EM233 BIAIS- LINT STADS NIEUWS DONDERDAG 16 JUNI 1938 OF. LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 1 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten /O cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? IETS WARMER. De Bilt seint: Verwachting.: Aanvankelijk nog matige later afnemende Noord-Westelijke tot Noordelijk wind, aanvankelijk betrokken tot zwaar bewolkt, later opklarend, weinig of geen regen, koele nacht, overdag iets warmer. Hoogste barometers!: 772.9 te Blacksod. Laagste barometers!: 748.5 te Helsingfors. Het gebied van hoogen luchtdruk begint zich thans over Frankrijk en Centraal Euro pa uit te breiden. De aslijn reikt van Ierland tot Noord-Frankrijk. De depressie in het Noord-Oosten ligt over Finland en vudt aan de Westzij-de regelmatig op. Het mi nimum, dat zich gisteren bij IJsland ver toonde, blijft hoog in het Noorden. Langs de Nocrsche kust en in Zweden is de lucht druk nog stijgende. Een secundaire der Finland-depressie geeft nog krachtigen wind in het Westelijke Oostzeegebied. In Engeland en langs de Schotsche kust zijn de winden afgenomen en is de zware bewol king, die ons land en geheel Centraal Eu ropa tusschen de Elbe en den Rijn bedekt, verdwenen. In Frankrijk heerscht mooi zomerweer en gisteren kwamen daar reeds hooge temperaturen voor. De warmte reikt tot aan Zwitserland, waar de Alpensta tions nog krachtigen wind uit Noord-West melden en op 2500 meter nog een gesloten wolkendek met regen aanwezig is. In München hielden de onweersregens nog aan. Het is te verwachten, dat de gure Noord-Westelijke wind geleidelijk zwakker zal worden en dat het wolkendek zal breken. De nacht zal nog koel zijn, doch overdag zal de zonnestraling de tempera tuur aangenamer maken. LUCHTTEMPERATUUR. 14.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Donderdagnamiddag 9.53 uur tot Vrijdagmorgen 4.07 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 17 Juni voorm. 5.30 en nam. 5.54 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl", 16 gr. C. Maan op 23.12 uur. Maan onder 9.10 uur. wordt NIET ALLEEN gebruikt om af te biezen, doch ook voor leuke garneeringen Kleur- en waschecht per meter 3 cent, per stukje van 6 yards 17 cent DONKERSTEEG 1 - TEL 706 BINNENLAND BETALINGSCONTINGENT VOOR DEN UITVOER VAN KAAS. Naar aanleiding van de in de pers ver schenen mededeelingen omtrent het beta lingscontingent voor den uitvoer van kaas naar Duitschland voor het derde kwartaal 1938 wordt van bevoegde zijde de aandacht gevestigd op de volgende officieele gegevens: Betalingscontingent voor den uit voer van Kaas voor het derde kwar taal 1938 bedraagt 72 pc! van het voor uitvoer in het overeenkomstige tijd vak van 1937 vastgestelde bedrag. Bovendien was in het betalingscon tingent voor het erde kwartaal 1937 een belangrijk bedrag als extra ver hooging begrepen, in verband met de toen beschikbare ruimere middelen. Verder wordt erop gewezen dat gedu rende het eerste kwartaal van dit jaar voor een bedrag hetwelk neerkomt op na- noeg 37 pet. van het thans vastgestelde waardebedrag, op het betalingscontingent voor het derde- kwartaal is geanticipeerd, welk bedrag reeds bij voorbaat voor uit voer is verbruikt en dus uiteraar het thans bepaalde betalingscontingent be last. FRANSCH-NEDERLANDSCHE HANDELSBESPREKINGEN. De Fransch-Nederlandsche onder handelingen, die sinds een week te Parijs werden gevoerd, hebben gisterochtend tot een overeenkomst geleid, welke werd ge parafeerd door de beide delegatieleiders, t.w. de heeren Louyriat, adjunct-directeur der afdeeling handelsovereenkomsten en Lamping. HET CENTRALE VLIEGVELD Staat het nog niet vast, dat, het te Leiderdorp komt? Een medewerker van de „N.R.Crt" meldt: „Het zal wellicht weinigen zijn opgeval len, dat in het gisteren gepubliceerde ant woord van den minister van waterstaat op de door het Tweede Kamerlid van den Tempel gestelde vragen naar aanleiding van de plannen der regeering, om te ko men tot den aanleg van een centraal vlieg veld voor ons land, de naam van' de ge meente Leiderdorp zorgvuldig is ver meden. Herhaaldelijk wordt gesproken van het luchtvaartterrein, dat centraal ge legen zal zijn ten opzichte van Rotterdam, Amsterdam en 's-Gravenhage, of kortweg van liet centrale vliegveld. Wij meenen te weten, dat dit is ge schied omdat op het oogenblik nog aller minst vaststaat, dat de nationale lucht haven zoo aan de plannen van de re geering inderdaad uitvoering mocht wor den gegeven te Leiderdorp zal wor den gevestigd. Naar ons ter oore kwam is n.l. de mogelijkheid nog geenszins uitge- gesloten, dat men in de buurt van Bode graven alsnog een terrein zal vinden, dat aan de voor een vliegveld te stellen eischen voldoet. Weliswaar bleek het ter rein, dat men aanvankelijk op het oog had, in verband met de bodemgesteldheid ongeschikt, maar men meent, dat in de buurt van' Bodegraven nog wel andere terreinen te vinden zijn, welke by onder zoek aan alle dienaangaande te stellen eischen zullen blijken te voldoen". Komt het onder Koudekerk? Wij vernemen, dat hedenmorgen in de Hondsdijkschen polder onder Koude kerk proefboringen zijn verricht, welke in verband worden gebracht met den aan leg van een centraal vliegveld. CONGRES VAN DEN NEDERLAND- SCHEN R.K. BOND VAN HOTEL-, CAFE- RESTAURANTHOUDERS EN SLIJTERS. Gistermiddag is in het gebouw „Palace" te Rotterdam de jaarvergadering gehou den van den Nederlandschen R.K. Bond van Hotel-, Café-, Restauranthouders en Slijters. Deze jaarvergadering werd ge houden ter gelegenheid van het congres van den Bond, dat bijeen was ter viering van het tien jarig bestaan van de afdee ling Rotterdam. Na een begroetingswoord door den voorzitter van de afdeeling Rotterdam, den heer J. A. Engels, werd de vergade ring geopend door den bondsvoorzitter, den heer P. J. van Dijk. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen wij het volgende: Kon in het jaar 1936/1937 gesproken worden van een geringe opleving, het jaar 1937/1938 heeft de verwachting op doorzetting van deze opleving totaal den bodem ingeslagen. Het request aan den minister van financien in samenwerking met de Horecaf en K.R. en S. opgesteld, tot verkrijging van verlaging der perso- neele belasting en der accijnzen had tot nu toe geen succes. Een ingrijpende verbete ring wordt sinds jaren in het vooruit zicht gesteld. Evenals het financieel verslag van den penningmeester werd dit verslag bij accla matie goedgekeurd. Het verslag van de kascommissie werd goedgekeurd en den penningmeester werd RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Inbraak te Zoeterwoude. De zwervende schippersknecht Th. G. P. A. thans ged., was op zijn zwerftocht ook te Zoeterwoude aangeland, al waar hy zich door openschuiving van een raam zich toegang had verschaft in de woning van v. d. Does. Een spaarbusje, toebehoorende aan den elfjarigen Jan v. d. Does was voor goeden buit verklaard. Bij aanhouding had men de inhoud van het busje, bestaande uit 80 losse centen op hem gevonden. De Officier van Justitie had voor dief stal met braak een gevangenisstraf ge- eischt voor den tijd van een jaar en daar verdachte zich tevens aan landlooperij had schuldig gemaakt was de eisch hier voor geweest een gevangenisstraf van drie dagen en twee jaar opzending naar een rijkswerkinrichting. De rechtbank uitspraak doende achtte het noodig om een deskundig rapport in te winnen omtrent verdachtes geestver mogens en hield de zaak voor onbepaal- den tijd aan. Knoeiende rechtskundig adviseur. J. H. uit L e i d e n, thans ged. in het Huis van Bewaring te Breda wegens op lichting gepleegd te Tilburg, had terecht moeten staan wegens verduistering en valschheid in geschrifte. De Officier had rekening te houden met het feit, dat ver dachte ook nog in Breda terecht zal moe ten staan, volstaat met een gevangenisstraf te eischen voor den tijd van anderhalf jaar. De uitspraak werd hedenmorgen een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar waarbij bewezen werd geacht valsch heid in geschrifte een maal gepleegd ter wijl voor het andere ten laste gelegde verd. werd vrijgesproken. Diefstallen uit auto's te Leiden. De los werkman L. v. d. V. te Leiden had terecht moeten staan wegens diefstal len uit geparkeerd staande auto's ge pleegd te Leiden. De eisch was geweest een gevangenis straf van acht maanden. Het vonnis werd hedenmorgen vier maanden gevangenis straf. Aanrijding in hooger beroep. De chauffeur D- H. uit Zoetermeer had te Honselersdijk geen voorrang ver leend aan verkeer van rechts met het ge volg, dat er een ernstige aanrijding was ontstaan. De kantonrechter had hem des wege veroordeeld tot een geldboete van 1.25 subs. 14 dagen. In hooger beroep gekomen bij de Haagsche Rechtbank, had de Officier vai Justitie vernietiging van het vonnis gevraagd en opnieuw recht doende was de eisch geworden het drie voudige n.l. een geldboete van 75. subs. 70 dagen. De uitspraak werd hedenmorgen een geldboete van 50.subd. 50 dagen. Inbraak tijdens den Kerstnacht te Leiden. Hedenmorgen werd voortgegaan met de zaak tegen den 25-jarigen bloembol- lenkweeker W. V. uit O e g s t g e e s t, die teercht had moeten staan wegens een in braak gepleegd in den Kerstnacht bij de fam. B. wonende aan de Haarlemmer trekvaart te Leiden. Verder had hy terecht moeten staan wekens diefstal van een rijwiel. De Officier had voor deze feiten een ge vangenisstraf geëischt voor den tijd van een jaar en zes maanden. De rechtbank had de zaak aangehouden om een rapport over verdachte in te win nen. Dit document was thans aanwezig. Het woord was nu opnieuw aan den Offi cier van Justitie die het rapport maar ma tig noemt. Spr. ziet niet veel heil in on der toezichtstelling en vindt het beste, dat verdachte een tijdje uit de maat schappij genomen wordt. De eisch was dan ook weer een gevan genisstraf voor den tijd van een jaar en zes maanden. De uitspraak werd bepaald op Dinsdag 28 Juni. decharge verleend onder dankzegging voor het feit, dat onder zijn beleid de groote schuld aan den R.K. Middenstands bond geheel afbetaald kon worden. Na eenige discussie werd de begroo ting over het dienstjaar 1938/1939 goed gekeurd. Het verslag van de retraite-com missie was in een mineur-stemming ge steld. Van de 59 afdeelingen van den bond hadden zich er maar vier opgegeven om de kosten der leden, die zich in retraite in Noordwykerhout willen begeven, van de zijde der afdeelingen te bekostigen. De heer Teernstra hield hiervoor een warm pleidooi. Een voorstel van het hoofdbestuur ter regeling van het financieel beheer der af deelingen werd na ampele discussie aan vaard. Hiermede worden de penning meesters van de afdeelingen verplicht een giro- of bankrekening te nemen en ge dwongen niet meer geld in hui? te heb ben dan 25. Hierna werden eenige voorstellen der afdeelingen behandeld waarin wordt aan gedrongen op spoed bij de behandeling van de ordeningsbesluiten van de centrale vereenigingen voor den gedistilleerdhan- del (C.V.B. en eenige voorstellen van in ternen aard. Na eenige discussie werd ook inzake deze voorstellen het praeadvies van het hoofdbestuur aangenomen. Hierna werd de vergadering geschorst tot heden. EEN TENTOONSTELLING VAN DE GRAAL. Vrijdag a.s. zal in het Graalhuis aan de Hooigracht de j aarlij ksche tentoonstelling worden geopend, welke een inzicht zal ge ven van het werk, dat in het afgeloopen jaar in de Graalbeweging is verricht. Op deze tentoonstelling zal niet alleen een overzicht worden gegeven van het werk, dat in de parochieele afdeelingen is gedaan, daar zal ook een beeld worden ge geven van het groote geheel der beweging niet alleen in Leiden, maar ook in andere steden. Deze tentoonstelling zal omvatten een Missie-stand, welke een overzicht zal ge ven van het werk van de Graal voor de missie, de charitatieve actie, d.w.z. een overzicht van alles wat wekelijks op de clubs is genaaid en dat aan de armen der stad zal worden uitgedeeld, de cultureele vormingen, waarbij een overzicht wordt gegeven van alles wat door de Graal op cul tureel gebied is gedaan, als foto's van de groote Graalspelen e.d. Voorts zal er zijn een stand van de R.K. Vakschool voor meisjes, welke de huishoudelijke vorming der Graalleden zal toonen, terwijl verder alles wat op huishoudelijk gebied wordt gedaan (de vuurproeven) overzichtelijk zal worden tentoongesteld. Een gezellig zitje in de theetuin zal de bezoeksters en bezoekers na de bezichti ging van dit alles welkom zijn. De bedoeling van deze tentoonstelling is slechts belangstelling te wekken voor het werk van De Graal, en daarom zal de toe gang tot deze tentoonstelling ook vrij zijn. En zal geen aanval worden gedaan op de beurzen, maar op de blijvende belangstel ling voor het yverk van de Graal. De tentoonstelling wordt geopend Vrij dagavond om half negen en is dien avond slechts voor genoodigden toegankelijk. Za terdag is de tentoonstelling voor alle be langstellenden geopend van 2 tot 6 en des avonds van 8 tot 10 uur en Zondag van 12 tot 6 en van 8 y3 tot 10 uur. ST. AUGUSTINUSVEREENIGING VOOR R.-K. ONDERWIJZERS. In „Den Burcht" vergaderde gisteravond de S! Augustinusvereeniging voor R.-K. Onderwijzers onder voorzitterschap van den heer H. de Boer. De vergadering was goed bezocht. Na opening met gebed door den geest, adviseur, prof. P. Heskes, sprak de voor zitter een openingswoord, waarin hij den heer Baak herdacht, die 24 uur voor zijn overlijden via den secretaris de kath. on derwijzers nog liet groeten en die steeds zeer welwillend tegenover het kath. on- nderwijs stond. De voorzitter sprak de hoop uit, dat de heer Baak de belooning zou hebben ontvangen, „die wij hem toewen- schen". Nadat de notulen waren gelezen deed de voorzitter mededeeling van een ingekomen voorstel van den heer v. d. Kroft behel zende reis vergoeding voor alle leden en eens per jaar af te rekenen. Dit voorstel wordt aangehouden tot de volgende verga dering. iHerna is het woord aan Pater Sen- gers C.s.s.R., die een woord van opwek king sprak voor de te houden onderwij zersretraite. Spr. zeide, dat de retraitehuizen altijd contact hadden gehouden met de onder wijzerswereld. Vroger was in verschillende retraitehuizen de maand Augustus zelfs bijnt gehéel bezet met onderwijzersretrai- ten. En daarvoor, aldus spr., is ook een bij zondere reden, omdat het levensdoel van een onderwijzer gelijkt op dat van een priester. Voor den priester moet de ziel zorg det middel zijn tot het persoonlijk doel: zelfheiliging. Zoo moet de onderwij zer ook persoonlijk beter worden van het onderwijs, anders is zijn loopbaan voor hemzelf mislukt. En als nu de priester, die toch met het heilige omgaat, verplicht wordt minstens om de twee jaar een re traite te houden, hoe veel meer is het dan noodig voor u, die in het volle leven staat, aldus spr. In de retraite moet gij u er op bezinnen of het onderwijs u dichter heeft gebracht bij Ged. De voorz. dankte pater Sengers voor zyn woorden. Het vervolg van het verslag dezer ver gadering met de rede van den heer Star- kenburg publiceeren wij morgen. MAATSCHAPPIJ DER NEDERL. LETTERKUNDE. (Vervolg). In de gisteren voortgezette jaarvergade ring van de Maatschappij der Nederland- sche Letterkunde is dr. J. de Vries tot voorzitter benoemd en tot bestuurslid mr. M. Nijhoff. In de vaste commissiën zijn gekozen: commissie voor taal en letterkunde, mr. P. N. van Eyck, dr. C. B. van Haeringen, dr. A. A. van Rijnbach en dr. J. Heinsius; com missie voor geschied- en oudheidkunde, mr. D. van Blom en dr. J. Huizinga; commissie voor schoone letteren, V. E. van Vries land; commissie voor de uitgave van ge schriften, mr. M. Nijhoff. Besloten is, dat de Maatschappij zal toe treden tot de International Association for European Folklore and Ethnology. Uit het vaste fonds is 200.beschik baar gesteld ten behoeve van den Leidschen Taalatlas. Na afloop van de vergadering hebben een aantal leden het Rijksmuseum voor Volkenkunde bezichtigd, waar thee is aan geboden. De directeur, dr. W. H. heeft de bezoekers rondgeleid. EINDEXAMEN GYMNASIUM. Aan het Stedelijk Gymnasium zijn ge slaagd voor het eindexamen, diploma A, 3e gro'ep: J. M. A. Collee, Rijnsburg, R. P. Kramers, Oegstgeest, E. Pos, Oegstgeest, Ch. Schoneveld Leiden en de dames N. Roos, Oegstgeest en M. de Vries, Leiden. Bij het laatst gehouden examen van de Ned. Ver. E. H. B. O. afdeeling Leiden zijn geslaagd voor het „Eenheidsdiploma" de na volgende heeren: W. v. d. Berg, A. Bey, J. Bey, F. T. Biesjot, N. H. Bredeveld, C. K. M. van Cleef, D. Dirkse, N. Dool, Jac. Filippo, J. Filippo, A. G. Gerse, G. J. Hoorn, M. van Klinken, P. Meygaarden, C. du Prie, G. de la Rie, A. Lasschut, H. Sleg- tenhorst, H. S. Serdijn, W. P. Sweris, J. I. Sturm, J. Ph. Egmond. Bij het te Den Haag gehouden examen der H. C. V. slaagde als coupeuse mej. E. van Rijn, alhier en als éostumière mej. C. Zwitser te Katwijk aan Zee, Beide leerlin gen van mevr. v. d. KaayRoot, Regen- tesselaan 13, Oegstgeest. Te 's-Gravenhage zijn geslaagd voor cos- tumière de dames L. v. Appel en F. van Hest, voor coupeuse mej. D. Herrieurs, leerlingen van mej. A. J. Leget, gedipl. lee- rares N a, alhier. Ingeschrevenen voor den dienstplicht voor de lichting 1939 die hun wensch om trent inlijving in geval van bestemming tot gewoon dienstplichtige niet reeds bij de keuring of bij een andere gelegenheid hebben opgegeven, of die iets anders zou den wenschen, dan zij te voren hebben medegedeeld, kunnen vóór 10 Juli a.s. hun verlangen, liefst schriftelijk, opgeven aan den Commandant van het Indeelings- district ,,'s-Gravenhage", te 's-Graven- hage. BIOSCOPEN TE LEIDEN THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Casino: Lido Nooit te laat (Ri chard Talmadge). A mor op den Ranch (Fred Scott). Onder vreemde vlag (Wallace Ford, Anna Lee). Non stop New York (Anna Lee, John Loder). Sensatie. Wild-West. Avonturen Detective lederen avond 8 uur Zondag van 47 en 811 uur. Za terdag en Woensdag 2 30 uur inatinée. lederen avond 815 uur. Zondag van 2-7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur natinée. Goedgekeurd v volwassenen. Toelaatbaar v. volwassenen Luxor: Menschen met mas kers. (Conrad Veidt Parijsche zeden. (Raimu). Avonturen Speelfilm xleren avond 8 uur. Zondag om 2, 4.30 ei Zaterdag, Woensdag 8 uur. Matinée: i ünnderdag 2 uur Zaterdag, Woensdag Toelaatbaar v. volwassenen Trianon: De man, die twee maal leefde. (Ralph Bellamy, Marian Marsh) De zangvogel van Broadway (Jack Oakie, Edward Everett Horton). Sensatie. Komisch lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Zaterdag, W oens dag 2 uur matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Rex: De schrik van wijk zeven (Pat O'Brien, Sybil Jason). Hollywood zoekt een prinses. (Carole Lombard, Fred Mac Murray). Sensation, politiefilm Komisch lederen avond 8 uur. Zondag bovendien van 2 tot 7 uur. Matinée lederen werkdag om 2 uur. Goedgekeurd v volwassenen

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2