NIEUWS STADS AGENDA Academienieuws DINSDAG 14 JUNI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 1 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? GRILLIG WEER. De Bilt seint: Verwachting: Meest matige Noordelijke tot Noord-Westelijke wind, meest zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, weinig of geen regen, aanvankelijk iets warmer, la ter iets koeler. Hoogste barometerst.: 773.6 te Blacksod. Laagste barometerst.: 753.7 te Kuopio in Finland. Het gebied van hoogen luchtdruk op den Atlantischen Oceaan nam in het Noorden iets af. De depressie, welke gisteren bij IJsland lag, trok snel Oostwaarts en ligt thans voor de Noorsche kust. Die over Fin land en Uapland bleef vrijwel stationair. In het Oosten en Zuid-Oosten van het waar nemingsgebied is de luchtdruk wat ge stegen. Onder invloed van de naderende depressie is in Noorwegen de wind Zuid- West met betrokken lucht en regen. Ove rigens overheerschen nog Noord-Westelij- ke winden, met meest zware bewolking en in onze omgeving lichte motregens. De temperatuur is in vrijwel het geheele waarnemingsgebied onder de normale. Voor morgen is de verwachting dat de wind nog met matige kracht uit het Noorden tot Noord-Westen zal blijven waaien, de bewolking vrij zwaar zal zijn, echter met kans op tijdelijke opklaring en mogelijk eenigen regen, doch niet van veel beteekenis. Aanvankelijk wordt iets warmer weer verwacht, ver moedelijk zal het later echter weer koeler worden. LUCHTTEMPERATUUR. 15 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Dinsdagnamiddag 9.52 uur tot Woensdagmorgen 4.07 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 15 Juni voorm. 5 en nam. 5.24 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 16 gr. C. Maan op 22.13 uur Dinsdagavond. Maan onder 7.05 uur Woensdagochtend. WINKELSLUITING TE s'-GRAVENHAGE De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft besloten, dat Zondags de photografi- sche ateliers gesloten moeten zijn en dat Dinsdagsmiddags de kapperszaken moeten gesloten zijn. DE VAL VAN CASTELLON. SARAGOSSA, 14 Juni (A.N.P.). De va." van Castellon is de bekroning van het of fensief, dat 23 April j.l. is ingezet ten Zui den van den weg van Camin Real naar Al- caniz. In een maand tijd zijn de rechtsche troepen een honderdtal kilometer opge rukt en hierna werd het front gestabiliseerd. 28 Mei werd de aanval hervat in alle sec toren, behalve tusschen Albocacer en Al- cala de Chivert, waar de vijand een sterke troepenmacht bad verzameld. Ten Zuidwesten van Teruel rukte Varela op naar Puebla de Valverde. In het cen trum bereikten de Castilianen de vallei van de Rio val de Linares en aan den lin kervleugel nestelde generaal Aranda zich aan den voet van de Sierra Esparaguera, na Albocacer in het. Westen te zijn gepasseerd. Op 7 Juni werd het laatste offensief in gezet, Aranda kreeg opdracht naar het Zui den door te stooten naar den weg van Al bocacer naar Castellon. Gisteren kwaru hij voor Castellon aan. Gedurende dezen opmarsch hebben de rechtschen 148 steden en dorpen bezet, drie duizend tegenstanders werden krijgsgevan gen gemaakt en de oorlogsbuit is zeer groot, c.a. 60 mitrailleurs en 38 kanonnen. Thans zal de strijd om Valencia beginnen, naar het Zuiden teekenen zich twee na tuurlijke objecten af, n.l. de Rio Mijares en de groote weg van Teruel naar Sagunto. Gemeenteraad De gemeenteraad vergadert op Maandag 20 Juni 1938, des namiddags te twee uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenschuur 21). Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een directeur van de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus. 2o. Voorstel tot het aangaan van een geldleening. 3o. Voorstel tot het aankoopen van het perceel Waardgracht No. 119. 4o. Voorstel tot het verleenen, voor het jaar 1938, van een subsidie aan de afdee ling Leiden van de Nederlandsche Ver- eeniging voor Luchtbescherming en tot het vaststellen van den desbetreffenden be- grootingsstaat. 5o. Voorstel tot het beschikbaarstellen van gelden ten behoeve van de voorberei ding van den luchtbeschermingsdienst. 6o. Voorstel: a. tot het verleenen van een subsidie aan de Jubileumcommissie 1938 in de kos ten van de door of vanwege die commissie te organiseeren feestelijkheden ter gele genheid van de a.s. herdenking van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin; b. tot het verhoogen van het op de be grooting 1938 uitgetrokken bedrag voor een kinderfeest enz. op den verjaardag van H. M. de Koningin; c. tot het verleenen van een subsidie aan de Commissie voor Meer-Werk-Actie ten behoeve van een te houden tentoonstel ling van handel- industrie en vakbekwaam heid enz. en tot het aan die commissie kosteloos ten gebruike afstaan van de lo kalen der Stadsgehoorzaal ten behoeve van de door haar te houden tentoonstelling; d. tot het vei leen en van een subsidie aan de „Vereeniging voor het houden van tentoonstellingen in het algemeen en in het bijzonder van vee, paarden, zuivel- en bo demproducten" te Leiden, ten behoeve van de te houden veetentoonstelling 1938 c.a.; e. tot het vaststellen van den desbetref fenden begrootingsstaat. 7o. Voorstel tot het instellen van een rechtsvordering a. tegen de erfgenamen van de wed. P. van Rhijn geboren Schippers, inzake er kenning van het recht van eigendom der gemeente Leiden op de opstallen, staande op de terreinen, kadastraal bekend gemeen te Leiden, Sectie A Nis. 22, 1168 en 1169 (waaronder de molen „De Valk"); b. tegen die erfgenamen, voorzooveel deze de opstallen thans bewonen en gebrui ken, tot ontruiming van de sub a genoem de opstallen. 8o. Voorstel toit het vaststellen van een verordening op de Speelapparaten. SLUITING VAN EEN GELDLEENING. Het College van B. en W. ontving een aanbieding voor een 30-jarige obligatie- leening van 1.000.000.a pari, tegen een rente van 3J4 pet. en verder op de in de offerte genoemde voorwaarden. Aangezien de aanbieding aan de Com missie van Financiën en ons College aan- nemlijk voorkomt en het sluiten van een geldleening op langen termijn ter voorzie ning in de behoeften van den kapitaal- dienst gewenscht is, geven B. en W. den Raad in overweging: door vaststelling van het overgelegde ontwerp-besluit een obligatie-leening van 1.000.000.pari aan te gaan, zulks te gen een rente van 3X pet. en verder onder de voorwaarden, mede in dat ontwerp-be sluit vermeld. SUBSIDIE VER. VOOR LUCHTBESCHERMING. De afdeeling Leiden van de Nederland sche Vereeniging voor Luchtbescherming vraagt voor het jaar 1938 een subsidie aan de gemeente van 4295. De afdeeling is in het leven geroepen ten einde de bevolking bekend te maken met de maatregelen tot zelfbescherming bij eventueele luchtaanvallen. Tot dit doel or ganiseert zij cursussen, waaraan thans reeds een 600 tal ingezetenen deelneemt. Tevens oefent zij ingezetenen, die zich be reid hebben verklaard in voorkomende ge vallen actief deel te nemen aan de beper king van de gevolgen van luchtaanvallen. Het ligt in het voornemen van de afdee ling, om de voorlichting van de bevolking krachtig ter hand te gaan nemen door het houden van vergaderingen en oefeningen en het verspreiden van geschriften. Het spreekt van zelf, dat zij voor dit al les de beschikking over geldmiddelen be hoeft. Naar de meening van B. en W. spreekt het eveneens van zelf, dat de af deeling een beroep doet op de gemeente, om haar de noodige middelen, voor zoover zij die niet op andere wijze kan bekomen, te verstrekken. De ingediende begrooting, welke met een nader ingezonden toelichting mede in de Leeskamer ter visie is gelegd, en een te kort aanwijst ter grootte van het als sub sidie gevraagde bedrag ten beloope van ƒ4295.bleek echter, aldus B. en W., voor wijziging vatbaar. Vooreerst kunnen de contributies 150. hooger worden geraamd en derhalve tot een bedrag van 250.worden uitgetrok ken. Verder kunnen de geraamde uitga ven voor een consultatiebureau, voor gas maskers en voor een projectielantaam ver vallen. De aan het consultatiebureau toe gedachte taak kan worden verricht door den luchtbeschermingsdienst, de gasmas kers kunnen worden verkregen van de ge meente, die zelf door het Rijk in het bezit van maskers moet worden gesteld, terwijl de projectielantaarn van de politie in bruik leen kan worden verkregen. Als gevolg van deze wijzigingen vermin dert het geraamde tekort met 1520. zoodat het nadeelig saldo nader op 2775. kan worden geraamd. In deze som is een bedrag van ƒ375. begrepen'voor uitgaven, welke slechts voor eenmaal behoeven te worden gedaan. Het komt B. en W. voor, dat een subsi die van ten hoogste ƒ2775.— over 1938, in aanmerking nemende het groote belang, hetwelk door de werkzaamheden van de afdeeling wordt gediend, alleszins gewet tigd is. LUCHTBESCHERMINGSDIENST. De voorbereiding van den luchtbescher mingsdienst is thans in een zoodanig sta dium gekomen, dat oefeningen en beproe vingen zijn uiteraard kosten verbonden. Voor de oefeningen met gasmaskers, welke thans plaats vinden, zijn reeds enkele aan schaffingen gedaan,o.a. voor traangaspa tronen en ontsmettingsmiddelen, terwijl ook de beproeving van een sirene voor de alarmeering van de bevolking uitgaven me debrengt. Bovendien zullen, ter verdere voorberei ding van den luchtbeschermingsdienst, be sprekingen moeten plaats vinden met de Inspectie voor de Luchtbescherming te 's-Gravenhage en kan het gewenscht zijn, dat oefeningen op het gebied van de lucht bescherming in andere gemeenten worden bijgewoond. De kosten van een en ander kunnen voor het loopende jaar op ƒ500.worden be groot. Aangezien op de begrooting nog geen gelden voor den luchtbeschermingsdienst zijn uitgetrokken, geven B. en W. in over weging, voor de voorbereiding van den luchtbeschermingsdienst hier ter stede een bedrag van ƒ500.op de begrooting voor het loopende jaar te brengen. De te dezer stede opgerichte Jubileum- Commissie 1938, welke zich voorstelt ter gelegenheid van de viering van het 40-jarig regeeringsjubileum van Hare Majesteit de Koningin, alhier feestelijkheden te organi seeren heeft met een tweetal andere in stellingen een verzoek tot B. en W. ge richt, om voor de verwezenlijking van de voorgenomen plannen de financieele me dewerking van de gemeente te verkrijgen. Gelijk uit de stukken blijkt, is tusschen de Jubileum-Commissie, de „Vebo" (ten toonstelling van vee en bodem producten) en de Meer-Werk-Actie na gepleegd over leg samenwerking tot stand gekomen, met dien verstande, dat elk der drie organisa ties dat deel van het programma verzorgt, waartoe zij het meest is aangewezen en dat ook de financiën gescheiden worden ge houden. De Jubileum-Commissie zal het meer al- gemeene gedeelte der feestviering voor haar rekening nemen, zooals het doen hou den van een optocht, het organiseeren van een avondfeest, terwijl zij voorts het van wege de vereeniging „Koninginnedag" te houden gebruikelijke kinderfeest op uitge breider schaal dan gewoonlijk wil doen plaats hebben. Het schoolkinderfeest, waaraan gewoon lijk de leerlingen van de hoogste klassen van de openbare en bijzonder lagere scho len deelnemen, zal ook dit jaar op 31 Augustus door het desbetreffend Comité worden gegeven en ditmaal bestaan in een openluchtvoorstelling op het sportterrein aan den Zoeterwoudsche Singel. De „Vebo" is voornemens ter gelegen heid van de herdenking van het regeerings jubileum haar jaarlijksche tentoonstelling te houden, waaraan thans meer luister zal worden bijgezet door aan de groote vee tentoonstelling te verbinden een fruit-, bloemen- en zuivelafdeeling, alsmede een ruiterfeest, enz. De Commissie voor Meer-Werk-Actie heeft eveneens een tentoonstelling op haar program staan; als een der middelen n.l., om de bedrijvigheid in onze gemeente te stimuleeren, acht zij op haar plaats een expositie, beoogende een propaganda voor handel en industrie, gecombineerd met een demonstratie van datgene, wat goede vakbekwaamheid vermag. De bedoeling is dus, dat door de deelneming van de Leid- sche industrieelen, middenstanders, vakpa- troons, centrale werkplaats voor jeugdige werkloozen, enz. een beeld zal worden ge geven, van wat onze bevolking in vrijwel al haar geledingen presteeren. Hoewel nu op de ingezetenen en recht- streeksche belanghebbenden een beroep op geldelijke bijdragen wordt gedaan, wijzen de begrootingen van de drie corporaties niettemin een tekort aan, hetgeen overi gens ook zeer begrijpelijk is. En aangezien het alleszins ook op den weg der gemeente ligt, om een waardige herdenking van dit voor stad en land zoo bijzondere en heugelijke jubileum finan cieel te bevorderen, hebben B. en W. met adressanten overleg gepleegd, over het be drag der door de gemeente te verleenen subsidies. Wat betreft de .van de Jubileum-Com missie uitgaande algemeene feestelijkheden, hebben B. en W. een bijdrage van 3.650 in uitzicht gesteld. Bovendien heeft het College zich vereenigd met het verzoek van de Commissie, om het bedrag van 2.000, dat jaarlijks op de gemeente-begrooting voor een kinderfeest wordt uitgetrokken (waarvan 1.500.voor het schoolkinder feest en ƒ500.te besteden voor „Konin ginnedag") met ƒ1.000.te verhoogen, op dat, gelijk werd opgemerkt, aan het kinder - GROOTE SCHADE DOOR OVERSTROOMINGEN IN ZWEDEN. STOCKHOLM, 14 Juni (A.N.P.). In het Noorden van Zweden zijn door het smelten van de sneeuw groote overstroomingen ont staan, welke tien millioen kronen schade hebben aangericht. Troepen en vliegtuigen verschaffen hulp aan honderden in nood verkeerende gezinnen. Een ander gevaar vormen de millioenen houtblokken, welke van de vlotten zijn losgeslagen en door hun stuwende kracht de bruggen bedreigen. Twee millioen van zulke blokken liggen tegen de spoorbrug van Vaennaes aan, zoodat het spoorwegverkeer er over is ge staakt. De gouverneur der provincie vliegt regelmatig in een autogiro over het geteis terde gebied om de schade op te nemen. LEIDEN. Woensdag. „Onderlinge Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging", Den Burcht 8 uur. Donderdag, R.-K. Reclasseeringsvereeni- ging, afdeeling Leiden, St. Vinc.- geb., HoogL Kerkgracht., 89 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 11 tot en met V r ij d a g 17 Juni a.s. waargeno men door de apotheken: J. E. M. ten Dijk, Haven 18, Tel. 85, A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313 en J. Doedens, Wilhelmina- park 8, Oegstgeest Tel. 274. feest ditmaal uitbreiding kan worden ge geven. Waar ook de tentoonstelling van de „Ve bo" dit jaar van grooteren omvang zal zijn dan vorige malen, kan zij thans niet met de gebruikelijke subsidie van 2.500. volstaan. In verband daarmede ware haar, overeenkomstig het advies van de meer derheid van de Commissie voor den Markt en Havendienst, een bedrag van 3.100.— ter beschikking te stellen, wat dan voor het jaar 1938 neerkomt op een subsidie van 1.500.Van de subsidie, verleend over het jaar 1937, is n.l. een som van 1.600. onverbruikt gebleven, omdat wegens het heerschende mond- en klauwzeer de ten toonstelling toen na reeds ver gevorderde voorbereiding geen doorgang kon vinden. Door haar dit overschot te laten behou den, krijgt zij de beschikking over 3.100. De Commissie voor de Meer-Werk-Actie tenslotte zal ter dekking van het verwachte nadeelig saldo een bedrag van 2.000.be hoeven. Voorts vraagt zij de Gehoorzaal voor haar tentoonstelling kosteloos in ge bruik te geven. In totaal wordt derhalve een beroep op de gemeentekas gedaan, voor een bedrag van 8.150.terwijl de Gemeente dan te vens afziet van terugstorting door de „Ve bo" van het overschot over 1937. Echter is hierbij in aanmerking te nemen, dat een som van 5.100.strekt voor doeleinden, waarbij handel, industrie en middenstand meer onmiddellijk zijn betrokken. B. en W. achten het dan ook een gelukkige gedach te van de samenwerkende organisaties, om de feestviering tevens dienstbaar te ma ken aan de belangen van het Leidsche za kenleven. Volledigheidshalve zij hierbij nog aange- teekend, dat verder voor rekening van de gemeente komen de uitgaven voor versie ring en verlichting van gemeentegebouwen en dgl., die steeds plegen te worden ge daan. DE MOLEN „DE VALK". De eigenares en de gebruikster. Bij overeenkomsten van 30 September 1882 en 27 Juli 1907 werd het terrein, waarop de molen „de Valk" c.a. staat, in gebruik gegeven aan wijlen de Wed. P. van Rhijn, o.m. onder bepaling: a. dat de vergunning is personeel, pre- cario en tot wederopzeggens toe; b. dat de vergunning dadelijk zal eindi gen bij overlijden van de gebruikster. Toen eenige jaren geleden de Wed. van Rhijn overleend, was de vergunning der halve geëindigd en het recht op gebruik van den grond vervallen. Voor de goede orde van zaken vestigden B. en W. daar op uitdrukkelijk de aandacht van den be woner van den molen c.a., den heer W. van Rhijn, waarop de erven tot het College het verzeok richtten om het gebruik te hunne name over te schrijven. Aangezien, gelijk gezegd, het gebruik was vervallen, moest het schrijven worden aangemerkt als een verzoek, om aan de erven een nieuwe ver gunning tot gebruik van den grond c.a. ee geven. B. en W. hadden evenwel bezwaar inwilliging van dit verzoek te bevorderen, in verband met het reeds lang gekoesterd verlangen om dezen molen, waarin thans motorische kracht wordt aangewend, we der als windmaalbedrijf in werking te zien gesteld. Het spreekt toch van zelf, aldus B. en W., dat deze schilderachtig gelegen molen, die een sieraad van de omgeving is, eerst dan geheel tot zijn recht kan komen, wanneer hij weder als windmolen wordt gebruikt. Gelijk u bekend zal zijn, verkeert de molen in een zeer verwaarloosden staat; door onvoldoende onderhoud is de toestand hoe langer hoe slechter geworden, hetgeen de gemeente noodzaakte in het belang van de veiligheid van de omgeving toezicht uit te oefenen en hetgeen ook wel voor haar aanleiding tot verdere bemoeiingen is ge weest. Belangrijke herstellingen worden derhalve vereischt. Het is duidelijk, aldus B. en W., dat on der deze omstandigheden het streven om dit historisch monument, dat zoozeer het stadsbeeld ter plaatse beheerscht, weder zijn oude schoonheid te hergeven, niet zou Gemeentel. Aankondigingen UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat een ontwerp tot herziening (aanvulling) van het plan van uitbreiding voor de gemeente Leiden, ten aanzien van gronden, gelegen ten Noord westen van de spoorbaan Amsterdam Rotterdam en ten Zuiden van het voorma lige Psychopathenasyl (Pesthuis) van 15 Juni 1938 tot en met 12 Juli d.a.v. voor een ieder ter inzage zal liggen ter ge meentesecretarie (afd. Alg). Zaken), Ra penburg 12 De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 14 Juni 1938. LEIDEN.Geslaagd: Doctoraal examen Geneeskunde: de hee- ren H. A. W. Bamberger, Voorburg; A. Bij- dendijk, Amersfoort. worden verwezenlijkt bij verlenging van de ingebruikgeving. Om dat doel te bereiken dient de gemeente als eigenaresse van den grond en van den molen c.a., den molen te restaureeren en hem vervolgens aan een molenaar, die zijn vak goed verstaat, te verhuren met de verplichting om als re gel windkracht te bezigen. Dit sluit der halve in, dat het verblijf van den heer van Rhijn op den molen niet kan worden be stendigd. Over deze plannen werden besprekin gen gevoerd met de vereeniging „de Hol- landsche Molen", van welke B. en W. zeer gewaardeerde adviezen ontvingen, alsmede met de vereeniging „Oud Leiden", die van haar belangstelling blijk gaf in cUwa vorm van een bijdrage in de restauratiekosten. Het is overigens duidelijk, dat ook de ge meente een geldelijk offer zal moeten bren gen, wat echter het doel ten volle waard is. Voorts werden met de erven en andere belanghebbenden langdurige onderhande lingen gevoerd, om tot ontruiming te ge raken. Mede in verband met de bepalin gen van de geëindigde ingebruikgeving moet de gemeente, ook naar het oordeel van den rechtsgeleerden raadsman der ge meente, als eigenaresse niet alleen van den grond, maar ook van den molen c.a. worden beschouwd. Niettemin namen B. en W. bij die onderhandelingen een zeer tege moetkomende houding aan, teneinde te trachten zooveel mogelijk met de erven van Rhijn een regeling in der minne te verkrijgen. Nochtans kon geen overeen stemming worden bereikt, zoodat B. en W. zich ten slotte genoodzaakt zagen zich los te maken van de gevoerde besprekingen en den heer van Rhijn te doen sommeeren, om de terreinen, kadastraal bekenl gemeente Leiden Sectie A., Nis 22, 1168 en 1169 en de daarop staande gebouwen, waaronder de molen „de Valk", te verlaten en te ont ruimen. Vermits aan deze sommatie niet werd voldaan, zal de gemeente thans een rechts vordering moeten instellen tot het erken nen van het eigendomsrecht van de ge meente op den molen c.a. en tot het ver laten en ontruimen van de genoemde ter reinen en daarop gestelde gebouwen. Aankoop perceel. De heer J. Brandt heeft aan de gemeen te te koop aangeboden het perceel Waard gracht No. 119. De gemeente heeft dit huis je noodig om den nieuwen verkeersweg tusschen den Zijlsingel en de Heerengracht, de Oosterkerkstraat, ter plaatse op de volle breedte te kunnen aanleggen. Na langdu rige onderhandelingen is overeenstemming bereikt over een koopsom van 700.in totaal. Vermits B. en W. met de Commissie van Fabricage van oordeel zijn, dat de gevraag de prijs aannemelijk is, geven zij den Raad in overweging het perceel Waardgracht No. 119, groot 47 M2., aan te koopen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2