STADS NIEUWS RIJNSTREEK WOENSDAG 29 JUNI 1938 OF LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. B GOUDEN DOCTORAAT. Zaterdag 2 Juli a.s zal het 50 jaar gele den zijn, dat dr. W. J. van Dam, oud-kan tonrechter te Amsterdam, thans wonende te 's Gravenhage, aan de Leidsche Acade mie promoveerde tot doctor in de rechts geleerdheid. BOND DETAILLISTEN PARFUMERIE- HANDEL Algemeene jaarvergadering De Bond van détaillisten in den Parfu- meriehandel, kortweg Bodepa geheeten, hield gisteravond in café-restaurant „Zo- merzorg"zijn tweede algemeene vergade ring. De voorzitter van de afd. Leiden, de heer M. C. v. d. Burg, heette allen welkom en dankte het hoofdbetuur voor de aan wijzing van Leiden als plaats voor de al gemeene vergadering. De alg. voorzitter, de heer G. J. J. H. Wenderich, sprak in zijn openingsrede zijn voldoening uit over den bloei van den bond, die in twee jaar tijds reeds veel heeft bereikt o.a. in den strijd tegen prijsbederf. In het bijzonder prees spr. het uitnemen de werk van den secretaris, van den kor telings benoemden administrateur, den heer J. Beers en van den penningmeester, den heer H. van der Poel. Dank werd cok gebracht aan den Ned. Drogistenbond die belangrijken financiee- len steun verleende evenals enkele groot bedrijven. Na goedkeuring der notulen, bracht de secretaris zijn jaarverslag uit, waaruit wij vernamen, dat het ledental zich in stijgen de lijn beweegt. Vermoedelijk zullen in den loop van dit jaar 7 nieuwe afaeeliu- gen werden opgericht. Het verslag werd goedgekeurd evenals dat van den penning meester, den heer v. d. Poel, die werd ge dechargeerd. De begrooting 1938 werd in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op 5uüü. Bij het agendapunt „neopiek'ig levering aan ziekenhuizen, kloosters en personeels- coopeiat;es" deelde de vcojzitter mede, dat met de fabrikanten dienaangaande over eenstemming is bereikt op een basis van 10 pet. bo.en den grossiersprijs, zoodat c-^k de detaillisten voor levering in aanmer king komen. De heer Singelenberg verzette zich daar tegen, z.i. behooren deze leveranties alleen thuis bij de détaillisten. Verschillende le den maakten vooral bezwaar tegen recht- streeksche levering aan personeelscoopera- ties als bankinstellingen e.d. Het bestuur werd gemachtigd naar be wind van zaken te handelen. De secretaris gaf vervolgens een over zicht van den gang van zaken sedert de invoering van de Bopiee-voorwaarden en wekte cp tot eendrachtige samenwerking in het gemeenschappelijk belang en ter saneering van den parfumeriehandel. De Bomee-lijst telt momenteel 25 namen van aangesloten fabrikanten, terwijl aan 6700 détaillisten onder Bomee-voorwaarden werd geleverd. Bij de rondvraag werden nog verschei dene vakbelangen naar voren gebracht, hoofdzakelijk van internen aard. De voorzitter bood tenslotte den secreta ris uit waardeering voor zijn veelomvatten- den en belangloozen arbeid een projectie apparaat aan, waarna hij het officieele ge deelte sloot. De afdeeling Leiden zorgden voor een ge zellig slot van den avond. CONFéDéRATION INTERNATIONALE DES ETUDIANTS. Ontvangst in de Acadamie. Op het oogenblik wordt te Leiden een bijeenkomst gehouden van het Bureau exécutif de la Confédération internationale des Etudiants ter voorbereiding van het congres van de C.I.E., dat dezen zomer te Glasgow wordt gehouden. Dinsdag werd o.m. een bezoek gebracht aan het Vredespaleis en aan het Maurits- ikuis te Den Haag, terwijl de eigenlijke werkvergadering heden op sociëteit Mi nerva te Leiden bijeen is gekomen. Hedenmiddag zijn de leden van het Bu reau Exécutif van de C.I.E. officieel in het Academiegebouw ontvangen. In de senaats kamer waren ter ontvangst aanwezig de rector-magnificus der Leidsche Universi teit prof. dr. J. A. J. Barge en de secretaris van den academisehen Senaat prof. dr. P. C. Flu. Prof. Barge hield in de Fransche taal een fcegroetingsrede, waaraan het volgende is ontleend: Na zijn vreugde erover uitgesproken te hebben, dat het Bureau exécutif zijn bij eenkomst in ons land en in dit land in de oude universiteitsstad van Leiden houdt, vervolgde spr Vervolgens acht ik het van zeer groot belang, dat de internationale bij eenkomst, welke in onze stad gehouden wordt, een bijeenkomst is van jonge men- schen, onderling verbonden door het ge meenschappelijk bezit van twee schatten van onzegbare waarde: de jeugd en de wetenschap. Want, wij weten het allen en het heeft geen doel dit te verdoezelen, de menschheid van onze dagen lijdt op een ernstige wijze aan tragische misverstan den, misverstanden, welke de landen en de naties scheiden en welke elke poging verlammen tot internationale samenwer king, een samenwerking, waaraan de menschheid zoo'n dringende behoefte heeft en waaraan zij behoefte zai blijven houden tot aan het einde der dagen. Het is nu, mijne heeren jonge studenterr, dat de menschheid haar hoop heeft geves tigd, op u en op het instrument, waarvan de goede God zich zal bedienen om ons te bevrijden van de beklemming en den angst, welke ons omringen, Zooals ik reeds zeide: gij zijt onderling verbonden door twee schatten: de jeugd en de wetenschap. De jeugd, mijne heeren, vergeet dit nooit, is niet bezwaard met de groote lasten, welke het verleden en de geschiedenis ge stapeld heeft op de schouders van ouderen: last van fouten, last van wangunst, last van beleedigingen, van onrecht, van haat, van spijt, van wantrouwen en last van weer wraak. De jeugd is rechtschapen, vol vertrou wen, zij ziet helder en klaar, zij is vol geestdrift, zij kent geen berekening, maar vooralzij heeft niets te vergeten, en het is juist het vergeten, dat voor de oude ren zoo moeilijk is. Ik heb gezegd: de jeugd ende weten schap. De wetenschap, wat beteekent zij voor de samenwerking der verschillende groe pen der menschheid? Is het waar, zooals zoo vaak wordt verkondigd, dat ze inter nationaal is, dat ze een eenheid vormt, zoo als het noodzakelijk is, dat de waarheid een eenheid is? Wat mij betreft, ik heb nooit den indruk daarvan gehad. Ik zou zelfs willen zeggen: in tegendeel, daar de waar heid en de wetenschap twee geheel los van elkaar staande begrippen zijn. Voor mij is de wetenschap niet de waarheid. Voor mij is ze slechts het zoeken naar de waarheid; het zoeken naar de waarheid door de men- schen, door de menschen, of als ge wilt door de volkeren, begaafd met geheel verschil lende intellectueele kwaliteiten. Er zijn onder de volkeren, die de gave van het exacte opmerkingsvermogen be zitten, er zijn er, die een speculatief karak ter hebben. Velen hebben de gave van het helder vertoog, anderen schitteren door de beheersching van een menigvuldigheid van feiten. Bij een aantal overheerscht de scheppende en verjongende phantasie, bij anderen is de critische, correctieve geest steeds aanwezig en wakker. Het is voor iedereen duidelijk, dat het eene volk sterk is door zijn organiseerend vermogen en dat het ander vruchtbaar is dank zy de voort brenging van indivudueele genieën. Is het wel waarschijnlijk, dat door deze verdeeldheid van eigenschappen en gaven de wetenschap der volkeren ons het beeld van een eenheid zal geven? Ik geloof van niet. En toch mijne heeren, aldus vervolgde spr., bestaat er iets in de wetenschap, dat samenvoegt en dat vereenigt allen, die haar beoefenen, ondanks de verscheidenheid van hun gaven en dat is: de liefde voor de waarheid. Want als het waar is, dat de wetenschap beteekent den mensch op zoek naar de waarheid, dan is het noodzakelijk, dat wie de wetenschap beoefent, de waarheid moet lief hebben met een groote onsterfelijke liefde. Niemand, mijne heeren, is op zoek naar iets om het te veroveren of om het te be zitten dan wanneer hij dit hartstochtelijk lief heeft, en het is dank zij dit essentieele element van de wetenschap: de liefde voor de waarheid, waarop ik doelde toen ik zeide, dat gij heeren studenten onderling verbon den zijt door de jeugd en door de weten schap. Moge uw congres, mijnheer de president, de vruchten p'ukken van deze gelukkige omstandigheid, dat er zoovele factoren zijn opdat de leden elkander kunnen verstaan. Moge de rechtschapenheid en het vertrou wen van de jeugd de harten openen. Moge de liefde voor de waarheid hun doen leeren kennen, dat alle verschillen der volkeren slechts de manifestatie zijn van den rijk dom van den menschelyken geest en moge ook de samenwerking van u allen, voor u het verschiet openen naar deze nieuwe we reld, waarin de menschheid beluisteren zal dit wijze woord uit de Heilige Schrift: Et Veritas liberabit vos. En de waarheid zal u bevrijden. De voorzitter van het Bureau exécutif, de heer Delorme uit Marseille, dankte prof. Barge voor de vriendelijke woorden en voor de sympathieke ontvangst. Wij allen, aldus spr., werken voor de verwezenlijking van de denkbeelden, ais door den rector- magnificus zijn ontvouwd. Ook al kan dit op het oogenblik vertragen wij willen er voor trachten te zorgen, dat de waarheid tenslotte zal zegevieren. Wij zijn naar het schoone Holland 'gekomen ter voorberei ding van de samenwerking van dertig lan den, wy willen de liefde dienen, aldus spr. Hij schetste vervolgens de uitzonderlijke plaats, welke Holland in de wereld inneemt, een land van rust en vooral van koelbloe digheid, anderen landen tot voorbeeld. Juist deze omstandigheid maakt Holland zoo bij uitstek geschikt tot het houden van bespre kingen als waartoe het Bureau exécutif van de C.I.E. thans is overgekomen. Ons land en vooral Den Haag is een symbool van den vrede; Holland heeft nimmer aanlei ding tot moeilijkheden in Europa gegeven. Zooals Holland is, moest de geheele mensch heid zijn. Na nogmaals zijn dank te hebben uitge sproken, was de ontvangst geëindigd en be zichtigden de bezoekers het academiege bouw. KON. GENOOTSCHAP „M.S.G." Dezer dagen vond in den foyer der Stads gehoorzaal de jaarlijksche algemeene ver gadering plaats van het Kon. Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix". Het was de 153ste jaarlijksche algemeene vergade ring van deze in het jaar 1785 opgerichte vereeniging. Onder de aanwezigen bevonden zich de inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, de heer G. A. Groote Haar en de gedelegeer den van het Kon. Instituut van Ingenieurs, de heeren irs. G. G. van der Hoeven en Y. Ykema. Verscheidene bestuursleden van bevrien de vereenigingen woonden ook de verga dering by. De onder-voorzitter, prof. v. d. Woude, opende de vergadering en heette de aan wezigen welkom. De notulen van de vori ge vergadering werden voorgelezen en goedgekeurd. De Commissie belast met het nazien van boeken en bescheiden van den penning meester bracht verslag uit bij monde van den heer C. J. Nieboer, Onder applaus der aanwezigen werd de penningmeester gedé- chargeerd van zijn beheer over het afge- loopen kalenderjaar. Als nieuwe bestuursleden werden hier na gekozen de heeren dr. C. A. Cromme- lin en dr. J. van Alphen, terwijl als be stuursleden werden herkozen de heeren ir. P. Hoogenboom en ir. J. J. G. van Hoek. Hierna sprak de voorzitter de gebruike lijke jaarrede uit, waarin hij de lotgeval len van het genootschap schilderde. Aller eerst herdacht hij de overleden leden den heer W. F. Verhey van Wijk, die meer dan 50 jaar lid van het Genootschap was ge weest en den heer J. Baak, oud-inspecteur van het Lager Onderwijs, die zeer dikwijls van zijn belangstelling had doen blijken. De voorzitter dankte hierna de afgetre den bestuursleden prof. Keesom en den heer J. Heringa voor het vele, dat zij in de afgeloopen jaren voor het Genootschap hadden tot stand gebracht. De spreker w.ees erop, dat het aantal leerlingen eenigszins was gestegen en dat op 1 Januari 1938 426 leerlingen de school bezochten, waarvan 190 afkomstig uit an dere gemeenten dan Leiden. Het feit, dat deze 190 leerlingen uit 40 verschillende ge meenten afkomstig zijn toont de groote be langstelling, die in het geheele land voor het onderwijs op Mathesis bestaat. Een vijf en zestigtal leerlingen van M.S.G. bezoekt overdag de Leidsche Instrumentmakers- school. De voorzitter wees er verder op, dat het eindexamen der vijfde klas met goed gevolg werd afgelegd door 51 leerlingen. Voor het eindexamen van den Vervolgcur sus Bouwkunde slaagden 10 leerlingen, ter wijl het eindexamen Electrotechniek door 23 leerlingen met succes werd afgelegd. Het diploma Beschrijvende Meetkunde en Perspectief werd door 12 leerlingen ver kregen. De voorzitter releveerde hierna de vele lezingen en excursies, die door de Vereeni ging van Mathesianen in het afgeloopen jaar waren georganiseerd en die getuigenis aflegden van het opgewekte verenigings leven in die Vereeniging. Hierna sprak hij zijn dank uit aan de directie der Kon. Ned. Grofsmederij voor het ter beschikking stellen van machine- onderdeelen en modellen ten dienste van het onderwijs. De voorzitter deelde hierna mede, dat de vereeniging thans 8 leden van verdienste, 3 buitengewone leden en 264 gewone leden telt. Hij eindigde zyn rede als volgt: „Aan het eind van mijn rede gekomen wil ik niet nalaten een woord van dank te richten tot directeur en leeraren voor de zorg en de toewijding, waarmede zij dit jaar weer hun taak volbracht hebben. En thans nog een enkel woord tot degenen, die dit jaar een der einddiploma's verwor ven hebben! Wanneer gij, daarmede ge wapend, de maatschappij betreedt, zult gij bemerken, dat het u een voorsprong geeft op hen, die geen diploma bezitten; verval dan niet in de fout te meenen, dat zij nood zakelijk uw minderen in kennis moeten zijn. Onder hen zijn er, die wel niet de zelfde gunstige gelegenheid hebben gehad als gij, die de school van M.S.G. kondt bezoeken, maar die toch, zij het met meer moeite, zich de noodige kennis en be kwaamheid hebben eigen gemaakt; in dat geval zijn zij geenszins uw minderen, al bezitten zij geen diploma. Zeer waarschijn lijk bezitten zij niet minder dan gij de eigenschappen, waarop het in de maat schappij vooral aankomt: toewijding, plichtsbetrachting, volharding, karakter. Deze eigenschappen zijn meer dan kennis, want zij overwinnen een tekort daarvan. Onder u zijn er bij wie dit reeds gebleken is, zij n.l. die onze school alleen hebben kunnen bezoeken onder veel offers van hun kant; vooral van hen verwachten wij veel. Maar ook de anderen hebben recht op een woord van waardeering en aan moediging. Weest ervan verzekerd, dat het bestuur zoowel als de leeraren zich van harte verheugen over uw slagen en u in uw toekomstigen werkkring allen voor spoed toewenschen. Gedenkt gij van uw kant dan ook later nog eens hen en onze school!" De inspecteur van het Nijverheids-onder wijs, de heer G. A. Groote Haar sprak hierna woorden van waardeering uit. Hij wees op de groote beteekenis van de zen dag' voor de leerlingen die met een di ploma gewapend de school gaan verlaten en hij wenschte hun toe, dat zij hun be roep als roeping zouden mogen beschou wen en daarin heel veel bevrediging zou den mogen vinden. Bij de rondvraag bedankten eenige leer lingen voor het genoten onderwijs. R.-K. Zangver, „Pulchri Studio". Het bestuur maakt den leden bekend, dat zij hunne volle medewerking zullen ver- leenen voor den Gala-avond voor Katho liek Leiden op 25 September. Leden, denkt er aan allen zooveel mogelijk naar de re petitie in het St. Antonius Clubhuis, Mare te komen. Het bestuur deelt verder mede, dat we der een zeer mooie operette in studie is ge nomen, getiteld „Franchemont, de Marsch- kramer", komische operette in drie acten. Dit werk zal met orkest worden uitge voerd en wel met medewerking van Frans Schweitzer, onder leiding van den heer Adolf Brunt, met volledige bezetting en 4- stemmig gemengd koor en solisten. Het ge heel zal worden uitgevoerd onder bekwame leiding van den heer v. Niekerk. Het stuk speelt in het begin van het jaar 1800 in een Fransch dorpje en zal in oude Fransche costuums worden uitgevoerd. Da mes en heeren die deze operette willen hel pen opvoeren kunnen zich opgeven by den secretaris Pieter de la Courtstrat 27 en des Maandags op de repetitie, Steenschuur 15, doch liefst zoo spoedig mogelijk. In Leiden gevestigd: A. Alderlieste, leerl. verpleegster, Rynsb. weg 10 M. v. Beek, J. v. Goyenkade 30 M. Thomas-Beer, evangeliste, Hoogl. Kerkgr. 18 A. A. v. Benten, dienstbode, J. v. Goyenkade 1 A. J. v. Bergen en Fam., sigarenwinkelier, Breestraat 43 C. M. J. Bergman, dienstbode, J. v. Goyen kade 1 Th. L. Bon, Turfmarkt 4 J. Bu- tijn, H. Morschweg 28 J. Dragt en Fam., hotelhouder, Stationsweg 2 G. A. Gerlach en Fam., kellner, de Sitterlaan 36 G. J. v. Mastright-Havens, de Sitterlaan 106 A. Hagendijk, 1.1. verpleegster, Rijnsb. weg 10 G. P. Helden, leehl. verpleegster, Rijnsb. weg 10 J. Hiemstra, dienstbode, J. v. Goyenkade 10 Chr. v. d. Hoff, hulp i/d huish., Witte singel 38 J. Hoogkamer, v. Sperjkstraat 56 J. D. C. Hubeek, bank werker PTT, Roodborststraat 37 H. Kra- mer-v. Huisen, Morschweg 98a S. v. d. Ir,g, dienstbode, Kam. Onneslaan 23 C. M. Karremans, Haven 42 D. Leugering, electr. lasscher, v. d. Waalsstraat 57 M. J H. Mijjer, de Sitterlaan 49 Wed. Ma in ahit-Nasitein, Kloksteeg 1 A. H. v. Nieuwkerk, verpleegster, Leeuwerikstraat 14 S. E. Pot, Stieltjesstraat 7 J. Profijt, dienstbode, Witte singel 17 R. Raaphorst, winkelier, Groenesteeg 29 J. de Rooij en Fam., losarbeider, Gortestraat 54 C. J. Ruigrok en Fam., arb. rijkstelegr., Stieltjes straat 21 G. J. Seitzinger, schilder, Hee- renstraat 43a M. v. d. Sleen, 1.1. verpleeg ster, Rijnsb. weg 10 J. S. v. Staden, ma gazijnbediende, Soembastraat 58 G. W. A. Stammers, fröbelonderw., Haarlemmer straat 281 J. S. Sehilthuizen-Valentijn, Seringenstraat 44a L. v. d. Wal, scheep maker, Halvemaanspoort 2 G. Weijschede en Fam., handelaar, Plantsoen 59 J. G. Wilterdink en Fam., hoofdonderwijzer, Co- betstraat 35 E. S. C. A. v. Eck-Wim- mers, Rijnsb. weg 15 A. H. Witte, Schel penkade 36 H. A. Zonderop, dienstbode, Nw Rijn 11. Uit Leiden vertrokken: W. J. Aberson en fam, Hoorn, Drieboom- laan 300 M. J. Ambrosius, den Haag, Ericalaan 4 G. F. v. LeeuwenBehrend, den Haag, Kaapstraat 7 C. C. Berg en fam., Batavia, Kebon Sirih 40 H. Berg en fam., den Haag, Amerongenstr. 122 R. v. Berghe, Velsen, Pelsstr. 40 J. H. G. v. d. Berk, Holtum, Dorpstr. 83 M. W. Beijerinck, Utrecht, Weertsingel WZ. 33 W. Boot, Leiderdorp, Dw. Weteringkade 7R. Brossaa, Heemstede, Binnenv/eg 50 A. ,v. Égmond en fam., Den Helder, Spoorstraat 71 M. C. Elbertsen, Heel- sum, Kastanjelaan 3 W. v. Eijgen en fam., Voorburg, Halewijnlaan 240 M. Falce, Heemstede, Binnenweg 50 C. H. Geurs, Den Haag, P. Gabrielstraat 165 H. S. M. v. Haasteren, Den Haag, K. Hout straat 29c A. J. C. Hekker, Warmond, Dorpsstr. 312b A. v. d. Hoek, den Haag, W. v. Outshoornstraat 18 E. M. v. Huijk- sloot, Delft, Platteelstraat 28 F. Jan nette Walen, Den Haag, Z. O. Buitensin gel 179, T. HomburgJonkers, Bussum, Kruislaan 32 H. F. Karreman, N. O. In- dië T Kluis, Aerdenhout, Grenslaan 11 M. v. d. BergKoene, Haarlem, Von- delweg 252 rood M. C. Koning, Heem stede, Bachlaan 3 A. M. C. de Koning, Batavia, N.O.I., Kebon Sirih 40 J. de Koning, Den Helder, Spoorstraat 911 M. v. Kooy en fam., Ede, Bergstr. 12a D. C. v. Leeuwen, Den Haag, Tonynstr. 4a P. Luiten, Hazerswoude, F 7 P. Marck en fam., Oegstgeest, Torenveldstr. 15 M. Mauve, Den Haag, Zuidwal 83 J. F. H. Meerman, Den Haag, Gev, Dey- nootweg 35-37a J. F. Pasman, Utrecht, Schoutenstr. 3 M. Piekaar, Rotterdam, Maaskade 145 C. Platte, Amersfoort, Vondellaan 8 Wed. D. EeltjesPijl, Den Haag, Eschdoornstraat 156 J. C. Rijke- lijkhuizen, Wassenaar, Waalsdorperlaan 32 I. Selier, Zoeterwounde, F 7 J. J. Siezen, Vlaardingen, Sehiedamscheweg 131 R. Smit en fam., Oegstgeest, Rijnzicht- weg 5 C. Teljeur, Amsterdam, Kal ver straat 2226 C. M. Lutv. d. Tuin, den Haag, Sinjeur Semeynsweg 313 M. I. J. Tummers, Urmond, Bergerweg A 111 C. H. Vosveld, Den Haag, Chassestr. 26 K. de Vries, Rotterdam, Pleinweg 117c J. J. Wichers, Utrecht, Jekerstraat 10 F. v. Woudenberg en fam., Hengelo (O.), Rietweg 11 J. Zandbergen, Voorscho ten, Voorschoten, Rijndijk 2 M. J W. Zevenhoven, Zierikzee, Havenpark D 314 G. J. O. Zonnenberg en fam., Batavia, N. O. I. BODEGRAVEN 40-Jarig Regeeringsjubileum. Of schoon het zeer langzaam gaat, toch heb ben de feestplannen iets definitiefs ge- gekregen. De beide feestdagen zijn vast gesteld op 31 Augustus en 1 September. Reeds eerder hebben we gemeld, dat men voornemens is om een historische optocht te houden en men heeft als onderwerp ge kozen: „De Oranje-dynastie in den loop der eeuwen van Prins Willem I tot Koning Willem I". Zooals onze lezers zich nog van de schoolbanken herinneren kome/i hier o.m. in voor: de stadhouders, de 5 Willems, Maurits en Frederik Hendrik met hunne gemalinnen, verder overbekende leger- en vlootaanvoeders als de Ruyter, Piet Hein, de twee Trompen, staatslieden met name Johan van Oldenbarneveldt, de Wit, van Hoogendorp en nog anderen uit dien tijd. Ook mogen we niet vergeten, groote kun stenaars als Vondel, Rembrandt, etc. etc. Het kan dus een schitterende optocht wor den en men rekent op 'n circa 200 deelne- Ook bestaan er groote plannen voor het kinderfeest, en reeds heeft men een con ferentie gehouden met de onderwijzers en onderwijzeressen van onze diverse scho len. Voor deze samenkomst was er ontzet tend veel belangstelling, zoodat men op medewerking kan rekenen. Het comité kwam naar deze vergadeing niet met 'n bepaald plan, maar nam de gedachte over van den heer Schuling, die meende dat men nu eens niet met een groote tractatie voor den dag moest komen, doch onze schooljeugd moest eens hun medewerking verleenen aan het algemeene feestpro gramma. Men stelde voor om een gecostu- meerden kinderoptocht te houden en iede re school moest dan eenige wagens voor haar rekening nemen. En hiervoor had de vergadering goede ooren, want het werd met algemeene stem men aangenomen. Men merkte terecht op, dat (mocht dit doorgang vinden) de histo rische optocht nog wel eens in de scha duw kon woden gesteld. Maar inmiddels heeft men nog eens overwogen en de een wilt liever 'n apart kinderfeest op een of ander weiland en 'n ander kijkt teegen de onkosten op. Kort en goed, men zal, ieder in eigen kring, de plannen nog eens op nieuw bespreken. Wij voor ons hoopen, dat bij nadere overweging de mogelijkheid van een grootschen kinderoptocht als een be langrijk deel in het Nationaal programma der beiden feestdagen nog zal geopend worden. NIEUWKOOP Een edelkarper van 35 pond. De beroepsvisscher M. van Dam alhier had het geluk op de plassen aan een aal dobber een edelkarper te vangen van 35 pond. Het koste den visscherman groote te genwoordigheid van geest en vakkennis om het beest in de boot te krijgen. Aangezien zoo'n groot exemplaar slechts zelden ge vangen wordt, komen velen de visch, die in een groote vischkaar in het leven wordt ge houden, bekijken. KOUDEKERK „Kunst na Arbeid". Wegens het be danken van den heer P. Bervoets als voor zitter van de muziekvereeniging „Kunst na Arbeid" alhier, is in diens plaats tot voor zitter benoemd, de heer H. van den Berg. TER AAR Arm gebroken. Door een misstap te doen, kwam mej. V. van de trap te vallen met het noodlottig gevolg, dat zij haar arm op twee plaatsen heeft gebroken. Over brenging naar een Ziekenhuis werd nood zakelijk geacht. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: W. Kloot, koopman te Alphen aan den R ij n. Cur.: mr. C. B. van Heijst van Romunde te Alphen. W. van Beijeren, rijwielfabrikant te 's Gravenhage. Cur.: mr. C. H. Telders. A. E. Fresco, winkelier in ijzer en staal- waren, te 's Gravenhage. Cur.: mr. F. C. R. Drossaart Bentfort. DE ST. VICTOR-KERK TE NOORD WIJKERHOUT. Naast de St. Victor-kerk te Noordwijker- hout zal een nieuwe toren worden ge bouwd. Op de teekening ziet men naast de toren de nieuwe kosters-woning, welke reeds is gereed gekomen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6