s MEDEDEELING „ZOMERZORG" i CONCERT- EN STEMMINGSKAPEL „DE RENALDO'S" Academieiïieuws Letteren en Kunst Land- en Tuinbouw AGENDA DE LEIDSCHE COURANT Uitspraak publiek: BAS SISTE zeer goed en een zangeres met buitengewone charme PIANIST tenor, Onze Gasten zeer enthousiast CELLIST humor en stemming als geen ander SLAGWERKER fenomenaal VIOLIST subliem van toon KORTOMEEN ENSEMBLE VOOR IEDEREN SMAAK Stemming - Humor - Zang en Charme GEHEEL DUBBELE BEZETTING 390€ DE DIRECTIE. WOENSDAG 6 JULI 193» Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5i) per kwartaaL Bij onze agenten 20 cent per week; f 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag VJ HOE WORDT HET WEER? KANS OP REGEN. De Bilt seint: Verwachting: Zwakke tot matige wind, aanvankelijk uit Zuid-Westelijke richtin gen, later veranderlijk, aanvankelijk op klarend, later zwaar bewolkt tot betrok ken met kans op regen of onweer, weinig verandering in temperatuur. Mededeeling aan den Landbouw: In het etmaal van 's avonds 4 tot 's avonds 5 Juli is op de Z. H. Eilanden de weersge steldheid critiek geweest voor het optre den van aardappelziekte. Hoogste barometerst.: 766.0 te Toulouse. Laagste barometerst.: 750.8 te Lerwick. De depressie welke zich gisteren over de Noordzee bevond, ligt thans met haar kern voor de kust van Zuid-Noorwegen. Een nieuwe storing komt op den Oceaan tot ontwikkeling en nadert thans Ierland. Over geheel West-Europa buijft de koele Westelijke luchtstroom nog aanhouden, zoodat de temperatuur in bijna het geheele waarnemingsgebied belangrijk onder de normale waarde is. Het bleef bovendien buiig, waarbij plaatselijk zware neerslag viel, zoo had Breslau 23 m.m., Zürich 18 en de Bilt 18 m.m. Het weer ten onzent wordt hoofdzakelijk beinvloed door de storing over Ierland, die tot onze cmgeving door zal dringen. De wind zal daardoor een verander lijk karakter krijgen. Na aanvan kelijke opklaring betrekt de lucht later weer, waarbij de kansen op neerslag weer toenemen. De tem peratuur verandert nog weinig. LUCHTTEMPERATUUR. 17 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdagnamiddag 4.16 uur tot Donderdagmorgen 21.53 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 7 Juli voorm. 11.35 ne nam. 12.05 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 17.5 gr. C. Maan op 15.49 uur. Maan onder 1.08 uur. De buurtvereeniging „Groenoord". De buurtver. „Groenoord" heeft de ster ke 2de klasser van den K. N. V. B. R.C.H. uit Haarlem, tevens -kampioen van Haar lem en het Leidsch K. N. V. B.-elftal ver sterkt met Kantebeen en Linsen van Feyen- oord en de gebrs. Barnhoorn van Quick Boys, bereid gevonden om ten bate van de inrichting van haar speeltuin een wedstrijd legen elkander te spelen, welke zal gehou den worden op het Sportstichting-terrein aan den Zoeterwoudsche Singel op a.s. Za terdag 9 Juli, aanvang 5.30 uur. Het mu ziekgezelschap P. C. en L. zal vooi dit goe de doel de wedstrijd opluisteren. Voor het voetballievend publiek belooft dit een mooie wedstrijd te worden en wij raden dus aan, ook met het oog op het goede doel, dezen wedstrijd te gaan bekijken. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 4516. Hotel „Rijnlust", Alphen aan den Rijn, Steekterweg 120. N.E.: H. J. Larr.orée, Alphen aan den Rijn. Gisterenmiddag is door den Garnizoens commandant een onderhandsche aanbeste ding gehouden voor de levering van aard appelen over bet tijdvak van 1 Aug. 1938 t/m 31 Oct. 1938. Er waren 5 inschrijvingsbiljetten inge komen t.w.: Gebr. v. d. Berg, Haarlem 3.37 per 100 K.G. Joh. Strootman, Emmen 4.90 per 100 K.G. R. Hoogland, Hoogeveen 4.68 per 100 K.G. Firma C Wagemaker, Leiden 4.57 per 100 K G. W. ten Heeten en Zn., Leiden 4.46 per 100 K.G. De voorloupige gunning is toegewezen aan de Gebr. d. Berg te Haarlem. Gistermiddag is de 48-jarige fabrieksar beider A. H. in de meelfabriek der fa. K. aan de Looyerstraat van een z.g. draai- ladder van 12 sporten gevallen. De man kwam op den vloer terecht en klaagde over pijn in den rug. Door den E. H. D. werd hij naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd. De 31-jarige J. J. de W. wonend in de Schagensteeg was gisteren in de fabriek der Ned. Rot. Mij. bezig een defect aan een machine te herstellen. Daartoe had hij de veiligheidsklap van de kamraderen wegge nomen. Toen hjj plotseling achteruitgleed geraakt hij met de linkerhand tusschen de kamraderen, waardoor de vingers op en kele plaatsen ernstig werden verwond. Door den E. H. D. werd de man ter behan deling meegenomen naar het Acad. Zie kenhuis. Tijdens het korte, doch hevige onweer van hedenmorgen sloeg de.-bliksem op een muur van de fabrieksgebouwen der fa. Parmentier aan de Lammermarkt. Er werd wat schroeischade aangericht, zoodat het geval goed afliep. LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Letteren en Wijsbegeer te, op proefschrift getiteld: „Momonymie en haar invloed op de taalontwikkeling", de heer A. P. Kieft, geboren te De Rijp (cum laude); tot doctor in de Geneeskunde, op proef schrift getiteld: „Over exostoses van den uitwendigen gehoorgang", de heer P. Bei- graver, geboren te Ede (Gelderland); tot doctor in de Geneeskunde, op proef schrift getiteld: „Over tijd en tijdsvormen", de heer P. Th. Hugenholtz, geboren te Am sterdam (cum laude). Geslaagd: Candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter A, de heer J. Kistemaker, Kolhorn (gem. Winkel); Doctoraal examen Rechten: de dames C. W. v .d. Berg, Haarlem, C. C. Bijloos, Den Haag, L. Tol, Den Haag, en de heeren L. D. G. Krol, Driebergen, J. A. G. de Vos van Steenwijk, Velp, H. de Smeth, Den Haag, J. N, G. Söhngen, Den Haag: Propaedeutisch examen Theologie: de heeren A. P. v. d. Kooy, Delft, W. van Gelder, IJsselmonde; Doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Geologie, de heeren W. J. M. v. d. Weijden, Wassenaar, H. C. Raas- veldt, Den Haag; idem hoofdvak Mineralogie, de heer J. C. Berkhout, Den Haag; idem hoofdvak Pharmacie: mej. G. P. C. Bloem, Den Haag, en de heeren P. K. C. v. d. Meer, Den Haag en J. Kostense, Rot terdam; idem, hoofdvak Plantkunde: de heer J. S. Zaneveld, Scheveilingen; idem, hoofdvak Scheikunde: de heer C. M. van Battum, Leiden; Doctoraal examen Indisch.Recht: de hee ren Aboe Bekar Djaar, Leiden, L. Her mans, Oegs\ geest. LEIDEN, 5 Juli. Weer dure aardappelen. In de „Leidsche Courant" van Dinsdag 5 Juli j.l. stond het navolgende met vette letters aangegeven onder „Omgeving": Katwijk aan den Rijn. Weer dure aardappelen. „Na een kleine inzin king in de laatste dagen der vorige week is de vroege aardappelenprijs weer geste gen tot ruim 7 ct. per K.G. veilingsprijs. Voor de consumenten veel te duur". In de zelfde courant pagina 3, van het eerste blad, stond echter aangegeven in de Veilingberichten, van Katw. Rijn, d.d. 4 Juli: Vroege aardappelen Bonken 6.60 7.20, gvoote 7.60—9.20 p. 100 K.G. Nu is mijn vraag: welke bedoeling heeft de verslaggever van Katwijk, om verkeer de prijzen bekend te maken, nog erger, zelfs prijzen, welke 2 cents per K.G. te laag worden aangegeven? Verslaggever moet wel degelijk reke ning houden met de koopprijs, die ruim 9 cent p. K.G. bedroeg aan de veiling te Katwijk. Dergelijke verkeerde berichten zijn na- deelig voor belanghebbenden, die met dit artikel probeeren een bestaan te verove ren. Het is dan ook wenschelijk, dat dergelijke verslaggevers zich eerst behoorlijk op de hoogte stellen met him berichten aan het geachte publiek. Het is anders mogelijk, dat zij, door een verkeerde voorlichting te geven, het toch OPENLUCHTVERTOONING TE DELFT. Over het te Delft ter gelegenheid van de lustrum-viering van het D. S. C. opgevoer de openlucht-spel schrijft L. v. d. B. in de „Tijd": Nooit heb ik een lustrumspel zóó naar vele kanten zien slagen als Jan Er,gelmans fijzinnige humor ..Om de dooie dood niet" of „Jan Klaassen komt naar huis'Maan dagavond op de Markt te Delft opgevoerd. Want dat was een spel dat de menigte pak te en boeide, dat den geletterden toeschou wer bevredigde door geest en diepen zin, dat bovendien de breede massa nastond door de potsenmakerijen van Jan Klaas sen en de oolijke wijze waarop Paul Storm de regisseur zoowel het poppenkastspel van levende menschen als de belevenissen van Jan Klaassen in de gewone maatschappij, tot een kostelijke eenheid deed worden met tafereelen, die soms elk voor zich een storm van applaus wekten. Tien uur 's avond begon het spel op de Markt, want eerst moest de duisternis zijn neergedaald over de feestende stad om met de moderne lichttechniek naar believen ge deelten in het licht of in het donker te kun nen zetten. Wat beoogde het spel? De dichter ant woordde zelf daarop: „den deelnemer aan de lustrumvoering en den braven burger een divertissement te verschaffen, niet top zwaar van bedoelingen, niet verloopend in attracties, alleen, maar Nederlandsch van atmosfeer en stijl". Het eenige wat ik tegen de reusachtige poppenkast in 't midden en het kermisge- doe rondom had, dat ze juist de Neder- landsche atmosfeer in de schildering van Lambert Simon miste. Maar zoodra het spel in gang was, zorgde het spel zelf van En gelman er wel voor, dat volop hel Neder landsch van atmosfeer en van stijl verkre gen werd. En zoo kregen we op de Markt „den grooten vaderlandschen positivist, den uitdeeler en ontvanger van reeëele klap pen, den klassieken waaghals, die toch al tijd weer op zijn onmaatschappelijke voet jes terecht komt". We kijken allereerst naar en in de pop penkast, die in 't midden tegen den toren stond opgesteld en waarin de tientallen groote menschenfiguren tot houterige pop pen werden die ons deden smullen aan de hitorie der begrafenis van een dooien boer, welke tot groote ontsteltenis van de kraaien aan het deksel van zijn doodkist begint te kloppen en weer levend wordt. De dood van Potlood bemoeit zich met het geval en zoo staat Jan van aangezicht tot aangezicht te genover dezen vertegenwoordiger der eeuwigheid. Paul Storm heeft dezen dood als een reusachtige pop ontworpen die ver buiten de poppenkast in de hoogte steekt. Meneer de Dood zal aan het ongebonden leventje van den zatlap een einde maken, maar op Jans geweeklaag permitteert Pier- lale zich een gril en stuurt Jan de werke lijke wereld in, met de bedoeling als kat er. muis met hem te spelen. Een dominee en een diender gaan mee. (Om deze dood onschuldige dichtergrap bij een poppen kast voor groote menschen heeft zich al reeds rumoer doen hooren: nadat Zondag j.l. in enkele protestantsche kerken te Delft 'n afkeuring was uitgesproken over het spel en ds. Zandt (Staatk. Geref.) aan B. en W. vragen heeft gesteld over het spel, heeft thans ook de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Delft een protest tegen den inhoud laten hooren. Wie het spel zelf heeft bijgewoond zal niets van dit pro test begrepen hebben!). Wat doet Jan Klaassen in de wereld? „Niets anders dan wat de menschen er doen: n.l. de zeven hoofdzonden bedrijven. Engelman heeft dit grappig en humoris tisch maar fijnzinnig en zonder eenige aan stotelijkheid verzinnebeeld. Paul Storm deed de tafereelen van Jan met drilsolda- ten die hij door zijn tooverfluit tot wal sende gelukkige menschen omtoovert; voorts van Jan in het cachot, Jan op de beurs, Jan bij Carnavalpret enz. enz. wor den tot schilderachtige verbeeldingen die het oog vast hielden en den geest vermaak ten. Eindelijk zal Jan Klaassen door zijn luiheid ten gronde gaan. En zwaar gewond hij doet ten minste „alsof wordt hij weer in de poppenkast gedragen waar hij de bruiloft kftmt verstoren van zijn aan den al onzeker bestaan van den aardappelen- en groentenhandelaar, onnoodig verzwaren. U, geachte Red., dankzeggend, voor de verleende plaatsruimte, teeken ik met hoogachting, Eenkleinhandelaar in Aard., G r. e n F r u it. Naschrift: De prijs van 9 ct. gold voor de beste kwaliteit. De gewone kwali teiten eetaardappelen brachten, blijkens het veilingbericht 7.60 en hooger op. De me dedeeling in het overzicht, dat ruim 7 ct. werd betaald, is dus niet bezijden de waar heid. kroegbaas verkwanselde Katryn. Als de Dood hem dan werkelyk komt opeischen en hem voordoet hoe hij z'n hoofd in den strop moet steken haalt Jan gauw zelf het koord aan en.... de Dood zelf bengelt in de lucht. Dreigde even dit slot door de lengte van den Dood die scheef moest gaan liggen op een fiasco uit te loopen, te suc cesvoller werd het werkelijke einde toen de Dood door het touw de lucht werd in getrokken, uit de poppenkast den toren langs omhoog! Zoo speelde de oude toren evenals destijds bij het „Torenspel" ook nu weer mede in het lustrumspel. Even over twaalf was het spel geëin digd dat zonder onderbreking werd ge speeld en een groot succes werd vor spe lenden en ontwerpers. Misschien had men de vertooning soms wat Hollandscher van atmosfeer gewenscht, maar ze was prachtig van poppenkarakteristiek, fijn van humor, dichterlijk van geest, boeiend óók door uiterlijk schoon en kostelijk van jolijt. Rumoer rondom ht Jan Klaassenspel. Uit Protestantsch-Christelijke kringen te Delft is stelling genomen tegen het Jan Klaassenspel. Door de studenten is voor het spel groote propaganda gemaakt en zoo was o.a. de studentenwoning „de Rietveltse Tooren" door het aanbrengen van décors geheel in een poppenkast veranderd. Men zag hier o.a. een groote toornige kop van een mans persoon afgebeeld, waaronder twee engelen waren geschilderd. Onder deze voorstelling van den hemel want dat was waar schijnlijk de bedoeling zag men een man liggen en daar doorheen was het op schrift aangebracht: „Zoo gaat Jartje naar den bliksem toe". Aan dit doek hebben tal van Delftenaren aanstoot genomen en in verband daarmede is het dan ook gister middag op verzoek van de politie verwij derd. STAND DER GROENTEN- EN FRUIT TEELTGEWASSEN EINDE JUNI. De weersgesteldheid in de eerste drie weken der maand Juni heeft zich geken merkt door een geringen neerslag. Zoo bedroeg de hoeveelheid regen in Zeeland en Zuidholland 4560 pet. bene den normaal; in Groningen en Friesland was zij normaal en in de overige deelen des lands 1035 pet. er beneden. Het zijn vooral de 2de en 3de week dezer maand geweest waarin weinig regen gevallen is, n.l. 1 a 2 m.m. Deze weersomstandigheden hebben, in het bijzonder wat de in den vollen grond geteelde groenten aangaat, een ongunsti- gen invloed op de ontwikkeling dezer ge wassen uitgeoefend. De fruitteeltgewas sen vertoonen thans duidelijk ernstige schade van de nachtvorsten in April en Mei, terwijl ook bij de z.g. koude druiven plaatselijk de gevolgen dezer nachtvorsten waarneembaar zijn. De stormen van de laatste dagen dezer maand hebben betrekkelijk weinig schade aan de fruitteeltgewassen toegebracht, al léén van de kersen zijn vruchten afge waaid, zoodat over het algemeen de ge volgen dezer stormen niet van ernstigen aard zijn. Vergeleken met de oogstvooruitzichten in de overeenkomstige periode van het vo rige jaar zijn deze bij de groententeelt- gewassen, uitgezonderd die, welke onder glas beteeld worden, minder goed; de fruitoogst zal belangrijk minder zijn. Groententeeltgewassen. A n d ij v i e staat er in Friesland, Zuid holland (uitgezonderd de Zuidhollandsche eilanden) en Noordholland matig voor; in de overige deelen des iands is de ontwik keling van het gewas goed. Ten gevolge van de droogte komt het verschijnsel van „doorschieten" veelvul dig voor. Sla. In Zuidholland, met inbegrip van de eilanden, is de stand der sla matig, evenals in West-Friesland en Zuid-Gel derland; overigens staat het gewas er goed voor, het heeft nogal met het optreden van luis te kampen. Bloemkool. In Zuidholland (uitge zonderd de eilanden, waar het gewas er goed voor staat), Limburg en Zuid-Gel derland wordt een matige oogst verwacht; elders verloopt de ontwikkeling gunstig. Roode-, witte-, s a v o y e- en spitskool. Ten aanzien van deze koolsoorten koestert men goede tot mati ge verwachtingen. Roode kool staat er aan den Langendijk e.o. zelfs goed tot zeer goed voor; pok de andere koolsoorten vertoonen daar een goed gewas. In West- Friesland verloopt de ontwikkeling van de verwachtingen dienovereenkomstig ma tig tot goed. Peen geeft in het Westland en om streken een matigen, elders een goeden oogst. Erwten en peulen vertoonen in Noord-Brabant en Kennemerland een matigen stand; in de Beemster e.o. is deze eerste zeer goed en in de overige gebieden dooreengenomen goed. S n ij b o o n e n zullen, voor zoover op den vollen grond geteeld, in Friesland, Zuid-Gelderland, in de omgeving van Breda en in Zuid-Holland een matigen oogst gever, in de Overige deelen des lands zijn de vooruitzichten goed. Het onder glas geteelde product heeft zich goed ontwikkeld. Princess e- en stokboonen staan er matig tot goed voor. Tuinboonen vertoonen over het geheel een goeden stand. Augurken. Met uitzondering van de Venen, waar een goede oogst verwacht EERSTE BLAD - PAG. I LEIDEN. Donderdag, R.-K. Reclasseeringsvereenlging afd. Leiden, zitting St. Vincentius- gebouw, Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdiens der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 2 tot en met V rijdag8Juli waar genomen door de apotheek P. du óroiw. Rapenburg 9, tel. 807. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. wordt, ontwikkelen de augurken zich matig. Komkommers en meloenen. In het platglas-district in Zuid-Holalnd en de omgeving van Amsterdam is de stand dezer gewassen matig; in de overige centra verwacht men een goede opbrengst; in het Westland is de stand der meloenen tot nu toe matig. To m a t e n vertoonen, wat de z.g. „koude tomaten'' betreft, een goede ont wikkeling; de oogst der stooktomaten ver loopt gunstig. Aardbeien. Algemeen worden ten aanzien van den aardbeienoogst matige verwachtingen gekoesterd. Vroege aardappelen. Men ver wacht, dat de oogst der vroege aardappe len matig zal uitvallen. In West-Friesland, waar het gewas zeer veel te lijden gehad heeft van nachtvor sten en droogte, is de stand zelfs nog minder en zijn de vooruitzichten matig tot slecht. Uien zullen in Friesland en Noord- Holland een matig tot goeden oogst ge ven, terwijl in de overige gebieden deze goed zal zijn. Fruitteeltgewassen. Appelen. De vooruitzichten van den komenden appeloogst zijn over het alge meen genomen slecht tot matig. In de Tielerwaard, het land van Heusden en Altena, op Zuid-Beveland, de Zuid-Hol- landsche eilanden en en in Noord-Hol land verwacht men nog een matigen oogst; in de overige fruitteeltgebieden is de stand der appelen echter slecht. Ten aanzien van de verschillende variëteiten kan nog het volgende worden medege- deeld. De grovere variëteiten, als Codlin Keswick, Early Victoria e.a. zullen een matigen in ekele gevallen een goeden oogst geven. Yellow Transparente staat er slecht tot matig voor. Transparente de Croncelt vertoont een matigen stand, ter wijl uit Zeeland bericht wordt, dat de vooruitzichten voor Cox Orange Pippin vrij slecht zijn. Wat de variëteiten Schoo- ne van Boskoop (goudreinette), Belle fleur, sterappel en Present van Engeland betreft, kan worden opgemerkt, dat de stand van Bellefleur over het algemeen slecht is; Schoone van Boskoop geeft eveneens slechte verwachtingen, al is hier en daar de stand matig. Sterappel f staat er over het geheel matig voor, ook in Limburg, terwijl de veel in de IJsel- streek geteelde variëteit Present van En geland een slechten oogst -zal geven. Peren. De stand der peren is dusda nig, dat algemeen een slechte oogst wordt verwacht. Enkele variëteiten zullen nog een matigen tot goeden oogst kunnen op leveren, o.m. de variëteiten Nouveau Poi- j teau en Précoce de Trévoux. Stoofperen staan er zeer ongelijk voor; zoo wordt de stand in de Betuwe als mislukt beschouwd, terwijl de vooruitzichten in Noordholland goed tot matig zijn. Pruimen. De pruimenteelt kan vrij- 1 wel geheel als mislukt worden beschouwd. Enkele variëteiten, als Belle de Louvain en Dubbele Boerènwitte, hebben aanvan- kelijk goed vrucht gezet; later zijn de vruchtjes echter afgevallen. Van de va- j riëteit Reine Victoria verwacht men nog een zeer matigen oogst. Kersen. In Zeeland, het land van Maas en Waal, de Vijf Heerenlanden en Bomeler- en Tielerwaard wordt een ma tige oogst verwacht; in de Over-Betuwe zal deze matig en in de overige gebieden slecht zijn. Meikersen ondervonden de laatste dagen ernstige stormschade. Kruisbessen geven matige voor uitzichten. Roode bessen staan er eveneens matig voor, de variëteit Fay's Prolific vertoont een slechten stand; die van de variëteit Duitsche Zure is iets beter. Zwarte bessen zullen er zeer weinig zijn in verband met den slechten i stand van het gewas. Frambozen vertoonen een uiteen loopenden stand. In de omgeving van Breda verwacht men een goeden oogst; elders zal deze matig uitvallen. Druiven. Over het algemeen zullen de stookdruiven een goeden oogst geven, alhoewel het zich laat aanzien, dat de vruchtbaarheid dit jaar minder zal zijn dan het vorige jaar. De stand der koude druiven is thans matig tot goed. Plaatse lijk is nachtvorstschade duidelijk waar neembaar als gevolg van de in het voor jaar optredende nachtvorsten. Perziken vertoonen een matig tot goeden stand.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2