Voor. BIOSCOPEN TE LEIDEN MEI ItEEWFQEELtlWi VROOM DREESMANN VRIJDAG 10 JUNI 1938 JJWHflOO 3HJSOI31 30 TWEEDE BLAD - PAG. 8 SPREKENDE RECLAME. Jean Rupbin draaide het licht in de ka mer uit, begaf zich naar het raam, en keek vermoeid-hijgend vanachter het gordijn langs de straat; een enkele reclame aan de overzijde priemde in brutaal rood en blauw Neon-licht door de donkerte. Hotel Conti nental in rood, en daaronder „Café-restau rant" in paarsig blauw. In vaste letters, rood, blauw, rood, blauw Hotel Continental, Café-restaurant. Daaronder, vér daaron der, was een lange, verlichte, ruimte met tafeltjes, stoelen en menschen. Rood, blauw, wijkend en terugkomend, of bleef het op dezelfde plaats? Rood, bloed, rood, bioedblauwWat is blauw? Was het paars? Paarsig blauw? De letters dansten, tot ze de woorden vormden. Hotel Continental, Café-restau rant.. Merkwaardig, dat de woorden tot hem doordrongen. Of was het alleen de kleur? Rood, blauw? Paars, blauw, is dat niet de kleur van iemand, die het benauwd heeft, van iemand, die geklemd is in een doodelijken greep, en naar adem snakt? Rood, roodwat rood? Rood is bloed, en er was geen bloed. Jean Rubin trok het zware gordijn in zijn handen, begroef ze er in, rood, nee, het rood was van geen belang. Pierre was dood, maar er was geen bloed. Geen rood, geen gekleurde druppels bloed. Hij lag achter hem, op den grond, op vijf pas afstand. En waarom stond hij hier? Elke minuut was een uur waard. Rood, rood, neen blauw, paarsig blauw, Café-restaurant. Hotel Continental was rood. Daar had hij niets mee te maken. Al leen dat Café-restaurant was van belang voor hem, neen niet het gebouw, niet de letters, neen, neen, alleen de kleur. Maar dat leek er toch niet op. 't Was toch een heel andere nuanceering? Pierre had er toch anders uitgezien, toen hij, Jean, zijn vingers om zijn keel had? Maar wat heeft de kleur er mee te maken? De klank van het woord, dat de juiste herinnering oproept, deed het. Niemand zag hem, wie zou hem hier ook zoeken? Niemand zou vermoeden, dat Pierre Dubois hier lag, terwijl hij in de zelfde kamer stond, voor het raam keek naar buiten, naar de reclame recht tegen over het huis. Eigenaardig, dat hij dat felle rood en dat paarsig-blauw nog nooit opgemerkt had. Toch moest het gisteren al zoo ge weest zijn, en eergisteren, en verleden week, toen Dubois hier kwam wonen. Het moest er al dien tijd al geweest zijn, recht tegenover het huis. En niemand wist, dat Jean Robin hier geweest was vanavond. Hij kwam hier, toen Pierre Dubois nog leefde, en ging weg, toen hijEr was geen mensch, die zou vermoeden, dat hij Pierre had doodge maakt, zóó met zijn handen. Hij greep weer in het gordijn, veegde zijn voorhoofd af, dat nat was van zweet. Zijn handen wa ren ook klammig en tintelden. Toen liet hij het gordijn vallen, en ontstak het licht weer. Hij keek naar het gezicht van Pierre. Was het nog...? Hotel Continental, roode letters, Café-restaurant, blauw, neen, het gezicht van Pierre Dubois was nu doodelijk wit, en rustig. Hij rommelde wat op het bureau en schiep een wanorde rukte laden en kasten open, en trok den inhoud op den grond. Hij imiteerde een roofmoord. De bewoner was slaags geraakt met den inbreker, en deze had in zijn wanhoop de keel van Du bois gegrepen, enJean Rubin zag het lichaam in elkaar zakken met die vreese- lijke benauwdheid in de oogen, blauw, paars, Café-restaurant, Hotel Continental, rood, neen, er was immers geen bloed, geen druppel, geen spatje? En toen kwam die vreeselijke onrust, het bewustzijn om wat gedaan was, en nooit meer te herstellen zou zijn. Dat was het vreeselijkste, van de daad zelf wist hij niet meer zooveel, dat was te vlug gegaan, en zijn kop was een golvende massa geweest, woelend en kokend van drift, en nu? Rubin keek niet meer naar Dubois, nie mand zou vermoeden, dat hij hier geweest was. Hij liet het licht branden, ging de trap af, sloot de deur, liep de Boulevard over en rende naar huis. Waarom? Niemand had toch gezien, dat hij hier geweest was? Pierre Dubois woonde hier pas een week, en 't was de eerste keer, dat hij hier ge weest was. Met dat ellendige gevolg. In alle ruwheid was dat leven afgesne den, in onberedeneerd vasthouden van zijn gebogen vingers, onder het wegvloeien van alle verstand, om een futiliteit, een woord, een verwijt. Wat lang vergeten was, springt op. de mannen staan op; in overgroote dui delijkheid zien zij elkaar als vijanden. En nu was alles voorbij. Rubin vluchtte. Hij zag menschen en er kwam geen eind aan de straat. Ieder mensch was rustig en vroolijk, en lachtte en praatte. Alleen hij vluchtte, zijn ingehouden pas sen trilden, zijn .handen beefden, zijn bee- nen, heel zijn lichaam tintelden van opper sten angst. Hij heeft het niet gedaan. Het kan niet hoe keek Pierre ook weer? Hoe had hij zijn vingers? Deed hij het? Was er niemand? Neen, niemand. Ook de politie zal denken, dat het een roofmoord was. Hij heeft de kasten opengehaald, en het bureau, alsof er naar geld gezocht is. Hij kan gerust zijn. Zijn huishoudster js uit, en kan niet controleeren, of hij is weggegaan of thuis gebleven. Het kan niet mooier. Hij heeft geen alibi-bewijs noodig. Zijn naam zal niet eens genoemd worden in het onderzoek. Hij gaat zijn kamer binnen en valt neer op een stoel. De telefoon rinkelt. Wie wie is dat? Is er al iets ontdekt, weet iemand, dat hij bij Pierre Dubois geweest is? Hij aarzelt, misschien is het een vriend, die hem eenvoudig even opbelt. En dan? Wel dan is het prachtig alibi Hij. pakt de telefoon en luistert. Het is Andrée, het meisje, dat bevriend is met Pierre Dubois en met hem. „Zeg Jean", zegt ze, „weet je misschien, waar Einde dezer maand, schrijft ons de K. N. A. C., zal de weg AmsterdamSassen- heim's-Gravenhage vermoedelijk in zijn geheel voor het verkeer kunnen worden opengesteld. Van Amsterdam komende treft men momenteel eerst nog een wegvak, waar voorzichtig gereden moet worden n.l. tusschen de brug over de Noordelijke Ring vaart van den Haarlemmermeerpolder en den Spaarnwouderdwarsweg (de weg naar Schiphol). Het verkeer in beide richtingen wordt hier tijdelijk over een en dezelfde baan geleid, omdat de klinkerbestrating thans wordt vervangen door de definitieve verharding van asfaltbeton. Dit leed zal echter zeer spoedig geleden zijn en men kan dan ongehinderd doorrijden tot den Venneperdwarsweg, waar het verkeer van Noord naar Zuid voorloopig nog den hoofd weg verlaat om over Hillegom of Lisse den ouden weg Haarlem's-Gravenhage te be reiken. Inmiddels is echter ook de verhar ding van het overige gedeelte in den Haar lemmermeerpolder gereed gekomen tot aan de brug over de Zuidelijke Ringvaart. Aan gezien deze brug echter nog niet in gebruik kan worden genomen, is het wegvak nog niet opengesteld. Wel heeft men op Zater dag 4 Juni nog de gelegenheid geopend voor het verkeer van Zuid naar Noord, dus van Sassenheim naar Amsterdam, om reeds gebruik te maken van een der rijbanen van het vak tusschen den Lisser- en den Ven neperdwarsweg. Beurtelings wordt een der rijbanen gesloten gehouden voor het aan brengen van de rubber blokken in de ver harding. die ieder der rijbanen in twee strooken verdeelen. Het verkeer van 's-Gra venhage naar Amsterdam dient dus thans den Lisserdwarsweg te volgen tot aan de viaduct onder den nieuwen Rijksweg en vindt dan vandaar af tot aan de viaduct over den Sloterweg te Amsterdam bijna 20 K.M. specialen autoweg voor zich ge reed liggen. Ook bij het gedeelte ten Zuiden van de Ringvaart zijn de laatste weken snelle vor deringen gemaakt. De viaduct over de spoorlijn LeidenHaarlem werd reeds in gebruik genomen door de tramtreinen der N. Z. H. T. M. Direct daarop werd de oude tramlijn, die voor een gedeelte in het tracé van den nieuwen weg ligt, verwijderd en werd een aanvang gemaakt met het storten van grond voor de opritten naar de via duct nabij de Postbrug. Men werkt hier thans met man en macht, zoodat het zich laat aanzien, dat nog eenigen tend, voordat de geheele weg wordt opengesteld het Zui delijkste gedeelte met viaduct over de spoorlijn in gebruik genomen kan worden. Dit bespaart ten minste het snelverkeer het lange en veelvuldige wachten voor de spoorwegboomen in den ouden weg. Wan neer men nagaat, dat op dit vak van de spoorbaan op normale werkdagen reeds niet minder dan 136 personentreinen pas- seeeren, kan men beseffen welk een opont houd het snelverkeer in den loop der jaren reeds bij dit punt heeft moeten ondervin den. Even ten Noorden van de viaduct over de spoorbaan zal men den hoofdweg naar Amsterdam aan de rechter zijde kunnen verlaten om onder den hoofdweg door den weg naar Haa-lem te bereiken. Pierre vanavond uithangt? Hij zou me om negen uur opbellen, je weet wel, over die opdracht van Maison Desprée? 't Is nu half tien, en ik krijg geen gehoor op zijn nummer". Jean hijgt, hier is dé gelegenheid. „Nee.. neen, ik weet het niet, Andrée. Ik heb hem het laatst geziengisteravond". Het is een vondst, dat gisteravond. Niemand kan het ontkennen of bevestigen. „Dank je Jean". Het meisje belt af. Durin valt in zijn stoel. Hij lacht, een beetje gil lerig. Het is ook zoo buitengewoon. Hij is nog geen vijf minuten thuis. Nee Andrée, je zult nooit met Pierre kunnen spreken, je bent voortaan alleen voor mij. Dat heb ik altijd zoo gewild De telefoon belt weer. Een oogenblik krijgt hij dezelfde angst als bij den eersten telfeoon-oproep, maar er kan geen gevaar zijn. 't Is absoluut onmogelijk. Niemand heeft hem gezien, noch bij Pierre, noch hier, en toch wordt hij opgebeld. Iedereen weet, dat hij thuis is. Hallo, met Durin!" Met Merlin, Jean", antwoordt de stem aan het andere eind van den draad. Zeg Jean, je bent nogal bevriend met Dubois, hè? Ik moet hem noodzakelijk spreken, en nu merk ik, dat de vent verhuisd is. Zou jij me misschien zijn nieuwe adres kunnen geven?" Jean lacht star. Hij kijkt in de micro foon, die hem al die magnifieke onschul dige middeltjes aan de hand doet, zonder dat hij er om gevraagd heeft, 't Is subli me, hij heeft zich voor niets beroerd ge maakt met al zijn angst. Niemand, nie mand. Maar natuurlijk, mijn beste Merlin, kan ik het je geven. Een aardig huis heeft-ie, ik was er gisteravond nog. Weet je hotel Continental? En heb je die groote reclame van Neoii-licht wel eens gezien? Hotel Continental staat in roode letters, rood als bloed, „en daaronder", ah, hij is precie- hij wi 1 nu eens juist aanduiden waar F bois' woning ligt, hij weet het immers goed? Geagiteerd gaat hij verder: „D onder staat „Café-restaurant", niet in i de letters, maar in blauw, paarsig bla net alsof....", bijna heeft hij zich sproken. „Dat blauw schijnt precies in kamer van Pierre Dubois, natuurlijk het donker isGisteravond zag ik ht grinnikt hij. ,,Dan weet ik het zeer goed te vindei Jean". Je weet immers wel, dat ik in hote Continental werk?Enik verstoni je toch goed, toen je zei, gisteravond b hem te zijn geweest?" „Ja, ja, gisteravond!" „Merci dan, tot ziens". Durin merkt niet, dat de laatste woor den van Merlin zeer vreemd als niet be grijpend hebben geklonken, maar wat komt het er op aan? Nu is er weer iemand meer, die weet, dat hij, Jean Durin, thuis is, terwijl Pierre Dubois achterover op den grond ligt, dood in zijn kamer, recht tegenover „hotel Continental", met de blauwe en roode letters. Hij is doodelijk vermoeid en valt onmachtig in zijn stoel. Zijn slapen bonzen, en toch is hij vrij, niemand kan bewijzen, dat hij het deed, niemand In half-bewusteloozen toestand ontvangt hij een uur later twee rechercheurs met Merlin. „Heerenvraagt hij. Hij begrijpt 't niet, niemand.... „Ik arresteer u onder beschuldiging van moord op Pierre Dubois". Hij lacht hysterisch. Hij springt de ka mer rond in een krankzinnig gedans. Hoe kan dat? Andrée Descloux heeft hem op gebeld, en hier Merlin. „Merlin, hoe kan ik het gedaan hebben? Een uur geleden heb je me nog opgebeld. Kan ik dan Dubois vermoord hebben? Ha, ha, ha, hij is goed!" „U bent vanavond dus niet uit huis ge weest, mijnheer Durin", vraagt een der rechercheurs. „Neen, ik ben den geheelen avond thuis gebleven!" De rechercheur stapt op hem toe, het vol gend oogenblik voelt Durin de boeien om zijn polsen. ,Wilt u voor den rechter verklaren, dat u gisteravond het reclamelicht van „Hotel Continental" hebt zien branden, terwijl het vanavond voor het eerst ontstoken werd? Maar Jean Durin hoort niets meer. Hij ziet nog slechts de paars-blauwe letters van „Café-restaurant". En het doodsbe nauwde gezicht van Pierre Dubois, dat de kleur aannam van het Neon-licht. M. D. Het „Katholiek Comité van Actie voor God" schrijft ons t j?'-". ,,,v WEEST GEEN FIGURANTEN J Het program van de Kerk in het critieke uur der geschiedenis, dat we thans beleven, is erop gericht om kerntroepen te formeeren en deze keurtroepen te vormen voor de herkerstening van het land. Maar daarvoor moeten we veel nadenken over onze plichten. Laten we toch niet van die in' consequente katholieken zijn, die een vlag boven hun hoofd zien waaien en die in hun particulier leven jegens die vlag verraad plegen. Weest toch geen figu' ranten l Kard. Gerlier. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Casino: Lido: Nooit te laat (Ri chard Talmadge). Amor op de Rauch. (Fred Scott). Onder vreemde vlag (Wallace Ford, Anna Lee). Non stop New York (Anna Lee, John Lader). Sensatie. Wild-West. Avonturen Detective lederen avond 8 uur Zondag van 47 en 8—11 uur. Za terdag en Woensdag 2 30 uur matinée. lederen avond 8.15 uur. Zondag van 2-7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. Goedgekeurd v, volwassenen. Toelaatbaar v„ volwassenen Luxor: Menschen 'met mas kers. (Corad Veidt). Parijsche zeden. (Rainu). Avonturen Speelfilm lederen avond 8 uur. Zondag om 2, 4.30 ei Zaterdag, Woensdag 8 uur. Matinée: en Donderdag 2 uur. Zaterdag, Woensdag Toelaatbaar v. volwassenen 1 Trianon: De man, die twee maal leefde. (Ralph Bellamy, Marian Marsh) De zangvogel van Broadway (Jack Oakie, Edward Everett Horton). Sensationeel Komisch lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Zaterdag, W oens dag 2 uur matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Rex: De schrik van wijk zeven (Pat O'Brien, Sybil Jason). Hollywood zoekt een prinses. (Carole Lombard, Fred Mac Murray). Sensation, politiefilm Komisch lederen avond 8 uur. Zondag bovendien van 2 tot 7 uur. Matinée iederen werkdag om 2 uur. Goedgekeurd V, volwassenen den zomer r """W p, de nieuwste zomerschoen, in 10 verschillende kleu- ten-combinaties: in suêde 3.90 tn leder2,90 verkoop schoenen-cdd, ie etage. E„ bijzond., K van de Bovenstaande Jacobean- fauteuil, fijn gevlochten en goed gelakt zorgvuldig uit gevoerd en aigewerkt kost slechts 3.90 Verkoop 3e etage. LEIDEN

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8