De Ossche Marechaussée De verdediger van den minister aan het woord MAANDAG 27 JUNI 1938 DE LEÏDSCHE COURANT TWEEDE Bi AD - PAG. 7 LAWNTENNIS NED. LAWNTENNISBOND De uitslagen Prom. Ie klasse: HaarlemRhijnauwen 7—3. OvergangsklasseLeidenHil verheide 8—2. Derde klasse B.Z.W.: V.C.L.—Cocktail III 6—2. BESLISSINGSWEDSTRIJD V.C.L. I—Cocktail Hl 6—2 De overgespeelde promotie-wedstrijd is in een 62 nederlaag geëindigd. Hierbij moet echter in aanmerking genomen wor den, dat niet minder dan drie partijen door Cocktail cadeau werden gegeven, doordat het derde team dezen Zondag slechts over één speelster beschikte. Men stond dus voor de vrijwel hopelooze taak om alle 5 partijen te winnen. Toen in de heeren single na een spannende eerste set de V.C. L.-speler zich in de tweede set terugtrok, kwam de eenige dames-single, welke mej. v. Deventer, na twee matchpoints te heb ben verspeeld, op eervolle wijze verloor. Hiermede was de toch al minieme kans op een zege verkeken en de tweede heeren single ging dan ook snel verloren. Het zelfde lot onderging de eenige mixed-par tij. Slechts de heeren-dubbel bracht Cock tail nog een winstpuntje, na eerst enkele matchpoints in de tweede set te hebben overleefd. Dit was wel de aardigste partij zoowel door het interessante verloop als door het goede spel van alle vier spelers. De uitslagen zijn. P. v. OuterenA. Mes- schaert 68, 03 ret. D. MullerE. Vrolijk 63, 61. Mej. M. Sceurleermej. A. v. Deventer 75, 46, 86. P. v. Outeren en B. MüllerE. Vrolijk en A. Messchaert 6 2, 79, 36, mej. M. v. Wijk en B. Mül lermej. A. v. Deventer en A. Messchaert 6_3, 6—4. HET TENNISTOURNOOI TE WIMBLEDON. Het was warm, maar winderig Zaterdag tijdens de kampioenschappen te Wimble don. Het voor Nederland verheugendste feit is wel, dat Hughan en van Swol in het heerendubbelspel gewonnen hebben van de Engelschen Hovell en Sherwood, waardoor zij zich in de kwarteindstrijden hebben geplaatst. Weliswaar wonnen zij in drie sets, maar cadeau kregen zij den wedstrijd toch niet. In de eerste set boden de Engelschen harden tegenstand, zoodat onze landgenooten slechts met 75 kon den winnen. In de volgende set waren de Engelschen nergens, de Nederlandsche Da- visbekerdubbel sloot uitstekend, zoodat de Engelschen slechts 1 game konden win nen, maar in de derde set zetten zij nog eens extra de tanden op elkaar en na veel moeite werd het weer 75 voor de Neder landers. In het damesenkelspel kwam mej. Rollin Couquerque uit tegen de geplaatste speel ster mej. Peggy Scriven. De Engelsche speelster bleek te sterk voor onze landge- noote, hoe zij zich ook weerde. Mej. Scri ven won met 62 63. In het gemengd dubbelspel kon slechts een gemengd Nederlandsche overwinning worden bevochten. Het was mej. Rollin Couquerque, die met den Zwitserschen Davisbekerspeler Fisher een dubbel vormt, die een groot aandeel had in de overwin ning op het Engelsche paar mej. Durlac en Ritchie. In de eerste set was de Neder- landsch-Zwitsersche combinatie flink in de meerderheid, maar in de volgende set boden de Engelschen taaien tegenstand, zoodat deze in 75 eindigde. Van Swol kwam met mej. Paterson te gen het sterke Australisch-Fransche ge plaatste paar mej. Wynne-Boussus uit. In de eerste set ging het aanvankelijk gelijk op, vooral de uitstekende services en harde drives van Van Swol scoorden menig punt, maar de tegenstanders herstelden zich en met een 64, 6—2 overwinning speel den mej. Wynne en Bousseus zich in de volgende ronde. Ook Hughan en het dappere Chineesche meisje Gem Hoahing troffen het niet, wat betreft de sterkte van him tegenstanders. Mej. Helen Wills vormde met Borotra een hecht en sterk dubbel, waartegen de Ne- derlandsch-Chineesche combinatie alleen in de eerste ronde vermocht weerstand te bieden. Het Amerikaansch-Fransche dub bel moest zich duchtig inspannen, om het enthousiaste spel van het donkere tweetal de baas te blijven, maar in de tweede set was het uit met den tegenstand. De cij fers waren 64, 61. De kwarteindstrijden in het heerenen kelspel werden ook bekend. De Schotsche speler Mc Phail, die in de eere ronde van het heeren-enkelspel van Swol uitgescha keld had, kwam tegen den geplaatsten spe ler Menzel uit. Na twee sets was de stand 6—8 9—7 toen gaf Menzel de partij ge wonnen en trok zich wegens een verstuik ten enkel terug. De jeugdige Tsjech Cejnar speelde zich in de kwarteindstrijden door een overwin ning op den geplaatsten Chineeschen spe ler Kho Sin Kie. In het heerendubbelspel slaagden de Engelschen Hughes en Wilde er in het ge plaatste Zuid-Slavische dubbel Mitic en Puncec door een 8—6, 6—2, 6—4 overwin ning uit te schakelen. DE WEDSTRIJD NEDERLAND— BELGIE. De Belgische ploeg. De Belgische L. T. B. heeft voor den wedstrijd tegen Nederland (de 24e tus- schen beide landen) een sterke ploeg sa mengesteld, die vrijwel geheel dezelfde is als die, welke vorig jaar de onze met 23II te Westende versloeg. Er zijn twee ver schillen: Lacroix bepaalt zich, in verband met kort ingetreden herstel van een ziekte, tot de beide dubbelspelen, daartegenover staat dat de bekende Belgische internatio nale, mevrouw De Meulemeester, weer van de partij is. Alle spelers van de Bel gische ploeg voor den Davis Cup (die de halve finales van de Europeesche zone bereikt heeft) zijn van de partij. De wed strijd wordt Zaterdag en Zondag 2 en 3 Juli te Noordwijk gespeeld. De samenstelling van de ploeg is als volgt: Heeren-enkelspelen: 1. Naeyaart, 2. Geelhand, 3. de Borman, 4. Moreau, 5. van den Eijnde, 6. Delire, 7. Peten, 8. Ewbank. Reserve Borin. Dames-enkelspelen: 1. mevr. de Meule meester, 2. mej. de Borman, 3. mej. Solé, 4 mej. Hoyaux. Reserve: mej. Dumonceau. Heeren dubbelspelen: 1. Lacroixde Borman; 2. Geelhandv. d. Eijnde; 3. Mo reauDelire; 4. NaeyaertBorin. Reserve: EwbankPeeten. Damesdubbelspelen: 1. mevr. de Meule meestermej. de Borman; 2. mej. Solé mej. Hojaux. Reserve: mej. Dumonceau. Gemengd dubbelspelen: 1. mevr. de MeulemeesterLacroix; 2. mej. de Bor man—de Borman; mej. DumonceauGeel hand; 4. mej. SoléMortau. Reserve: mej. Hoyauxvan den Eijnde. ATHLETTEK NIEUW WERELDRECORD HOOG.- SPRINGEN DAMES. Mej. Ratjen brengt het op 1.66 m. Tijdens de athletiekkampioenschappen van Neder-Saksen te Göttingen is de Duitsche athlete, Dora Ratjen, erin ge slaagd, het wereld- en Europeesch record hoogspringen met aanloop op haar naam te brengen met een hoogte van 1.66 m. Het oude wereldrecord stond met een hoog te van 1.65 m. op naam van de Ameri- kaansche dames mej. Shiley en mej. Di- drikson, gevestigd tijdens de Olympische Spelen 1932 te Los Angeles en van Dora Ratjen zelf, gevestigd op 4 Juli 1937 te Krefeld. DE G. A. C.-COMPETITIE. Zaterdagmiddag en Zondag werkte de Goudsche Athletiek Commissie op het Olympisch-terrein, haar tweeden en laat- sten competitiedag af. Ook ditmaal had den de wedstrijden een vlot en sportief ver loop. Bij de prestaties waren eenige op vallend goede, terwijl over het algemeen de verrichtingen stellig bevredigend ge noemd mogen worden. De beste prestaties waren: Heeren: Klasse I: Speerwerpen: 1. F. Hooymeyer (Olympia) 38.05 M., 2. W. v. d. Wolff (V. A. C.) 34.11 M., 3. P. Hertog (V. A. V.) 32.40 M. 100 M. hardoopen: 1. J. Verkerk (A. A. V '36) 11.4 sec., 2. J. Kuil en P. Hertog (V. A. C.) 11.5 sec, 3. W. v. Tuyl (A. A. V. '36) en B. Wirtz (V. A. C.) 11.7 sec. Hoogspringen: 1. A. Gravesteyn (Olym pia) en H. C. Heineman (V. A. C.) 1.55 M., 2. J. Kuil {V. A. C.) 1.50 M., 3. J: Zaal (A. A. V. '36) 1.45 M. 400 M. hardloopen: 1. B. Hagendijk (Olympia) 65.2 sec., 2. A. Sampimon (Al- phia) 57 sec., 3. C. v. Dijk (Achilles) 57.1 sec. 800 M. hardoopen: 1. A. Gravesteyn (Olympia) 2 min. 17 sec., 2. C. Prook (Al- phia) 2 min. 24.9 sec. Vèrspringen: 1. J. Verkerk (A. A. V. '36) 6.22 M., 2. K. Eikelenboom (Achilles) 5.92 M., 3. J. v. Kesteren en W. v. d. Wolff (V. A. C.) 5.80 M. Kogelstooten: 1. A. S. Boot (Achilles) 1C.47 M., 2. C. v. Dijk (Achiles) 10.31 M., 3. D. Boot (Achilels) 10.31 M. Estafette: 1. A. A. V. '36 46.6 sec., Veres et Celeritas 47 sec., 3. Olympia 47.2 sec. Heeren klasse 2. Speerwerpen: 1. A. Bos (VAC) 31.30 M.), 2 C. L. Kroon (Olympia) 29.40 M. 100 M. hardloopen: 1. W. v. Tol (VAC) 12.3 sec.; 2. C. Zeelhorst (VAC) 12.4 sec., 3. C. Blok (VAC) 12.7 sec. Hoogspringen: 1. de Jager (VAC) 1.50 M., 2. C. Blok (VAC) 1.45 M., 3. L. A. Swets (Olympia) en J. v. d. Heuvel (VAC) I.40 M. 400 M. hardloopen: 1. J. v. d. Heuvel (VAC) 56 sêc., 2. M. Novak (Achilles) 64.8 sec. 800 M. hardloopen: 1. W. v. Hoof (Achü- les) 2 min. 10,1 sec., 2. D. Hey (Achilels) en A. de Ruyter (VAC) 2 min. 12,2 sec., 3. J. de Jong (Achilles) 2 min. 13,3 sec. Vèrspringen: 1. M. J. Schouten (Achilles) 5.34 M., 2. A. Bos (VAC) 5.28 M.), 3. J. de Jong en W. v. Hoof (Achilles) 5.23 M. Kogelstooten: 1. W. Janknegt (Achilles) II.37 M., 2. A. Slappendel (Olympia) 10.56 M., 3. M. Novak (Achilles) 10.35 M. Estafette: 1. Olympia 50 sec., 2. Achilles II 51 sec., 3. Veres et Celeritas ni 52.6 Dames. Speerwerpen: 1. A. Happel (Achilles) 22.20 M., 2. B. Bouthoorn (Al- phia) 16.88 M., 3. A. v. d. Bijl (Achilles) 16.16 M. 100 M. Hardloopen: 1. C. Costerus (Al- phia) en T. Hey (Achilles) 14.4 sec., 2. A. Bouthoorn (Alphia) 14,7 sec., 3. H. Bout hoorn (Alphia) 15 sec. Hoogspringen: 1. A. v. d. Bijl (Achilles) 1.30 M., 2. L. Vervoort (VAC) 1.25 M., 3. M. Bouthoorn (Alphia) 1.20 M. Vèrspringen: 1. G. Rook (Achilles) 3.D8 M., 2. C. Costerus (Alphia) 3.94, 3. A. Bout hoorn (Alphia) 3.91 M. Kogelstooten: 1. M. Bouthoorn (Alrihia) 9.67 M., 2. T. Hey (Achilles) 9.02 M.. 3. A. Bouthoorn (Alphia) 8.52 M. Estafette: 1. Alphia 61 sec., 2. Achilles 61.1 sec. Junioren (jongens): 80 M. hardloopen: 1. M. Louwenburg (Olympia) en A. Pierot (MSV) 10 sec., 2. J. Stalenberg (MSV) 10,1 sec., 3. W. Bom (Olympia) 10,9 sec. Vèrspringen: 1. A. Pierot (MSV) 5.75 M. 2. J. Stalenberg (MIV) 5.36 M., 3. M. Lou- werenburg (Olympia)) 5.13 M. Kogelstooten: 1. Pierot (MIV) 13.72 M., 2. H. Klomp (VAC) 12.75 M., 3. W. Bom (Olympia) 12.02 sec. 4 x 80 M. Estafette: 1. Veres et Cel. 44.9 sec. Buiten mededinging: Olympia (met 2 loopers) 40.9 sec. Junioren (meisjes): 80 M. hardloopen: 1. S. v. d. Meer (VAC) 12 sec. 2. B. v. d. Bovenkamp (VAC) 12.2 sec., 3. R. Gom- pers (VAC) 12.5 sec. Verspringen: 1. S. v. d. Meer (VAC) 4,28 M., 2. B. v. d. Bovenkamj (VAC) 3.84 M., 3. N. v. d. Ban (VAC), 3.73 M. Kogelstooten: 1. W. de Jong (VAC) 10.20 M. 2. A. v. d. Ham (VAC) 10.07 M., 3. S. v. d. Meer (VAC) 9.53 M. Etafette 4x80 M.: 1. Veres et Cel. 1. 47.9 sec. 2. Veres et Cel. 2. 53.4 sec. WIELRENNEN „NIEUW SWIFT". In de jl. Zaterdag gehouden Ronde van Zaandam, waarin 66 deelnemers uitkwa men, namen een tweetal Nieuw Swift le den deel nl. W. Rijsbergen en B. Lode wij ks Het lid Rijsbergen kwam tijdens den wedstrijd te vallen, zoodat hij uitgescha keld werd. In het laatste deel van den wedstrijd wist er een te ontsnappen nl. Blanken, die dan ook de overwinning wist te behalen. De sprint van het peloton werd op voorbeeldige wijze gewonnen door de Leidenaar Bert Lode wij ks, die juist C. de Groot achter zich wist te houden. In de Ronde van den Bosch bezette het Nieuw Swift lid R. Riethoven bij de ama teurs en onafhankelijken de tiende plaats. a.s. Dinsdag zullen in verband met de te houden Ronde van Oude Wetering geen teamwedstrijden worden gehouden. PAARDENSPORT DRAVERIJEN OP „WOUDENSTEIN". De gisteren gehouden draverijen hadden den volgenden uitslag: R.-prijs. Heatprij- zendraverij 3e en 4e klasse. 1. Auguste Nor ton. Afstand 1600 M. 1.37 2/5 eig. stal Hol- landia. S.-prijs. Heathandicapdraverij le klasse. Afstand 1620 M. 1. Baronesse Hollo 1.25 2/5 eig. de heer M. van Dam te Rotterdam. T.-prijs. Hendicapdraverij 2e en 3e klasse. Afstand 2900 M. 1. Young Henriot. 1.29 4/5 eig. de heer J. de Vlieger te Nieuw Ven nep. U-prijs draverij „A". Kortebaandraverij. Voor alle in Nederland geregistreerde paarden. Aangespannen te rijden in series. 1. Aura 5 750 M. in 1 min. 1/5 sec., eige naar J. Haan Jzn. Draverij „B". Voor alle paarden die in draverij „A" gestart zijn, behalve de win- r. 1. Nora Scott, eig. J. Vrij landt 760 M. in 1 min. 5 1/5 sec. POSTDUIVEN. „De Vriendenclub" (Leiden). Gehouden Rayonvlucht vanaf St. Dizier. Astand pl.m; 396 K.M. De duiven werden 5 30 uur met kalmen Noorden wind in vrij heid gesteld en men meldde ons dat de wind te Hilversum Zuid-West was. Voor de tusschenvluchten bestaat hier in Leiden nooit veel animo zoo was het ook met deze vlucht gesteld. De uitslag is als volgt: G. A. L. v. d. Reijden 1, 10, 14, 15, 16. W. de Mair 2, Chr. v. d. Pluym 3, 4, 6, 9, 11, S. N. van Leeuwen 5 en 12, C. Vlaardingerbroek 7 en 13, F. Hofman 8. De 1ste duif werd ge- canstateerd om 11 uur 47 minuten en had den afstand gevlogen met een snelheid van 1051 meter per minuut. Dinsdagavond inkorven voor St. Etien- ne. Afstand 748 K.M. Donderdagavond bespreking jonge dui venvluchten voor de stations binnen- en buitenland daar a.s. Zaterdagavond voor Delft wordt ingekorfd van 19 tot 19.30 uur. „Het Oosten" (Leiden). Wedvlucht vanaf Vierzon op Vrijdag 24 Juni '38. In concours 52 vogels, welke in vrijheid werden gesteld om 5.30 uur v.m. met Z.-O. wind, later Z.-West Afstand der resp. hokken 575577 K.M. De le vogel werd geconstateerd om 2.20.40 en maakte een gemid. snelheid van 1084.45 M. per minuut. De laatste pun tentellende vogel om 3.53.59 met 921.46 M. p. minuut. De uitslag is als volgt: Geel 1, 2, 4, 7, 13, 17; v. Duuren 3, 5; Cossee 6, 10, 15; Jonk 8; Hout- hoff 9, 16; v. Gennip 11; Alting 12, 14. Hedenavond inkorven jonge vogels, af richting Rijswijk Z.-H. LUCHTVAART AMY JOHNSON HEEFT EEN ONGELUK. De aviatrice Amy Johnson is gisteren tijdens een vliegfeest te Walsall met een zweefvliegtuig neergestort. Zij werd on gedeerd uit de wrakstukken gehaald. Voor het Ambtenaren gerecht EEN RETOURTJE NAAR KAIRO. De F. H. 200 Condor gestart. Vannacht te kwart over twaalf is het viermotorige groote verkeersvliegtuig F.H. 200 Condor te Berlijn gestart voor een vlucht naar Kairo. Het toestel wordt van avond laat weer te Berlijn terug verwacht. Behalve de uit vier personen bestaande bemanning, kan het vliegtuig 26 passagiers vervoeren. Het toestel is een geheel metalen laag- dekker en kan op 3000 meter hoogte een snelheid van 430 km. per uur bereiken. Zelfs wanneer drie van de vier motoren zouden weigeren is het nog mogelijk een 1 veilige landing uit te voeren. Nadat Zaterdag de besloten zitting van bet Ambtenarengerecht had geduurd tot kwart over twaalf, werd de openbare zit ting heropend. Mr. James zet zijn pleidooi voort. Pleiter eindigde zijn pleidooi als volgt: Het gerecht zal het beroepen besluit nie tig moeten verklaren als zijnde in strijd met de wettelijke voorschriften, meer in het bijzonder met art. 141 van het Wetboek van Strafvordering. Het gerecht zal in het ondenkbare geval, dat het tot een andere beslissing komt, het besluit moeten nietig verklaren op grond van het kennelijk gebruik maken van een bevoegdheid anders dan tot de doeleinden, waarvoor die bevoegdheid is gegeven. Want indien er al ooit sprake is geweest van een abnormale, onwettige activiteits ontplooiing der administratie, van een on redelijk gebruik harer bevoegdheid, dai is het wel in deze zaak, waarin willens en wetens zonder behoorlijk onderzoek naar feiten, welke grondslag vormden voor die beslissing, een zoo verstrekkende en on*- eerende maatregel is genomen als is de ontneming van de door de wet gedragen opsporingsbevoegdheid aan een opsporings ambtenaar. De brigade-Oss zoekt slechts recht. Tot dusver heeft zij moeten zwijgen en zij zol dit blijven doen. Dat het Ambtenarengerecht te 's-Graven- fcage, rechtdoende in militaire ambtenaren zaken, thans voor haar spreke. De zitting werd hierna geschorst tot kwart over twee. Vertegenwoordiger van den minister aan het woord. In de middagzitting heeft de vertegen woordiger van den minister, mr. P. Meyes, zijn pleidooi gehouden. Pleiter heeft met groote belangstelling het pleidooi van mr. James aangehoord, dat op zoo overtuigende wijze werd voorgedra gen. Toch kon pleiter zich met de strek king daarvan niet vereenigen, al heeft hij waardeering voor de wijze, waarop het pleidooi is opgebouwd. Dat de klagers zich gegriefd achten, kan pleiter respecteeren, doch hij wenscht op ie merken, dat bij den minister niet heeft voorgezeten om de klagers noodeloos pijn lijk te treffen of hun leed te berokkenen. Beteekenis van de wettelijke maatregelen. Vervolgens gaat pleiter na de beteekenis van de wettelijke maatregelen. In dit ver band geeft pleiter toe, dat de bepaling van art. 141 tweede lid wetboek van strafvor dering niet geheel duidelijk is, gezien ook de strekking welke prof. van Bemmelen daaraan gegeven heeft. Naar pleiters meening geeft dit artikel echter aan de opsporingsambtenaren geens zins het recht om maar te gaan opsporen wat zij goeddunken en kan hier wel dege lijk worden ingegrepen. Natuurlijk is aan dat ingrijpen een grens, maar waar deze ligt staat op zichzelf niet vast. Men moet dan ook niet a priori aan nemen, dat die grens daar zou zijn, waar de tegenpleiter haar wil zien gelegd. Over dit artikel is nog geen beslissing van den hoogsten rechter, doch pleiter meent, dat ten deze wel eenige waarde kan wor den toegekend aan de interpretatie van den minister. Het advies van prof. van Bemmelen heeft pleiter heelemaal niet overtuigd van de juistheid van het daarin opgenomen betoog, dat de genomen maatregel onwettig zou zijn. Natuurlijk mag de minister geen bevelen geven, welke in strijd zijn met de wet, doch pleiter kan niet inzien, dat er strijd met ue wet zou zijn, als de minister maatrege len neemt, ten einde een goede uitvoering van de taak, welke aan de opsporings ambtenaren is opgedragen, te verzekeren. En wanneer die taak niet op de juiste wijze wordt uitgevoerd, moet toch zeer zeker de bevoegdheid aanwezig zijn, om daarbij in te grijpen. Wat de aan den maatregel ten grondslag dienende zaken betreft, kan pleiter voor een groot deel verwijzen naar de contra-memo rie en naar het betoog van den procureur- generaal. Waarop de beslissing van den minister berust. Pleiter zet voorts uiteen, dat de beslissing van den minister berust op tal van dossiers van zaken der brigade, in welke dossiers zooveel fouten voorkwamen, dat een maat regel niet achterwege kon blijven. Voorts is de beslissing gegrond op uitgebrachte rap porten. De houding van de marechaus see-officieren tegenover den Procureur- Generaal. Wat de verhouding van den procureur- generaal en de marechaussee betreft, zegt pleiter, de slechte verhouding tusschen de officieren en den procureur-generaal te be treuren, en hij is van oordeel, dat tenge volge van die verhouding waarschijnlijk bij de wachtmeesters niet dat vertrouwen bestond in den procureur-generaal, dat ge- wenscht en noodzakelijk is. Het valt in hooge mate te betreuren, dat de officieren riet voldoende het gezag van den procu reur-generaal hebben willen erkennen. Pleiter wijst er voorts op, dat de brigade zich niets heeft aangetrokken van de order van 15 November, waarbij haar de opspo ringsbevoegdheid in gemeentezaken werd ontnomen. Men beroept er zich wel op, dat deze order niet zou zijn doorgedrongen, maar zulks kan pleiter na de zeer positieve verklaring van mr. van den Burg ten deze niet aannemen. Uitdrukkelijk constateert pleiter dat ook na de hier gehouden getuigenverhooren is komen vast te staan, dat de grieven waar op de genomen maatregelen berusten, on veranderd en vooral wat de hoofdzaken be treft, kunnen worden gehandhaafd. Er zijn hier groote tactische fouten be gaan, welke volkomen een ingrijpen wet tigden. Mr. Meyes over de individueele zaken. "V Over de indnidueele zaken kan pleiter heel kort zijn. Bij de werkverschaffing was ir. het geheel niet iets zoodanigs gebeurd, dat het optreden hier van de marechaussee rechtvaardigt, terwijl bovendien reeds het gemeentebestuur een omvangrijk onder zoek had ingesteld. Door haar inmenging in deze zaak heeft de marechaussee groot wantrouwen in het gemeentelijk beleid ge toond, en, zooals uit den geheelen gang van zaken is gebleken, volkomen ten onrechte. Wat de zaak van van der Hoven betreft, heeft pleiter bij lezing van de dossiers zich met groote verwondering en verbazing af- gevraag, hoe het in Nederland mogelijk was en oirbaar was, dat iemand op zoo lichtvaardige gronden is gearresteerd en ingesloten. Uit het dossier blijkt duidelijk een groot gemis aan onderkenning van het begrip strafbare feiten en een volkomen gebrek aan inzicht in tal van zaken. De vasthouding van den kruidenier B is volgens pleiter niet goed te praten en is zeer zeker niet overeenkomstig de strek king van de wet. Wat de mishandeling van de Wolf be treft, moet pleiter erkennen, dat door de vitdrukkelijke verklaringen van majoor \an Everdingen de aanwijzingen, als zou de marechaussee de Wolf hebben mishandeld veel zwakker zijn geworden. En dit vindt pleiter verheugend voor de marechaussee. Generaal Zeeman, Achtte de «minister, toen hij den bewusten maatregel nam, de wachtmeesters verder ongeschikt voor de opsporingstaak? Mr. Meyes: zoover ging de meening van den minister niet. Generaal Zeeman: Was voor de bekende conferentie bij den minister van justitie reeds overleg gepleegd met den minister van defensie over de overplaatsing? Mr. Meyes antwoordt bevestigend. Generaal Zeeman: Waarom is de order, waarbij de opsporingsbevoegdheid in ge meentezaken is ingetrokken, niet tevens doorgezonden aan de militaire chefs, dan was verwarring voorkomen. Mr. Meyes zegt niet te weten, waarom dit niet is geschied. De president bepaalt hierna de uitspraak in alle zaken op 16 Juli a.s. De klacht tegen de overplaatsing. Vervolgens zijn aan de orde de klachten van de wachtmeesters tegen den inspecteur van het wapen der marechaussee, kolonel van Selm, inzake het besluit van hun over- Mr. James acht deze overplaatsing even min wettig, omdat zij gegrond is op het be sluit tot intrekking van de opsporingsbe voegdheid, tot het nemen van welk besluit c'e minister niet bevoegd was. Pleiter merkt op, dat de contra-memorie in deze zaak een erkenning is van het feit, dat in deze overhaast en zonder voldoende c verleg met en toestemming van den mi- ris ter van defensie is gehandeld. Kolonel van Selm refereert zich in hoofd zaak aan zijn contra-memorie. Hij deelt voorts mede, dat hij zich in be wogen toestand naar den minister van justi tie heeft begeven, omdat hij zich voor God en zijn geweten er niet mede kon vereeni gen, dat zijn menschen op een dergelijk wijze uit Oss zouden worden gehaald. Spr. deelt voorts mede, dat op 5 April de minister van defensie nog tegen hem gezegd heeft: geen overplaatsingen, alleen voor bereidingen. Op 6 April echter is de op dracht afgekomen bm een voorstel tot over plaatsing te doen, van den kop direct en de overigen drie weken later. Ook in deze zaak bepaalt de president de uitspraak op 16 Juli. Tegen half vijf werd hierop de zitting ge sloten. Leest met aandacht de advertenties In Uw Dagblad!

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7