AHiletiek-WedstrijÈii dagen Historie SPORT DE NATIONALE ZATERDAG 2 JULI 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 7 DE BALANS VAN HET VREDESVERDRAG VAN VER SAILLES DE VREDE IS NOG ALTIJD NIET GEBO REN. DREIGEMENTEN VAN BARCELONA. De balans. Het was deze week 28 Juni 19 jaar geleden, dat het Vredes verdrag van Versailles werd onderteekend. Er is weinig meer van over. Litwinof heeft dezer dagen nog een overzicht gegeven van hetgeen na het Vredesverdrag van Versailles „bereikt" is. Van den Volken bond ook een schepping van het Vre desverdrag is niet veel meer over dan een bleeke schim. Duitschland is erin ge slaagd zonder een schot te lossen bijna alle resultaten te annuleeren, waarvoor de West-Europeesche mogendheden den oor log gevoerd hebben. Litwinof recapituleert voorts de inlij ving van Oostenrijk, de bedreiging van Tsjechoslowakije door Duitschland, de ag- gressie van Japan, om te bewijzen, dat de Westelijke mogendheden voor de aggres- sieve mogendheden tekens weer hebben gecapituleerd en aldus de collectieve vei ligheid in den steek hebben gelaten. Dat is allemaal waar en een beetje ge lijk heeft de bolsjewiek inderdaad; maar hij geeft de Westersche mogendheden daarvan uitsluitend de schuld en dat is niet heelemaal waar. Moskou heeft even weinig gedaan als de rest om te voorko men, dat Duitschland Oostenrijk inlijfde en dat Japan oorlog ging voeren op Chi- neesch grondgebied. Het „Hbld." maakt bij gelegenheid van deze redevoering van Litwinof de volgen de opmerking: „Men verbaast zich, dat Litwinof nog niet is ingedeeld in het kamp der Trots kisten of Boecharinisten, zooals de meeste diplomaten, die tot de oude garde der bols jewisten hebben behoord en die bij bosjes zijn verdelgd door de G.P.Oe. De buiten- landsche politiek, die Litwinof sedert 1934 heeft gevoerd, is ten eenenmale mislukt, en dit zou bij de mentaliteit, die Stalin be- heerscht en waarvan de G.P.Oe doordrenkt is, normaal geredeneerd méér dan vol doende moeten zijn om Litwinof te com- promitteeren en hem op de lijst te bren gen van hen, die gerekend worden te be- hooren tot de „vijanden van het volk". Lit winof is er niet in geslaagd, den Volken bond, dien de Sowjetunie in 1934 omhelsde na het mislukken van de Europeesche re- volutiepolitiek, tegen „het fascisme", in het bijzonder het nationaal-socialistische Duitschand, te mobiliseeren. De West-Eu ropeesche politiek vertoont veeleer het streven naar toenadering en verzoening tusschen de totalitaire en de democratische mogendheden en isoleering van de Sow- jet-Unie. Is er beter bewijs, dat ook Lit winof de Sowjet-Unie aan de kapitalisti sche mogendheden verraden heeft en het voorzien heeft op haar vernietiging en uit levering? Nochtans schijnt het, dat Stalin van het verraad van Litwinof nog niets heeft ge merkt." De ongeboren vrede. Doch kee- ren wij een oogenblik terug tot ons uit gangspunt: Het vredesverdrag van Versail les. Wij constateeren dat het verdrag dood is; wij kunnen daar niet om treuren. Doch wij moeten helaas evenzeer constateeren, dat de vrede, die het verdrag ons bren gen zou, nog steeds niet is geboren. De „Msb." zegt er van: Het vredesverdrag van Versailles wordt veelal als een product van den haat ge brandmerkt. Daaraan is iets waars, maar een dergelijke karakteriseering is toch al lerminst volledig. Bedoeld verdrag is minstens evenzeer een product van de angst. Haat en angst zijn slechte raadge vers, als men iets goeds en grootsch tot stand wil brengen. Maar in die dagen, na den gruwelijksten en moorddadigsten oor log waren die sentimenten, zuiver men- schelijk gesproken, begrijpelijk. Het w-s klein, dat men zich niet over die passies heen kon zetten; maar hoe vaak in de ge schiedenis zijn de staatslieden, onder soortgelijke omstandigheden, werkelijk groot geweest? Het is een vloek van eiken oorlog, dat het verdrag, hetwelk een einde aan den strijd maakt, de kiem van nieuwe conflicten en oorlogen in zich bevat. De vredesverdragen na den wereldoorlog, hielden tallooze van dergelijke kiemen in, en het is eigenlijk een onbegrijpelijk ver schijnsel, dat de staatslieden er tot dusver re in geslaagd zijn wat men als vrede wil beschouwen door alle internationale orka nen heen nog te redden. Om dit doel te bereiken zijn offers ge bracht welke zelfs de grondslagen van el ke internationale samenleving wegslaan. En dat is waarschijnlijk het meest benau wende in de huidige wereldsituatie: Ver- sailes, het verdrag van angst en haat, is dood; niet wijl het gezond verstand het vernietigd heeft, maar wijl het stukgesla gen is, wederom door geweld, door bruut geweld. Niet het recht, maar de overmacht heeft getriomfeerd. Dan kunnen het cen trum en het zwaartepunt van politiek en economie zich van de eene hegemonie naar de andere verplaatsen, de wereld wordt er niet beter en bewoonbaarder om; verre van daar; met de moderne technische machtsmiddelen wordt de felle kamp om de hegemonie steeds verbitterder en rampzaliger, vooral wijl het moreele be wustzijn steeds dieper wegzinkt en aldus de meedoogenlooze vernietiging van den tegenstander, niet alleen op militair maar op elk gebied, als een bewust nagestreefd deel van den strijd om het bestaan in el- ken vorm wordt gepredikt en gepropa geerd. Barcelona dreigde. De oorlog in Spanje wordt toch niet geheel en al met kanonnen en machine-geweren gevoerd. Men probeert ook wel eens een grooten mond op te zetten, in de hoop, dat de vijand er door geïmponeerd zal worden. Zoo heeft Barcelona dezer dagen plotse ling gedreigd met het nemen van repres- saille-maatregelen tegen het voortdurend bombardeeren van Spaansche steden. Aanvankelijk meende men, dat Barcelo na met dit dreigement bedoelde, dat het open steden op zuiver Italiaansch grond gebied zou gaan bombardeeren. De link- sche regeering liet tenminste officieel te Parijs en Londen weten, dat het tot repre saille-maatregelen zou overgaan ook tegen die landen, welke mede verantwoordelijk geacht moesten worden voor de luchtbom bardementen. Achteraf is gebleken, dat Barcelona wel hard schreeuwde, maar toch niet zijn toevlucht wilde nemen tot dergelijke dwaasheden. Londen en Parijs schrokken reeds en zagen het wankele stel sel der non-interventie al in elkander stor ten, daar op het eerste bericht van een aanval op een Italiaansche havenstad on middellijk openlijke vijandelijkheden te verwachten waren van Italië en Duitsch land. Zij maanden Barcelona tot bezinning en toen bleek dat Barcelona alleen maar een aanval op Majorca in den zin had ge had. Maar in dat geval vraagt men zich af, waarom de regeeringen van Londen en Pa rijs gewaarschuwd moesten worden, daar Majorca Spaansch gebied is, hoewel er een Italiaansche luchtbasis is aangelegd. Die luchtbasis is de oorzaak van de ellende der Spaansche steden en het zou heel begrijpe lijk zijn, als de linksohe luchtmacht deze luchtbasis onschadelijk zou willen maken. De démarche van Barcelona te Londen en Parijs heeft evenwel niet veel uitge haald, want de bombardementen zijn niet achterwege gebleven. Te Barcelona groeit de verontwaardi ging en, in even sterke mate, de wan hoop bij het wassende besef, dat de zaak van het linksche Spanje er hopeloos voor komt te staan. Verontwaardiging en wan hoop zijn gevaarlijke raadgeefsters, zoodat de kans blijft bestaan, dat Barcelona als laatste troep toch nog tot represailles zijn toevlucht neemt. Het is te hopen, dat Bar celona zich daartoe niet laat verleiden. In dien dit wel het geval mocht zijn, valt te hopen, dat Europa ook op het laatste oogen blik het hoofd koel zal houden. Er valt niets te winnen en alles te verliezen. VOETBAL Clubnieuws der Kath. Sportvereenigingen Docos: Junioren: Voor morgen twee junioren-wedstrijden. DOCOS C gaat naar het DOS-terrein en speelt aldaar tegen Lisse e, waarvan o.a. wel gewonnen kan worden. Onderschat de tegenstanders niet, C Boys, want dan kon het wel eens an ders uitpakken. Vertrek 12.45 uur vanaf Zijlpont. De E Boys gaan naar Hoogmade en spe len vriendschappelijk tegen VCH a, aan- van 12 uur. Vertrek 11 uur vanaf Zijlpont. De overige jun. gaan natuurlijk naar de Docos-athletiekwedstrijden, waaraan ook verschillende voetbal-spelers deelnemen. De serie-wedstrijden van DOCOS begin nen op 10 Juli a.s. Hieraan nemen deel 16 elftallen, verdeeld in 4 afd. Het program ma wordt morgen naar de betreffende vereenigingen togezonden. D. O. S.: Het programma voor Zondag luidt als volgt: 12.30 uur trainen voor D. O. S. I, II en juniorerj, DOS III trekt naar Nieuwveen, voor het Nic. Boys tournooi. Vertrek 1 uur. Ook D. O. S. IV gaat Leimuiden bekam pen. Thuis voortzetting der junioren-serie. 2 uur: Lisse bDocos c. 3.15 uur: Teylingen aAlph. Boys a. 4.15 uur: Teylingen bS. N. A. a. Onze Athleten starten ben Docos, ver trek 11.30 uur. ESTO: Morgen zal in de promotie-wed strijden ons tweede elftal uitkomen tegen ODI n. De aanvangstijd is weer om half drie en we verwachten, dat er evenals andere keeren een groot aantal toeschou wers zal zijn, wien een aangename middag zal worden geboden. Sportvriende, tot Zondagmiddag half drie op het Esto-ter- rein! Teijlingen: Teijlingen a en b gaan bij DOS op bezoek in Roelofarendsveen voor de Serie wedstrijden. Teijlingen a speelt om 3 uur tegen Al- phensche Boys a en om 4.15 uur Teijlingen b tegen SNA a. Beide elftallen vertrekken gezamenlijk om 2 uur vanaf het KSA-gebouw. Hier mede willen beide elftallen wel rekening houden. Foreholte: Voor de sportliefhebbers in en om Voorhout is er morgen thuis te 3 uur weer een voetbalwedstrijd te aanschou wen. Foreholte I speelt dan tegen Leimui den I. Natuurlijk volgt daarop zoo spoedig mogelijk de revanchematch in Leimuiden. Maar morgen komen vast vele Foreholte- aanhangers naar de Mgr. Broerestraat. SMC: Het programma voor morgen luidt: 1.30 uur: SMC a—VVL a, terwijl om 2.30 de wedstrijd SMC IWL II een aanvang neemt. Als scheidsrechter zal optreden de heer v. Veelen. Dit is de derde wedstrijd, welke gespeeld wordt volgens „nederlaag"- systeem. Wij vertrouwen, dat wederom een groot aantal bezoekers van hun belang stelling doen blijken, door in grooten getale naar ons veld te komen. Jongens, gedraagt je als sporiteve SMC- ers, dan bestaat er kans dat WL een zware dobber aan ons zal hebben, en de supporters een spannenden wedstrijd te zien krijgen. Van Nispen: Zij, die het verslag van den wedstrijd ESTO IIVan Nispen II gelezen hebben in de „Leidsche Courant" van Maandag j.l. zullen zeer zeker den indruk gekregen hebben, dat er van onze zijde vrij ruw gespeeld is. In bedoeld verslag staat onder meer, dat Van Nispen eenige penalty's tegen haar zag nemen, wegens duwen in den rug (iets waaraan de Van Nispen-achterhoede, zij 't opzettelijk, zich veel schuldig maakte). Wij hebben ons, naar aanleiding van dit verslag, onmiddellijk gewend tot den se cretaris van ESTO, den heer W. H. Liempt, met verzoek ons wel te willen berichten of bedoeld verslag juist is. Deze heer schreef o.a. terug: „Het viertal strafschoppen werd gegeven voor duwen in den rug (de kans om te scoren was op die momenten 99 pet.) en eenmaal voor haken. Deze overtredin gen geschieden op een wijze, die beslist geen blijk gaven van opzet, maar van en thousiasme of onwetendheid. (In de krant is „onopzettelijk" veranderd in „opzette lijk", wat ook uit den zinsbouw wel blijkt. Verder schreef genoemde heer nog: „Inte gendeel, men vond van Nispen II een pret tige tegenstander" enz. (Wij hopen, dat be trokkenen zullen begrijpen, dat dit „opzet telijk" door ons niet opzettelijk is veran derd. Red.). Zooals jullie zien, kampioenen, worden jullie van de zijde van ESTO volkomen ge rehabiliteerd. Wij zouden het jammer ge vonden hebben, indien opzettelijk ruw ge speeld was. Niet tegenstaande moeten de desbetreffende spiers of speler in het ver volg een beetje voorzichtiger zijn. Dat jul lie dik verloren hebben, is wel jammer, maar geen hoofdzaak. Zondag speelt alleen het eerste en wel thuis tegen de Meer I voor den Bisschops beker. Aanvang te half drie. Wanneer v. Nispen wint komen zij in de de vierde ronde. Leimuiden: Als het weer geen spelbreker is speelt Leimuiden H morgen in Bode graven een degradatiewedstrijd tegen ES TO II; aanvang 2.30. Leimuiden I sepelt een vriendschappe- lijken wedstrijd uit tegen Foreholte I; aan vang 3 uur. Leimuiden III ontvangt om 2.30 DOS IV DE WEDSTRIJDEN VAN DE LEIDSCHE COURANT ZILVEREN BAL EN BEKER Inschrijving open tot 14 Juli Aanvang wedstrijden in Augustus of September De inschrijving voor de wedstrijden om de Leidsche Courant Zilveren Bal en Be ker is opengesteld var.af heden 2 Juli tot en met Donderdag 14 Juli e.k. Nu wij midzomer zijn wordt het tijd ons voor te bereiden voor de zoo bekende Leidsche Courant Bal en Bekerwedstrij den. Vorige jaren waren deze wedstrijden achter den rug, maar dan speelde men van April tot half Juli, en dit nam zoo veel tijd in beslag dat het voor de orga nisatoren en voor vele vereenigingen geen doen was, daar het ontegenzegelijk te lang duurde. Ook de promoveerende en degradeerende elftallen waren het voet ballen moe en toch schreef men in voor deelname, omdat men ook gaarne aan deze wedstrijden deelnam. Nu is het voor geen enkele vereeniging meer een bezwaar en kunnen alle deelne men, te meer daar wij juist voor Septem ber ons klaar maken voor de Competitie en hierdoor eenige wedstrijden kunnen spelen. Daarbij komt ook nog, dat deze wedstrijden veel aantrekkelijker zijn dan vriendschappelijke wedstrijden. Wij kunnen nu nog niet vaststellen wanneer wij een aanvang maken, omdat men afhankelijk is aan het aantal inschrij vingen, daar wij rekening hebben te hou den met de competitie. Volgens de deel name van vorig jaar, zouden wij de eerste week in Augustus moeten beginnen voor de lagere elftallen van den DHVB, welke voor den beker spelen. Voor de zilveren bal is de aanvang vermoedelijk half Augustus daar er minder elftallen aan deelnemen. De wedstrijden zullen worden vastge steld op de terreinen welke het Districts- bestuur aanwijst, b.v. te Noord wijk, Lei den en Roelofarendsveen, zoo noodig nog een terrein. Zoo zullen op één Zondag 3 a 4 wedstrijden op één terrein worden gespeeld, waardoor de eerste ronde op een Zondag af is, en zoo vervolgens. Zoo is het mogelijk om een reeks van wed strijden in een korten tijd te verwerken. Öok wordt hierin voorzien, dat een elftal dat gelukkig loot steeds thuiswed strijden speelt, terwijl weer de onfor tuinlijke groote reiskosten moeten ma ken, en op deze wijze moeten alle clubs uitspelen met een beperkten afstand, daar het zoo verdeeld wordt, dat bijvoorbeeld Nieuwveen en Noorden niet naar Noord- wijk, maar naar de Veen moeten reizen, enz. enz. De verdeeling van de recette is als volgt: 50 pet. District en 50 pet. aan de deelnemers, b.v. te Noordwijk worden 4 wedstrijden gespeeld, de totale recette van dien middag wordt onder de 8 elftal len verdeeld. Hierdoor verkrijgt men dat, indien er recette is, een ieder daarvan profiteert, terwijl dit voorheen niet altijd zoo was. cp bbezoek tot het spelen van een vriend- schappelijken wedstrijd. Nic. Boys: Voor Nic. Boys I begint in de maand Juli een beker-tournooi, waaraan sterke concurrenten deelnemen, en wel, DES I Kudelstaart, VDO I Uithoorn en D OS III Roeloragendsveen. Er zijn twee prijzen: een beker- en een lauwertak voor hen, die in de finale uitkomen. Zondag 3 Juli speelt thuis te 2.30 uur: VDO I—DOS III. Zondag 17 Juli: Nic. Boys IDES I en Zondag 31 Juli de fi nale. Nic. Boys I zal in geheel veranderde opstelling uitkomen. Verder gaat een com binatie van Nic. Boys a.s. Zondag naar Wilnis, om aldaar een combinatie Storm vogels te ontmoeten; aanvang 2.30 uur. Voor deze spannende wedstrijden ver wachten wij veel bezoekers. Op den dag der finale zal een samengesteld junioren- elftal voor 't eerst in een wedstrijd uitko men. In Augustus begint een tournooi voor Nic. Boys II. De training is door bijzon dere omstandigheden uitgesteld, doch deze zal over enkele weken beginnen en zoo lang duren tot de competitie begint. ATHLETIEK DE NATIONALE ATLETIEK WEDSTRIJDEN TE LEIDEN Morgen zullen op het R.K Sportpark „Haagweg" nationale athletiek-wedstrijden worden gehouden, georganiseerd door de R.K. Athletiek Ver. „Docos". Voor deze wedstrijden bestaat een onge kend groote belangstelling daar een re cord-aantal athleten hebben ingeschreven. Alle 38 nummers van het programma zijn dan ook behoudens enkele uitzonderingen uitstekend bezet. Het zal daardoor niet aan spanning ont breken en het publiek zal zeer zeker menig feilen strijd te genieten krijgen. De groot ste belangstelling gaat van zelfsprekend uit naar het zeldzame nummer: de 10.000 me ter, waarop mogelijk door de zware bezet ting van verschillende rivalen wel een nieuw Nederlandsch record te wachten staat. Wie dat zal doen of wie de overwin naar zal zijn in dezen titanen strijd is met geen mogelijkheid te zeggen. De Leidenaars maken een zeer goede kans, doch zij die- Wij hopen, dat deze nieuwe regeling bij de deelnemers welkom moge zijn. Voor den Zilveren Bal kunnen inschrij ven le en 2e klas IVCB en le en Res. Ie klas DHVB. Voor den Beker kunnen inschrijven vanaf 2e klas DHVB tot en met res. 4e kl. Bij de inschrijving moet vermeld wor den met hoeveel elftallen men wenscht deel te nemen voor den Zilveren; en met hoeveel voor den Beker. Bij de inschrijving moet tegelijk het in- leggeld ad 1.per elftal aan onderge- teekende worden voldaan. Hieronder vermelden wij het reglement en wij verzoeken de vereenigingen dit nummer speciaal te bewaren. Art. 1. De Zilveren Bal draagt den naam van de Leidsche Courant Zilveren bal. De Beker draagt den naam van de Leidsche Courant-beker. Beide prijzen moeten, om in eigendom te worden verkregen, drie maal achtereen of vijfmaal in totaal ge wonnen worden. Art. 2. De inschrijving staat open voor elftallen van vereenigingen, spelende on der DHVB-verband in Leiden en omge ving, 't volgende rayon bestrijkende: bin nen de lijn getrokken langs Hillegom, Lei muiden, Nieuwveen, Woerden, Nootdorp, Veur-Leidschendam, Wassenaar en de kust tot Hillegom. Art. 3. Het inschrijfgeld bedraagt f 1. per elftal. Art. 4. De wedstrijden worden gespeeld volgens het reglement van den DHVB. Art. 5. De deelnemende elftallen spelen twee aan twee tegen elkaar, nader aan te wijzen door loting. De verliezende elftal len vallen af. De overwinnende komen in de volgende ronde. Bij gelijk spel wordt 2 maal 7 y, minuut verlengd. Is daarna nog geen beslissing verkregen, dan volgt loting, waarin wordt beslist welk elftal in de volgende ronde uitkomt. Is het aantal deelnemende elftallen oneven, dan komt het vrijlotende elftal in de volgende ron de. Een elftal kan slechts eenmaal vrijlo- ten. De loting zal plaats hebben op het bureau van „De Leidsche Courant". Art. 6. Alle wedstrijden hebben plaats op nader door de Regelingscommissie te bepalen terreinen! Art. 7. Alle wedstrijden duren 2 maal 30 minuten met een tusschenruimte van één kwartier. De demi-finale en finale duren 2 maal 45 minuten met een kwar tier rust. Art. 8. De inschrijvingen, vergezeld van het inschrijfgeld, moeten worden inge zonden bij den secretaris-penningmeester van het District Leiden, Lindenlaan 7, Sassenheim. Art. 9. Elke vereeniging op zich stuurt een formulier, met daarop vermeld den uitslag, aan den DHVB, en een formulier aan het secretariaat van het Leidsche District. Van de netto-recette der wedstrijden wordt 50 pet. verdeeld onder de deelnemen de vereenigingen en 50 pet. aan het Dis trict. Art. 10. In alle gevallen waarin dit re glement niet voorziet, beslist de Commis sie. Deze commissie bestaat uit een verte genwoordiger van den DHVB, het bestuur van het District Leiden en een vertegen woordiger van de Leidsche Courant. A. HOOGERVORST, Secr.-Penningm. Comp.-leider. Bezoekt Morgen 4857 op het R.K. Sportpark „HAAGWEG" Aanvang I uur precies. Zeer interessant en uitgebreid programma waaraan 170 athleten deelnemen waaronder verschillende kampioenen en recordhouders. nen terdege op te passen voor den' Haar lemmer Coblentz, recordhouder op de 3000 M., die als verrassing de eerepalm wel eens voor hun neus zou kunnen wegpik ken. In de B-klasse zijn de nummers zoo overvloedig bezet, dat bij enkele zelfs van een teveel gesproken moet worden. Gezien de ervaring van voorgaande jaren zijn wij echter verzekerd, dat alles onder de be proefde leiding van den heer A. J. J. Duin dam vlot zal verloopen precies volgens het chronologisch overzicht. De wedstrijden vangen om 1 uur aan, terwijl om 5.15 di rect na de 10.000 M., de prijsuitreiking zal plaats vinden n het clubhuis op den Haag- weg. CRICKET NEDERLANDSCHE CRICKETBOND. Wgdstrijdprograrama voor a.s. Zondag. le klasse: HCC 2Haarlem; VRA Rood en Wit; VOC—HCC 1; HDVS— VVV Overgangsklasse: SCHCACC; Quick (N.)— PW; Sparta—HBS; CVH—Excel sior. 2e klasse B: Quick (H.)—NLCC; HBS 2—HDVS 2; Excelsior 2—LCC; ASV— VOC 2; VUC—Ajax (L.); 2e klasse O: TCCUD; Nijmegen PW 2.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9