RIJNSTREEK BEMINT ELKANDER! DINSDAG 14 JUNI 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 ALPHEN AAN DEN RIJN Schietwedstrijd B.V.L. De schiet wedstrijd om de in 1928 ingestelde zilve ren B.V.L.-Wisseibeker te Alphen aan den Rijn wordt dit jaar voor de 11e maal ge houden en wel op 15 en 16 Juli a.s.. In de regeling der voorgaande jaren is geen ver andering gekomen. In 1937 is de Beker ge wonnen door de Rotterdamsche Burger wacht. Geboren: Gerdina Theresia Maria, d. van H. M. van den Dool en Th. E. M. Aen- genent George Philippus, z, van G. Ph. Scheers en W. Broekman Wilhelmina, d. van C. Bruines en M. van Rijn Maria Joanna, d. van J. Brouwer en M. G. Mollers Jacobus Dirk, z. van G. van Berkel en A. Bezemer. Overleden: Jacobus van Vliet, 69 j., gehuwd met A. G. Spruitenburg (overle den te Leiden) Hillegonda Paulina Ca- tor, 83 j., weduwe van J. Kerkhoven Cornelia Gravesteijn 87 j., gehuwd met A. Kleer Adrianus Jacobus Verhagen 59 j., gehuwd met N. van Leeuwen Bastiaan van Bemmel 29 j. G e v e s ti g d: Eilsabeth Verhoef, zonder beroep. Stationsstraat 41. Vertrokken: Jannie Kroon, dienst bode, Toussaintstraat 48, naar Leiden, Nieuwe Rijn 16 Jan Deelstra, kappers bediende, Conradstraat 5, naar Woerden, Rijn Z. Zijde 30 Gerardus J. A. van Vliet, bedrijfschef slagerij, Prins Hendrikstraat 10, naar Bussum, VerL Oud-Bussummer- weg. ALKEMADE Gemeenteraad. De raad dezer ge meente zal in vergadering bijeenkomen op Dondagdag 16 Juni des namiddags om 8 uur (zomertijd). De agenda luidt: 1. Inge komen stukken. 2. Vaststelling van de ver ordening op de heffing van besmettelijke ziekentgelden. 3. Wijziging raadsbesluit kindertoeslagregeling voor de ambtenaren. 4. Wijziging gemeente-begrooting 1938. 5. Alsvoren voor den dienst 1937. 6. Reclame straatbelasting. 7. Vaststelling vergoeding art. 101 L.O. wet voor de bijzondere school besturen over 1936. Geboren: Michiel Cornelis Maria, z. van J. M. J. Jansen en P. H. Zoet. Ondertrouwd: L. C. Castelijn 31 j. jm. en H. J. Koek 25 j. jd. BODEGRAVEN Brandspuit, sneeuw- en bladerenruimer. Gistermiddag kwart voor twee is de nieuwe motor-brandspuit met sproeier, sneeuw- en bladerenruimer in onze ge meente aangekomen. Allereerst kwam men bij de vijver, waar men de spuiten geprobeerd -heeft. Er zijn in totaal acht vaste slangen, die aan de achterkant van de wagen vastgekoppeld worden. De hoogte, die men kan bereiken bedraagt pl-m. dertig meter. Op de wagen kunnen acht a tien brandweerlieden plaatsnemen. Om gedurende de zomer bij warme da gen de straten niet al te stofferig te la ten worden, heeft men aan de zijkanten en midden achteraan verschillende sproei ers, terwijl men voor het najaar en de winter gezorgd heeft voor 'n bladerenrui mer, die de bladeren van de weg naar het trottoir veegt en 'n sneeuwruimer. Dit laatste heeft men vanzelfsprekend niet kunnen demonstreeren, maar naar we vernemen voldoet de spuit en de sproeier in all opzichten. Tijdens het proefsproeien stond de wagen echter plotseling stil om dat er geen benzine meer aanwezig was. We zullen hopen, dat bij eventueele bran den, dit niet zal voor komenl HAZERSWOUDE Geboren: Margaretha Jacoba Christi- na,d van J. A. Bos en J. E. Haagen Johannes Cornelis, z. van P. v. d. Haven en M. Voorwinden Marinus Nicolaas, z. van P. J. de Groot en C. A. v. d. Poel Isaac, z. van J. Vondeling en J. P. Raaphorst Engelina Cornelia Maria, d. van A. M. Menken en H. M. Heemskerk. RÏJPWETERING „De Hanze" Bovengenoemde vereeni- ging hield gisteravond in de zaal van den heer van Bentem alhier een ledenvergade ring welke zich oudergewoonte slechts in matige belangstelling mocht verheugen. Met kennisgeving was een bestuurslid af wezig. terwijl ook de Geestelijk Adviseur door drukke werkzaamheden verhinderd was te komen. Zoodoende was het openings woord slechts gericht tot 'n 10-tal leden, welk aantal in den loop der vergadering nog aangroeide tot 13. De voorzitter dankte, na de gebruikelijke opening der vergade ring met gebed, de trouw opgekomen leden, het zeer jammer vindend, dat vooral Hoog- made heelemaal niet was verschenen, het geen in verband met de te behandelen pun ten o.a. de a.s. processie naar Heiloo, wer kelijk te betreuren is. Na dit openingswoord werden door den secretaris de notulen der vorige vergade ring voorgelezen, welke onder dank werden goedgekeurd en waarna werd overgegaan tot punt 3 der agenda: Bespreking proces sie Heiloo. Door het bestuur was hier en daar al eens geïnformeerd naar de wijze van vervoer in de kosten hiervan, welke dan pim. 1.50 per persoon zouden bedra gen, mits natuurlijk een bepaald aantal per sonen aan deze nuttige en heilzame bede tocht zouden deelnemen (minstens 20) welk aantal echter nog niet is bereikt. Natuur lijk verwacht men dat van Hoogmade zich nog wel een flink aantal deelnemers zullen opgeven. Maar dan spoedig natuurlijk. i Vastgesteld werd dat de gelegenheid tot het opgeven hiervoor zou blijven opengesteld tot en met Woensdagavond bij den heer H. J. Hoogenboom Jr., waarvan natuurlijk een ruimschoots gebruik zal worden ge maakt. Hoe meer deelnemers hoe beter en hoe goedkooper. Laten we deze laatste dagen, aldus de voorzitter, nog eens flink propaganda maken en Zondag a.s. met 'n flink aantal Middenstanders opgaan naar O. L. Vrouw ter Nood. Bij de hiernavolgende mededeelingen was slechts een punt te bespreken, il1. de in Augustus te houden propagandag der Fe deratie te Alphen aan den Rijn, waarvoor als sprekers zouden worden aangezocht de bondsvoorzitter,de heer Stumpel, of de heer van Doorn en de zeereerw. Pater de Greeve of de zeereerw. Pater Peters. Bij ae besprekingen bleek, dat men het tijd stip voor dezen dag niet bijzonder gunstig achtte doch hierop zal later nog wel nader worden teruggekomen. Hierna werd door den heer J. v. d. Geest sis plaatsvervangend afgevaardigde een schitterend uitgebreid en overzichtgevend verslag gegeven van de plaats gehad heb bende Centrale Voorjaarsraadvergadering in Den Haag waarvoor hij een hartelijk ap plaus in ontvangst had te nemen, en welk verslag nog aanleiding gaf tot eenige na dere bespreking der omzetbelastingwet. Het volgende punt der Agenda: de Rond vraag, gaf aanleiding tot 'n voorstel van een der leden om eens per jaar er met z'n allen tusschen uit te trekken en de wereld per auto eens iets nader en verder te gaan bekijken, waartegen echter nog al eenige bezwaren naar voren werden gebracht. Ver der werd een vraag betreffende het Mid denstands-incassobureau naar genoegen be antwoord, terwijl nog eenige bijzonder heden betreffende Heiloo en het verslag der Centrale Voorjaarsraadvergadering naar voren werden gebracht ter bespre king, waarbij nog eens gevraagd werd toch propaganda te maken voor de bedevaart om ten minste aan het minimum aantal deelnemers (20) te komen, alsmede om de door den Centralen Raad voorgesteld aan werving van nieuwe leden krachtig ter hand te nemen. Hierna niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter deze zeer prettig ver- loopen vergadering met dank voor de be langstelling der weinige getrouwen met ge bed. Wie mist een postduif? Bij den heer A. Straathof te Rijpwetering is een postduif komen aanvliegen gemerkt: X 338 C 30022. NIEUWERBRUG MOTOR-ONGELUK. Een ernstig gewonde. Gisteravond is op den Rijksstraatweg een ernstig ongeluk gebeurd. Omstreeks 6 uur in den namiddag kwam uit de richting Woerden een motorrijwiel in groote vaart aangereden, dat bestuurd werd door den 27-jarigen architect T. uit Den Haag. Plotseling slipte het motorrij wiel, mede door de groote snelheid en sloeg over den kop. Hevig bloedend lag de bestuurder op den weg, terwijl het motor rijwiel eenige meters verder lag. Terstond schoten omstanders toe en werd de rijks veldwachter gewaarschuwd, welke met een verbandtrommel spoedig aanwezig was. Eveneens assisteerde een passeerende ge neesheer, terwijl dokter Kerpel van Bode graven even later arriveerde. Nadat men den man bij omwonenden had binnenge dragen, werd hij voorloopig verbonden, waarna hij in ernstige toestand per zieken auto naar het St. Franciscusziekenhuis te Woerden werd vervoerd. Inmiddels was ook nog dokter v. d. Giezen uit Woerden mét de chef-veldwachter uit Woerden aan gekomen, doch zij behoefden geen hulp meer te verleenen. Het slachtoffer had een hersenschudding benevens een drietal wonden aan het hoofd bekomen. Hij was van Driebergen geko men waar hij het motorijwiel dienzelfden dag had gekocht en dit zijn eerste reis was, welke hij er mee maakte. Hij had derhalve noch rijbewijs, noch een wegenkaart, doch alleen een nummerbewijs. Proces-verbaal is dan ook opgemaakt. Het motorrijwiel was deerlijk gehavend. ZOETERWOUDE Zuster Felicitas. Na de viering van het gouden klooster jubileum van Zuster Felicitas in het klooster van de Eerw. Zus ters Franciscanessen wordt het groote feest van de parochie en de huldiging van de zoo beminde bewaarschool-zuster met ijver voorbereid. De commissie heeft zich, tot hare spijt, moeten bepalen tot één toegangsbewijs per gezin te geven, omdat de Patronaats zaal anders zeker te klein zou zijn allen te bevatten. Om toch alle parochianen van de gele genheid te stellen de jubilaresse geluk te wenschen, wodt na de Plechtige Hoogmis die tot dankbaarheid te tien uur in de Sint Janskerk wordt opgedragen een receptie gehouden in het klooster. ZEVENHOVEN Viering Regeeringsjubileum. Het Comité tot viering van het Regee ringsjubileum van H. M. de Koningin zet wel spoed achter haar werk. Donderdag werd het opgericht, denzelf den dag wed het terrein van den heer Th v. Rossenberg gehuurd, en den daaop vol- HET ZILVEREN JUBILEUM DER ST. ANTONTUSSTICHTING TE VOORBURG. Het comité en bestuur tijdens de herdenking in „Forum" te Voorburg. GEMEENTERAAD VAN ZEVENHOVEN De Raad kwam Maandagavond in vol tallige openbae vergadering bijeen; deze vergadering was voorafgegaan door een geheime, waarin later bleek behandeld te zijn de aanleg van een provincialen weg op de voormalige Spoorbaan, waarover verder in dit verslag Als voorz. fungeert de Burgemeester W. J. Bocxe Op een verzoek van A v. Dam om vrijstelling van alle belastingen wordt afwijzend beschikt omdat dit ten eenen- male onmogelijk is. Het in de vorige vergadering aangehou den verzoek om subsidie van de commissie inzake vaste lasten in de tuinbouwbedrij ven wordt weer in behandeling gebracht; op de vraag van B. en W. of het gevraag de subsidie per geval is aan te vragen, is volgens de commissie niet te beantwoor den, omdat het ééne geval veel tijd en geld kan vragen, het andere weinig. B. en W. begrijpen dit, maar kunnen met het oog op den financieëlen toestand der ge meente niet zonder meer voorstellen, het gevraagde bedrag van 50.toe te ken nen. Naar hun meening zal een subsidie pas kunnen worden toegekend als na af loop van het jaar blijkt, of er uit deze ge meente gevallen zijn behandeld en zoo ja, met welk resultaat en welke kosten dat gepaard is gegaan; in dat geval kan bijge dragen worden, tenzij de Raad er beslist afwijzend tegenover staat. De heer Kaal verwacht er niet veel van; belanghebbenden kunnen het beter zelf aanpakken. Weth. v. d. Weijden zegt, dat de Minis ter ook een woordje meepraat; intrekking der teeltvegunning is mogelijk; de tegen woordige steun aan de bedrijven is een garantie van den hypotheekhouder. Algemeen spreekt men zich in beginsel uit voor de idéé van B. en W. S traatvernieuwing. De voorz. geeft het eveneens in de vori ge vergadering aangehouden voorstel tot verbetering van de straat in dorp en Noordeind. Nader is geinformeerd naar de méér-koste van een betonbeschoeiing door een houten kant-schoeiing; deze zijn hoog- tens 80.méér. De uitvoering is moge lijk op verschillende wijzen. Aanbesteding in-zijn-geheel; of betonranden afzonder lijk, schoeiing, zelf steenen aankoopen en straatwerk besteden. Met het geheel is maximaal gemoeid 5500. De heer Kool vraagt, wat er met de oude steenen gebeurt; ze zijn naar zijn meening nog niet alle onbruikbaar; de voorz zegt, dat ze voor zoover ze dat in derdaad niet meer zijn, voor onderlaag als puin worden gebruikt. De heer v. Veen wijst er op, dat de grond aan den waterkant steeds door de druk van het verkeer naar buiten werkt en de straat zoodoende toch weer zal ver zakken. De voorz. zal indien noodig de aandacht van den opzichter hierop vesti gen en te bezien is, of hier binnen het be- grootingsbedrag voorziening is te treffen. Besloten wordt, de bedoelde water- schoeiing van hout te doen maken, zooveel mogelijk onder water, of daarmede gelijk, genden dag wed dit weer verhuurd aan 'n exploitant van vermakelijkheden. Besloten is op 15 Augustus het feest te vieren met opening om één uur 's mid dags; gedurende een uur is er dan gratis draaimolen voor de schoolkinderen. Op Zaterdagavond 13 Augustus zal het feestterrein van 6—12 uur geopend zijn. Voor kinderen is de toegang vrij; voor personen boven 14 jaar slechts tien cents. Stopzetting steunregeling werkloozen. Gedurende de maanden Juli en Augustus hebben Bug. en Weth. de steunregeling voor werkloozen stopgezet Van 15 dezer tot 1 Juli en van 1—15 September kunnen hoogstens drie iandarbèiders gesteund worden. Bepaalde omstandigheden kun nen het mogelijk maken, dat afwijking moet plaats hebben. Elk geval is dan ech te op zichzelf te beoordeelen. Verbouwing. Door Burgemeester en Wethouders is aan Mej. Wed. N. Langeslag vergunning verleend tot uitbreiding van haar woonhuis; tevens zal het café wor den vergoot door de tegenwoordige locali- teit naar achteren uit te breiden. zelf steenen aan te koopen, en het werk aan te besteden. Uit een tweetal aanbiedingen voor een geldleening wordt die van Gemeente-Cre- diet aanvaard, n.l. hoogstens 5500.a pari, tegen 3 y3 pet. voor de eerste tien jaar, en daarna 3 3/4 pet, met bevoegd heid na vijf jaar te converteeren zonder boete, binnen vijf jaar met 1 pet, rente per half jaar, de jaarl. aflossing per 31 December. De heer Kool informeert naar het tegen woordige gemiddelde jaarlijksche onder houdsbedrag; dit blijkt uit het antwoord van den voorzitter, te liggen om het nieu we rente- en aflossingsbedrag voor de te sluiten leening, Provinciale weg op voormalige Spoorbaan. Na den brief van 22 December 1937 aan Ged. Stat. over de gevraagde jaarlijksche bijdrage k f 780.voor den aanleg van een provincialen weg op de voormalige spoorbaan, heeft dit college geantwoord, dat deze uitgaaf, gezien het daarbij be trokken gemeentebelang, voor de ge meente verantwoord is te achten. In de vorige geheime raadsvergadering waarvan het geheim zoo straks is opgehe ven is door den heer Kool naar voren gebracht, dat de aftrek van de f 450.als vroegere rentegarantie aan de Spoorweg- Maatschappij niet opgaat;wij hebben die al verrekend in onze begrooting. Hij ziet er geen enke belang voor onze gemeente in. De heer v. Veen heeft zich bovendien uitgespoken tegen een niet aan jaren ge bonden bijdrage; hij zou die beperkt wil len zien. De heer de Groot heeft zich afge vraagd, waar de steeds door Ged. Staten voorgestane bezuiniging in-eens is geble ven. Uteindelijk heeft Wethouder van Baren voorgesteld, om als blijk van medewer king, bij te dragen gedurende tien jaar elk 300.—. De voorzitter heeft betoogd tever geefs en zal dit daarom nu niet meer doen dat het gemeentebelang wel degelijk met den aanleg is gemoeid, en genoemd de perspecttieven, die zich openen bij op neming in 't groote verkeer, wat werke lijk geen weelde is. Niemand blijkt meer behoefte te hebben nog iets aan de besprekingen toe te voe gen, en wordt het voorstel van Weth. v. Baren algemeen aangenomen. Over den bestaanden achterstand van be lasting en huishuur volgt een gemoedelijke bespreking; op verzoek van den voorzitter zullen geen namen gepubliceerd worden, omdat 't al erg genoeg is, als men zijn be lasting of huur slecht kan betalen en zijn naam dan nog bekend wordt op den koop toe. Een afdoend middel voor onwilligen is het wel eens gebleken te zijn; die zijn er vandaag echter niet bij. Ten aanzien van enkelen wordt bepaald, wat te doen, of volgt oninbaarverklaring. De heer v. Veen vraagt, of het uurloon voor de werkverschaffing van den Noord- sche Dijk weer op 24 cents is gesteld en niet op 26. De voorzitter zegt, dat dit werke lijk zoo is. Uit de gevolgde bespreking blijkt c at den Minister van Sociale Zaken ge vraagd zal worden, of dit niet op een ver gissing berust, of dat het „zomerprijs" is. De voorzitter deelt mede, dat B. en W, hebben besloten de steunregeling voor werkloozen in Juli en Augustus stop te zetten; laatste helft van Juni en eerste helft van September mogen er hoogstens drie worden gesteund. De Raad tracht nog uit te maken, wie die drie zullen moeten zijn, maar ziet daartoe geen kans. Uit een door den voorzitter meegedeeld geval, dat een werklooze zoodra hij tegen netrekkelijk laag loon gaat werken, daar door minder geniet dan aan steun plus goed- koope boter enz. wordt de algemeene con clusie getrokken, dat dit ter kennis van de bevoegde instanties dient te worden ge bracht, nu uit gevoerde correspondentie met Sociale Zaken is gebleken, dat hieraan r.iets te veranderen is. Als men werkt moet men niet zijn achtergesteld bij een steun trekkende. Met intrekking van het vorig raadsbesluit wordt de vergoeding ingevolge art. 101 der L.O.-wet over 1935 voor de beide bijzon dere scholen op een gemiddeld leerlingen bedrag van 13.03 gesteld; bij het vorig be sluit was absusievelijk het gemiddelde over 1934 aangehouden. SINT ADALBERTUS De Bisschoppelijke Commissie voor den St. Adalbertus-Akker te Egmondbinnen heeft haar programma voor de as. viering van den Patroon van Kennemerland in breede trekken gereed. Op Zaterdag 25 Juni wordt om 'half 11 een pontificale H. Mis opgedragen door Mgr. H. J. M. Taskin, President van het Theologicum te Warmond, die ook bereid gevonden is, onder deze H. Mis een toe spraak te houden. De wisselende gezangen zullen uitgevoerd worden door de leerlin gen der R. K. Kweekschool te Beverwijk, de vaste gezangen door deze jongelieden in afwisseling met de aanwezige pelgrims op den Akker. Op deze wijze hoopt de Com missie ook nog mede te werken aan de be vordering van den Gregoriaanschen volks zang. Op Zondag 26 Juni komt Professor Hen- reman in den vroegen ochtend, om 6 uur een H. Mis opdragen. Dien dag is er 's mid dags om 3 uur Lof met feestpredicatie. Evenals andere jaren wordt van alle deelen des lands bezoek verwacht, om een van Nederlandsche Heiligen op zijn feest dag te eeren. Meer en meer wordt de aandacht ge schonken aan groote mannen uit het ver leden. Men voelt het als een nationalen plicht, historische mannen op bepaalde tijden te huldigen en de herinnering op te wekken of levendig te houden aan groote figuren, aan hun daden, op welk terrein zij zich dan ook bewogen hebben. Rust op Katholiek Nederland dan niet de plicht, de Brengers van het geloof aan onze va deren te gedenken? En te gedenken niet alleen, door hun een waardige vereering te brengen, maar ook door de bevordering der devotie tot deze Vrienden van God, 's Hee- ren zegen over ons vaderland af te smee- ken. Overbodig is het wel, er op te wijzen, hoe zeer juist in deze tijden, nu 't zoo duidelijk zichtbaar is, dat alle menschenwerk toch eigenlijk maar nietig gepeuter is met twij felachtige resultaten, zelfs daar, waar on baatzuchtig het goede beoogd wordt, hoe zeer juist nu de hulp van de machtige Voorsprekers hierboven moet worden in- op 25 en 26 Juni. Laat velen dan opkomen St. Adalbert ter eere! Aan deze opwekking moge de Commissie rog iets toevoegen. Bekend is het, dat ver leden jaar het plan gevormd werd een af beelding van St. Adalbertus, in relief- rcozaïek, op den Akker te plaatsen. Ant Molkenboer heeft een 'kunstwerk vervaar digd, dat men op verschillende tentoonstel lingen in 'het land heeft kunnen bewonde ren. Helaas, de financiën stellen de Com missie niet in staat tot den aankoop over ie gaan, terwijl toch ieder erkent, dat een beeld van den Heilige op zijn eigen Akker niet gemist mag worden. Nog zou plaatsing vóór 25 Juni kunnen geschieden, als ruime bijdragen kwamen toevloeien. Vol vertrou wen wordt het giro-nummer van den pen ningmeester der Commissie hier vermeld: 197483, Egmondbinnen. Inlichtingen over de a.s. viering en wat verder den Akker betreft, worden gaarne door den secretaris, J. Verheggen, verstrekt. Het „Katholiek Comité van Actie voor God" schrijft ons t Brengt de liefde in practijk, dat is het eerste en grootste van Gods geboden bemint elkaar 1 Ver mijdt verdeeldheid, ijverzucht en vijandschap, waaraan wij ten onder gaanlaat iedereen daarin zijn geluk stellen om weg te schenken wat hij beschikbaar heeft voor de zegepraal van de zaak van God, en niet om voor deel te plukken van zijn actie. Kard. GerUer.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10