OMGEVING De snelverkeers- weg VAN DE LAATSTE LES MAANDAG 27 JUNI 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. s HILLEGOM R.K. Universiteit. Ook voor de paro chie van St. Joseph alhier is een comité opgericht voor de R.K. Universiteit. Het collectanten-collcge van het Studiefonds heeft zich bereid verklaard deze taak op zich te nemen. Begin September zal dit comité zijn arbeid aanvaarden. Verjaardag van Prins Bernhard. Ter gelgenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard op Woensdag a.s. zal de Hillegomsche Harmoniekapel des avonds een concert geven in de muziektent aan de Sixlaan. Bizonder wekken wij de burgerij op, om dien dag algemeen te vlaggen. Een leelijke puist gaat weg. De voor gevel van het perceel v.h. J. v. d. Jagt aan de Molenstraat wodt afgebroken en terug gezet. Dit is een groote verbetering. De Molenstraat is toch reeds smal en dit huis staat zóó, dat er zelfs geen trottoir is. En als prowinciale weg verbinding Noord- wijkHaarlemmermeer is het verkeer niet gering. Men is aan het werk reeds be gonnen. Da, ïeszangkoor „Laus Deo." De naam „Lau^ Deo", Lof -an God" kenmerkt reeds het streven van dit koor. De Graal aan den kop! Dirigente mej. Annie Leegwater! De verwachtingen hoopvol! Succes verzekerd. Deze korte oneerbiedig gesproken knalzinnen beteekenen geen ophef: de di rigente van het koor is de verpersoonlijkte eenvoud. Maar wie onder deze beproefde leiding zijn stemorganen wil stellen in den dienst van het hoogeredie haaste zich als lid toe te treden. En nu geen kat-uit- den-boomkijkerij: snel besluiten en dat besluit uitvoeren. Niets is voor een zang koor hinderlijker dan tusschentijds erbij komen. Gaarne wekken we tot het lid maatschap op: men zal er zich nimmer over beklagen. Belastingen. De heer H. Runia, assis tent bij de Rijksbeastingen wordt met in gang van 16 Juli overgeplaatst naar Wor- merveer; zijn opvolger is de heer Hille- brand te Weerselo. Velen zullen het be treuren, dat de heer Runia Hillegom gaat verlaten. ArL-^beurs. Aan de Gemeentelijke Arbeidsbeurs stonden volgens de laatste opgave nog 346 personen ingeschreven als arbeidzoekende, d.i. nog 20 meer dan denzelfden datum vorig jaar. In dezen tijd nu de rooitijd reeds is aangevangen is het aanta werkzoekenden nog groot. KATWIJK Schaken. In de Oranjezaal van het Katwijksche Jeugdhuis heeft thans de prijs uitreiking plaats gehad. De voorzitter heet te in zijn openingswoord vooral welkom de heeren burgemeester Woldringh v. d. Hoop, bestuur van V.V.V., den secretaris van den Leidschen Schaakbond, den heer G. Bos scha. De burgemeester sprak dan een sym pathiek woord en uitte zijn vreugde over het vlotte en vriendschappelijke verloop van den wedstrijd. Dan reikte de burge meester de prijzen uit aan de respectieve lijke winners: Admiraal, de beker, W. Spie renburg, een medaille, R. J. de Graaf, een medaillea In de 2de kl.: W. Hou waart, eiken tak, J. v. Beelen, medaille, R. v. Bruggen, medaille. De heer Schouten sprak een dankwoord tot het bestuur. Dan nam de heer Bosscha de leiding voor een te houden gong-wedstrijd. KATWIJK AAN DEN RIJN Middenstandsdiploma. Voor het Mid denstandsdiploma Algemeene Handelsken nis zijn te 's Gravenhage geslaagd de hee ren H. H. van Maanen en J, H. van Maa- nen, alhier. KATWIJK AAN ZEE Middenstandsdiploma. Voor het te 's Gravenhage afgenomen examen voor het middenstandsdiploma Algemeene Handels kennis zijn geslaagd de heeren H. v. Schie, R. C. Schaart, H. Schaart, C. v. d. Plas, Adr. Parlevliet en D. Parlevliet. E.H.B.O. In den loop dezer week zal onder leiding van de K.R.B. aan de Boule vard een oefening voor E.H.B.O. worden gehouden. De villas ,,'t Waerle" en „Haog- cate", thans welbekend, zijn voor dit doel welwillend beschikbaar gesteld. KJt-B. Op initiatief van het bestuur der Katwijksche Reddingsbrigade verga derde E.H.B.O.- en oud-E.H.B.O.-leden in het gemeentehuis in verband met het op richten van een luchtbeschermingsdienst. Een vijftigtal personen hadden aan deze oproep gehoor gegeven die zich lieten in schrijven voor den luchtbeschermings dienst. Besloten werd spoedig met de eer ste oefening te beginnen. Vervolgens werd de dienst op het strand en in de Centrale tenten in de Noord en in de Zuid gere geld, zoodat voor eventueele ongevallen steeds geschoolde hulp aanwezig zal zijn. Ook voor de op het strand verdwaalde kin dertjes zal goed worden gezorgd. Wordt een kind vermist, dan zal de witte vlag het teeken zijn. Ook werd nog een te houden speldjesdag besproken en wel op Maandag a.s. Hierna sluiting dezer geanimeerde ver gadering. Het eerste slachtoffer Toen Zaterdag de weg een uur voor 'het verkéer was geopend, had ter hoog te van den Menneweg onder Sassen- heim een aanrijding plaats tusschen een voorbij snorrende vrachtwagen, af komstig uit Scheveningen en.... een schaap. Het argelooze dier wilde, zooals het gewoon was, den weg oversteken om van het eene veld in het andere te ko men. Daar de afzetting niet geheel gereed was kon dit gemakkelijk. Het gevolg was bovengenoemde aanrijding, hetwelk het dier met den dood moest betalen. Het was eigendom van den heer Th. v. d. Geest. LISSE KRO-vlaggetje. De KRO-vlaggetjes- verkoop bracht gisteren in de St. Agatha- parochie op de som van ruim 97.Een mooi bedrag en ongeveer 10.meer dan verleden jaar. LEIDSCHEN DAM Speldjesdag. De in deze gemeente ge houden speldjesdag voor het Sanatorium „Zonnegloren" te Amersfoort, ten bate van on- en minvermogende T.B.C.-patiënten, heeft opgebracht de som van 41.65 1/2. R.K. Sportvereeniging A.V.V. Gisteren werden op het A.V.V.-terrein de door A.V.V. georganiseerde hederlaagwedstrijden onder voor voetbal gunstige weersgesteld heid voortgezet. A.V.V. 1 ontmoette Docos I uit Leiden. In een van beide zijden slecht gespeelden wedstrijd wist A.V.V. 'een 62 overwin ing op Docos te behalen. Het elftal van Docos viel ons zeer tegen en speciaal de voorhoede bracht er niet veel van te recht. Ook het spel van A.V.V. kon ons niet bekoren en het samenspel was dikwijlls ver te zoeken. Na het beginsignaal van den heer Wieg man, die correct leidde, is de eerste aanval voor Docos. Deze levert echter niets op en dan probeert A.V.V. het, doch een goed spelende Docos achterhoede verspert den weg. Nadat de strijd eenigen tijd tegen el kaar is opgegaan, wordt A.V.V. sterker en het wordt een strijd hoofdzakelijk tus schen de Docos achterhoede en de A.V.V. voorhoede, waarbij zoo nu en dan een Do- cosaanval te noteeren is, welke aanvallen zeer Keurig van opzet zijn, doch waarvan de afwerking alles te wenschen overlaat. Ofschoon in deze periodé do Docos achter hoede bergen werk verzet, kunnen zij toch riet verhinderen, dat A.V.V. geleidelijk den stand opvoert tot 40. Met deze stand v/ordt gerust. Na de rust pakt Docos beter aan en de A V.V. achterhoede moet dan haar kun nen toon en, zij weet echter onheilen te voorkomen. Het spel gaat dan verder aar dig tegen elkaar op, ofschoon A.V.V. wel een tikje sterker blijft, doch de voorhoede verprutst, mede door het te individueele spel, vele kansen, terwijl de Docos achter hoede de meeste aanvallen in den kiem smoort. Beide elftallen weten nog tweemaal te doelpunten, zoodat het einde van dezen minder interessanten wedstrijd kwam met een 62 overwinning voor A.V.V. Het 3e elftal speelde tegen Docos 2 en wist met 3 wist eveneens de overwinning te behalen t.i, wel met 3—2, terwijl de Junioren a de dito's van Docos met een 61 nederlaag rèar de Sleutelstad terugzonden. Geboren: Johannes Leonardus, z. v. G Meurs en J. Th. Rottveel Wilhelmus Antonius Maria, z. v. M. C. v. d. Goes en E. M. M. Meekel Pieter Jacob, z. v. P. J. Fregman en H. C. Scheffer Johannes Gereradus, z. v. J. A. den Hollander en H. C. Vogelaar Alida Jacoba, d. v. J. Hage en A. v. Bohemen. Overleden: Frederik v. d. Dussen, 78 j. Adriana van Es, 81 j. Johannes Strampraad, 85 j. OEGSTGEEST WIELRIJDSTER DOOR AUTO AANGEREDEN. Meisje zwaar gewond. Zaterdagavond halftien is de 19-jarige wielrijdster- mej. Ch. H. uit Leiden op den hoek van den Poelgeesterweg en Laan van Oud-Poelgeest aangereden door een perso nenauto, bestuurd door I. J. M. uit Den Haag. De wielrijdster werd ongeveer twin tig meter meegesleurd met haar rijwiel en kwam op den weg terecht; zij bleef be wusteloos liggen met inwendige verwon dingen en gebroken rechterbeen. Zij be kwam bovendien een hersenschudding. Dr. Varekamp verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer per ziekenauto der firma van Nieuwkoop naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden werd overge bracht en ter verpleging opgenomen. De auto, die tegen een boom terecht kwam, is totaal vernield en door een kraanwagen der firma Kamsteeg weggesleept. De poli tie onderzoekt de schuldvraag. Veertig jaar koorzanger. Woensdag 29 Juni zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer J. W. v. d. Post als lid van het kerkkoor werd aangenomen. Veertig jaar lang heeft de heer v. d. Post deze functie met nauwgezette plichtsbe trachting vervuld. Zeer weinige keeren ontbrak de jubilaris op het appèl, en dan waren daarvoor ernstige redenen. Tijdens het directeurschap van den heer v. Douveren was de heer v. d. Post ook nog onder-directeur en ook deze belangrij ke functie vervulde hij correct. Woensdagochtend zal te zijner intentie een H. Mis worden opgedragen. Het zal den jubilaris voorzeker niet aan belangstelling ontbreken. Geslaagd. Te Amsterdam slaagde voor het examen telegrafist-navigator 2e klasse de heer Th. van Beek. NOORDWIJKERHOUT Personalia. Dr. van Embden, alhier, heeft zijn practijk neergelegd en wordt op gevolgd door dr. Postel uit Hengelo. Dr. van Embden gaat zich specialiseeren. ZILK B.S.M. I—H.B.C. n. De wedstrijd BSM IHBC II, welke op het neutrale Van Nispen-terrein gespeeld werd voor de overgang naar de tweede klasse I.V.C.B., heeft niet aan de verwach tingen voldaan welke men heefUkunnen en mogen koesteren. De ruim 1000 toeschou wers, een voor Van Nispen ongekend getal, zijn, behoudens de zeer groote aanhang van BSM, allen zeer zeker in hun verwachtin gen teleurgesteld. Het eerste half uur was de strijd het aankijken nog ten volle waard. Na dien wist BSM kort achter elkaar tot driemaal toe te doelpunten,hiermede de wedstrijd echter reeds een beslissend ka rakter gevende in het voordeel der Ben- nebroekers. Nadien was deze wedstrijd voor het grootste deel van het publiek het aankijken niet meer waard, mede doordat men zich aan beide zijden nogal eens be zondigde aan onnoodig ruw spel. zoodat de scheidsrechter voor het mooie te veel moest optreden. Wanneer wordt afgetrapt is het aanvan kelijk HBC wat den toon aangeeft en eeni- ge malen de BSM-doelman op de proef stelt.'Het overwicht van de HBC-ers is ech ter niet van langen duur. Reeds spoedig neemt BSM het spel geleidelijk in handen en oefenen zij een zwaren druk uit op het HBC-doel. Hoewel HBC nog geruimen tijd stand weet te houden, weet de BSM-mid- voor de score te openen door vlak voor doel zich met het leer los te werken en dit. nadat hij het even met de hand vast hield, -in de doelmond te plaatsen. Hoewel hier van een zuiver hands-geval sprake was, kon de scheidsrechter dit echter niet zien en werd het doelpunt zeer terecht ook toe gekend. Al spoedig bleek echter, dat dit eene doelpunt voor BSM niet veel om lijf had, daar kort achter elkaar nog tweemaal door hen werd gedoelpunt. Nadat nog een maal door de Bennebroekers werd gedoel punt, floot de scheidsrechter voor rust. Na rust is het hoofdzakelijk BSM. dat den toon aangeeft. Regelmatig weet zij den stand op te voeren tot 60, waaronder een straf schop, die tegen HBC werd toegekend. Ein delijk weet HBC de eer te redden door hun linksbinnen (6—1). Nog eenmaal werd door -BSM gedoelpunt en met een 7—1 voorsprong floot de scheidsrechter, die zeer goed voldeed, het einde. De ploeg die het meest op den bal zat en iedere kans wist te benutten heeft gewonnen. Wat spel en vooral balcontrole betreft, hierin stak HBC ver boven BSM uit. De wedstrijd Van Nispen IIIBSM III eindigde in een 60 overwinning der Zil- kers. Het tweede trok naar Bodegraven om ESTO te bekampen voor de promotie, maar moest met 83 het vaantje strijken. (Zie voor het verslag onder Bodegraven). NOORDWIJK Gemeenteraad. A.s. Donderdagavond, C.C Juni, te acht uur, komt de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. De agen da vermeldt slechts de navolgende punten: 1. Mededeeiirgen. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling notulen. 4. Wijziging van de gemeentebegrooting en bedrijfsbegrootin- gen 1937. 5. Brieven van Gedeputeerde Sta ten in verband met de gemeentebegrooting en bedrijfsbegrootingen 1938. Rijdieren op het strand. B. en W. heb ben dit jaar 9 vergunningen verleend tot ret innfemen van een standplaats en het cxploiteeren van rijdieren op het strand, t.w. 2 vergunningen voor een pony op het geheele strand, 6 vergunningen voor een paard alleen op het Noorderstrand en 1 vergunning voor een paard alleen geldende voor het gedeeltecstrand aan den Duindam- sche slag. Personalia. Voor het examen gemeen te-administratie is geslaagd de heer B. L. J. Vermeulen. SASSENHEIM K. R. O.-speldje. De opbrengst van de K.R.O.-speldjes ten bate van de Mis sieuitzendingen heeft alhier opgebracht de somma van 57.04. B.V.L. Onder leiding van den heer M. C. A. Driessen, plaatselijk leider, had Za terdagmiddag en -avond een schietwed strijd plaats, waaraan 40 leden deelnamen. Er is beter geschoten dan de, vorige maal, toen het hoogste aantal punten 93 was te gen 96 1.1. Zaterdag. De heer N. Lugtigheid verwierf zoowel de wisselbeker met 96 punten (2 series) als de wisselmedaille met 49 punten, (hoog ste serie na kampen). De verdere uitsag is als volgt: Klasse Koningschutters: 1. N. Lugtigheid 96 punten; 2. J. Reeuwijk 95 pnt.; 3. J. v. d. Meer 94 pnt. Scherpschutters: 1. F. W. Möhlmann 95 pnt.; 2. A. van Nieuwkoop 92 pnt.; 3. P. Moolenaar 92 pnt.; 4. A. Dorsman 89 pnt.; 5. S. Eikelenboom 89 pnt.; 6. A. v. d. Voet 88 pnt.; 7. E. van Aalderen 88 pnt.; 8. G. C. v. d. Berg 87 pnt. Schutters le klasse: 1. J. C. Bontje 89 pnt.; 2. Joh. van Nieuwkoop 87 pnt. Schutters 2e klasse: 1. F. de Zwart 90 pnt.; 2. C. J. Berg 90 pnt.; 3. K. C. Weste- neng 87 pnt. Ontlasting. Het aantal motor-voertui gen, dat den laatsten tijd ons dorp passeerde, was enorm; om de Hoofdstraat over te ste ken moest men menigmaal 5 minuten wachten. Welk een verschil Zaterdag-na middag en Zondag, toen men b.v. van de klapbrug naar St. Bernard us kon fietsen zonder een enkele auto tegen te komen. De nieuwe weg heeft de veiligheid in ons dorp wel verhoogd! VOORSCHOTEN Collecte. De Zonnestraal-collecte, wel ke Zaterdag 25 Juni alhier is gehouden, heeft opgebracht de som van 59.02 WASSENAAR Over den kop geslagen. De 16-jarige wielrijder S. uit Haarlem reed op den Rijksstraatweg tegen de motor rijder L., uit Boskoop op, die uit een uitrit kwam. De jongen sloeg over den kop, tengevolge waarvan hij een hersenschud ding bekwam. Na eerste hulpverleening door dr. Hubbeiing, is de jongen overge bracht naar het St. Elisabeth-Ziekenhuis te Leiden. Een dakgoot gestolen. De heer O. uit den Haag deed aangifte van diefstal van een koperen dakgoot van een perceel aan de Laan Rhemen van Rhemenshuizen. ZOETERMEER Ziekenhuishulp. Onder voorzitterschap van den heer H. Nieuwenhuijsen vergader de de vereeniging „Ziekenhuishulp" alhier, in buitengewone algemeene vergadering, op Vrijdag 1.1. in het Spaarbankgebouw, welke vergadering door 38 leden werd bij gewoond. De voorzitter opende de vergade ring met een welkomstwoord, waarbij hij opmerkte, dat de agenda maar één punt ter oehandeling bevatte. Het te behandelen punt was een kwestie, welke in korten tijd afgehandeld zou kunnen worden, en daar om meende het bestuur er goed aan te doen, een nadere agenda vast te stellen waarvan de punten na het lezen der notulen konden behandeld worden, aangezien ze verband hielden met besprekingen in de laatste ver gadering gevoerd. De notulen der vorige vergadering wer den hierna door den secretaris gelezen en behoudens een opmerking van den voorzit ter onveranderd vastgesteld. De voorzitter deelde mede, dat het be stuur had besloten, in het najaar een vlug schriftje in de gemeente te doen versprei den en daarin de gemeentenaren, die nog niet bij de vereeniging zijn aangesloten, op te wekken zich alsnog als lid te doen in schrijven. In verband met een door den heer Noor- danus gemaakt opmerking in de vorige vergadering, om onder oogen te zien, de mogelijkheid, tot vergoeding van operatie kosten, was het bestuur unaniem tot de conclusie gekomen, dat hieraan groote be zwaren verbonden waren. Deze kwestie komt wellicht later vanzelf aan de orde. Thans kwam het agendapunt bespreking contract met het gemeentebestuur in be handeling. De voorzitter leidde deze be sprekingen in, door een uiteenzetting te geven van de gehouden besprekingen met den burgemeester en het college van bur gemeester en wethouders, de gronden waar op deze besprekingen zijn gevoerd, naar aanleiding waarvan de resultaten aan de vergadering ter goedkeuring werden voor gelegd. Hierop werden van verschillende zijden inlichtingen gevraagd en uitgebreide be sprekingen gevoerd, waarop de voorzitter van repliek diende. In de vergadering was men algemeen van gevoelen, dat het aan gaan .van het contract niet in het belang van de vereeniging was. Tenslotte werd besloten tot stemming over te gaan en werd bij zitten en opstaan door de vergadering duidelijk getoond, dat de vergadering bij groote meerderheid niet instemde met het bestuursvoorstel. De voor zitter constateerde, dat de tijd zou leeren of men inderdaad een juist besluit had ge nomen. Door den heer J. Stout werd verslag uit gebracht van de te Utrecht gehouden ver gadering van de Federatie van vereenigin- gen voor Ziekenhulp. Na de rondvraag, waarvan geen gebruik werd gemaakt werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Posterijen. Dezer dagen werd door de besturen van de middenstandsvereenigingen „De Hanze" en Aller Belang" een adres gericht tot den directeur van het Postkan toor te Gouda, om inlassching van een bus- iichting gedurende den middag. Bij de in voering van de nieuwe dienstregeling voor de middag-buslichting vervallen. Na wij vernemen, is op het adres gunstig beschikt en heeft vanaf heden wederom een middag-buslichting plaats. Middenstandsdiploma. Onze plaatsge noot, de heer C. W. Th. Riezebos, slaagde Donderdag j.l. voor het Middenstands diploma. Opleiding hiervoor ontving hij van den heer W. Huurman. Voetbal. Om 12 uur speelde D.S.O. 4 tegen Moordrecht 3. 't Was een spannen de wedstrijd, welke behoorlijk belangstel ling genoot. Bij de rust was de stand 11, zcodat beide partijen even sterk waren, doch na de rust zakte D.S.O. af terwijl Moo- drecht in tact bleef; het einde werd dan ook 31 voor Moordrecht. Om 2 uur speelde D.S.O. I tegen Moor drecht I. Ook hier was voldoende spanning. Bij de rust was de stand 21 voor Moor drecht. D.S.O. speelde slecht en maakte herhaaldelijk fouten; er viel aan winnen dan ook niet meer te denken, doch op het laatst vlotte het spel wat beter, waardoor D.S.O., die intusschen een achterstand van 41 had, het verlies wist terug te bren gen op 4—3. Om 4 uur speelde D.S.O. 3 tegen Moor drecht 2. D.S.O. 3 speelde in tegenstelling mét 4 en 1, zeer goed spel en wist de eer van D.S.O. te redden. Bij de rust was de stand 20 voor D.S.O. en het einde bracht een overwinning van 50. Moordrecht 2 had geen kans om ook maar één goal te n.aken, hoe er ook voor gevochten werd. moeder bloemen at en heel verstandig zei hij: „dat heb je met die ratten. Daar is niets veilig voor". „Zoo is het", be- 126. Toen 's middags de kinderen uit de buurt binnen kwamen om voor grootmoeder een versje op te zeggen, zat ze plechtig op haar stoel en gaf er niets om dat ze een rattenkop had.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10