DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wat moet een werklooze jongeman beginnen - ABONNEMENTEN. Gedwongen huwe lijken In Duitsch- land? DINSDAG 21 JUNI 1938 29ste Jaargang No. 9061 9e Êcid^h^Soii^aAit Telefoon! Redactie 18» Telefoon: Administratie 935. Aüf. en Abonm-tarieven tie pay, Giro 103003. Postbus 11. Kampeeren in Eg mond brengt arbeid en ontspanning Te weinig belangstelling. lederen dag slenteren in ons vader land meer dan honderdduizend jonge mannen door de straten, voor wie de morgen aanbreekt in lediggang en de avond neerdaalt in lediggang, voor wie de weken verstrijken in toenemende lusteloosheid, de maanden in steeds dieper dalende neerslachtigheid en veel al zelfs de jaren zich aan-een schake len tot een lood-zware keten, die den vroolijken, flinken jongëh van weleer dreigen neer te drukken in" een toe stand van volslagen ontreddering. Jong zijn, vol energie en levenslust, is heerlijk, maar jong zijn en geen werk heb ben is een ramp. Wij, die werken, gunnen over het alge meen ons te weinig tijd en besteden *dikwij ls te weinig aandacht aan de .zorgvolle en zorkwekkende omstandigheden, waarin de hedendaagsche rijpere jeugd voor een groot deel verkeert. Niet, dat de meesten onzer zoo naarstig zwoegen, dat hun' geen gele genheid meer rest zich te bekommeren om of mede te werken aan de oplossing van dit benauwend probleem! Maar ons leven is zóó ge vul met nieuwtjes en pretjes, dat ons gemoed nog slechts wordt geschokt en ge schud door het dramatisch effect van oor logen en overstroomingen, terwijl de zich stil in de zielen van onze jongemannen vol trekkende catastrophe nauwelijks deernis .verwekt. Het gros der werkende bevolking weet wel, dat er zoo iets als jeugd-werkloosheid bestaat, zonder ook maar eenigermate te be seffen, welke rampzalige gevolgen deze heeft voor de jonge mannen individueel èn voor de kracht en sterkte van de natie in haar geheel zonder ook maar het flauw ste idee te hebben, wat reeds voor onze jon gemannen wordt gedaan en welke plannen er worden gesmeed om het euvel te bezwe ren. Daarom was het een goede gedachte van de Katholieke commissie voor jeugd werk- loozenzorg, om de pers uit te noodigen tot een bezoek aan verschillende werkkam pen. Na een tweedaagsch, en uiteraard vluch tig bezoek aan deze kampen, rust nu op ons de taak onze, eveneens uiteraard vluchti ge indrukken weer te geven en een en an der te vertellen over de jeugdwerkloozen- zorg in het algemeen. Degenen, die kennis hebben genomen van de conclusie, op het congres Vrijdag j.l. te Den Bosch getrok ken, weten reeds uit welken hoek de wind waait en zullen ongetwijfeld met te meer belangstelling kennis nemen van dit kamp werk, dat het proto-type is van den ver plichten arbeidsdienst. Deze tocht werd ge houden onder leiding van den aalmoeze nier G. P. J. Bannenberg, die zich steeds bescheiden op den achtergrond houdt, of schoon ingewijden wel *weten, welk een veel omvattende arbeid door dezen pries ter voor de jonge werkloozen wordt ver richt, daarbij kundig ter zijde, gestaan door den administrateur der commissie, den heer Van Bavel. Een t&zoek werd gebracht aan Egmond, Wassenaar, Ginneken, Ossen- drecht, Breda en Haaren. Inspectie van de Baast nabij Oirschot, het landgoed van den burgemeester van Noordwijk, moest van het toch reeds overladen programma wor den afgevoerd. „Niemand komt naar ons werkkamp voor zijn verdriet". Met deze aantrekke lijke woorden opent een prospectus, dat on der de werklooze jongelui wordt ver spreid om hen „aan te porren" tot deel name aan de kampen. In de kampen, wel ke wij bezochten, trof ons de prettige sfeer en de opgewekte stemming. Men moet nu niet gaan denken, dat de kampen er zijn om jool te maken; er wordt hard en ern stig gewerkt, maar er wordt ook ruim schoots aandacht gewijd aan de welver diende ontspanning. Het is eigenlijk een raadsel, dat zoo wei nig jongemannen uit eigener beweging naar het werkkamp gaan. Waar zijn de overigen gebleven? Weliswaar is het ééne katholieke jeugd kamp van ons bisdom, „Vredesteyn" bij Egmond doorloopend goed bezet, maar wat beteekenen de gemiddeld 90 personen, wel ke daar 68 weken komen arbeiden, ver geleken met de duizenden, die doelloos ronddoolen? Katholiek Leiden maakt met 75 kam peerders over het afgeloopen jaar welis waar een uitzonderlijk goed figuur, maar men vraagt zich niettemin af: waarom zijn de overigen niet gekomen? Ook met de algemeene deelname aan andere soorten werkgelegenheid, voor de jonge werkloozen geopend, is het in Lei den „heilig", namelijk 20 pet. van het totale aantal, doch waar bleef het overschot van 80 pet Over het geheele land berekend, be draagt het aantal deelnemers aan cursus sen, centrale werkplaatsen en jeugdkam pen, hoogstens 15 pet en dit percentage is nog steeds. dalende! Deze kwijnende deelname kan voor een klein gedeelte worden verklaard door de èfname van het leger jonge werkloozen een afname, die, hoe verheugend ook by den eersten aanblik, toch te betreuren valt, omdat zij geschiedt ten koste van de oude re werkloozen. De geest van Jan Salie waardt rond. Doch zij, die de mentaliteit van onze jongemannen kennen en dit probleem gron dig hebben bestudeerd, aarzelen niet te ver klaren, dat de voornaamste reden voor het verminderde bezoek aan de verschillende vormen van cultureel werk, geen andere is, dan de steeds zwaarder neerdrukkende lus teloosheid, een diep-doorkankerende Jan Saliegeest. Men hoede zich er voor een scherp oor deel te vellen. Het is nu wel gemakkelijk misprijzend het hoofd te schudden over het gebrek aan ambitie, doch laten wij ons eerlijk afvra gen: wie onzer zou in zijn groeijaren heb ben kunnen oproeien tegen deze golf van mistroostigheid en zich volslagen overbo dig voelen? Ook is het niet billijk alle jonge werk loozen over één kam te scheren; er zijn honderden jongelui, die hebben deelgeno men en deelnemen aan kampen of cur sussen, daarmede toonend zich door de stroom der alles-vergrauwende verveling niet te willen laten meesleuren. Doch de goeden niet te na gesproken en de wegblijvers verontschuldigend, mag worden geconstateerd, dat de werklust bij de jonge werkloozen beangstigend gering is, en de massa ongeschoolde arbeidskrach ten onrustbarend toeneemt. In het volle besef van de verantwoorde lijkheid, die de ouderen de ouders op de eerste plaats! dragen voor de toekomst der minderjarigen en der jongemannen, en voor het behoud van onze volkskracht, heeft het congres te Den Bosch een reso lutie aangenomen, waarin niet aan gedrongen of gevraagd, doch geëischt wordt: een verplichte tewerkstelling in werkkampen van alle jongemannen in den leeftijdsgrens van 18—24 jaar, die gedu rende eenige maanden werkloos zijn ge weest. Een kostbare aanbeveling om werk te krijgen. Zoo lang de verplichte arbeidsdienst nog niet is ingevoerd en dat zal nog „voe ten in aarde" hebben! doen de jongelui goed zich op te geven voor de vrije werk kampen en voor de cursussen. Door zulk een vrijwillige deelname geven zij zich een brevet van doorzettingsvermogen en ka raktervastheid. De patroons, die jongeman nen in him bedrijf kunnen plaatsen, zullen steeds meer de vraag gaan stellen: wat hebt ge in de maanden van werkloosheid uitgericht. Een kampkaart of een cursus- diploma kan een kostbare.aanbeveling zijn, Een zware verantwoordelijkheid rust op de ouders, wier plicht het is him zoons aan te moedigen naar een werkkamp te gaan, en hun de weldaad van eenige we ken arbeid in de vrije natuur- smakelijk voor te stellen. Jongemannen, die ééns in een werkkamp waren, keeren gaarne terug, want het is inderdaad waar, wat het prospectus schreef: „Niemand komt naar ons werk kamp voor zijn verdriet". Over. de voordeelen van deze werkkam pen een vólgende keer. R. V De S.D.A.P. cn de monarchie In Engeland denken de socialisten er niet over, om uiting te geven, hoe dan ook, aan republikeinsche gevoelens, om te hebben een voorkeur voor een republikeinschen regeeringsvorm boven een monarchalen. Zoo is de geestesgesteldheid van verre weg de overgroote meerderheid der socia listen in Engeland. En dat is alleszins verklaarbaar. De democratie behoeft onder een mo dernen monarchalen regeeringsvorm niet zwakker te zijn, dan in een republikein schen staat. Ieder Nederlander zal niet anders kunnen en willen getuigen, dan dat de democratie onder de dynastie van Oranje zóó veilig is, dat zij in een republiek niet beter beschermd kan zijn! Ons volk acht het eenvoudig een dwaas heid ter wille van de democratie in ons land te propageeren, voor te staan: een repu blikeinschen regeeringsvorm. De S.D.A.P. ten onzent is echter nog niet zoover als haar zuster in Engeland. Zij blijft nog officieel a n t i-monarchaal en p r o-republikeinsch. Maar zij ziet toch wel in, dat dit prin cipe langs het volk heengaat; dat het volk ten slotte het waarom van dit principe niet aanvoelt, niet begrijpt. En verklaarbaar is aldus de tweeslachti ge houding, die gisteren in den Leidschen gemeenteraad werd aangenomen door den S.D.A.P.'er mr. v. Eek, die moest motivee- ren, dat de S.D.A.P. niet zou stemmen te gen de gevraagde subsidie voor viering van de jubileumfeesten van H. M. de Koningin. Zij zou dat niet doen, ofschoon zij in die feesten ziet een propaganda voor het ko ningschap waartegen zij principieele be zwaren heeft! omdat zij een tegemoet komende houding wil aannemen in dezen ernstigen tijd, waarin, aldus de heer v. Eek, de verscheidene volksgroepen elkaar moeten vinden tegenover het fascisme. (En niet tegenover het communisme?!) De burgemeester merkte handig op, dat 't meer in de geschiedenis van ons land is voorgekomen, dat in ernstige tijden anti- Oranje-gezinden hun principe buiten toe passing stelden en zich met de Oranje- gezinden schaarden onder de veilige schutse van het regeerende Oranjehuis! Intusschen kan die toenaderende houding der S.D.A.P. gewaardeerd worden, hoe wel de tweeslachtigheid daarin een niet bekoorlijke en niet aantrekkelijke fi guur is! DE BINNENPLAATS VAN HET WER KKAMP „VREDESTEIJN" heerscht slechts de en rust, zoolang de jongelui buitengaats aan den arbeid zijn PE WERELD IN VOGELVLUCHT ROME: De besprekingen te Rome tus- schen den Britschen ambassadeur lord Perth en den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, worden voortgezet. Ofschoon deze besprekingen ge heim zijn, verluidt te Rome toch, dat het Spaansche vraagstuk het onderwerp der besprekingen vormt, op grond van den wensch van beide partijen zoo spoedig mo gelijk te komen tot een versterking der Britsch-Italiaansche overeenkomst. Italië wenscht vurig een einde aan den Spaanschen oorlog te maken en zijn legio- nairen te repatrieeren, doch houdt staande niet in staat te zijn zulks te doen, indien buitenlandsche bijstand aan de partij de eindoverwinning van Franco in gevaar zou brengen. Onder geep omstandigheden zal Italië een „roode" overwinning dulden en er is ook geen enkele aanwijzing, dat Italië zelfs ook maar een compromis zal dulden: Deze berichten uit Rome vormen dus een volkomen bevestiging van hetgeen wi^ gis teren reeds schreven. Italië wil graag de voordeelen van het Britsch-Italiaansche verdrag zoo spoedig mogelijk binnenhalen, zonder van zijn kans concessies afstand te doen. TOKIO: Volgens een bericht van het Ja- pansche telegraafagentschap Domei heeft de Japansche minister van buitenlandsche zaken, Oegaki, den diplomatieken verte genwoordigers der buitenlandsche mogend heden te Tokio medegedeeld, dat de vijan delijkheden in het Chineesch-Japansche conflict zich mogelijk kunnen uitbreiden tot de gebieden ten Zuiden van de Hoangho en ten Oosten van Itsjang en Pakhoi. Den mogendheden is verzocht hun onderdanen en beschermelingen in die gebieden te waarschuwen, ze op te roepen niet te ko men nabij Chineesche militaire plaatsen en hun eigendom voldoende van kente^kenen te voorzien, waarvan den Japanschen auto riteiten kennis moet worden gegeven. Ja pan acht het raadzaam, dat deze onderda nen uit die gebieden geëvacueerd worden. Medegedeeld is, dat daar luchtbombarde menten op militaire doelen zullen worden gericht. Indien Japan zijn aanvallen op het Zuiden gaat richten, is het offer van de overstrooming van de Gele Rivier te- vergeefsch geweest. De strijd wordt ver plaatst, niet opgehouden. INCIDENT IN DE TWEEDE KAMER. Bij de behandeling van het enquête- voorstel-Wendelaar inzake de quaestie van de Marechaussee in Oss, heeft zich heden middag een incident voorgedaan. Eerste spreker over dit onderwerp was de heer ROST VAN TONNINGEN (N. S. 3.), die in heftige bewoordingen het be leid van de Kamer en den Minister af keurde. Toen hij gekomen was aan de pas sage, waarin hij de Commissie van rapporteurs beschuldigde, zijn be schuldigingen aan den Minister van Justitie te hebben weggelaten, heeft de voorzitter, mr. Van Schalk hem het woord ontnomen en hem voor één dag het recht ontzegd de vergaderingen der Kamer bij te wonen. De heer Rost van Tonningen ontstak hierover in toorn en verliet de zaal, onder het geroep: „Inquisitie." Een deel der Kamer applaudiseerde bij de beslissing van den voorzitter. Zij, die zich vanaf heden abonneeren, ontvangen de nog verschijnende nummers tot 1 Juli a.s. gratis „DE MARXISTISCHE BOUWMETHODE". VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Tokio kondigt uitbreiding van de krijgs operaties aan. (2de blad). In Spanje wil men nog aan geen wapen stilstand denken. (2de blad). Het einde der Katholieke school in Oos tenrijk. (2de blad). Te Praag is niets bekend van het Tsje chische vliegtuig, dat boven Duitsch grond gebied gevlogen zou hebben. (2de blad). De besprekingen te Rome over de in wer king treding van het Britsch-Italiaansche verdrag. (2de blad). Een proces inzake nazi-spionnage in Amerika. (2de blad). Binnenland Een incident in de Tweede Kamer. (1ste blad). Bijeenkomst Prov. Staten van Zuid-Hol land. (1ste blad). In den afgeloopen nacht heeft in de ka pel van het St. Janskerkhof te Laren een vandaal verschillende voorwerpen met teer besmeurd. (1ste blad). Sport en Wedstrtfden De strijd in het schaaktournooi te Noord- v ijk gaat alleen nog tusschen Eliskases en Keres. (4de blad). Gisteren zijn nabij Valkenburg voor twintigduizend toeschouwers de Nederland- sche wielerkampioenschappen op den weg verreden, Middelkamp werd algemeen kampioen. (4de blad). Bij het Wimbledontournooi, zijn gisteren de drie Nederlandsche spelers de Brauw, van Swol en Hughan in de eerste ronde van het heerenenkelspel reeds uitgescha keld. (4de blad). De demo-liberalen en de aardschok. In het dagblad der N.S.B. van Zaterdag avond wordt het droeve ongeluk, verleden v/eek twee Amsterdamsche kinderen over komen, tengevolge van het neerstorten van een hardsteenen plaat, geweten aan „de Marxistische bouwmetho- d e"! In het dagblad dier party van gisteravond komt men nóg eens terug op gevaarlijke bouwvalligheden, die hier en daar zijn ge constateerd, en het blad besluit: „Dit alles v/erpt een schril licht op de democratische regeering"! De „Avondpost" overnemend wat het „Nationale Dagblad" schreef over „de Marxistische bouwmethode" zette er de hu moristische aanteekening bij: „Nu dit is ontdekt willen wij eerlijk verklaren, vóór de N.S.B. er zélf achter komt, dat de aard schok van onlangs door de demo-liberalen was veroorzaakt". Ja hoe durft men dergelijke dwaas heden neerschrijven! EEN TYPISCH DOCUMENT. Voorloopig nog geen consequenties. Wij ontvingen de copie van het volgende schrijven van het Duitsche Ministerie van binnenlandsche zaken: Aanstelling en bevordering van Ambtc- Aan de Provinciale Regeeringen enz. I. Een ongehuwd beambte moet voor zyn vaste aanstelling of voor zijn promotie schriftelijk de reden opgeven, waarom hij tot nog toe niet getrouwd is, en wanneer hij in het huwelijk denkt te treden. II. Een ambtenaar, die reeds twee jaar gehuwd is en uit wiens huwelijk nog geen kinderen zijn geboren, moet voor zyn vaste aanstelling een schriftelijke verklaring af leggen, waarom zijn huwelijk kinderloos ia gebleven. III. Deze verklaringen moeten in het dos sier van den desbetreffenden ambtenaar worden opgenomen. IV. Uit het feit, dat de ambtenaar onge huwd is, af dat zijn huwelijk tot nog toe kinderloos is gebleven, mogen voorloopig nog geen consequenties worden getrokken. Wel moet de beambte er zeer in het bij zonder op gewezen worden (en het desbe treffend schrijven moet ook in het dossier van dien ambtenaar worden opgenomen), dat het huwelijk alsmede de kinderrijkdom voor het voortbestaan en het lot van het Duitsche volk van buitengewone beteeke- nis is. V. Publicatie van deze mededeeling in da ambtsbladen en in de dagbladpers moet achterwege blijven. w.g. FRICK. HEILIGSCHENNEND VANDALISME TE LAREN. In de kapel van het St. Janskerkhof. In den afgeloopen nacht hebben onbe kenden zich toegang verschaft tot de ka pel van het St. Janskerkhof te Laren en daar het altaar, het tabernakel en de mu ren geheel met carbolineum besmeurd. Ook het beeld van Sint J i de Dooper, dat onder de eeuwenoude olm op het Kerk hof is geplaatst, werd op dezelfde wijze bewerkt. Voorts werden op het voetstuk van het beeld v^ St. Jan en op een tafel tje in de kapel de woorden geschreven: „Wraak, V.R.O.". De verontw iar^iging is zeer groot, te meer daar Vrijdag a.s. het bekende Sint Jan-feest gevier^. wordt. De politie stelt een uitgebreid onder zoek in. i

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1