Weer twee ongelukken op aulo-snelweg V| DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het St. Cecilia-gasthuis te Leiden blijve behouden Slachtoffers in beide gevallen Belgen BAANDAG 4 JULI 1938 29ste Jaargang No 9072 e Ccid^ch^Soii^aAvt 5 Telefoon: Redactie 15. ad Telefoon: Administratie 935. Adv. en Abonn.-tarieven zie pag. Giro 103003. Postbus 1L •"I Dit nummer u^er bladen. bestaat nlt 'Dj Film en Radio 'y willen gaarne de aandacht van onze :rs richten op het verslag van den 14den oliekendag in het Bisdom Haarlem, el- •s in dit nummer geplaatst. aandacht van liefhebbers van of van radio of van beide. Zij moeten rdrongen zijn van wat in deze is: g e- tensplicht! •e aandacht van alle Katholieken, idat geen enkel Katholiek onverschillig g zijn voor de geweldig-groote propa- ida, die er ligt in film en radio. .Is wij, in krachtige eendracht, samen- •ken voor de goede film, voor de goede io dan kunnen wij zóóveel berei- Onze Bisschop heef ons dat gis pen weer voorgehouden, met grooten hst en ernstigen klem. Helaas ontbreekt aan die eendracht vaak p veel. En dus ook aan onze kracht. liet, hoe ze elkander liefhebben" kan ak maar al te weinig van ons worden ge- igd. En toch zijn we goed katholiek, n althans 't te zijn •at de Bisschop, die gisteren te Alk- .ar met zoovel aandrang heeft gespro- moge worden gehoord in héél het ;dom moge worden gehoord zóó, dat :n handele overeenkomstig de bisschop- .ijke vermaningen.... •e Katholiekendagen zijn niet meer zóó :ocht als voorheen. Zij dragen,als men bezoekers ziet, meer het karakter gewestelijke, dan van diocesane bijeen- msten. Door de pers wordt echter het gesproke- verder gedragen en kan het worden hoord door tallooze Katholieken, die niet nwezig waren. Wij hebben een verslag geven, niet zóó uitgebreid, als het ge- rokene wel zou verdiend hebben, maar naar onze meening, dat het van nie- md te veel tijd vordert om er kennis van nemen! Het Schild De „Avondpost" vrijz. protestant aakt in een artikel „enkele opmerkin- tiaar aanleiding van artikelen in het atste nummer van Het Schild. Misschien •men we op die opmerken nader terug. 'eaar vandaag beperken we ons tot het ^ernemen van den aanhef van het artikel: Het apologetische roomsch katho- I lieke maandblad Het Schild is zijn twintigsten jaargang ingetreden en zet n in zijn jongste nummer de bedoelin- i gen van het tijdschrift nog eens uit- Wij voor ons, die tot de vaste lezers eJ er van behooren, willen gaarne van deze gelegenheid gebruik maken om onze waardeering uit te spreken voor gg den vrijwel altijd belangwekkenden en zeer leesbaren inhoud van dit blad, dat altijd in waardigen, nooit het re' Protestantisme kwetsenden toon wordt j geschreven. 'u Het Schild is een voorbeeld van de w ij- k] e waarop Katholieken met Protestan- :n moeten polemiseeren, van de eenig- [oede wijze. Het geeft daarvan een voorbeeld aan de katholieken. Maar ook aan de Protestan ten, onder wie er zijn men vergeve ons leze openhartigheid die, ongetwijfeld, :^ulk een voorbeeld nog veel meer noodig iebben; wij bedoelen de met anti-papisme loortrokken of besmette Protestanten. Dat de waardeering voor Het 'schild, hier zoo onomwonden uitgespro- zich moge uitbreiden onder Katho- eken en onder niet-Katholieken beiden jftot waarachtig voordeel! VERHOOGING VAN TRAMT ARIE VEN r LEIDT TOT OPSTOOTJES. BOEKAREST, 4 Juli. (A. N. P.). In Boe karest is het tot relletjes gekomen, doordat het publiek weigerde de verhoogde tram- en bustarieven te betalen. De trammaat schappij vroeg politiehulp, doch de agen ten kozen de zijde van het publiek. Trams en bussen zijn eigendom van de gemeente en het bleek, dat de tarieven ver hoogd waren, zonder dat men den minis ter van binnenlandsche zaken in de zaak gekend had. Deze heeft thans beslist, dat de tariefverhooging onwettig was en dat ^het publiek dus het oude tarief heeft te betalen. Pleidooi van Prof. Barge ondersteund Zalen, waar Boerhaave werkte Vandaag en morgen wordt in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem de negen en tach tigste algemeene vergadering van de Ne- derlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst gehouden. Dr. L. C. Kersbergen, voorzitter der Maatschappij, opende de algemeene verga dering met een uitvoerige rede over het even en de beteekenis van Herman Boer haave. Binnen enkele maanden aldus spr. zal het 200 jaar geleden zijn, dat Boer haave stierf. De Maatschappij, samen met de medische faculteit der Leidsche Hooge- school, het Ned. Tijdschrift voor Genees kunde en het Genootschap voor de Ge schiedenis der Geneeskunde, natuur- en wiskunde, maken aanstalten om op 23 September a.s. dien gedenkwaardigen dag piëteitvol te herdenken. Dr. Kersbergen legde er den nadruk op, dat in den jongen Boerhaave al vroeg de neiging sluimerde tot de natuurwetenschappen en de genees kunst. Of daarbij een ziekte, welke hij op zijn twaalfde jaar doormaakte, een belang rijke rol gespeeld heeft, blijve in het mid den. Zelf zegt hij daarvan in zijn autobio grafie: deze smart heeft mij de eerste aan leiding gegeven mijn gedachten eenigszins naar de beoefening der geneeskunst te doen overhellen. Op 22-jarigen leeftijd promo veerde hij bij prof. de Volder in de wijs begeerte en trok daarbij krachtig te velde tegen de leerstellingen van Spinoza. Naast zijn voortgezette studies in de godgeleerd heid kwam dan nu ook de geneeskunde aan de beurt. Hij bestudeerde Vesalius en on der prof. de Nuck bekwaamde hij zich op de snijkamer. De theologie bleef toch altijd nog altijd voor hem op het eerste plan staan. Hij wilde n.I. wel geneeskunde studee- ren, maar daarna predikant worden om de genezing van lichaam en ziel beide te bevorderen. Na een philosophisch debat in de Leid sche trekschuit nam Boerhaave het besluit zich voortaan geheel aan de uit- uitoefening der geneeskunst te geven en zijn vrije uren te bestemmen voor de bestudeering van de scheikunde en de plantkunde. Na zijn promotie vestigde hij zich als praktizeerend geneesheer te Leiden, al bleef hij zich ijverig bezig houden met de lessen in en de studie van de wiskunde. Nadat Groningen druk had uitgeoefend om hem een professoraat aan te bieden, geluk te het Leiden hem te behouden door zijn salaris met 200 te verhoogen. Toen in 1709 prof. Petrus Hotton overleed, konden curatoren van Leiden hun beloften ge stand doen en Boerhaave den leerstoel voor de genees- en plantkunde aanbieden. In 1714 kwam Boerhaave door het op volgen van den toen juist overleden prof. Govert Bidloo meer op het gebied der prac- tische geneeskunst en zette, als geneesheer nu aan het Caecilia-gasthuis, diens colleges aan het ziekbed voort. In 1715 legde hij het rectoraat neer met het uitspreken van een rede: „Over het bereiken van zekerheid in de natuurkunde", in welke hij uiteen zet, welke beteekenis aan het experiment behoort te worden toegekend. Toen in 1713 prof. Jacobus Le Mort, hoogleeraar in de chemie, overleed werd Boerhaave uitge- noodigd, ook deze plaats te bezetten. In de 10 jaar, die daarop volgen moet Boerhaave wel een ontzaglijke massa werk hebben verzet. Geen wonder dan ook, dat zijn weerstandsvermogen op den duur te gen zulk een overmatigen arbeid niet be stand bleek. Reeds in 1722 moest hij door een ernstige ziekte een vijtal maanden rust nemen. In Januari 1723 getuige Leiden van zijn vreugde met een feestverlichting, toen hij weer zijr werk kon hervatten. In 1727, weer door een ziekte overvallen, werd hij bij zijn htrstel door Petrus Burman bezon gen. In 1729 moest hij een groot deel van zijn werk opgeven, zijn professoraten in de chemie en de botanie. Hij deed dat met een academische rede op 28 April, die ons ruim twee eeuwen later nog uitermate boeit, maar nu meer om die rijpe ervaring van den 60-jarige, die er uit spreken en wel een bijzondere kijk geven op den mensch Boerhaave. Het schrijven van de „Elementa Che- miae" vergde evenwel in dat jaar te veel van zijn krachten, zoodat hij weer een half jaar niet in staat was college te geven. Hij stierf den 23en September 1738, tot ver over de grenzen, diep betreurd. Tal van loforedenen, vele in dichtvorm in allerlei talen zijn er in die dagen verschenen. Met enkele voorbeelden uit zijn aphoris- men lichtte dr. Kersbergen toe, welke op vattingen er in Boerhaave's tijd op medisch gebied reeds leefden. Boerhaave's werk in het St. Cecilia-gasthuis te Leiden Een voorrecht was voor hem zeer zeker het feit, dat hij in Leiden reeds het onder wijs aan het ziekbed in het St. Caecilia- gasthuis vond, zooals dat reeds in 1638 door Otto Heurnius was ingesteld en naderhand door Sylvius nader uitgewerkt. Ook kwam het geregeld verrichten van lijkopeningen aldaar zijn speciale opleiding tot genees heer uitermate ten goede. De combinatie van wetenschappen, die hij beoefende, bracht hem door zijn groot verstand, zijn ongebreidelden ijver, zijn ontzaglijke werkkracht en zijn eerbied afdwingend geheugen tot een hoogte, welke in zijn vak in het Europa van dien tijd nog niet was bereikt. Hebben zijn leerlingen later zijn naam en zijn beteekenis niet overal ver spreid, vooral in Weenen, Edinburg en Praag? Zoo geleek de kliniek, die in 1753 te Weenen werd opgericht, geheel op de Leidsche in het St. Caecilia-gasthuis, n.I. met 6 bedden voor mannen, 6 voor vrou wen en een vertrek voor lijkopeningen. Spr. ondersteunde het einde 1937 door prof. Barge gehouden pleidooi voor het in stand houden van de zalen in het St. Caecilia-gasthuis, waar het klinisch onderwijs tot 1799 gegeven is, om haar eminente internationale cul tuur-historische beteekenis. Men zou, als men er de beschikking over kreeg van de gemeente Leiden, er het insti tuut kunnen vestigen van de geschiede nis van de genees-, natuur- en wiskun de, dat nu onopvallend in de oogheel kundige kliniek is ondergebracht er een medisch-historisch museum kun nen inrichten om dit oude gasthuis te maken tot een levend monument als bewijs, hoe niet alleen in de natuur, maar ook in de cultuur uit een kleine kiem grootsche dingen kunnen voort komen. Na de openingsrede van den voorzitter kwam aan de orde een voorstel van het hoofdbestuur om het algemeen bindend be sluit betreffende de ziekteverzekering voor den middenstand voorloopig voor één jaar ongewijzigd te laten. De af deeling den Haag stelde voor een model ziekteverzekering te ontwerpen, aangezien de huidige vorm van verzekering geen resultaten afwerpt. Na- mans de desbetreffende commissie deelde dr. Hammes mede, dat de opbouw van een algemeene verzekering op dit moment nog niet mogelijk is. Besloten werd het rapport van de commissie af te wachten en het voorstel van het hoofdbestuur aan te ne men. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De strijd in China. Swatau gebombar deerd. Reeds 1600 dooden. (2de blad). Een rede van Chamberlain: geen oorlog. (2de blad). De toestand in Oostenrijk. Twaalf regee- ringscommissarissen naar Dachau. (2de blad). De Sokolfeesten in Praag. (2de blad). Op een schip in de haven van Antwer pen heeft een Zuid-Slaviër drie menschen vermoord. (4de blad). Binnenland Katholiekendag in het Bisdom Haarlem te Alkmaar. (2de blad). Zilveren feest van „Herwonnen Levens kracht". (4de blad). Zaterdagmiddag en gisteren hebben we derom verschillende ernstige ongelukken op den weg plaats gehad. (4de blad). Gedeeltelijke bekentenis van den aange houden verdachte inzake den roofmoord te Echteld. (4de blad). Overleden is de zeereerw. pastoor W. v. Adrichem te 's-Gravenhage. (1ste blad). Omgeving Op den nieuwen Rijksweg naar Amster dam hebben wederom twee auto-ongeluk ken plaats gehad. (1ste blad). In Zoeterwoude is een boerderij in vlam men opgegaan. (2de blad). Sporl en Wedstrijden ATHLETIEK: Bij de gisteren door Docos op het R. K. Sportpark Haagweg te Leiden gehouden atletiekwedstrijden verbeterde Meekels het nationale record hoogspringen. (3de blad). ZWEMMEN: Raghnild Hveger bracht weer twee wereldrecords op haar naam. (3de blad). LAWNTENNIS: België won te Noord- wijk van de Hollandsche ploeg met 22—12 Het Wimbledon-tournooi door de Ameri kanen gewonnen. (3de blad). PAARDENSPORT: Uitstekend geslaagd concours hippique te Wassenaar. (3de blad). DAMMEN: Het damkampioenschap van Leiden gewonnen door Wim Huisman. (3de blad). Gelukkig geen dooden Zaterdagmiddag omstreeks twee uur is op het pas opengestelde gedeelte van de autoweg AmsterdamDen Haag een ernstig ongeluk gebeurd. Ter hoogte van de Lisserweg passeerde een Belgi sche auto, komende uit de richting Den Haag, een autobus. Onmiddellijk na het passeeren haalde de Belgische wagen naar rechts uit, doch verloor daarbij de macht over het stuur. Het onderzoek vtm de gemeentepolitie te Haarlemmermeer wees later uit, dat de be stuurder van de Belgische auto na het pas seeren van de autobus te snel naar rechts heeft uitgehaald, waardoor zijn wagen het linkervoorwiel van de autobus raakte, met het gevolg, dat de bestuurder de macht over het stuur verloor. De wagen vloog over de rechterberm van den weg, de dijk af en kwam eindelijk te recht in de naast de autosrada looopende sloot. Hierbij raakte de auto nog een mo torrijder, die zich daar ter plaatse op den weg bevond en wiens motorrijwiel zwaar beschadigd werd. De motorrijder liep lich te kwetsuren op en brak een pols. De Belgische auto werd bestuurd door den heer D. S. uit Antwerpen. In zijn wa gen zaten voorts zijn vrouw, 'n dochter en haar verloofde en een neef. Vier inzittenden werden dermate gewond, dat zij in het bur gerziekenhuis te Amsterdam moesten wor den opgenomen. Twee hunner kregen arm breuken en de bestuurder werd ernstig aan het hoofd gewond. Alleen de dochter van den heer S. is met den schrik vrijgekomen. Het kostte veel moeite de gewonden uit het totaal vernield voertuig te bevrij den. Tweede ongeval. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft op dezelfde weg wederom een ver keersongeval plaats gehad, waarbij twee personen werden gewond en wonder bo ven wonder geen dooden zijn te betreuren. Omstreeks twee uur na middernacht reed een Belgische auto, bestuurd door den heer Rouhard uit Brussel, op het viaduct over den Schipholweg in volle vaart te gen een daar stilstaande autobus op. De botsing was zoo hevig, dat de luxe auto, zwaar beschadigd terugveerde en dwars op het middengedeelte van de autosnelweg kwam te staan. De heer Rouhard werd bloedend aan het hoofd verwond en klaagde over inwendige pijnen, veroorzaakt door een onzachte aan raking met het stuurwiel. Een der inzit tende dames kreeg een verwonding aan haar been en de tweede dame kwam er met eenige ontvellingen en kneuzingen af. Dr. Katte uit Badhoevedorp verleende de gewonden hulp en de politie van Hoofd dorp stelde ter plaatse een onderzoek naar de oorzaak van het ongeval in. De autobestuurder verklaarde met een snelheid van 60 a 70 K.M. te hebben gera den en pas op het laatste oogenblik de op\ het rechtergedeelte van den rijweg stil staande autobus te hebben opgemerkt. Een botsing was toen reeds onvermijdelijk. De heer R. zeide voorts, dat de autobus geen brandend achterlicht zou hebben ge had, hetgeen de buschauffeur met klem te genspreekt. Vast staat, dat het achterlicht van de defect geraakte bus onmiddellijk na het ongeval wél brandde. De Belgische auto was na de botsing der mate gehavend, dat het een wonder mag heeten, dat de inzittenden er nog levend zijn uitgekomen. De gewonden zijn met een particuliere auto naar het Wilhelminagasthuis in Am sterdam gebracht en daar ter verpleging opgenomen. Daar het ongeval nog juist op het grondgebied van Hoofddorp plaats had, duurde het eenigen t ij d voor de politie en genees kundige hulp aanwezig wa-

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1