Het water de gevaarlijke bondgenoot der Chineezen Krijgsoperaties stopgezet DONDERDAG 16 JUNI 1938 29ste Jaargang No. 9057 3)e Êckl^clieSou^aitt Telefoon: Redactie 15. Adr* en Aboim.-tarieven zie pag. l Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Hel water van de Gele Rivier vaagt heele dorpen weg Dit nummer bestaat uit vier bladen. V Bedienden! Wij ontvingen vandaag een in brochure vorm uitgegeven rede, gehouden door den zeereerw. pater Jacobs M.S.C. voor de af- deeling Heerlen van den Nederl. R.-K. Bond van Handels-, Kontoor- en Winkel bedienden. In deze rede wordt een heerlijke, een echt-christelijke opstandigheid gepreekt! Opstandigheid tegen wantoestanden, die in strijd zijn met de Christelijke beginselen, en die verbeterd kunnen worden oogen- blikkelijk zelfs, als men maar wilde, ern stig wilde. Zoo is 't b.v. in geen enkele zaak noo- dig, dat een kantoorbediende altijd en in alles moet zwijgen en niet op een b eh o o r- 1 ij k e wijze mag opkomen voor wat hij zijn recht meent, zelfs niet mag opkomen voor de belangen van de zaak, als zijn inzicht niet precies parallel loopt met dat van zijn baas, die meent van O. L. Heer of niet van O. L. Heer de heele wijsheid in pacht te hebben gekregen. Daaruit spreekt een onchristelijke geest. Wij citeeren hier uit bedoelde rede: In een der rapporten, die mij ter hand werden gesteld, lees „jk dat een bediende van 28 jaar, met elf dienst jaren en het kolossaal salaris van 50 gulden per maand, zijn ontslag kreeg, omdat hij in November j.l. geklaagd heeft over de verwarming, want dit klagen was een groote „brutaliteit"! Maar ieder gezond denkend mensch zal zeggen, dat zoo'n ontslag een af schuwelijke onbillijkheid is, temeer als hij dan in 't getuigschrift van den ont slagene leest, dat hij zijn functie als kantoorbediende steeds ijverig, eerlijk en kundig heeft waargenomen! Uit een enkel geval mag men geen con clusie trekken. Maar zoo zijn er vele gevallen. In het geen vrij algemeen feit, dat de doorsnee bediende niet durft re clameeren tegen menig ding, dat hij als onrecht voelt, omdat hij weet, dat hij zwak is en daarom rechteloos en dat daarom een bescheiden reclamee ren als 'n ontslag-verdienende brutali teit kan gelden. Is het niet zóó, dat, wanneer straks na de vergadering één of ander van u me persoonlijk komt mededeelen, welk onrecht hem of haar overkomen is, er zeer zeker bijgevoegd wordt: maar noem toch als êt u belieft, nooit mijn naam of mijn betrekking, als u er over zoudt spreken, want dan vlieg ik de deur uit! 't Ergste is nog inderdaad, dat men zul ke dingen beschouwt, alsof zij de meest ge wone zaak der wereld waren. Zwak, en daarom: rechteloos Dat is vierkant in strijd met christelijk begrip van recht, van billijkheid, van menschwaardigheid. Wie zijn schuldig aan zulke toestanden? Allereerst natuurlijk degenen, die het onrecht bedrijven. Maar dan ook de kantoorbedienden wij noemen hier nu toevallig de kantoorbe dienden; ook een andere categorie werkne mers zou hier genoemd kunnen worden die niet trachten de individueele zwakheid der enkelingen te steunen door de sterkere organisatie. De ongeorganiseerden over het alge meen moeten niet klagen over wantoe standen. Zij behooren te zwijgen. En zullen, naar we hopen, ook zwijgen uit schaamte over hun schuldige nalatigheid! Vooral de meer „deftige" onder hen moe ten zich schamen, als zij niet zijn georgani seerd. Zij laten de organisatie links liggen, omdat zij zelf toch een vaste positie hebben (ze denken er niet aan, dat zulks ook zou kunnen verkeeren!), of omdat ze geen geld over hebben voor de organisatie, hoe wel juist zij de contributie het best zou den kunnen missen. Een schitterend voorbeeld geven hoog leeraren, die lid zijn van de ARKA een schitterend voorbeeld aan wat hooger ge- plaatst^kantoorbedienden, die zich te voor naam gevoelen voor, zich niet thuis gevoe len in een vereeniging van bedienden, waarvan ook 't is ook wel verschrikke lijk! de ondergeschikten van de heeren lid zijn. Wilt gij bedienden van laag tot hoog anders zijn, dan vruchtelooze klagers en kankeraars, maakt dan uw vakorganisa tie sterk. NAMELOOZE ELLENDE VOOR DUIZENDEN BOEREN. „De overstrooming van de Gele Rivier, veroorzaakt door het doorsteken van de dij ken door de Chineezen, heeft den Japan- schen troepen eenige moeilijkheden in den weg gelegd, doch dit wil geenszins zeggen, dat zij een beletsel vormt voor den op- marsch naar Hankau". Aldus luidt de verklaring, welke de woordvoerder van het Japansche hoofd kwartier te Sjanghai gisteren heeft afge legd, naar aanleiding van den watersnood in Midden-China. De zegsman sprak Chi- neesche beweringen tegen, volgens welke Japansche gemotoriseerde eenheden door de overstroomingen vernietigd zouden zijn. Verder wordt categorisch de juistheid der Chineesche bewering ontkend, dat het de Japanners geweest zouden zijn, die de dij- kenu van de rivier vernietigd hebben. Reuter meldt, dat het water van de Gele Rivier thans Jenling bereikt heeft, dat on geveer 80 kilometer ten Zuiden van den Loenghai-spoorweg gelegen is of op ruim honderd kilometer afstand van de plek, waarde rivierdijk doorgestoken is. Het Ja pansche agentschap Domei heeft uitgere kend, dat een gebied van 2500 vierkante kilometers onder water is komen te staan. In dit gebied zijn circa 2000 dorpen gele gen. De bevolking welke door de overstroo ming getroffen wordt, telt 300.000 zielen. Vijftienduizend personen worden vermist. Bij de Japansche troepen, zoo meldt Do mei, worden geen slachtoffers gemeld. De soldaten doen alles, wat in hun vermogen is, om de getroffen bevolking te redden. Dorpen weggevaagd. Veel uitrichten kunnen zij echter niet. Ieder uur komen nieuwe alarmeerende be richten binnen. In Noord-Honan werden alle militaire operaties gestaakt. In samen werking met 300.000 Chineesche boeren trokken de Japansche soldaten thans ten strijde tegen het water. Het is echter een hopeloos werk, te trachten de honderden meters breede en 12 meter hooge dijken te herstellen. Men poogt thans het water in bedwang te krijgen door den aanleg van dijken en kanalen. Vliegtuigen bewijzen goede diensten. De vliegers maken tochten boven de kolkende watervlakten en werpen op de meest bedreigde punten zakken zand omlaag. Wanneer zij terugkeeren in hun basis, vertellen zij van de geweldige kracht van het water, dat het eene dorp na het andere wegvaagt. Volgens de vliegers val len de verliezen aan menschenlevens niet bij benadering te ramen. Reddingsploegen, die uit het overstroom de gebied terugkeeren, doen eveneens vc% halen van ontzettende tooneelen. Meerma len gebeurt het, zoo vertellen zij, dat ge zinnen, die naar de daken van hun huizen gevlucht zijn, voor de oogen van de red ders verdrinken, omdat hun woningen on der den druk van het water bezwijken. Vaak moet men de mensch en redden uit de toppen der boomen. Het „eiland" Kaifeng. Een duidelijk beeld van de ellende in het overstroomingsgebied krijgt men bij een bezoek aan Kaifeng. De stad zelf heeft nog niet van het water te lijden gehad. Zij ligt als een vreemdsoortig, ommuurd eiland te midden van een woeste zee. Slechts langs enkele wegen is Kaifeng nog te bereiken en op die wegen ziet het zwart van ver schrikte en opgejaagde menschen, die door het water op de vlucht gedreven zijn. Zij zoeken een toevlucht in de stad, waar geen onmiddellijk gevaar bestaat, zoolang de muren de poorten het uithouden. En opdat de muren en poorten het zoo lang mogelijk zullen uithouden, heeft men ze in allerijl met zakken zand verstrekt. Doch op het „eiland" Kaifeng heerschen erbarmelijke toestanden. Het heeft tiendui zenden vluchtelingen te herbergen die zoo goed als niets van hun bezittingen hebben weten te redden en waarvoor nu, zoo goed en zoo kwaad als het gaat, verblijfplaat sen ingericht -worden. Rondom de stad Tsjoengmon heeft zich in korten tijd een meer gevormd, dat een oppervlakte heeft van 500 vierkante kilometers en een diepte van vier meter. In het water drijven als triest beeld der verschikking vele slacht- slachtoffers van de ramp. Het D.N.B. meldt uit Sjanghai, dat de overstroomingsramp van de Gele Rivier een algemeene stopzetting van de militaire operaties ten gevolge heeft gehad. Deskun digen vreezen, dat de Hoangho ten slotte opnieuw zijn loop zal veranderen en in zijn oude bedding zal terugkeeren, welke de rivier in de vorige eeuw verlaten heeft. In dit geval is het zeer goed mogelijk, aldus verklaart men, dat niet alleen de land kaart, doch ook de economische situatie van China een ingrijpende wijziging zal on dergaan. CHINEEZEN HEROVEREN TSJENSJANGKAU. Het Chineesche telegraafagentschap meldt, dat een officieel communiqué mede- deeling doet van de herovering van Tsjengsjangkau door de Chineesche troe pen. DE STRIJD TEGEN DE CHOLERA. De autoriteiten hebben Sjanghai tot een „met cholera besmette haven" verklaard. Zij hebben aangekondigd, dat voortaan ver klaringen betreffende den gezondheidstoe stand aan boord van alle schepen, die de ha ven verlaten,, zullen worden geëischt. Dit beteekent, dat schepen uit Sjanghai, die havens in Japan of in door Japanneezen bezet gebied binnenvaren, onderhevig zul len zijn aan extra strenge quarantaine be palingen. De gemeentelijke autoriteiten van Sjang hai hebben verklaard, dat de cholera thans in geheel Sjanghai, met inbegrip van de nederzetting en de Fransche concessie, epi demisch is verklaard. DE WERELD IN V O G E L V LUCHT SJANGHAI: Het ongelukkige land van China wordt zwaar geteisterd. Wat de Ja pansche bommen heel gelaten hebben, wordt thans door het water van de Gele Rivier, dat met ontzettende kracht door de doorgestoken dijken stroomt, wegge vaagd, terwijl de cholera het verwoestings- werk voltooit. Het is alsof alle ruiters van de Apocalyps zijn los gelaten om „de goede aarde" te teisteren. Het water is de bondgenoot van de Chineezen, maar een woeste en ge vaarlijke bondgenoot. Weliswaar zijn de krijgsoperaties stop gezet al beweren de Japanners, dat hun opmarsch niet door het water belemmerd wordt maar aan den anderen kant vallen duizenden Chi neezen ten offer aan de overstroomingen. Japansche vliegers, die boven het over stroomingsgebied vluchten gemaakt heb ben, hebben medegedeeld, dat de eerste i'itloopers der overstrooming zich reeds op 50 km. ten Zuiden van de Loenghai-spoor- lijn bevinden en alles vernietigen, wat zij op hun weg tegenkomen. Heele dorpen worden weggespoeld. De verliezen aan menschenlevens zijn niet te ramen. De Gele Rivier heeft op de plaatsen, waar de dijkdoorbraken zich be vinden, een breedte van vijf kilometer. De vloedgolf, zoo werd gemeld, is ver scheidene meters hoog. Het is technisch onmogelijk het water te keeren in verband met de sterke stroo ming. PARIJS: Naar gemeld wordt, zal de oud-premier Laval onthullingen doen over een ernstige schending van de non-inter ventie-overeenkomst aan de Pyreneeën- grens. Spaansche regeeringtroepen zouden van uit Frankrijk gesteund zijn. Van andere zijde wordt weer melding gemaakt van het bombardeeren van een weg bij Castel- lon door Duitsche oorlogsschepen, die dus actief aan den strijd zouden hebben deel genomen. Het is wel merkwaardig, dat de fictie van de niet-inmenging het zoolang uithoudt, niettegenstaande telkens blijkt, dat men er zich niet aan houdt. Op die ma nier wordt de strijd gerekt. HET „VOLKSVREEMDE" IN ONS VOLK. Een der bladen klaagt over „de ellen dige bewondering van ons volk voor al wat uit het buitenland komt, het zich vergapen aan het volksvreemde, dat in het algemeen tot aantasting van ons volkskarakter leidt." Dit blad is.... het „Nationale Dagblad". Zelfkennis is moeilijk even moeilijk als zelfmisleiding gemakkelijk is. De Vestiqingseischen voor de bakkers Thans ook de einddiploma's van Gymnasia, H.B.S.'en, Handelsscholen enz. erkend. De minister van oeconomische zaken heeft thans bepaald dat ook het einddiplo ma H.B.S. A of B 5-jarigen cursus; het einddiploma Gymnasium; het einddiploma 5-jarige Hoogere Handelsschool; het staats- practijkdiploma boekhouden; de akte M. O. boekhouden; de akte L.O. handelsken nis, en het einddiploma van een door den minister van onderwijs, kunsten en weten schappen erkende 3- of 4-jarige handels dagschool als bewijs van voldoende han delskennis voor bakkers kan dienen in verband met de Vestigingswet-kleinbe drijf. Zooals men zich zal kunnen herinneren was in het Vestigingsbesluit-Broodbedrij- ven het z.g. middenstandsdiploma aange wezen, ofschoon ten aanzien van de sla gers d ewaarde van de hierboven genoem de diploma's reeds was erkend. Voorts is bepaald dat de navolgende di ploma's, acten of overgangsbewijsstukken op examen handelskennis gedeeltelijke vrijstelling zullen geven. 1. Voor boekhouden en handelsrekenen. Het practijk-diploma boekhouden, afge geven door: a. de Federatie van handels- en kan toorbedienden-vereeniging b. de Vereeniging van leeraren in de handelswetenschappen c. de Vereeniging van leeraren in ta len en handelscorrespondentie genaamd Liteh; d. de Vereeniging van leeraren in het boekhouden; e. de stichting Handelsexamens, tot 1935 afgenomen door de R. K. vereeniging van leeraren tot bevordering van het handels onderwijs; 2. voor Nederlandsche taal en handels correspondentie. a. het overgangsbewijs naar de 4e klasse H.B.S. b. diploma 3-jarige H.B.S.; c. practijkdiploma voor een der talen, afgegeven door de onder 1 genoemde ver- eenigingen, federaties en stichtingen; d. einddiploma (M.) U.L.O.; e. overgangsbewijs naar de 4de klasse gymnasium of lyceum; f. acte 1. o. Het bezit van het einddiploma van het Station voor maalderij en bakkerij te Wa- geningen geeft vrijstelling voor 't examen handelskennis, voor de onderdeelen boekhouden en handelsrekenen, Ned. taal en handelscorrespondentie. Wat de vakbekwaamheid betreft heeft de minister nog twee diploma's aan gewezen en wel: voor het broodbakkeTsbedrijf het diploma vakbekwaamheid voor brood bakkers van de Stichting voor vakoplei ding en examens in het bakkersbedrijf; voor het broodverkoopersbe- d r ij f het diploma vakbekwaamheid voor broodverkoopers van die Stichting. Ten aanzien van beide diploma's is be paald dat zij slechts zullen gelden voor zoover zij door een gecommitteerde van den minister zijn onderteekend. O vergangsmaatregelen De minister gebruik makende van de hem bij het Vestigingsbesluit broodbedrij- ven gegeven bevoegdheid om een verkla ring af te geven dat men aan de minimum- eischen van handelskennis voldoet, heeft de volgende overgangsmaatregelen vast gesteld: Voor een ministerieele verklaring kun nen in aanmerking komen: le. zij, die geboren zijn voor 1 Juli 1906 en bovendien voldoen aan de volgende voorwaarden: a. personen, die op 1 Januari 1938 geves tigd waren als zelfstandige ondernemer en die 5 jaar in detailhandel, ambacht of kleine nijverheid, zulks ter beoordeeling van den minister, werkzaam zijn geweest; b. zoons of dochters van een gevestigden ondernemer, ten aanzien van de onmid dellijke opvolging van den vader of de moeder, en die 5 jaar in detailhandel, am bacht of kleine nijverheid, zulks ter be oordeeling van den minister, werkzaam zijn geweest; c. personen, die op 1 Januari 1937 op traden als vennooten onder een firma in een gevestigde onderneming en die 5 jaar in detailhandel, ambacht of kleine nijver heid, zulks ter beoordeeling van den mi- hister, werkzaam zijn geweest; d. beheerders(sters) (filiaalchefs e.d.) die op 1 Januari 1938 als zoodanig optra den en die 5 jaar in detailhandel, ambacht of kleine nijverheid zijn werkzaam ge weest; 2e. filiaalbeheerders (sters), die in het be zit zijn van het diploma handelskennis voor filiaalhouders(sters) in het broodverkoo- persbedrijf, afgegeven door de stichting voor vakopleiding en examens in het bak kersbedrijf. Voor een ministerieele verklaring ten aanzien van vakbekwaamheid van brood bakkers kunnen in aanmerking komen zij, die geboren zijn vóór 1 Juli 1906 en boven- VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Het water van de Gele Rivier in China vaagt heele dorpen weg en zet de krijgs operaties stop. (1ste blad). Schending van de non-interventie-over eenkomst door Frankrijk? (2de blad). Generaal von Fritsch gerehabiliteerd. (2de blad). Zal Duitschland weigeren de Oosten- rijksche buitenlandsche schulden te beta len? (2de blad). Binnenland De vestigingseischen voor bakkers. (1ste blad). Droevig familiedrama te Rotterdam; man vermoordt zijn vrouw en slaat de hand aan zichzelf. (4de blad). Wissellooper te Puth (Limburg) over vallen en beroofd. (4e blad). Sport en Wedstrijden Het schaaktournooi te Noordwijk. (3de blad). De loting voor het Wimbledon-tennis- t o urnooi. (3de blad). dien voldoen aan de volgende voorwaar den: a. personen, die op 1 Januari 1933 ge vestigd waren als zelfstandige ondernemer en gedurende de laatste 10 jaren ten minste 7 jaren in volledigen werkkring of volle dige betrekking in het bedrijf werkzaam zijn geweest; b. zoons of dochters van een gevestig- de(n) ondernemer ten aanzien van de on middellijke opvolging van den vader of de moeder en gedurende de laatste 10 jaren tenminste 7 jaren in volledigen werkkring of volledige betrekking in het bedrijf werk zaam zijn geweest; c. personen, die op 1 Januari 1937 op- tralen als vennooten onder een firma in een gevestigde onderneming en gedurende de laatste 10 jaren tenminste 7 jaren in vol ledigen werkkring of volledige betrekking werkzaam zijn geweest; d. beheerders (sters) (filiaalchefs e.d.) die op 1 Januari 1938 als zoodanig optraden en gedurende de laatste 10 jaren ten minste 7 jaren in volledigen werkkring of volle dige betrekking in het bedrijf werkzaam zijn geweest. Voor een ministerieele verklaring ten aanzien van vakbekwaamheid voor de broodverkoopers kunnen in aanmerking komen zij, die geboren zijn vóór 1 Juli 1906 en bovendien aan de volgende voorwaarden voldoen: a. personen, die op 1 Januari 1938 geves tigd waren als zelfstandig ondernemer en gedurende de laatste 5 jaren tenminste 2 jaren in volledigen werkkring of volledige betrekking in het bedrijf werkzaam zijn ge weest; b. zoons of dochters van een gevestig de^) ondernemer ten aanzien van de op volging van den vader of de moeder en ge durende de laatste 5 jaren tenminste 2 ja ren in volledigen werkkring of volledige betrekking in het bedrijf werkzaam zijn geweest; c. personen, die op 1 Januari 1937 optra den als vennooten onder een firma in een gevestigde onderneming en gedurende dê laatste 5 jaren ten minste 2 jaren in vol ledigen werkkring of volledige betrekking werkzaam zijn geweest; d. beheerders (sters) (filiaalchefs e.d.) die op 1 Januari 1938 als zoodanig optraden en gedurende de laatste 5 jaren ten minste 2 jaren in volledigen werkkring of volle dige betrekking in -het bedrijf werkzaam zijn geweest. JAPANSCHE VLIEGTUIGEN OMLAAG GESCHOTEN. KANTON, 16 Juni. (AN.P.) Vanochtend hebben Chineesche jachtvliegtuigen zes Ja pansche bombardementsvliegtuigen omlaag geschoten, bij Lok Tsjong Sien aan de grens tusschen Kwantoen en Honan. De bombardementsvliegtuigen bestook ten den spoorweg KantonHankau en werden niet vergezeld door Japansche jachtvliegtuigen. De Chineesche vliegers beschoten hen zoolang met de mitrailleurs, dat zij omlaag stortten. Te Kanton was de bevolking zeer ver heugd toen zij het nieuws hoorde.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1