DE AMBTSAANVAARDING VAN PROF. VAN BOUWDIJK BASTIAANSE. WEGEN DER GERECHTIGHEID De Ned. Journalistenkring hield Maandag te 's Gravenhage een noenmaal, waarbij Ir. J. E. F. de Kok, directeur der „Koninklijke", een rede hield over de petroleum-Industrie. V.l.n.r.: oud-minister jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, G. Polak Daniëls, ir. J. F. de Kok, H. Dekking en minister Ch. J. S. M. Weiter De laatste reis. Onlangs verongelukte nabij Kali Djati een Glenn Martin, waarbij de eenige inzittende, sergeant H. J. Cornet, om het leven kwam. De begrafenis van het slachtoffer. De droeve stoet verlaat het vliegveld Andir (Bandoeng) Dr. G. C. van Noort, Deken van Amsterdam, feliciteert prof. Van Bouwdijk Bastiaanse (rechts) den nieuw benoem den hoogleeraar in de verloskunde aan de universiteit te Amsterdam, tijdens de receptie ter gelegenheid van diens ambtsaanvaarding Scherens en Van Vliet rusten even uit tijdens de internationale wielerwed strijden, welke Zondag te Parijs ver reden zijn De internationale zeilwedstrijden te Meulan, gezien vanuit een passeerend vlieg tuig. Een typisch kijkje aan den start De uit 9 ruiters bestaande équippe der Amsterdamsche bereden politie startte Maandag te Zwolle voor den door den A.N.W.B. uitgeschreven ruiterrit door een groot gedeelte van ons land. Een aardig snapshot bij het vertrek FEUILLETON Naar bet» Engelsch van SYDNEY HAMMOND (Nadruk verboden). Spannende Episoden uit de practijk van Mr. Alfred Mulligan, den beroemden strafpleiter, speurder en raadsman in mys terieuze aangelegenheden; naverteld door zijn toenmaligen jongeren medewerker, Mr. Hugh Steward. 12) „Ik weet. dat hij Carter voor onschul dig houdt", vertelde ik, „en moeite doet om hem geheel te rehabiliteeren". „Wie kan het anders geweest zijn, me neer Steward", drong de inspecteur aan. „Maar ik kan hem niet in hechtenis laten nemen. We hebben niet het minste bewijs. Als we de revolver maar hadden, waar mee het gedaan is." De deur ging open en Mr. Mulligan kwam de kamer binnen. „Kom binnen, Mr. Meredith", verzocht hij, naar ons knikkend. „Hier zijn de twee andere heeren, die zich interesseeren voor onze transactie". Een sinister, slordig gekleed heerschap, dat ons argwanend aankeek, volgde hem, terwijl hij sprak. „Met betrekking tot onze plannen om trent een kippenfokkerij, Hugh", ging de baas voort, „kan ik je vertellen, dat ik om zoo te zeggen, het neusje van de zalm ge vonden heb en Mr. Meredith is bereid tot verkoop". „Noem het bedrag en u kunt er morgen intrekken", bromde de onbekende. „Niet dat het geen puike onderneming is. Maar ik heb geen bedrijfskapitaal. Ja, ik wil graag een slok whiskey. Heel vriendelijk". Ik keek naar den inspecteur, terwijl Mr. Mulligan een glas vulde, maar Grantham's gezich was onbewogen. „Nu, heeren", hernam Meredith, nadat hij zijn glas had leeggedronken. „Komen we tot zaken?" „En of", sprak Mulligan joviaal en hij drukte op een bel. „Neem dat leege glas weg, wil je Sayers", zei hij tegen zijn be diende, „en breng schoone glazen. Dus, Mr. Meredith, „Hatchaways" is te koop en u vraagt er vijftienhonderd pond voor!" „Juist", stemde de ander toe en zijn oogen schitterden van verlangen. „En rust er geen hyptheek op?" „Neen, de bezitting is onbezwaard". De deur ging open en Sayers kwam met andere glazen binnen. En terwijl hij ze neerzette, zag ik hem tegen mijn chef knikken. „Hebt u ook geen geld geleend met de fokkerij als onderpand?'' zette Mulligan zijn ondervraging voort.. „Neemt u mij niet kwalijk, meneer, maar ik zie niet in dat u daar iets mee te maken hebt", antwoordde Meredith norsch. „U hebt geen geld geleend van Mr. De- nis Briggs, die kortgeleden vermoord is?" Meredith schrok zichtbaar. Toen wist hij zich weer te beheerschen. „Nooit van den man gehoord, tot ik in de krant van zijn döod las". „Dus hij was een volkomen vreemde voor u". „Absoluut". „Maar Meredith, waarom gooide u dan dat ei door zijn open raampje in den Down waterexpress, toen zijn coupé op ge lijke hoogte was met de uwe?" Meredith sprong op in een poging de si tuatie door brutalen bluf te redden. Maar er was namelooze angst op zijn gezicht en Grantham bewoog zich naar de deur. „Dat is een gemeene leugen", zei hij met zware tong. „Dat is het niet", ontkende de baas streng. Er zijn vingerafdrukken op de ei erschaal en op het glas, waaruit u net ge dronken hebt, zijn ook vingerafdrukken. Die vingerafdrukken zijn identiek. Daar is uw man, Mr. Grantham. Hij heeft Denis Briggs vermoord door hem van uit dien anderen trein door het hoofd te schieten". Een oogenblik was het stil en toen trok Meredith met een gebrul van woede een revolver uit zijn zak. Maar hij was te laat. Grantham had hem overmeesterd eer hij schieten kon. „En dat is de revolver, inspecteur", ver volgde mijn patroon, „de revolver rnet be trekking tot welke ik u waarschuwde, dat u die niet langs Je lijn zoudt vinden." VI. „Nu ben ik toch vreeselijk benieuwd naar een explicatie, zei ik, toen Grant ham met zijn zwaar geboeiden arrestant de studeerkamer verlaten had; „want zoo iets verbijsterends heb ik nog nooit mee- £2maakt". „Mr. Muligan stopte nadenkend een pijp „Je herinnert je nog wel, Hugh", begon hij ten laatste, „dat ik na jouw ophelderen de opmerking, naar het aangrenzende partiment ging en me daar met het ven ster bezighied. Nu zijn er, zooals je waar schijnlijk ook wel eens gezien hebt, twee verschillende typen van raamsluitingen in de treinen. De meest gebruikeijke heeft een lange riem; als die riem heelemaal uitgetrokken is en je geeft nog een rukje aan den onderkant van het raam, is het gesloten, nietwaar? Het andere type heeft géén riem maar een handvat en een slui ting in de sponning bovenaan; wanneer 't met eenige kracht omhooggeschoven is, blijft het automatisch zitten. En van dit type waren de sluitingen in aangehaakte rijtuig. Zooals je weet, tamboereerde ik maar steeds op dat rauwe ei Ik snapte niet hoe het daar kwam. Hugh; ik kon eenvoudig niet aannemen, dat Briggs een rauw ei bij zich had. Toen kwam jij met 't geniale idee voor den dag dat de moordenaar het in zijn eene 1gjhad zou 1 ebben. Maar ik beschouwde het als onaannemelijk, dat de moordenaar zich in den achtersten wa gen bevonden had. Het was toch te gek, dat hij zou binnenkomen, een ei op de deur plakken en dan Briggs doodschieten! Maars aL de dader eens niet in- den wagen was geweest wat dan? Geruimen tijd heeft een andere trein naastden express gereden en ongeveer met dezelfde kalme vaart. Gesteld, dat een man in dien ande ren trein Briggs in de coupé heeft zien zit ten en een ei dour het open venster gooi de om zijn aandacht te trekken! Dan zou hij natuurlijk oogenblikkelijk opstaan om het raam te sluiten, om niet aan eventuee- le verdere projectielen blootgesteld te zijn. Gesteld voorts, dat de eierengooier hem door het hoofd schoot. Ik heb in de oor logsjaren helaas vaak genoeg gezien, dat mannen plotseling gedood zijn en de meesten staken hun armen omhoog en vielen dan achteruit. Wat moest gebeu-.1 zijn, als Brigg's vingers op het supreme moment het handvat van het venster vast hielden? Wat inderdaad gebeurd is: hij sloot het venster in de laatste krachtige beweging van zijn doodskramp, waardoor het den schijn kreeg alsof hij binnen in den wagen doodgeschoten was hetgeen natuurlijk een ongelooflijk voordeel voor den moordenaar beteekende. „Op die hypothese borduurde ik verder. Je hoorde me tegen Grantham zeggen, dat ik den dader misschien nooit zou vinden en als het geluk zich niet tegen hem ge keerd had, zou dat ook nooit zijn gebeurd. Mijn uitgangspunt was, zooals je nu wel begrijpt, de andere trein en zijn reizigers. Het laatste station, waar deze gestopt had vóór de moord was gepleegd, was Pedling- ton en daar begrik me naar toe. Ik won zoo voorzichtig mogelijk inlichtingen in, omdat het van het grootste belang was, dat er niets over mijn nasporingen in de kranten kwam, wat een waarschuwing zou kunnen vormen voor den dader. Nadat ik den stationschef gesproken had en verbin ding had gezocht met den hoofdconduc teur van den boemeltrein. begonnen de feiten zich af te teekenen, al was het een langzame geschiedenis. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 24