RECHTZAKEN Wilt U iets weten? BIOSCOPEN TE LEIDEN DE LAATSTE LES VAN LANGELOT UIN5DAG 14 JUNI 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 KANTONGERECHT TE LEIDEN. Eigenaardige toestand voor de Rijnsburgsehe melkventers. Voor den J_.eidschen kantonrechter, Mr. Ligtenberg, diende gisterenmorgen een zaak betreffende een meikkwestie, die verstrek kende gevolgen kan hebben voor de melk- verkoopers uit Rijnsburg. In Rijnsburg mogen de melkhandelaren hun melk vrij aan de huizen verkoopen of afleveren zonder dat zü daartoe een ver gunning noodig hebben van de betreffende instantie en zonder dat zij zich moeten aan sluiten by de A.V.N. Nu hadden een tweetal melkverkoopers melk verkocht en afgeleverd te Oegstgeest zonder dat zij in het bezit van een vergun ning waren. Als getuige werd gehoord de controleur uit den Haag T., die verklaarde, dat het een eigenaardig geval was. Neemt men b.v. den Heerenweg, dan doet zich het feit voor, dat aan de eene zijde van dezen weg de huizen tot de gemeente Rijnsburg behoo- xen terwijl de perceelen aan de overzijde bij de gemeente Oegstgeest behooren, zoo dat de melkverkooper vrij aan den Rijns- burgschen kant zijn melk mag verkoopen en afleveren, terwijl aan de overzijde zulks verboden is, want dat is de gemeente Oegst geest, dus taboe voor den verkooper. De voorzitter van de Rijnsburgsche melk- verkoopers meende, dat de heer T. het feit verdraaide, want er was destijds een spoed vergadering uitgeschreven, waarbij ook de heer T. aanwezig was geweest. Daar zou de heer T. althans volgens den voorzitter, gezegd hebben, dat als een melkverkooper eens even den Heerenweg over zou steken om aan de overzijde een klant te bedienen, er niet zoo nauwkeurig op gelet zou wor den, want de zaak was toch bij den minister in onderzoek. Dat werd weer door den heer T. bestreden. Hij had absoluut niet gezegd om rustig door te gaan. De ambtenaar vond evenwel het ten laste gelegde bewezen en eischte, daar spr. het als een principieele kwestie wilde beschou wen, een boete van 5 subs 3 dagen tegen elk der twee verdachten, de melkverkoo- pers D. K. en A. v. d. M. De voorzitter van de melkverkoopers van Rijnsburg kwam nog eens uitvoerig op de kwestie terug en wees er op, dat het hier niet gaat voor één persoon maar voor "alle melkverkoopers van Rijnsburg. Volgt er hier een veroordeeling dan wordt heel Rijnsburg daarmede getroffen. De kantonrechter dadelijk uitspraak doen de veroordeelde elk der verdachte tot een geldboete van 1 subs. 1 dag. Onvoorzichtige chef. J .W. S. te L e i d e n, die een toezichthou dende functie uitoefent bij een groote in dustrie te Leiden, had zich te verantwoor den wegens overtreding van art. 83 straf wetboek (een overtreding tegen de arbeids wetten). Verdachte zou n.L een werkkracht, die den leeftijd van 18 jaar nog niet bereikt had, een stoomkraan hebben laten bedie nen met het gevolg, dat het jongmensch bij deze bediening ernstige verwondingen had opgeloopen. Nadat de zeventienjarige H. Kuivers als getuige een en ander nader had uiteen ge zet, vertelde verdachte, dat hij niet had ge weten, dat hij in overtreding was geweest. De ambtenaar van het O.M. vertelde ech ter gauw, dat dit hem niet geloofwaardig voorkwam want verdachte is al eens ver oordeeld geworden voor een dergelijke overtreding van art. 83. Spr. eischte gezien de ernst van het feit een geldboete van 40 subs. 25 dagen. Uitspraak 25 subs. 10 dagen. Steeds maar het verkeer van rechts. L. P. P. uit den Haag heeft op den Rijks straatweg te Sassenheim hoogst roe keloos en onvoorzichtig gereden, waar door een ernstige botsing was ontstaan nabij het café de „Uiver". Verdachte had nJL als bestuurder van een auto het rechter verkeer van den weg afgesneden doordat hij plotseling van richting was veranderd zonder daarvan ook maar het geringste teeken te geven Een andere autobestuurder was met hem in botsing gekomen en ern stig verwond. De ambtenaar eischte gezien de ernst van het feit een geldboete van 50 subs. 30 dagen. Uitspraak 30 subs 10 dagen. Meerdere verkeersovertredingen, A. C. D. uit Voorschoten heeft daar ter plaatse een Belgische auto aangereden doordat hij een bocht in de Bij dorpstraat links had genomen. Omdat verdachte in middels alle schade betaald heeft werd de eisch 5 subs. 3 dagen. Uitspraak conform. H. L. W. O. uit den Plaag heeft onder de gemeente Zoeterwoude een andere auto ingehaald en was toen plotseling van richting veranderd zonder daarvan een teeken te geven. De andere auto was daar bij leelijk in de knel gekomen en gekan teld zoodat dus de gevolgen nogal ernstig waren geweest. Eisch en uitspraak 20 subs. 8 dagen. Na drie biertjes. J. R. uitNoordwykerhout zou vol gens den veldwachter dronken langs den weg gewandeld hebben. Verdachte, bijge staan door een aantal getuigen k décharge ontkende ten stelligste dronken te zijn ge weest. Hij had wel twee of drie biertjes op, maar daar was hij absoluut niet dronken van geworden. De veldwachter bleef bij zijn verklaring. Wel liep verdachte niet wankelend, maar hij praatte veel en dat doet hij anders niet. De getuigen voor den verdachte verklaar den nog, dat hij had zitten kaarten en dat hij toen naar huis was gegaan. De veldwachter meende dat hij (ver dachte) best nog een ander café met zijn bezoek had kunnen vereeren. Verdachte evenwel merkte snedig op, dat zulks onmo gelijk was omdat alle andere café's al ge sloten waren. De eisch en de uitspraak werden 2 subs. 2 dagen. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Opzichter tegen tolknecht. Zoolang er tollen bestaan hebben en deze onmogelijke dingen nog zullen blijven be staan zoolang zulen er onregelmatigheden plaats blijven vinden en zal de strafrechter in deze zaken het laatste woord hebben. In Leiderdorp was komen wonen een op zichter van den Provincialen Waterstaat A. W. B. Deze werd, volgens zijn zeggen, door de Leiderdorpers onwellevend behan deld en gehoond. Volgens zijn zéggen was er ook wel eens een minder net woord ge sproken. Om zoo te zeggen dus het- was geen koek en ei tusschen den opzichter en de Leiderdorpers. De tolknecht uit Leiderdorp, J. Dreef, kwam ten minste vertellen, dat hij op ze keren dag plotseling een mep had gekregen op zijn aangelaat met een fietspomp, nadat de opzichter hem eerst de woorden had toe gevoegd „ga weg kaffer". En deze getuige had toch eerst beleefd gevraagd: „wilt u even afstappen, meneer?" De verd. was het daar natuurlijk weer niet meer eens, want volgens hem was hij door getuige van zijn fiets getrokken of gegooid. Dat gaf weer een ontkenning aan de andere zijde. De tolknecht vertelde tenminste, dat ver dachte over een hoopje zand was gevallen, alwaar de tegenpartij het weer niet mee eens was. Verdachte vertelde verder, dat hij hee- lemaal niet van plan was geweest om de fietspomp als wapen te hanteeren. Hij reed meer met het instrument in zijn hand, het geen den Officier weer erg ongeloofwaar dig voorkwam. Het feit waar het geheel om begonnen was, was toch zoo simpel. Verdachte was inwoner geworden van Leiderdorp, zoodat hij als alle Leiderdorpers eigenlijk in het geheel geen tol behoefde te betalen. Alleen als de gemeentenaren op motorrijwielen rond rijden moeten zij offeren aan den tol baas. Zoodat dus ook onze opzichter bad moe ten betalen en toch weer niet ook, want hij, als opzichter van de provincie, behoefde voor zijn motorrijwiel ook niet te betalen. Dus alle herrie was voor niets geweest, als verdachte eerst maar eens eventjes geïnfor meerd had in plaats dadelijk een pomp als wapen te gebruiken. De Officier vond het geval van de pompzwaaierij nogal ernstig en eischte een geldboete van ƒ50 subs. 50 dagen. De politierechter veroordeelde hem ten slotte tot een geldboete van 30 subs. 30 dagen. Daar kan hij anders heel wat tol letjes van betalen. De klap in de cel. Zekere S. uit Nieuwveen had eenige alcoholhoudende dranken genuttigd, waar door hij iets onvast ter been was geworden. De rijksveldwachter Udo had het tenmin ste raadzaam geoordeeld om hem een poos je gratis logies aan te bieden in het ver trek der vertrekken, n.l. de cel. Verdachte was dus van de Dorpsstraat afgehaald en was meegenomen naar het meer genoemde celletje. En daar had zich het drama vol trokken. De veldwachter had zijn manne tje in de cel gedeponeerd en was juist van plan om weer te vertrekken en den man aan zijn lot over te laten, toen deze plotse ling en onverhoeds zich omdraaide en den veldwachter een dusdanigen klap op zijn oog gaf, dat dit orgaan om te zien allerlei andere kleuren aannam dan 't oorspronke lijk had bezeten. Blauw en paars vochten hier om de voorkeur. Het mooiste van het geval was echter, dat den anderen morgen de gever van de mep zich absoluut niet meer herinneren kon deze daad verricht te hebben. Hij zal het zich echter nog over jaren kunnen herin neren, want de Officier eischte drie maan den gevangeinssctraf, welken eisch de poli tierechter overnam, zoodat ook het von nis tegen den niet-verschenen verdachte werd: drie maanden gevangenisstraf. Huisvredebreuk* W. S. uitAlphenaandenRijn, was het erf van den heer Ponsioen te Alphen op komen wandelen. Dit bezoek was nu niet bepaald een beleefdheidsbezoek ge weest, want de man kwam klagen over een andere functie van den heer P. dan welke hij in het dagelijksche leven vervult, n.l. loodgieter. De heer P. is ook nog secreta ris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur en daarvoor kwam verdachte. De heer P. was echter op dat moment niet over zulke aangelegenheden te spreken en had dit den klager dan ook verteld, er te vens het verzoek aan vast knoopende om zich te verwijderen. Maar aan dit billijke verzoek had de verdachte geen gehoor gegeven. Integen deel hij had het zijne van het geval gezegd en was gaan schelden en dreigen. Nadat ook de loodgietersknecht A. van Egmond ver teld had, dat verdachte niet van het erf wilde gaan nam de Officier het woord, die meende, dat het hier een ernstig feit be trof. In overeenstemming van den ernst daarvan werd de eisch dan ook een maand gevangenisstraf tegen den niet-verschenen verdachte. De Politierechter was het daarmee eens en verooreelde verdachte conform. Gezinsinkomsten verkeerd opgegeven. F. S., loswerkman te Ter Aar, moest terecht staan wegens geknoei met de steun. Verdachte had opgegeven, dat zijn vrouw maar 5.in een week had verdiend ter wijl dit in werkelijkheid 20.was ge weest. Het in totaal verzwegen bedrag be droeg 230. De Politierechter vond het hoogst ern stig en onverstandig, hetgeen verdachte ge daan heeft. Hij had moeten kunnen begrij pen, dat het uit moest komen, vooral in een kleine plaats als Ter Aar, waar men el kaar zoo goed kent. Nadat de heer B. Splinter, uit Nieuw koop, als getuige was gehoord eischte de Officier twee maanden gevangenisstraf. De Politierechter wilde eerst wel eens wat meer over verdachte weten en hield de zaak aan om een reclasseeringsrapport in te winnen. J. S., landbouwer te Alkemade, moest voor eenzelfde feit terecht staan. Ook hij had geknoeid met zijn steun-opgaven. Hy had aan de steunverleening opgege ven, dat hij over een week maar 1.ont vangen of verdiend had, terwijl di* in wer kelijkheid 14.was geweest, voor het doen uitbroeden van eieren in een broed machine. De Officier vertelde, dat verdachte het wel vol moest houden, want hij mocht geen eieren uitbroeden in zijn machine. Dan kwam hij in conflict met de Pluimvee-cri- sis-instatie. Het een bracht zoodoende het ander mee voor verdachte. Er waren evenwel omstandigheden om het nog eens te probeeren, waardoor de eisch werd een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Uitspraak conform. Een overpad-kwestie te Benthuizen. De Provincie had onder de gemeente Benthuizen een nieuwen weg aan la ten leggen. Naast dezen weg liep een beton pad dwars door een weiland, dat niet toe behoorde aan de Provincie of een andere instantie en dat dus zuiver particulier eigendom was en nog is. Maar deze 500 M. lange weg was een buitenkansje voor de diverse onderaannemers, want zoo konden zij heel gemakkelijk bij het karwei komen. Een tyd lang was dit dan ook toegestaan, maar het werd den eigenaar en den be heerder ten slotte te bar. Want niet alleen reden de zware auto's over dit pad, zij re den ook nog gedeeltelijk over het land. De toezichthouder van den weg had toen aan van S. uit Benthuizen opdracht gegeven om een hek met een ketting te plaatsen dwars over den weg opdat er niemand meer door zou kunnen. Maar dit was een strop ge weest voor den aannemer van het beton werk P. van H. uit Den Haag. Deze was met zijn betonmolen vergezeld door twaalf knechts voor het bewuste hek gearriveerd en zag geen andere oplossing om het werk te bereiken dan juist over het afgesloten pad. Hij had den architect P. D. Stuurman uit Waddinxveen, die de rentmeester is van de terreinen, opgebeld met het beleefd verzoek om hem doortocht te verleenen. Dit verzoek was even beleefd geweigerd. Wat moest de aannemer van het betonwerk toen doen: met zijn betonmolen en twalf man personeel weer naar huis toe gaan of zich niet aan het verbod storen en de ket ting verbreken? Hij had het laatste gekozen en moest dus terecht staan wegens vernie ling. Verdachte voerde aan, dat deze afge sloten weg voor hem een volkomen ver rassing geweest was. Hij had een kwartier „liggen soebatten" aan de telefoon om toe stemming. Volgens hem hadden de andere aannemers het verbruid bij den architect, want een van hen had toestemming om met zijn bandauto's over het pad te rijden, waarvoor hij als tegenprestatie 75.zou betalen. Toen de betaling echter achterwe ge gebleven was moest het pad zoo vlug mogelijk afgesloten worden. De Officier was van meening, dat verdachte zich geen' eigen recht had mogen toeëigenen en vond dit optreden hoogst onbehoorlijk. Wegens ver nieling eischte spr. dan ook een geldboete van 40.subs. 40 dagen. Ook de Politierechter was van oordeel, dat verdachte een strafbaar feit had ver richt maar wilde rekening houden met ver schillende verzachtende omstandigheden zooals het feit, dat verdachte niet wist, dat het hek onverwacht afgesloten zou zijn. De uitspraak werd een boete van 10. subs. 10 dagen. OVERTREDING VESTIGINGSWET Het O. M. niet ontvankelijk in zijn vordering. De Amsterdamsche kntonrechter Mr. G. F. Haase heeft schriftelijk vonnis gewezen in een overtreding van de „vesti gingswet Kleinbedrijf". Dit was de eerste zaak betreffende deze wet, die voor het kantongerecht is behandeld. De schoenmaker, die zich te verant woorden had, had zonder toesteming van den minister een schoenmakerij geopend. De ambtenaar van het O.M. had een geldboete gerequireerd, doch de kanton rechter achtte het O.M. niet ontvankelijk in zyn vordering. Verdchte was ten laste gelegd, dat hij te Amsterdam een inrichting, waarin het schoenherstellersbedrijf en wel het als be roep verrichten van bestellingen aan schoeisel zou worden uitgeoefend op 28 Maart althans na 8 Februari heeft gevestigd in een perceel in de Batavia- straat, zonder daartoe vergunning van den minister van Economische Zaken (over treding van art. 1 lid 5 van de Vestigings wet-Kleinbedrijf) te hebben gehad. Bij beschikking van den minister van Economische Zaken vn 8 Febr. 1938, is bepaald, dat, gelet op art. 1, vijfde lid van gemelde wet, het verboden is een inrich ting, waarin het schoenherstellersbedrijf al dan niet uitsluitend zal worden uitge oefend, voor zoover die uitoefening be treft, te vestigen zonder vergunning van dien minister. De kantonrechter overwoog, dat art. 1, lid 5 van de Vestigingswet, bepaalt, dat een dergelijke ministerieelen matregel aan een op dezelfde tak van detailhandal, am bacht of kleine nijverheid betrekking heb bende algemeene maatregel van bestuur als in het eerste lid van dat artikel is be doeld, niet meer dan zes maanden kan voor afgaan, welke termijn door den minister voor eenmaal met zes maanden kan wor- denverlengd. Wy aldus de kantonrechter meenen deze wetsbepaling aldus te moeten ver staan, dat, indien de voorloopige maat regel, als bedoeld in het vijfde lid van art. 1, een maatregel als bedoeld in het eerste lid van art. 1, langer dan zes,, resp. twaalf maanden voorafgaat of zelfs, zooals denk baar en mogelijk schijnt, de definitieve maatregel van bestuur ingevolge art. 1 komt, de eerstbedoelde voorloopige maat regel, bij ministerieele beschikking geno men, rechtsgeldigheid mist. In casu zal de rechtsgeldigheid van de ministerieele beschikking d.d. 8 Febr. 1938 deshalve eerst kunnen blijken, nadat de maatregel van bestur ingevolge art. 1, eerste lid van genoemde wet zal zijn tot- stand gekomen. Ten tijde van de instelling der onderhavige strafvervolging was dit niet het geval, zoodat thans nog niet om trent de rechtskracht van bedoelde mini sterieele beschikking d.d. 8 Febr. en de, Vraag: Moet men voor een rijwiel in België invoerechten of statiegeld betalen? Zoo ja hoeveel? b. Kunt u mij ook eenige adressen van jeugdherbergen opgeven voor R. K. Meis jes, route LeidenBredaAntwerpen. Antwoord: a. Gebruikte rijwielen kunnen in Ëelgië vrij worden in- en uit gevoerd. b. Te Breda: „Sancta Maria", Ginneken- straat 6, Tel. 3037. Te Rotterdam: „Maria Stella", Kortenaerstraat 1, tel. 56553. Vraag: Welke is de mooiste weg per fiets van Oude Wetering naar Wychen en weet u nog jeugdherbergen in die route? Hoeveel k.m.? Antwoord: Oude Wetering, Leimui- den, Alphen, Bodegraven, Woerden, Utrecht, De Bildt, Zeist, Driebergen, Doorn, Leersum, Amerongen, Eist, Rhenen, Op- heusden, Dodeward, Deest, Bergharen, Leur Wychen. Afstand 110 km. Jeugdherbergen zijn er o.a. in Doorn en Rhenen. Te Doorn is de jeugdherberg ondergebracht in het poortgebouw van het Kasteel „de Zonheu vel", dat zelf schoolbuitenhuis is en ligt op den rand der Geldersche vallei. Te Rhenen ligt de Jeugdherberg bij de Grebbe berg. Vraag: Welke is de kortste weg van Leiden naar Nymegen en van Nijmegen naar Ootmarsum? Hoeveel K.M.? Antwoord: Leiden, Alphen, Woerden, Utrecht, de Bildt, Zeist, Driebergen, Leer sum, Amerongen, Eist, Rhenen, Wagenin- gen, Opheusden, Zetten, Andelst, Slijk Ewijk, Lent, Nymegen. Afstand 120 K.M. Nijmegen, Lent, Eist, Arnhem, Velp, De Steeg, Dieren, Brummen, Zutfen, Lochem, Goor, Delden, Hengelo, Oldenzaal, Ootmar sum. Afstand 116 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg per auto van Weert naar Noord wij kerhout? Hoeveel K.M.? Antwoord: Weert, Maarheeze, Leen de, Heeze, Geldrop, Eindhoven, Best, Box tel, Vught, 's Hertogenbosch, Hedel, Zalt Bommel, Tuil, Deil, Everdingen, Vreeswijk, Jutfaas, Utrecht, Harmeien, Woerden, Bo degraven, Alphen, Leiden. Afstand 160 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg per auto van Sassenheim naar Zutfen? Hoeveel K.M.? Antwoord: Sassenheim, Leeghwater, Leimuiden, Alphen, Woerden, Utrecht, de Bildt, Soesterberg, Amersfoort, Voorthui zen, Milligen, Apeldoorn, Zutfen. Afstand 140 K.M. daarop berustende strafbaarheid van een verdachte kan worden beslist, weshalve de ambtenaar van het O.M. thans niet ontvankelijk in zijn strafvordering is. HOOFDFILMS Nooit te laat (Ri chard Talmadge). A mor op den Ranch (Fred Scott). Onder vreemde vlag (Wallace Ford, Anna Lee). Non stop New York (Anna Lee, John Loder). Menschen met mas kers. (Conrad Veidt Parijsche zeden. (Raimu). De man, die twee maal leefde. (Ralph Bellamy, Marian Marsh) De zangvogel- van Broadway (Jack Oakie, Edward Everett Horton). De schrik van wyk zeven (Pat O'Brien, Sybil Jason). Hollywood zoekt een prinses. (Carole Lombard, Fred Mac Murray). Sensatie. Wild-West. Avonturen Detective Avonturen Speelfilm Sensation. politiefilm AANVANGSUUR KEURING lederen avond 8 uur Zondag van 47 en 8—11 uur. Za terdag en Woensdag 2 30 uur matinée. lederen avond 8.15 uur. Zondag van 2-7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. lederen avond 8 uur. Zondag om 2, 4.30 ei Zaterdag, Woensdag 8 uur. Matinée: en Donderdag 2 uur. Zaterdag, Woensdag lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Zaterdag, V» oens dag 2 uur matinée. lederen avond 8 uur. Zondag bovendien van 2 tot 7 uur. Matinée iederen werkdag om 2 uur. Goedgekeurd v. volwassenen. Toelaatbaar v. volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen Goedgekeurd v, volwassenen 103. Dit was opzichzelf nog niet zoo erg, als er beneden niet een paar groote vaten met stroop hadden gestaan. Daar kwam de dokter precies in terecht, en toen hy er na veel moeite weer uit was gekropen, wat hij een groote dikke stroopklont 104. Gillend vluchtte de dokter weg, maar hij plakte overal aan vast en weldra was er niets meer van hem te zien dan een stelletje dikke stroopslierten. „Help, help, gilde de dokter.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 12