OMGEVING MAANDAG 4 JULI 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BI AD - PAG. f EERSTE LANDDAG VAN DEN R.K. WERKNEMENDEN MIDDENSTAND Ter gelegenheid van zijn vijfjarig be staan hield de R.K. Werknemende Mid denstand gisteren te Eindhoven zijn eersten landdag, waarop bijna vijfhon derd leden van de jongste Katholieke "standsorganisatie verschenen. Het gemeentebestuur ontving te twaalf uur den Centralen Raad en het bestuur der Eindhovensche afdeeling in het Van Abbe- museum. De welwillende woorden, die bur gemeester A. Verdijk daarbij tot de jubi leer ende organisatie richtte, werden door den voorzitter der werknemende midden standers, den heer Sterenberg, beantwoord. Vervolgens bezichtigden de congressis ten, onder leiding van dr. Visser, de ten toonstelling der Haagsche school, welke ommenteel in het museum wordt gehouden. Te drie uur ving in de groote zaal van „Katholiek Leven" een drukbezochte ver gadering aan, een wapenschouw van de werknemende middenstanders uit alle dee- len des lands. Deze bijeenkomst waarop de beteekenis van de standsorganisatie in het algemeen en den R.K. Werknemenden Middenstand in het bijzonder door een drietal sprekers werd uiteengezet, telde onder de aanwezi gen o.m. burgemeester Verdijk, afgevaar digden van de R.K. Werkgeversvereniging, den R.K. Middenstandsbond, de A.R.K.A., den R.K. Bond van Werkmeesters, de han- delsreizigersvereeniging „St. Christoffel", de R. K. Verenigingen van administratie ve en technische Mijnambtenarn, van het Nijverheidsonderwijs, de Katholieke Jonge Middenstandsvereeniging en de R.K. Ver- eeniging „St. Adelbert". De algemeen voorzitter wees er in zijn openingswoord op, dat werkloosheid een even nijpend probleem voor de hoofd- als voor de handarbeiders is. Hij sprak de hoop uit, dat deze landdag de versterking van de organisatie der hoofdarbeiders in die mate zou bevorderen, dat de werknemende middenstand in de toekomst een krachtiger stem in het kapittel zou krijgen. Vervolgens leidde spreker dr. A. J. M. Cornelissen, bibliothecaris van de R.K. Uni versiteit te Nijmegen in, die een rede hield over: „De beteekenis van de standsorgani satie voor Katholiek Nederland". Deze spreker legde den nadruk op de scheiding, die, mede door de slappe houding der Ka tholieken, is ontstaan tusschen Kerk en Staat, tusschen genade en natuur. Hij noemde het een taak der Katholieken deze kloof te overbruggen en opnieuw een vruchtbaar samengaan te bevorderen, waardoor èn Kerk èn maatschappij een blijder toekomst tegemoet zouden gaan. De tweede inleider, pater J. Jacobs, M.C. S., uit Heerlen, wees op de noodzakelijkheid van een eigen organisatie voor de Katho lieke werknemende middenstanders, daar deze een geheel aparte plaats tusschen de andere bevolkingsgroepen innemen. Nadat mgr. dr. H. A. Poels, algemeen geestelijk adviseur, de congressisten nog had toegesproken, sloot de heer Steren berg, de bijeenkomst. In den avond kwamen de congressisten nog bijeen in den foyer van „Katholiek Le ven". Deze vergadering droeg een feeste lijk karakter. DEMONSTRATIE VOOR BEHOUD VAN SCHIPHOL. Telegram aan Minister van Waterstaat. Ongeveer 20.000 personen, grootendeels Amsterdammers, hebben Zaterdagmiddag gedemonstreerd tegen de plannen van de Regeering Schiphol als burgerlijke lucht haven op te heffen. De voorzitter van het daartoe ingestelde comité S.O.S.-Amsterdam, de heer Bernard van Vlijmen, sprak een openingswoord, waarna niet minder dan vier sprekers het woord voerden: wethouder Kropman, de heer Crone, voorzitter van de -Kamer van Kooph., de heer Bronsing, directeur van de Stoomvaart-mij. Nederland, en de heer M. Vrij, directeur van de Nieuwe Schoolver- eeniging. Aan het einde der meeting weid het vol gende telegram gezonden aan den Minis ter van Waterstaat: 20.000 Nederlanders bijeen op de lucht haven van de gemeente Amsterdam, en verontrust door de plannen der regeering om Schiphol als burgerlijke luchthaven op te heffen, van meening, dat zoowel nationale als stedelijke belangen hierdoor ernstig zou den worden geschaad, verzoeken Uw Excellentie met klem Schiphol als burgerlijke luchthaven te handhaven. De demonstratie werd besloten met het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus. REIZEN NAAR FRANKRIJK. Het Ministerie van Buitenlandsche Za ken brengt nogmaals in herinnering, dat Nederlanders voor toelating in Frankrijk in het bezit moeten zijn van een geldig bui tenlands paspoort te hunnen name. Zij, die zonder een zoodanig paspoort Frankrijk binnen reizen, loopen de kans veroordeeld te worden tot een boete van 100 tot 1000 francs, en een gevangenisstraf van 1 maand tot 1 jaar. Daar het toezicht op de vreemdelingen in Frankrijk zeer verscherpt is, wordt ieder ontraden, zich zonder paspoort naar dat land te begeven, op gevaar, daarvan de on aangename gevolgen te ondervinden. VACANTIECURSUS VOOR EUROPEESCHE STUDIES TE ZURICH. Prof. dr. J. Huizinga verhinderd een voordracht te houden. Dezer dagen is gemeld, dat van 11 tot 24 Juli a.s. in Zürich een vacantiecursus wordt gehouden voor Europeesche studies. Tot de geleerden, die hieraan medewerking verleenen behoorde aanvankelijk ook prof. dr. J. Huizinga. Naar ons thans wordt medegedeeld is prof. Huizinga verhinderd een voordracht voor dezen cursus te houden. MR. T. J. VERSCHUUR NAAR INDIë. Mr. T. J. Verschuur zal als lid van den Raad van Beheer der Nederlandsch-Indische Aardoliemaatschappij op 5 October met de „Johan van Oldebamevelt" naar Indië ver trekken, waar hij o.m. de velden der N.I. M.A. op Java en Sumatra zal bezoeken. In Februari hoopt hij hier te lande terug te keeren. In dezelfde qualiteit heeft mr. Verschuur 1935 een reis naar Java en Sumatra ge maakt. DE SCHRIJFWIJZE DER NEDERLANDSCHE TAAL. Commissie van advies ingesteld. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft ingesteld een com missie van advies inzake de schrijfwijze van de Nederlandsche taal. Aan deze commissie is opgedragen advies uit te brengen nopens enkele bepaalde vraagpunten betreffende de schrijfwijze wijze der Nederlandsche taal. In de com missie zijn benoemd: tot lid en voorzitter dr. J. P. Fockema Andreae, oud-Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, te Bilthoven, gemeente De Bildt; tot leden drs E. Boekman, wethouder voor het onderwijs en kunstzaken der ge meente Amsterdam; An toon F. Coolen, let terkundige te Waalre; mr. dr. J. Donner, raadsheer in den Hoogen Raad der Neder landen, te Den Haag. mgr. prof. dr. F. Feron, president van het grootseminarie te Roermond; dr. C. B. van Haeringen, leeraar aan een gemeentelijke HBS te Den Haag; prof. dr. G. van der Leeuw, voorzitter van den Liturgisch en kring te Groningen; dr. E. H. Renkema, inspecteur der gym nasia te Den Haag; prof. dr. F. Sassen, hoogleeraar aan de R. K. Universiteit te Nijmeèen; L. Welling, hoofdinspecteur van het L. O. te Groningen; en C. J. J. Westermann, lid der redactie van het Alg. Handelsblad te Hilversum; en tot secretaris dr. H. E. Buiskool te Lei den. GOOISCHE TRAM ZAL VERMOEDELIJK VERDWIJNEN. G.T.M. geeft haar verzet tegen bus-exploitatie op. In een vergadering van houders van 5% obligaties Gooische Tramweg Mij, heeft de directeur, de heer Augustijn, een en an der medegedeeld over de thans loopende onderhandelingen. „Er wordt op de G.T.M. van hoogerhand pressie geoefend om de exploitatie te wij zigen van motortramverkeer in busverkeer. Twee jaar geleden was de heer Augustijn tegenstander van busexploitatie. Sindsdien zijn de omstandigheden evenwel gewijzigd en ik vermoed, aldus zeide de heer Augus tijn, „dat de onderhandelingen wel zullen eindigen met een wijziging der exploitatie". De drijvende Dagnijverheidsschool „Koningin Wilhelmina". De „Koningin Wilhelmina'.', het school- schip, waarop de eerste dagnijverheids school voor schippersjongens „Oranje Nas sau" van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Amsterdam wordt gevestigd en dat te Sliedrecht werd gebouwd, is thans zoover gereed, dat het deze week van daar naar de hoofdstad zal worden gesleept, waar het permanent ligplaats zal krijgen. HILLEGOM Aanbesteding wegverbreeding. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben heden aanbesteed: het vebreeden van een brug, het maken van gewapend-beton beschoei ingen, het verbroeden van een gedeelte weglichaam, het aanbrengen van asfalt beton- en klinkerverhardingen op bestaan de en te maken fundeeringen, benevens het verrichten van bijbehoorende en bijkomen de werken op een gedeelte van den pro vincialen weg Ringvaart Haarlemmermeer- polderHillegomDe Zilk in de gem. Hil- legom. Laagste inschrijfster is de N.V. P. C. Zanen te Tilburg voor 31.670. LISSE Aangereden. Zaterdag, des namiddags omstreeks half zes, werd de heer N. S., die op den rijksweg terhoogte van het ge meentehuis reed met zijn rijwiel, door een hem achterop rijdende personenauto, die moest remmen en daardoor slipte, aange reden en op het trottoir neergesmakt. De heer S. werd opgenomen en in een nabij zijnde woning binnengedragen. De inmid dels gearriveerde geneesheer, Dr. Haase, constateerde, dat de getroffene een knie blessure had opgeloopen. Na verbonden te zijn kon de heer S. naar huis worden ge transporteerd. De politie was terstond ter plaatse en stelde een onderzoek in. LEIDSCHEN DAM ZIJN VROUW MISHANDELD. Echtelijke oneenigheid met ernstigen afloop Vanmorgen heeft in het gezin van den 46-jarigen F. in de Pr. Hendriklaan 52, hier ter plaatse, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen, een tyvist met ernstige ge volgen plaats gehad. Reeds sinds eenigen tijd boterde het niet meer tusschen de echtelieden en kwam het herhaaldelijk tot min of meer hevige bot singen tusschen hen. Ook vanmorgen groei de een klein geschil tot een hevige twist uit, waarbij de man in niet te toornen drift zijn vrouw ernstig mishandelde, haar trapte De twintigjarige dochter wilde haar moe der te hulp komen en niet wetende hoe baar te ontzetten, greep zij in nood naar een hamer en bracht haar vader daarmede een slag op het hoofd toe. De man zakte be wusteloos ineen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen en ook de politie was spoedig ter plaatse. F. bleek een hersenschudding te hebben bekomen; hij moest naar St. Antoniushove te Voorburg worden vervoerd. Geboren: Willemina, d. v. J. Loois en J. Steenbergen Bernhard Johannes Mar- garetha, z. v. G. J. Huntman en M. P. v. d. Helm. Ondertrouwd: N. de Bruin en J. Hübuer P. A. v. d. Krogt en C. J. Mui- selaar C. J. J. den Hollander en G. C. v. d. Luitgaarden. Gehuwd: C. J. Tol en M. J. Verlaan B. Sebel en Th. J. Verhage J. Chr. Verschuur en D. A. M. Janson. Overleden: F. A. v. d. Schilde, 59 j. C. J. Korndörffer, m. 59 j. STOMPWIJK Tegen auto gereden. De alhier wonen de Mej. Marie M. Kuipers reed in de Vene straat, doordat zij in botsing kwam met haar vriendin, tegen een vrachtauto aan. 26 A. van der Meij, huish., Vinkeweg 3 naar Leiden, Bloemmarkt 20 G. J. M. Raaphorst, stalknecht, van Abtspoelw. 19 naar Wassenaar, Plein 12 J. Glasbergen, bloem.kn., van Valkenburgerw. 12 inw., naar Valkenburg Z.-H., L. Commandeurstr. 13 Soebanoe van W. de Zwijgerl. 12 naar Indië D. J. Baars, zendeling, van Leid- schestraatweg 11 naar Lemo N.-I. J. S. van Staden, mag.bed., van L. de Col.laan 2 naar Leiden, Soembastr. 58 J. Berk- huijs, verpl., van Endegeest naar Kampen, Oudestraat 73. Verhuizingen binnen de gemeente: A. M. Kranenburg geb. v. d. Burg, van Dorpsstr. 8 inw., naar Dorpsstr. 10 A. van der Lin den geb. Heemskerk, van Wilhelminapark 9, inw., naar Rhijnhofw. 12 M. Gastin- ger, db., van Warmonderweg 8, naar Leid- sohestraatweg 15 J. Steiner, db., van Wil helminapark 9, naar Dorpsstr. 2 P. van Tol en gez., bloem.kn., van H. Morschweg 38, naar Ha Morschweg 44 J. Th. van Droffelaar en gez., onderw., van Rhijn- geesterstr.weg 52 ben naar Juffermansstr. 14 E. Oostendorp, fruith., van de Kem- penaerstr. 93, naar de Kempenaerstr. 3 M. H. van Kampen, horlogemaker, van de Kempenaerstr. 3 naar de Kempenaerstr. 9. Geboren: Josephina, d. van P. Blanken en J. P. Glaymans, Nassaul. 46 Rudolf Maria, z. van J. C. E. Kerckhoff en A. A. M. F. Wreesmann, Oranjel. 22 Jo zef Maria Adrianus Franciscus, z. van P. v. d. Hulst en M. L. van der Geest, H. Morsch weg 128. Ondertrouwd: P. Steeneveld en W. Lit J. Veenendaal en A. Rooda J. M. Hansen en E. S. Meijer. NOORDWIJK TWEE AUTO'S SCHEERDEN LANGS ELKAAR. Wielrijdster werd de dupe. Zaterdagavond had in de bocht van de Beeklaan bij den Ouden Zeeweg een ern stige aanrijding plaats, waarbij het won derlijk alleen bij materieele schade bleef. In genoemde bocht zouden de luxe auto's M. 23637 en H. 59963, elkander passeeren, laatstgenoemde kwam met een flinke snel heid uit de richting van de badplaats, wil de zyn vaart door te remmen temperen, doch begon op het gladde wegdek te slip pen, raakte de andere auto in de flank en beliep flinke schade op. Terzelfde hoogte stond mej. A. uit Leiden met haar fiets in den kant. De autobestuurder welke de aanrijding veroorzaakte was het stuur door de gladheid niet meer meester en reed het plantsoen in, juist waar genoemde juf frouw stond. De juffrouw werd met een smak opzij gegooid, terwijl haar splinter nieuwe fiets geheel onder de auto kwam. Mej. A. bekwam slechts enkele lichte ver wondingen en kon, na door dr. Nederveen verbonden te zijn, naar huis terugkeeren, echter zonder fiets, want deze was totaal vernield. De politie, die direct ter plaatse was, regelde het daar steeds drukke ver keer en maakte proces-verbaal op, terwijl de opgeloopen schade onderling geregeld werd. WASSENAAR WIELRIJDER AANGEREDEN. Fietser gewond, fiets en auto beschadigd. De wielrijder L. uit Voorschoten stak zonder uit te kijken nabij Kerkehout den Rijksstraatweg over, tengevolge waarvan hij werd aangereden door een auto, be stuurd door S. uit Rotterdam, welke auto daarna nog tegen een boom reed. L., die een hersenschudding bekwam, werd, na eerste hulpverleening door dr. Wedle, per ziekenauto overgebracht naar het St. Eli sabeth Ziekenhuis te Leiden. Het rijwiel werd vernield, terwijl ook de auto zoodanig beschadigd was, dat deze moest werden weggesleept. Tegen een auto opgereden. Toen een auto, bestuurd door v. d. S. uit Amsterdam, komend uit de richting den Haag, de Kerk- dam wilde oprijden, reed de uit dezelfde richting komende motorrijder v. O. uit den Haag, daartegen op. v. O. werd aan het been gewond, terwijl de duorijdster, Mej. L., een wond aan het achterhoofd bekwam. Na eerste hulpverleening zijn zij per zie kenauto naar huis vervoerd. Koperdief gesnapt. Bij het stelen van koperen platen van het dak van een per ceel aan de Laan Rhemen van Rhemens- huizen is op heeterdaad betrapt een zekere v. T. uit Katwijk. Hij is in arrest gesteld. Hierbij bekwam zij een groote vleeschwond aan haar been, welke door dr. Perquin ge hecht werd, waarna de patiënte naar haar ouderlijk huis vervoerd kon worden. NOORDWIJKERHOUT Kruisvaart. De Kruisvaart van de St. Joseph Parochie heeft gister een prettigen fietstocht gemaakt naar Schiphol. Om on geveer 10 uur des morgens startten de jon gens een 60-tal vanaf den Burcht, onder geleide van den Directeur, kapelaan Van Egmond, en herauten. In de Haarlem mermeer werden de jongens op een boer derij getracteerd op heerlijke melk waarbij de meegebrachte boterhammen goed smaak ten. Schiphol was natuurlijk de grootste attractie en tegelijk leerzaam. Na het be zoek aan Schiphol werden groepsspelen ge houden en volgde nog een tractatie waarop men wederom welgemoed huiswaarts toog. De geheele fietstocht verliep in de beste orde en de jongens hebben volop genoten. Zondag was voor de Kruisvaart van den H. Victor een bijzondere dag. Nadat 's morgens de Kruisvaarders een algemeene H. Communie hadden gehouden, vond om ongeveer half 12 de intronisatie plaats van het H. Hart in den Burcht. Alvorens des middags het Tornier geopend werd, was er onder het Lof een toespraak voor de Kruis vaarders. Na het Lof togen de jongens naar den Burcht en hiervandaan vrevolgens naar het sportterrein waar de spelen werden gehouden. Nieuw vaandel. Zondag vóór de H. Mis van half negen zal het nieuwe vaandel van de R. K. Middenstandsvereeniging gewijd worden. Onder deze H. Mis algemeene H. Communie voor de leden dezer vereeniging. ZILK Schoolreisje. Het uitstapje dat telken jare door de kinderen der drie hoogste klas sen van onze H. Hartschool wordt gemaakt, zal dit jaar plaats hebben op Donderdag 7 Juli a.s. Aan dit schoolreisje zullen deze keer 120 kinderen deelnemen. Per autobus gaat de tocht via HaarlemAmsterdam de Vecht streek over Utrecht naar Soesterberg. Op de terugreis zal een andere route wor den gevolgd, n.l. ValkenveenAmsterdam Haarlem. OEGSTGEEST Gevestigd: Gr. Brand, verpleegster Endegeest, van Den Haag E. Jonker, verpleegster Endegeest, van Den Haag C. J. German h. i. d. h. L. de CoLlaan 1, van Sassenheim S. J. Pompen, verpleegster Endegeest, van Noordwijk R. Smit, ma kelaar, Rijnzichtw. 5, van Leiden A. Niewiak, db., Julianalaan 7, van Leiden P. Marok en gez., vert., Toorenveltstr. 15, van Leiden. Vertrokken: J. M. W. Neuteboom geb. Hulsekamp, van Terweew. 49, naar Ned. Indië C. M. van Noort geb. v. d. Meer, van Rijnsb.w. 119 inw., naar Was senaar, Oostdorperweg 99 N. L. Jansen geb. Winkel en dr., van Wilhelminapark 33 naar Z.-Afrika J. G. Broekhof, db., van Fred. Hendrikl. 6, naar Noordwijk, Ju- lianaweg 42 C. J. Leijten, db., van Re- gentessel. 28 naar Noordwijk, O. Zeeweg 2 A. C. Korff geb. Halkema en dr., van Emmal. 40 naar Den Haag, Valeriusstr. 27 J. M. Bouthoorn, paardenkoopm., van H. Morsweg 148 naar Voorschoten, Haagw. GEMEENTERAAD VAN NOOTDORP Onder voorzitterschap van burgemees ter Schölvinck kwam Vrijdag de nieuwe Raad in voltallige vergadering voor het eerst bijeen. Na de opening met ambtsge bed volgde eerst de beëediging der raads leden. De voorzitter verklaart hen met een korte toespraak voor geinstalleerd, waarop de heer Mooijman dank zegde. De heer Spiertz werd hierna beëedigd als waarnemend gemeente-ontvanger. Wethoudersverkiezing. Vervolgens werd aan de orde gesteld de verkiezing van 2 wethouders. Bij de eer ste stemming verwierf de heer A. C. van der Helm 5 stemmen en de heer de Vreede 2 stemmen, zoodat eerstgenoemde gekozen werd verklaard. De stemming voor den tweeden zetel had tot resultaat, dat de heer L. de Vreede 4 stemmen op zich vereenigde, 2 stemmen werden op den heer Eisberg uitgebracht, terwijl 1 blanco stem uit de bus kwam. De beide wethouders (R. K. S. P.), die hun benoeming aannamen werden geluk- gewenscht door den voorzitter, die de hoop voor een prettige samenwerking uitsprak. De voorzitter sprak tot den heer Post, den afgetreden wethouder, eenige woorden van hartelijken dank voor al hetgeen hij in deze functie voor de gemeenschap verricht had. De heer Post dankte den voorzitter voor zijn waardeerende woorden. Spr. had al tijd met bijzonder veel "genoegen met den voorzitter samengewerkt en ofschoon het ambt van wethouder tegenwoordig zwaar en zeer verantwoordelijk is, heeft spreker steeds met voldoening gewerkt. Spr. moet constateeren, dat deze verantwoording thans wel sterk aan één zijde berust en z.i. is dit misbruik van macht. De heeren van der Helm en de Vreede danken den voorzitter voor zijn woorden, den Raad voor het in hen gestelde vertrou wen, dat zij hopen niet te zullen bescha- Presentiegeld raadsleden en jaarwedde wethouders. Opnieuw wordt aan de orde gesteld de kwestie van verhooging van het presentie geld der raadsleden en der jaarwedde van de weth. Indertijd is hierover reeds een verzoek tot Gedeputeerde Staten gericht, dit 't beter vonden als de Raad in zijn nieu we samenstelling deze punten beoordeelde. De heer Lindeman wil nog eens naar vo ren brengen, dat naast de vermeerderde werkzaamheden tengevolge van de grens wijziging, het feit, dat de financieele ver plichtingen van een raadslid te zwaar drukken, een sterk motief voor het verzoek is. De heer Lindeman zou het presentie geld gaarne op 2.50 gesteld willen zien. De voorzitter acht het niet verstandig een be drag in deze kwestie te noemen. De heer Lindeman had zich dit bedrag ingedacht, omdat dit vóór de verlaging gold. Wil de Raad echter geen bedrag noemen, dan zal spr. er zich bij neerleggen. De heer Mooijman kan de motieven, die leiden tot het verzoek om verhooging, zeer billijken. Spr. is van meening, dat de Raad het beste doet om wel bepaalde be dragen te noemen en zou dit voor de raads leden op /2.50 willen hebben en de jaar wedde der wethouders op 200. De voorzitter zegt nogmaals het noemen van een bedrag niet raadzaam te achten. We zijn hier steeds gewend alles langs den weg der gematigdheid te trachten te berei ken en zijn hierbij steeds weigevaren. De heer Mooijman handhaaft na eenige discussie zijn meening. De heer Post heeft in de vergadering, waarin dit onderwerp reeds eerder ter spra ke kwam, de heer de Vreede hooren zeg gen, dat het wethouderschap een eere baantje is en kan op grond daarvan niet nader in gaan op de suggestie van den heer wat hoog, spr. zou als nieuw raadslid gaarne eens vernemen wat en waar ge bouwd zal worden. De voorzitter zet uiteen, dat het de be doeling is op de plaats, waar thans naast het Raadhuis een schuur staat, een gebouw neer te zetten, bevattende 3 cellen, een po litiekamer, ruimte voor eerste hulp bij on gelukken, ruimte voor het opbergen van inbeslaggenomen auto's, eventueel geschikt voor opberging van brandweermateriaal. De heer Mooijman kan dit alles moeilijk ineens bekijken en zou het op prijs stellen als de beslissing van dit onderwerp nog een veertien dagen werd uitgesteld, opdat hij eens nader kennis kan nemen van de plannen. De voorzitter toont dan aan, dat de bouw van een dergelijk gebouw hoogst urgent is, de gemeente bezit thans geen enkel arres tantenlokaal en er is bovendien alleen in het Raadhuis gelegenheid tot politiever hoor, hetgeen ook niet wenschelijk is. Spr. heef overigens geen bezwaar om over een dag of veertien een nieuwe vergadering te houden. De heer Lindeman constateert, dat het reeds zoo lang geleden is, dat dit onder werp aan de orde was en voelt veel voor de idee van den heer Mooijman. Zonder hoofdelijke stemming neemt de Raad het voorstel van den voorzitter om de beslis sing nog een 14-tal dagen uit te stellen, aan. Na rondvraag sluiting der vergade ring. Mooijman. De heer Mooijman dient dan voorstellen in om Gedeputeerde Staten te verzoeken het presentiegeld der raadsleden te verhoo- gen tot ƒ2.50 per vergadering en de jaar wedde der wethouders vast te stellen op ƒ200. Met algemeene stemmen besluit de Raad tot het verzoek om verhooging van het presentiegeld op het aangegeven be drag. Het voorstel tot verhooging der wet- houderswedde wordt aangenomen met 5 te gen 2 stemmen (tegen de heeren Post en Eisberg). Zonder hoofdelijke stemming besluit de Raad de posten „Ondersteuning aan be- hoeftigen in geld" en „Ondersteuning aan behoeftigen in natura" te verhoogen met 800 en 300. Een politie-bureau. Verleden jaar besloot de Raad een be drag uit te trekken voor stichting van een politiegebouw, welk werk echter in ver band met eenige omstandigheden niet di rect uitgevoerd werd. Op verzoek van Ge deputeerde Staten werd toen een memorie- post op de begrooting gebracht. Nu echter de bouw nader bekeken dient te worden geven Gedeputeerde Staten in overwe ging aan B. en W. om te bevorderen, dat een begrootingswijziging, deze kwestie be treffende, wordt ingezonden, waarom B. en W. voorstellen om voor dien bouw 7000 op de begrooting te brengen. De heer Mooijman vindt de kosten wel

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7