HALVE PRIJZEN RECHTZAKEN WOENSDAG 29 JUNI 1938 DE LEIDSCHE COURANi TWEEDE BLAD - PAG. 8 DIT IS HET NUMMER VAN 1 JULI t Speciaal bestemd voor mei. schen, die naar vacanüe ver langen! Wat U ook noodig mocht hebben in de vacantie- maanden: U vindt het bi) V. en D. Voor zon en zomer, sport en reis. bad en strand, in één woord: voor vacantie. En wat de lectuur betreft: schenk vooral Uw aandacht aan het keukenpraatje: de wenken voor het inmaken van levensmidden zijn on misbaar. De grootste verrassing vindt U op de achter-pagina: Op onze afdeeling Confectie. Zeldzame koopjes, waar U beslist direct van proiiteeren moet Vraag de P. H. - De postbode heeft er een voor U VROOM DREESMANN LEIDEN Eerste Kamer Naturalisaties In de gisteravond onder voorzitterschap van Mr W. L. Baron de Vos van Steen wijk gehouden vergadering der Eerste Kamer, zijn allereerst de afdeelingen samengesteld. Daarna is de vergadering geschorst, op dat de afdeeilngen gelegenheid hadden hun voorzitters en ondervoorzitters te kiezen. Na heropening der vergadering werd medegedeeld, dat benoemd zijn tot voor zitters de heeren De Jong, Van Asch van Wijck, De Zeeuw, Van Sasse van Ysselt en Van Citters, en tot ondervoorzitters resp. de heeren Van Voorst tot Voorst, Michiels van Kessenich, Vorrink, Diepenhorst en Janssen. Naturalisaties. Aan de orde is een aantal naturalisatie- wetsontwerpen. De heer VAN CITTERS (A.R.) acht het wenschelijk, de wetsontwerpen betreffen de Bondareff en Echternach c.s. aan te hou den, omdat daarop twee Belgen voorkomen, die voor de Belgische wet aan een bepaal den termijn zijn gebonden. De minister maakt de plaatsing in de Staatscourant af hankelijk aan den termijn, waarna de Ko ning der Belgen te hunnen opzichte zal hebben beschikt. Gesteld, dat deze afwij zend beschikt, dan zou de afkondiging in het Staatsblad reeds zijn geschied. Boven dien acht spr. deze samenkoppeling onwet tig. Beter is het, door aanhouding alle quaesties den weg af te snijden. Voorloopig beveelt spr. aanhouding aan. De heer VAN VESSEM (N.S.B.) zegt, dat wederom de N.S.B.-fractie in de afdeelin gen bezwaren tegen deze massa-naturalisa tie heeft gemaakt. Al deze vreemdelingen beschikken over een deel van den natio- nalen arbeid, terwijl er meer dan 400.000 werkloozen zijn. Een tweede bezwaar be staat in het gevaar van wijziging der eth- nische samenstelling der bevolking. Van de nieuwe Nederlanders zijn ten minste 10 a 20 pet. van Joodschen bloede; Nederland heeft toch reeds het grootste Joden-percen tage van West-Europa. Daardoor kunnen er ernstige moeilijkheden ook voor de Jo den ontstaan. Amsterdam kan volgens „rUnivers Israelite" reeds Klein-Jeruza lem worden genoemd. Wanneer men de feiten in overweging neemt, moet men tot de conclusie komen dat het beter ware, dat die duizenden vreemdelingen ons land weer verlaten. Alle verdere aanvragen om naturalisatie moeten verder ter zijde wor den gelegd. De nationale goederen mogen niet aan Joden worden afgestaan. De Sta ten van Holland en van Utrecht namen in vroegere eeuwen, in de 17e en 18e bijvoor beeld, reeds maatregelen tegen de Joden, evenzoo in Gelderland. De VOORZITTER zegt, dat hiervan niets in de stukken voorkomt. De heer VAN VESSEM verklaart, dat nog in de 17e eeuw een Jood niet de ad vocatuur mocht beoefenen. Een Amster- damsche keur verbood aan Joden, een Hol- landsche vrouw te huwen. De Neurenber- ger keur was dus reeds vroeger in Holland bekend. Men late zich thans niet verleiden tot maatregelen, die men later betreuren zou. De VOORZITTER zegt, dat dit niets met de ontwerpen te maken heeft. De heer VAN VESSEM verklaart, dat de N.S.B.-fractie tegen het uitwisselen van Duitsche Joden zal protesteeren, en tegen de ontwerpen zal stemmen. De heer ZEEUW (S.D.) komt er tegen op dat de vorige spreker een anti-Joodsche rede hield, niet met het onderwerp aan de ord, verband houdende. Spr. wijst er op, dat vele Joden volkomen in ons volk zijn opgenomen. Spr. constateert dat Amster dam, met de vele Joden, zich ontwikkeld heeft tot een stad, waar heel Nederland trotsch op is. Als „vreemde elementen" in vloed hadden op de samenstelling van ons volk, dan zijn het goede elementen geweest. De redevoering van den heer Van Vessem is er op gericht, spanning te doen ontstaan. Spr. hoopt dat men hier te lande niet komt tot practijken die men in Duitschland toe past op grond van theorieën, als hier ver kondigd. Het slechte van het Duitsche volk ten deze worde niet gevolgd. Het verband van Joodsche naturalisatie met de werk loozen bestaat niet. MINISTER GOSELING AAN HET WOORD De Minister van Justitie, de heer GOSE LING, houdt eveneens aan zijn vaderstad Amsterdam vast, hoezeer daar ook fouten worden gemaakt. De Kamer zal weinig sympathie hebben voor de zooveelste herhaling: De heer Van Vessem heeft meermalen gewezen op die massa-naturalisatie. Het gaat hier om een quaestie van werk- verdeeling, en om de vele ontwerpen die spr. bij zijn optreden vond. De aanvragen komen slechts in een ontwerp n a onder zoek betreffende de werkloosheid. Wat de ethnische samenstelling betreft, is er ook niets nieuws gezegd. Wat de opmerking van den heer Van Cit ters aangaat, merkt spr. op, dat de Ko ning der Belgen de betrokkenen uit het Bel gische staatsverband heeft ontslagen, doch dat de termijn van een jaar inmiddels is verloopen. De indiening der wetsontwer pen is wel tijdig geschied. Spr. verwijst overigens naar de Memorie van Antwoord. En bovendien, de andere achttien belang hebbenden van elk der ontwerpen blijven dan ook achter. Practisch is het voorstel het beste; spr. heeft zich ter bespoediging tot zijn ambtgenoot van Buitenlandsche Zaken gewend. Het is niet aan te nemen dat de Koning der Belgen het ontslag uit het Belgisch staatsverband nu niet zal ver leen en. De heer VAN VESSEM (N.S.B.) repli ceert. Spr. heeft geen anti-Joodsche rede gehouden (gelach) en niet gesproken over het Joodsche deel der Nederlandsche be volking, wel over de hierheen gekomen en komende Joden uit Duitschland en an dere landen. Spr. kent aan de Joden in Am sterdam nog grooter aandeel in de ontwik keling toe, dan de heer De Zeeuw deed. Spr. ontkent dat er geen verband zou zijn tusschen zijn rede en deze naturalisaties. Spr. verzoekt aanteekening, dat de N.S.B. fractie tegen de ontwerpen is. De heer VAN CITTERS (A.R.) consta teert, dat de Minister geen argument tegen over spr.'s bezwaar heeft gesteld. Gaan we hier marchandeeren, dan krijgen we een gevaarlijk precedent. Spr. vraagt alleen aanhouding der beide wetsontwerpen, geen afstemming. De Minister meent zelf, dat het uitstel niet lang zal duren. Spr. stelt voor, de behandeling der twee ontwerpen te ver dagen. De MINISTER heeft wel begrepen dat er van afstel geen sprake is. Inderdaad is spr. afkeerig van een dubbele nationaliteit; deze zouden de Belgen dan even kunnen hebben, doch wettelijk is er geen bezwaar tegen de naturalisatie. Spr. kan overigens de afkondiging wellicht nog even aanhou den. De wetsontwerpen, afzonderlijk in stem ming gebracht, worden aangenomen (tegen de N.S.B.), behalve de twee, bedoeld door den heer Van Citters. Diens voorstel tot aanhouding der twee ontwerpen, wordt verworpen met 19 tegen 9 stemmen (vóór de A.R. en de Chr.-Hist.. De N.S.B. had de zaal verlaten), voor zooveel het eerste be treft. De heer Van Citters stelt geen prijs op stemming over het tweede. De vergadering wordt gesloten. De bomaanslag te Rotterdam Baranowsky tot twee maanden gevan- genistraf veroordeeld, wegens het reizen op een valschen pas Vanochtend werd voor den Rotterdam- schen politierechter, mr. Brongers, de zaak behandeld tegen Jaroslaw Baranowsky be kend uit het drama van de ontploffing van de bom op den Coolsingel op 23 Mei j.l, waarbij de leider van de Oekrainers, Eu gen Konovalec, om het leven kwam. Men zal zich herinneren, dat de koerier van Konovalec in een hotel aan de Kruis kade werd gearresteerd. Hij gaf op, La- dislav Bora te heeten. Bij nadere controle bleek, dat de pas, waarop hij het land was binnengekomen, niet in overeenstemming was met zijn persoonlijkheid. Volgens de dagvaarding werd hem ten laste gelegd, dat hij op 23 Mei 1938 te Rot terdam opzettelijk gebruik heeft gemaakt van een valschen of vervalschten reispas, als ware de pas onvervalscht, door aldaar bedoelden Tsjecho-Slowaakschen pas, ge steld ten name van Ladislav Bora, geboren 13 December 1906 te Veleka Kapana Se- vlus, employé bij de Nationale Bank, wo nende te Praag, opzettelijk te zijner legi timatie getoond te hebben aan den agent van politie Arie Blok te Rotterdam, belast met pascontrole van vreemdelingen op het vliegveld Waalhaven. De dagvaarding was beteekend aan Jaroslaw Baranowsky, gebo ren te Chryplin, in Galicië, op 10 Juli 1906, journalist, wonende te Rome, thans te Rot terdam in het hoofdbureau van politie. Het verhoor vond plaats via een tolk. De verdachte gaf toe, dat hij met den hem getoonden pas, ten name van Baranowsky, op het vliegveld was gekomen en dezen pas had getoond, met de bedoeling, het te doen voorkomen, alsof hij de man was, die op den pas was vermeld. Hij verklaarde, den pas te hebben geleend. De politierechter merkte op, dat het por tret op den pas een treffende gelijkenis vertoont met den houder en vroeg den ver dachte of het niet zijn portret was. Hij ant woordde ontkennend. Hij had de pas zoo, kant en klaar, ontvangen. Op de vraag van den politierechter ant woordde verdachte verder, dat hij aange sloten was bij de nationalistische organi satie der Oekrainers, welke ten doel had, de onafhankelijkheid voor hun vader land te bewerkstelligen. Hij was ook voor zitter van een studentenvereniging, die zich op het standpunt stelt van een onaf hankelijke Oekraine. Hij had in het buiten land verschillende tochten gemaakt en was ook in het bezit geweest van een Nansen- pas, dien hij in Italië had gekregen. In de stukken werd opgemerkt, dat de persoon van Bora bestaat en dat deze zijn pas had vermist. Maar verdachte ontkende, den pas van Bora te hebben ontvangen. Toen hij te Rotterdam per vliegtuig van Praag aankwam, was hij van Weenen ge komen. Nadat de agent Blok gehoord werd, die verklaarde, dat er op het eerste gezicht eenige gelijkenis was met het portet op den pas, heeft het O. M., waargenomen door mr. Wiibrenninck, gewezen op den ernst van pasvervalsching, hetgeen slechts met gevangenschap kan worden bestraft. Ter waarschuwing voor andere vreemde lingen eischte hij vier maanden gevangenis straf, met vernietiging van den valschen pas en teruggave van den Nansenpas. Mr. J. W. W. van der Hoeven, de raads man van den verdachte, betwistte, dat deze een strafbaar feit had gepleegd. Immers: de pas is niet vervalscht. Het is een pas, die een ander toebehoort en 't gebruik daarij van is volgens pleiter niet strafbaar. Hij verzocht voorts rekening te houden met het feit, dat verdachte reeds vijf we ken en twee dagen op het hoofdbureau is ingesloten en verzocht, bij niet-vrij spraak, een geldboete of een geringere straf. De politierechter veroordeelde den ver dachte tot twee maanden gevangenisstraf. HAAGSCHE POLITIERECHTER Steungeknoei J. C. v. d. H., los arbeider te R ij n s- burg, had zijn inkomsten verkeerd opge geven aan den steundienst. Deze instantie was aldus benadeeld voor een bedrag van 22.—. De Officier eischte voor dit feit een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maanden en een geldboete van 20 subs. 20 dagen. De politierechter veroordeelde hem tot een geldboete van f 22 subs. 22 dagen en een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van een jaar. Militairen uitgescholden Een jeugdig inwoner van Oegstgeest had twee militairen uitgescholden voor „moordenaars". De beide landverdedigers hadden dat niet genomen en een politie agent was aangeroepen om verbaal op te maken van het geval. Een en ander was gebeurd op den Stationsweg te Leiden. Verdachte zeide, dat niet hij het onnette woord gezegd had, maar zijn kameraad, waar hij mee aan het wandelen was. Drie weken gevangenisstraf eischte de Officier voor dit minderwaardige scheld woord. Dat vond onze man wel wat veel en hij hield een uitvoerig pleidooi, wat tot einde had: ik ben maar een gewone boerenjon gen en daarom heb ik nu genoeg gezegd". Deze verdediging hielp in zooverre, dat de politierechter een geldboete oplegde en wel 20 subs. 20 dagen. Zes maanden voor oplichting M. J. S. te Leiden liet verstek gaan, maar zijn zaak vond toch doorgang zonder hem. Hij had oplichting gepleegd door, als hij voor een verzekering geld uit moest kee- ren, aan den betrokkene maar een gedeel te uit te betalen, terwijl hij bij de maat schappij het geheele bedrag in rekening bracht en daarom de kwitanties ondertee- kende met de namen van hen, wien het bedrag eigenlijk toekwam. Op deze manier had hij eenige honderden guldens in zijn zak laten verdwijnen. De Officier eischte zes maanden gevan genisstraf. De uitspraak werd conform Vrijspraak Verder werd gegaan met de behandeling van de zaak tegen zekeren K. uit Z e v e n- hoven, die terecht had moeten staan we gens diefstal van een leeren jas ten nadeel van den landbouwer S. De vorige maal was het al een hopeloos geval geweest, want ten eerste liepen de getuigen-verklaringen uit elkaar, zooals de Noordpool van de Zuidpool verwijderd is en ten tweede waren er allerlei andere dingen bijgehaald zooals een half geitje, figuurlijk natuurlijk, want verdachte zou het maar half betaald hebben. Verder was er een waschmachine bijgekomen en nog wat vee, zooals konijnen. Vrijspraak, vond de Officier, wat de Po litierechter dadelijk beaamde. Huizenhandel J. de L. te L e i d e n, moest terecht staan wegens het zich onrechtmatig toeëigenen van 250. Hij had een advertentie geplaatst, waar in hij een huis te koop aanbood. Er was iemand op af gekomen en toen zouden er onregelmatigheden gepleegd zijn door de L. en wel voor een bedrag van 250. Hoe het geval nu eigenlijk in elkaar zit zullen wij een volgende maal gewaar wor den, want het werd te ingewikkeld door al lerlei ontkenningen en documenten, die verdachte naar voren bracht. Het zal nu nog eens opnieuw onderzocht moeten wor den op een andere zitting. MOORDAANSLAG OP ZUN VROUW. De dader veroordeeld tot 3 jaar. Op 25 Maart heeft een rijwielhersteller te Amsterdam een moordaanslag op zijn vrouw gepleegd. De verdachte, een nog jonge man, die reeds eerder met de justitie in aanraking is geweest, stond onlangs voor de Amster- damsche rechtbank terecht, verdacht van poging tot moord, subs, poging tot dood slag. Hij was twee dagen voor den aanslag op zijn vrouw, die een scheidingsproces tegen hem aanhangig had gemaakt, ont slagen uit de strafgevangenis te Alkmaar, waar hij een straf voor een zedenmisdrijf had ondergaan, De aanslag gebeurde in een hotelkamer te Amsterdam, waar de verdachte in verband met het scheidings proces een onderhoud had met zijn vrouw en haar advocaat. Tijdens dit onderhoud ging de man zijn vrouw met een dolkmes te lijf. Met zeven steek- en snij wonden in rug, hals en hoofd werd de vrouw naar het Wilhelminaziekenhuis gebracht. De wonden waren niet levensgevaarlijk. Na tien dagen kon de vrouw uit het zieken huis worden ontslagen. De officier van justitie had vier jaar gevangenisstraf ge- eischt. De rechtbank die heden uitspraak deed, veroordeelde den rijwielhersteller tot een gevangenisstraf voor den tijd van drie jaar met aftrek van voorarrest. MOEDER EN ZOON VAN BRAND STICHTING VRIJGESPROKEN. De officier van justitie had tegen beideu 4 jaar geëischt. Voor de rechtbank te Amsterdam heb ben onlangs een moeder en zoon terechtge staan. Beiden waren ernstige feiten ten laste gelegd. Het tweetal werd beschuldigd van drie gevallen van opzettelijke brand stichting. Het had de aandacht van politie en justitie getrokken, dat deze beide men- schen, onderscheidenlijk 44 en 26 jaar, bin nen een tijdsverloop van ruim twee jaar, driemaal brand hebben gehad in de drie woningen, die zij respectievelijk hadden be woond. De verzekering van den tamelijk schamelen inboedel was steeds zeer hoog en beliep ruim 6000. Bij die feiten kwam nog de connectie van moeder en zoon met een man, die thans in voorloopige hechtenis zit voor een ander feit en die indertijd werd verdacht als verzekeringsexpert zich bezig te houden met brandstichting en uitlok king daarvan. De officier van justitie had tegen beiden een gevangenisstraf voor den tijd van 4 jaar geëischt. De rechtbank deed vandaag uitspraak. Zij achtte de feiten niet bewezen en sprak beiden vrij. Voorts gelastte zij, dat moeder en zoon onmiddellijk in vrijheid worden gesteld. AANSLAGEN TE LIENDEN. De dader veroordeeld tot 2 jaar. De dader van de aanslagen te Lienden, de 31-jarige vrachtrijder D. V., die van uit een hinderlaag met een jachtgeweer sohoot op voorbijgangers, is door de rechtbank te Arnhem wegens poging tot doodslag ver oordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met af trek van de reeds ondergane hechtenis, en ter beschikking stelling van de regeering. Het O. M. had vier jaar geëischt. De directeuren van de N.V. Thermion Gloeilampenfabriek. De rechtbank te Arnhem heeft vanoch tend uitspraak gedaan in de zaak tegen de beide directeuren van de N.V. Thermion Gloeilampenfabriek te Lent, die terecht hadden gestaan wegens verduistering. De 39-jarige E. J. G. d. R., commercieel direc teur van het bedrijf, werd veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis van 2 Maart af. Het O.M. had negen maanden geëischt. De 40-jarige directeur van het verkoop kantoor C. C. R., die tijdens de behandeling van de zaak uit de voorloopige hechtenis was ontslagen, is thans vrijgesproken. Te gen hem was vier maanden geëischt. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons Leven uil het geloof Wij hebben de plicht in het licht van Christus' leer, de ware ver houding tusschen God en mensch en tusschen de menschen onder ling aan andren in praktijk te toonen... Levend uit het geloof... zijn we geroepen, toestanden te scheppen, die het Rijk van God op aarde verzekeren. Zouden we daartoe eenmaal geraken, dan zal blijken dat er van een compromis tusschen katholicisme geen sprake behoeft te zijn, maar dat het chris tendom het ware socialisme zelf 1 Onze leer is werkelijk de eenig ware. Waarom beleven we ze niet perfect 1 v -fifcjt Prof. Bijnen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8