ZATERDAG 18 JUNI lïtfö 29ste Jaargang No. 9059 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN HET CENTRALE VLIEGVELD EN ZIJN VERBINDINGSWEGEN De overstrooming van de Gele Rivier Tel. 3300 ™/7JDhm,T(c.) 12.— Verplichte arbeidsdienst voor werklooze jeugd S)e Êcid^clieSoii^cMvt Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Adv. en Abonm-tarieven ide pag. Z. Giro 103003. Postbus 11. De dagelijksche vacantie Nuttige wenk aan allen, die op vacantie gaan. De geneugten des levens dienen met ma te te worden genoten en behooren slechts in kleine porties te worden opgedischt. Eet men te-veel van de genoegens, waarmede onze aardsche reis wordt opgevroolijkt; wordt men gedwongen met groote happen gulzig te verzwelgen de lekkernijen, die slechts als dessert na volbrachte arbeid op de tafel des levens plegen te worden opgediend dan wordt de geneugte en het genieten tot een walging en onpasselijk heid. De zomer is in het land, de natuur geurt ïn zomersche weelde en overdaad. Reikhal zend ziet menigeen uit naar zijn vacantie, naar de enkele dagen, naar de korte week, dat hij in kostelijke vrijheid zich gaat ver meien in de vrije natuur. En als de vacan tie ten einde loopt, verzucht hij: „och, kon dit lekkere leventje toch altijd duren!" Wij, kortzichtige stakkerds! Wij weten niet, waarom wij vragen, en, tenzij soms onderwezen op dit punt door de harde wer kelijkheid: wij weten niet wat goed voor ons is. Een verlenging van de vacantie, door ons begeerd als boven alles begeerenswaardig, wordt door honderdduizenden in ons land gevloekt als een ramp. De mannen en jon gelui, die dagelijks vacantie hebben, die van den morgen tot den avond met hun ziel onder hun armen door het rijke, arbei dende leven slenteren, zij walgen van het nietsdoen, dat ons zoo zalig lijkt. Terwijl wij uittrekken, gepakt en ge zakt, zingend en blij te moede, loopen naast ons, vóór ons, achter ons, honderdduizen den mannen en vrouwen met de dood in het hart, zonder hoop en zonder vertrou wen. Hoe kunnen wij blij te moede zijn, ter wijl rondom ons zoovelen onzer medemen- schen in ellende leven? Hoe kunnen wij met zorgeloos hart op vacantie gaan, zonder althans eenigszins ertoe te hebben bijgedragen het onpeilbare lijden en de zware zorgen van onze mede- menschen te verzachten en te verlichten? Op ons allen, die gaan uitrusten van de onverdiende genade, welke de arbeid is, op ons allen, vacantiegangérs, wordt morgen een beroep gedaan ten bate van de zwaarst- beproefde groep van onze bevolking, de werklooze jongemannen. Jn de kerken zal worden gecollecteerd voor de jeugd-werk- kampen, waarin de hoopelooze „hoop van ons vaderland" eenige weken verpoozing vindt in de verlammende lediggang; waar zij geestelijk en lichamelijk wordt opge monterd. Het blijkt uit de rapporten van de zielzorgers in deze jeugdkampen, hoe ontzettend de geestelijke wanorde is, waar in vele jonge werkloozen bij hen komen, en hoe zij, gesterkt naar den geest en naar het lichaam, weer met eenig vertrouwen de toekomst ingaan. Laten wij met onbezorgd gemoed ónze vacantie genieten, doch niet alvorens op gulle wijze onze leegloopende jongelui hün vacantie, die uit flinke arbeid bestaat, te hebben geschonken. BEDENK MORGEN DE COLLECTE VOLGENS DE MATE UWER DANK BAARHEID VOOR DE GENADE VAN DEN ARBEID, ONVERDIEND AAN U GESCHONKEN. DE OMVANG VAN DEN RAMP BREIDT ZICH VOORTDUREND UIT. Japansche militaire autoriteiten hebben medegedeeld, dat in de afgeloopen 24 uur de overstrooming in Honan zich heeft uit gebreid over 400 vierkante mijl. Op het oogenblik staan duizend vierkante mijl on der water. Tweeduizend dorpen zijn ge heel overstroomd, vijftienhonderd gedeel telijk. Zevenhonderdduizend personen worden bedreigd, honderdduizend zijn niet meer te redden, velen in het overstroomde gebied klemmen zich vast aan de daken van hun huizen. De Japansche militaire woordvoerder DE OVERSTROOMINGEN IN CHINA OUDE BEDDING'OER GELE ff/K OVERSTROOMD GEBIED RICHTING V.H. WATER Het voorstel van de Regeering om ovv, te gaan tot den aanleg van een centraa vliegveld nabij Leiderdorp heeft zeer veel stof doen opwaaien, schrijft ons de K. N. A. C. Zeer groot was het aantal aanvra gen om inlichtingen, die haar bereikten in zake de bestaande en toekomstige wegen, welke het nieuwe vliegveld verbinding zou den moeten-geven met de verschillende ge meenten.- Zonder eenigen uitspraak te doen over het voor of tegen der plannen zij ter in formatie omtrent 'het wegenvraagstuk het volgende meegedeeld. Het vliegveld „Leiderdorp" is geprojec teerd nabij het kruispunt van den nog aan te leggen Rijksweg No. 4a. (Ypenburg— Burgerveen) met den ouden rijksweg Lei denUtrecht en zou dus in de onmiddel lijke nabijheid van Leiden komen te lig gen op ongeveer 25 K.M. van Schiphol en 34 K.M. van den Dam te Amsterdam. De afstand tot het Buitenhof te Den Haag zou dan ongeveer 20 K.M. bedragen en die tot de Coolsingel te Rotterdam zou ongeveer 35 K.M. worden. Voor andere plaatsen zou den de afstanden, alle gerekend tot het centrum der gemeente ongeveer de vol- genude zijn: Utrecht over Bodegraven 51 K.M.; Gou da 39 K.M.Dordrecht 54 K.M.; Naaldwijk 43 K.M.; Leiden 4 K.M.; Aalsmeer 22 K.M.; Haarlem 33 K.M. Hilversum over Aalsmeer 54 K.M. Verschillende wegen, waarmede bij de afstandsbepaling rekening is gehouden, be staan momenteel nog niet, doch zijn slechts geprojecteerd of gedeeltelijk in uitvoe ring. De belangrijkste daarvan is natuurlijk de Rijksweg No. 4a, die als hoofdtoegangs weg naar het nieuwe vliegveld is gedacht. De weg beoosten Leiden. Deze rijksweg is voor het eerst op het Rijks wegen plan 1938 verschenen; op de oudere wegenplannen komt hij niet voor. Hij begint aan den asfaltweg van 's-Gra- venhage naar Rotterdam even ten Noor den van het vliegveld Ypenburg (dat la ter ook zijn hoofingang op dezen nieuwen weg zal krijgen), kruist ten Oosten van Voorburg den nieuwen Rijksweg van 's-Gravenhage naar Utrecht, waarmede ter plaatse tevens verbinding verkregen zal worden en loopt dan vrijwel parallel aan heeft tegenover vertegenwoordigers van de pers toegegeven, dat het hoofdkwartier het contact heeft verloren met de voorhoeden. Na echter door een anderen Japanschen functionaris te zijn gesouffleerd, haastte de woordvoerder zich uiteen te zetten, dat hij bedoeld had te zeggen, dat de Japan- neezen geen inlichtingen voor de pers be schikbaar hadden Vernomen wordt, dat een half millioen Chineezen in paniek naar het Zuiden vluchten uit het overstroomingsgebied waarbij zij gebruik maken van kruiwagens, boerenkarren, jonken en sampans. De over stroomingswateren hebben thans een punt bereikt op bijna 80 mijl ten Zuiden van Kaifeng. JAPANSCHE BLADEN OVER FRANSCHE MAATREGELEN. Volgens een bericht uit de „Tokio Nitsji Nitsji" zou Frankrijk in de Kwantsjaubocht ten Noorden van Hainan, groot hoeveelhe den oorlogsmateriaal aan land hebben ge bracht. Frankrijk, aldus het blad houdt een bezetting van Kanton door de Japanneezen voor onvermijdelijk en voert derhalve ter verdediging van Kwangtsjau schijnwerpers en luchtafweerkanonnen in en versterkt de straten. Kwangtsj au ontwikkelt zich der halve tot een tweede Hongkong. ..b ^.i iiwi Rijn- bcniekanaal over Lei derdorp (kruising met den weg Leiden Utrecht) ten oosten van Leiden langs, rechtuit naar den nieuwen Rijksweg Am sterdamSassenheim in den Haarlemmer- meerpolder. Op de begrooting voor 1938 is voor grondaankoop en begin van uitvoering der werken voor het zuidelijk gedeelte van weg No. 4a, van Ypenburg tolvoorscho ten, een bedrag uitgetrokken van 250.000, terwijl de totaalkosten van dit wegvak zijn geraamd op 3.450.000. Voor het noorde lijke vak van Voorschoten tot. Burgerveen, waaraan dan het nieuwe vliegveld zou ko men te liggen, is een bedrag geraamd van ƒ6.000.000. In 1938 is voor dit vak echter nog geen geld op de begrooting geplaatst. Het ligt n.l. op het oogenblik in het voor nemen eerst een verbindingsweg te ma ken van Voorschoten .naar den Rijksweg bij Oegstgeest (de z.g. Rijksweg No. 4b), zoo dat het verkeer van Rotterdam naar Am sterdam voorloopig zou rijden via Ypen burg, Voorschoten, Oegstgeest en Sassen heim. Voor Rijksweg No. 4b, die in totaal Garage DE GROOT - Beestenmarkt 2.500.000 zal gaan kosten is voor 1938 een bedrag van 100.000 gereserveerd voor grondaankoop. Omtrent de voor het nieuwe vliegveld zoo belangrijke schakel Voorschoten Burgerveen deelde dr. ir. L. R. Wentholt, hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat en hoofd van den Centralen Dienst van de Wegen en de Bruggen op den Derden Wegverkeersdag van de K. N. A. C. in November 1.1. mede: „Door aanleg hiervan wordt bereiïzt, dat: a. De verbinding tusschen Rotterdam en Amsterdam 4,3 K.M. korter wordt; b. Een verbinding tusschen Den Haag en Amsterdam wordt verkregen, welke, daar zij van Voorburg tot Amsterdam autosnelweg zal zijn, het voordeel biedt, dat de gevaarlijke Leidscheweg kan wór den gemeden; c. Een kortere verbinding tusschen Lei den en Amsterdam wordt tot stand ge bracht. Hoewel het groote nut van dit wegvak bezwaarlijk kan worden ontkend, staat aan de andere zijde toch vast, dat daar aan in mindere mate behoefte bestaat dan aan de verbindingen Amsterdam Utrecht en Ypenburg—Oegstgeest. In ver band hiermede en omdat dit wegvak bij zonder duur is, zal nader moeten worden overwogen, wanneer dit zal worden uit gevoerd. Daarbij zal aandacht zijn te schen ken aan de onderlinge vei'houding tusschen de kosten van verschillende alsdan nog uit te voeren werken en het daardoor te stichten nut". Uit deze woorden blijkt dus, dat nog geen beslissing genomen is omtrent het tijdvak, waarin de weg VoorschotenBur gerveen tot stand zal worden gebracht, al spreekt het vanzelf, dat, wanneer tot den aanleg van het 'vliegveld „Leiderdorp" wordt besloten, ook terstond met den aan leg van dit weggedeelte moet worden be gonnen. Daardoor zou weg 4b, Voorscho tenOegstgeest 'direct aan belangrijkheid inboeten en mag men zich afvragen, of daar nu wel 2 millioen aan dient te wor den besteed. De overige bij de afstandsberekening gebruikte routes, die thans nog niet ge heel zijn voltooid, zullen in ieder geval eerder in gebruik genomen kunnen wor den dan het belangrijkste vak Voorscho tenBurgerveen. Dit nummer bestaat uit vl|I bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. Katholiek congres richt de invoering Drang tot emigratie dient aangewakkerd Het tweede door de Nationale R.K. com missie voor Jeugdwerkloozenzorg in Casi no te 's-Hertogenbosch georganiseei congres ter bestudeering van vraagstuk ken betreffende de jeugdwerkloosheid, waarvan wij reeds de uitgebrachte prae- adviezen en conclusies publiceerden, mocht zich in een groote belangstelling verheugen. Het werd bijgewoond o.m. door Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van den Bosch, den commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, jhr. mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, den inspecteur-generaal van de rijkswerkverschaffing, den heer Meyer de Vries namens minister Romme, een twaalftal afgevaardigden van het De partement van Sociale Zaken. Voorts door tal van burgemeesters en vertege-- woordigers van vele Standsorganisaties en andere instituten. In een begroetingswoord, speciaal tot de autoriteiten, betoogde de voorzitter, mgr. A. Frencken (Breda), dat de invloed der Katolieke Kerk op de millioenen zal af hangen van de vraag oe zij een oplossing weet te brengen a dit moeilijke probleem. De hulpactie en sociale werken in katho lieken geest zullen de beslissing brengen. De heer Meyer de Vries deelde mede, dat de minister tot zijn leedwezen niet aanwezig kon zijn. Een blik slaande in het verleden, herinnorde hij eraan dat jhr. mr. Ruijs de Beerenbrouck de taak van de re geering op het terrein van de jeugdzorg reeds onder de pgen gezien heeft. Spr. was van 'oordeel, dat met voldoening zal vernomen zijn, lat de minister-president zich uitgesproken heeft tegen Staatsop- oeding. Van de belangstelling en waar deering van de overheid getuigt de aan wezigheid op dit congres van twaalf gede legeerden van het deparement. Al is er veel gedaan, als de regeering de cijfers ziet, kan: zij niet tevreden zijn; het VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De overstrooming van de Gele Rivier. De linksche troepen in Spanje melden, dat zij Villareal heroverd hebben. (2de blad). Het optreden tegen de Duitsche Joden. (2de blad). Grensschending door een Tsjechisch vliegtuig. (2de blad). isdaarom goed, dat nieuwe ideeën naar voren komen op een congres als dit. Spr. betoogde, dat voorop dient te staan et opnemen in het bedrijfsleven van den jongen mensch, door verdeeling van den arbeid over alle valide arbeidskrachten. Tenslotte ging hij nader in op de prae-ad- viezen, waarin hij veël met groote instem ming heeft gelezen. De voorzitter dankte de regeering voor haar groote medewerking. Bij de bespre king is nooit van principieelen strijd spra ke geweest. Er waait op het Departement van Sociale Zaken een frissche wind. Hierna werden de gisteren door ons vermelde praeadviezen behandeld. Ten slotte nam het congres een uitge breide resolutie aan, waaraan wij het vol gende ontleenen: „Als afdoende oplossing blijve voorop staan een inschakeling der jonge mannen in het normale bedrijfsleven door verdee ling van den daarin te verrichten arbeid over alle beschikbare valide arbeiders. In dit verband verwijst het congres naar de maatregelen, opgènoemd in de conclusies van praeadviseur A. C. de Bruyn. Ten einde de jongeren geschikt te ma ken voor opname in het normale bedrijfs leven, dient, gezien het groote aantal on geschoolde arbeiders onder de jongeren, de vakopleiding bevorderd te worden door uitbreiding en verlenging van het nijver heidsonderwijs door het bevorderen van de deelname der werklooze juegd aan cen trale werkplaatsen en plaatselijke werk verschaffing met veilig stelling van hun godsdienstige en opvoedkundige belangen. Zoolang een afdoende opheffing der jeugdwerkloosheid binnen het kader van het bedrijfs- en beroepsleven niet bereikt is, dienen de noodlottige gevolgen dier werkloosheid ten koste zelfs vangroote offers zoowel moreele (vrijheidsdrang) als financieele, in het belang der individuen en der gemeenschap, krachtdadig te wor den bestreden. Derhalve wordt geëischt, gezien de onvoldoende vrijwillige deelname, een verplichte tewerkstelling in werkkam pen van alle jonge mannen in den leef- Binnenland Problemen der jeugdwerkloosheid. (1ste blad). Het zoogenaamde opticienswetje is dooi de Tweede Kamer aanvaard. (2de blad). De aardappel-prijzen. (1ste blad). Te Amsterdam zijn twee zusjes door een losgeraakte hardsteenen gevelbekleeding gedood. 4de blad). Rotterdam's gevaarlijke huizen nopen weer tot afzetting van een straatgedeelte. (4de blad). De Tweede Kamer over de verhooging van de uitgaven voor defensie. (2de blad). Sporl cn Wedstrijden In het tournooi te Noordwijk boekte Lan dau zijn eerste overwinning. (4de blad). Omgeving Te Alphen is een complot Van graan- dieven ontdekt. (2de blad). tijdsgroep van 1824 jaar, die gedu rende eenige maanden werkloos ge weest zijn, van welke verplichting al léén ontheffing zou kunnen worden verleend op principieeïe bezwaren dei- oud er s. Deze tewerkstelling moet allereerst wor den gezien als een sociaal en opvoedkun dig middel, dat bij uitstek geschikt is tot het aankweeken van liefde en eerbied voor den arbeid bij de jeugd, tot het ontwikke len van den gemeenschapszin, en tot het geven van geestelijke en lichamelijke vor ming. Daar de opvoedkundige werking op den voorgrond dient te staan, moeten deze kampen op principieeïe en confessioneele basis worden opgebouwd. Er dient bijzondere aandacht te wor den besteed aan een goede en blijvende leiding. Voor degenen, die niet aan een der bijzondere werkkampen wenschen 'deel te nemen, moeten van overheidswege kam pen worden opgericht, in welke kampen aan de godsdienstige en geestelijke verzor ging volle aandacht moet worden besteed. Het zal noodig zijn deze tewerkstelling, als onderdeel van de algemeene werkloos- heidszorg, te richten op werkobjecten, wel ke passen in het schema van geprojecteer de groote werken". „Daar sedert verschillende jaren (1929) de werkloosheid gemiddeld toegenomen met het jaarlijksche accres der nieuw in •het beroepsleven tredende mannen, en men, gezien de economische constellatie van ons land en de autarkische strevingen van andere landen, van een relatieve overbe volking kan spreken, dient de emigratie te worden beschouwd als een meer princi pieeïe oplossing en derhalve stelselmatig en met kracht te worden bevorderd. Op de eerste plaats komen hiervoor in aan merking de werklooze jonge boeren, daar in de meeste landen vrijwel alleen land- bouwkrachten toegelaten worden, andere werkkrachten, die daarvoor in aanmerking komen kunnen in speciale werkkampen tot landbouwers voor bepaalde gebieden worden omgevormd. Daar in de katholieke provincies met hun everschot van landbouwende be volking, die niet meer als voorheen door de industrie wordt opgenomen, de bevolkingstoename het grootst is, dient vooral onder de katholieken door een juiste voorlichting de schroom voor emigratie te worden overwonnen. Vermits voor elke emigratie op groote schaal belangrijke financieele offers ge vraagd worden, die niet door particulieren kunnen worden gebracht, is noodzakelijk, dat de regeering onder de noodige waar borgen de noodzakelijke credieten en bij dragen verstrekt". „Als zijnde de beste vorm van emigra tie dient te worden gestreefd naar koloni satie, die, voor ons Katholieken, nog bij voorkeur te verkiezen is vanwege de gods dienstige belangen".

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1