DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Imposante betooging van Duitsche Katholieken. De auto-snelweg Den Haag-A'dam KERKNIEUWS DINSDAG 5 JULI 1938 29ste Jaargang No 9073 S)e £ekl&clve0oii/fccmt Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Adv. en Abonm-tarieven rie Giro 103003. Postbus 11. V Tegen de Katholieken Wanneer er ten onrechte beschuldigd wordt, wanneer er gelasterd wordt dan is dat niet altijd het gevolg van boosheid, 't K a n geschieden in goeden trouw, onbe doeld en onbewust, als gevolg van kort zichtigheid en gebrek aan logisch denken. Maar niettemin zijn lieden, die aldus han delen, gevaarlijk, in meerdere of mindere mate. En, als ze de publieke opinie willen inlichten en voorlichten, moeten zij eerst die kortzichtigheid en dat gebrek aan lo gisch denken verhelpen en verbeteren of, als zij dat niet kunnen: van dat terrein af blijven. Wij willen veronderstellen, omdat het is de beste van de mogelijkheden, dat een schrijver in het socialistisch „Leids Ar beidersblad" ook lijdt aan kortzichtigheid en gebrek aan logisch denken en dat hij, in die geestesgesteldheid verkeerend, heeft geschreven een artikel, getiteld: „Hun onverdraagzaamheid, en hun halfslachtig heid". „Hun"; daarmede zijn de Katholie ken bedoeld. De schrijver van dat artikel maakt her haaldelijk de Katholieken tot voorwerp van zijn aanvallen; aanvallen, die onrede lijk zijn. Zoo beschuldigt en lastert hij nu weer, dat de Katholieken halfslachig zijn in hun houding tegenover fascisme en nationaal- socialisme. En de „bewijzen", die hij voor deze beschuldiging geeft, zijnzóó leeg en hol! Hij schrijft b.v.: „In Oostenrijk was het kardinaal Innitzer, die de Kaholtieken zon der genade aan Hitier uitleverde". Nu weet ieder, dat kardinaal Innitzer niets had uit te leveren! Oostenrijk was reeds bij Duitschland ingelijfd, toen kar dinaal Innitzer dat schreef, waarop hier klaarblijkelijk gedoeld wordt, en waarin de feitelijkheid werd geconstateerd, om daaruit conclusies, gedragslijnen voor de practijk te trekken. Dat eerste schrijven na de „Anschluss" was, ook naar onzen smaak, wat erg uit bundig! (Men moet hier echter zeker den ken aan de mogelijkheid, die ligt opgeslo ten in het „alles weten en alles vergeven"). Het is echter, zooals men weet, spoedig ge volgd door een ander, waarin een wel zéér andere toon klonk, en dat dan ook niet in de Duitsche pers mocht worden gepubli ceerd. Maar o o k in dat eerste schrijven wordt het stelsel van het nationaal-socialisme door kardinaal Innitzer met geen enkel woord goedgekeurd of aanvaard. 'Met geen enkel woord.... Zóó schrijft die schrijver in het „Leids Arbeidersblad" geschiedenis! Zulk een kort zichtigheid en gebrek aan logisch denken komt niet alléén tot uitdrukking in het hier geciteerde. In zijn aanvallen op de Katho lieken 't is de, voor hemzelf vooral, droeve werkelijkheid redeneert deze msm klaarblijkelijk niet. DE WERELD IN VOGELVLUCHT BOEDAPEST: Uit Hongarije's hoofdstad komt het bericht, dat de Rijksbestuurder Admiraal Horthy in gezelschap van minis ter Imredy op 20 Augustus den dag van St. Stephanus een bezoek zal brengen aan Hitier. Dit bericht is niet vreemd, want sedert den Anschluss verkeert Hon garije in moeilijke omstandigheden, en wel van economischen en politieken aard. Door den Anschluss toch is Hongarije opnieuw in een economische impasse geraakt, wat koren op de molen was voor de Hon- gaarsche nationaal-socialisten onder lei ding van Majoor Szalasy. Het eerste gevolg daarvan was het aftre den van Daranyi en 't optreden van Im- rédy, 'n mathematicus, in wien het volk vertrouwen had. Maar deze staat nu voor het probleem ook de politieke gevolgen daarvan het hoofd te bieden. De Hongaar- sche nationaal-socialisten arbeiden inten ser dan ooit en dit geschiedt met Duitsch geld, wat de regeering zeer goed bekend is. Economisch kan Hongarije Duitschland niet missen wil het niet ten gronde gaan en er zit dus niets anders op dan maar eens met Duitschland te gaan praten. Maar eerst zal Imrédy naar Italië gaan en waarschijn lijk zal daar worden bepaald, welke hou ding de Hongaarsche minister-president tegenover Hitier op 20 Augustus zal kun nen aannemen. HANKAU: De kwestie tusschen China en Duitschland is opgelost. Tsjang Kai- Sjek, die eerst de Duitsche militaire advi seurs niet v/ilde laten gaan, heeft ten slotte 130.000 KATHOLIEKE MANNEN. INDRUKWEKKENDE WOORDEN VAN KARDINAAL BERTRAM. Ieder jaar houden de Katholieke Duitsche mannen hun bedevaart naar den Sint An- naberg in Opper-Silezië. Het is zeker heel typeerend voor de geestesgesteldheid en de onverschrokken houding der Duitsche ka tholieken, dat het aan katholieke man nen, dat openlijk zijn geloof aan Christus komt belijden, steeds grooter wordt. Terwijl in de jaren na den wereldoorlog nog slechts enkele honderden of duizenden bedevaart gangers naar het heilgdom in Opper-Sile zië trokken, heeft dit aantal thans de hon derdduizend reeds verre overschreden. Ook dit jaar stond de bedevaart der mannen naar den Sint Annaberg geheel in het tee- ken van een geestelijke hernieuwing, waar toe de Kardinaal-Aartsbisschop dr. Adolf Bertram de katholieke mannen van Opper- Silezië had aangespoord. Op den traditio- neelen dag voor de Bedevaart der Man nen, den laatsten Zondag van Juni, kwa men 130.000 katholieke mannen op den heiligen berg bijeen, om daar ten overstaan van hun Bisschop op indrukwekkende wij ze hun trouw te betuigen aan Christus en Zijn Kerk en hulde te brengen aan hun grijzen kerkvorst, de oudste der Duitsche Bisschoppen. Het is een geloofsdemonstra- tie geworden zooals Opper-Silezië er nog nooit een gezien heeft. Bevreemdende houding der Nazi-autoriteiten. Terzelfder tijd dat deze indrukwekken de geloofsdemonstratie plaats vond, wer den door de directie van de Pruisische Staatsmijnen, feesten georganiseerd voor de Mijnwerkers, terwijl de Nationaal-So- cialistische organisatie „Kracht door Vreug de" vijf extra pleziertreinen uit het indus triegebied van Opper-Silezië liet loopen. Dat alles was echter niet in staat om ook maar eenig minder relief te geven aan deze imposante geloofsdemonstratie. De Nestor der Duitsche Bisschoppen spreekt. Een storm van begeestering brak los toen Kardinaal dr. Adolf Bertram voor de ver zamelde menschenmassa verscheen om uit drukking te geven aan zijn grodte voldoe ning over deze geweldige deelname aan deze geloofsdemonstratie. De grijze Kerkvorst, die de Voorzitter is van de Duitsche Bisschopsconferentie, zei- de in zijn toespraak o.m. het volgende: De dag van heden is een dag der ge loofsbelijdenis, de dag van eenheid, ge meenschapszin en opbouw. Ik dank jullie, Katholieke mannen, voor den moed om uw geloof te belijden. Ik ben er jullie dankbaar voor, zoo vervolgde de Kardinaal met een van ontroering trillende stem, dat gij on danks de menigvuldige verleiding en moei lijkheden, die in den weg zijn gelegd, toch gekomen zijt. De liefde en het geloof in den Eucharistischen Heiland is de band der eenheid, die de menschen van alle volke ren in de eene Kerk samenbindt. Op het oogenblik woedt een verschrikke lijke strijd om het geloof en om de ziel van de jeugd. Thans hebben wij gelegenheid om te de- monstreeren, dat we trouw blijven aan den Eucharistischen Heiland. Wij mogen niet zijn als een rietstengel, die nu eens rechts dan weer naar links bewogen wordt. Voor de strijd, die ge thans te verduren hebt geef ik u de volgende richtlijnen. Verwondert er u niet over, dat de Kerk vervolgd wordt en moet strijden, want dat is altijd zoo geweest. De Verlosser zelf heeft reeds gezegd: Het Kruis is een teeken der tegenspraak. Laat u niet verontrusten door geweldige demonstraties. Ook Ludendorf, Hauer en anderen hebben dergelijke betoogingen ge houden. Doch dat is thans niet meer ac tueel, 't is reeds voorbij. En menigeen, die thans nog een grooten mond heeft tegen de Kerk, zal morgen ook niet meer be staan. Zeg vooral niet: Het is tegenwoordig een allerslechtste tijd. Een tijdperk van strijd is nooit de ergste periode geweest in de geschiedenis van Gods Kerk. Het ergste wat ons kan overkomen is de godsdiensti ge onverschilligheid. Die mag er thans niet onder ons bestaan. En wanneer men ons lastig valt en belachelijk tracht te ma ken, omdat we naar de kerk gaan en de H. Communie ontvangen, dan zullen wij, deze lieden ten spijt, als flinke mannen juist des te vaker gaan. Bewaart in u dat heerlijk gevoel van Katholiek te zijn. Men wil ons voor de voeten werpen en het ver wijt maken, dat we minderwaardig zijn en dat we niet zelfstandig zouden zijn. De Christelijke leer is de schoonste en meest verheven godsdienst; zij is niet minder waardig, zij neemt de vrijheid en zelfstan digheid van de menschen niet weg. Mannen, bewaart in u dat trotsche eer gevoel Katholiek te zijn! Op de slotvergadering in den namiddag sprak een Franciscaner Pater, die de vraag behandelde, waarin het geheim van onze kracht en gemeenschapszin gelegen was: in de liefde tot Christus. Toen de gewijde spreker de vraag stelde of de mannen van Opper-Silezië zich uit deze liefde en gemeenschap met Christus wilde losscheuren, weerklonk het als uit één mond die kreet van meer dan 130.000 man nen: „Neen, neen, nooit!" Met een plechtig Te Deum werd deze machtige geloofsdemonstratie op den Sint Annaberg besloten. Niemand let op den „overweg". Onze spoorweg-medewerker schrijft: Nabij Hoofddorp kruist de nieuwe auto strada den HaagAmsterdam de lokaal- spoor in de Haarlemmermeer gelijkvloers. Personentreinen rijden, zooals bekend is, op dit baanvak niet meer. Echter wel een aantal convooien. Bij de kruising heeft men een half-automatisch beveiligingstoestel aangebracht. Het convooi stopt voor den autoweg, waarna de geleider de beveiliging, een rood flikkerlicht naar beide zijden, in werking stelt. Wie echter aanneemt dat de autobestuurders voor dit sein zullen stop pen, heeft het mis. De geleider van een der convooien constateerde, dat van de elf auto's en motorrijtuigen, die kwamen aan rijden, toen het licht rood was, niet minder dan negen doorreden. Een motorrijwiel snorde zelfs rakelings langs de locomo tief. Wat denkt men van deze roekeloos heid? 't Behoeft geen verwondering te wek ken, als er, behalve de beide ongelukken, die reeds op dezen weg plaatsvonden, bin nen kort nog meer gebeuren. daarin toegestemd en hedenmorgen zijn deze naar Duitschland vertrokken. China kan zich in haar worsteling met Japan geen breuk met Duitschland veroor loven, maar de vraag is wat Duitschland liever is: China of Japan, en of het nu niet nog een stap verder zal gaan en zal afzien van leveringen aan China. In dat geval zou China geheel afhankelijk zijn van Rusland en dat laatste zou erger zijn dan het eerste. PRINS .BERNHARD .PRESIDEERT .DE VERGADERING VAN DEN NATION ALEN PADVINDERSRAAD. Gisteren heeft ten paleize Soestdijk de Nationale Padvindersraad vergaderd. Z. K. H Prins Bemhard heeft gebruik makende van zijne bevoegdheid als koninklijk com missaris van de Nederlandsche Padvin ders, de vergadering gepresideerd. Tot voorzitter van den nationalen padvinders raad werd benoemd de heer A. Oosterlee, hoofdcommissaris van de N. P. V., tot on der-voorzitter mr. R. Höppener, hoofdcom missaris der Kath. Verkenners, tot secreta ris-penningmeester de heer A. H. van Leeuwen, penningmeester van de N. P. V. Eesloten werd o.m. dat de voorzitter, de heer A. Oosterlee ook de buitenlandsche aangelegenheden van den Nationalen Pad vindersraad zal behartigen. De Raad zal zijn zetel hebben op het nationaal hoofd kwartier der N. P. V., Alexanderstraat 20, 's Gravenhage. De toestand van Pastoor Perquin. Naar oordeel van den behandelenden ge neesheer is de toestand van pastoor Per- puin niet achteruitgaande. De patiënt, heeft een tamelijk rustigen nacht gehad en voelde zich ook iets beter. Ofschoon deze mededeeling verheugend is, kan niet worden verheeld dat de toe stand ernstig blijft. BARCELONA GEBOMBARDEERD. BARCELONA, 5 Juli (Havas). Vanoch tend negen uur is de noordelijke voorstad van Barcelona, Badalona, door dertien rechtsche vliegtuigen gebombardeerd. Het aantal slachtoffers moet zeer aanzienlijk zijn; de burgemeester heeft de hulp van het Roode Kruis te Barcelona ingeroepen. NIEUWE DADEN VAN TERREUR IN PALESTINA. JERUSALEM, 5 Juli. (Reuter-ANP). Van ochtend zijn bjj Roshpinah in Noord Pales tina drie Joodsche boeren door schoten ge wond. Te Safed is een verbod uitgevaardigd om zich op straat te bevinden gedurende 31 uur, in verband met een Arabische betoo ging. Vanochtend zijn een aantal Joodsche ar beiders, die werkten op de velden bij het dorp Einvered aan den nieuwen weg tus schen Jaffa en Haifa, aangevallen. Twee van hen werden gedood en twee ernstig ge wond. VOEDSELSCHAARSCHTE TE WEENEN. WEENEN, 5 Juli (Havas). De „Voelki- cche Beobachter" maakt zich heden onge rust over de schaarschte van zekere levens middelen, welke te Weenen merkbaar wordt. Het blad schrijft dit toe aan lieden, die uit vrees voor voedselgebrek geduren de den winter groote hoeveelheden op slaan. Het blad noemt dit hoogverraad. Vervolgens verklaart de „Voelkische Beobachter", dat de namen van deze ham steraars bekend zijn en spoort aan huis zoeking bij hen te verrichten, waardoor het mogelijk zou zijn deze levensmiddelen te verstrekken aan personen, die er jaren lang gebrek aan hebben gehad. DE OVERSTROOMINGEN BIJ KOBE TOKIO, 5 Juli (Domei). Volgens nieuwe berichten uit Kobe hebben de over stroomingen in de omgeving groote schade aangericht. Ongeveer 100.000 huizen, dus vrijwel de geheele stad Kobe, staan onder water, 2100 huizen zijn weggespoeld. Het aantal dooden bedraagt 131, het aan tal vermisten 300. Ook Kyoto en Osaka heb ben van zwaren regen te lijden gehad, in de eerste stad zijn drie menschen omgeko men. De minister van binnenlandsche zaken heeft in den kabinetsraad medegedeeld, dat de schade, aangericht door de over stroomingen van de vorige week, geschat wordt op 180.000,000 jen. De overstroo mingen hebben 134 menschen het leven gekost. Tengevolge van de overstroomingen rond Kobe wordt een honderdtal personen ver mist. De spoorlijn tusschen Osaka en Sji- moneseki is vernield. Men verwacht in West Japan nog meer regen en storm. PATER J. SCHEER O. F. M. f In het Minderbroedersklooster te Nieuwe Niedorp overleed, voorzien van de H.H. Sa cramenten der Stervenden, de weleerw. pa ter fr. Joannes Scheer O.F.M. in den ouder dom van 68 jaar, in het 44ste jaar van zijn H. Priesterschap. NIEUWE POLITIEKE MOORD IN CHINA SJANGHAI, 5 Juli (ANP.) Vanoch tend is Tsjau Soe Jen, voorzitter van de philosofische Wang-Taubeweging, door een onbekende vermoord. De Wangtau-beweging steunt den door Japan gestichten staat Mand-Sjoekwo. Men ziet in dezen moord het bewijs, dat een krachtige terroristen-organisatie be staat, welke het gemunt heeft op Chinee- zen, die verdacht worden van verraad of het Japansche bewind steunen. Dit nummer bestaat nlt vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De Duitsche militaire adviseurs hebben hedenmorgen China verlaten. Hankau in staat van verdediging (2e blad). Franco antwoordt Londen. (2de blad). Het Sandsjak-accoord geteekend. (2de blad). Bloedig week-end in Palestina. (2de blad). De Sokolfeesten in Tsjecho-Slowakije. (2de blad). Besprekingen der Duitsche en Oosten- rijksche bisschoppen. (2de blad). De abt van Maredsous en twee Benedic tijnen bij een auto-ongeluk gewond. (2de blad). Binnenland Voorlichting door de regeering inzake de landbouwcrisis-politiek (2de blad). Omgeving De plannen tot oprichting van een Kath. school voor buitengewoon onderwijs te Noordwijkerhout (3de blad). DE EXPLOITATIE VAN EEN WAALWIJKSCH BILJARTWONDER De vader en de impressario van Keesje de Ruiter staan terecht. Voor het kantongerecht te 's Hertogen - bosch hebben zich wegens overtreding van de arbeidswet te verantwoorden gehad H. C. de R. en L. V., resp. vader en impressa rio van het z.g. Waalwijksche biljartwon- der, Keesje de Ruiter. Aan den impressario was ten laste ge legd, dat hij den 13-jarigen knaap op 5 Februari j.l. te Vught arbeid heeft doen verrichten door hem op een biljart te laten spelen. Aan den vader was ten laste gelegd, dat hij niet gezorgd had, dat zijn dertien-jarige zoon dien dag geen arbeid verrichtte. Als getuige in deze zaak werd gehoord de controleur van de arbeidswet J. M. Th om uit den Bosch. Deze zette uiteen/ dat de biljartséances door Keesje de Riuter gegeven, wel degelijk onder de arbeidswet vallen. Immers men heeft hier te doen met een onderneming tot exploitatie van een kind teneinde geld te verdienen. De ambtenaar van het O. M. vroeg aan beide verdachten: „Is het exploiteeren van dat kind nu afgeloopen? Dat kind wordt gewoonweg afgebeuld. Men heeft mij van zeer bevoegde zijde verteld, dat het een echte zenuwknobbel is geworden". De vader protesteerde heftig tegen de uitlating van den ambtenaar van het O. M. en zeide: „Ik heb de biljartséances van mijn zoon altijd beschouwd als sport en niet als arbeid". De heer Thom merkte op, dat men hier meer te doen heeft met arbeid dan met sport en Keesje de Ruiter geeft ook les in kunststooten en wordt daarvoor betaald. Reeds meermalen is de vader door de ar beidsinspectie gewaarschuwd zijn zoontje niet langer te doen optreden. Hij heeft daaraan echter geen gehoor gegeven, doch hij liet integendeel zijn kind optreden en verbond aan de séances zelfs een loterij, zonder toestemming daarvoor te hebben van den burgemeester van de plaats waar Keesje de Ruiter speelde. Voorgegeven werd, dat deze «loterij werd gehouden tot stichting van een studiebeurs voor den knaap, doch het geld is in de zakken van de twee verdachten terecht gekomen. Nog werd vastgesteld, dat de séances meerma len tot middernacht duurden en den vol genden morgen moest Keesje weer op tijd op school zijn. De ambtenaar van het O. M., requisitoir nemend, echtte bewezen, dat zoowel de va der als de impressario zich aan overtre ding van de arbeidswet hebben schuldig gemaakt. Hij eischte tegen ieder van hen een geldboete van 50 subs. 50 dagen hech tenis en hij vroeg aan den kantonrechter schriftelijk vonnis te wijzen in deze zaak. Over acht dagen zal de kantonrechter zulks doen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1