m RECHTZAKEN VAN LAN( FAHHSSFM ENTEN Luxe Aü'overhuur Schijthuizen DE LAATSTE LES UUINUtKUAÜ 16 JUNI 11)38 ÖE LPïOSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 MOTORSPORT DE GROOTE PRIJS VAN NEDERLAND DER K.N.M.V. De datum 30 Juli nadert snel en het spreekt van zelf, dat men thans reeds met spoed aan de voorbereiding van het groo- te motorsportevenement werkt. Overal ziet men reeds de keurige grcene T.T.- Wimpels en de rood-wit-blauwe T.T.- transparanten, die bij tienduizenden wor den verspreid. Juist dezer dagen is de propaganda nog aangevuld met een fraaie affiche, ont werp van Jaap Pronk te Groningen. Deze in vier kleuren uitgevoerde plaat „doet" het uitstekend. Het formaat is wat kleiner dan in voor gaande jaren, zulks op verzoek van vele T.T.-propagandisten uit het geheele land. Inderdaad kan een kleinere plaat gemak kelijker geplaatst worden in etalages. Naast deze affiche is verschenen een speciale plaat voor de Extratreinen. De Asser heeren hebben n.l. weer een over eenkomst getroffen met de Ned. Spoor wegen omtrent het laten loopen van goed- koope extratreinen vanaf Amsterdam, Den Haag en Rotterdam met tusschen- liggende plaatsen, terwijl uitbreiding werd gegeven aan de trein, die tot nu toe vanaf Den Bosch reed. Deze trein zal dit jaar rijden vanaf Eindhoven. In Boxtel wordt gestept en vervolgens wordt de loop van vorig jaar gevolgd. Prijzen kun nen wij moeilijk hier noemen, doch wel kunnen we als maatstaf aangeven, dat de duurste retourprijs slechts 3.bedraagt. Binnen enkele dagen zal ook het regle ment voor de internationale races gereed zijn. In verband met den nieuwen opzet van de races zijn daarin nogal wat wijzigingen aangebracht. Ook het reglement van de Juniores- races zal binnenkort gereed zijn, zoodat dan de sluier, die thans nog hangt over de vraag, wie als junior worden be schouwd, zal worden opgelicht. Vast staat reeds, dat het Motorsportfonds groote financieele steun aan de juniorraces zal verleenen. KLUGE WINNAAR IN DE 250 cc C. C. RACE. De Tourist Trophy Races op het eiland Man zijn gisteren voortgezet met den wed strijd voor de 250 cc machines. Het zicht op de bergwegen van het 60 K.M. lange cir cuit was echter zoo slecht, dat men eerst twee uren later dan vastgesteld, kon begin nen. Van het begin af nam de Duitsche kampioen Ewald Kluge op zijn D.K.W. de leiding. Steeds meer vergrootte hij zijn voorsprong om ten slotte geheel onbe dreigd met-ruim 11 minuten voorsprong op nummer twee te winnen. Sedert de eerste Lachparade Deze nieuwe Mae West-film is geheel in de luchtige en komische trant gehouden en geeft slechts gulle, hartelijke, ouderwetsche humor. Mae West wordt in deze „Lachparade" bijgestaan door een keurbende ras-kom:e- kan, zooals er nog zelden in één film bij eengebracht zijn: Walter Catlett, Charlie Butterworth, Charles Winninger, Chester Conklin, Herman Bing met zijn daverend komisch accent; zij zorgen voortdurend voor de komische noot, die in de geheele film eigenlijk nergens ontbreekt, terwijl Edmund Lowe, een acteur, die als partner van Mae West eigenlijk de rol van zijn le ven vindt, met een daverende vechtpartij voor de noodige sensatie zorgt, en Lloyd De laatste hinderpaal EEN FILM VAN MOEILIJKEN PIONIERSARBEID. „Great Barrier", in het Nederlandsch ver taald als „De laatste hinderpaal". Zoo heet en Engelsche film, die sinds korten tijd in ons land draait. Hier hebben we met een film te doen, .welke in belangrijke mate beantwoordt aan een ideaal, dat we ons ten aanzien van dezen modernen kunstvorm, tevens ge- roten als vermaak en ontspanning, stellen moeten. Ze geeft ons een prachtig beeld van de moeilijke omstandigheden, waaronder hon derden en honderden arbeiders moesten Engelsche T.T. wedstrijden, welke 27 jaar geleden gehouden werden, is dit de eerste maal, dat een Duitsche renner op een Duit sche machine winnaar werd. Het rijden van Kluge was indrukwek kend. In de tweede ronde reed hij met een gemiddelde snelheid van 129,283 K.M. per uur, hetgeen een nieuw ronderecord betee- kent. Het oude record stond op naam van den Italiaan Tenni met 125,051 K.M., het vorige jaar gevestigd. Kluge vestigde trouwens voor de geheele race een nieuw record. Hij legde de 425 K.M. af in 3 uur 21 min. 56 sec., d.w.z. met een gemiddelde uursnelheid van 126,301 K.M. Het oude record stond op naam van den winnaar van het vorige jaar, Tenni, met 120,250 K.M. Een bewijs, welke groote vorderingen de techniek de laatste jaren heeft gemaakt, is wel, dat de snelheid, waarmede Kluge gistermiddag in de 250 cc klasse heeft gereden, in 1934 voldoende zou zijn geweest voor het winnen van den wed strijd in de 500 cc klasse. De volgende vijf plaatsen werden alle door Excelsiór-rijders bezet, zoodat Excel sior den teamprijs won. Als tweede kwam met ruim 11 minuten achterstand binnen de Engelschman Ginger Wood, die een tijd no teerde van 3 uur 33 min. 5 sec. (gem. uur snelheid 119,677 K.M.). Derde werd Tyrell Smith in 3 uur 35 min. 16 sec. (gem. uur snelheid 118.455 K.M.), gevolgd door Cann met een tijd van 3 uur 39 min. 54 sec. (115,961 K.M.), terwijl ruim een minuut later Manders als vijfde en ruim twee mi nuten na hem Forbes als zesde binnenkwa- Nolan. kundig en overtuigend als steeds, de schurk van het verhaal speelt, en Louis Armstrong met zijn trompet de boel op stelten zet, en de jongere generatie het hoofd op hol brengt. De groote parade, waar de film mee sluit, is van een groot- sche allure en van een opwindende span ning. Trouwens, de geheele film maakt de indruk, dat er nergens op een paar dollars gekeken is, en is royaal en breed opgezet. werken. Deze arbeiders bouwden aan den Canadian Pacific Railroad, den spoorweg, cie Canada met den Stillen Oceaan ver bond en een der grondslagen werd voor het Dominion, dat heden ten dage een der sterkst levende deelen van het Engelsche wereldrijk is. Daarheen zijn tal van Neder- landsche arbeiders en boeren getrokken. Hierom reeds is „Great Barrier" voor ons interessant. De film geeft ons tevens te den ken. Wanneer we zien, hoe de toestanden toenmaals waren, tegen het einde van de vorige eeuw, dan geven we er ons reken schap van, dat we reeds zooveel hebben be reikt. De talrijke voordeel en, na een zware worsteling behaald, men telt ze thans vaak i og nauwelijks Maar hier aanschouwen we een werkelijkheid van menschen, die ar beidden met dagelijksch gevaar voor hun leven, die dikwijls niet eens hun loon uit betaald kregen en wier eenige ontspanning de kroeg was, waar het zuur verdiende geld snel verspeeld werd. De moraal van „Great Barrier" is, dat DE ZAAK TEGEN EEN WACHTMEESTER DER KONINKLIJKE MARECHAUSSEE. Beklaagde vrijgesproken. De krijgsraad te Den Bosch heeft gisteren vonnis gewezen in de zaak tegen den wacht meester der koninklijke marechaussee, A. v d. W. te Terneuzen, beschuldigd van het misdrijf, bedoeld bij art 248 bis van het Wetboek van Strafrecht- De krijgsraad verklaarde het ten laste niet wettig en overtuigend bewezen en sprak den beklaagde vrij daarbij <le zaak verwijzende naar den tot straffen bevoeg den commandeerenden officier. Vorige week Woensdag eischte de audi teur-militair tegen beklaagde drie maan den gevangenisstraf, met aftrek van voor arrest. DE ZAAK-HANSEN IN HOOGER BEROEP. Het pleidooi van mr. Boon- In het vervolg van zijn pleidooi voor het Kaagsche Hof in de zaak tegen den Haag- schen journalist Hansen zeide mr. G. A. Boon nog: Reeds in 1905 ontpopten zich als voor standers van het verschoningsrecht ver tegenwoordigers van zittende en staande magistratuur, hoogleeraren en advocaten. Pleiter noemde mr. Tak, mr. Breveet, mr. van Bolhuis, prof. G. A. van Hamel, prof. Simons en anderen. Van journalistieke zijde bestaat er slechts U_i i.iets verkregen wordt zonder groote krachtsinspanning. Dit is het sterk op den voorgrond tredende goede in deze film. Ze geeft weliswaar eenigszins aan een gekleurd verhaaltje toe, maar dit wordt toch tame lijk ingetogen behandeld. Het vormt geen hoofdzaak. En een der hoofdpersonen er van toont beter te zijn, dan hij deed ver moeden. In „Great Barrier" wordt de mensche- lijke zwakheid ten voeten uit geteekend, echter op een eerlijke en gezonde manier, zonder het ziekelijke, waarmee men tracht zoovele films aantrekkelijk te maken. De film is doortrokken van een stoere romantiek, vervuld van de frischheid der grootsche natuur van Canada. Ze brengt tevens een stuk interessante geschiedenis" in beeld. De ziel er van is de resolute ingenieur Moody uitstekend gespeeld door Richard Arlen. Een tamelijk ruwe Baas, deze Moo dy. Maar een man uit één stuk, die zelf ook wist, wat werken was en ondanks allen tegenslag bleef voortgaan. Prachtig is de tocht van den ouden kolonel Rogers in beeld gebracht. Deze zocht, toen het met den spoorweg mis leek te gaan, naar een pas, dwars door het Rotsgebergte. Van een troep van bijna twintig, die uit trokken met hem, bleven er slechts twee over. De 'anderen keerden voortijdig terug of lieten het leven. Een goede actie, spanning en een bont bewegen maken „Great Barrier" tot een tevens door en door eerlijke film, zooals men niet dikwijls ziet. „ARSENE LUPIN RETURNS. Hollywood gaat weer een serie films ma ken van de door den Franschen schrijver Leblanc geschapen misdadigersfiguur Ar- sene Lupin. Er zullen in de eerste film, „Arsène Lupin returns", spelen Melvyn Douglas, Virginia Bruce en de Engelsch man Zucco, die o.a. optrad in „Parnell" en talrijke andere groote films van den laat- sten tijd. LA MORT DU CIGNE. Jean Benoit, de regisseur van „La mater- nelle" en „Itto", is bezig met een film, ge titeld, „La mort du eigne", naar een scena rio van den bekenden schrijver Paul Mo- rand. De handeling speelt zich af in de bal letschool van de Parijsche opera. De be roemde danser Serve T.ifar is rhnrenvrafiscll adviseur. één meening. Men herinnere zich het ge- tuigen-verhoor in deze zaak voor de recht bank, waar de heeren van Bolhuis en Elout zeer positief verklaarden, dat het de vast staande meening in de journalistiek is, dat Hansen zijn zegsman niet mocht noemen. Ook op het internationale perscongres te Luik is dit zoo aangenomen. Wat is nu de bedoeling van art. 218? Verstegen noemt het een correctief op de eischen der gemeen schap en de weetgierigheid van haar or ganen. Het is de bescherming van de vrije meeningsuiting en de controle, die de open bare meaning op de gestie van de overheid uitoefent en die van groot publiek be lang is. Pleiter vroeg dan ook geen absoluut ver- schooningsrecht, ook geen zwijgplicht, slechts een relatief recht waarbij in ieder geval apart de belangen tegenover elkaar moeten worder. afgewogen, n.l. het belang van de rechtsorde, waarin ieder, die op de hoogte is van een strafbaar feit, dit aan de justitie moet mededeelen en het belang van de persvrijheid anderzijds. Wanneer er b.v. een moord is gepleegd, een journalist weet dit, dan moet hij het meedeelen, dat is zonder twijfel. Voorts betoogde pleiter, dat een doorge winterd journalist als Hansen, ook wel zon der eenige inlichting door deduceeren en combineeren de geïncrimineerde passage over de geheime raadszitting had kunnen maken. Pleiter was van meening, dat hier een verkeerd geval was aangepakt, een futiel geval, dat honderden maler voorkomt. Het publiek belang was niet geschaad, een vraag die de journalist zich allereerst heeft af te vragen. En in de practijk gebeurt dat ook, ••y-' i In deze film, welker vertooning ongeveer een half uur in beslag neemt, zien wij we derom door een voorbeeld bevestigd, wel ke mogelijkheid er schuilen in een produc tie van Nederlandsche korte films, die de bijprogramma's in de bioscopen op een aanzienlijk hooger en belangwekkender peil kunnen brengen, dan waarop zij zich nu veelal nog bevinden. Hier is nu weer een film, die geheel door Nederlandsche filmers gemaakt is, door menschen, die hun vak perfect beheerschen en die hier nu wel een zeer populair onderwerp hadden, maar ook een onderwerp, dat er toch maar één is van de tallooze interessante onderwer pen, die er in ons land te vinden zijn. Het is een levendige film, deze Schipholfilm. Want zij houdt zich niet alleen bezig met vliegmachines en grondorganisatie, per fecte, maar doode dingen, zij schenkt ook voortdurend aandacht aan de menschen, die want de journalisten weten doorgaans heel wat geheimen, welke zij terwille van het publiek belang niet publiceeren. Voor dit futiele geval echter krijgt de journalist het volle pond. Eerst de gijzeling, die wel geen straf is, maar toch hoogst on aangenaam, vooral omdat, zooals de officier van justitie bij de rechtbank heeft gezegd, deze maatregel ad infinitum kan worden toegepast, en nu nog deze veroordeeling. Resumeerende kwam pleiter tot de con clusie, dat er geen zwijgplicht, noch een absoluut zwijgrecht voor den journalist be staat, wel een betrekkelijk recht tot ver schooning en de rechter heeft zich bij ieder geval af te vragen, welk belang dit conflict van rechtsbelangen moet domineeren. Deze laatste, gematigde opvatting moet leiden tot het vrij uit gaan van verdachte Hansen. De uitspraak is bepaald op Maandag 27 Juni. Surséance van betaling: Dd. 9 Juni 1938 voorloopig verleend aan F. H. M. Martens, koopman en winkelier te Boxmeer met benoeming van mr. E. M. J Sassen uit Den Bosch tot bewindvoerder. Uitgesproken: G. van Groningen Jzn., koopman in 2de handsch goederen, Nieuw-Vennep Hoofd weg 1312, Haarlemmermeer; cur. mr. J. van der Hoeven. W. J. van den Bosch, bouwondernemer, Hillegom; Meerlaan 154, cur. mr. T. A. N. A. van Löben Seis. N.V. Bouw-, Exploitatie en Handels-Mij. Jogean, N.V., gevestigd en kantoorhou- dende te Heemstede, Landzichtlaan 24. G. P. A. de Korte, boekhouder, Haarlem, Wijde Geldeloozepad 28 rood, cur. mr. A. G. H. H. Roeffen, Aalsmeer. H. L. Boers, Bouwkundige, Haarlem, Orionweg 47, vroeger Planetenplein 33, cur. mr. H. J. M. Honino. L. Goedhart, houder van een logement, vroeger expediteur, Haarlem, Korte Hof straat 2, cur. mr. J. D. de Haan. A. van der Velde, kantoorbediende te Haarlem, Zijlweg 98 rood; cur. mej. mr. C. H. Deknatel. Uw bruidstoet is statia en fijn, Als de auto's van Schilthuizen zijn. NIEUWE AUTO'S. L. Schilthuizen, Hoelstr. 6-6A, Tel. 2893 met deze dingen leven en ze daardoor hun waarde verleenen. Zoo is een van de beste stukken in deze film de vlucht van het Londensche vlieg tuig bij mist en de landing op het radio baken. Terwijl de passagiers zich pleizierig onderhouden, eten, drinken of lezen, zien wij hoe de marconist, de piloot en op Schiphol de menschen op den verkeersto ren in spanning bezig zijn om de landing voor te bereiden. We hooren het sein van het radio-baken door de scènes heen spe len en zoo bouwt de Haas uit geluiden en uiterst suggestieve beelden Otto van Neijenhoff komt trouwens een bijzonder compliment toe voor zijn fotografie een zeer boeiend stuk speelfilm, dat een prach tige oplossing vindt in het beeld, waarin we het toestel na de landing uit den mist over het platform naar voren zien rollen, terwijl de gezichten van menschen, die op den uitkijk stonden, zich ontspannen. Van zulke bewogen, of ook wel humo ristische menschelijke momenten vindt men er vele in deze film, die daarbij toch niet vergeet een duidelijk beeld te geven van de vele kwaliteiten, waarom de hoofd stedelijke luchthaven beroemd is en van de aantrekkelijke eigenschappen, die het vlie gen zoo in zwang hebben gebracht. Er is in deze film iets gevaren van den vlotten, luchtigen geest, dien men altijd weer in de vliegerswereld aantreft. En het is de ver dienste van de film, dat de camera ons de uitingen van dezen geest zoo voortreffelijk laat zien en dat ze ons zoo pakkend wor den voorgedragen. Billy Gilbert een der komische artisten van R.K.O.- Radio is in het hu welijk getreden met Ella McKenzie. Het bruiloftsfeest werd gehouden ten huize van den bekenden regisseur van Dyke. Op den achtergrond ziet men van links naar rechts Charley Chase, Preston Fos ter, Jack Oakey en Harry Einstein. 107. Terwijl het heele stel naar het politiebureau ging, zocht Langelot zijn grootmoeder op om te zien hoe of zij het maakte. Zij had haar rattekop nog. Overigens maakte zij het heel goed. 108. Plotseling kreeg Langelot een inval. Hij herinnerde zich dat boven een doosje met rattekruid stond. Misschien zou hij grootmoeder daarmee kunnen helpen. Dat was na tuurlijk een erg domme gedachte van Langelot. Hier Luchthaven Schiphol

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10