VRIJDAG 24 JUNI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 MEDEDEELING „ZOMERZORG" MORGEN ZATERDAG 25 JUNI en a.s. ZONDAG 26 JUNI 2 Speciale Cabaret-Avonden o.a. DUO LANDHOFF CORRY Attraction de Danses Acrobatiques. DE DIRECTIE. NOORD-ZUID- HOLL. TRAMWEGMIJ. Jaarverslag 1937. Aan het jaarverslag 1937 van de Noord- Zuidholl. Tramwegmij. te Haarlem is het volgende ontleend: Het kapitaal .bleef ongewijzigd. In ver band met de met de houders der 4 1/2 obligatieleening getroffen regeling had geen aflossing op deze leening plaats. Met de R.V.B. en R.P.S. werd een regeling ge troffen waardoor de rente met ingang van 1 Januari 1938 tot 3.5 werd verlaagd. Daar de financieele toestand der maatschap pij„ niet toeliet de verplichte aflossingen op deze leeningen te doen geschiedde dit door den garant voor deze leeningen. Het bedrag dezer aflossingen is als een nieuwe aflossingsleening op de balans opgenomen. De verwachtingen in het vorig jaarver slag geuitzijn voorzoover de inkomsten betreft grootendeels verwezenlijkt. Deze namen in 1937 met 75.600 of ongeveer 2.4 t.o.v. 1936 toe, een wel niet belang rijk percentage waarvan de beteekenis echter vergroot wordt als men het verge lijkt met het percentage, waarmede de ontvangsten in de laatste jaren geregeld achteruit liepen en dat in het vorig jaar nog 7.1 bedroeg. Onmiskenbaar droe gen het voorjaar en de zomermaanden het meeste bij tot verbetering der ontvangsten en hield in het laatste kwartaal de voor uitgang niet in dezelfde mate stand een verschijnsel dat in vele bedrijven onder vonden werd. Vergeten mag daarbij ech ter niet worden dat in het laatste kwar taal van 1936 de opleving intrad zoodat een percentsgewijze gelijkblijvende voor uitgang slechts bij verder doorzettende verbetering van den al'gemeenen ecnj-.ri- schen toestand verwacht kon worden. En van een dergelijke doorzetting is athans in de plaatsen, waarin wij ons bedrijf uit oefenen nog geen sprake, zoodat wij onze verwachtingen voorshands niet hoog zul len mogen spannen. Naast vermeerdering der inukomsten tengevolge van de verbe tering der economische toestanden is uiter aard het oog gericht op maatregelen, die de inkomsten in gunstigen zin kunnen be ïnvloeden. Zoo werd bij wijze van proef met ingang van 1 September 1937 het ta rief van de stadstram te Leiden aanzien lijk verlaagd met het doel na te gaan of hierdoor een inkomstenvermeerdering wordt verkregen. Dit bleek niet het geval te zijn. Een voortgezette proef zal moe ten leeren of de tariefsverlaging de ge- wenschte gunstige financieele resultaten alsnog zal geven in welk geval ook op an dere lijnen in dezen zin proeven zullen worden ondernomen. De uitgaven werden ongunstig beinvloed door verschillende kosten van vernieuwing en wijziging aan spoor- en materieel, die ten laste der ex ploitatierekening werden gebracht. Hier door namen de totale exploitiatiekosten met ongeveer 36000 of 1.3 toe, zoodat het exploitatiesaldo slechts van 425.200 tot 464.900 vermeerderde. Dit saldo is uiteraard nog verre van voldoende om 'aan alle financieele verplichtingen te blijven voldoen zoodat de in het vorig jaarverslag reeds genoemde noodzakelijkheid om tot aanzienlijke verlaging der vaste lasten over te gaan niet lang meer ter zijde ge steld zal mogen worden. Volgens het verslag bedroeg de totale exploitatielengte tramlijnen 186.220 km., die van de autobuslijnen 40.800 km., die van de veren 9.8 km. Het aantal ambte naren bedraagt 126 (3 minder dan in 1936), beambten 818 (10 meer dan in 1936), het hulppersoneel 161 personen, zoodat het gezamenlijk personeel bedroeg 944 (d.i. 7 meer dan een jaar tevoren). Het ondersteuningsfonds heeft 712 ge wone leden, het pensioenfonds 873 gewone en 124 gepens. leden. De lijn ScheveningenVoorburg gaf 1.3 pet. meer' opbrengst aan personenvervoer. Den HaagKatwijkNoordwijk 1.8 pet. oneer, 'Stadslijn Leiden 3.7 pet. minder Leiden Haarlem 6.3 pet., HaarlemHeem stede 0.6 pet. meer, buslijnen Haarlem 4.9 meer, AmsterdamZandvoort 1.2 pet. meer AmsterdamSloterdijk 3.8 pet. meer, Wa terland 14.7 pet. meer, alle lijnen tezamen 2.5 pet. meer. De totale inkomsten waren 2,4 pet. meer, de exploitatieuitgaven 1.3 pet. meer, 10 smalspoormotorrijtuigen wer den verkocht en 3 autobussen, 1 Diesel autobus werd aangeschaft. De winst- en verliesrekening sluit met een totaal ver lies van 2.155.607.10. HET ACADEMISCH ZIEKENHUIS IN 1937. Aan het verslag van het Academisch Ziekenhuis alhier over het jaar 1937 is het volgende ontleend: gedurende het verslagjaar is evenals in 1936 het aantal opgenomen patiënten ge stegen. Opgenomen werden in 1937 8504 en in 1936 8284 patiënten. Ontslagen werden in 1937 7788 en in 1936 7594 patiënten. Overleden zijn in 1937 291 en in 1936 271 patiënten. De hoogste sterkte was in 1937 526, in 1936 526. De laagste in 1937 391 en in 1936 398. De gemiddelde sterkte bedroeg: in 1937 195 mannen, 271 vrouwen totaal 466 en in 1936 192 mannen, 265 vrouwen, totaal 457. Het aantal verpleegdagen steeg van 175094 in 1936 tot 178361. Het gemiddeld aantal verpleegdagen per patiënt was voor: De afdeeling: Heelkunde 25 mannen, 27 vrouwen .geheele afdeeling 26; idem Ge neeskunde resp. 38, 32 en 35; idem Oog heelkunde resp. 19, 22, 20; idem Oorheel kunde resp. 10, 10, 10; idem Kindergenees kunde resp. 28, 30, 29; idem Huidziekten resp. 39, 31 en 35; idem Verloskunde en Vrouwenziekten resp. 13, 15 en 15. Herkomst der patiënten: Van de opge nomen patiënten waren 7404 afkomstig uit de provincie Zuid-Holland, van wie 2456 in de gemeente Leiden woonachtig waren. De inkomsten aan verpleeggelden bedroe gen 311.638.23 tegen 294.992.96 in 1936. Geen verpleeggeld was verschuldigd: In 1937 voor dë afdeeling Verloskunde over 39062 en in 1936 40852 dagen. In 1937 voor de afdeeling Oogheelkunde over 3091 en in 1936 over 2480 dagen. In 1937 totaal over 42153 en in 1936 over 43332 dagen. Ontvangen werd: a. gemiddeld per verpleegdag in 1937 1.747, in 1936 1:68; b. gemiddeld per betaalde verpleegdag in 1937 2.368 en in 1936 2.35. Voor rekening van de gemeente Leiden werden in 1937 631 patiënten verpleegd met 16919 verpleegdagen; in 1936 619 pa tiënten verpleegd met 16246 verpleegda gen. De ontvangsten voor röntgenologische onderzoekingen en behandelingen stegen van 24.061.15 in 1936 tot 25.438.79. Op de rontgenafc eeling werden: rönt- genologisch onderzocht 9456 patiënten; vervaardigd werden 33350 röntgenogram- men. Met röntgenstralen werden behandeld 375 nieuwe patiënten; radiumbehandeling werd toegepast bij 98 patiënten. Het aantal nieuwe patiënten, dat zich voor poliklinisch onderzoek aanmeldde bedroeg: voor de afdeeling Heelkunde 7549, Geneeskunde 5477, Oogheelkunde 9501, Oorheelkunde 6339, Kindergeneeskunde 1995, Huidziekten 2864, Vrouwenziekten 2394, Verloskunde 1991, Neurologie 1341, totaal 39451. Het aantal voedingsdagen nam geduren de de laatste jaren belangrijk toe; in 1938 was dit 232919, in 1937 liep dit op tot 284407 Ook het aantal verpleegdagen is sterk gestegen; dit bedroeg in 1937 178361, in 1928 131881. Het in rekening gebrachte verpleeggeld bedroeg in genoemde jaren resp, 311.638.23 en 229.630.46. Ook het aantal patiënten, dat zich op de verschillende poliklinieken aanmeldt, breidt zich sterk uit; dit aantal steeg van 20616 in 1928 tot 39451 in 1937. De totale uitgaven bedroegen blijkens het exploitatie-overzicht 330.515.51 of 13.484.78. meer dan in 1936. Dat de meer dere uitgaven beperkt bleven, tot dit. be drag is te danken aan het feit, dat op ver schillende posten met name vergoeding voor het gemis aan kost, enz. tijdens afwe zigheid, bewassching, linnen goederen, meubilair, instrumenten, röntgenfilm en watervoorziening in totaal ca. 10.000 minder werd uitgegeven dan in 1936. Voor voeding, genees- en verbandmid delen, huishoudelijke artikelen, verwar ming, verlichting en technische dienst werd gezamenlijk een bedrag van ca. 22.000.— meer uitgegeven dan in het vorige ver slagjaar. Hierbij dient rekening gehouden te worden met het feit, dat het aantal voe dingsdagen 3906 en het aantal verpleegda gen 3267 hooger was dan in 1936. Van grootere beteekenis echter voor deze meer dere uitgaven was de prijsstijging als ge volg van de gewijzigde monetaire omstan digheden. De kosten per voedingsdag bedroegen in: 1937 0.410, 1936 0.380, 1935 0.367. De kosten per patiënt en per verpleeg dag bedroegen in 1937 4.539 tegen 4.536 in 1936. Het verslag bevat voorts tal van bijla gen en grafieken. Muziek SURSUM CORDA. Kerkconcert. Onder zeer groote belangstelling gaf „Sursum Corda" zijn jaarlijksoh Kerkcon cert en Anthon van der Horst was als immer de ziel van dezen avond van ge wijde kunst. Niet alleen als dirigent heeft hij zijn sporen verdiend, maar hij deed zich op het orgel hooren en gaf een spel, waar in leven klopt en tempo werkt. Mevrouw Jo Vincent was de zangsoliste wier mees terschap haast overbekend mag heeten. Als inleiding heeft het koor psalm 98, vers 1 en 3 gezongen. Even inzingen! en daarna volgde „Improperia" van da Pa- lestrina een verrukkelijk staal van da Palestrina's rijke kunst, en als zangkunst was de interpretatie nagenoeg een van de meest suprème momenten van den avond. Hoe innig blijd' en verheugd klonk Swee- linck's „Psaume 118". De uitvoering was op ende op van der Horst, het geacheveerde inzetten, het fraaie uitzetten, het fijne ge- styleerde optreden van elke stem terwijl het glorieuse „Tu es Petrus" van da Pa- lestrina voortfeffelijk van tekstaanvoeling en behandeling was. Misschien werd hier van de tenoren iets te veel gevergd, maar overigens heeft elke stem zich evenwichtig en fraai gehandhaafd. Intusschen 'speelde van der Horst niet minder dan „Praeludium en Tripelfuga" van Bach zich onderscheidend door enorme techniek en niet minder door le vendige boeiende registratie en in-muzika- le voordracht. Een buitengewoon slot van zijn orgel voordracht gaf hij door de uitvoering van de „Toccate" van Hendrik Andriessen. Dit Burgerlijke Stand LEIDEN. Geboren: Cornelia Helena, d. van G. W. v. Goozen en A. C. Does wijk Laurens Johannes, z. van A. Zitman en C. Kruit Willy Johanna Catharina, d. van W. v. Hooven en J. v. d. Kaaij Hendrika, d. van K. M. Verkuijlen en M. H. Rietveld Anna, d. van J. Bosman en C. Erades. Ondertrouwd: D. Leugering jm. 22 j. en W. A. Mol jd. 19 j. Overleden: J. W. Kooijmans wedn. 82 j. P. A. J. Tijl wed. van Th. J. H. Si mon 77 j. werk met zijn wervelend toccata-thema en voortreffelijk gedachte melodiek, maakt een majestueuse impresse. In de accoord- mengeling onderscheidt men Andriessen's werk en met meesterschap is de Toccata op gebouwd. Het orgel had groote bekoorlijk heid in klank der stemmen. Niet minder bekoorde de reine glashel dere stem van mevrouw Jo Vincent, die vier deelen voorzong uit de „Pathodia Sa cra" van Constantijn Huygens in de bewer king van Anthon van der Horst, door hem zelf begeleid op het orgel en daar zij be schikt over een groot voordrachtsvermo gen vooral voor gewijde muziek en een groote overgave aan haar taak, hoorden wij hierin de muziek van innerlijke waarde en een demonstratie van de diepte harer zang kunst. Dan bracht zij „Hymne" van An thon van der Horst voor solozang zonder begeleiding, een grootsch en hooggestemd lied, dat' bij de tweede auditie ons zeer heeft weten te boeien en dat zij door haar expressieve visie op et.hoog en geestelijk voorname plan heeft weten te brengen, waarop het gedacht is. Terugkeerende naar het koor herinneren wij aan het aantrek kelijke koorlied „O Leyda gratiosa" van on zen voormaligen stadgenoot Cornelis Schuijt (15571616) die niet nalaten kon de Sleutelstad in aantrekkelijk welluidende muziek te bezingen en de interpretatie was harer waardig. Als uitleiding was „Nun bitten wir den Heiligen Geist" gekozen van Joh. Nep. David, dat door het koor met uitdruk kingskracht van stemmen en overtuiging werd verklankt. Er is mooi en vaardig ge zongen en de ongetwijfeld onverdeelde waardeering moge het verdiende loon zijn voor Anthon van der Horst en Sursum Corda! J. K. RECHTZAKEN HAAGSCHE POLITIERECHTER. Schoonvader tegen schoonzoon. H. V. uit Leid en was gehuwd met een Haagsche schoone. Trots het feit, dat deze schoone dikwijls gewaarschuwd was tegen haar toekomstigen man, had zij doorgezet en had den grooten stap gewaagd. Maar na eemge dagen was de oneenigheid al be gonnen met een gezapig ruzietje, waarvan het resultaat was geweest eenige blauwe oogen en een bloedneus. Het was toen weer een tijdje goed gegaan, maar de ruzie was steeds teruggekeerd, zoodat de liefde danig bekoeld was. Totdat het de pas ge huwde vrouw te erg werd en zij haar man in den steek liet en naar haar vader ging om daar te gaan wonen. Maar buren had den manlief ingelicht waar hij zijn vrouw kon vinden en het zal dus niemand ver wonderen, dat hij zich een half uur later aan de woning van zijn schoonvader ver voegde om het zijne van het geval te zeg gen. De schoonvader had zijn schoonzoon ontvangen met de groet „wat komt je doen snotneus" en had deze begroetingsrede kracht bij gezet door een flinken oorveeg. Schoonzoon had een groot mes getrokken en had daarmede zijn schoonvader een kleine ingewandsoperatie willen doen on dergaan, hetgeen door de vlucht van pipa werd voorkomen. De aangetrouwde zoon had toen maar een ruit ingehaald om daar na naar buiten te gaan. De buitenlucht werkte evenwel niet ver koelend op zijn gestel, want hij had eenige steenen uit het plaveisel gebroken en daar mede nog vijf ruiten ingeworpen. De politie had voor de gebruikelijke finale gezorgd. De Officier had poging tot zware mis handeling ten laste gelegd en eischte vier maanden gevangenisstraf. De politierechter legde deze straf voor waardelijk op met drie jaar proeftijd. Buur vrouwen-vriendschap. Mej. A. C. G. uit L e id e n kan het niet zoo bijster goed vinden met haar buur vrouw. Nadat steeds in het voorbij gaan allerlei gezichten getrokken waren, over en weer natuurlijk, was het op zekeren dag tot een uitbarsting gekomen. De buurvrouw van mej. G. had aangebeld en het hare over deze gezichten-trekkerij verkondigd en tevens verteld, dat het nu maar eens uit moest zijn. De tegenpartij had echter niet veel voor dezen vrede gevoeld en hadweer een gezicht getrokken, waarop het antwoord niet was uitgebleven, ditmaal in den vorm van een „lik" op het aangelaat van de te genpartij. Maar daar was het niet bij gebleven; in tegendeel, mej. G. had haar tegenpartij bij de haren gegrepen en aangezien dit nogal hardhandig was gebeurd, had zij de pluk ken haar in haar handen gehouden. Daarna had zij bovendien met haar nagels eenige voren geploegd in des buurvrouw aange zicht, terwijl de epiloog gevormd werd door een flesch met bijtende vloeistof naar het hoofd van de tegenpartij te werpen. Een en ander was voor den Oofficier re den om een gevangenisstraf te eischen van twee weken. De politierechter maakte er drie weken voorwaardelijk van met drie jaar proeftijd. DE KWESTIE OSS VOOR HET AMBTENARENGEREHCT. (Vervolg van pag. 8) Middagzitting. Na hervatting der zitting werd aan mr. Van den Burg gevraagd, of na de stopzet ting op last van den procureur-generaal van het onderzoek on de zaak-Van der Hoven nog een proces-verbaal is ingekomen. Mr. Van den Burg: Op 28 Maart heb ik van wachtmeester van Renes nog eeh proces-verbaal ontvangen, dat een nog niet verjaarde verduistering bevatte. President. Wat heeft u daarmede ge daan? Mr. Van den Burg: Dat heb ik met de andere stukken aan den procureur-generaal doorgezonden. De procureu r-g e n e r a a 1: Het be trof hier een schaderegeling met zekeren Van Bergen, en na onderzoek achtte ik geen geval van verduistering aanwezig. De pleidooien. Hierna was hét woord aan mr. James als raadsman van de klagers. Pleiter herinnert eraan, dat oud-minister Marchant na de arrestatie in de Organon- atfaire in „Ons Noorden" schreef, dat de marechaussee de reddende engel is geweest door opheldering in deze zaak te brengen. Het kan echter verkeeren, want nog geen maand later werd die „reddende engel" aangeduid als terreur en domheidsmacht". Daarmede werd de hun verleende ko- rinklijke onderscheiding gediskwalificeerd en ten slotte "olgde hun overplaatsing, waardoor de klagers zich in hooge mate voelen gegriefd, omdat zij ieder voor zich er diep van overtuigd zijn, niet anders te hebben gedaan dan hun plicht. Door de getroffen maatregelen voelen de klagers zich zwaar gestraft en volkomen terecht hebben zij zich daarover beklaagd. Pleiter wijst er op, dat de beteekenis van artikel 148, lid 2 Wetboek van Strafvorde ring is, dat de procureur-generaal aan op sporingsambtenaren aanwijzingen kan ge ven, maar niet de stopzetting van een on derzoek of de opheffing van de opsporings bevoegdheid kan bevelen. Wanneer de wet zonder voorbehoud zegt, dat de wachtmeesters hulpofficier van ju stitie zijn, dan is het onbestaanbaar, dat diezelfde wet zou toelaten, dat de Minister van Justitie of welke autoriteit van het Openbaar Ministerie ook, daarin verande ring kan brengen. Vervolgens gaat pleiter de staatsrechte lijke positie na van de wachtmeesters der marechaussée. Er zijn hier drie lijnen te on derkennen: le. Die van den Minister van Defensie over den inspecteur van het wapen naar de divisie-commandanten; 2e. die van den Mi nister van Justitie via den procureur-ge neraal, fungeerend directeur van- politie naar de divisie-commandanten en 3e. die van den Minister van Justitie via den pro cureur-generaal naar den officier van justi tie en de hulpofficieren van justitie. De Minister van Justitie heeft zijn op treden verdedigd met een beroep op het Rijkspolitiebesluit, doch pleiter wenscht te constateeren, dat de Minister aan dat be sluit niet de bevoegdheid kan ontleenen om een partieele schorsing te bevelen, zooals hier in feite is geschied. De Minister van Defensie heeft ten deze te beslissen, doch de Minister van Justitie heeft hier een overhaast besluit genomen, teheinde zijn ambtgenoot van Defensie voor een fait accompli te stellen. Pleiter leest daarna een uitvoerig advies voor van prof. Van Bemmelen, hoogleeraar te Leiden over de vraag of de Minister van Justitie bevoegd is bevelen te geven ten aanzien van de opsporings-ambtenaren. Laatste berichten PRINS BERNHARD BEZOEKT HOFJAGER SPEK. Diens toestand gaat langzaam vooruit. Hof jager W. Spek, te Apeldoorn, die bij het auto-ongèluk met Prins Bernhard be trokken was, is nog niet volkomen hersteld. Wel blijft zijn toestand vooruit gaan. Prins Bernhard heeft hem kort geleden in zijn woning bezocht, om zich van zijn toestand persoonlijk op de hoogte te stellen. Prins Bernhard bij het artilleriepaarden- depot in Tilburg. Heden heeft Prins Bernhard een bezoek gebracht aan het artilleriepaarden-depot te Tilburg. Langs de straten in de stad en in de om geving der kazerne stond een groote me nigte de aankomst van den Prins af te wachten en juichte hem hartelijk toe. DE MOORD EN POGING TOT ZELF MOORD TE ROTTERDAM. Dader aan wonden overleden. De 38-jarige bankwerker P. W. v. d. Nieuwendijk, die op 15 Juni in zijn wo ning aan het Weipad in het Tuindorp Vree wijk te Rotterdam zijn vrouw met een mes doodde en aaarna zichzelf de keel trachtte af te snijden, hetgeen hem niet gelukte, is gisteren in het ziekenhuis te Rotterdam aan de bekomen wonden overleden. TELEGRAMMEN TERECHTSTELLING IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 24 Juni (A.N.P.). Heinrich Menz uit Biberach, die op 22 Februari ter dood veroordeeld werd, verdacht van spïon- tiage ten behoeve van een anderen staat en van het leveren van materiaal aan dien staat, is heden terechtgesteld. DUITSCH MILITAIR VLIEGTUIG GEVALLEN. BERLIJN, 24 Juni. (A.%N. P.). Op een fabrieksterrein in Tempelhof is vandaag een militair oefenvliegtuig neergestort. De bestuurder kwam om het leven, een twee de inzittende werd gewond. MIJNWERKERS IN ITALIË BEDOLVEN. ROME, 24 Juni. (A. N. P.). In een zwa- velmijn bij Caltanisetta op Sicilië zijn ten gevolge van een instorting acht mijnwer kers bedolven. Men heeft de ongelukkigen nog niet kunnen bevrijden. JAPANSCH SCHIP OP EEN MIJN GELOOPEN. Een honderdtal matrozen gedood. SJANGHAI, 24 Juni (A.N.P.). Tusschen Anking en Matang is een Japansche bar kas op de Jangtse op een Chineesche mijn geloopen. Een honderdtal Japansche ma trozen werden gedood en velen gewond. DE RECHTEN VAN EXTERRITORIALI TEIT. SJANGHAI, 24 Juni. (A. N. P.). De Ja pansche woordvoerder heeft aangekondigd, dat alle rechten van exterritorialiteit, wel ke de vreemdelingen in China bezitten, zullen worden afgeschaft in die gebieden van China, welke door de Japansche troe pen zijn bezet. 1 t MARKTBERICHTEN LEIDEN, 24 Juni. Vee. Aanvoer totaal: 340 runderen, 371 kalveren, 1449 schapen, 662 varkens, 7 paarden, 2 veulens, 19 bok ken of geiten, 30 zeugen. Prijzen: 16 stie ren 240280, schoon gewicht 5862 cent, handel matig; 106 kalf- en melkkoeien 240320, handel matig; 72 varekoeien e.a. 150200, handel stroef; 146 vette koeien 210300, schoon gewicht 5074 cent, handel zeer matig; 43 vette kalveren 50 110, schoon gewicht 60—92 cent, handel kalm; 328 nuchtere kalveren 510, 120 vette schapen 1826, zuiglammeren ƒ11 16, 160 weideschapjen 1621, 217 lam meren 711 handel matig; 217 mest-var kens 2037 en 415 biggen 1115 han del stug, 19 bokken of geiten 2—6 en 30 zeugen f 5075 handel stug. Kaas. Aanvoer 85 partijen waarvan 67 partijen Goudsche kaas le soort 2324.50 en 2e soort 2122, 18 partijen Leidsche kaas le soort 2025 per 50 kg. Handel matig. ALKMAAR, 24 Juni. Kaas. Aangevoerd 46 stapels, zijnde 126.000 kg. Fabriekskaas kleine 21, Boerenkaas kleine 20, boeren kaas commissie 24.50 per 50 kg. Handel goed. LEEUWARDEN, 24 Juni. Vee. Aanvoer: 60 Enterstieren 80190, 86 Tv/enterstie ren 190—350, 292 vette koeien 140—275 per stuk, 4670 cent per kg.; 348 melk- en kalfkoeien f 135315, 14" pinken 65150, 18 vette kalveren 1858, 86 Graskalve ren 2560, 492 nuchtere kalveren 38, 117 vette schapen 1228, 90 weidescha- pen 1121, 186 lammeren 711, 260 vette varkens 38130 per stuk, 4650 cent per kg. 28 magere varkens 2245, 175 kleine biggen 1220, 30 bokken of geiten, 52 paarden. Totaal aanvoer 2335 stuks. Kaas. Nagelkaas 736, Goudakaas f 1113, Edammerkaas 1122. Aanvoer 1396. Boter. Mijnboter 1.301.241.19 per kg. Aanvoer 8 derde en 3 zesde vaten. Commissie 82 cent. 's HERTOGENBOSCH, 24 Juni. Boter. Aanvoer 23.500 kg. Prijzen: hoogste 1.36, laagste ƒ1.25, middelprijs ƒ1.34 per kg. VOORSCHOTEN, 23 Juni. Veiling V. P. V. Prijzen: kippeneieren 3.303.70 per 100 stuks, eendeneieren 3.703.90 idem; konijnen 0.151.30 per stuk. ROELOFARENDSVEEN, 24 Juni. Groen- tenveiling. Aardbeien 1019 ct. p. p., Grof 3.804.40, Bommen 1 902.70, Sta pel 1.10 per 25 K.G., Sla 50 ct. per 100, Snijboonen 2.603.30, idem stek 1.652.05, Prinseboonen 4.60, Peulen 0.602.25, Dop erwten 7177, Capucijners 6271. Blauwe Capucijners 1.40, Tuinboonen 5052 per 10 K.G. KATWIJK a. d. RIJN, 23 Juni. Groen- tenveiling. Per 100 kg.: Vroege aardappe len: bonken 6.807.00, groote 9.00 10.20, Drielingen 8.60—9.20, Kriel 6.40 7.20, per 100 stuks: sla 0.501.90, bos- peen 6.25—8.25. Wl <S|.;LNOTEERINGEN (AMS^-RDAMJ Londen. 8.951 /4 Berlijn 72.75 Parys 5.031/4 Brussel 30.66 Zwitserland 41.44 Kopenhagen 40. Stockholm 46.171/2 Oslo 45.— New York 1.80"/16 Praag 6 281/2

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3