jDe Liturgie der Kerk' R.K. VOLKSBOND ZATERDAG 11 JUNI 1938 I.F.WSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. ld INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREENIGING TE LEIDEN JAARVERGADERING DER LIEDERTAFEL. Woensdag 1 Juni hield de Gezellen-zang club haar jaarvergadering onder leiding van den eerw. vice-Pra^ses. Na opening en notulen volgden het lezen der jaarverslagen. Ja, dat is soms taai, maar de gebeurtenissen van de Liedertafel wa ren allerminst taai, waren zelfs een heel groot getuigenis van actie. De secr. herin nerde aan de grootsche feesten van 11 Juli '37, toen 's morgens de Pontificale Hoog mis gezongen is; aan de feesten in Oct. '37 en Febr. '38 en allerhande kleine ge beurtenissen. Zeer voldaan werd nog ge releveerd de viering van het tienjarig be staan der club De penningmeester bracht een kloppend jaarverslag uit, waarna de benoeming van een kascommissie plaats had. De bestuursverkiezing gaf niet veel hoofdbrekens, want gekozen werd: J. Ver berg als 2e voorzitter, de overige bestuurs functies bleven zooals zij waren. Van de ronovraag werd niet zuinig ge bruik gemaakt Maar alle critiek werd door den vice-Praeses beantwoord. En plannen tot uitbreiding van het ledental werden geformuleerd tot één sterke actie. Tenslotte onderschrijven we gaarne de meening van het bestuur, dat de groote technische vooruitgang is te danken aan directeur Martij n. Zangers, houdt je taai! Trouw aan Kol- ping! KERN-BIJEENKOMST. Maandagavond komen de leden van de Kern bijeen te half negen. Ditmaal zal de Senior spreken over: Beschaafdheid, geen weelde-product. We rekenen op alle leden; ook nieuwe leden zijn er van harte welkom. AFD. GEHUWDEN. De gehuwde leden zijn goede kerels in onze Gez. Ver. Zij hebben in den afgeloo- pen winter voorbeeldig vergaderd. Wat een opkomst, dat was vaak verrassend goed! Nu a.s. Dinsdag is er wederom voor hen de maandvergadeirng en is de zaal voor de afd. Gezellen gesloten. Gehuwde leden, komt ook nu met velen! PROBLEMEN DES TIJDS. Heden, morgen en Maandag worden te Seppe bij Breda studiedagen gehouden, waar besproken wordt in bepaalde onder - deelen de nood der jeugdige werkloozen. Die onderdeelen van het groote probleem zijn kampwerk, huisgezin, trouwplannen etc. Zij, die de jeugd leiden in deze ramp volle jaren, zijn de „Jonge Werkman" en de „Gez. Ver.". Vooral deze jongeren-orga nisaties komen er bijeen met andere or ganen. Voor het Centraal-Verband der Gez. Ver. zijn daartoe eenige personen aange wezen, onder wie onze Senior. Moge Gods zegen rusten op het werk congres van Seppe. JAARVERGADERINGEN. Woensdag 15 Juni, bestuursvergadering van het Muziekgezelschap. Maandag 20 Juni, ledenvergadering van de Tooneelclub Donderdag 23 Juni, ledenvergadering van de Tafeltennisclub. Dinsdag 28 Juni, bestuursvergadering van de Studieclub. Maandag 4 Juli, bestuursvergadering van de Bibliotheek. Besturen denkt er aan, de jaarverslagen in duplo te maken. EINDELIJK EEN OPLOSSING. Heel veel Gezellen hebben reeds dikwijls verzocht, om opgenomen te worden in onze tooneelafdeeling. Lid daarvan te worden is nooit een moeilijkheid geweest, maar wel om als nieuw lid op de planken te komen. Wij begrijpen, dat die nieuwe leden zoo langzamerhand, omdat zij toch nooit of bijna nooit in de gelegenheid werden ge steld om te spelen, verdwenen en hun lid maatschap opzegden. Er waren groote moeilijkheden. Een der voornaamste moeilijkheden was, dat de leiding van 't tooneel geen tijd en gelegen heid had, om zich met de jongens in te laten. Nu gaat dat anders worden. Binnenkort vangen wij aan. Onze regisseur, de heer Goddijn, heeft zich bereid verklaard, de leiding en vorming op zich te nemen van degenen, die zich in de toekomst opgeven voor het tooneel. Onder zijn leiding zullen er geregeld om de 14 dagen bijeenkomsten plaats hebben van die nieuwe leden. Zoo spoedig moge lijk willen wij beginnen; wij verzoeken daarom al degenen, die in de toekomst tooneel willen gaan spelen, om Maandag avond 20 Juni onze jaarvergadering te be zoeken; daar zal deze kwestie worden be handeld. Wij rekenen op een zeer groote belang stelling. v.-P r a e s e s. CONTRIBUTIE. Met algemeer.e stemmen is verleden jaar de contributie voor de moeilijke jaren van cnze Vereenigir.g vastgesteld op 20 ct. per week voor de Gezellen en op 12 cent per week voor de Gehuwden. Bijna allen hebben zonder moeilijkheden 1e maken, zich onderworpen aan deze on prettige bepaiing. Engeiingen betalen nog de oude contributie van 17 en 10 ct. Wij verzoeken hen beleefd van nu af aan 20 en 12 c'. te betalen. Bij ons geldt het NEDERLANDSCHE AFDEELI NG LEIDEN PLAATSELIJKE CENTR R.K. ARBEIDERSBEWEGING NU OPBOUWENDE ARBEID. In onze vorige rubriek wezen wij er op, hoe verheugend het ons stemde, dat door het kerkelijk gezag, het werk van den Ned. R.-K. Volksbond naar juiste waarde werd geschat en beoordeeld. Maar tevens lieten wij er op volgen: „De Katholieke Arbeidersbeweging zal met Gods onmisbaren zegen en aller mede werking voortgaan op den ingeslagen weg, tot heid van „God en Kerk. Vorstin en Land!" Inderdaad, aller medewerking is noodig, van j o n g en o u d! Al zijn er dan ook nog meenings verschillen, wellicht zullen er mis schien nog velen zijn, deze mogen voor ons geen bezwaar zijn en dienen voor al les uit den weg te worden geruimd. Opbouwende arbeid is niet alleen drin gend noodig, maar -.elfs noodzakelijk. Er moet overeenstemming bereikt en toenade ring gezocht worden Men moet, zonder meer, verzekerd zijn van elkanders goe den wil, van innige samenwer king! Kan men daar niet op rekenen, blijven e? hiaten op verschillende terrein, veel hiaten, dan is de toekomst in gevaar. Men dient te beseffen, dat het niet gaat om den eer van den een of het voorrecht van den ander, maar men stelle het zoo, dat de jon geren van heden morgen moeten treden in de voetstappen der ouderen. Zij hebben dan hun weg te gaan, wellicht onder an dere, veel moeilijker omstandigheden en verhoudingen. Verschil van meening!? Maar waar komt dat niet voor? Dit behoeft geenszin seen uiteindelijke overeenstemming in den weg te staan van het uitstippelen der te volgen richtlijnen. Er moet slechts zijn een wil, een bereidheid om opbouwenden arbeid te verrichten! Eén zaak, de hoofdzaak, bindt allen: men wil hetzelfde doel, men spant er zich met niet genoeg te loven ijver en toewijding voor in. Welnu, al moet het offers kosten, al zal er nog veel moeten worden gedaan, laat dit dan zijn in het belang van de vele duizenden, wiens welzijn er mede gemoeid is Niemand zal ons tegenspreken, dat wij ons moeten beijveren om te bezitten een Katholieke Arbeidersbeweging, welke op hechte en degelijke grondslagen moet be rusten. Een beweging, welke nastreeft de behartiging van de godsdienstige en zede lijke verheffing harer leden, maar waarbij ook de verdelging der stoffelijke belangen, naar den geest van Paus en Bisschoppen, volkomen veilig zijn! Samenwerking, opbouwend, aanslui tend en passief, telle men in al zijn da den, daarmede verricht men opbouwenden arbeid. Allen, maar dan ook allen, moeten medewerken aan 't ideaal: „Alles herstellen in Christus". Constructieve, pbouwende arbeid, daar om wordt heden ren dage slechts gevraagd, daaraan is behoefte! Iedere Katholiek moet zich daarvan ten volle bewust zijn! DE HUISMOEDERS IN MOEILIJKHEDEN! Heel Nederland is in opschudding! De abnormaal hooge aardappelprijzen zijn daarvan de oorzaak, waardoor de huismoe ders en dit zijn er heel veel, in de groot ste moeilijkheden zijn komen te verkeeren. Met den dag nog stijgen de prijzen en dat, terwijl de Regeering indertijd heeft toege zegd maatregelen te zullen nemen tegen prijsopdrijvingen welke aan het abnormale grenzen. De prijzen zijn nu toch wel zoo, dat voor de grootste helft der burgerbevol king de aardappelen (volksvoeding) niet meer te betaien zijn. In verband daarmede vragen wij ons af: waarom werden ruim een tiental weken ge leden 500 wagons aardappelen vernietigd, en nadien, terwijl de aanwezige aardappe- len-vooraad slechts toereikend was tot den nieuwen oogst, nog uitvoervergunningen verleend om aardappelen (niet de slechtste) te leveren aan Engeland en België? Nu is Leiden in last en komen adressen los! Vast staat echter, dat de toestand, wei nige en dan nog dure consumptie-aardap pelen, een groote opschudding heeft te weeggebracht. Vele huismoeders verkee ren in groote moeilijkheden en de gezin nen zijn de dupe, terwijl het groote ge zin er natuurlijk het meeste nadeel van ondervindt. Er hapert hier iets! Aan de Re geering de taak daarin zoo spoedig moge lijk wijziging te brengen!? spreekwoord „Vele kleintjes maken een groot". NOGMAALS CONTRIBUTIE. Weet U, dat wij door de werkloosheid mo menteel 8.65 per week minder ontvangen aan contributie. Weet U, dat dat beteekent 449 80 minder ontvangsten in een jaar. Begrijpt U, dat het dus van belang is om zoo lang de werkloosheid duurt, die kleine contributieverhooging te aanvaarden. De meeste wc-rkloozen betalen tot heden de helft van Je contributie. Wij verzoeken den anderen, die in t geheel niet betalen, voortaan ook de helft van de contributie te betalen. De Gezel'en dus 10 cent, de Ge huwden 5 cent Als wij deze maatregel toe passen, ontvangen wij jaarlijks 150. Natuurlijk, wanneer de omstandigheden zoo zijn, dat men absoluut niet kan betalen, dan blijft er een mogelijkheid van algeheele vrijstelling. Dit is echter een uitzondering; men moet zich daarvoor in verbinding stci len met den v.-Praes. Wij rekenen c-p aller medewerking. H. S c h r a m a, v.-Praes CENTRALE VOLKSBANK Wij ontvingen van bovengenoemde, niet genoeg te waardeeren instelling van het R.-K. Werkliedenverbond een keurig ver zorgd jaarverslag omtrent de gang van za ken over het boekjaar 1937 en van den toe stand per 31 Dec. 1937. De resultaten over het verslagjaar zijn hoogst bevredigend ten aanzien van activi teit, spaarsaldo, aantal spaarders, agent schappen en zegelsparen. Ten aanzien van het saldo van de ver lies- en winstrekening past een gematigde uitdrukking. In aanmerking genomen de steeds sterker dalende rentestandaard, kon nog een voordeelig saldo van ruim elf dui zend vijfhonderd gulden geboekt worden, hetwelk tot tevredenheid stemt. De vermeerdering van het aantal spaar ders en het op lkaarten gespaarde be drag behooren tot het hoogste in de ge schiedenis ^an deze insteling. De filmpro- paganda van het Verbond ie hieraal wel niet vreemd. Gezien het aan zegels ver kochte bedrag, en het feit, dat meer dan 20.000 kinderen van deze wijze van spa ren gebruik maken, houdt een belofte in voor de toekomst van de Centrale Volks bank, welke instelling ons alles sympahtie verdiend. RELIEF ST. WILLIBRORDUS. Nogmaals vestigen wij er de aandacht op, dat het relief van St. Willibrordus. dat het Centraal Bestuur heeft laten vervaardigen als herinering aan het 50-jarig be- staansfeest van den Ned. R.-K. Volksbond, tegen den prijs van 70 cent voor ieder Volksbondlid +e bekomen is. Bestellingen worden ingewacht: Verlengde Bloemisten laan 45. BESTUURSRAAD wordt Woensdag, 15 Juni a.s. des avonds te 8uur, in het Bondsgebouw, Steenschuur 15, gehouden, waarvoor de Dag. Bestu ren van de resp. Vakafdeelingen zijn uit- genoodigd. Als eenig punt van behandeling komt op de agenda voor: „Bespreking Raadsbesluit van 4 Oct. 1937." Alles op komst is dringend gewenscht. Het bestuur rekent er op, dat alle Dag. Besturen aan den oproep gehoor zullen geven en van hun belangstelling blijk zullen geven. INZAMELING VOOR KATHOLIEKE JEUGD-WERKLOOZEN. De Nationale R.-K. Commissie voor Jeugdwerkloozen moet, wil zij haar kampen en internaten kunnen doorzetten, opnieuw een inzameling houden voor 1938. In verband daarmede werd besloten, deze inzanieling over het geheele land te houden, zoo mogelijk in de week van 19 26 Juni a.s., en anders, wegens bijzondere plaatselijke omstandigheden, op een ander vast te stellen tijdvak. De inzameling zal geschieden ofwel met steunbonnen van 5 cent, 10 cent, 25 cent en van 1.ofwel met de bekende zakjes, ofwel door collec te in de kerk. Vooraf zal een circulaire be zorgd worden in ieder gezin. Moge Katho liek Nederland deze inzameling van harte steunen is de wensch van bovengenoemde commissie. 43STE JAARVERSLAG VAN DEN NED. R.-K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN OVER HET JAAR 1937. III. Metaalbewerkersbond „St. Eloy". Het aantal leden steeg van 175 tot 190. Een schaduwzijde werpt nog steeds het werk- loozencijfer, dat gemiddelds op 50 perso nen per week gesteld moet worden. Be gin 1937 werd een propagandafilm gegeven, welke uitstekend geslaagd mag heeten, evenals het op 12 Dec. gehouden St. Nico- laasfeest voor de kinderen der leden. De districtsbestuurder J. van Abbevé hield een tweetal spreekbeurten, waarin hij de nieuwe toestand in de metaalindustrie ter kennis van de leden bracht. In den zorher werd een loonactie gevoerd, en met succes, want een 5 pet. loonsverhooging was het resultaat, terwijl bij de H. C. W. en Electr. Lasch Mij. het aantal vacantiedagen met één werd vermeerderd. Pogingen werden mede aangewend om te komen tot een col lectief contract met de loodgieterspatroons, gehoopt wordt op een gunstig resultaat. Transportarbeidersbond „St. Bonifacius". Bedroeg het aantal leden 1 Jan. 1937 181, ultimo Dec. was het gestegen tot 195. Loonacties en ontslagkwesties werden met afwisselend succes bekroond. De staking bij de firma Omtzigt is voor onze leden niet in gunstigen zin verloopen. Twee der sta kers onzer organisatie werden daardoor werkloos. Het bestuur onderging een groo te wijziging. De heer A. Steenbergen trad als voorzitter af wegens verandering van werkkring. In diens plaats werd gekozen de heer P. Hoogeboom. In Dec. ging pen ningmeester v. d. Voort, na 18 jaar trou wen dienst, heen, in wiens plaats werd be noemd Th. v. d. Kley. Ter herdenking van het 20-jarig bestaan in 1938 werd een feest commissie benoemd ter uitwerking van plannen om dit feit op waardige wijze te herdenken, waarin deze uitstekend ge slaagd is. Textielarbeidersbond „St. Lambertus". Het ledental is vooruitgaande. Als stuiver- vrijwillige van „Herwonnen Levenskracht" staan 50 onzer leden ingeschreven. De heer J. Gordijn,, die 26 jaar de voorzittersha mer had gehanteerd, zag zich genoodzaakt de hem lief geworden plaats, wegens hoo- gen leeftijd, aan anderen te laten, in zijn plaats werd. benoemd de heer A. de Kruiff. Bij het verlaten van zijn post had de heer Gordijn veel woorden van dank van ver schillende zijden in ontvangst te nemen, ze waren ten volle verdiend. Door den dood ontvielen ons twee leden n.l. de heeren C. v. d. Heuvel en D. Smit. Het werkloozr icij- N.B.Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria en Credo. Zondag Pre fatie v. d. Allerheiligste Drieëenheid. Maandag, Dinsdag en Woensdag de ge wone Prefatie. Vanaf Donderdag Prefatie van Kerstmis. ZONDAG 12 Juni. Feestdag van de Al lerheiligste Drieëenheid. Eerste Zondag na Pinksteren. Mis: Benedicta sit. 2e ge bed en laatste Evangelie v. d. Ie Zondag na Pinksteren. Kleur: Wit. Het verheven Geheim van de Allerhei ligste Drieëenheid kunnen wij met ons verstand niet begrijpen. Daarom brengen wij vandaag aan God het heerlijk offer van ons verstand in het geloof, vandaag vooral. Eeren wij door een echt katholiek geloofsleven den Vader, den Zoon en den H. Geest, de Allerheiligste Drieëenheid en onverdeelde Éénheid. MAANDAG 13 Juni. Feestdag v. d. H.H. Bonifatius en Gezellen, Martelaren. Twee de Patroon van het Bisdom. (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom op de 5e Juni. We gens samenvallen van het Pinksterfeest verschoven naar deze dag). Mis: Sapien- tiam. 2e gebed v. d. H. Antonius van Pa dua, Belijder. Geen Credo. Kleur: Rood. Te Kyrton in Engeland geboren stak Winfried, later Bonifatius geheeten, vol zielenijver naar ons vaderland over en landde te Wijk bij Duurstede in 716. Daar zijn arbeid vruchteloos bleef, keerde hij naar Engeland terug. Onder gunstiger omstandigheden en met Pauselijke zen ding predikte Bonifatius een paar jaren later in het land van de Germanen. Na den dood van de heilige bisschop Willi brordus nam Bonifatius de zorg op zich voor het Utrechtsche bisdom. Op een vormreis werd hij met zijn gezellen nabij het tegenwoordige Dokkum door een bende heidenen overvallen en gedood, den 5en Juni 755. DINSDAG 14 Juni. Mis v. d. H. Basilius de Groote, Bisschop, Belijder en Kerk leeraar: In medio. Kleur: Wit. De heilige Basilius is de eerste organi sator van het gemeenschappelijke kloos terleven, waarop hij een groote invloed heeft uitgeoefend. Keizer Valens heeft hij bestreden om zijn Ariaansche ketterij en- hem bekeerd door zijn wonderen. Zijn bijnaam „de Groote" heeft de heilige ver worven door zijn werken, die uitmuntten door bijzondere wijsgeerige en theologi sche scherpte. WOENSDAG 15 Juni. Mis v. d. H.H. Vitus, Modestus en Crescentia, Martela ren: Multae. 2e gebed v. d. Ie Zondag na Pinksteren; 3e A Cunctis (om de voor- fer geeft nog hetzelfde beeld als op 1 Jan. 1937. ..Overheidspersoneel „St. Paulus". Het ledental was op 31 Dec. 1937 54. Vijf leden werden afgevoerd en 6 ingeschreven. Er werden 8 bestuurs- en 3 ledenvergaderin gen gehouden. Gememoreerd wordt het vertrek van den weleerw. kapelaan Dor- beck en de benoeming van den nieuwen geest, adviseur pater W. de Leeuw O.F.M. Een zeer ernstig verlies leed de Bond door het overlijden van den bondsvoorzitter L. Guit. Spoor- en tramwegpersoneel „St. Ra- phaël". Het ledental was in hel afgeloo- pen jaar aan veel schommelingen onder hevig. Begonnen met 94 leden, konden er eind 1937 nog 82 leden worden geboekt, waaronder een 6-tal, welke niet bereid wa ren, de verschuldigde contrigutie (Stands organisatie) te betalen. Helaas moesten deze worden afgevoerd als lid van „St.- Raphaël". Verder verloor de afd. eenige le den wegens pensioneering, overplaatsing en overlijden. Een kleine wijziging in het bestuur kwam voor, door het bedanken van den heer A. Mook, in wiens plaats werd gekozen de heer W. Verkuilen. Er hadden 8 bestuurs- en 9 ledenvergaderingen plaats, waarvan 2 met vertrouwensmannen. Twee maal hadden in overleg met het H. B. ge combineerde ledenvergaderingen plaats. Het vergadering bezoek was over het al gemeen ongevredigend. Kleermakersbond „St. Gerardus Majel- la". Het ledental onderging geen veran dering. Er werden 4 vergaderingen gehou den. In Sept. 1937 werd de afd.-penning meester, de heer G. van Hoorn, op de alge- meene Bondsvergadering te Groningen ge houden, tot hoofdbestuurder gekozen. Twee maal werden de uurloonen met 1 cent ver hoogd. Een fonds werd gesticht, waaruit, bij gezinsvermeerdering, aan het betrokken gezin 3.wordt uitgekeerd. Dit is 1 Jan. 1938 in werking gesteld. De afdeeling moest haar adviseur kap. W. J. V. Hessing, we gens vertrek naar Rotterdam, missen, in diens plaats werd benoemd kapelaan P. J. J. Hofstede. R.-K. Landarbeidersbond „St. Lauren- tius". Dit jaar kon deze afdeeling een winst van vier leden boeken. Door tus- schenkomst van het bestuur van den Volks bond werd door het Raadslid H. Lombert geïnterpelleerd in den Raad over de te werkstelling van arbeidskrachten bij den Gem. Plantsoendienst, waarbij Katholieke arbeiders werden gepasseerd. In het voor jaar 1939 hoopt de afd. haar 25-jarig be staan te herdenken, een kas ter bestrijding der onkosten van de feestelijke herden king is in het voorjaar van 1937 gesticht. Een groote propaganda-actie werd ingezet ter werving van nieuwe leden, welke als resultaat moest hebben 1000 ineuws 'eden, door alle afdeelingen bijeen te brengen als geschenk aan den eminenten Bondsvoorzit ter A. J. Loerakker, bij zijn zilve ren jubile'-T~ r>" bede van de Heiligen. Geen Credo. Kleur: Rood. Of: De H. Mis v. d. Ie Zondag na Pink steren: Dominus. Geen Gloria. 2e gebed V. d. H.H. Vitus, Modestus en Crescentia; 3e A Cunctis. Geen Credo. Kleur: Groen. DONDERDAG 16 Juni. Feestdag van het Allerheiligst Sacrament des Altaars. Dag van devotie. Mis: Cibavit. Sequens: Lauda Sion. Kleur: Wit. Onder het octaaf is de Sequens in gele zen H.H. Missen te bidden naar willekeur van de priester; in de gezongen H.H. Mis sen is zij verplichtend. Herdachten wij op Witte Donderdag de instelling van het Allerheiligst Sacrament, vandaag vieren wij het bezit van de H. Eucharistie. „Er is geen volk, dat zijn goden zóó dicht bij zich heeft als onze God tegen woordig is bij ons" (aldus de H. Thomas van Aquino in de Getijden van de H. Kerk). Richten wij onze oogen op den verbor gen God van onze altaren. Laat Hij zijn onze dagelijksche Spijze, opdat Christus in ons en wij in Christus één, deel mogen hebben aan de vruchten van de verlossing: het eeuwig leven. (Graduale, Alleluja vers, Gebed). VRIJDAG 17 Juni. Tweede dag v. h. H. Sacramentsoctaaf. Mis: Cibavit (als giste ren), 2e gebed Concede (ter eere van Maria); 3e voor Kerk of Paus. Kleur: Wit. ZATERDAG 18 Juni. Derde dag v. h. Sacramentsoctaaf. Mis Cibavit (als op Donderdag). 2e gebed v. d. H. Ephraem, Diaken, Belijder en Kerkleeraar; 3e v. d. H.H. Marcus en Marcellianus, Martelaren. Kleui: Wit. Uit nederigheid bleef de heilige Ephraem diaken. Bijzonder vereerde hij de H. Maagt als de Onbevlekte. Door zijn bij zonder duidelijke geschriften heeft hij veel ketterijen bestreden, waarom Paus Bene- dictus XV hem heeft verheven tot Kerk leeraar, wiens feest door de geheele Kerk moet worden gevierd. IN DE KERKEN VAN DE E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: MAANDAG. Feestdag v. d. H. Antonius van Padua, Belijder. Mis: In medio. Cre do. Kleur: Wit. WOENSDAG. Mis v. d. Z. Jolenta, We duwe Cognovi. 2e gebed v. d. H.H. Vitus, Modestus en Crescentia; 3e A Cunctis. Kleur: Wit. Amsterdam. ALB. M. KOK, pr. vertrek van kap. Dorbeck naar Rotterdam, had een adviseurswisseling plaats. Pater W. de Leeuw werd in zijn plaats geïnstal leerd. Slagersgezellenbond „St. Joris". De afdeeling Leiden van dezen Bond heeft in het afgeloopen jaar geen noemenswaardige verandering ondergaan. Het ledental is stabiel gebleven. Wat de werkloosheid be treft, de afdeeling heeft daar ook haar aandeel van gehad. De financieele toestand is goed te noemen. Zooals ieder ander jaar werd 14 Nov. het jaarfeest gevierd, dat schitterend is geslaagd. Voorts gaat in deze afdeeling alles naar wensch. Coöperatie „Eendracht" U. A. In het bestuur daarvan hadden voor den Volks bond als gedelegeerden zitting de heeren J. H. Nijhuis en J. M. H. Horikx. De Coöp. heeft een zwaar jaar 1937 achter zich. Kwam telkens voor nieuwe moeilijkheden te staan. Het aantal leden liep iets terug en daardoor eveneens de omzet. Het fonds „Gezinszorg" verstrekte aan vele gezinnen vrij brood of kruidenierswaren bij gezins vermeerdering of zieke echtgenoote, waar door deze gezinnen niet te onderschatten steun mochten ondervinden. Een brand in de bakkerij, waardoor de oven vernield werd, kwam de moeilijkheden nog ver- grooten. Doch tevens kwam daardoor dui delijk naar voren de prima kwaliteit van het steeds geleverde brood. Nu dit tijde lijk van anderen werd betrokken bleven klachten niet uit! Na in gebruikname van eigen bakkerij bleven de klachten uit. De verhouding tus- schen Coöp. en Volksbond was uitste kend, terwijl de heer Nijhuis als out-sider op coöperatief gebied ten voorbeeld ge steld wordt aan de Volksbondleden, waar bij den wensch gevoegd wordt: „Dat allen zijn voorbeeld volgen!" Het verslag eindigt met dank voor ondervonden steun en sa menwerking. BESLUIT. Hiermede zijn we gekomen aan het ein de van ons jaarverslag over de geheele li nie. Jammer is het, dat niet allen ons de noodige gegevens voor dit verslag ver strekten, doch wij hopen, dat de bakens zul len worden verzet. Voor een goede saam- hoorigheid is noodig aller medewerking. Daardoor verkrijgt men een eenheid; dus een krachtige Centrale van R.-K. Vakaf- deelingen. Dat de toekomst deze spoedig werkelijkheid doet worden, is de wensch van den schrijver. SECRETARIS. VAN DE REDACTIE. De volgende rubriek verschijnt over 14 dagen. Alle correspondentie, deze rubriek betreffende moet gezonden worden aan het Redactie-adres: Verlengde Bloemisten laan 45.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10