RECHTZAKEN Burgerlijke Stand Laatste berichten TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN WOENSDAG 6 JULI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 ONTSLAG VAN DEN RIJKSTUINBOUW- CONSULENT TE NIJMEGEN. Behandeling van het beroep voor het ambtenarengerecht te Arnhem. Het ambtenarengerecht voor de provin cies Gelderland en Overijsel, dat te Arn hem zijn zetel heeft, maakte gistermorgen een aanvang met de behandeling van het beroep, ingesteld door ir. R. van der Veen te Nijmegen, tegen het hem verleende eer vol ontslag als rijkstuinbouwconsulent voor Zuid-Gelderland, nadat hij eerst in ver band met de verspreiding van een pamflet tegen het beleid der Regeering, was ger schorst. De zitting had plaats in de zaal van het Arnhemsche Gerechtshof. Het ambtenaren gerecht is als volgt samengesteld: Voorzitter dr. J. J. de Waal Malefijt te Arnhem, leden mr. J. W. F. Donath, advo caat en procureur te Arnhem, en mr. R. P J. Derksema, advocaat en procureur te Zutphen, griffier mr. dr. H. W. Blaupot ten Cate te Arnhem. Raadsman van ir. Van der Veen is mr. K. J. Nieukerken te Amsterdam; voor den Minister treedt op de landsadvocaat jhr. mr. G. W. van der Does uit Den Haag. Aangezien een zeer groot aantal getui gen zal worden gehoord, wordt verwacht, dat de behandeling van dit beroep langer dan een dag zal duren. Mr. dr. A. A, van Rhijn als getuige gehoord. Als eerste getuige werd gehoord mr. dr. A. A. van Rhijn, directeur-generaal van het departement van Economische Zaken. Het was getuige ter oore gekomen, dat er moeilijkheden waren gerezen tusschen den inspecteur van den tuinbouw, ir. Van der Piassche en ir. Van der Veen. Getuige heeft toen een onderhoud gehad met ir. Van der Veen over deze moeilijkheden er daarby had deze blijk gegeven van een anti-ka tholieke gezindheid. Hij had o.m gezin speeld op verroomsching van Nijmegen. Toen eenigen tijd later het bewuste pam flet verscheen, waarin de regeering werd aangevallen, viel het spr. op, dat daarin dezelfde uitdrukkingen voorkwamen. Dit feit, benevens enkele andere bezwaren te gen het beleid van den tuinbouwconsulent. hebben aanleiding gegeven tot zijn ont slag. Tweede getuige was ir. L. van der Pias sche, inspecteur van den tuinbouw en van het tuinbo"uwonderwijs. Deze verklaarde moeilijkheden te hebben gehad me-, ir. Van der Veen. Herhaalde malen had ir. Van der Veen ook tegen dezen getuige geklaagd over den sterker wordenden Katholieken in- I vloed in den tuinbouw, zonder dat hij even- wel bepaalde feiten daarvoor naar voren bracht. Getuige heeft destijds zijn benoe- ming tot inspecteur met eenige aarzeling aangenomen, omdat hij wist, dat zich onder de tuinbouwconsulenten verschillende lasti- I ge en querulante personen bevonden, en I" hi.i had daarbij in het bijzonder het oog op ir. Van der Veen. Toen het pamflet spr. or-der de oogen kwam, vermoedde hij ter stond dat ir. Van der Veen daarvan de schrijver was. Hierna werd gehoord de heer F. V. Val- !star, voorzitter van het centraalbureau voor de veilingen en regeeringscommissa- ris voor den tuinbouw te Naaldwijk. Deze verklaarde, dat ir. van der Veen verschillende malen op vergaderingen van het Centraal Bureau het woord had ge- i voerd en daarbij op een dergelijke wijze de Regeering had aangevallen, dat spr. hem l het woord moest ontnemen. Ir. Van der Veen stond bekend als iemand, die graag I ageerde, zonder evenwel een querulant te I zijn. Toen spr. het pamflet was getoond, was spr.'s eerste reflex: „Dat heeft van der Veen geschreven". Op een vraag van den raadsman mr. Nieukerken, antwoordde getuige dat ir. van j der Veen de vergaderingen van het cen- traal bureau niet als rijkstuinbouwconsu- I lent, maar als afgevaardigde van de Nij- I meegsche veiling heeft bijgewoono. Vervolgens werd gehoord prof. ir. A. M. Sprenger uit Wageningen. Getuige kende ir. van der Veen van vergaderingen. Ir. van der Veen toonde zich daar meestal een opposant; de meeste consulenten toon den belangstelling voor den arbeid, wel ken getuige op het gebied van den tuin- bouw te Wageningen verricht. Ir van der i Veen behoort evenwel niet tot die catego- j rie. Ook getuige heeft het pamflet terstond aan ir. van der Veen toegeschreven. Ir. van Poeteren, hoofd van den planten- ziektekundigen dienst te Wageningen, ver- I klaart, weinig met ir. van der Veer contact i te hebben gehad. Ook spr. heeft de circu it laire gelezen, maar heeft geen vermoeden gehad wie de schrijver kon zijn. Getuige A. Bouwman, boomkweeker, 7 verklaarde, dat ir. van der Veen vele jaren adviseur is geweest van de boomkweekers- j vereeniging in het gebied van Maas en Waal. Men werkte op prettige wijze met hem samen, en men heeft veel profijt gehad van zijn adviezen. i Een zelfde gunstige getuigenis werd af- j gelegd door den heer J. P N. van Olst, se cretaris van de veilingsvereeniging Neder- t Betuwe te Andelst, waar ir. van der Veen zich o.a. zeer verdienstelijk had gemaakt bij het organiseeren van een groote tuin- bouwtentoonstelling. De zitting wordt hierna geschorst tot des t middags kwart over 'twee. De middagzitting. In de 's middags voortgezette zitting is i het verhoor van de getuigen a décharge voortgezet. De heer H. P. Ederveen, directeur van de Elster kweekersveiling, verklaarde, dat ir. v. d. Veen vele jaren adviseerend lid j van het bestuur dezer veiling was geweest en dat men zeer veel profijt van zijn ad- I viezen had gehad. Van een anti-katholieke gezindheid had men nimmer iets bemerkt. Getuige C. F. F. Rinia van Nautan, chef van het bijkantoor Arnhem van Centraal Beheer uitte als vader van twee leerlingen der tuinbouwwinterschool zijn groote vol doening over de resultaten van het onder wijs op die school en van den arbeid van ir. v. d. Veen als directeur. De burgemeester van Hemmen, de heer A. R. den Hartog, heeft als voorzitter van den ring Betuwe van den B. O. G. veel con tact met ir. v. d. V. gehad bij diens leiding vam het voorbeeld-boomgaardbedrijf der Geld.-Ov. Mij. van Landbouw te Opheus- den, dat door hem op uitstekende wijze werd geleid. Mej. J. J. Monnik, directrice van de huishoudschool te Zetten, had niets dan lof over de wijze, waarop ir. v. d. Veen sedert 1931 als leeraar in de plant- en dierkunde aan deze instelling was opgetre den. Ir. J. D. Huizinga, inspecteur van den landbouw en vroeger inspecteur van den tuinbouw en oud-chef van klager, verklaar de nimmer moeilijkheden met ir. v. d. V. te hebben gehad. Op een vraag van ir. van der Veen ver klaarde get., dat in de bij k. b. vastgestel de instructie voor de tuinbouwscholen is bepaald, dat over schorsing en ontslag van een directeur eerst het advies van de com missie van toezicht moet worden ingewon nen. Ir. van der Veen: „Dat is bij mijn schor sing en ontslag niet gebeurd".' Dit laatste wordt onderschreven door den heer L. J. Alting Mees, voorzitter van de commissie van toezicht op de tuinbouw winterschool te Hees; get. gewaagde voorts van den uitstekenden geest op school. Ir. van Leiden, leeraar aan de school, onderstreepte dit laatste ook voor wat be treft het leeraren-corps. De. heer Hofstede uit Nijmegen, onder voorzitter van de commissie van toezicht op de tuinbouwschool en voorzitter van de proeftuincommissie, legde verklaringen af over de beschuldiging, dat ir. v. d. Veen groenten uit de proeftuin voor eigen ge bruik had aangewend, hetgeen een der gronden van zijn ontslag was. Get. verklaarde, dat ir. v. d. Veen voor de proeftuinen veel meer deed dan zijn in structie hem voorschreef en daarom had het bestuur reeds vele jaren geleden goed gevonden, dat hij groenten uit de proeftuin voor zijn gezin kreeg. Get. vond dit volko men billijk. De raadsman mr. Nieukerken heeft aan de verschillende getuigen a décharge nog de vraaggesteld, of zij ir. van der Veen een „achterdochtig, wantrouwend, agressief en militant" persoon vonden (eveneens een der motieven van het ontslag), waarop deze getuigen ontkennend antwoordden. De .zitting werd te half zeven geschorst tot 's avonds acht uur. De avondzitting. Als eerste getuige in de avondzitting werd gehoord de heer P. Schellingerhout, gewezen directeur der Nijmeegsche veiling, die verklaarde op verzoek van ir. van der Veen een gestencilde circulaire in duizend exemplaren te hebben afgedrukt op de stencilmachine van de Nijmeegsche veiling. Hij kende den inhoud van de circulaire niet. Hij had alleen de onderteekening gezien, die luidde „Geus 1" en „Geus 2". Het feit, dat getuige deze circulaire afdrukte is me de aanleiding geweest tot zijn ontslag als directeur der Nijmeegsche veiling. (Bij zijn verder verhoor is deze -getuige in zwijm gevallen. Hij werd door een tweetal boden buiten de zaal gedragen en kon, nadat hij in de buitenlucht weer was bijgekomen, verder aan de zitting deelnemen). De chef-tuinman van den proeftuin te Heesch, A. Blom, verklaarde, dat de di recteur al zijn groenten en fruit uit de tuin betrok. Tenslotte is gehoord de se cretaresse van ir. van der Veen, mevrouw B. W. Roos, die mededeelde, dat ook zij een circulaire in zee had gezonden, welke stelling nam tegen het wetsontwerp tot be perking van den arbeid van de gehuwde vrouw. Ir. van der Veen was vooraf niet op de hoogte geweest van den inhoud van deze circulaire. Hij had haar het plan om deze circulaire op te stellen aanvankelijk afge raden, daar hij er weinig van verwachtte. Zij had moeten verzekeren, dat; er geen beleedigingen en geen onjuistheden in voorkwamen. Het ambtenarengerecht heeft tenslotte eenigen tijd met gesloten deuren zitting gehouden. Daarna is de behandeling ge schorst tot hedenochtend tien uur. Vanmorgen zijn de pleidooien gevoerd. Wij moeten handhaven! Te land en ter zee, maai ook in de lucht. Steunt het: Posigiro 287177 Den Haag, ten name van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid, Ter gelegenheid van het 40-jarig Regeeringsjubileum van H.M. de Koningin, zal in Augustus a.s. in beperkte oplaag verschijnen: Een Pracht Boekwerk met talrijke mooie loto's uit het leven van H. M. de Koningin in dezelfde uitvoering als het boekwerk, hetwelk vorig jaar is uitgegeven van „Het Leven van onze Kroon prinses in. beeld". PRUS 75 CZNT. Men bestelle reeds nu door het bedrag van f. 0.75 te storten op postrekening no. 103003 of per post wissel te zenden aan ons bureau: Papengracht 32. AUTOBUSDIENST AMSTERDAM— 'S-GRAVENHAGE. Vordering der Spoorwegen in kort geding ontzegd. De president van de rechtbank te 's-Gra- venhage heeft uitspraak gedaan in een kort geding, aanhangig gemaakt door de Neder landsche Spoorwegen tegen de N.V. Som- melings Autobosbedrijf te 's-Gravenhage- De spoorwegen hadden op grond van het gewijzigde reglement autovervoer perso nen de onmiddellijke stopzetting van den door Sommeiing onderhouden dienst tus schen Amsterdam en 's-Gravenhage ge vorderd. Namens gedaagde, had mr. De Grooth uit Rotterdam betoogd, dat dit reglement en in het bijzonder art. 2, onver bindend moet worden geacht. De president heeft in zijn uitspraak o.m. overwogen, dat het niet op den weg ligt van den rechter in kor1 geding zich uit te spreken over de al of niet verbindendheid van art. 2 van het K.A.P. Overigens heeft de president de vorde ring der Spoorwegen ontzegd. Leider de actie-Bouwman veroordeeld wegens beleeding van crisis- ambtenaren. De politierechter te Roermond veroor deelde vanmorgen den leider der kleine boerenpartij A. Bouwman uit Druten tot 25.boete subs. 10 dagen hechtenis, we gens beleediging van een groep personen. In een prdpagandavergadering van de actie Bouwman op 25 Mei j.l. te Echt had de heer Bouwman, sprekende over de cri sisambtenaren en crisiscontroleurs zich be- leedigend over hen uitgelaten. De heer Bouwman gaf toe de ten laste gelegde woorden te hebben gebezigd, doch was van meening, dat het hier geen be leediging betrof. Op een vraag van den politierechter zei- de de heer Bouwman, dat hij zich ver plicht meende te achten in dezelfde rich ting te moeten doorgaan, in het algemeen belang. De Officier van Justitie had 100.boe te geëischt. SPORT OM HET KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN EN OMSTREKEN E. Remouchamps kampioen 1938 Zooals we reeds vermeld hebben, was de 4e, beslissende partij tusschen Johs. v. Veen te Hazerswoude en E. Remouchamps alhier afgebroken in een gunstigen stand voor laatstgenoemde, die een pion voor was geraakt bij betere stelling. Gisteravond is deze partij uitgespeeld. Nadat de torens geruild waren en daarna de koninginnen, bleef Remouchamps over, die, nadat van Veen na nog enkele zetten de partij had opgegeven, dus het kampioenschap 1938 van den Schaakbond voor Leiden en O. had behaald, door den tweekamp tegen van Veen met 2)4VA te winnen. Aanvankelijk had niemand de gedachte, dat Remouchamps het kampioenschap zou behalen. Door groot geluk was hij in den eindstrijd gekomen, maar hierin weldra, dat hij een talentvol speler belooft te wor den, die een gedurfd spel speelt, waarmede hij verschillende geroutineerde spelers heeft overrompeld. In den voorwedstrijd won hij 3 partijen n.l. van Th. de Bruyn, Posthuma en Teleng, speelde remise met Pels en verloor van Kanbier. In den eind strijd verloor hij wederom van Kanbier alsmede van Barkema, speelde remise met van der Nat, doch won 6 partijen n.l. van Bosscha, Demmendal, van Schayck Schüss, van Veen en Zitman. Hij behaalde dus 6 'A p. evenveel als van Veen die 5 partijen won, doch 3 remise speelde en 1 verloor. Ook van der Nat, de kampioen van het vorige jaar, speelde goed. Hij behaalde 6 p. en bleef dus slechts een half punt be neden de beide prijswinnaars. Barkema en Zitman maakten met 5)4 p. eveneens een goed figuur. LUCHTVAART WIELRENNEN. „NIEUW SWIFT." Morgenavond houdt bovengenoemde vereeniging een sprint wedstrijd voor de Zomer-competitie. De A- en B-klassers rij den 500 m., match a deux en de C-klasse 300 meter. Samenkomst om 6.45 uur op de Kaas markt. HET ZILVEREN JUBILEUM VAN dj: l.v.a. Eskadervlucht wegens slecht weer uitgesteld De eskadervlucht, die de luchtvaarafdee- ling Soesterberg ter gelegenheid van haar zilveren jubileum hedenmorgen met eenige formaties van in totaal ongeveer zestig vliegtuigen boven een gedeelte vam het land zou maken, waartoe tegen tien uur gestart zou worden, kon vanwege den zwa- ren regenval en hevige donderbuien die zich boven Soesterberg ontlastten, niet op tijd doorgaan. De start moest aanvankelijk worden uitgesteld tot twaalf uur. Toen was er inderdaad eenige ouklaring in zicht, doch op het terrein st_nd zooveel water, LEIDEN. Geboren: Maria Catharina, d. v. G. Verheul en M C. v. Rossen. Overleden: W. F. Wegman zn 5 j. W. J. Nobels, m. 75 j. A. Schuit, hsvr. van C Maarse. 50 j. G. de Vreede, m. 76 j. dat de start opnieuww werd uitgesteld tot na des middags twee uur. De buien hangen voornamelijk boven de provincie Utrecht en aangezien er weinig wind is blijven zij daar geruimen tijd zit ten. Op zichzelf zou dit voor het vliegen geen bezwaar zijn, doch voor het vliegen in groote formatie levert het slechte zicht en de lage bewolking teveel risico. In den namidda„ zijn de vliegtuigen op gestegen. Hedenmiddag te half 4 passeerde het aa kader de stad Leiden. HET K.N.I.L.M.-VLIEGTUIG IN CANBERRA. De bemanning en de agenten van den nieuwen Nederlandschen vliegtuigdienst op Australië werden aangenaam verrast door de uiterst hartelijke ontvangst, welke de regeering van het gemeenebest hen be reidde, ter gelegenheid van het bezoek van het eerste Nederlandsche vliegtuig in den gerëgelden dienst. Met dit vliegtuig kwam ook de Neder landsche consul-generaal, de heer Schuur man, mede naar Canberra. Allen werden begroet door den premier van Australië, den heer Lyons, waarna een lunch werd aangeboden in Parliament hou se, waarbij de minister van defensie op trad als tafelpraeses. De landing van het vliegtuig was door den dichten mist drie kwartier vertraagd. Ten slotte vond de piloot, over de stad cirkelend, en geleid door de radio-installa tie, een opening, waarna de landing spoe dig volgde. Het vliegtuig vertrok weer te kwart voor drie naar Sydney. Morgen vertrekt het toestel vandaar direct naar Port-Darwin. HET VRAAGSTUK DER VLUCHTELINGEN. Een telegram aan dr. H. Colijn. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche afdeeling voor internationale vriendschap door de kerken heeft heden een telegram gezonden aan den minister-president, dr. H; Colijn,- te 's Gravenhage waarin het zegt te hopen op krachtige medewerking der Nederlandsche regeering aan een op lossing van het vluchtelingenvraagstuk, die overeenstemt met de eischen van het christelijk geweten en met de traditie van het Nederlandsche volk en te vertrouwen, dat de vertegenwoordigers der Nederland sche regeering op de conferentie te Evian al het mogelijke zullen doen om resultaat te bereiken. Een afschrift van dit telegram is gezon den aan de Nederlandsche gedelegeerden op de conferentie te Evian. Kind verdronken. Vanmiddag is het driejarig zoontje van den heer S. van der Mey te Bolsward in een put achter het huis gevallen eÖ ver dronken. SINYANG GEBOMBARDEERD. TOKIO, 5 Juli. (A.N.P.) Japansche vlieg tuigen hebben gisteren Sinyang aan de spoorlijn PekingHankau, ten Noorden van Hankau, bestookt. De militaire werken nabij het vliegveld werden onder vuur ge nomen en twee Chineesche vliegtuigen werden vernield. AMSTERDAM, 6 Juli. Vee. Aanvoer 262 vette kalveren le kwal. 5864 cent enkele hoogere noteering, 2e kwal. 5256 cent en 3e kwal. 4650 cent per kg. levend ge wicht, 53 graskalveren 813 per stuk, 116 varkens, vleeschvarkens wegend van 9C—110 kg 63—64 cent, zware 61—62 cent en vette 59—60 cent per kg. slachtgewicht. Overzicht: Vette kalveren ruime aanvoer, handel stug, prijzen als vorige week, aan het einde der markt iets lager. Nuchtere kalveren matige aanvoer, vlugge handel prijzen constant. Varkens zeer matige aan voer, handel stug, prijzen hooger. WOERDEN, 6 Juli. Kaas. Aanvoer 458 partijen. Met rijksmerk le kwal. 2325, 2e kwal. 20.50—22.00, zware tot 26.—. Handel matig. wl.ssfc lnoteekingen amsterdam* Londen 8.96i/4 Berlijn 72.09 Parijs 5.041/2 Brussel 30.73 Zwitserland 41.46 Kopenhagen 40.02l/2 Stockholm 46.22!/2 Oslo 45.05 New York 1.817/16 Praag 6 201/2

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3