Academienicuws Laalstc berichten TELEGRAMMEN UUNDEKDAG 16 JUNI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Mr. Kollewijn benoemd tot hoogleeraar. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot ge woon hoogleeraar in de faculteit der rechts geleerdheid aan de rijksuniversiteit alhier, om onderwijs te ge\ en in het Nederlandsch- Indisch burgerlijk en intergentiel recht en ir- de historische vorming van de heden- daagsche rechtsinstellingen: mr. R. D. Kol lewijn, oud-hoogleeraar aan de rechts- fcoogeschool te Batavia. Roeland Duco Kollewijn werd den 7den December 1892 te Amsterdam geboren. Na de lagere school doorloopen te heb ben studeerde hij aan de H.B.S. te Am sterdam en werd na afgelegd staatsexa men ingeschreven als student in de rechts wetenschappen aan de universiteit te Am sterdam. In 1917 legde hij het doctoraal examen in de rechtswetenschappen af op een dis sertatie: „Het beginsel der openbare orde in het internationaal privaatrecht". In het daarop volgend jaar werd hij aan de uni versiteit alhier bevorderd tot doctor in de staatswetenschappen. Daarna werd hij uitgezonden naar Ned. Indië, waar hij tot 1924 verscheidene be trekkingen bij de rechterlijke macht be kleedde. In 1924 volgde zijn benoeming tot hoogleeraar aan de rechtshoogeschool te Batavia. In 1936 trad hij als zoodanig af en repatrieerde. Sinds dien tijd was prof. Kollewijn be last met het geven van colleges aan de universiteit te Groningen als opvolger van prof. Cohen. Aan de Leidsche Universiteit wordt prof. Kollewijn opvolger van prof. Duyf- jes, aan wien tegen het einde van den Academischen cursus eervol ontslag is verleend. VER. „KATH. LEIDEN". Oproep!! Aan alle zangers en zangeressen van Leiden. De ver. „Kath. Leiden" viert dit jaar haar eerste lustrum. Deze lustrumviering, die begonnen zal worden met het opdra gen van een Hoogmis in alle R.-K. parochie kerken van Leiden op Zondag 26 Juni, zal besloten worden met een grootschen gala avond in de Groote Stadsgehoorzaal op Zondagavond 25 September. Nu "ligt het in de bedoeling om op dezen avond te doen uitvoeren de 8-stemmige missa van Bruck ner, voor gemengd koor, met begeleiding van het Hammondorgel en blaasinstru menten. Voor de dames en heeren, die niet bij de R.-K. kerkkoren van Leiden, de R.-K. zangver. „Pulchri Studio", het R.-K. „Alma Mater"-koor, de R.-K. Muziekkapel „Pe- rosi" en het R.-K. Symphonieorkest.. Het geheel zal onder der hoogst bekwame lei ding staan van den heer Willem Mizee. Voor de dames en heeren die niet bij een van bovengenoemde koren aangeslo ten zijn, bestaat er ook gelegenheid om dien avond mede te zingen. Allen die over een goede stem beschikken, zijn van harte welkom. Deze grootsch opgezette avond kan en moet slagen. Laten alle katholieke zan gers en zangeressen van Leiden nu eens doen hooren, wat wij door gezamenlijk en eensgezind cptreden, ook op dit gebied, kunnen presteeren. Opgelet! De eerste gezamenlijke repeti tie zal gehouden worden op Woensdag 22 Juni, om half negen des avonds in het An- toniusclubhuis aan de Mare! Verdere bijzonderheden worden dien avond tevens bekend gemaakt. HET BESTUUR. K. J. M. V. „ST. PETER KANIS". GoudaLeiden. Zondagmiddag te 2.i5 uur speelt het Leidscr K.J.M.V.-elftal een wedstrijd tegen het Goudsche. De -opstelling luidt als volgt: Harry Thoolen Nico Paridon Nico v. d. Vaart aanv. Ber. Morsink Leo v. Cleef Caspers v. Zijp v. Schie A. Devilé H. Fles H. Bertels. Al is de sterkte van de Leidsche ploeg door onvoorziene omstandigheden eenigs- zins verzwakt, optimisme moet het parool blijven!!! Aller gaan per fiets en vertrek ken om 12 uur vanaf de klok op het krui- punt HoogewoerdKorevaarstraat! Zang- en declamatiegroep. Tot groot genoegen van onzen Moderator heeft deze groep zich uitgebreid tot der- hen man! ,,Het geluid is goed", dat het dan ook goed blijveü! De eerstvolgende bijeen komst is Donderdagavond 30 Juni des avonds te kwart voor negen. Cultureel Werkkamp te Ginneken. Van Maandag 4 Juli tot Zaterdag 16 Juli wordt er in de K.J.V.-Centrale in Ginneken een Cultureel Werkkamp speciaal voor Ka tholieke Jonge Middenstanders gehouden. Deelname is geheel kosteloos!! De tijd zal gevuld en benut worden door excursies, sport, spel, declamatie, zang, gymnastiek en volksdans! De beste K.J M.V.-vrienden hebben zich hiervoor beschikbaar gesteld. Een fijn gemeenschapsleven is zoodoende gewaarborgd! Deelname staat op de eerste plaats op en voor werklooze eigen leden, maar ook voor niet-leden. MUSEUM „DE LAKENHAL". Het blijkt wel dat de „Rondleidingen" in het museum door veie ingezetenen bijzon der op prijs gesteld worden. Het aantal deel nemers wordt gestadig grooter wel een bewijs dat de belangstelling in de schitte rende collectie groeiende is. Zij, die aan de eerstvolgende rondleiding wenschen deel te nemen worden uitge- noodigd op Zaterddg 18 Juni a.s. des mid dags te 2 uur precies aanwezig te zijn. ONDERLINGE VER. VOOR ZIEKENHUISVERPLEGING. Algemeene jaarvergadering. Gisteravond hield de Onderlinge Ver- eeniging voor Ziekenhuisverpleging haar jaarvergadering in „den Burcht". De be langstelling was gering. De bijeenkomst werd gepresideerd door den eersten secretaris, den heer P. P. de Koning; de voorzitter de heer A. J. Scho- neveld is uitstedig. In zijn openingswoord maakte de heer De Koning enkele opmerkingen naar aanleiding van het onlangs door den heer Goslinga in den gemeenteraad gesproke ne over de restitutie-aanvrage der ver- eeniging. De heer Goslinga zeide het on juist te achten, dat de vereeniging geld van de gemeente ontvangt; z.i. moeten alle uitgaven uit de contributies bestreden worden. Verder heeft hij blijk gegeven weinig vertrouwen in de administratie der vereeniging te hebben. De woorden van den heer Goslinga werden door den heer De Koning bestre den. Bij de oprichting der vereeniging, aldus spr., bedroeg de contributie 10 of 15 cent per week. Op aandrang van den toen- maligen directeur van den gemeentelijken geneeskundigen dienst werd aan de ge meente een restitutie gevraagd, waardoor het mogelijk was de contributie te verla gen tot 4 of 7^ cent. Het aantal leden nam door dezen maat regel sterk toe, waardoor de gemeente belangrijk minder behoefde uit te geven aan verplegingskosten, terwijl bovendien het risico van haar op de vereeniging werd overgedragen. In de 15 jaar van haar bestaan werd door de vereeniging ruim 1 millioen uit gekeerd. Hiervan zou ongetwijfeld zonder contributieverlaging en dus zonder resti tutie een groot deel voor rekening der gemeente zijn gekomen. Het behoeft dan ook geen betoog, dat het bestaan onzer vereeniging, aldus spr., voor de gemeente financieel voordeelig is. De heer De Koning deelde mede, dat met ingang van 1 Juli het contract voor ziekenvervoer met de firma Dieben zal worden beëindigd. Een nieuw contract zal worden afgesloten met alle garages, die over een goede ziekenauto beschikken. De leden zullen dan uit deze garages een keus mogen doen. De notulen gelezen door den waarne mend secretaris, den heer H. van Cittert, werden na een opmerking van den heer J. C. Elstgeest goedgekeurd, evenals het jaar- en het financieel verslag. Aan deze verslagen ontleenen wij het volgende: Op 1 Januari 1937 bedroeg het aantal leden 25865 (v. j. 25230). In 1937 werden voor rekening der vereeniging in de ver schillende inrichtingen hier ter stede en elders 1185 personen verpleegd met een totaal van 22245 verpleegdagen. In 1937 werden 18 personen meerv opgenomen dan in 1936, daarentegen is het aantal ver pleegdagen met 566 gedaald. 701 kleden werden opgenomen voor ope ratie, 31 voor besmettelijke ziekten en 453 voor interne ziekten. 245 leden ontvingen uitkeering voor be straling en 752 leden maakten gebruik van röntgenologisch onderzoek. Het aan tal röntgenologische onderzoeken steeg met 60. Voor ziekenvervoer werd 1231 keer van een gewone auto, 831 keer van een ziekenauto, 33 keer van den eersten hulpdienst der gemeente en 32 keer van de gemeentelijke auto voor besmettelijke ziekte gebruik gemaakt. Over 1937 werd 624 maal meer gebruik gemaakt van een gewone auto dan in 1936. Nog steeds is geen overeenstemming verkregen met de chirurgen inzake een vast tarief voor operaties. Verwacht wordt echter dat een overeenkomst nog dit jaar tot stand zal komen. De exploitatierekening 1937 sluit met een voordeelig saldo van 2265.19. Uitgege ven werd o.m. aan verpleegkosten 55.546.95; operatiekosten f 17.686.30; operatiekam. 4077.10; bestraling 2371.16; röntgen 3720.24; ziekenvervoer ƒ2067.47 en geneeskundige controle 512.50. In to taal werd uitgegeven f 103.083.88. Ontvangen werd aan contributie 93.005.18, aan adm. kosten 3043.37 en een restitutie van de gemeente 9300.52. Totaal 105.349.07. De verlies- en winstrekening geeft een winst aan van 4518.29. Het kapitaal der vereeniging bedraagt 65.008.31. De aftredende leden der controlecom missie, de heeren F. van Haarlem en J. C. Elsgeest, werden bij acclamatie herko zen. De heer Elsgeest bracht hulde aan den administrateur voor zijn correcte en overzichtelijke administratie en betreurde het, dat in den gemeenteraad minder waardeerend over zijn werk is gesproken. Op voorstel van den heer Elsgeest wer den de aftredende bestuursleden, de hee ren A. J. Schoneveld en A. H. J. v. d. Horst by acclamatie herkozen. Bij de rondvraag werden geen belang rijke kwesties besproken. RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN. Doro de politie alhier is aangehouden de 24-jarige A. R., woonachtig te Den Haag, die zich had schuldig gemaakt aan rijwiel diefstal te Haarlem en Leidschendam en aan inbraak te Haarlem. Gisteren had de man een rijwiel verkocht bij den rijwielhandelaar E. in de Gene- stetstraat. De prijs was niet hoog geweest, doch toen de rijwielhandelaar zag, dat de man tevoet in de richting Den Haag ver dween, kreeg hij achterdocht en deed aan gifte bij de politie. Deze ging den man achterna en hield hem bij de Haagsche Schouw aan Op het politiebureau bekende hij het rij wiel te Haarlem te hebben ontvreemd, zich aldaar tevens aan inbraak te hebben schul dig gemaakt en tevens een rijwiel te L e i d- schendam te hebben verdonkeremaand. In verband met de twee eerstgenoemde feiten is de aangehoudene gisteravond op transport gesteld naar Haarlem. Naar aanleiding van den diefstal te Leid schendam doet de politie den volgenden oproep: De omstreeks 25 a 26-jarige jongeman, donker van haar en donker van kleeding, die op 14 Juni des middags te 1 uur in de gemeente Oegstgeest nabij Rhijnhof een zwartgelakt damesrijwiel, merk Simplex, heeft gekocht voor 1.30 wordt verzocht zich aan het politiebureau hier ter stede te melden. Leidsche Konijnenfokkersvereen. L.E.O. Deze vereen, hield gisteravond haar le denvergadering waarvan de belangrijkste agendapunten waren de a.s. jongdierendag op 2526 Juni in de zaal Wervelman en de 5e groote jaarlijksche show. Deze show zal worden gehouden in het St. Antoniusclub- huis Mare 43, welke twee groote zalen be vat voor pl.m. 700 dieren en schitterend verlicht is. Besloten werd, dat deze show zal worden gehouden onder den naam van L.E.O. lustrum-show 1938. Voorbereidin gen daartoe zijn reeds getroffen, zoodat ieder Leidenaar, die den grooten show 1937 in de Stadsgehoorzaal bezocht, en daaraan de schoonste herinnering met zich mee draagt, zal uitzien naar dit grootsch gebeu ren. De agenda bevatte verder hamerpunten, welke weinig besprekingen vroegen. Hedenmorgen vond onder groote belang stelling op Rhijnhof de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van de 19-jarige Mej. A. de Vet, die j.l. Zondag Lij het zwemmen in de Dwarswatering te Leiderdorp is verdronken Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de beiden directeuren der N.V Leidsche Wasscherij (B. C. J. v. Ommeren) resp. de heeren B. C. J. v. Ommeren en D. van Eek, dt hoofdjuffrouwen M. v d. Ven en M. v. Rij en velen van het personeel der was scherij, op welke de overledene werkzaam was. Toen de kist in de groeve was neder- gelaten sprak Ds. W. Th. Boissevain woor den van troost tot de diep bedroefde Ouders. Hierna werden levende bloemen in het graf gestrooid, waarna de vader van de over ledene diep ontroerd alle dank zegde voor de betoonde belangstelling. Hierna ging Ds. Boissevain in gebed voor. Vele bloemstuk ken dekten de kist. Bij het gehouden examen der H. C. V. te 's-Gravenhage zijn op 14 en 15 Juni ge slaagd voor coupeuse de dames C. de Blauw, J. M. A. Lagerberg en F. J. van Wel, voor costumière de dames O. Groe nendijk, M. Baan, L. Dreeff, H. C. de Best en C. M. van der Vaart, allen leerlingen van mej. J. I. Th. v. Zwieten, leerares H. C. V., Garenmarkt 44. OMGEVING LEIDSCHENDAM VOET AFGEREDEN. Bij de werkzaamheden aan den Nieuwen Rijksweg tegenover de En- kesfabrieken aan den Westvlietweg is gisteren een ernstig ongeluk voorge vallen. De ongeveer 30-jarige los- werkman L. Bouwens, afkomstig uit Noord-Brabant, die aan 't beton-storten was, is door het losraken van een lorrie, welke hierdoor van de helling terug liep, gegrepen door deze lorrie en zoo danig bekneld geraakt, dat hem den linkervoet werd afgeknepen. Door dr. Pieck uit Voorburg werd de eerste hulp verleend, waarna hij per zieken auto naar St. Antoniushove te Voor burg is vervoerd. LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Rechten: de heeren A. Nijpels, Leiden en D. A. Slis, Middel- harnis, en de dames E. van Harreveld, Den Haag en P. A. van Dijk, Oegstgeest.; W. E. Hoeksma, Den Haag en C. A. L. Bauer, Gorkum; Candidaatsexamen Rechten: de heeren G. W. M. Gründemann, Leiden; A. J. Ph. Haseth Möller, Den Haag, L. de Gou, Den Haag, M. E. J. J. Burlage, Alkmaar. Candidaatsexamen Geneeskunde: de da mes J. Lievense, Den Haag, K. van Leeu wen, Scheveningen en A. G. Holthuis te Oegstgeest; en de heeren H. Colen brander, Leiden, A. de Geus, Den Haag, P. J. Bom, Den Haag, N. Koolsbergen, Maassluis, J. Koopman, Ginneken, J. H. Meerwaldt, Rotterdam, G. H. W. M. van Alphen, Leiderdorp, P. J. F. Dupuis Rotterdam, F. C. W. E. van Zuylen, Den Haag, J. H. Bakker, Wassenaar, G. G. Jagtman, Rijswijk, A. W. Bots, Voor- h out. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Een afscheidswoord. De VOORZITTER deelt mede, dat de Kamer in het zooeven gehouden comité- generaal heeft besloten aan den heer J. G. Fippel, administrateur der Kamer met den titel van directeur der griffie, met ingang van 1 Augustus a.s. op de meest eervolle wijze het door hem (wegens gevorderden leeftijd) gevraagde ontslag te verleenen. Spr. houdt een afscheidstoespraak. Met hem die ons thans zal verlaten gaat heen, zeide spi., niet alleen een oude ge trouwe, doch ook een man die gedurende lange jaren onschatbare diensten aan de Kamer en hare leden heeft bewezen. Vanaf 15 Maart 1888 is de heer Pippel aan de Kamer verbonden geweest; hij was reeds een ervaren ambtenaar, toen de nestor on zer leden hier zijn intrede deed. EERSTE KAMER. Üfc Vergadering van heden. W Ontslagneming van den heer van den Bergh. Nadat de griffier voorlezing had gedaan van een ingekomen schrijven van den heer Van den Bergh, waarin deze ontslag neemt als lid van de Kamer, houdt de voorzitter een toespraak. Zonder debat en z.hst. wordt daarna aan genomen het wetsontwerp tot wijziging van de Mijnwet 1903. De Kamer ging vervolgens in de afdee- lingen voor het onderzoeken van een aan tal wetsontwerpen. HET EINDE VAN HET TAXICONFLICT IN DE HOOFDSTAD. In de vergadering van de vyf bij het taxiconflict in de hoofdstad betrokken or ganisaties zijn de voorstellen der besturen aanvaard. De voorwaarden, waarop werkgevers en werknemers tot overeenstemming zijn ge komen, luiden als volgt: Het grondioon bedraagt 15 gulden per week; van een opgereden bedrag tusschen lo en 50 gulden wordt 20 procent; van een opgereden bedrag boven 50 gulden wordt 2i pet. provisi° uitbetaald. Niet meer dan 50 procent van het opgereden bedrag zal als direct loon aan de chauffeurs worden uit betaald. Geen rancunemaatregelen zullen worden toegepast. De nieuwe regeling zal morgen aan het college van B. en W. ter goedkeuring wor sen voorgelegd. Zaterdag zal het bedrijf worden hervat. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland- sche boter is heden vastgesteld op 77 cent per K.G. FUNK OVER DE OOSTENRIJKSCHE SCHULDEN. Rechtsplicht tot overneming ontkend. BREMEN, 16 Juni. (A. N. P.). De Duit- sche rijksminister van economische zaken, dr. Funk, heeft alhier een uitvoerige rede gehouden over de grondbeginselen der Duitsche buitenlandsche handelspolitiek en het internationale schuldenvraagstuk. Aangaande de oorlogsschulden zeide Funk, dat over het algemeen wel niet één verstandig mensch gelooft, dat de oorlogs schulden, zooals Amerika die b.v. van der tien Europeesche staten eischt, ooit betaald zullen worden. Elke handelsschuld al dus de minister, zullen wij eerlijk nako men, maar het stelsel der politieke schul den wijzen wij principieel van de hand, daar het indruischt tegen de economische opvattingen en onvereenigbaar is met de beginselen eener nationaal-socialistische staats- en bedrijfsleiding. Door de herver- eeniging van Oostenrijk met Duitschland is het vraagstuk der politieke leeningen opnieuw op den voorgrond getreden. Hoe staan de zaken? Het Duitsche rijk is niet rechtens verplicht de juridische erfe nis der Oostenrijksche bondsleeningen te erkennen. Funk noemde een aantal gevallen, waar in een dergelijke verplichting door andere landen is afgewezen, o.a. heeft Engeland na den Boerenoorlog de schulden der Boe renrepublieken niet erkend, terwijl Frank rijk de staatsschulden van Madagaskar niet heeft overgenomen. Volgens de practijk van het Volkenrecht kan'derhalve niet geëischt worden, dat het Duitsche Rijk de Oostenrij ksche bonds- schulden overneemt. De middelen, welke Oostenrijk verkre gen heeft, hebben uitsluitend er toe ge diend het land, zonder rekening te hou den met economische motieven, kunstmatig in een politieken toestand te houden, die langzamerhand ging gelijken op een econo mische worging van het Oostenrijksche volk. Wat nu de garantieverplichting der afzonderlijke staten betreft, op het oogen- blik worden onderhandelingen gevoerd tot regeling van deze kwestie, ten einde de wederzijdsche belangen recht te doen. Er is te minder reden voor ongerustheid of een bedreiging tegenover Duitschland, daar de onderhandelingen doen voorzien, dat de vraagstukken met succes zullen worden geregeld. HITLER GAAT NAAR WEENEN. PARIJS, 16 Juni. (A.N.P.) De „Figaro" verneemt uit Berlijn, dat de Fuehrer mor gen naar Weenen zal gaan om de Duitsche theaterweek bij te wonen. Vermoedelijk zal hij twee of drie dagen te Weenen blij ven. In sommige politieke kringen is men van meening, dat deze reis een gevolg is van de moeilijkheden in de Oostenrijksche nationaal-socialistische partij. Naar ver luidt, is een door 1200 oude leden van de partij onderteekend schrijven naar den Fuehrer gezonden om hem te vragen persoonlijk een aantal geschillen te komen regelen. ONGERUSTHEID OVER HET LOT VAN SCHUSCHNIGG TE LONDEN. LONDEN, 16 Juni. (A.N.P.) De „Times" is ongerust over het lot van den vroeg eren Oostenrij kschen bondskanselier Schusch- AGENDA LEIDEN. Donderdag, R.-K. Reclasseeringsvereeni- ging, afdeeling Leiden, St. Vinc.- geb., Hoogl. Kerkgracht., 89 uur. Zondag Jaarly ksche H. Mis, 8 uur in de Lode wij kskerk, R. K. Bakkerspa troons Ver. „St. Clemens." De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 11 tot er met Vrijdag 17 Juni a.s. waargeno men door de apotheken: J. E. M. ten Dijk, Haven 18, Tel. 85, A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313 en J. Doedens, Wilhelmina- park 8, Oegstgeest Tel. 274. Burgerlijke Stand LEIDEN. Geboren: Johanna Helena Imelda d. v. G. A. Driessen en M. A. den Elzen. Helena Suzanna d. v. J. Dool en W. Eradus. Jannetje d. van G. Rodenburg en J. Gij- zenij. Lourens z. v. A. Meijvogel en M. v. d. Meel. Overleden: B. v. d. Form wed. van F. A. Langeveld 76. T. v. Duin hsvr. van H. Barnhoorn 41 j. A. Hoogland wed. van D. de Boor der 81 j. E. Stouten wed. van J. Kiel 93 j. Gehuwd: I. Beekman jm. en E. L. v. d. Linden jd. A. Bonte jm. en M. W. Bonte jd. C. Bouwmeester jm. en J. v. d. Born jd. T. Gressie jm. en E. M. W. Peuler jd. Chr. Hatrevelt jm. en W. Bakker jd. C. M. Karremans jm. en A. C. M. v. Veld huizen jd. A. P. Kool gesch. en F. H. Cozijn jd. J. Kwakernaak jm. en M. W. F. Stol jd. I. Lardee gesch. en Chr. Oudshoorn gesch. G. Pardon jm. en M. Kriek jd. F. J. W. Raaphorst jm. en G. H. Lut jd. A. Regeer jm. en H. C. Ul- jee jd. A. Roodnat gesch. en M. v. Am sterdam jd. Ondertrouwd: L. Christiaanse jm. en R. G. Smits jd. L. Plaut jm. 28 j. en S. Witte jd. 26 j. nigg, welke ongerustheid is toegenomen na het bericht van den dood van oud-burge meester Schmitz (hoewel dit bericht door Berlyn is tegengesproken). Men weet niets van Schuschnigg, schrijft de „Times" en het blad is verontwaardigd, dat zooveel personen gevangen zitten, zonder voor den rechter te verschijnen en die alleen heb ben misdreven door trouw te blijven aan het bewind. Men weet zelfs niet, waar Schuschnigg zich bevindt. Volgens sommi ge inlichtingen zou hij zich nog te Wee nen bevinden in hotel Metropole, dat thans het hoofdkwartier en de gevangenis van de Gestapo is. HEDEN OPENBARE FEESTDAG IN RECHTSCHE GEBIED. BURGOS, 16 Juni. (A.N.P.) Ingevolge een decreet van den rechtschen minister van binnenlandsche zaken, is de vandaag gevierde H. Sacramentsdag een openbare feestdag. De oude Spaansche traditie om dit feest te vieren door het opvoeren van gods dienstige spelen gaat herleven. Het spel van dit feest wordt opgevoerd voor de ka thedraal van Segovia. Voorts wordt gemeld, dat de minister voor sociale actie de eerste Spaansche school voor de lichamelijke opleiding van vrouwen te Santander heeft geopend. JOODSCHE KINDEREN NAAR PALESTINA. HOLLYWOOD. 16 Juni (A.N.P.) De film en radio-artist Eddie Cantor, deelde giste ren mede, dat hij op 6 Juli a.s. uit New York naar Londen zal vertrekken, en daar twee weken zal vertoeven, om gelden te verzamelen teneinde 300 Joodsche kinde ren uit Duitschland en Polen naar Palesti na over te brengen. AARDBEVING IN BELGIë GEREGISTREERD. BRUSSEL, 16 Juni (A.N.P.) Het observa torium van Ukkel heeft vanochtend te 2.28,6 uur Greenwichtijd een sterke aard beving geconstateerd, waarvan het epicen trum lag op een afstand van 9500 K.M. in Japan. Sedert Maandag 13 Juni te 4 uur in den ochtend is in België geen aardschok meer geconstateerd. MARKTBERICHTEN DELFT, 16 Juni. Vee. Aanvoer 8 paar den, 73 runderen, 2 graskalveren, 158 nuch tere kalveren, 361 magere varkens, 688 biggen, 11 schapen of lammeren, 276 wei- delammeren, 10 bokken of geiten. Prijzen: paarden 100225, kalfkoeien 160305, varekoeien 125225, nuchtere kalveren 47, magere varkens f 2246, biggen 1222, weidelammeren 713.50, gei ten of bokken 413, rundvleesch per kg. slachtgewicht 72, 62 en 52 cent. Boter. Aanvoer: 36 achtste en 5 zes tiende vaten boter, wegende totaal 770 kg. prijs per kg.: 1.351.40. Handel kalm. VVI -SKLNüTEEKINütN AA1ST - K I» Londen 8.957/g Berlijn 72.77 Parys 5.02l/8 Brussel 30.67 Zwitserland 41 39 Kopenhagen 40 Stockholm 4 6 20 Oslo 45. - New York l-SO'/s Praag 6 28i/2

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3