5PORT 5PEL De Olympische Dag was druk bezocht Prins Bernhard gaf van zijn belang stelling blijk. Het Ned. Indisch tegenpartij voor elftal was geen de Oranjeploeg MAANDAG 27 JUNI 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Buvoeosel Osendarp, luit. de Bruine en Loaiti winnaars bij de persoonlijke nummers De Olympische dag is ook dit jaar uit nemend geslaagd. Van half twee tot zes uur werd in het stadion te Amsterdam, waar meer dan 45.000 toeschouwers aan wezig waren, een programma afgewerkt, dat boeide door variatie en goede sport. Organisatorisch ontbrak er, hoe kan het anders onder leiding van Karei Lotsy, weinig of niets aan. De weersomstandig heden lieten niets te wenschen over en de dichtbevolkte tribunes boden met haar talrijke in zomertoiletjes gestoken dames een fleurigen opgewekten aanblik. Een bijzondere noot werd aan dezen dag verleend door de aanwezigheid van Prins Bernhard. Z. K. H. kwam kort voor den aanvang van den voetbalwedstrijd Neder- land-Nederlandsch Indië en bleef verder tot het slot, waarbij de prins, een paarden liefhebber bij uitstek, vooral het spring concours van de Nederlandsche en Indi sche ruiters, met groote interesse volgde. Voor den aanvang van de tweede helft van den voetbalwedstrijd had de prins zich op het beton van de wielerbaan voor de eeretribune, de spelers van beide ploe gen laten voorstellen. Z. K. H. onderhield zich vervolgens enkele oogenblikken met de beide aanvoerders van de elftallen, in een prettig ongedwongen samenzijn. Het programma opende ditmaal met een massademonstratie van ongeveer 1600 tunrsters van K.N.G.V. vereenigingen uit Noord-Holland. Toen de meisjes in haar kleurige kleedij op het groene veld ston den opgesteld en de muziek de K.L.M.- marsch liet hooren ontwikkelde zich voor de tienduizenden toeschouwers een prach tig tafreel van harmonische bewegingen, vrije oefeningen in modernen stijl, wel ke zonder fouten werden uitgevoerd. Hier was nu eens niet het individu aap het woord, maar werd het publiek onthaald op een massa demonstratie, welke zoo overduideijk bewees, hoe aantrekkelijk ook deze tak der lichamelijke ontwikke ling voor de. toeschouwers kan zijn. Het was een nummer,, dat insloeg, getuige ook het donderend applaus na afloop. Voor de zesde maal is thans deze olympische dag gehouden en voor den eersten keer stond er een turndemonstratie op het program ma. DE ATHLETIEKWEDSTRIJDEN. Osendarp wint van Strandberg. Van de atletiekwedstrijden was het treffen tusschen Osendarp en den Zweed Strandberg op de 100 meter natuurlijk het belangrijkste. Beiden hadden zich uit de series gemakkellijk voor den eindstrijd ge plaatst In de finale bleek, dat Osendarp op het oogenblik beter in vorm is dan de Zweed. Reeds na vijftig meter had de Trekvogelman een dergelijken voorsprong, dat hij van de zege zeker was. Met dui delijk verschil ging Osendarp als eerste door de finish. Voor hem werd 10,5 sec. ge noteerd, waarbij men rekening moet hou den met het feit, dat de loopers vrij ster ken wind achter hadden. Voor Strandberg werd een tijd van 10,6 opgegeven. O.i. is Standberg op het oogen- bilk nog niet in grooten vorm. Eerst op de laatste 25 meter liep hij vol uit, daarvóór deed zijn oopen wat krampachtig en stroef aan. Op de 800 meter liep Bouman van scratch, terwijl zijn concurrenten allen een voorgift hadden, varieerend van 10 tot 50 meter. Bouman en de Haarlemmer Herfst gingen precies gelijk door de fi nish. Voor beiden werd 1 min. 54,4 sec. genoteerd, doch de Haarlemmer had 30 meter voorgift gekregen. Bouman had het Nederlandsch record, dat op zijn eigen naam staat, dus geëvenaard. Hetzelfde geschiedde op de 1500 meter. Petit kon wqgens een blessure niet uitko men, zoodat de Ruyter het alleen tegen de andere loopers moest opnemen. Zijn te genstanders hadden een voorgift van 40 tot 90 meter. De Ruyter slaagde er in al zijn tegenstanders te passeeren, met uit zondering van Kalkman, die 40 meter voorsprong had gekregen. Hem kon de Quickman niet meer inhalen. Kalkman noteerde 3 min. 57 sec. tegen de Ruyter 4 min. 0,4 sec., waarmede de laatste zijn re cord dus evenaarde. Bij de dames won Fanny Koen gemak kelijk de 100 meter, terwijl de eeuwige ri valen in het hordennummer, de dames ter Braake en Doorgeest elkaar ook nu niets toegaven en gelijk door de finish gingen. De uitslagen luiden: 100 M.: 1. Osendarp, 10,5 sec., 2. Standberg 10,6 sec., 3. Van Beveren 10,7 sec., 4. 'H. Baum- garten, 5. K. Baumgarten, 6. van Geen huizen. 100 M. dames: 1. F. Koen 12,2 sec., 2. K. ter Braake 12,5 sec., 3. A. de Vries, 12,6 sec. 800 M met voorgift: 1. M. Herfst (Haar- em) 30 meter, 1 min. 54,4 sec., 2. S. Bou man (A.A.C.) 1 min. 54,4 sec., Scratch. 3. S. Woltjer (Groningen) 30 meter 1 min. 56 sec. 4. A. ten Cate (Holland Leiden) 35 meter. 1500 M. met voorgift: 1. H. Kalkman 40 meter (Trekvogels 3 min. 57 sec., 2. F. A. de Ruyter (Quick) Scratch 4 min. 0,4 sec., 3. P. van Rijn, 55 meter (Trekvogels) 4 min. 0,6 sec., 4. H. Plieger 90 meter (A. V. 1923). 4 X 100 M. Estafette dames: 1. A.D.A. 50,5 sec. 2. Gem. Ploeg, 52,2 sec. 3. Haar- emsche comb. 52,2 sec. 4 x 100 M. estafette heeren: 1. Trekvo gels Den Haag, 42,8 sec. 2. A.V.' 1923 (met Z. K. H. Prins Bernhard gaf tijdens de sportwedstrijden op den Olympischen Dag in het Amsterdamsch stadion blijk van Zijn hooge belangstelling en liet de spelers van den voetbalwedstrijd NederlandN ed. Indië aan zich voorstellen. Strandberg) 43 sec. 3. A.A.C., 43.1 sec. 80 M. hordenloop dames finale: 1. en 2. A. Doorgeest en K. ter Braake (beiden A.D.A.) beiden 12;2 sec. 3. N. van Baaien Blanken (Sagitta) 13, 1 sec. Moge het al zijn, dat van den voetbal wedstrijd NederlandNederlandsch Indië een bijzondere bekoring uitging, omdat voor het eerst een vertegenwoordigend In disch elftal hier speelde, spanning heeft deze ontmoeting zeker geen oogenblik ge bracht. Het krachtsverschil was zóó groot, dat vrijwel onmiddellijk na den aanvang vaststond, dat het Nederlandsche elftal zelf kon vaststellen, met hoeveel doelpunten verschil het wilde winnen. En dan rijst de vraag: hoe kan het, dat dit Indisch elftal in Reims slechts met zes doelpunten van Hongarije heeft verloren? Het wil ons voorkomen, dat de ploeg slech ter heeft gespeeld dan in het tournooi om het wereldkampioenschap. Toen zagen we toch een spel, dat naast al zijn gebreken ook eenige kwaliteiten had; felheid, durf. Die felheid leek dezen middag te ontbre ken: ook van den kant der Indiërs was het wat men noemt een makke wedstrijd. En verder werd onze indruk bevestigd, dat de ploeg van overzee veel te weinig ervaring heeft, eigenlijk in het geheel geen erva ring. Evenals tegen de Hongaren, namen de Indiërs nu weer al te vaak tegenover het aanvalsspel der Nederlandsche voor hoede een afwachtende houding aan: zij za ten den Nederlanders niet geneog op den huid en maakten hun het scoren zoo wel wat al te gemakkelijk. Vlug waren ze en lenig, ongetwijfeld, maar tegen de techni sche meerderheid der Nederlanders woog dat toch niet op. Op het combinatiespel van de voorhoede van het moederland had de koloniale verdediging niet veel vat. Daar kwam nog bij de groote handicap der In diërs, die door hun geringe lengte bij het koppen naar een hoogen bal steeds het loodje moesten leggen. Van hun lichtheid hebben de Indiërs niet veel last gehad, om dat het Nederlandsche elftal daarop niet speculeerde en trouwens van zijn grooter lichaamsgewicht geen gebruik behoefde te maken. In de Indische verdediging was Mo Heng weer en zwakke plek, evenals te Reims. Wel maakte hij af en toe spectaculaire sprongen, maar hij is te klein om zijn doel op behoorlijke wijze te beveiligen en bo vendien is zijn stoppen lang niet altijd safe. Samuels, die tegen Hongarije zoo'n goeden wedstrijd speelde, deed ook nu aar dige dingen, maar hij viel toch niet erg op. Hetzelfde moet eigenlijk van de geheele middenlinie gezegd worden. In de voorhoe de was Pattiwael de beste man; hij kon een aanval aardig opzetten en ook wel eens door de verdediging dringen; met Taihuttu speelde hij soms verdienstelijk samen. Zo mers was een sterke middenvoor en de linksbuiten, Hong Djien, de man die juist nogal eens een kans kreeg, miste herhaal delijk. Dan was Soedarmadji beter. En het groote gebrek van deze voorhoede is, dat zij geen schot heeft. Vrijwel geen hard schot heeft van Male te verwerken ge kregen. Het is duidelijk, dat ten aanzien van het Nederlandsch elftal uit dezen wedstrijd geen vergelijkingen gemaakt kunnen wor den. De ploeg ondervond te weinig tegen stand, behoefde zich niet al te erg in te spannen en in een ontmoeting als deze is iedere speler zijn plaats waard. Toch kan van enkele debutanten gezegd worden, dat zij een gunstige entree hebben gemaakt. Dat geldt voor Drager en Dumortier. Drager heeft boven Wels voor, dat hij niet tegen een stevigen back aan het kortste eind trekt, en in de ontmoeting van gis termiddag heeft hij uitstekend werk laten zien. Zijn voorzetten waren vaak zeer goed. Dumortier leek ons een zeer bruikbare middenvoor. Hij stelde zich goed op en was goed op schot. Van de Vroet en Linssen, die tegen de Indiërs wel voldeden, kan niet gezegd worden, wat zij tegen een sterkeren tegenstander zouden presteeren. De Nederlandsche ploeg nam het reeds van den aanvang af vrij kalm op. En Hong Djien had daarvan gebruik kunnen ma ken, toen hij vrij voor doel kwam te staan: hij schoot echter naast. Het publiek, dat den Indiërs den steun van zijn sympathie gaf, hief na tien minuten een luid ge juich aan, toén de bal in het Nederlandsche doel zeilde. Maar een der Indiërs had van Male den bal op ongeoorloofde wijze uit de handen getrapt en het doelpunt was dus niet geldig. Na dertien minuten kwam het eerste deel van den doelpuntenregen: eerst scoorde van Spaendonck, na keurig samenspel tusschen Drager en Dumortier, daarna schoot Linssen den bal in het net en vier minuten na het eerste doelpunt kopte Dumortier in, toen de Indische ver dediging zich verkeerd opstelde. Zoo was het in korten tijd 3—0 geworden en toen wist men ook al, dat het krachtsverschil te groot was. Dumortier was de man, die het grootste aantal doelpunten op zijn naam zou bren gen. Tweemaal nog voor de rust kopte hij uit een hoekschop den bal in het Indische doel, zoodat Nederland na 25 minuten een 5o voorsprong had. Een tijdlang paste de Indische verdediging toen met eenig succes den buitenspel val toe; de ploeg be ging echter weer een fout door te hoog te spelen. Niettemin smaakten de gasten het genoegen in deze periode twee doelpun ten te maken, die door het publiek even luide werden toegejuicht, alsof het Neder landsche doelpunten bij voorbeeld tegen België betrof! Zes minuten voor de rust scoorde Taihuttu bij een goeden aanval op een voorzet van links en in de laatste mi nuut nam Pattiwael een vrijen schop op den hoek van het strafschopgebied zoo goed, dat de bal in den bovenhoek van het doel ver dween. Zoo kwam de rust met 52. Na de hervatting vertoonde het spel het- DE WIELERWEDSTRIJDEN. Loatti winnaar sprint. De wielerwedstrijden waren, evenals de athletieknummers, voor de eerste maal internationaal. Twee buitenlandsche ren ners hadden een uitnoodiging ontvangen, n.l. Loatti (Italië en Horn (Engeland). De laatste werd reeds in zijn serie uitgescha keld door Ooms en den Zwollenaar Derk- sen. Loatti bracht het verder, al werd het hem niet gemakkelijk gemaakt. Winnaars van de serie waren Smits, Ooms, van der Vijver en Loatti. Zij waren allen a quatre gereden. In de eerste halve beslissing werd de wereldkampioen van der Vijver door Ooms geslagen. Bij de Marathontri bune spurtte Bernard Leene weg, Ooms zelfde beeld van een gemakkelijke Neder landsche meerderheid, zoodat de ontmoe ting wel eens wat saai dreigde te worden. Na vier minuten was de stand op 72 ge bracht: het zesde punt scoorde Drager bij een doel worsteling; het zevende werd door de Vroet op een voorzet van Drager ge maakt. We kregen daarna nog eenige goede dingen van de Indiërs te zien. Een uitste kenden kopbal van Soedarmadji, door van Male gestopt, een goede safe van Mo Heng op een gevaarlijken kopbal in den hoek van zijn doel. Na 26 minuten gaf Drager van de lijn af een voorzet, die tot een schot werd: over de handen van Mo Heng verdween de bal in het doel. 'En wat later bracht Dumor tier den stand op 92. Daarbij bleef het, roewei Pattiwael nog een uitstekende kans kreeg. De eerste wedstrijd tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië was ten einde. De opstelling van beide elftallen was als volgt: Nederland: Doel: van Male (Feijenoord). Achter: Weber (AGOW), Caldenhoven (DWS). Midden: Paauwe (Feijenoord), Anderie- sen (Ajax), van Heer (Feijenoord). Voor: Drager (DWS), van Spaendonck (Neptunus), Dumortier (DOS), de Vroet (Feijenoord), Linssen (Feijenoord). Ned.-Indië: Doel: Bing Mo Heng. Achter: Samuels en Hukom. Midden Anwar, Meeng, en Nawir. Vo:r. Taihuutu, Pattiwael, Zomers, Soe darmadji en The Hong Djien. hield zoowel hem als van der Vijver ach ter zich in het oog. De wereldkampioen schoot, toen hij over twee renners heen moest, in snelheid en kracht tekort, zoodat Ooms winnaar werd. In de tweede halve beslissing werd het een felle strijd tus schen Loatti en Kropman met Smits als gevaarlijken derden man. Eerst op het laatste rechte eind werd hier de strijd be slist, toen Loatti met enkele felle rukken zijn fiets als eerste over de streep liet gaan, Kropman met gering verschil klop pend. In den eindstrijd ging Ooms van kop. Eerst bij het uitkomen van den bocht kreeg Loatti zijn tegenstander te pakken. Meter voor meter werd betwist en met banddikte werd Ooms geslagen. De uitslagen luiden: Sprint 1000 meter: 1. Loatti (Italië) 13 1/5 sec. 2. B. Leene (Den Haag). Eerste halve besillising a quatre. 1. Ooms, 2. van der Vijver, 3. Lee ne, 4. Collard. Tweede halve besilissing 4 quatre. 1. Loatti 12 1/5 sec., 2. Kropman, 3. Smits, 4. Derke.i. Om de derde en vierde plaats a deux. 1. van der Vijver, 12 2/5 sec. 2. Kropman enkele lengten. Finale: 1. Loatti 12 4/5 sec. 2. Ooms banddikte. HIPPISCHE SPORT. Het springen voor luitenant de Bruine. De Olympiscl Dag werd traditioneel besloten met het springconcours, waaraan ruiters en paarden deelnamen, die reeds meermalen Nederland hebben vertegen woordigd op internationae wedstrijden. Op het veld waren veertien hindernissen opgesteld met een maximale hoogte van 1.40 meter. De lengte van het parcours be droeg 560 meter. Bij een foutoos parcours beslist- de tijd. Het opmerkelijke was, dat verscheidene ruiters het overigens niet al te zware par- coux-s zonder fouten aflegden. Ritmeester Sirtema van Grovestins met „Ben" wierp geen hindernis om, de tijd bedroeg 1 min. 23 sec. Luitenant Greter maakte een veel bete ren tijd, n.l. 1 min. 16,1 sec. Steeds snel ler gingen de volgende deelnemers over het parcours. Ritmeester Heuff noteerde 1 min. 10,3 sec., ritmeester van der Voort van Zijp 1 min. 5,3 sec. en luitenant de Bruine met Ernica 1 min. 4,1 sec. Deze tijd bleek de snelste te zijn. He laas werd de dag besloten met een inci dent, waarvan de gevolgen gelukkig mee vielen. De heer E. Kahn ging met „Espoir" als laatste over de hindernissen. Bij de tweede hindernis zette het paard verkeerd af, met het gevolg, dat de ruiter een tui meling maakte en ook „Espoir" ten val kwam. De heer Kahn moest per brancard worden weggedragen, terwijl het paard kreupel uit het stadion werd geleid Naar wij later vernamen is de toestand van den heer Kahn zeer bevredigend. Vermoede lijk heeft hij een zeer lichte hersenschud ding bij den val opgeloopen. Het resultaat van het springconcours luidt: 1. Luit. de Bruine met „Ernica" 0 fouten 1 min. 4,1 sec. 2. Ritmeester van der Voort van Zijp met „Hannes" 0 fouten 1 min. 5,3 sec. 3. Ritmeester Heuff met „Kestrel- e" 1 min. 10,3 sec. 4. Luitenant Greter met „Trixie" 1 min. 16,1 sec. 5. D. H. Pasman met „Sint George" 1 min. 16,4 sec. 6. Rit meester baron Sirtema van Grovestins 0 fouten 1 min. 23 sec.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5