Voordeelen van één centraal vliegveld. v Niet het middelt DINSDAG 14 JUNI 19„ 29ste Jaargang No. 9055 S)e £cki<töh£0oti/fca/nt Telefoon: Redactie 15. Adv. en Abonn.-tarieven zie pag. Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. In Hoorn wensehte de Neo-Malthusiaan- sche Bond, evenals elders reeds geschiedde, propaganda te maken voor zijn practijken o.a. door het houden van een tentoonstel ling. Zooals men heeft kunnen lezen, heeft dit aanleiding gegeven tot hevige protesten, zooals destijds te Utrecht. Met de „Maasbode" in het nummer van gisteravond keuren wij af die pro testen, inzoover.... de hevigheid ervan bestond in het bombardeeren van ramen en het werpen met stinkbommen! Dat is in eep land, dat op prijs stelt de hooge goederen van vrijheid èn orde, geen middel, dat gehanteerd mag worden! Dat is in den rechtsstaat, dien wij heb ben en willen behouden, geen middel, dat, ter verkrijging en verzekering van recht gebezigd mag worden. Dat alles moet worden ingezien. Maar óók moet worden ingezien, hoe ver keerd een burgemeester doet, die het hou den van een dergelijke tentoonstelling niet verhindert, omdat.... er geen verstoring van de openbare orde bedoeld zijn dan vechtpartijen e.d. verwacht of gevreesd behoeft te worden. Een toelating op een dergelijk motief ishaast een invita tie, om de orde te verstoren! Een burge meester moet inzien, dat er ook in ande ren zin bestaan kan een verstoring van de openbare orde, welke hem moet bewe gen een tentoonstelling als de hier bedoel de te verhinderen. Zoo hebben er, naar 't schijnt, ook over gedacht de burgemees ters van Groningen, Bussum, Enkhuizen, enz., die in tegenstelling met den burge meester van Hoorn een tentoonstelling van den Neo-Malthusiaanschen Bond heb ben verboden. DE WERELD IN VOGELVLUCHT SALAMANCA: De troepen van generaal Franco hebben hun opmarsch met succes voortgezet. Zij hebben gisteren de stad Cas- tellon bezet, wat weer een belangrijke schrede voorwaarts beteekent op den weg naar Valencia. Langzaam maar zeker neemt het rechtsche leger het gebied, dat nog in handen van de Barcelona-regeering is, stukje voor stukje in bezit. Weliswaar verflauwt telkens het offensief en dat geeft aan de rechtsche opmarsch zoo'n aarzelend karakter, maar aan den anderen kant sla gen de linkschen er toch niet meer in om een stuk van het rechtsgeworden gebied te heroveren, wat erop wijst, dat zij al hun krachten noodig hebben om te houden wat zij hebben. En dat gelukt hun nog niet eens. Zoodra de rechtschen doorzetten, we ten zij ook telkens een flinke greep te doen. KANTON: ondanks de protesten geven de Japanners hun pogingen om de stad Kan ton te verwoesten niet op. Zij blijven bom bardeeren. Overigens zijn de Japanners thans op een leelijke hindernis gestuit. De Chineezen hebben de dijken van de Gele Rivier doorgestoken en het water over stroomt het land heinde en ver. De krijgs operaties worden daardoor volkomen stop gezet. PRAAG: Nu de gemeenteraadsverkiezin gen achter den rug zijn, kunnen de onder handelingen tusschen de regeering te Praag en de Henleinisten beginnen. Er is thans geen verkiezingspropaganda meer noodig, zoodat de incidenten nu wel zullen luwen en er een rustige sfeer zal ontstaan voor de onderhandelingen. De wederzij d- sche standpunten staan echter zoover uit elkaar, dat overeenstemming niet gemak kelijk te bereiken zal zijn. Werkloozen met spaar bezit. Naar aanleiding van het artikeltje in ons vorig nummer over „Werkloozen met spaar- bezit" deelt men ons van goed ingelichte zijde mede, dat de daarin gedane mede- deelingen niet juist zijn. Inzooverre met „niet juist" bedoeld is „niet geheel volledig" erkennen wij dat. Ter wille van de zaak, waarover het gaat, willen wij hier citeeren uit een desbetref fende circulaire van den Minister van So- siale Zaken (den heer Slotemaker de Bruïne) van 14 Dec. 1934: In de eerste plaats merk is op, dat in den vervolge in het algemeen kunnen worden vrijgelaten spaargelden tot een maximum van 200.Mocnten zich zeer bijzondere gevallen voordien, waarin U meent, dat tot afwijking van dezen algemeenen regel ter- n en bestaan, dan kunt U zich daaromtrent tot mij wend er- Voorts kunnen buiten beschouwing wor den gelaten bedragen, die door ongehuw- den zijn gespaard met het oog op een uitzet voor een komend huwelijk, indien naar Uw meening redelijkerwijs kan worden aange nomen, dat het huwelijk binnen afzienbaren tijd zal worden voltrokken. Ook voor gelden, bestemd voor z.g.n. af- haaldiensten in verband met betaling van belasting enz. en gelden door kinderen bijeengebracht als deelnemers aan het schoolsparen, behoort geen wachttijd te worden voorgeschreven, dan wel aftrek op den steun plaats te hebben. Wat den wachttijd betreft, zij het volgen de medegedeeld. Tot dusverre vond de regeling, dat het aantal wachtweken werd verkregen, door het spaargeld te deelen door anderhalf maal het steunbedrag, toepassing Deze regeling blijft gelden wanneer de betrokken werk- looze meer dan 500.spaargeld bezit, en wel voor het bedrag boven de 500.Voor bedragen van f 200.tot 500.— (zooals hiervoor werd opgemerkt, kan een bedrag van 200.buiten beschouwing blijven) gelieve U in hei vervolg de volgende rege ling toe te passen. De betrokkene kan indien hij daarvoor overigens in aanmerking komt. terstond in ordersteuning worden opgenomen. Hem worde echter niet het volle, doch het halve steunbedrag uitgekeerd. Het aantal weken, gedurende welke halve steun wordt ver strekt, wordt verkregen door 2/3 van het bedrag boven 200.te deelen door de helft van het steunbedrag, dat de betrok kene zou ontvangen, indien hij geen spaar geld had. Na het verstrijken van den wachttijd en het aantal weken, waarover halve steun is verstrekt, kan de betrokkene indien hij daarvoor overigens in aanmerking komt, vollen steun ontvangen, ongeacht hoeveel hij door zuinig te leven van zijn spaargeld mocht hebben overgehouden. De regeling voor degenen, die een huis bezitten, wordt met het vorenstaande in overeenstemming gebracht. Gehandhaafd blijft de bepaling, dat in dien zulks nog niet het geval mocht zijn, op het huis een hypotheek moet worden ge nomen en wel tot een bedrag van ongeveer 50% van de tegenwoordige waarde. Van dit hypotheekbedrag kan, evenals ten aanzien van spaargeld is bepaald een bedrag van 200.buiten beschouwing worden ge laten. Met he+ resteerende bedrag wordt gehandeld als is aangegeven met betrek king tot de spaargelden. Ik merk hierbij op, dat het de bedoeling is, dat de verplichting tot het nemen van hypotheek alleen in die gevallen wordt gesteld, waarin de woningen een behoorlijke waarde bezitten. Gebrekkige woningen en in het algemeen woningen die een waarde van 1000.riet te boven gaan, kunnen tuiten beschouwing worden gelaten. Ook indien de woning meer waarde dan 1000. heeft, doch de betrokkene er niet in slaagt, hypotheek op zijn huis te verkrijgen, kan hem overeenkomstig de regeling steun wor den verleend. Uwerzijds dient dan uiteraard te worden nagegaan, of de betrokkene in derdaad ernstige pogingen om een hypo theek te verkrijgen, in het werk heeft ge steld. MGR. YU-PIN OP WEG NAAR ZIJN LAND. Hulp aan d e Chineesche oorlogslachtoffers. Alvorens Frankrijk te verlaten heeft de Apostolische Vicaris van Nanking, Mgr. Yu-Pin een schrijven gericht aan de .„Bon ne Presse" te Parijs, waarin hij o.m. zegt: „Ik zou door middel van Uw groot katho liek dagblad (bedoeld is „La Croix" red.) nogmaals mijn dankbaarheid willen betui gen aan al degenen, die aan mijn oproep gehoor hebben gegeven; hun hulp wordt ten zeerste gewaardeerd door het leidend Comité van de „Hulp aan de Chineesche Oorlogsslachtofers" te Hankau. Ik ga terugkeeren naar mijn volk in nood, vol deernis met hun smarten. Uw ge beden zullen mij helpen om mijn taak van liefde en vrede vruchtbaar te maken. Het heldhaftig gedrg der missionarissen in de oorlogswoelingen heeft diepen indruk ge maakt op velen, die tot ons zullen komen, begeerig naar het weldoende licht van het Evangelie, het eenige wetboek van vrede tusschen de volkeren. MINISTER VAN WATERSTAAT SOMT ZE OP. Naar het oordeel der Regeering zullen de belangen van Amsterdam en Rotter dam het best gediend zijn door één cen traal terrein. Groote besparing voor de K. L. M. DE REGEERING IS NIET VOORNE MENS AF TE ZIEN VAN DE PLANNEN TOT STICHTING VAN EEN CENTRAAL VLIEGVELD TE LEIDERDORP. DIT BLIJKT UIT HET ANTWOORD, DAT DE MINISTER VAN WATERSTAAT HEEFT GEGEVEN OP DE DESBETREF FENDE VRAGEN VAN HET TWEEDE KAMERLID VAN DEN TEMPEL EN DAT WIJ HIER LATEN VOLGEN: De Regeering heeft in beginsel besloten de stichting te bevorderen van een lucht vaartterrein, dat centraal zal zijn gelegen ten opzichte van Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage en dat bedoeld is te zijn de eenige luchthaven des lands voor het groo te internationale verkeer met landvlieg- tuigen. Bij aanvaarding van dit beginsel heeft de Regeering zich doen leiden door de vol gende overwegingen: Kosten- en tijdbesparing. Bij de voortschrijdende ontwikkeling van de luchtvaart in de richting, zooals deze zich thans met voldoende duidelijkheid af tee kent, n.l. in de richting van groote en snel le verkeersvliegtuigen en van de uitoefe ning van verkeer over steeds grootere af standen zonder tusschenlanding, is er op den duur in 'n klein land als het onze geen plaats voor twee groote luchtvaartterrei nen, welke beide bedoelen met de eischen van dat verkeer rekening te houden. Zulks is te minder het geval, wanneer die beide luchtvaartterreinen zich bevinden op een onderlingen afstand van nog geen vijftig kilometer (omstreeks tien minuten vlie gen). Ten einde de kosten en het tijdverlies, verbonden aan het uitvoeren van een tus schenlanding op een tweede op zoo korten afstand gelegen luchtvaartterrein te bespa ren, zullen de luchtvaartmaatschappijen maatregelen moeten treffen om door een doelmatige organisatie de landing samen te brengen op één enkel terrein. Cencentratie op één vliegveld zal leiden tot aanmerkelijke besparing voor de K.L.H. Vaststaat, dat de exploitatie van lucht vaartterreinen voor het internationale ver keer steeds hoogere eischen zal stellen aan veiligheidsinrichtingen en verdere voorzie ningen. Wegens de grotte der kapitalen, welke in dergelijke terreinen nog zullen moeten worden gestoken, bestaat geen uit zicht op de mogelijkheid van loonende ex ploitatie, maar zal gerekend moeten wor den op steeds toenemende exploitatiever liezen voor de betrokken gemeenten, als mede op toenemende kosten voor het rijk ten behoeve van veiligheidsinrichtingen. Deze uit een financieel oogpunt onduld bare toestand zal vermeden worden door concentratie op 'één luchtvaartterrein, waarmede belangrijke verlaging van over heidsuitgave zal worden bereikt. Het staat vast, dat het in 'n betrekkelijk klein gebied alleen dan mogelijk is de grootst mogelijke veiligheid te bereiken, wanneer eenheid in de leiding van het luchtverkeer, in het bijzonder bij omstan digheden van slecht zicht, kan worden ver kregen. Kruising van luchtlijnen op be trekkelijk korten afstand van een luchtha ven dient daarbij te worden vermeden, ter wijl, zooals de ondervinding heeft geleerd het overlappen of zelfs maar aan elkaar grenzen van de naderingsgebieden van luchtvaartterreinen, waarop verkeer van gelijken aard wordt uitgeoefend, met een veilige uitoefeinng van het luchtverkeer in strijd is. Het gelijktijdig exploiteeren van twee luchtvaartterreinen voor het groote inter nationaal luchtverkeer op zeer korten on derlingen afstand, hetgeen uiteraard iets anders is dan het beschikbaar hebben van secundaire luchtvaartterreinen op korten afstand van een hoofdterrein, zal dan ook op den duur met steeds grooter moeilijkhe den gepaard gaan. Defensie-belangen secundair. De belangen van Defensie zijn in dit vraagstuk secundair. Als een centraal vliegveld voor de burgerlijke luchtvaart tot stand komt en uit dien hoofde Schiphol zijn beteekenis voor de burgerlijke lucht vaart mocht verliezen, zou thans, nu de aanleg van één of meer militaire vliegvel den, als gevolg van de uitbreiding van de militaire luchtvaart,e nog slechts in voorbe reiding is, bij de uitwerking van de plan nen met het voor militaire doeleinden be schikbaar komen van Schiphol rekening kunnen worden gehouden. Mocht het de partement van Defensie zich reeds van de noodig geachte vliegvelden volledig heb ben voorzien, dan zou uiteraard van aan koop van Schiphol geen sprake meer kun nen zijn. ^3ij het departement van Defensie is voorkeur van het eene militaire luchtvaart terrein boven het andere niet in het ge ding. Het afwegen van voor- en nadeelen bij vergelijking van het eene militaire lucht vaartterrein met het andere zou trouwens niet gemakkelijk zijn. Ten aanzien van Schiphol kan worden gezegd, dat het een belangrijke outillage bezit, welke uiteraard voor militair gebruik van groote beteekenis zal kunnen zijn. Anderzijds moet worden opgemerkt, dat het luchtvaartterrein Schip hol zich, tengevolge van een jarenlang ge bruik, in hoofdzaak aan de eischen van het burgerlijk luchtverkeer heeft aange past. Wat een nieuwe militaire vliegveld aangaat, uiteraard kan bij het aanleggen daarvan volledig rekening worden gehou den met de eischen van den militairen vliegdienst. In beide gevallen kan voor laatstgenoem den vliegdienst slechts na geruimen tijd volledig over het vliegveld worden be schikt. Tijdelijke oplossingen zullen dus in beide gevallen moeten worden gevonden. Belangen van Amsterdam en Rotterdam. De regeering is bekend met de meening van de gemeentebesturen van Amsterdam en Rotterdam, dat door het verlies van een in de onmiddellijke nabijheid van elk dier gemeenten gevestigd luchtvaartterrein de belangen dier gemeenten zouden wor den geschaad. Uiteraard kan niet worden ontkend, dat tegenover de voordeelen van concentratie in het begin enkele nadeelen kunnen staan als gevolg van den overgang naar den nieu wen toestand, doch naar het oordeel der re geering zullen de belangen van de gemeen ten Amsterdam en Rotterdam op den duur het best gediend zijn door het bestaan van één enkel centraal luchtvaartterrein, waar op alle belangrijke luchtverbindingen ge concentreerd zijn en waar de meest geper fectioneerde inrichtingen voor de veilig heid aanwezig zijn. Aan den iets grooteren afstand tot het centrale vliegveld kunnen voor de deelne ming aan het luchtverkeer geen overwegen de bezwaren zijn verbonden, daar dat vlieg veld op een afstand van ongeveer een half uur per auto van het centrum van Amster dam en Rotterdam zal verwijderd liggen, hetgeen niet anders dan normaal te ach ten is. Ontkend wordt niet, dat de concentratie van het luchtverkeer aan beide steden eenige bedrijvigheid zal onttrekken. Te genover dat nadeel staan echter de groote, reeds vermelde voordeelen van de concen tratie, welke voordeelen ook voor Amster dam en Rotterdam van beteekenis zijn. Het binnenlandsch luchtverkeer wordt slechts over vrij korte afstanden uitge oefend. Hierdoor en tevens door de steeds voortschrijdende verbeteringen van de trein- en autoverbindingen zijn aan de ont wikkeling van dit luchtverkeer zekere grenzen gesteld. Bij de concentratie op één luchtvaart terrein zal het tijdverlies ten gevolge van de vergrooting van den afstand tot de cen tra van Amsterdam en van Rotterdam in verhouding tot de korte vliegtijden meer beteekenen dan ten aanzien van het lucht verkeer over grootere afstanden. Zal dus in enkele gevallen, waarin de luchtverbrn- ding over kleine afstanden een aanzienlij ke tijdbesparing geeft, de uitoefening van 't binnenlandsche luchtverkeer iets ongun stiger worden, daartegenover staat, dat met een centraal vliegveld de binnenlandsche luchtlijnen als aanvoerlijnen in beteeke nis winnen. De regeering kan niet inzien, dat de aan leg van een geheel nieuw centraal lucht vaartterrein in de plaats van de bestaande luchtvaartterreinen Waalhaven en Schip hol, wanneer die terreinen worden over genomen door het departement van Defen sie, een zeer kostbare proefneming zou be duiden. Zooals is uiteengezet, is een van de beweegredenen van de regering bij haar besluit om in beginsel dien aanleg te be vorderen juist geweest, dat daardoor be sparing zou worden bereikt en dat de mo gelijkheid van rendabele exploitatie zal worden vergroot. De aan Schiphol ten kos te gelegde bedragen zijn, voor zoover het de waarde betreft, welke dat luchtvaartter- ren voor het departement van Defensie vertegenwoordigt, bij een oplossing, als hiervoor omschreven, niet als verloren te I beschouwen. Dit nummer bestaat alt vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Castellon is gistermiddag: door de troe- pen van Franco bezet. (2de blad). Het water houdt in China de Japanneezen tegen. (2de blad). Rudolf Hess houdt een felle rede tegen Tsjecho-Slowakije. (2de blad) Zullen vandaag de onderhandelingen tus schen Praag en Henlein beginnen? (2de blad). Binnenland Het antwoord van minister Van Buuren op vragen van het Tweede Kamerlid Van den Tempel over de plannen voor een cen traal vliegveld. (1ste blad). Een uitspraak van den kantonrechter te Amsterdam, volgens welke overtreding van een voorloopige vestigingsvzrbod, uit- van een voorloopige vestigingsverbod, uit- kleinbedrijf, niet vervolgd kan worden zoolang er nog niet definitief vestigings- eischen zijn vastgesteld. (4de blad). De buitengewone vergadering van de Alg. Ned. Vereeniging voor bloembollen cultuur in Nederland; de motie van het hoofdbestuur is aanvaard. (2de blad). Verminderde invoer van kaas in Duitsch land. (1ste blad). BETALINGSCONTINGENT VAN KAAS NAAR DUITSCHLAND GEHALVEERD. Voor het derde kalender-kwartaal zal het worden vastgesteld op 45 pet. van dat in JuliSeptember van het vorige jaar. TREFT HOOFDZAKELIJK DE VETTE SOORTEN. Wij vernemen, dat het betalingscontin gent voor onzen export van kaas naar Duitschland voor het a.s. derde kalender kwartaal zal worden vastgesteld op vijf enveertig procent (dus minder dan de helft) van dat der overeenkomstige perio de van het vorig jaar. In het derde kwartaal van het vorig jaar heeft onze kaas-export naar Duitschland, zooals men uit de Ned. exportstatistiek kan berekenen, netto bedragen: Volvette Goudsche 1222 ton voor 864.000 Goudsche 40 plus 1660 ton voor 919.000 Edammer 40 plus 503 ton voor 282.000 Kaas in broodvorm 2366 ton voor 1.334.000 Magere soorten 182 ton voor 90.000 Totaal 5933 ton voor 3.489.000 In het derde kwartaal van het vo. rig jaar exporteerde ons land dus naar Duitschland rond zes millioen kilo kaas voor 3.5 millioen gulden of 35 pet van de totale kaasexportwaarde. Duitsch land neemt bovendien voornamelijk de beter, dus duurdere soorten van ons af Van Goudsche volv. betrok Duitsch land in het derde kwartaal van het vo rige jaar dan ook 39 pet. van de hoe veelheid en 45 pet. van de waarde; van Goudsche 40 plus: 47 pet. van de hoe veelheid en 54 pet. van de waarde; van volvette en 40 plus kaas in brood vorm zelfs 91 pet. van de hoeveelheid en 93 pet. van de exportwaarde! In het eerste kwartaal van het loo- pende jaar exporteerde ons land naar Duitschland: Goudsche volvette 1092 ton voor 787.000 Goudsche 40 plus 1427 ton voor 789.000 Edammer 40 plus 437 ton voor 239.000 Kaas in broodvorm 1871 ton voor 1.094.000 Magere soorten 113 ton voor 51.000 Totaal 4940 ton voor 2.960.000 In het eerste kwartaal 1938 bedroeg on ze kaas-export naar Duitschland dus rond 5 millioen kilo voor 3 millioen gulden (te gen 4.7 mill, kilo voor 2.6 mill. gld. in de zelfde periode van vorig jaar, een stij ging derhalve ten opzichte van 1937). De beteekenis der a.s. verlaging van het betalingscontingent voor kaas tot 45 pet., dus niet 55 pet. (meer dan de helft) wordt uit deze cijfers en percentages dus wel duidelijk! Volledigheidshalve zij er op gewezen, dat het betalings-contingent voor het éérste kwartaal in Februari een kleine verhoo ging had ondergaan onder het beding, dat dit in Juni in mindering zou worden ge bracht op het derde kwartaals-contingent. Het spreekt echter van zelf, dat deze klei nigheid buiten verhouding staat tot de hui dige vermindering met 55 pet. „Handelsblad." NIEUW FEUILLETON Wegen der Gerechtigheid. Ter afwisseling vangen wij morgen aan met de publicatie van een feuille ton, dat er uitziet als een film, men zou kunnen zeggen, een aantal spannende twee-acters. Het zijn de spannende episoden uit de practijk van mr. Alfred Mulligan, den beroemden advocaat en speurder, raadsman in mysterieuze aangelegen heden. In dit verhaal worden deze geheim zinnige geschiedenissen, eei. voor een verteld door zijn toemaligen mede werker mr. Hugh Steward en men zal met verbazing de geniale oplossingen volgen der misdaden en mysterieën, die in dit verhaal, dat getiteld is „Wegen der gerechtigheid", voorkomen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1