OMGEVING Burgemeester van Wassenaar neemt ontslag V/OENSDAG 22 JUNI 1938 HE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 KATWIJK Terrein zal worden beboscht en beplant B. en W. deelden den Raad betreffende het te stichten sanatorium het volgende mede: „Reeds vroeger brachten wij te uwer kennis, dat het bestuur van de Ned. Herv. Stichtingen voor zenuw- en geestes zieken voornemens is in de provincie Zuid- Holland een sanatorium te bouwen voor lichte zenuwpatiënten, welke inrichting te vens zal dienen voor de verzorging van patiënten, voor wie een nakuur gewenscht is. Als plaats van vestiging was o.m. het oog op Katwijk gevallen en wel op de ter reinen welke gelegen zijn ten Zuiden van den N. Duinweg en die thans gebezigd wor den voor sportterrein enz. Het ligt in de bedoeling van genoemd bestuur, dat aanvankelijk wordt gesticht een sanatorium plaats biedende voor de verpleging van circa 150 patiënten. Met het oog op den zeer waarschijnlijken groei moet het bestuur de beschikking hebben over een terrein, waar een stichting zal kunnen verrijzen, waarin op den duur on geveer 400 patiënten verzorgd kunnen worden. Slechts een klein gedeelte van het ter rein zal worden bebouwd, terwijl het groot ste deel als park voor recreatie-doeleinden wordt aangelegd, derhalve beboscht en be plant zal worden. Het geheel dient, aldus dan voornoemd bestuur,, wil het aan het doel beantwoorden, door architectuur en aanleg een voornamen indruk te maken en een lusthof te worden Naar aanleiding van de daaromtrent ge voerde besprekingen, waarbij B. en W. is gebleken, dat geen andere dan een zeer aantrekkelijke offerte in gunstige overwe ging zou kunnen worden genomen, heb ben B. en W. nagegaan voor welken prijs de bedoelde terreinen ter grootte van pl.m. 6.77.50 H.A. kunnen worden aangeboden. In het licht van het vorenstaande zijn B. en W. tot de conclusie gekomen, dat het aanbeveling verdiende de gronden voor de boekwaarde, zijnde pl.m. ff 0.40 per M2 in koop aan te bieden. Hoewel deze prijs op zichzelf niet hoog is te noemen, hebben B. en W. gemeend niet uit het oog te moeten verliezen, dat bij een gemeentelijke exploitatie van het terrein, zooals B. en W. zich die in verband met <ie omgeving van het Raadhuis heeft voorgesteld en waarbij o.m. zeer open be bouwing en belangrijke parkaanleg noodig is, die exploitatie niet loonend kan zijn, omdat de te stellen grondprijs niet te kosten van het bouwrijp maken zal dek ken. Wanneer echter, door de boekwaarde van de gronden als prijs aan te houden, deze transactie tot stand zal kunnen ko men, zou dus geen verlies geleden behoe ven te worden, maar zou bovendien ten opzichte van het raadhuis een schitteren de oplossing worden verkregen, en het aanzien der gemeente door den voorge nomen aanleg van fraaie tuinen enz. in belangrijke mate stijgen. Verder mag niet worden vergeten, dat de stichting van een sanatorium waaraan een vrij talrijk personeel zal zijn ver bonden, voor den middenstand allerlei voordeelen inhoud. Naar voren is ge bracht dat zooveel mogelijk van de dien sten van Katwijksche arbeiders zal wor den gebruik gemaakt. Het bestuur heeft nog te kennen ge geven een deel van de gronden welke onlangs met de Gebr. Kruyt werden ge ruild, te willen aankoopen Dit terrein ligt achter de woningen van Gebr. Kruyt, groot 650 M2. Deze gronden hebben B. en W. aangeboden voor f 5.73 per M2, den kostenden prijs. Ten slotte wenscht het bestuur der stichting met het oog op ver dere uitbreiding een recht van optie te verkrijgen op de gronden langs den Can- 'tineweg, groot 1,07.50 H.A., ook tegen 0.40 per M2. Waar B. en W. vestiging van dit sa natorium voor do gemeente van groot belang achten, zullen B. en W. a.s. Vrijdag aanden Raad voorstellen genoemde gron den in koop af te staan en ten aanzien van het terrein langs den Cantineweg, groot 1.67.50 H.A. voor den tijd van 5 jaar een recht van optie te verleenen, tegen een priis van f 0.40 per M2. Het ligt in de bedoeling van het bestuur der genoemde Stichting reeds in het a.s. najaar met de werkzaamheden aan te vangen. Aangenomen mag worden nu alles reeds zoo netjes in kannen en kruiken is gego ten dat de raad dankbaar deze voorstellen van B. en W. zal aanvaarden enKatwijk aan den Rijn binnen onafzienbaren tijd een belangrijke stichting rijker zal zijn en het een verfraaiing zal zijn van deze omgeving. 't Waerle wordt afgebroken. Thans gaat het toch heusch gebeuren. De bekende villa's ,,'t Waerle" en „Hoog- cate" aan de Noord-Boulevard, waarin tijdens haar studiejaren te Leiden H. K. H. Prinses Juliana en haar Kamerheer Baron Boud woonden, zullen onder de sloopers- hamer vallen. Niet omdat de villa's bouw vallig zouden zijn, o neen, ze verkeeren nog in extra conditie, maar uit zakelijk oog punt bezien zijn er met het bezit dezer mooie villa's geen voordeelen tc behalen. De gebouwen zijn te kostbaar. Op Vrijdag 1 Juli heeft de aanbesteding plaats voor den afbraak. Men leze hiervoor een adver tentie in dit blad. En vóór het 1 Oct. is zal er van ,,'t Waerle" en van „Hoogcate" niets meer te zien zijn. Personalia. Voor het examen lichame lijke oefening M. O. is geslaagd de heer D. Parlevliet; voor het examen gemeente-ad ministratie de heer H. de Graaf. VOORHOUT Kloosterjubileum. Woensdag 22 Juni a.s. viert de Eerw. Zuster Tubertina (in de wereld Catharina v. Wieringen) haar zilveren professiefeest in het klooster „De Voorzienigheid" te Scheveningen. LiSSE Wielrijder tegen tram. Gistermiddag kwam de heer H. alhier nabij de Nieuw- straat met zijn drievvielige bakfiets op den Heereweg in aanraking met de tram. Zijn bakfiets kon het niet van de tram winnen en werd zoo goed als geheel vernield. Per soonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. De .politie heeft de zaak in on derzoek. NOORDWIJK Geboren: Cornelis Jacobus, zoon van L. van Duin en J. Klinkeberg Cornelis, zoon van J. G. W. Rijnders en P. A. Ver hoeven Antonia Maria Helena, dochter van G. M. Koelewijn en A. M. H. Burg- meijer Wikje, dochter van A. Cats en H. van Leeuwen Janna, dochter van A. van Beelen en T. S. de Mooij. Ondertrouwd: H. van 't Wout en G. Breedijk M. v. d. Niet en J. Post. Getrouwd: J. v. d. Berg en A. A. Steen voorden. Overleden: Jacoba Barnhoorn 69 jaar geh. met N. v. d. Voet Trijntje van Duin, 41 jaar, geh. met H. Barnhoorn. WASSENAAR Tuinbouw en plantkunde. In het Dorpshuis hield de afd. Wassenaar van de Kon. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde haar maandelijksche ledenver gadering onder voorzitterschap van den heer P. Polderman. Besloten wordt de candidatuur van le den in het hoofdbestuur te steunen van de nheer G. J. van Noort te Boskoop als vakman en van den burgemeester van Roosendaal als liefhebber resp. in de vaca tures A. Sluis en mr. F. J. T. Looien. De voorzitter deelde hierop mede, dat de Maatschappij op zich heeft genomen ter gelegenheid van de Kroningsfeesten het paleis in het Noordeinde te Den Haag te versieren. Besloten werd in de kosten bij te dra gen met een bedrag van 25. Tot leden der jury om het ingezondene voor de prijsvragen en het puntenstelsel te keuren werden benoemd de heeren Harde man, van Zetten en Schipper. Na de pauze werd verslag uitgebracht luidende: Voor prijsvraag I 10 variëteiten Lathyrus (zonder groen) le prijs 30 pun ten met lof der jury G. de Gooijer, tuin knecht op de Vrije Bliek; 2e prijs met 27 punten, Joh. van Noort; 3de prijs met 23 punten J. Hermsen. Voor prijsvraag II het mooiste tafelstuk je opgemaakt met Lathyrus: le prijs met 29 punten Joh. van Noort, 2de prijs met 26 1/2 p. G. de Gooijer, 3de prijs met 24 p. J. Hermsen. Voor het puntenstelsel behaalde de heer Joh. van Noort vele en hooge punten, even eens de heer J. van Noort. Voorts dient nog vermeld te worden een uitgebreide collectie Lathyrus, ter opluis tering ingezonden door den heer Harde man. Deze ving hierop aan zijn lezing over de cultuur van de Lathyrus te houden. Een goede grondwerking met een juiste ver menging van klei, bagger en ruige koe mest tot op een diepte van ruim 50 c.M. achtte spr. voor het verkrijgen van een goed gewas een allereerste vereischte. Verder behandelde hij de cultuur vanaf het planten in October en het uitzetten in Maart, het steeds wegnemen van de bloem knoppen totdat het gewas een hoogte van pl.m. 75 c.M. heeft bereikt waarna men de planten in bloei laat komen, zoodat men lange stengels verkrijgt en bezet met 4 tot 7 bloemen. Personalia. Voor het examen gemeen- te-financiën is geslaagd de heer P. C. Dek ker. Een onverwacht afscheid in den gemeenteraad De burgemeester, de heer J. J. M. Wiegman, heeft in de hedenmorgen gehouden gemeenteraadszitting mede gedeeld, dat hij aan H. M. de Koningin met ingang van 1 Juli a.s. ontslag heeft gevraagd uit zijn ambt, wegens redenen van persoonlijken aard. Vanaf 31 Augustus 1929 is de heer Wiegman burgemeester van Wassenaar geweest. In de negen jaren van zijn be wind heeft de burgemeester met groote bekwaamheid, tact en doorzettingsvermo gen de gemeente bestuurd. Het besluit tot ontslag-name wordt in de gemeente algemeen betreurd. De burgemeester deed mededeeling van zijn besluit aan het einde der vergadering. Hij deelde mede, dat het hem door om standigheden niet mogelijk was een be schouwing te houden over hetgeen tijdens zijn ambtsperiode was voorgevallen. Hij achtte die ook niet noodig. Alleen gevoelde hij behoefte woorden van dank uit te spreken voor de wijze, waarop de leden met hem hadden samengewerkt, om het waarachtig belang der gemeente te die nen. Hij eindigde met den wensch, dat het allen leden goed zou gaan. De heer Bazelier wees als oudste lid er op, dat hij in de drie jaren, dat hij met den burgemeester had mogen samenwer ken, dit had gedaan met groote voldoe ning. Hij drukte er zijn spijt over uit, dat de burgemeester had besloten heen te gaan. De heer Breedveldt (A.-R.) zeide, dat het hem droevig stemde een woord van af scheid te moeten spreken. De burgemees ter is een serieus man en spreker is er van overtuigd, dat hij deze beslissing niet ge nomen heeft, zonder bij zichzelf overleg te hebben gepleegd. De Raad zal er zich bij neer moeten leggen. Toch wil hij dit be sluit als een donker iets betitelen. De bur gemeester heeft steeds blijk gegeven de za ken te beheerschen, daarbij bezat hij een groote objectiviteit, was stipt in alles. Zijn vertrek is daarom te beschouwen als een verlies voor den raad, een verlies voor de geheele gemeente. In alle jaren van zijn burgemeesterschap heeft hij alles gedaan, wat noodzakelijk, nuttig en goed was. Hij had daarbij een goede visie op hetgeen noo dig was voor de gemeente. Dat moge getui gen het nieuwe uitbreiidngsplan. Hij was een burgemeester, die groote en kleine din gen met liefde verrichtte, die groot res pect afdwong. Spreker meent dan ook de tolk te zijn van de Wassenaarsche burgerij, wanneer hij zegt, dat zij met diep leedwe zen heeft kennis genomen van de beslis sing. De heer Wiegman was een burgemees ter, die niet aan de straat was gebonden, geen ophef maakte en die ook voor de min derbedeelden veel heeft gedaan. Heden is een hoofdstuk in zijn levenboek afgeslo ten. Spreker hoopt, dat hij daarin nog wel eens zal bladeren. Hij zal dan vinden een mengeling van licht en schaduw. Als hij de lichtzijde ziet, hoopt spreker, dat hij nog eens zal terugdenken aan het mooie. En als hij de schaduwzijde ziet, hoopt spr., dat hij zal bedenken, dat de mensch lou tering noodig heeft. Hij hoopt verder, dat het hem op zijn verderen levensweg goed zal gaan. De heer Hendriks sprak een afscheids woord namens de R.K. fractie. Hij zeide, dat de Kath. fractie ervan overtuigd iSj dat de burgemeester steeds heeft gehan deld in het belang der gemeente. Zijn ge heele persoon heeft hij daarvoor .gege ven. De fractie waardeert dit ten zeer ste. Het ontslag is plotseling gekomen en zoo graag zou spreker hebben willen me- moreeren, wat de burgemeester heeft ge- De heer J. J. M. WIEGMAN. daan voor de gemeente, hoezeer hjj heeft medegeleefd. De tijd heeft daarvoor ont broken. En daarom wil hij volstaan met een woord van dank voor den ondervon den steun en vriendschap en wenscht hij hem verder alle goeds. De heer van der Stoel bracht namens de Chr. Historische fractie dank voor de wijze, waarop de burgemeester de ver gaderingen heefi. geleid, in het bijzonder prees hij diens groote objeetieviteit en groot geduld. De Burgemeester heeft be wezen, dat het welzijn de gemeente hem zeer ter harte ging. Zijn besluit moet wor den geëerbiedigd. De heer Kieviet de Jonge (Vrijz. Dem.) zeide, dat de burgemeester gaat, maar de mensch Wiegman blijft. Hoe hij over den heer Wiegman als burgemeester denkt, weet de burgemeester. Van den mensch Wiegman kan hij zeggen, dat deze hem zeer aantrekkelijk was. Hij wenscht hem het beste toe en vraagt in zijn herinnering te mogen blijven. De heer Dresselhus's zeide, dat de Libe rale partij de genomen beslissing zeer be treurt De burgemeester was objectief en wist een sfeer van samenwerking te stichten. De heer Boender (S.D.A.P.) heeft den burgemeester zien komen als veelbelo vende jongeman, bezield met werklust. Hij heeft zich een buitengewoon burge meester getoonu, en, hetgeen hem altijd bijzonder heeft getroffen, is, dat hij zeer onpartijdig was. 1 ij hoopt, dat geen tegen- -'ag zijn deel ma zijn. De heer Lankhorst (Nat. Herstel) kan zich bij vorige sprekers aansluiten. Ver der wil hij in et bijzonder namens den Middenstand dank brengen voor de be hartiging van zij belangen. Het was de burgemeester, die o.m. den stoot gaf voor het oorichten van het borgstellingsfonds Wethouder van Moorsei (R.K.) drukte namens de wethouders zijn spijt uit over het vertrek van den burgemeester. De ver gaderingen van het college kenmerkten zich door de groote samenwerking, ver trouwelijkheid en goeden toon. De aange naamste herinneringen hieraan zal hem bijblijven. De wethouders danken voor alles, wat de burgemeester heeft ver richt Tenslotte heeft de gf rjfente^exretaris het woord geveerd. Hij zeide, dat hij den hee- lsn morgen bezig was zich te wennen aan de gedachte van het verwek \an. den bur gemeester. Hij weet, dat do burgemeester niet gaarne heeft, dat hi lie* woord voert. Maar spreker meende dit riet te mogen nalaten namens hemzelf en alle ambtena ren. De burgemeester stTid bij allen in hoog aanzien om zijn objectiviteit. Er be staat een sfeer van openheid onder de amb tenaren, die in hoofdzaak aan den burge meester is te danken. Spreker prees voorts HET NIEUWE STATION TE GOUDA. De ingang blijft gebrekkig. Aan een zeer primitieven en gebrekki- gen toestand op het Goudsche station in de spoorlijnen GoudaUtrecht, Gouda Rotterdam—Den Haag is een einde ge komen door een groote verbouwing, die eigenlijk met een algeheele vernieuwing gelijk staat. Van het oude, houten stati on dat een stad als Gouda toch wel on waardig was, is niets overgebleven. Een mooi, modern station, gebouwd van steen ijzer en glas heeft er voor plaats gemaakt en daarmede heeft de stad gekregen, waarop het reeds vele jaren recht had. Het nieuwe station is een geweldige verbetering, waar vooral de winst aan ruimte een factor van beteekenis mag worden genoemd. Alles ziet er frisch en prettig uit, de gebouwen hebben een overvloed van daglicht, de restauratie maakt een uitstekenden indruk, er zijn mooie rustbanken geplaatst, een prima electrische verlichting werd aangebracht en nog verscheidene andere voorzienin gen werden getroffen, zoodat zoowel voor het dienstpersoneel als de reizigers voor geriefelijkheid en comfort is gezorgd. Het gebouwen-complex bestaat uit drie wachtgelegenheden voor de reizigers n.l. een 3de klasse wachtkamer, 1ste en 2de klasse wachtkamer en een wachtkamer niet rooken; boven de restauraties ligt de woning van den restaurateur met een lengte van 30 meter en een breedte van 5 meter. Voorts maken van het gebouwen complex deel uit de vertrekken voor den stationschef en de stationsopzichters, en het seinhuis. Een bijzonderheid is, dat de buizen van rioleering, gas- en watervoorziening in het perron aan ijzerdraden zijn opgehangen om geen last van verzakkingen te ondervin den. De buizen van de centrale verwarming zijn in de kap gelegd; weliswaar doet dit eenige afbreuk aan de fraaiheid van de overkapping, doch een andere oplossing was niet mogetlijk. Precies op tijd is het werk door de Aan nemersmaatschappij Strijland opgeleverd. De totale kosten bedroegen rond 85.000, waaronder ƒ20.000 van de overkapping. De gebrekkige tunnel met trappen naar het station wordt thans ook verbeterd, doch deze werkzaamheden vallen onder onder houd. De tunnel krijgt een waterdichte be- tonkuip en nieuwe trappen worden aange legd. Vroeger moest een electrisch pompje het water onder den houten vloer in den tunnel geregeld wegzuigen, doch bij nat weer lukte dit maar half en stond het tun neltje dikwijls gedeeltelijk blank. Bij alle verbeteringen, die zijn en nog worden aangebracht, is het jammer, dat de ingang van het station zoo armoedig en gebrekkig blijft. De directie van de Spoor wegen heeft juist dezer dagen besloten hierin nog geen verandering te brengen. Nadat op den laatsten dag der vorige week het werk was gereed gekomen hebben burgemeester E. G. Gaarlandt en vertegen woordigers der Kamer van Koophandel en Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Gouda de vernieuwingen bezichtigd. Burgemeester Gaarlandt sprak over de verbeteringen zijn groote voldoening uit. de groote cnpai/ijcjghtid van den burge meester. Vaak wordt van onpartijdigheid gesproken, maar w°idt niet onpartijdig ge handeld. Hier was werkelijk onpartijdig heid en openheid. Namens allen wenschte hij hem toe, dat ne' der burgemeester wel zou gaan. De Burgemeester heeft allen sprekers in het kort dank gezegd. De Nederlandsche Regeering heeft Dinsdagavond de deelnemers aan het 8ste Internationale Wegencongres op het Binnenhof te Den Haag ontvangen. Een kijkje aan een der buffetten

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10