RIJNSTREEK RECHTZAKEN BIOSCOPEN TE LEIDEN MAANDAG 27 JUNI 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 HOOGMADE TYPHUS. De steeds weer voorkomende typhus- gevallen hebben het gemeentebestuur fianleiding gegeven strenge maatrege- len te treffen teneinde een ongewensch- te uitbreiding tegen te gaan, terwijl al het mogelijk wordt aangewend om deze gevreesde ziekte in de kiem te dooden. Een onderzoek is ingesteld gewor den namens den geneeskundigen ge zondheidsdienst. In verbadn hiermede hebben B. en W. een verbod uitge vaardigd, waardoor het verboden is in de Does en de Wijde A met haar zij takken, groenten, vruchten, wortel en knolgewassen, welke ook door den mensch kunnen worden gebruikt, te spoelen teneinde het voor consumptie te gebruiken. Begrijpelijk zal een streng toezicht effect kunnen hebben. Het gemeentebestuur veronderstelt ech ter dat de inwoners zelf zooveel ver antwoordelijksbesef hebben om, in hun eigen belang, de voorschriften na te le ven. Voor zoover dus van water ge bruik gemaakt moet worden voor etensdoeleinden, doet men goed het eerst te koken. Al mogen hieraan wat meer kosten en zorgen verbonden zijn, allicht weegt het op tegen de kosten, welke voortvloeien uit een typhus-ver- pleging. LEIMUIDEN Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente komt Woensdag 29 Juni a.s. des n m. te 8.30 uur (N.T.) in openbare verga dering bijeen. Agenda: 1. Notulen; 2. Ingekomen stuk ken; 3. Verordening op de heffing en in vordering eener straatbelasting; 4. Verhu ring perceeltje rietland aan W. Buskermo- len; 5. Wijziging begrooting 1938. En het- geenverder ter tafel zal worden gebracht. Collecte. De collecte van den gewa- penden dienst Heeft in deze gemeente op gebracht de som van 5.38. Geboren: Johannes Adrianus Antonius, z. v. J. H. v. Diemen en J. A. v. d. Kroon Pietertje, d. v. D. Noordijk en A.-Riet dijk. Overleden: J. Ham, oud 86 jaren. Gehuwd: J. van Rijn en W. M. Boere. J. M. van Kesteren en G. C. v. d. Heili genberg. NIEUWVEEN Het regeeringsjubileum. Vrijdag is in hotel Schreuder een vergadering gehouden ten einde plannen te beramen het 40-jarig jubilé van H.M. de Koningin feestelijk te herdenken. Burgemeester J. A. Bakahui- zen opende deze vergadering met een har telijk welkom en verzocht stemmen'uit de vergadering te mogen vernemen op welke wijze gedacht wordt deze heugelijke ge beurtenis te herdenken. Op voorstel van den heer Karsemeyer werd besloten op 31 Aug. feest te vieren, aanvangende met een aubade voor het Raadhuis; daarna kinderspelen. Bij voldoende deelname zal een bloemen corso of fakkeloptocht gehouden worden, openlucht-bioscoop, waarna de dag met vuurwerk zal besloten worden. De mede werking der buurtvereenigingen wordt op hoogen prijs gesteld. Na nog enkele bespre kingen volgde sluiting. NOORDEN INBRAAK. Bij de gemeente veldwachter alhier is aangifte gedaan van een plaats gehad heb bende inbraak De inbraak is gebeurd in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. in de boerderij, bewond door P. B. aan het Woerdensche Verlaat. Men heeft zich toe gang tot de woning verschaft door het om hoog schuiven van een raam en daaronder een stok te zetten, waardoor het raam om hoog bleef staan. Daarna zijn alle in de woonkamer staande kasten geopend en de laden er uit gehaald. Vanuit een secretaire wordt een bedrag vermist van ongeveer 2.a 2.50. De politie van Nieuwkoop heeft gezocht naar vingerafdrukken, maar er was er maar één te vinden, die mogelijk nog afkomstig is van een der huisgenooten. Verder waren het maar ve gen, als of men gewerkt heeft met hand schoenen aan. Later kwam de vrouw van P. B. tot de ontdekking dat zij nog ver miste één eikenhouten doos en een twee tal trommels, hoofdzakelijk bevattende brieven, rekeningen enz. Deze voorwerpen zijn later op den dag teruggevonden in de tuin van den naast den veehouder P. B. wonende veehouder M. v. d. V. De trom mels en de doos waren geopend en de in houd lag verspreid tusschen de peulen. Men had blijkbaar gedacht, dat deze trom mels en doos geld bevatte. Geld bevond zich daarin niet. De sluiswachter V., die des morgens om vier uur een schipper door de sluis had geaten, heeft ongeveer ter plaatse waar de peulen stonden, ie mand zich zien verwijderen per rijwiel in de richting Slikkendam. Beide boerderijen zijn onder één dak en zijn gelegen aan het einde van de Spinbaan, komende vanaf de richting Slikkendam. Ook zijn beide boer derijen gelegen tegenover de sluis aan het Woerdensche Verlaat. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. ZEVENHOVEN Kerk-consecratie. Thans is de consecratie der in 1936 in gebruik genomen R.-K. kerk defi nitief op 17 Augustus a.s. bepaald. De consecratie zal geschieden door Z.H.E. Mgr. Huibers, Bisschop van Haarlem. Binnen korten tijd hopen wij in staat te zijn nadere mededeelingen te kun nen doen betreffende deze plechtig heid. Studenten-kamp. Vorige week stond vermeld, dat de Katholieke Leidsche Stu denten zouden gehuisvest worden bij H. J. Straathof. De studenten zullen echter niet bij den heer Stratahof, doch bij den heer W. J. Bloem, alhier, gedurende 5 dagen van 1318 Juli a.s. hun kamp houden. ALPHEN AAN DEN RIJN K.R.O.-speldjc. De speldjesdag, giste ren na de beide H.H. Missen gehouden, ten bate van het K.R.O.-Wereldapostolaat heeft pl.m. 52 opgebracht. -Het kleine, maar dappere groepje meisjes, dat belangeloos aan den verkoop medewerking ver leende, Heeft dit mooie resultaat weten te bereiken. BODEGRAVEN Waterleiding. Nu de waterleiding door de gemeente Bodegraven is overgenomen en nu het water met 1 Juli a.s. ons „eigen" water zal zijn, hebben Burgemeester en Wethouders tot klerk ten kantore van de bedrijven benoemd den heer L. A. G. Boek raad uit Boskoop, momenteel werkzaam ten kantore van den gemeente-ontvanger, al hier. Verder tot chef van het waterleidingsbe drijf den heer C. Bekker en op arbeidscon tract is voorloop ig als fitter aangesteld de heer C. D. van den Hoofdakker, beide laatstgenoemden uit Bodegraven. NIEUWKOOP Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Donderdag 30 Juni a.s., Ces namiddags 7 uur (nieuwe tijd). Agenda: 1. Ingekomen stukken en mede deelingen. 2. Voorstel tot het bouwen van een nieuwe en grooter brandspuithuis te Noorden op terrein van de gemeente naast het bestaande brandspuithuis. 3. Voorstel tot verkoop van het aanwezige brand- spuithuis. 4. Benoeming van een commissie voor het nazien van de gemeente-rekening over 1937. 5. Wijziging van de begrooting ■voor 1937 en 1938. Zeilwedstrijd. Organiseert de Water- sportvereeniging Noord-Zuid haar wed strijden bij voorkeur op de Noordeinder- plas, thans heeft zij een zeilwedstrijd ge- organiseert voor Zondag, 3 Juli a.s. te 2 uur op de Zuideinderplas. DE ARBEIDSKWESTIE BIJ DE „ARNOUD". De Hooge Raad heeft heden arrest gewe zen in zake de bekende arbeidskwestie bij de kalkzandsteenfabriek „Arnoud", .welker directeur A. H. baron van Hardenbroek van Ammerstol door het kantongerecht te Haarlem was veroordeeld tot drie geldboe ten van 6 wegens overtreding van de beidswet, aangezien hij arbeiders arbeid heeft laten verrichten tusschen 6 uur namiddags en 7 uur des voormiddags, zulks in strijd met art. 24 lid 2 der Arbeidswet, welk artikel dergelijke arbeid in fabrieken en werkplaatsen niet toelaat, tenzij bijzon dere omstandigheden aanwezig zijn. De kantonrechter heeft niet, doch in hooger bejoep heeft de rechtbank wél het ver» van den directeur gegrond verklaard, dat hier van toepassing is de uitzonderingsbe paling van art. 83 lid 6 der Arbeidswet, vol gens welke een handeling niet strafbaar is, indien die handeling onder de gegeven omstandigheden als gerechtvaardigd is te beschouwen. Op grond hiervan heeft de rechtbank den directeur ontslagen van rechtsvervolging, tegen welke beslissing de officier van ju stitie cassatieberoep instelde. De Hoog Raad heeft het bestreden vonnis vernietigd en de zaak terugge wezen naar de rechtbank te Haarlem, ten einde alsnog een onderzoek in te stellen naar het tweede door den di recteur der „Arnoud" gevoerde vcr- DE GEGIJZELDE JOURNALIST EN HET PERSGEHEIM. Veroordeeling bevestigd. De journalist C. L. Hansen, die ruim drie weken in December van het vorige jaar in gijzeling doorbracht, omdat hij weigerde den naam te noemen van dengene, wien hij inlichtingen omtrent het verhan delde in een geheime zitting van den Haag- schen gemeenteraad zou hebben gekregen en die, na de gijzeling, vervolgd werd we gens het als getuige opzettelijk niet vol doen aan zijn verplichtingen, welke men als zoodanig te vervullen heeft (art. 192 wetboek van strafrecht), was bij het Haag- sche Hof in appèl gekomen van een nis van de Haagsche rechtbank waarbij hij veroordeeld was tot 100 subsidiair 50 da gen hechtenis. De procureur-generaal bij het Haagsche Gerechtshof had bevestiging van het von nis der rechtbank geëischt. Conform dezen eisch heeft het Hof heden uitspraak ge daan. SMAAD. In een tweetal brieven aan den Minister van Justitie hadden twee ontslagen hulp keurmeesters B. en de H. gewezen op mis standen, welke bij het slachthuis te Rotter dam onder beheer van dr. M. J. J. Houthuis en tevoren bij het slachthuis te Sliedrecht, waar dr. H. toen directeur was, zouden be staan. Een van deze brieven was hunner zijds gepubliceerd en deze bevatte zooveel voor dr. H.'s eer en goeden naam grievende bewoordingen, zonder dat de schrijvers ten genoege van de justitie hun beweringen konden bewijzen, dat de rechtbank te Rot terdam, na 57 getuigen te hebben gehoord en het beroep van verdachten op het al gemeen belang niet geslaagd te hebben ge acht, beiden wegens smaad veroordeelde tot zes maanden gevangenisstraf. Het Haagsche gerechtshof, waarbij de veroordeelden in beroep waren gekomen, was van meening, dat beiden opzettelijk de eer en den goeden naam van dr. H. hadden aangerand (zij hadden o.a. geschreven, dat te Sliedrecht regelmatig zieke en ook wel gestorven koeien werden opgekocht en dat dr. H. niettemin het vleesch daarvan had goedgekeurd), doch het verminderde de straf voor beiden tot drie maanden. De verdachte B. heeft in dit arrest be rust, doch de H. was in cassatie gegaan. De Hooge Raad heeft heden het ingestel de cassatieberoep verworpen. DIEFSTAL OP HET JAMBOREE- TERREIN. De Hooge Raad heeft heden verworpen het cassatieberoep van P. A. G., die door de rechtbank te Haarlem en in hooger be roep door het gerechtshof te Amsterdam is veroordeeld tot een maand gevangenis straf wegens diefstal van levensmiddelen van het Jamboree-terrein. Een veldwachter te Vogelenzang had B. aangehouden, toen deze wilde wegrijden met een fiets, waarop hij een zak met le vensmiddelen in blik vervoerde. De aan gehoudene beriep zich erop, dat hij voor het medenemen van deze blikken, die uit een Nederlandsche tent afkomstig waren, toestemming zou hebben gekregen van een Engelsch padvinder, die tot hem gezegd zou hebben: „You take what you want". Toen G. echter naar het kamp werd mee genomen, om dien padvinder aan te wij zen, is hij daarin niet geslaagd. HAAGSCH GERECHTSHOF. Ernstige aanrijding op den Maresingel te Leiden. Op Oudejaarsavond van het vorig jaar reed op den Maresingel te Leiden een handwagen, bestuurd door zekeren Kleijn. Naast hem liep zijn 13-pjarig broertje H. Kleijn. Beiden liepen achter den handwa gen, waaraan een roode lantaarn hing. Plotseling waren zij aangereden door een hen achterop rijdende auto, bestuurd door J. C. L., melkhandelaar te Leiden. De 13-jarige H. Kleijn was bij deze aanrijding ernstig verwond, zoodat opneming in het ziekenhuis noodzakelijk was. Een getuige, S. Zijlstra verklaarde nog. dat het dien avond slecht weer was en dat verdachte met gedimde lichten reed. Hij was echter van meening, dat verdachte den handwagen zeer zeker had moeten zien. Een getuige-deskundige van de K. N. A. C. vertelde, dat autaobestuurders in het al gemeen handwagens pas op het laatste mo ment kunnen zien en dat de beide broeders Kleijn misschien voor de roode lantaarn hadden geloopen. De president vroeg of het wel verantwoord is om met een auto te rij den, bij slecht weer, waarbij de auto-rui tenwisser met de hand moet worden be diend. De deskundige was van meening, dat het zeker te verantwoorden is. De procureur-generaal bij het Hof was de meening toegedaan, dat verdachte met weinig oplettendheid heeft gereden en vor derde bevestiging van het vonnis van de Haagsche Rechtbank, zijnde een geldboete van ƒ50 subs. 20 dagen, terzake van ver oorzaken van zwaar lichamelijk letsel. De verdediger van verdachte, mr. Nord Thomson te Leiden, pleitte vrijspraak om dat de roode lantaarn niet zichtbaar was geweest wegens het feit, dat de menschen er voor liepen juist tusschen de auto en de roode lantaarn. Uitspraak 6 Juli. De gevaren van een schippers- truc. De brugwachter P. J. van der Z, te A1- phen aan den Rijn is door de Haag sche Rechtbank tot 50 boete, subs. 20 da gen veroordeeld, omdat hij, na op 17 Sep tember van het vorige jaar de 'sMole- naarsbrug te Alphen te hebben geopend voor het laten passeeren van een sleep boot, de brug heeft gedraaid, toen de sleep boot vlakbij was, welke manoeuvre de boot beschadigde. De schipper van de sleep boot had bij nadering van de brug zijn lichtmast gestreken en de brugwachter meende, dat de schipper een bekende truc wilde toepassen ter ontkoming van het bruggeld. Conform den eisch van den procureur- generaal heeft het Hof het vonnis der Rechtbank bevestigd. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De drenkeling. Het ging blijkbaar niet zoo goed met de omstandigheden van den betonwerker C. A. B. te Alp hen aan den Rijn. Hij had er iets op probeeren te vinden en na lang nadenken was bij hem een lichtfa briek je gaan werken. Hij was naar Ter Aar getogen per rijwiel en daar had hij zijn plan ten uitvoer ge tracht. Hij was pardoes in het water ge sprongen, maar natuurlijk op een ondiepe plaats en met zijn kleeren aan. Toen hij ich flink niet had gemaakt, druipnat, was hij gaan bellen bij een inwoonster uit Ter Aar en had daar verkondigd, dat hij een ongeluk had gehad en in het water was ge reden. Daar had hij met een medelijdend gezicht een en ander nader toegelicht met et gevolg, dat de juffrouw, door mede lijden bewogen, hem ondergoed en boven- kleeding had gegeven. „De man was doornat", verklaarde de juffrouw, als getuige gehoord, „en ik kan hem zoo maar niet wegsturen". Nadat deze première zoo goed geslaagd was, had verdachte nog meerdere voorstel lingen gegeven, zoodat nog een aantal in woonsters van Ter Aar erin gevlogen waren kleedingstukken aan hem hadden ge geven. Later was echter uitgekomen, dat \erdachte speciaal in het water sprong om medelijden op te wekken van hulpvaardige dames, om op die manier aan kleeren te komen. Oplichting neemt de Nederlandsche wet gever zoo iets en de Officier vond het feit zeer ernstig. Toch wil spr. verdachte nog een kans geven, temeer daar het rapport in die richting wijst. De eisch werd daarom een voorwaarde lijke straf van twee maanden met een proef tijd van drie jaar. De politierechter wilde met dezen eisch wel meegaan, in zooverre, dat hij het aan- ta1 maanden stelde op vier, eveneens met een proeftijd van drie jaar. Zaad verduisterd. C. G. uit V o o r h o u t had zich een hoe veelheid zaad toegeëigend, toebehoorend san zekeren Meuleman te Sassenheim. Deze zaak was destijds aangehouden om een rap port in te winnen. Het stuk was er thans, naar onthield zich van conclusie. De Officier eischte een gevangenisstraf voor den tijd van twee maanden. De Politierechter wilde het anders doen en veroordeelde verdachte tot een geld- beote van 20 subs. 20 dagen en bovendien een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand met drie jaar proeftijd en met teruggave van het inbeslag genomen zaad. Scheldpartij. A. O., electricien te Leiden, had den onderwijzer Klinkhamer uit Leiden aller lei minder fraaie woorden naar het hoofd geslingerd. Volgens hem ging ook de door hem uitgescholden partij niet vrij uit, want die zou ook al minder prettige dingen ge zegd hebben, o.a. het woord „zenuwelyer", althans volgens verdachte. De zaak was destijds aangehouden om een rapport in te winner. Dit document was thans aanwezig en sprak van vermin derd toerekeningsvatbaar. De Officier eischte voor het feit een geld boete van 15 subs. 30 dagen. Het vonnis werd een voorwaardelijke geldboete van 25 subs. 25 dagen met een proeftijd van drie jaar. De naam onder de teeltvergunning. D. de M. uit R ij n s b u r g zou een valsche kandteekening geplaatst hebben onder een teeltvergunning en wel van den oorspron- kelijken houder van deze vergunning. Deze had verklaard, dat als hij geweten zou heb ben, dat M. de handteekening had willen zetten, hij geen bezwaar zou hebben ge had. Alhoewel het feit niettemin ernstig was, vjoeg de Officier, wegens verschillende om standigheden, vrijspraak. Uitspraak conform. Oplichting. Zekere J. S. uit L e i d e n, die verstek liet gaan, moest verschijnen wegens oplichting van een koffietenthouder. De Officier deed mededeeling, dat verdachte reeds eerder veroordeeld is tot een gevangenisstraf voor den tijd van vier maanden. De politierechter vonniste conform den eisch tot vier maanden. R.K. BOND VAN WONINGBOUWVER- EENIGINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Algemeene vergadering te Haarlem Onder voorzitterschap van den heer J. J. Velt uit Zaandam hield de R.K. Bond van Woningbouwverenigingen in het Bisdom Haarlem Zaterdag jl. in het gebouw „St. Bavo" te Haarlem een algemeene vergade ring. Voor den aanvang dezer vergadering werd door de deelnemers een bezoek ge bracht aan de kathedrale kerk te Haarlem, onder deskundige en aangename voorlich ting van den hoogeerw. heer F. Filbry, ple baan der kathedrale kerk. Te drie uur heette de voorzitter de tal rijke aanwezigen hartelijk welkom en zeide zich ten zeerste te verheugen in de groote opkomst der leden. Vervolgens wees spr. erop, dat het werk van de bouwvereenigingen nog steeds met groote moeilijkheden te kampen heeft. De voorz. betreurde het verder, dat de woning- vereenigignen teruggedrongen zijn tot den bouw van woningen voor opruiming van krotwoningen. Nadat nog enkele mededeelingen waren gedaan, werden de notulen der vorige ver gadering gelezen en onveranderd goedge keurd. Het financieel verslag over het afgeloo- pen jaar gaf aan inkomsten de volgende cijfers: kassaldo 1 Jan. 1937 617.36, ont vangsten 616.91, totaal f 1234.26. Wijl de uitgaven 616.90 bedroegen, bleef het vo rige kassaldo gehandhaafd. Aangezien de verificatie-commissie de boeken en be scheiden in orde had bevonden, werd de penningmeester voor zijn beheer onder dankzegging ^edeéchargeerd. De heer A. J, M. Angenent uit Haar lem bracht vervolgens het jaarverslag over 1937 uit. Hieruit stippen we allereerst aan, dat be treurd wordt, dat nog steeds zoo weinig nieuwe arbeiderswoningen worden ge bouwd. Pogingen zijn aangewend om verschil lende wor.ingbouwvereenigingen te bewe gen tot toetreding tot den bond, welke po gingen weinig succes opleverden. Aangesloten zijn thans 22 woningbouw verenigingen met 5214 woningen, in ex ploitatie, terwijl één woningbouwvereni ging bouwplannen in uitvoering heeft. Door bemiddeling van den bond werd in 1937 in Vlissingen een R.K. woningbouw vereniging opgericht. Verder bracht het jaarverslag in herin nering de tot geen resultaat geleid hebben de pogingen om te komen tot nauwere samenwerking met den Nationalen Wo ningraad. Den secretaris werd onder instemming dank gebracht voor zijn vele bemoeiingen. De begrooting voor 1938 werd in ont vangst en uitgaaf vastgesteld op een be drag van 348.50. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredende leden, de heeren J. J. Velt, Zaandag, H. Lombert, Leiden, bij ac clamatie werden herkozen, terwijl de heer J. J. Velt eveneens bij acclamatie tot voor zitter werd herkozen. De vereeniging „Goed Wonen" te Alk maar stelde vervolgens voor het instellen van een commissie teneinde te komen tot opheffing van de groote tekorten, waar mede verschillende vereenigingen te kam pen hebben, welk voorstel door den afge vaardigde van Alkmaar nader werd toege licht. Over dit voorstel werd uitvoerig van ge dachten gewisseld, waaruit duidelijk bleek, dat zeer vele bouwvereenigingen met ern stige moeilijkheden te kampen hebben, in het bijzonder die vereenigingen, welke in de oorlogsjaren huizen hebben gebouwd. Aangezien het bestuur geen bezwaren had tegen de instelling van zulk een com missie werden ter zitting benoemd „Goed Wonen" te Alkmaar, „St. Joseph" te Gou da en „St. Joseph" te Haarlem. Bij de rondvraag werden nog verschil lende aangelegenheden besproken, waarna sluiting der vergadering onder dank van den voorzitter volgde. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR Holly wocd-Hotel (Dick Po wel, Rose mary Lane). Een offer uit liefde. (Errol Flynn, Kay Francis). M'n man is detecti ve (Elissa Landi). Drie levende spoken. (Richard Arlen). Ik ben een dief (Ma ry Astor, Richard Cortez). Harold heeft pech. (Hall Leroy). Paljas. (Richard Tauber, Diana Na pier). De humane bruut (Victor Mc Laglen) Zeeduivels (Victor Mc Laglen, Preston Forster). De moord in Kamer 916. Speelfilm Dramatisch Amusement Komisch Sensatie Komisch Musical Spannend Sensatie. Sensatie. lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Zaterdag, W oens- dag 2 uur matinée. lederen avond 8.15 uur'. Zondag van 2-7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. lederen avond 8 uur Zondag van 47 en 811 uur. Za terdag en Woensdag 2 30 uur matinée. lederen avond 8 uur. Zondag om 2, 4.30 ei 8 uur. Matinée: Zaterdag, Woensdag en Donderdag 2 uur. lederen avond 8 uur. Zondag bovendien van 2 tot 7 uur. Matinée iederen werkdag om 2 uur. Goedgekeurd v volwassenen Goedgekeurd Toelaatbaar v. volwassenen Goedgekeurd v volwassenen

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9