KERKNIEUWS DINSDAG 14 JUNI 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 HOOGLEERAREN AAN DE AMSTER- DAMSCHE UNIVERSITEIT. B en W van Amsterdam stellen den raad voor over te gaan tot de benoeming van een gewonen hoogleeraar in de inwendige geneeskunde. Overeenkomstig de voor dracht van curatoren der universiteit wor den voorgedragen: 1, dr. J. J. G. Borst te Amsterdam; 2. dr. J. Groen te Amsterdam; 3. dr. F. S. P. van Buchem te Tilburg. Voor de benoeming tot gewoon hoogleer- aar in de kindergeneekunde dragen zij voor 1. dr. J. C. Schippers te Amsterdam; 2. dr. S. van Crefeld te Amsterdam; 3 dr. M. de Bruin te Amsterdam. INDISCHE MISSIE VEREENIGING Het hoofdbestuur der Indische Missie Vereeniging hield zijn voorjaarsvergade ring als naar gewoonte te 's-Hertogenbosch Na opening door den Voorzitter, mr. dr. D. Kooien en een lezing der notulen en in gekomen stukken door den secretaris, Mgr. P. G. Groenen, deelde deze verder mede de veranderingen, welke er plaats hebben ge had in de redactie van het Koloniaal Mis sie Tijdschrift en bracht hij een verslag uit over de vergadering van het comité voor Indische lezingen en leergangen, waarin de secretaris q.q. zitting heeft. In die ver gadering was besloten genoemd Comité op een breeder basis te stellen en uit te brei den met een vertegenwoordiging van de Vereenigingen van leeraars bij het Voorb. 'Hooger en bij het Middelbaar Onderwijs. Namens de financieele commissie werd rapport uitgebracht over de administratie der I.M.V. Nog steeds wordt de druk der tijden gevoeld en toont deze zich ook in den achteruitgang van het ledental. Door een zuinig beheer kon echter nog een klein batig saldo worden verkregen. Met dank betuiging aan de financieele commissie en aan den penningmeester, prof. dr. Buffart, werd deze laatste gedéchargeerd. Het jaarverslag werd nu door den se cretaris voorgelezen en tot de publica tie daarvan in het Koloniaal Missie Tijd schrift besloten. Een paar subsidies wer den uitgekeerd en een bedrag van 75. aan ieder der in Oost- en JWest-Indië mis- sioneerende priester-orde of congregatie uitgekeerd. Op de najaarsvergadering van het hoofdbestuur, welke voortaan des mid dags ook voor niet-hoofdbestuursleden toe gankelijk zal wezen, zal zoowel over de Indische Missie Vereeniging als over het door haar opgerichte Centraal Katholiek Koloniaal Bureau verslag worden uitge bracht en door een missionaris uit Oost of West-Indië een causerie worden gehouden. De eerste secretaris, die aan de beurt van aftreden was, werd met algemeene stem men herkozen. Nadat Pater Ruygrok S.J., pastoor van Solo, een causerie had gehou den over wat hij tijdens zijn verblijf in In- dië had medegemaakt en door hem nog verschillende vragen naar aanleiding van het gesprokene waren beantwoord, bracht de Voorzitter hem namens de aanwezigen hartelijk dank en sloot hij de vergadering met den christelijken groet. HET SLAGERSVAKONDERWIJS. De vereeniging tot bevordering van slagersvakonderwijs te Utrecht schrijft ons het navolgende Het bericht in de bladen van j.l. Zater dag betreffende de kon. goedkeuring op de statuten van de „Algemeene Nederland- sche vereeniging voor plaatselijk slagers vakonderwijs" geeft aanleiding tot misver stand, waarom het navolgende verhelde rend kan werken. De oudste en tot voor kort de eenige or ganisatie, die het slagersvakonderwijs dien de, was de vereeniging tot bevordering van slagersvakonderwijs S.V.O., welke de eer ste Nederlandsche slagersvakschool beheert (zijnde de eenige nijverheidschool voor het slagersbedrijf in den lande) en sinds jaren in verschillende deelen van het land vak cursussen heeft georganiseerd in samen werking met de slagersorganisaties. Voor de totstandkoming van de vesti gingswet Kleinbedrijf hebben de gezamen lijke slagersbonden alle voorbereidingen getroffen deze wet van toepassing te ver krijgen op het slagersbedrijf en is ook door reorganisatie van de vereeniging tot be vordering van slagersvakonderwijs (waar toe de vier slagersbonden zijn toegetreden) en de samenstelling van een landelijk werk plan, het geneele slagersvakonderwijs, noo- dig ingevolge de vestigingswet, in overleg en in samenwerking met het departement van economische zaken, naar behoefte ge regeld. De diplomas van de slagersvakschool zijn door den minister als bewijs van bekwaam heid en handelskennis ingevolge het vesti- gingsbesluit slagersbedrijven erkend, als mede het diploma voor vakkennis, hetwelk deelnemers van een S.V.O. cursus kunnen verwerven. Alle vakexamens in het slagers bedrijf worden door S.V.O. afgenomen ook dus van degenen, die geen of andere vak cursussen hebben gevolgd en deze examens staan onder toezicht van een gecommitteer de van den minister en er is geenerlei aan- wijziging, dat bij de reeds plaats gehad hebben examens de noodige onpartijdigheid zou zijn geschonden. De veronderstelling door de „Algemeene Nederlandsche vereeniging voor plaatse lijk slagersvakonderwijs" geuit, dat S.V.O. (de vereeniging spreekt van de slagersvak school) in een ongewenschte monopolie positie verkeert, is even ongerijmd als te veronderstellen, dat de middenstandsbon den voor het examen handelskennis in een ontoelaatbare monopolie-positie zouden zijn gekomen. S.V.O. heeft van regeeringswege de taak het slagersvakonderwijs in den lande te verzorgen al mag dan ook een ander zeer zeker ook vakonderwijs geven en aan die taak tracht S.V.O. te voldoen, door Officleële CrlsIspubUcatles STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat belanghebbenden, die nog ex*wten en/of veldboonen van den oogst 1937 wenschen te denatureeren, er rekening mede moeten houden, dat voor het laatst over de in de week van 20 tot en met 25 Juni'1938 te denatureeren erw ten een steunvergoeding zal worden vast gesteld. Dit geldt dus ook voor de erwten van de kwaliteitsklasse A, welke van 13 Juni af door handelaren kunnen worden gedena tureerd. Aan hen, die tijdig denaturatie overeen komstig de voorschriften hebben aange vraagd, zal, indien door omstandigheden geen opzichter voor het houden van toe zicht beschikbaar kan worden gesteld, nog gelegenheid tot denaturatie worden gege ven in de daarop volgende week, tegen de vergoeding, vastgesteld voor de week van 20 t/m 25 Juni 1938. 's-Gravenhage, 13 Juni 1938. naast de dagschool te Utrecht in een 20-tal centrumplaatsen in den lande slagers vak- onderwijs-cursussen (filiaal slagersvakscho len) te stichten. Verleden najaar bleken er voor een 13-tal van deze vakcursussen in den lande vol doende deelnemers te zijn. Deze 13 districts cursussen loo.pen in de maand Juli af en de 280 deelnemers zullen dan te Utrecht bij S.V.O. examen kunnen doen voor het diploma vakbekwaamheid (der centrale vleesch- en veehandel). S.V.O. voorziet ten volle in de behoefte aan uniform slagervakonderwijs, ingesteld op de vestigingseischen slagersbedrijf en zal daarnevens ook nog het leerlingenwezen (de werkplaats-opleiding ter hand nemen). In Mei 1937 heeft S.V.O. bezwaar ge maakt bij den minister van Justitie tegen de koninklijke goedkeuring van een door een vroegeren leeraar van S.V.O. opgerichte vereeniging Algemeene Nederlandsche Vereeniging tot bevordering en verbetering van plaatselijk slagersvakonderwijs", wijl deze benaming te veel namaak was van „De vereeniging tot bevordering van sla- gersv akonder wij s" Na eenige wijziging in de benaming is de koninklijke goedkeuring op de statuten nu wel verkregen, maar dit geeft de nieuwe vereeniging nog niet het recht, al imiteert ze het werk van S.V.O., de veronderstelling te uiten, dat ze nuttig en noodig is, om de „monopolie-positie van de cenlrale slagers- vakschool" te breken. BONDSDAG ST. RAPHAEL TE EINDHOVEN. Massale bijeenkomst der katholieke spoormannen. De Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel „St. Raphaël" heeft Zondag te Eindhoven een massalen bondsdag geor ganiseerd. Duizenden en duizenden waren uit alle oorden des lands achter hun kleurige ven dels naar Eindhoven opgetrokken, om het 35-jarig bestaan van „St. Raphaël" te vie ren. Te twaalf uur werd in de H. Hartkerk van de Paters Augustijnen 'n stille H. Mis opgedragen door pater Ruys O.E.A.A., ad viseur van de afd. Eindhoven van „St. Ra phaël", voor het welzijn van alle levende en overledene leden van den bond. De Pa terskerk was tot in de uitesrte hoeken ge vuld. Onder de H. Mis hield pastoor W. P. A. M. Mutsaerts, de bondsadviseur, 'n korte predikatie. In het gebouw „Roomsch Leven" werd vervolgens een bijeenkomst gehouden, wel ke werd geopend met een toespraak van den bondsvoorzitter, den heer L. Wigman. Spr. heette alle aanwezigen welkom en gaf vervolgens het woord aan den zeereerw. heer Henri de Greeve, die sprak over: „De diepste zin van het organisatieleven". Het is mij, aldus spr., een groote vreug de te spreken voor „St. Raphaël", niet al leen een der grootste, maar ook een der voornaamste katholieke organisaties. Het organisatieleven speelt een groote rol in het maatschappelijke leven van de zen tijd. Wanneer men iemand vraagt, waarom hij georganiseerd is bij een katho lieken vakbond, zal men meestal ten ant woord krijgen, dat men zich heeft aange sloten om de financieele, kortom de mate- rieele voordeelen. Vanzelfsprekend moeten de materieele belangen niet verwaarloosd worden. Inte gendeel. Doch de geestelijke belangen zijn van een hoogere orde. Het doel der katho lieke organisaties kan niet zijn het nastre ven der materieele belangen alleen. Dat kunnen de neutrale organisaties ook: Het plan van de Pausen is geweest, door een geweldige groepsvorming de wereld op de eerste plaats te heiligen, waardoor dan ook direct de sociale belangen verzekerd zijn. Het katholieke organisatieleven biedt zeer groote en heerlijke perspectieven. De mensch kan het niet alleen stellen met reëele goederen. Geloofsverdieping is van primair belang. Het leven wordt zoo kil en eentonig, als men alleen aan het stoffelijke en materieele denkt en daarop zijn streven afstemt. Een katholieke organisatie werkt aan het plan van den Paus om te geraken tot leni ging van sociale nooden en om den mensch te heiligen. In dezen tijd moet vooral het koningschap van Christus uitbreiding vin den. Elke tijd heeft zijn speciale nooden. Voor eiken tijd roept Christus mannen op. De katholieke organisaties moeten werken aan den opbouw van het Rijk van Christus om Koning Christus terug te geven, wat Hem was ontnomen. Op dezen feestdag wenschte spr. „St. Ra phaël" van harte geluk en sprak ten slot te de hoop uit, dat „St. Raphaël" het vei lig signaal voor de leden zou mogen zijn. Hierna werd het woord gevoerd door den voorzitter der afdeeling Eindhoven, den heer A. G. Mulder, die degenen, die tot het welslagen hadden medegewerkt, harte lijk dankte. De bondsadviseur sprak nog over het Mgr. Mutsaersoord en vroeg hiervoor aller, zoo noodzakelijke medewerking. De bondsvoorzitter schetste in het kort de geschiedenis van de organisatie, die in 1902 nog maar 2000 en thans ongeveer 10.000 leden telt. In 1922 telde de organisa tie bijna 15000 leden. Toentertijd waren bij de Spoorwegen 52000 man in dienst. Thans ongeveer 30.000. Deze inkrimping had van zelfsprekend tot gevolg, dat het aantal le den ook afnam. Veel is in die 35 jaren be reikt De arbeidsvoorwaarden zijn intusschen veed verbeterd. Duizenden zijn door „St. Raphaël" voor Geloof en Kerk behouden gebleven. Hierna werd de vergadering gesloten.: OPGEPAST VOOR DE COLORADO KEVER! Men schrijft ons uit Wageningen: Onlangs deelde de plantenziektenkun- dige dienst mede, dat de coloradokever tot op een afstand van ongeveer 12 K.M. van de Belgische grens in ons land op een aantal plaatsen gevonden was. Thans is echter gebleken, dat de kever op een paar plaatsen veel verder in ons land is doorgedrongen. Daarom wordt thans allen telers van aardappelen, land en tuinbouwers, zoowel als particulieren die een hoekpje aardappelen hebben in de ge- heele provincie Zeeland'. N.-Brabant en Lim burg en verder in de zuidelijke helft van Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland, drin gend aangeraden nauwkeurig te onderzoe ken of de gele coloradokever met de tien zwarte strepen op de dekschilden in hun gewas voorkomt, of wel vreterij daarin waargenomen wordt, die op de aanwezig heid van kevers of larven kan duiden. Er zullen zeer waarschijnlijk nog maar wei nig kevers gevonden kunnen worden. Maar het gaat er juist om, deze weinige te vinden, om te voorkomen dat zij zich plaatselijk gaan vermeerderen en een z.g. haard gaan vormen, wat voor ons nog veel gevaarlijker zou zijn. Ook in het overige deel van ons land is waakzaamheid zeer noodig. Van eiken vondst of verdenking van de aanwezigheid van den kever moet aangifte gedaan worden ten gemeente huize opdat de noodige maatregelen voor uitroeiing genomen kunnen worden. DE H. VADER OVER DE KOEPINGEN. De geestelijke overheid ztf gestreng in haar oordeel over de geschiktheid der candidaten. De Romeinsche correspondent van de „lijd" seint ons d.d. 11 Juni: De H Vader ontving neden in speciale audiëntie de leden van het generaal kapit tel der paters Capucijnen In Zijn toe spraak zeide de H. Vader, dat hij eenige richtlijnen voor het apostolaat der reli gieuzen wilde geven. Bijzonderlijk op geestelijk terrein beteekent stilstand achteruitgang. Op dit terrein is niets ge daan, zoolang er nog iets gedaan moet weneer. Pe H. Vader wilde een specialen raad geven. Deze raad luidt: Weest rigoreus! Een harde raad maar een liefdevolle. Gestreng in de discipline, want zonder gestrengheid gaat de eer van God en het heil der zielen verloren. Gestreng in het bijzonder in het aan nemen van postulanten. Men kan zich daarbij beroepen op den wil van den H. Vader, die in het lange pontificaat, dat God Hem geschonken heeft, veel heeft ge zien en alles overziet. Men moet gestreng zijn wat de roepingen betreft, want de genade helpt wel, maar neemt de mensche- lijke natuur niet weg. Alle leden moeten keursoldaten zijn. De H. Vader zegt dit niet tot de Capucijnen, maar tot alle reli gieuze orden. PATER JAC. KUSTERS M.S.F. Apostolisch Prefect van de Zuider- en Ooster-afdeeling van Ned. Borneo. Naar wij vernemen is de hoogeerw. pater Jac. Kusters M.S.F. benoemd tot Apostolisch Prefect van de Zuider- en Ooster-afdeeling van Ned. Borneo, waar de Missionarissen van de H. Familie werk zaam zijn. Pater Jacobus Kusters M.S.F. werd ge boren te Boxmeer, maakte zijn lagere stu diën in 't missiehuis St. Antonius te Kaats heuvel en werd in het scholasticaat van de Missionarissen van de H. Familie te Oudenbosch priester gewijd. Den 13den September 1934 vertrok pater Kusters naar de Missie van Oost-Borneo, v/aar hij gedurende vier jaren werkte in de binnenlanden onder de Daj aks. De hoogeerw. pater Jac. Kusters is «ie eerste Prefect over de Prefectuut gevormd door de Zuider- en Ooster-afdeeling van Ned. Borneo, dat bestuurd wordt d >or Z.ll. Exc. Mgr. Tarcisius H. J. van Va.'enberg O.M. Cap. Sinds Januari 1926 zijn de Mis sionarissen van de H. Familie werkzaam m de Zuider- en Ooster-afdeeling van Ned. Borneo. DE JEZUITEN TERUG NAAR SPANJE. Eeh commentaar op de decreten van generaal Franco. Na meer dan zes jaar buiten de Spaan- sche wet te hebben gestaan, is de Sociëteit van Jezus nu weer officieel door een de creet van Generaal Franco erkend. Onze Romeinsche correspondent heeft een onderhoud gehad met een Jezuiten- pater uit het klooster van den Algemeen BUITENGEWONE VERGADERING VAN „BLOEMBOLLENCULTUUR" Vereeniging achter het bestuur Nadat de voorzitter der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, dr. A. J. Verhage, gisterenmiddag een kort teren in ons blad gepubliceerd), kwam teren in ons blad gepubliceerd), kwam onmiddellijk de motie van het hoofdbe stuur aan de orde: de algemeene verga dering acht het noodig, dat, hoewel een uitspraak tegen alle bestaande sanee- ringsmaatregelen is gevallen, het hoofd bestuur zijn medewerking geeft aan de uitvoering van de van Overheidswege op gelegde saneringsmaatregelen zoowel wanneer de maatregelen op de huidige wijze worden uitgevoerd als wanneer de uitvoering in handen van het vak zelf wordt genomen. Wanneer deze motie niet zou worden aangenomen, zou het hoofd bestuur aftreden. Na de heftige en soms onsympathieke de batten, die de laatste jaren in de algemee ne vergaderingen domineerden, werd ook nu weer veel tam-tam verwacht. Slechts enkele sprekers en in eerste instantie slechts één afdeeling hebben echter iets gezegd over de motie en wat er aan vast zit. Dr. Dyt en de heer Murk uit Hillegom, bestuursleden der Anti-Saneerdersvereeni- ging, noemden de motie beiden onorgani satorisch. De eerste wees er op, dat de ver antwoordelijkheid voor de saneering ge heel by de regeering ligt en dat het hoofd bestuur ze niet kan overnemen, omdat het daarvoor niet ter verantwoording kan wor den geroepen. Hij vroeg of de beteekenis der Alg. Ver. niet belangrijk minder zou worden als aan een Centraal lichaam uit het vak de uitvoering der maatregelen wordt opgedragen. Men heeft toch al zoo dikwijls gezworen, dat de Alg. Ver. het vak is! Spr. zou liever zien, dat indivi- dueele vakmenschen, dus geen organisaties de uitvoering in handen zouden nemen. De heer Murk wilde de vergadering ver dagen, omdat de afdeelingen onvoldoende en verkeerd zouden zijn ingelicht. De oppo sitie der vorige vergaderingen wilde het hoofdbestuur niet weg hebben, maar door onorganisatorisch optreden had het er van kunnen komen. In verschillende afdeelin gen is n.l. de motie van vertrouwen het voornaamste geacht en over den inhoud is heen gekeken. De vereeniging verliest veel van haar prestige als het vak den minister een handje gaat helpen. Het hoofdbestuurslid de Brabander uit Hillegom deelde mede zijn mandaat ter be schikking van de vergadering te stellen, omdat hij mede-onderteekenaar is geweest Hij achtte zich verplicht te waarschuwen van een circulaire tegen het hoofdbestuur, tegen de consequenties, die uit het aan vaarden van de motie zouden voortvloeien. De voorzitter was door dit bedanken vol komen verrast. Hij legde vast, dat er nooit iets was tegen den persoon de Brabander, maar dat er in vele opzichten verschil van meening was over vakbelangen. Spr. verklaarde dr. Dyt, dat het over nemen van de verantwoordelijkheid voor de saneering niet in de motie is ingeslo ten. Er is geconfereerd over het overne men van de uitvoering der maatregelen door het vak, maar het hoofdbestuur heeft zich nog aan niets gebonden en er is nog geen concept-voorstel. Voor die uitvoering kan het vak wel degelijk een zekere ver antwoordelijkheid nemen. Het is voor vele vakgenooten zeer onprettig, wanneer amb tenaren alles bekokstoven. Spr. legde nogmaals vast, dat het bestuur alles gedaan heeft om de afschaffing van de saneering volgens wensch van de vergadering te verkrijgen, de bestuurs leden, die anti-saneerders waren hebben nooit aangedrongen op nog meer activiteit en dus heeft de oppostie geen recht van spreken. De heer Nouwland uit Voorhout achtte uitvoering der saneering „voor ons, zon der ons" ondenkbaar. Er is geen enkele ver keerde voorlichting gegeven en het bestuur dient het volle vertrouwen te hebben. Uit de stemming, aldus spr., moge blijken, dat het gezond verstand zegeviert. Maar laat de minderheid, die wel degelijk het be stuur van zijn zetel wilde wippen, haar verlies royaal nemen en verdere oppositie staken. Overste Pater Ledochowski te Rome, die enkele bijzonderheden mededeelde over de huidige toestand der Jezuiten in Spanje: Gij herinnert U, dat er door de Repu- blikeinsche Constitutie van 1931 uitzonde ringsmaatregelen tegen ons getroffen wer den. Op 24 Jaunari 1932 werd de Sociëteit in Spanje door de wet ontbonden ver klaard. Er waren toen in Spanje meer dan 3500 Jezuiten. De opleidingsscholen werden naar het buitenland verplaatst, naar Italië, België en Portugal. Maar de kloosterlingen die konden, bleven in Spanje, in kleine groepjes vermengd met de saeculiere geestelijkheid, zooals tevoren in Spanje, al eens geschied was in de jaren 1901-1902. Hoewel Jezuiten bevonden zich in Spanje, toen de burgeroorlog uitbrak? Ongeveer tweeduizend; maar doordat de kloosterlingen overal verspreid waren, kwam het niet voor dat geheele commu niteiten werden uitgemoord, zooals bij andere congregaties het geval was. Wij moeten de terugkeer van de vrede af wachten om het juiste aantal slachtoffers te kunnen nagan; wij hebben de namen van honderzeventien Jezuiten, die dikwijls na ontstellende martelingen gedood werden uit haat tegen Christus en de Kerk. Vele Paters zijn in Barcelona en De afgevaardigde van Heemstede las de motie voor, die tegen de wijze van optre den van sommige leden der oppositie ge richt was. De heer Murk noemde de motie een uiting van machtswellust, omdat ze de macht der vereeniging in handen van tien menschen legt. Wil men een beter bewijs voor dictatuur? Als de Minister de uitvoe ring der maatregelen in handen van het vak geeft, ging spr. voort, komt er een centraal lichaam, waarin ook Holl. Bloem bollen Genootschap, standsorganisaties en anderen deel hebben en waardoor de eene Algemeene Vereeniging in 'een hoek ge drukt wordt. Bindt u niet aan iets, waarvan ge de draagwijdte nog niet kent, riep spr. uit, en neem de motie niet aan. Spr. wees er vervolgens op, dat er een rapport klaar ligt over de verschrikkelij ke uitbreiding der bloembollenteelt in En geland door de maatregelen in ons land. Om tactische redenen wordt dit rapport doodgezwegen, maar hier verklaar ik, dat de cultuur in Engeland machtige vormen heeft aangenomen De voorzitter: de 10 minuten zijn om, u kunt niet verder spreken. Een stem: Hindert niet. Dan krijgen we wel weer een circulaire! (groote vreugde). De heer K. Grullemans verklaarde, dat hij tegen het aanblijven van het hoofdbe stuur was, omdat hij angst had, dat „bloed vergoten" zou worden en dat het daarom beter was rustig een bestuur te kiezen, ook al zou dit het oude weer blijken te zijn. Men vreest, ging spr. voort, dat onze ver eeniging een politiek lichaam zal worden en dat menschen met zekere principes ten koste van allen het heft in handen zullen krijgen. Maar laat men politiek geknoei en gekonkel aan den kant zetten en allerlei kuiperijen, die niets met het vak te ma ken hebben, uitbannen. We moeten zijn, noch extremistisch rechts, noch extremis tisch links, maar vakgenooten. Er dreigen ernstige gevaren, n.l. dat de anti-sanee- ringsproblemen worden verschoven onder de politiek. De heer Lefeber maakte uit 'de rede van den heer Grullemans op. dat de vereeniging weer in de goede richting gaat, daar men de gevaren van ondermijning ziet. De voorzitter zou ook graag een rustig werken zien van vakgenooten uit alle rich tingen. De heer Murk gewaagde van 10 dic tatoren in het hoofdbestuur, die het vak zouden vertegenwoordigen, maar zijn me de-strijder dr. Dyt, wilde de uitvoering der maatregelen waarvoor in het hoofdbe stuur nog geen plannen zijn aan vak menschen en niet aan organisaties toe staan. Komt dat niet op hetzelfde neer? Waar de heer Grullemans sprak over poli tiek, heeft spr. alleen gedacht aan vak- politiek (hilariteit). Het rapport omtrent de teeltifltbreiding in Engeland is bij het hoofdbestuur, dat het zal bestudeeren en met aanvullingen t.z.t. zal publiceeren. Er is nog geen sprake van, dat het bij den Minister zou zijn in gediend. Vervolgens kwam de motie in stem ming. Zij werd aangenomen met 158 te gen 47 stemmen, of met ruim 77 pet. De voorzitter uitte zijn vreugde over deze onverwacht groote meerderheid, waaruit blijkt, dat de vergadering de motie juist acht, ook al is men in principe uitge sproken tegen saneeringsmaatregelen. De heer W. Jonkheer sprak vervolgens het hoofdbestuur toe namens Hillegom, de grootste en oudste afdeeling. Een speciale geluk wensch richtte bij tot dr. Verhage, die deze bijeenkomst zoo waardig wist te lei den. De oppositie, aldus spr., moge uit de stemming een les getrokken hebben en nu besluiten het hoofd te buigen als groote minderheid, zoodat de vergaderingen in den vervolge weer een prettiger karakter kun nen hebben. De heer van Til loofde het taaie volhou den van de mannen der oppositie, die toch voor een ideaal vochten, dat naar hun over tuiging goed was. In het Centrale Lichaam voor uitvoering der saneeringsmaatregelen geve men nu ook de oppositie een waardige plaats. De voorzitter zegde toe, dit te zullen be spreken. De afdeeling Lisse stelde voor gewone leden in den vervolge niet meer het woord te verleenen op algemeene vergaderingen, daar gebleken is, dat de afgevaardigden minder te zeggen hebben dan de leden. Daartegen kwamen van andere kanlen echter bezwaren, maar de voorzitter zegde toe te zullen bekijken of het nuttig en raadzaam is de statuten te veranderen. De vergadering werd daarna in opgewek te stemming gesloten. Valencia nog in gevaar. Maar de Nationa listische regeering heeft ons nu officieel erkend. Zij heeft niet alleen een onrecht vaardigheid willen herstellen, maar ook het bestaan van de Katholieke Kerk als maatschappij, met de volheid van haar rechten, willén erkennen en verzekeren. Welke zy'n de practische gevolgen van 't decreet, waardoor de Spaansche Jezuiten \veer kunnen terugkeeren en in klooster- I f imeenschappen lew en? In de ver overde steden kunnen wij onze oude ge bouwen weer innemen, voor zoover zij ten minste op het oogenblik niet gebruikt worden als hospitalen of gevangenissen. Door het decreet heeft de Sociëteit overi gens juridische personaliteiten verkregen, eh alle bezittingen, die ons in de jaren 1931 1932 werden ontnomen, zullen ons zoo mogelijk werden teruggegeven. Ziet U, na de verschrikkelijke crisis, die Spanje op het oogenblik moet doorma ken, de toekomst hoopvol tegemoet? Ja zeker, de Spaansche Jezuiten be schouwen het als een zeer voorname ge beurtenis, dat voor het eerst na de ver drijving door Koning Karei IIII in 1767 aan de Sociëteit van Jezus in Spanje weer ju ridische rechtspersoonlijkheid werd toege kend.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7