GRATIS ONGEVALLEN VERZEKERING. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De nieuwe Rijksweg Amsterdam-Den Haag in gebruik ZATERDAG 25 JUNI 1938 29ste Jaargang No. 9065 3)e Cdd^clveSoii^mit Telefoon t Redactie 15. Telefoon: Administratie 985. Adv. en Aboon.-tarieven rie paf. Giro 103005. Postbus IJL Heden keerden wij aan Mej. de Wed. J. LUK, Weipoort Zoeter- woude, wegens het ongeval haar man overkomen, en dat den dood tengevolge had, de som uit van DRIE HONDERD GULDEN. Directie N.V. „De Leidsche Courant" Waardeering en medewerking. De propaganda, gevoerd door het Katho liek Comité van Actie „Voor God", is voor treffelijk. Daarover kan onder ons geen meenings- verschil bestaan. Maar die propaganda wordt ook gewaar deerd in Protestant-Christelijke kringen- En gaarne nemen wij hier in haar geheel over een beschouwing uit de (A.R.) „Nieu we Leidsche Courant": Drie dingen vallen ons telkens op, wanneer wij kennis nemen van de al- gemeene propaganda, welke van Roomsch-Katholieke zijde zonder on- derlaten gevoerd wordt. Het eerste is zooals reeds uit de woorden „zonder onderlaten" blijkt dat deze propaganda niet beperkt wordt tot verkiezingstijden of winter maanden, maar het geheele jaar onver zwakt doorgaat. De „vliegende bladen" van het Katholiek Comité van Actie „Voor God" (een titél, welke voor onze ooren oneerbiedig klinkt) verschijnen ook in de zomermaanden en worden vrijwel heel Nederland door huis aan huis bezorgd. Dat beteekent intensieve bearbeiding. Het tweede verschijnsel, dat onze aandacht trekt, is het vooropstellen van algemeen Christelijke beginselen en de bestrijding van het ongeloof. Zoo wordt in het laatste nummer de vraag behan deld, hoe een liefderijk God kan gedoo- gen, dat de wereld schier bezwijkt on der de ellende. Gelijk vele lezers weten, heeft de Vragen-uur-man van de Christelijke Radio ook steeds weer heele serie's vra gen over dit onderwerp te beantwoor den. Wat nu betreft het Roomsch-Katho lieke Comité, zijn antwoord luidt, dat de erfschuld van Adam en 's menschen dagelijksche zonden de oorzaak van het leed zijn en dat „men het niet aan God moet wijten, als een dokter wei gert geneesmiddelen te bereiden of de zieke ze niet wil innemen". De Schriftbeschouwing, waarop dit betoog rust, is natuurlijk niet zuvier „Gereformeerd", maar met de conclusie kunnen wij ons allen vereenigen: „Voor wie ontkent, dat er een God bestaat, die alles wijs en goed leidt en bestuurt, is het leven met al zijn ellende onbe grijpelijk en ondraaglijk". In de derde plaats wordt steeds ge wezen op het geestelijk karakter, het welk alle actie moet dragen. Het eco nomische probleem wordt nooit als op zichzelf staand beschouwd: „de eeni- ge brug voor lotsverbetering is de brug, die leidt naar God". Arm zijn is niet de grootste ellende, maar ongeloof. „De werkloosheid is een kruis zeer zwaar om te torsen; maar dit kruis kan een bron van zegen zijn, als we het willen dragen in navolging van Hem, die om ons het kruis droeg naar Golgotha en aan het kruis de overwin ning bevocht". Neen, geen oogenblik wordt de ge dachte gevoed, dat deze heenwijzing naar „een zalig hiernamaals" tot doffe berusting of traagheid in de bestrijding van maatschappelijke ellende mag lei den; maai- 't eeuwig welzijn wordt hoo- ger gesteld dan aardsche welvaart. Ook de werklooze moet kunnen zeggen: „O, verblijd' u dan mijn hart, werp op Hem uw zorgen!" Dit is Christelijke levensbeschou wing, welke het aardsche bestaan stelt in het licht der eeuwigheid. Wij mee- nen, dat deze doeltreffende propaganda ook ons wat kan leeren. Daarom vesti gen wij er even de aandacht op. Dit is een zeer waardeerend oordeel. Terloops wordt opgemerkt, dat de titel Katholiek Comité van Actie „Voor God" voor Protestantsche ooren oneerbiedig klinkt. Wij stellen 't steeds op hoogen prijs, ons te kunnen verplaatsen in, te kun nen begrijpen en aanvoelen anderer eer biedwaardige gevoelens, en daarom spijt 't ons, dat wij hier het „waarom" van dit Protestantsche bezwaar niet kunnen inzien. Wij kunnen ons goed voorstellen, dat men een anderen naam verkieslijker, mooier had gevonden, maar dat de feitelijke naam on eerbiedig klinkt, wil ons niet duidelijk worden. Doch dit slechts terloops, zooals de op merking zelve ook terloops wordt gemaakt. Die waardeering in Protestantsche krin gen voor de van katholieke zijde gevoerde „doeltreffende propaganda" moet be schamen die Katholieken, die zelf die propaganda niet waardeer en en er de van hen gevraagde medewerking niet aan verleen en! Wij willen hopen, dat de laksheid en on verschilligheid niet altijd kwaad be doeld, maar toch feitelijk héél verkeerd en betreurenswaardig 'ns moge verdwijnen, om plaats te maken voor: waardeering en medewerking. PE WERELD IN VOGELVLUCHT TOKIO: Uit de Japansche hoofdstad komt het bericht, dat Tsjang Kai Sjek over vre de zou willen onderhandelen. Het bericht is met de noodige voorzorgen omkleed; de Japansche regeering heeft er langs „een omweg" kennis van genomen. Maar Tokio verheelt nauwelijks hoe graag het op een dergelijk aanbod zou ingaan. Want er wordt in dit bericht gezegd, dat de Japansche re geering weliswaar verklaard heeft, dat zij geen rechtstreeksche onderhandelingen met Tsjang Kai Sjek zou voeren, noch de tus- schenkomst van een derde mogendheid zou aanvaarden dus oogenschijnlijk el ke mogelijkheid van vredesonderhandelin gen had verworpen maar dat er toch nog één gaatje open is. Tsjang Kai Sjek zou zich n.l. in verbinding kunnen stellen met de „regeeringen" van Peiping of Nanking en daar zou Japan zich niet tegen ver zetten. Nu is het maar de vraag of dit be richt werkelijk weergeeft, dat het initiatief van Tsjang Kai Sjek is uitgegaan, of dat het maar een proefballonnetje is. Het zou evenwel niets te verwonderen zyn als de beide strijdende partijen de ge legenheid aangrepen, nu de strijd door het hooge water uiterst bezwaarlijk is gewor den en tot bezinning noopt, om met eere een einde te maken aan een hoogst gevaar lijk avontuur. HET INTERNATIONAAL KATHOLIEK RADIO-BUREAU ZAL TE AMSTERDAM BIJEENKOMEN. Van 7 tot 10 Augustus a.s. zal het Inter nationaal Katholiek Radio-Bureau te Am sterdam bijeenkomen. Het thema van de besprekingen luidt: „De Katholieke ge dachte en het katholieke leven in den om roep". De volgende problemen zullen o.m. be handeld worden: „Hoe werken de katho lieken op het gebied van dat radio?" „Hoe moeten wij samenwerken?" „Hoe kan deze samenwerking uitgebreid worden?" Het Congres van het Radio-Bureau, zal volgens een voorloopige beslissing, in 1940 in Weenen gehouden worden, terwijl de Raad van het Radio-Bureau reeds tevoren in 1939 te Parijs bijeen zal komen. EEN KORTE PLECHTIGHEID OP HET KLINKENBERGER-VIADUCT Karavaan van autobussen Men kan de eenvoud en bescheidenheid ook te ver drijven! Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat Nederlands eerste snel-verkeersweg zonder eenig feestelijk vertoon zou wor den geopend. De afscheidingen zouden worden weggenomen en de zaak was klaar! De Nederlandsche ingenieurs heb ben geen behoefte aan luidruchtige re clame, er is trouwens -geen prachtiger ge tuigenis van hun kunde dan deze weg en ook de Nederlandsche regeering toont bij het voltrekken van dergelijke groot- sche Staats-werken een groote nuchter heid en afkeer van bombarie juist om dat het een Nederlandsche regee ring is. Doch om zulk een kostbaar kunstwerk zonder eenig ceremonieel in gebruik te nemen, lijkt ons de nuchterheid èl te koel! Wij verheugen er ons over, dat na groo- ten aandrang van de zijde van het aan nemersbedrijf, de Nederlandsche Basalt maatschappij, Waterstaat er geen b e- waar tegen maakte, dat de nieuwe weg ten minste met éénige feestelijkheid in gebruik zou worden genomen. Als in Italië of Duitschland een derge lijk werk was voltooid, wat zou de lucht ervan gedaverd hebben! Wij hebben er gisteren reeds op gewe zen: deze autobaan door het polderland is een wegenbouwprestatie van de aller eerste rang, die de internationale bewon dering mag weg dragen. Vlaggen van alle landen. Daarom was het goed, dat de opening van de auto-strade met bescheiden uiter lijk vertoon gepaard ging. De versiering was verzorgd door de aannemers. De korte plechtigheid had hedenmor gen te 9 uur plaats aan het viaduct over de spoorlijn bij Klinkenberg. Langs de opritten van het viaduct wap perden de vlaggen van de vijftig landen, die op het Internationaal Wegencongres zijn vertegenwoordigd. Dat vlaggendefilé werd geopend door de banieren in de Rijks-, de Koninklijke- en de Sassenheim- sche kleuren. Halverwege de Zuidelijke oprit was eenige bloemenversiering aangebracht; een oranje lint sloot hier de doortocht af. Bij de openingsplechtigheid waren te genwoordig het bestuur van het Interna tionaal Wegencongres onder voorzitter schap van ir. Gelinck, de burgemeester van Sassenheim, de heer J. P. Gouverneur, met de ambtsketen omhangen, ir. van Heyst, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat te den Haag, ir. Harmsen, hoofdingenieur bruggenbouw, ir. de Graaf, chef van het arrondissement, ir. Dijkstra, de directeuren van de Ned. Basaltmaat schappij, de heeren S. en ir. H. W. Prins, wethouder Warnaar en een honderdtal andere belangstellenden. Een kort woord. Nadat door een dochtertje van ir. Dijk stra aan mevrouw Gelinck bloemen wa ren aangeboden, hield ir. van Heyst een korte toespraak in de Fransche taal tot het bestuur van het Internationaal Wegen congres. Spr. wees erop, dat het oranje lint, dat de toegang afsloot een teeken was, dat de weg nog niet voor het verkeer was open- De burgemeester van Sassenheim in met Mevr. Gelinck. gesteld. Deze plechtigheid zal thans ge schieden. Spa zal geen lange toespraak houden, doch beschouwt deze gebeurtenis toch van zulk belang, dat zij niet in stilte mocht plaats grijpen. Van nu af zal het traject tusschen den Haag en Amsterdam aanmerkelijk zijn be kort en veel verbeterd. De aanleg-werken hebben langen tijd geduurd. De laatste maanden zijn de werkzaamheden dermate versneld, dat het mogelijk was, het congres over dezen weg te laten reizen. Dank zij aller medewerking, vanaf de ingenieurs tot de werklieden, is het mo gelijk geworden, zij het ook dat tot het laatste uur aan dezen weg moest worden gearbeid. Spr. zal geen namen noemen van hen, die zich bij dit werk binzonder hebben onderscheiden, doch voor één wil hij een uitzondering maken, n.l. voor ir. Gelinck, voorzitter van het congres, die, toen hij nog in functie was bij de Rijkswaterstaat, verscheidene jaren aan het project voor dezen weg heeft medegewerkt. Tenslotte verzocht spr. aan mevrouw Gelinck het lint te willen doorknippen. Het lint wordt doorgeknipt. Mevrouw Gelinck zeide gaarne namens directie, ingenieurs en arbeiders deze symbolische handeling te willen verrich ten. Het is bekend, dat het veel inspan ning heeft gekost, opdat de deelnemers aai* het Wegencongres dezen weg het eerst zouden kunnen berijden. Spr. wenschte alle medewerkenden geluk met dit succes en sprak de hoop uït, dat zij van dit werk de grootste voldoening zul len ondervinden. Nadat het lint was doorgeknipt riepen de omstanders: Leve de Rijkswaterstaat! Leve de ondernemingsgeest van de inge nieurs! Leve de doortastendheid en de Dit nummer bestaat nlt vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Is Tsjang Kai Sjek bereid tot onderhan delingen met de Japanners? (2de blad). Alle Duitsche Katholieke Studentenver- eenigingen verboden. (2de blad). Nieuwe maatregelen tegen de Weensche Joden. (2de blad). De onrust in Palestina blijft aanhouden. (2de blad). j Binnenland De luchtverbinding NederlandAustralië (éde blad). De nieuwe Rijksweg AmsterdamDen Haag. (1ste blad). Te Linne zijn gistermiddag twee meisjes zusjes, in de Maas verdronken, (éde blad) Sport en Wedstrijden De samenstelling van het Nederlandsch voetbalelftal voor den wedstrijd tegen Indië. (éde blad). Nederlandsche overwinningen in de dubbelspelen te Wimbledon, (éde blad). Tel.3300 ^T.;DHRlT^I2.-- Garage DE GROOT - Beestenmarkt ERNSTIGE WAARSCHUWING. De geneeskundige en- pharmaceutische hoofdinspecteur van het staatstoezicht op de volksgezondheid schrijft ons: Sinds mijn laatste waarschuwing in de dagbladen ten aanzien van het bevestigen van gummi-snelbinders aan fietsen, zijn weer verschillende ernstige gevallen van oogverwondingen voorgekomen, welke door deze snelbinders zijn veroorzaakt. Ik kan het publiek er niet met genoeg klem op wijzen, dat het er in zijn eigen belang op moet letten, dat de metalen ring van den snelbinder zoo aan de fiets ver bonden is, dat hij niet kan los schieten. werklust der arbeiders! Aan meVr. Gelinck werden daarna op nieuw bloemen aangeboden namens de aannemers. In een stofwolk naderde in de verte een karavaan van 38 autobussen, waarin de deelnemers van het wegencongres, die daarna lachend en zwaaiend over het via duct reden. Het groot feit had plaats gegrepen de weg was in gebruik genomen. De laatste weken is er dag en naeRt ge werkt om de nieuwe autobaan gereed te krijgen. Den afgeloopen nacht is men nog aan het bestraten geweest om de aanslui ting van het viaduct te voltooien. In tegenstelling tot hetgeen vroeger werd bereikt, kunnen wij mededeelen, dat de weg niet opnieuw zal worden af gesloten. Het werk is geheel gereed. DE OPENING VAN DEN NIEUWEN RIJKSWEG AM STERDAM—DEN HAAG. Mevr. Ge linck, echtgenoote van den voorzitter van het wegencon gres (naast haar) knipt het lint door.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1