Breit zelf Uw Batkostumm met onze speciale Badwol, die snel droogt en tevens krimpvrij is. a.n.turksma, Haarlemmerstraat 171 BINNENLAND R00DE*STEB SPORT RECHTZAKEN MAANDAG 20 JUNI 19io DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 1 ""Ti—Tm—rrnm n mr iiiiim iii n iiMiing^.-^—IBM MiiMaaKawrwn »v.";,nHg. nnamt Gratis patronen en onderricht 3163 Wij geven MIDZA-bons. Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaal. Bij onze agenten ^0 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? DROOG WARM WEER. De Bilt seint: Verwachting: Matige tijdelijk zwakke Westelijke tot Zuidelijke wind, licht tot half bewolkt, droog vrij warm weer. Hoogste barometerst.: 771.3 te Scilly, Brest en Rennes. Laagste barometerst.: 746.1 te Roest. Sinds Zaterdag heeft zich een uitloopsr van de Azorenhoogedruk naar de Golf van Eircaje en Noord-West Frankrijk uitge breid. In het centrum van dit hoogedruk- gebied is het rustig weer met geringe be wolking. Aan de Noordzijde van de hooge drukking, over den Oceaan en de Britsche Eilanden, waait echter een krachtige, Wes telijke wind, welke koele lucht naar onze omgeving transporteert. De temperaturen zijn sinds gisteren over de Britsche Eilan den, ons land. Frankrijk en Zuid-Scandi- navië een weinig gedaald. oVor de Noor- sche kust ligt een depressie, welke in be- teekenis afneemt,, zij veroorzaakt echter nog zware, plaatselijke neerslag. Ver in het Westen op den Oceaan schijnt zich een nieuwe depressie te ontwikkelen. De vooruitzichten van he. weer ten onzent zijn gunstig. Men mag verwachten, dat de hoogedruk Oost waarts trekt, hetgeen een geleide lijke draaiing van den wind naar het Zuiden tengevolge zal hebben. Bij licht tot half bewolkte lucht is eenige temperatuurstijging te waclx-en. LUCHTTEMPERATUUR. 16.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagnamiddag 21.53 uur tot Dinsdagmorgen 4.09 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 19 gr. C. R. K. Ver. v. Kraamverzorging voor alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau le Binnenvestgracht 30, voorheen Boerhaavestr. verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 2—4 UUR tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribucerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telet. 3420 Aanvragen (schriftelijk) adres 1ste Bin nenvestgracht 30. DE WERELD IN VOGELVLUCHT HANK AU: De overstrooming van de Gele Rivier dreigt een van de ernstigste ram pen te worden, v/elke in de wereldgeschie denis bekend zijn. Niet minder dan drie van de volkrijkste provincies loopen ge vaar geheel overstroomd te worden. Ook de Jangtse dreigt zijn dijken te verbreken; het water wast nog steeds en heeft reeds een recordhoogte bereikt. Millioenen Chi- neezen vluchten thans voor den aanrol- lenden watervloed, overal verwarring brengend. Hun eigendommen zijn vernield, zij hebben niets meer. Waar zij komen dreigt hongersnood en cholera. In de door de Japanners bezette gebieden heerscht toch al geen overvloed, door het requiree- ren van levensmiddelen voor de Japansche 1 roepen. Men kan zich de ellende van de gevluchte bevolking nauwelijks indenken, laat staan beschrijven. ROME: Naar gemeld wordt, dringt Italië HET CENTRALE VLIEGVELD. TWEEDE KAMER WIL VAN HAAR OORDEEL EERST DOEN BLIJKEN. Het Tweede Kamerlid Van den Tempel (S.D.) heeft aan de ministers van Water staat en Defensie de volgende vragen ge steld: Is de regeering bereid mede te deelen, nu zij in beginsel heeft besloten de stichting te bevorderen van een luchtvaartterrein, dat centraal zal zijn geleden ten opzichte van Amsterdam, Rotterdam en 's-Graven- hage, of zij reeds voor de naaste toekomst maatregelen tei uitvoering van haar voor nemen in overweging heeft genomen? Wil de regeering toezeggen, dat geener lei maatregelen zullen worden genomen, welke direct of indirect een nadere beslis sing ter zake van den wetgever kunnen prejudicieeren, vooraleer de Kamer, even tueel bij de behandeling van desbetreffen de voorstellen der regeering, in de gelegen heid is geweest van haar oordeel over de voornemens dei regeering te doen blijken? .TEKORT IN SPOORWEGPENSIOEN-.. FONDS EISCHT DEKKING. Op zoek naar 325 millioen. De ministers van Financiën en van Wa terstaat hebben een commissie ingesteld, waaraan is opgedragen maatregelen te be ramen ter voorziening in het tekort van het Spoorwegpenskenfouds. In deze commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter mr. dr. E. J. Beumer; tot leden: J. Bakker, H. J. van Braambeek, prof. dr. ir. Goudriaan Jr mr. H. van Ma nen, mr. G. van der Meuien, jhr. mr. A. W. Wichers en tot secretaris H. A. C. L. Ba ren tsen. Heden had de installatie van bovenge noemde commissie plaats in het gebouw van het departement van Algemeene Zaken. De minister van Financiën mr. J. A. de Wilde, installeerde de commissie met een rede, waarin hij o.m. zeide, dat de taak van deze commissie niet gemakkelijk zal zijn. De balans van het Spoorwegpensioen fonds wees op 31 December 1935 een onge dekt tekort aan van meer dan f 300 mil lioen. Dit formidabele bedrag is midder- wijl reeds opgeloopen te 325 millioen. Het tekort is derhalve van een dusdanige om vang, dat het ook in een tijd, waarin de toestand van 's lands financiën minder zorg zou baren dan thans het geval is, geenszins gemakkelijk zou vallen daarvoor dekking te .vinden. In de huidig* omstandigheden mag een oplossing van dit vraagstuk dan ook geacht worden wel buitengewoon moei lijk te zijn. VESTIGINGSEISCHEN VOOR HET BAKKERSBEDRIJF. Een waarschuwing. De Nederlandsche bakkerij stichting ver zoekt ons het volgende onder de aandacht van het publiek te willen brengen. Ingevolge dc zoo juist ingevoerde vesti- gingseischen voor het bakkerij bedrijf mag riemand een brooddepöt of broodfiliaal be ginnen of overnemen, zonder dat hij heeft voldaan aan de daarvoor gestelde vesti- gingseischen. Voortdurend nog worden per advertenties dergelijke depóts en filialen te koop aangeboden. De adspirantkooper be tealt gewoonlijk een handgeld en bemerkt te laat, dat hij ingevolge de wettelijke be palingen niet vrij is om als filiaalhouder cf depothouder te beginnen. De koop moet can worden ontbonden en het blijkt in de practijk dat de betrokkene het door hem betaalde bedrag meestal kwijt is. Wij waarschuwen daarom uitdrukkelijk degenen die een brooddepót of -filiaal wil len overnemen, zich van te voren nauw keurig op de hoogte te stellen van de wet telijke bepalingen daaromtrent. TWEE AUSTRALISCHE MINISTERS NAAR ONS LAND. Inspectie Australië-vliegtuig. Twee van de Australische ministers, die zich op het oogenblik te Londen bevinden, sir Earle Page en luitenant-kolonel Thomas W. White, zullen zich naar Nederland be geven om het vliegtuig te ir.specteeren van ae K.L.M., dat op 28 Juni den nieuwen dienst op Auslralië zal openen. er bij de Engelsche regeering op aan, dat het in April gesloten Britsch-Italiaansche verdrag vervroegd in werking wordt ge steld. De afspraak was: zoodra de kwestie der vrijwilligers in Spanje bevredigend ge regeld zal zijn. Toentertijd dacht men, dat het niet lang meer duren zou en dat Franco binnen enkele weken de macht in geheel Spanje zou hebben. Daar is thans geen kijk meer op en daar Italië graag de voordee- len van het verdrag wil hebben, zonder zelf de beloofde concessies te doen, dringt het thans aan op het laten vallen van deze voorwaarde. Volgens de Britsche pers is de Engelsche regeering daar echter niet voor te vinden. NEW YORK: Uit Amerika komt het be licht van een vreeselijk spoorwegongeluk bij Miles City. Daar is een express-trein in een rivier gestort en veertig passagiers moeten er het leven bij gelaten hebben. Het was een luxe Pulmann-trein, doch zelfs dit geeft nog geen beveiliging tegen ongelukken. DE NATIONALE BURGERWACHTDAG Geslaagde demonstraties ter herdenking van het twintig jarig bestaan der burgerwacht. De nationale Burgerwachtdag, Zondag gehouden op het vliegveld Ypenburg te Rijswijk, had deze maal een bijzonder ka rakter. Het 20-jarig bestaan van de burger wachten in Nederland werd tevens gevierd De dag mag in alle opzichten geslaagd wor den genoemd. Mede dank zij het voortreffe lijke weer hadden duizenden zich op het vliegveld verzameld en zeer vele autoritei ten hadden aan de uitnoodiging de de monstraties bij te wonen, gehoor gegeven. Daar waren in de eerste plaats de minis ters van binnenlandsche zaken en van fi nanciën, de heeren van Boeyen en de Wilde, de commissaris van de koningin in de provincie Zuid-Holland, phr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, de burgemeester van Rijswijk, mr. v. Hellenberg Hubar, de in specteur der burgerwacht gep. kolonel Froger en voorts tal van militaire autori teiten De voorzitter van den Nederlandschen bond van vrijwillige burgerwachten, jhr. mr C. J. A. van Tex, herinnerde in zijn ope ningswoord aan het ontstaan der burger wachten. Spr. eindigde het openingswoord met een driewerf hoera op H.M. de Koningin, waarin allen meestemden. Onder het zingen van het „Wilhelmus" en terwijl 10 vaandelgroepen den vaan- delgroet brachten, werd voor de eere tri bune de vacerlandsche dvie<Vur gche- scb.c-n. Minister van Boeyen spreekt. Hierna heeft de minister van binnen landsche zaken, de heer H. van Boeyen, he1: woord geveerd. Deze prachtige zomersche dag was een mooie symboliek voor het jubileum van de burgerwachten, aldus de minister, maar toch is er allerminst reden tot uit bundig gejubel. Het feit, dat in ons land paraatheid noodig is, stemt tot bitteren ernst. Maar toch past op dezen dag blijdschap dat zoovelen hier samengekomen z'jn om te waken voor de veiligheid in o-is land Eigenlijk is er geen behoefte om voor de buitenwereld demonstraties te houden de demonstraties van vanmiddag kun nen veeleer dienen om de burgerwach ters zelf kracht te geven om onder alle omstandigheden hun plicht te doen. Zal deze landdag echter voor u het rechte nut afwerpen, beseft dan dat land en voIk van Nederland u noodig hebben en dat uw overgave aan het burgerwachtswerk een van de beste daden van uw leven is. 80.000 man maken deel uit van de bur- wacht. Men heeft wel eens gezegd, dat de burgerwacht dwaze instelling is, maar zijn er dan 80.000 dwazen in ons land? (ap plaus) Die 80.000 man zijn verdeeld over 755 groepen, een heel net van wachters be schermt dus ons volk in een organisatie, die in de uren des gevaars klaar staat. De regeering acht zich gelukkig, dit te weten, maar niet alleen de regeering, alle gezagsdragers in den lande moeten deze organisatie waardeeren, want eens zullen ze er misschien een beroep op moeten doen. Spr. bracht daarom de dankbaarheid tot uiting van het geheele Nederlandsche volk, ook van dat deel, dat zich niet aan het gezag wil onderwerpen, want dat wordt juist door de burgerwacht, tegen zichzelf beschermd. Maar het was spre kers wensch, dat God moge verhoeden dat nooit van de daadwerkelijke organi satie van de burgerwacht zal behoeven worden gebruik gemaakt. Spr. besloot zijn rede met de woorden: „Wees steeds paraat, wees steeds stand vastig". Hierna volgden demonstraties door detachementen van de burger wachten van verschillende plaatsen. Pater Borr. de Greeve houdt een rede Pater Borromaeus de Greeve O.F.M. heeft vervolgens het woord gevoerd. Spr. zeide in een geestdriftige gehouden rede, dat de burgerwacht drieerlei waarde waarde voor ons volk heeft n.l. als bron van idealisme, als waarborg voor de vei ligheid en als stuwing naar saamhoorig- heid. Een bron van idealismeHet idealisme ons zelf te blijven, onze eigen grondwet te behouden en geregeerd te worden door het huis van Oranje. Dit idealisme is in 1918 ingedommeld, doch, toen de revolutie dreigde, laaide de lief de voor ons vaderland des te sterker op. Toen is de burgenvacht gesticht. Een waarborg voor de veiligheid Het is dwaasheid niet te willen zien, dat onze oude, beproefde, staatsinstelling door gevaren is omringd. De burgerwacht staat daartegen paraat, maar zij bestaat daarom niet uit vechtersbazen. Integen deel, wat we in andere landen om ons heen zien, vervult ons met afschuw. Wie durft er nu nog van een frisschen en vroo- lijken oorlog te spreken? Maar daarom willen we niet weerloos zijn, niet eenzij dig ontwapenen. Ja, algeheele ontwape ning zou een groote vreugde zijn; allemaal weerloos, dat zou een hemel op aarde zijn. Maar dat kan in deze tijden zeker nog niet, en weerloos temidden van stor men, van revoluties en oorlog, dat is zelfmoord. Daarom is de burgerwacht onontber- lijk als waarborg voor onze veiligheid. De stuwing naar saamhoorigheid Nu alle landen om ons heen alleen aan zich zelf denken, nu is ook ons volk op zichzelf aangewezen en moet steun en troost bij.zich zelf vinden. En dan kennen wij in ons land een godsdienstvrijheid, die men nergens treft. De diepe ellende en crisis, waarin de wereld zich nu be vindt, vinden haar oorzaak niet het minst in geestelijke bloedarmoede, in het onge loof. Maar in de burgerwacht, waar de saam hoorigheid leeft, daar leeft ook het gods dienstig element daarvan. Met de woorden: „Oranje in het hoofd, oranje in het hart, op de knieën voor den Levenden God", besloot pater de Greeve zijn rede. Hierna vonden wederom demonstraties van afdeelingen van de burgerwacht plaats en wel oefeningen in gymnastiek, schermen, seinen en E.H.B.O. Na een nummer vendelzwaaien door de bekende groep vendelzwaaiers uit Beek en Donk (N.B.) heeft de bondsvoorzitter het slot woord gesproken. Tot slot van dezen in alle opzichten ge slaagden middag hebben de burgerwacht- afdeelingen met de muziekkorpsen van de burgerwachten van Arnhem en Wage- ningen voor de autoriteiten gedefileerd. HET „UITHANGEN" VAN VARKENS. Mooi blank vleesch, maar niet zoo houdbaar Bij K.B. van 1920 ter uitvoering van de vleeschkeuringswet wordt bepaald, dat het afslachten van varkens ononderbroken moet geschieden, zoodat er geen groote tijds ruimten tusschen de verschillende hande lingen van het afslachtei. mogen bestaan. De gewoonte van vele slagers is evenwel om tusschen het opensnijden van het var ken en het doormidden hakken, ten einde het beest voor de keuring gereed te hebben, eenige uren te wachten, want hierdoor wordt het vleesch mooi blank en stijgt in prijs. Wanneer deze laatste handeling, het door hakken, evenwel als een deel van het af slachten wordt beschouwd, is de wijze van slachten van genoemde slagers in strijd met de vleeschkeuringswet en dus ongeoor loofd. Met deze vraag heeft de Haagsche recht bank zich thans in hooger beroep bezig ge houden. De kantonrechter had het doorhakken niet als slachtingshandeling gezien en drie slagers, die wegens overtreding van de vleeschkeuringswet hadden terecht gestaan, vrijgesproken. Van dit vrijsprekend vonnis tcekende de ambtenaar van het O.M. hoo ger beroep aan. De directeur van het slachthuis te Den Haag, dr. Warnecke, deelde voor de recht bank als getu'ge-deskundige mede, dat z.i. het onmiddellijk doorsnijden na het dooden een hygiënische maatregel is. Het gedoode •-arken koelt dan veel sneller af, wat voor i.e houdbaarheid van het vleesch van groot belang is. Volgens hem was het door uithanging verkregen mooie blanke vleesch dus min der houdbaar, al hebben de consumenten dat liever. Bij andere dieren is dat door- rakken niet zoo belangrijk, omdat dit min der vet hebben, waardoor ze uiteraard al sneller afkoelen. De officier <-an Justitie mr. P R. Blok, was van meening, dat het vrijsprekend von nis van den kartonrechter niet gehandhaafd kon blijven, daar z.i. oneer het afslachten ook het doorhakken moest verstaan worden. Spr. vorderde vernietiging van dit vonnis en veroordeeling van de slagers tot ieder een geldboete van f 25, subs. 10 dagen hech tenis. De verdediger mr. I. E. Hes, betoogde in een uitvoerig pleidooi dat het doorhakken geen afslachtiugshandeling is en conclu deerde tot vrijspraak. De uitspraak is bepaald op 28 Juni. DE PENSIOENEN DER SPOORWEGAMBTENAREN. Blijkens het voorloopig verslag der Twee de Kamer over het wetsontwerp tot wij ziging van de Pensioenwet voor de spoor wegambtenaren 1925 verklaarden vele le den, zich mei het wetsontwerp in het al gemeen te kunnen vereenigen. Veel leden betreurden dat de korting op óe spoorwegpensioenen nog altijd wordt gehandhaafd, hoewel zieti sinds 19 Novem ber 1935, toen door de Tweede Kamer tot deze korting werd besloten, zoodanige ver anderingen hebben voltrokken, dat er voor een verder voortduren van deze maatregel geen voldoende reden meer is. Immers, toen de Kamer dit beslui, nam, werd reeds geruimen tijd een korting op de Indische pensioenen toegepast, was een ontwerp tot verlenging van deze tijdelijke korting bij de Kamer aanhangig en liet het zich aan zien, dat ook de pensioenen van het bur gerlijk en militair personeel hier te lande zouden worden besnoeid. Nu de korting op de Indische pensioenen geen voortgang heeft gevonden, is het niet billijk, dat al leen de korting op de spoorwegpensioenen wordt gehandhaafd. Tegenover deze aandrang tot ongedaan- making van de pensioenkorting wezen vele ardere leden op de zorgelijke toestand, waarin het Spoorwegpensioenfonds ver keert. Indien dit fonds niet spoedig wordt gesaneerd, dreigen er gevaren. Daarbij dient echter bedacht te worden, dat ook ce toestand van het spoorwegbedrijf en die van de rijksfinanciën verre van gunstig zijn. Onbillijk konden deze leden de korting op zich zelf niet vinden: de gewijzigde om standigheden, de allengs onjuister worden de verhouding tusschen de huidige salaris sen en de oude pensioenen, rechtvaardig den en rechtvaardigen nog steeds een kor ting, zij het niet een uniforme. Een breede herziening achtten zij daarom geboden, maar dan niet alleen voor het spoorweg personeel. Naar aanleiding van de mededeeling in de memorie van toelichting dat tot ver hooging van pensioenverhaal uiteraard slechts zal worden besloten als onderdeel van een noodig geachte loonsverlaging, vroeg men, of het voornemen bestaat deze verhooging te gebruiken als een van de De kaartjes kent hij aan de kleur. Maar pijpen kent hij aan hun geur. Hij onderscheidt ze, zeer te pas In eerste, tweede, derde klas. En allereerste-klas tabak Die heeft een Roode Ster op 't pakt NIEMEIJER'S 6, 10, 13 ct. per half ons. middelen om te komen tot het bedrag van ruim een millioen, dat, blijkens mededee ling van den minister van Waterstaat in de Eerste Kamer, de directie van de Neder landsche spoorwegen nog dit jaar op de per- soneellasten hoopt te bezuinigen. SCHAKEN. HET TOURNOOI TE NOORDWIJK. Landau wint van Spielmann. Spielmann heeft vanmorgen de gisteren afgebroken partij tegen Landau, nadat de ze hem den afgegeven zet had medege deeld, opgegeven. DE GEVAREN VAN EEN SCHIPPEIiS-TRUC. Brugwachter draaide brug dicht, waardoor sleepschip ernstig werd beschadigd. Het komt meermalen voor, dat schippers, die met hun vaartuigen bruggen moeten passeeren en signaal geven, opdat de brug zal worden geopend, bij nadering zien, dat ze er toch wel onderdoor hadden kunnen varen en op die gronden meenen geen bruggeld verschuldigd te zijn. De brug wachters, die zich toch de moeite hebben gegeven, de brug open te draaien, worden op deze wijze het slachtoffer en welk ge vaar aan dit schipperstrucje verbonden is, bleek wel hedenochtend voor het Haagsche Gerechtshof, voor welk college de brug wachter te Alphen a. d. Rijn in hoo ger beroep moest terecht staan. Hij was door de rechtb: nk daar ter stede wegens het in gevaar brengen van het verkeer te water, waardoor levensgevaar kan ont staan, veroordeeld tot een geldboete van 50.subs. 20 dagen hechtenis. De feiten hebben zich als volgt voorge daan. Op 17 September van het vorig jaar voer de sleepboot „Japico" 's avonds op de Hij- manswetering te Alphen aan den Rijn en moest de Molenaarsbrug passeeren. De schipper gaf drie stooten met de sirene, waarop de brug werd opengedraaid. Toen de sleep naderbij was gekomen, streek de sleepboot zijn lichtmast en de brugwach ter meende, dat nu weer het bekende trucje zou worden toegepa:t en draaide de brug dicht. De sleepboot ging onder de brug door, doch het stuurhuisje, dat een eind boven het dek uitstak kwam met de brug in aanraking en werd vernield. De schipper kon nog net bijtijds uit het huis je springen en werd op die wijze voor verwonding of erger behoed. „Waarom streek u de lichtmast"? vroeg de president, mr. D. Lodder, aan den schip per, die als getuige werd gehoord. „De schipper van de sleepboot had last van de lichten, die iets gedraaid waren" was het antwoord. President: „M^ar werkte die manoeuvre niet verwarrend?" Volgens verdachte wel, doch getuige stelde zich op het standpunt, dat hij toch drie stooten op de sirene had gegeven en dat was voldoende. Doordat het donker was, had verdachte de stuurhut niet gezien, anders zou hij natuurlijk die gevaarlijke manoeuvre niet uitgevoerd hebben. De procureur-generaal, mr. L. B. J. Ver meulen, vond de handelwijze van verdach te hoogst roekeloos. Hij heeft eerst de brug opengedraaid en draaide die op het laatste n.oment dicht, zoodat het sleepschip niet meer kon stoppen. De manoeuvre was ook zeer dwaas. Om dat hij bang was, dat het kwartje brug geld hem zou ontgaan, verricht hij die ma- noevre dubbel, draait eerst de brug open, dan weer dicht, waarna hij voor de sleep de brug weer zou moeten openen. In verband met het gevaar van deze handelingen achtte spr. verdachte schuldig en vroeg bevestiging van het vonnis van de rechtbank. De verdediger, mr. A. J. Meyer, te Al phen aan den Rijn, meende, dat de drie elementen voor de strafbaarheid-schuld, levensgevaar en vernieling van het vaar tuig ontbraken en concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 27 Juni.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2