leidsche bevolking. Zij kunnen daarin toch moei lijk iets.cultureels zien! Het tegen deel is waar. V Het kruis van den werklooze Wij willen niet volstaan met de werk- loozen te wijzen naar de eeuwigheid; na tuurlijk niet! Wij willen den werklooze werk geven, loonenden arbeid, een behoorlijk bestaan. Dat te willen, is onze christen-plicht. Wie niet al zijn invloed aanwendt, om dat te bereiken, verdient den naam van christen niet. En, zoolang de werklooze werkloos is, willen wij hem het zwaar en bitter bestaan zoo veel mogelijk verlich ten en verzoeten. Dat te willen, is evenzeer christen plicht. Wij willen niet volstaan met de werk- loozen te wijzen naar de eeuwigheid; na tuurlijk niet! Maar wij willen den werkloozen, zoo min als wien dan ook, het gezicht op de eeuwigheid niet onttrekken; integen- deeL Integendeel; zjj moeten hun lot ook zien in het licht van de eeuwigheid, in het licht dus van die groot e, die ontzag- lijk-groote, werkelijkheid Wie hun dat licht wil onthouden, trekt hen uit de volle werkelijkheid. In een pas-verschenen vlugschrift van de actie „Voor God", „Het Kruis van den werklooze"? wordt de werkloosheid bezien in het licht van tijd en van eeuwigheid. DE WERELD IN VOGELVLUCHT EVIAN: Op instigatie der Amerikaan- sche regeering zijn gisteren in de bad plaats Evian aan de Fransche kust verte genwoordigers van 34 landen bijeengeko men ter bespreking van het vraagstuk der hulpverleening aan Joodsche vluchtelin gen. Reeds op den eersten dag is er een mee- ningsverschil aan den dag getreden, al werd men het eens over het onmiddellijke doel: de vluchtelingen uit Duitschland en Oostenrijk ten getale van 115000 hulp te verleenen. Tayler, de Amerikaansche afge vaardigde wenscht het onderzoek n.l. ook uit te strekken tot hen, die Duitschland en Oostenrijk wenschen te verlaten. Er zijn natuurlijk ook nog andere moei lijkheden als die van afgevaardigden zon der geloofsbrieven en het voorzitterschap. Dit zijn echter kwesties van bjjkomsti- gen aard, die wel spoedig zullen worden geregeld. De deelname van zoovele landen is het meest verheugende verschijnsel van deze conferentie, daar deze de vooruitzichten voor de talrijke getroffen Joden hoopvoller maakt en tevens de mogelijk opent, dat niet enkele landen al deze vluchtelingen te verwerken krijgen, met de maatregelen tot wering van dezen stroom, die daar van in verschillende landen reeds het gevolg wa- LONDEN: Aan de kwestie der terugtrek king der vrijwilligers, welke eergisteren te Londen tot een goed resultaat werd ge bracht, blijken toch nog heel wat scherpe kanten te zitten. Men is nu o.a. bezig met het vaststellen der havens, waarheen de vrijwilligers zouden moeten worden geëva cueerd. Alle Duitsche vrijwilligers zullen naar Hamburg gezonden worden, alle Italiaan- sche naar Genua, alle Engelsche naar Lon den. Wat de combattanten uit andere lan den betreft; de vrijwilligers uit de Noord- Europeesche landen, die voor de Spaansche regeering strijden, zullen naar Londen ver voerd worden, vanwaar zij naar hun va derland teruggezonden worden. De combattanten uit de Zuid-Europee- sche landen, in dienst der Spaansche repu bliek, zullen naar Marseille worden ge bracht. Vrijwilligers in dienst van de rechtschen en afkomstig uit Noord-Europeesche lan den, gaan naar Hamburg, strijders, afkom stig uit Zuid-Europeesche landen en in dienst der rechtschen, gaan naar Genua. Men hoopt, dat in de meeste gevallen de landen, waaruit de vrijwilligers stammen, hen weer zullen willen opnemen. In geval dit niet zoo mocht zijn, zal over hun lot be slist worden, wanneer zij eenmaal geëva cueerd zijn naar de door de commissie aan gewezen concentratiehaven. Overigens is er voor Engeland nog de overeenkomst met Italië, welke nog van grooter belang is. Hier stuit de kwestie op de aanwijzing van een geneutraliseerde haven, wat nog wel eenige moeilijkheden zal opleveren. Maar nu men zoover is, zullen deze ook wel worden overwonnen. In ieder geval zijn wij op den goeden weg. BEKEERINGEN AAN DE KATHOLIEKE UNIVERSITEIT VAN PEKING. De Rector van de Katholieke Universi teit van Peking, Pater Rahman S.V.D. heeft het H. Doopsel toegediend aan een een professor en twee studenten van de Universiteit en aan twee leerlingen van een naburige College. Ieder jaar gaan 20 personen, professoren en studenten, over tot de Katholieke Kerk. Dit cijfer is weliswaar niet zeer hoog, maar om den juisten invloed van deze bekeeringen te schatten, behoeft men slechts te herinneren aan het feit, dat de ze nieuw-bekeerden in aanmerking komen om later de voornaamste plaatsen in het openbare leven van het land te bezetten. Gezien wordt het lot van den werk looze in het licht van de eeuwigheid. Maar gewezen wordt ook op de plich ten, die regeering en particulieren heb ben, om de werkloosheid zelf en de ge volgen ervan te bestrijden. Wat dit laatste betreft, nemen wij hier terloops 'n enkele gedachte over, die moet worden gepropageerd: De belangrijkste beslissingen in een be drijf moeten worden genomen in samen werking van alle bedrijfsgenooten. Inderdaad, als dit alom zou geschieden, zou de sociale toestand heel wat beter zijn, heel wat minder menschen zouden onte vreden en revolutionair zijn gestemd. Deze opmerking slechts even terloops. Wij wenschen ook dit vlugschrift van de actie „Voor God" een zeer ruime ver spreiding toe. Restauratie is dringend noodig Met de torens van Lisse is het niet pluis. Nadat eerst de al te sierlijke toren van de nieuwe St. Agatha deemoedig het hoofd heeft moeten buigen, en zijn over-ranke spits ruilde voor een renaissance-kroontje, dreigt ook de toren van de oude St. Aga tha de eeuwen-lange strijd tegen weer en wind op te geven. In de jongste zitting van den gemeente raad heeft de burgemeester van Lisse, dr. S. F. A. C. M. baron van Wijnbergen, alarm geblazen. De oude toren, eigendom der ge meente, verkeert in tamelijk desolaten toe stand. Een grondige restauratie is dringend noodig. Onder leiding van den burgemeester en van den gemeente-opzichter, den heer Theo van den Eerden hebben wij het in staat van verval gerakende monument bezich tigd. De toren verkeert zoowel uit- als in wendig in zulk een toestand van decaden tie, dat zelfs een leek kan zien, dat hier ingrijpen, dringend ge wenscht is. Van de inwoners van Lisse willen wij geen kwaad spreken, doch wij verwonderen ons erover, dat zij htm oude, eerbiedwaar dige toren zoo aan zijn lot hebben overge laten. Vergeten en veronachtzaamd, ofschoon midden in het dorp, rijst daar op het .zinnebeeld van het verleden", in een toestand, niet veel beter dan van een on bewoonbaar verklaarde woning. Sedert de scheiding van kerk en staat ook in de kerkgebouwen tot uitdrukking kwam de toren werd in 1808 aan de gemeente in eigendom gegeven, de kerk bleef in het bezit der Hervormden heeft men zich om de trouwe wachter weinig meer bekom merd Hoe betreurenswaardig ook als getuige nis van geringe belangstelling voor dit mo nument, is het toch ook weer een prijzens waardige omstandigheid. De toren bleef ge- ird voor onoordeelkundige restauraties, door goed-meenende vandalen, die reeds zoo menig historisch bouwwerk ernstig hebben geschonden. Als men ziet, hoe de weinige herstellin gen van den toren zijn uitgevoerd het boogvenster boven den hoofdingang b.v. heeft men gemakshalve dichtgemetseld kan men slechts dankbaar zijn, dat het voorgeslacht dit vereerenswaardig brok versteende historie overigens ongemoeid heeft gelaten. De kerk zelve is een afschrikwekkend voorbeeld met welk een volkomen gemis aan piëteit bij vroegere restauraties is te werk gegaan. Men heeft er zelfs niet voor teruggedeinsd, de muur van de apsis uit te breken en daar de hoofddeur te maken! De manier, waarop het priesterkoor thans portaal van de kerk. met moder ne tegeltjes is bekleed, doet waarlijk gro tesk aan. Men zou er om kunnen lachen, als het niet zoo droevig was. Te midden van dit kleinburgerlijke, goedkoope gedoe, ligt breed-uit de forsche prachtig-gebeeld- houwde marmeren zerk op het graf van Van der Stel, een van de gouverneurs van de Kaap-kolonie. Aan zulke prullerige verfraaiingen is de toren ontsnapt, dank zij de „splendid isola tion". De toren is ongerept gebleven. Bij een met zorg en liefde uitgevoerde restauratie kan zij in haar vroegere schoonheid wor den hersteld, het muurwerk kan verste vigd worden (heele brokken dreigen los te laten) en de geroeste en gebroken an kers kunnen vernieuwd worden, evenals de versleten en gammele houten verdie pingen. Misschien dat als toppunt van luxe zelfs een bliksem-afleider kan worden aan gebracht, waarvan men tot nog toe het nut niet heeft ingezien! De kosten van zulk een veelomvattende restauratie zijn geraamd op 12.000 doch is dat bedrag niet goed besteed? Zou de be volking van Lisse dat bedrag er niet gaar ne voor over hebben, om dit eerbiedwaar dige gedenkteeken te behouden en in eere te herstellen? Met wijsgeerige kalmte blikt de oude to ren neer op de huizen rondom. Het is ze ven eeuwen geleden, dat de voorouders van de tegenwoordige bewoners van Lisse dit Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De conferentie te Evian tot steun aan Joodsche vluchtelingen geopend. (2de blad) De terugtrekking der vrijwilligers. De kwestie Almeria. (2de blad). Terreur in Palestina. (2de blad). Massa-executie in Rusland. (2de blad). Italianen en Duitschers verlaten Brazilië. (2de blad). Binnenland Bij De Klomp heeft gisteravond een ern stige autobotsing plaats gehad, waarbij zes personen werden gewond. Van wie er twee zijn overleden, (éde blad). Groote brand in lompen- en papierma gazijn te Groningen, (éde blad). De oude St. Agatha-toren, dateerend uit de 13e eeuw. heiligdom hebben gesticht, en gesteld onder de schutse van St. Agatha. Zij zijn er trotsch op geweest ongetwijfeld en gaarne hebben zij hun offers gebracht aan den pastoor van.... Sassenheim, onder wiens parochie Lisse tot 1460 heeft geres sorteerd. Tijdens het beleg van Leiden ging de kerk in vlammen op, doch de Lissenaren lieten de toen reeds eeuwen-heugende to ren niet in de steek. Kerk en toren wer den hersteld. Zou niet op de nazaten van hen, die dit heiligdom hebben gebouwd en hersteld een plicht van dankbaarheid rusten? Zou niet ieder rechtgeaarde Lisser aan voelen, dat deze toren in wiens grauwe tufsteen en muren het grijs verleden tast baar voor ons staat niet verslonst mag worden? Eerbied voor hetgeen de voorouders heb ben gewrocht ter eere van hun Schepper, is een simpele vorm van beschaving, die zelfs leeft bij ongeletterde volken. Hoffe lijkheids-halve mogen wij niet veronder stellen, dat de gemeenteraad van Lisse, vertegenwoordigend de burgerij, in gebre ke zal blijven!.... Zeven eeuwen geleden bouwden de Lis- sers een kerk en toren, God ter eere. Zij bouwden stevig en zwaar, (de muren van de toren zijn meer dan één Meter dik!) doch zij voorzagen, dat hun toren in den loop der eeuwen herstellingen behoeven zou. Daar om hebben zij het de toekomstige restaura teurs gemakkelijk gemaakt, en de gaten voor het het plaatsen van steigers openge laten. Deze vierkante zwarte gaten door Craandijk voor schietgaten versleten! zijn een uitnoodiging aan de bevolking van Lisse hun ouden toren met zorg te onder houden en hem bij het klimmen der eeuwen, te bewaken en te bewaren als een kostbaar erfgoed. DRIE MISSIONARISSEN IN CHINA IN VRIJHEID GESTELD. Twee Missionarissen, een uit de provin cie Hopei en een uit Soeyoean, die door bandieten gevangen waren genomen, zijn thans in vrijheid gesteld. Eerstgenoemde, Pater Barbieri, O.F.M. van het Apostolisch Vicariaat van Laoho- kow werd in April gevangen genomen; de andere Missionaris, Pater Wilde, van de Missionarissen van Scheut, was op 22 Mei j.l. te Maitachao in handen der bandieten gevallen. Een derde Missionaris uit Laohokow, Pa ter Barfueci, O.F.M., die door zeeroovers gevangen werd genomen, werd vrijgelaten door de bandieten, omdat, zooals zij zeiden, de Missionarissen flinke kerels zijn, die de armen en zieken verzorgden. PRIESTERMOORDEN IN HET ROODE SPANJE. Sport en Wedstrl|den In het tennistoumooi te Noordwijk wist Leyenaar van den Belg Moreau te winnen. (éde blad). De Luxemburger Majerus won de twee de etappe van den Tour de France, (éde blad). In het schaaktournooï om het kampioen schap van Nederland verbeterde dr. Euwe zijn positie. (4de blad). DE TOESTAND VAN PASTOOR PERQUIN. Bezoek van den Pauselijk Internuntius. Naar wij vernemen heeft de Pauselijk Internuntius, Z. Exc. Mgr. P. Giobbe, giste renavond een bezoek gebracht bij pastoor Perquin in het St. Franciscus-Gasthuis te Rotterdéqp. De Internuntius, die vergezeld was van zijn secretaris, werd bij aankomst in het ziekenhuis ontvangen door de doktoren van Dijk en Vos alsmede door mgr. dr. Th. Verhoeven, geestelijk adviseur en den heer J. W. Kamschoër, vice-voorzitter van de K. R. O., Pater Dito O.P., de Eerw. Overste der Zusters en den Rector van het ziekenhuis. Mgr. Giobbe vertoefde enkele minuten aan het ziekbed, sprak zijn beste wenschen uit voor een spoedig herstel van den pa tiënt en gaf hem zijn Zegen. Vervolgens maakte de Internuntius een rondgang door het ziekenhuis. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN Volgens een bericht in de Romeinsche „Messagero" zijn de officieele cijfers be treffende de priestermoorden in het Roode Spanje voor de verschillende bisdommen als volgt: In het Aartsbisdom Toledo werden 186 priesters vermoord; in Sevilla 22; in Vitto- rio 47; in Santander 59; in Malaga 116; in Minorca 38; in het bisdom Ibiza 21 en in het bisdom Avila 30 slachtoffers. De officieele cijfers voor de bisdommen Barbastro, Tortosa en Ierida zijn nog niet precies bekend. Wel weten we dat in Bar bastro 80 procent van de totale geestelijk heid werd vermoord, men schat het aantal slachtoffers in Tortosa op 350 en in Le- rida eveneens op ruim 300 vermoorde priesters. RECTIFICATIE. Wij lezen in Volk en Vaderland van 3 Juni: In Volk en Vaderland van 8 April j.l. schreef ik, naar aanleiding der Ossche zaak: ,De Gele Rijders zijn als korps afgeslacht; het bevel is nu over genomen door een trouw aanhanger van het politiek katholicisme". Mijn aandacht werd er op gevestigd, dat dit onjuist is: de nieuwe commandant der Gele Rijders is geen aanhanger van de R. K. Staatspartij. Ik stel er prijs op, deze onjuistheid te herstellen. M u s s e r t. De Opmarsch schrijft hierbij Het is heel aardig van den heer Mus- sert, dat hij twee volle maanden noodig heeft om één van zijn onjuiste beweringen te herstellen, maar het zou ons aange naam zijn, als tal van andere onwaarhe den, die zijn blaadjes schrijven, ook eens eerlijk werden rechtgezet. •B.v. de laster over de Jamboree, de las ter tegen den Leidschen fabrikant, de las ter tegen den burgemeester van Oss en den procureur-generaal te 's-Hertogen- bosch, de laster, dat Minister Goseling zich bemoeid zou hebben met de Blauwe- Zand-affaire. Enzoovoort, enzoovoort. Meneer kan nog een poosje aan het rectificeeren blijven.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1