KENNISGEVING MAANDAG 20 JUNI 1938 29ste Jaargang No. 9060 ABONNEMENTEN. „Olympian Express" stort in rivier KANTOOR LOTISICO Chine's rampspoed KERKNIEUWS Ste Ceid&cheSou/fcmit Telefoon: Redactie 15. -Adv. en Abomu-tarieven rie pa*. 2. Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN O&ISTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Zij die zich vanaf heden abonneeren, ontvangen de nog verschijnende nummers tot 1 Juli a.s- gratis „Eenheid door Democratie" Dezer dagen is het drie jaar geleden, dat de Ned. Ver. „Beweging" wordt zij genoemd „Eenheid door Democratie" word opgericht. „Eenheid door Democratie" is in haar streven meer negatief dan positief. Al wil zi.i dit waarschijnlijk niet erkennen. Zij is gericht tegen, zij is gesticht tot afweer van de dictatuur. Zij wil wèl, natuurlijk, positief de democratie, maar haar leden zijn van te verscheiden op vattingen, dan dat dit positieve ook tot positieve uitdrukking zou kunnen komen. Wat „Eenheid door Democratie" wil, be oogen ook wij in onze R. K. Staatspartij. De Katholieken hebben „Eenheid door Democratie" niet noodig voor zichzélf, om hun eigen democratische inzichten en vrij heden te verdedigen en te beschermen. Daarvoor bezitten zij, allereerst, hun R. K. Staatspartij. Maar de Katholieken ^kunnen, naar onze overtuiging, het bestaan van „Eenheid door Democratie" toejuichen en er mede sym- pathiseeren. „Eenheid door Democratie" heeft vat op velen, die niet direct door een der demo cratische politieke partijen kunnen worden bereikt; „Eenheid door Democratie" kan propageeren, en propageert feitelijk ook, wat een gemeenschappelijk streven is der democratische politieke partijen: afweer van de dictatuur. Dit gemeenschappelijk streven is wèl negatief, maar niemand zal ontkennen, dat, dit negatieve een zeer nood zakelijk element is in de politieke actie. En bij de laatste verkiezingen heeft „Eenheid door Democratie" onder dit opzicht heel goed werk verricht. Wij zijn het niet eens met de meening van onzen collega „de Volks krant", dat „Eenheid door Democratie" een mislukkingis geworden! Dat zij niet be antwoordt, niet beantwoorden kan aan wat haar naam schijnt te willen zeggen, is waar. Maar daarom mag zij o.i. nog niet een mislukking worden genoemd. Men vreest, dat er veertig dooden zifn Door het bezwijken van de spoorweg brug over de Custercreek, een zijriviertje van de Yellowstone, zijn gisteren de loco motief en zeven van de elf wagons van den Pullmantrein „Olympian Express" van de Chicago-Milwaukee St. Paul Railroad in het water gestort, waarbij, voorzoover tot nu toe kon worden nagegaan waarschijnlijk veertig personen op het leven zijn gekomen en 65 personen werden gewond. Tot nu toe zijn 17 lijken geborgen, doch onder water bevinden zich nog meerdere slachtoffers. Zes passagiers zijn door den stroom mee gesleurd. De sneltrein, die uit elf z.g. luxe-rijtuigen bestond, was op weg van Seattle naar Chi cago, waar hij na een nachtelijken rit in den loop van den ochtend moest aankomen. De meeste reizigers bevonden zich nog in de slaaprijtuigen, toen de trein zich bij Saugus op 40 K.M. ten Oosten van Miles City be vond, bij het riviertje, dat even verder in de Yellowstone uitmondt. Hoe het ongeluk daarna kon plaats heb ben, heeft men nog niet met zekerheid kunnen vaststellen. Volgens sommige be richten was door een geweldige wolbreuk, zooals die in deze streek meer voorkomt, het water in de rivier'plotseling zoo sterk gewassen, dat twee bruggedeelten van 15 meter lengte waren weggespoeld. Kort voor deze brug maakt de spoorlijn een scherpe bocht, zoodat de machinist niet kon zien, dat de brug was weggeslagen en in volle vaart doorreed. Volgens een andere lezing was het bruggehoofd door het hooge water zoo zwaar beschadigd, dat de brug instortte, toen de zware locomotief en de eerste wa gons er met groote vaart over heen reden. In ieder geval staat het vast, dat de loco motief, de bagagewagen, die steeds achter DE BEKENDE 4606 T0EK0MST-SPAARSTR00KEN zijn vanat heden wederom verkrijgbaar bij: LEIDEN en de Agentschappen Ook de HACO-premieaffaires zijn wederom verkrijgbaar. TREKKING LOTISICO 4 Juli a.s. de locomotief is gekoppeld, het postrijtuig, twee slaaprij tuigen en nog drie rijutigen in het water vielen, terwijl de achteiste vier wagons, waaronder een restauratierijtuig en nog twee slaapwagens, op de rails bleven staan, doordat de koppeling afbrak. Vermoedelijk zijn de reizigers van het \oorste slaaprijtuig in hun bedden verdron ken, daar deze wagon in het door den zwa- ren regenval hoog gestegen water geheel was verdwenen en reddingspogingen uit gesloten waren. Ook vier leden van het treinpersoneel zijn omgekomen. Er werd onmiddellijk naar Miles City om hulp geseind en spoedig was assistentie ter plaatse. Met een specialen ambulancetrein werden 65 gewonden naar Miles City vervoerd, waar in de verschillende ziekenhuizen reeds maatregelen waren genomen voor de op neming dezer slachtoffers. Het bleek voor al moeilijk, het eerste slaaprijtuig te be reiken; vandaar dat nog niet met zeker heid het totaal aantal dooden kon worden opgegeven. Namens de directie van de spoorweg maatschappij werd medegedeeld, dat deze ramp moet worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat het treinpersoneel niet was gewaarschuwd, dat er een wolkbreuk boven het dal van de Custercreek was los gebarsten en dat er dus voorzichtig moest worden gereden. Vijftig reizigers gewond. MILES CITY, 20 Juni. (A.N.P.) De spoor wegmaatschappij heeft medegedeeld, dat van de 160 passagiers van de „Olympian Express" 50 zijn omgekomen of vermist worden, 65 personen werden gewond en 40 reizigers bleven ongedeerd. DE OVERSTROOMINGEN. Matelooze ellende der bevolking. Ingenieurs van het Japansche leger ge ven thans practisch toe, dat de strijd tegen de wateren van de Gele Rivier in Noord Honan verloren is. De toestand in Noord Honan, waar het water ruim 1000 vierkante mijlen heeft overstroomd en 2000 dorpen volkomen en 1500 gedëeltelijk oneer water heeft gezet, is wanhopig. Zevenhonderdduizend Chineezen, zonder eenige have of goed, vluchten in alle rich tingen. Sommigen drijven rond op ijlings aaneengebonden vlotten. Duizenden ge- isoleerde dorpelingen, zoo wordt gemeld, hebben hun laatste levensmiddelen ver teerd. Zij eten thans het schors van de boomen. Van Japansche zijde wordt voorts nog medegedeeld, dat nog slechts een tiende deel van de Gele Rivier in het oude bed stroomt, de rest stroomt door een dozijn nieuwe beddingen, waarvan sommige vier meter diep zijn, ongeveer parallel aan den spoorweg HankauTsjengtsjau. De over strooming heeft de stad Tsjau Ka Kau, ongeveer 150 km. ten Zuiden van Kaifeng in de eerste verdedigingslinie van Hankau bereikt, de Chineezen waren gedwongen zich snel terug te trekken, doch de Japan sche troepen konden de stad niet bezetten. Binnen korten tijd zullen de tegenstanders door een onoverkomelijk overstroomings- gebied van elkaar gescheiden zijn, alleen in het Jangtsegebied kan nog gestreden worden. De Japansche vloot vaart langzaam op in de richting van Hankau, voortdurend aangevallen door de Chineesche bommen werpers. Men vreest evenwel, dat binnenkort door het hooge water ook de scheepvaart op de Jangtse onmogelijk zal worden. De internationale commissie ter bestrij ding van hongersnood vreest, dat over een maand 50.000.000 menschen dakloos zullen zijn, indien men niet tot handelen over gaat. Men gelooft, dat Hankau weldra geïso leerd zal zijn door het water van de was sende Jangtse. Daardoor zullen, zegt men m kringen van buitenlanders, de Japan- neezen wellicht gedwongen worden, hun actie in het Noorden op te geven en over te gaan tot een kostbaar offensief in Zuid- China. EEN CHOLERA-EPIDEMIE. Het bericht, dat in Tsjifi cholera is uit gebroken, heeft te Peiping ernstige bezorgd- "heid gewekt. Uit Dairen, Tientsin en Peiping zijn Ja pansche artsen per vliegtuig vertrokken om de autoriteiten in het bedreigde gebied bij te staan. Vijfhonderd duizend doses anticholera vaccine, die door 't bestuur van Indo-China zijn aangeboden, zijn Zaterdag aan de sa nitaire autoriteiten te Tsjangsjah ter hand gesteld ter bestrijding van de cholera-epi- demie, die in Hoenan heerscht. EEN STEM OM BEËINDIGING VAN DEN STRIJD. De leiders der „voorloopige Chineesche regeering" hebben aan persvertegenwoor digers een verklaring afgelegd, waarvan verluidt, dat zij den weg naar vrede kan openen. In deze verklaring worden de le den van den Kwo Min Tang, wien het wel zijn van het land ter harte gaat, alsmede de generaals en troepen van het vroegere Noord-Chineesche leger, opgeroepen, mede te werken om China te bevrijden en het land weer op te bouwen. Japan en China, aldus de verklaring, behooren van natuur nauw bij elkaar. Japan heeft een kruis tocht tegen ongewenschte elementen in China ondernomen, maar zoowel de goe den als de nietsnutters worden door het zelfde vuur vernield. In Japan zien velen den toestand in het juiste licht en denken aan geen verovering. Ook de Kwo Min Tang dient zich te stellen op den bodem der feiten. De komende generaties zullen de vroeger gemaakte fouten vergeven. Een voortzetting van den strijd is hopeloos en leidt slechts tot de ergste vernieling. DE DAME VAN DEN WISSELTRUC Bleek een internationaal oplichtster te zijn LEGER? MOSKOU, 20 Juni (A.N.P.) Volgens Krasnaya Zvezda (de Roode Ster), het or gaan van het Roode Leger, zijn in den af- geloopen winter in eenige garnizoenen in Wit-Rusland vergiftigingsverschijnselen voorgekomen, die veroorzaakt moeten zijn door Trotzkisten en Boekarinisten, die deel hebben uitgemaakt van den geneeskundi gen dienst en de intendance. Het bewuste personeel van de intendance moet levens middelen hebben verzorgd, die in schade lijk blik geconserveerd waren. Bij een regiment in de Oekraine kregen de officieren gerechten voorgezet, welke kleine stukjes metaal en gemalen glas be vatten, terwijl besmet water voor de soep moet zijn gebruikt. Ook elders was de voedselvoorziening niet in orde. Dit nummer bestaat uit drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS TURKSCHE VISSCHERSBOOT GEZONKEN. Acht personen verdronken. ISTANBOEL, 20 Juni. (A.N.P.) Een vis- schersboot, waarop zich 20 personen be vonden, die een tochtje maakten, is lek ge worden en gezonken. Acht personen zijn verdronken. KANUNNIK v. d. MARCK. In den toestand van den Hoogeerw. heei Th. v. d. Marck, kanunnik en secretaris vai het Bisdom Roermond, is een gunstige wen ding gekomen. Door de Leidsche recherche gearresteerd Zooals wij eenige weken geleden meld den opereerde omstreeks half Mei hier ter stede een dame in het zwart, die den z.g.n. wisseltruc toepaste. Zij kocht in verschillende winkels klei nigheden voor luttele bedragen, betaalde met een bankbiljet van 25, vroeg daar voor verschillend wisselgeld terug en bleek later bij verscheidene winkeliers met het wisselgeld ook het bankbiljet te hebben meegenomen. Voor zoover bekend opereerde zij voor namelijk in het rayon Breestraat, Maars- manssteeg en Haarlemmerstraat. De aangifte bij de politie voor zoover deze binnenkwam geschiedde natuurlijk steeds, wanneer het bedrog ontdekt was, maar dan was de „dame" natuurlijk reeds verdwenen en het onderzoek der politie leidde zoodoende tot niets. Reeds betrekkelijk spoedig waagde de vrouw zich weer hier ter stede aan haar gevaarlijke practijken. Zaterdagavond n.l. kreeg de politie be richt van verschilende winkeliers, dat de dame in het zwart in hun winkels was ge weest. Daarbij had zij ook een bezoek ge bracht aan een wijnzaak, waar zij wissel geld wilde hebben voor 25.niet voor één bankbiljet, doch voor twee van tien en verder klein geld. Dit kwam de winkelier ster reeds verdacht voor en toen de „dame" daarop een fleschje limonade wilde hebben besloot zij haar in de gaten te houden. Reeds had de winkelierster een bankbiljet van 25 op de toonbank gehad doch zij borg het weer op. De „dame" kreeg daarna het gevraagde en verdween. En toch was het bankbiljet van ƒ25 nog verdwenen. Letter en serienummer er van waren echter bekend en aangifte bij de po litie volgde. De politie toog onmiddellijk op onderzoek uit en een rechercheur begaf zich naar het station, wijl men wel wist, dat de oplicht ster, wanneer zij haar slag geslagen had, zoo snel mogelijk weer verdween. inderdaad trof de rechercheur op hr station een vrouw aan, die aan het opge geven signalement beantwoordde. Zij was in gezelschap van een man en beiden wer den naar het politiebureau meegenomen, waar zij aan een verhoor werden onder worpen. Het bleken te zijn de 52-jarige paarden koopman A. F. en de 52-jarige huishoudster E. M., beiden in Antwerpen woonachtig, doch van Fransche nationaliteit. De man beweerde onschuldig te zijn, de vrouw echter bekende schuldig te zijn aan het haar ten laste gelegde. Zij voelde zich evenwel niet erg schuldig, want als buiten- landsche had zij niet veel verstand van het wisselgeld Intusschen, het uit de wijnzaak gestolen bankbiljet werd op haar bevonden en zij bekende tevens op dezelfde meinier „ge werkt" te hebben in Amsterdam en Maas tricht. Hier ter stede is van vier gevallen ze ker bekend, dat zij zich aan den truc met succes heeft schuldig gemaakt. Vermoedelijk heeft zij echter in nog meerdere plaatsen geopereerd waarom hier nogmaals haar thans nauwkeurig signale ment volgt: Lang 1.56 M., zigeunertype met donker haar, zij draagt oorbellen, is in het zwart gekleed en spreekt Fransch, Ita- liaansch en Spaansch. Zooals gemeld werkte zij reeds in Mei hier in het land. Daarna trok ze weer naar België om op 16 Juni terug te keeren, toen zij Maastricht met een bezoek „vereerde". Zij ging weer terug en kwam daarna via Valkenswaard weer in Nederland terug, waarna zij ten slotte weer hier belandde. In hoeverre de aangehouden Franschman in deze zaak medeplichtig is, kon door de politie nog niet worden vastgesteld. Beide aangehoudenen zijn inmiddels in verzeker de bewaring gehouden en zullen ter be schikking van den Officier van Justitie te Den Haag worden gesteld. Buitenland De Tsjechische reservisten naar huis ge zonden. (2de blad). Italië wil onmiddellijke in werking tre ding van het Britsch-Italiaansch verdrag. (2de blad). De ellende der Chineesche bevolking werk van de „Brandaris" (2de blad). In Amerika is de „Olympian Express" in een rivier gestort. Reeds zijn 29 dooden geborgen; men vreest, dat er nog 40 doo den onder water liggen. (1ste blad). Binnenland Op zoek naar het Lutine-goud. Het werk van de „Brandaris" (1ste blad). Sport en Wedstrifden V o et b a 1: Italië verlengt zijn wereld voetbalkampioenschap door een 42 zege op Hongarije; Brazilië op de derde plaats door een 42 overwinning op Zweden. (3de blad). Athletiek: Nieuw wereldrecord 4 X 200 M. estafette dames; mooie prestatie van Fanny Koen. Nationale wedstrijden van den R. K. Turnkring te Amsterdam. (3de blad). Roeien: Njord wint de Oude Vier op de wedstrijden van Argo. (3de blad). Schaken: Euwe en Landau winnen beiden een punt op het tournooi te Noord- wijk. (3de en 1ste blad). HITLER NIET TE WEENEN. Fantastische geruchten. LONDEN, 20 Juni (A.N.P.) De „Daily Telegraph" meldt uit Weenen, dat man schappen van de Duitsche marine de wacht hebben betrokken voor het Bristol hotel, waar de opperbevelhebber der Duitsche vloot, generaal-admiraal Raeder, is afge stapt. Het verluidt, dat de admiraal nser Weenen is overgekomen om het Donüti- flottielje te organiseeren, dat aanzienlijk is uitgebreid en nu zijn hoofdkwartier heeft te Linz. Hij zal zich voorts bezig houden met de werving voor de zeemacht in Oos tenrijk. Dr. Goebbels en zijn vrouw hebben Zon dagavond in de staatsopera de opvoering van Lohengrin bijgewoond. In gezelschap van den heogen commissaris voor Oosten rijk, Buerckel, dr. Seyss-Inquart en admi raal Raeder had de familie Goebbels plaats genomen in de vroegere keizerlijke loge. Groot was de teleurstelling der duizen den, die gehoopt haddén Hitier te zullen zien verschijnen. Volgens den correspon dent bevond Hitier zich 's avonds, ondanks hardnekkige geruchten, dat hij de voor stelling van Lohengrin zou bijwonen, niet te Weenen. De correspondent noemt het onvermij delijk, dat door de strenge censuur op de pers, alle soorten geruchten in omloop zijn. De gedurende dit weekeinde in omloop zijnde geruchten noemt hij wel bijzonder fantastisch. De politie heeft uitgebreide maatregelen genomen voor de bescherming van dr. Goebbels. Zondagavond bevonden zich honderden politiebeambten in de buurt van de opera. Indien Hitier te Weenen zou zijn ge weest, aldus besluit de correspondent, zou de politiemacht wel tienmaal zoo groot zijn geweest als nu het geval was. Volgens de „Times" heeft Hitier zich Zondagochtend per auto van München, waar hij Zaterdag den „dag der Duitsche kunst" had bijgewoond, naar zijn buiten te Berchtesgaden begeven. Officieel werd verklaard, aldus de „Ti mes" dat Hitler in het gezelschap was van zijn gewone gevolg en dat hij gedurende het weekeinde geen bezoekers heeft ont vangen. MASSAVERGIFTIGING IN HET ROODE overstroomd 6eb/eo ill Grens laagland - heuvels teruggetrokken positie der chineesche troepen a n VALS RICHTING DER JAPANNERS door japan BEZET G£BI£t\ r! vier VERSPERRING ou Pi BEDDING V/P 6EIERIv\

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1