De bomaanslag te Rotterdam RADIO-PROGRAMMA'S VRIJDAG 10 JUNI 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 GEMENGDE BERICHTEN (Wij geven hier het vervolg van de door de Rotterdamsche politie verstrekte inlich tingen. Het eerste gedeelte plaatsten wij gisteren). De rol van Bora. 1 De rol van Bora (Baranovski) in deze zaak is een zeer mysterieuze. De man, die niets wilde zeggen en op sommige punten vaststaande gegevens pertinent ontkende, werd direct beschouwd als een hoogst on betrouwbaar persoon. Later toen hij iets heeft los gelaten, ging men hem meer ver trouwen, maar er waren tal van dingen, die toch nog eens aan de werkelijkheid moesten worden getoetst. Ook daarin is thans licht gekomen. Baranovski was namelijk allerminst de koerier van Konovalec. Dat heeft hij maar gezegd, om tegenover de politie zijn mond te kunnen houden. Hij is een zeer intelli gent persoon, die economie en nog tal van andere vakken heeft gestudeerd, nadat hij het gymnasium had doorloopen. Baranovski is dan ook zeker van veel meer dingen uit de Oekrainische beweging op de hoogte, dan hij hier wel toegeeft. Hij zwijgt echter eenvoudig, omdat hij bang is, dat hij de volgende man uit de partij is, die door de tegenstanders uit den weg zal worden ge ruimd. In eigen kringen staat Baranovski bekend, als een man, die goed zijn mond kan houden en die zelfs met eigen partij- genooten nimmer spreekt over zijn gestes en de onderzoeken, die hem waren opge dragen. In de beweging wordt een strenge eed af genomen om te zwijgen en Baranovski is een man, die desnoods gevangenisstraf of zijn leven waagt, wanneer het gaat om de belangen van zijn partij te behartigen. Hij is een felle tegenstander van alles wat communisme heet. Hij is ook in verschil lende landen uitgewezen en wanneer hij daar eventueel terugkeert, staat hem nog gevangenisstraf te wachten. Voor zoover Bora iets gezegd heeft, ko men zijn verklaringen wel met de waarheid overeen. Het is echter zeer begrijpelijk, dat hij niet heeft willen spreken, omdat hij er inderdaad heel erg "over in de put zat, dat hij het volgende slachtoffer zal zijn. Toen mevrouw Konovalec dan ook iets verteld had over de pakjes, die haar man telkens ontving van den gewantrouwden Waluck, heeft hij zijn ernstig misnoegen over dit feit te kennen gegeven. Bana- novski was van oordeel, dat zulks nooit had worden mogen medegedeeld. Evenmin als het feit, dat Konovalec steeds hierheen is gekomen om geld. Ómdat Baranovski in het bezit was van een valschen of vervalschten Tsjechischen pas heeft men aanvankelijk bij de politie gedaoht, dat het slot van deze intrige was gesmeed te Praag. Het onderzoek heeft echter uitgewezen, dat Praag niet bij dit complot is betrokken geweest. De onderhandelingen over geld of de valsche berichten over belangrijke me- dedeelingen zijn via Rotterdam aan Kono valec te Berlijn medegedeeld. Daarom is het onderzoek te Praag ook uitgeschakeld en hebben de Rotterdamsche inspecteurs ook alleen te Berlijn en Weenen htm licht verder opgestoken. Het is inderdaad wel mogelijk, dat de pas te Praag is afgegeven, maar er schijnen in Europa zooveel passencentrales te zijn, waar de ingewijden een identiteitsbewijs kunnen krijgen, dat het heel goed mogelijk is, dat de pas heel ergens anders vandaan komt. De Praagsche politie onderzoekt dit thans nog en mettertijd zal de Rotterdamsche po litie daarvan nog wel bericht ontvangen. In verband met deze nog te verwachten in lichtingen, ook in verband met het nog niet geëindigde onderzoek van de Nederland - sche centrale inzake falsiflcaten te Amster dam wordt Baranovski voorloopig nog op het hoofdbureau van politie te Rotterdam vastgehouden. Daarna zal hij zijn straf moeten ondergaan, omdat hij het land i binnengekomen met valsche papieren. Konovalecs werkwijze. De werkwijze van Konovalec is gebleken zeer ingewikkeld te zijn geweest. Hij had in alle landen agenten, die elkaar wel op pervlakkig bij schuilnamen kenden, maar die van elkanders werk en opdrachten vol komen in het duister tastten. Een agent uit Oostenrijk wist dus niet alleen op geen stukken na, wat de opdracht aan een agent in Frankrijk was, maar bovendien waren beiden, wanneer zij nog eens met elkaar in aanraking kwamen, verplicht, tegen over elkaar de strikste geheimhouding in acht te nemen. Zoo wist eigenlijk alleen het centrale punt: Konovalec, van allen, wat er te doen was. Het is daarom begrij pelijk, dat Boranowski niet precies op de hoogte was van de werkzaamheden van den verdachten Waluck. Deze Waluck is naar men aanneemt ver moedelijk een Russisch agent voor Kono valec geweest, die in stilte naar de Sovjets was overgeloopen. In ieder geval moet Konovalec, ondanks de waarschuwingen van Baranovski en van zijn echtgenoote, dezen Waluck (die ook onder de namen Weimud, Schmidt-Welmud of Welmud-Schmidt, heeft geopereerd) heb ben vertrouwd. Het complot is zeer geraffineerd in elkaar gezet en ook het pakketje, dat de helsche machine heeft bevat, was nog naar Oekrainsche trant opgemaakt. Men heeft namelijk nog een stukje karton terugge vonden, waarop een embleem in verschil lende kleuren stond. Dit is naar het onder zoek in het buitenland thans heeft uitge- op him juistheid worden getoetst, maar met het buitenlandsch onderzoek is dan tenslotte een streep gezet onder de ge heimzinnige ontploffing op den Coolsingel. EiRMA TONNEMA Cie. SNEEK wezen, een typische uiting van Ooekraini- sche volkskunst. Het moet zijn aangebracht geweest op de emballage of op de doos zelf, die het voor Konovalec zoo noodlotti ge machinerietje bevatte. Ook is gebleken, dat de bom of wat het dan ook geweest mag zijn, in geen geval hier in Nederland is vervaardigd, wel is de machinerie zeer waarschijnlijk hier in elkaar gezet. De ontmoetingen hier in Rotterdam zijn zeker meer voorgekomen dan alleen op den dag, dat Konovalec om het leven is gekomen. Konovalec zou hier te Rotterdam een bespreking hebben met twee zijner agenten, van wie er een Baranovski was. De ander was eveneens een Oost-Oekrai- ner, die de belangen in de Sovjet-Unie waarnam. Of deze man nu Waluck is ge weest, blijft een open vraag. Het is best mogelijk, dat de man, die Konovalec het pakje heeft overhandigd, weer een andere handlanger was. Hieromtrent zal echter wel nooit klaarheid komen, omdat Konova lec met al zijn agenten in den regel slechts •heel korte besprekingen had, zoodat nie mand eigenlijk met zekerheid kan zeggen, met wie hij relaties onderhield. Meestal kwam Konovalec nooit met meer dan één agent tegelijkertijd tezamen. Daarbij was dan echter wel een vertrou wensman van Konovalec aanwezig. Deze vertrouwensman arriveerde echter nooit tegeleijk met Konovalec. De leider van de Oekrainische beweging ging altijd alleen den trein, reisde alleen en liet zich nimmer van den trein afhalen. Hij sprak echter met den agent en met zijn ver trouwensman op een bepaald punt af. De vertrouwensman was altijd een persoon, die wegwijs was in het land en de plaats, waar de besprekingen werden gevoerd. In dit geval is deze vertrouwensman Bara novski geweest, die in Nederland en te Rotterdam den weg kende. Daarom is het ook volkomen verklaarbaar, dat Konovalec in „Atlanta" had afgesproken en dat Ba ranovski niet tegelijk met Konovalec was gekomen. Baranovski was eenvoudig als vertrouwensman gerequireerd en moest op eigen gelegenheid naar de afgesproken plaats komen. De besprekingen waren van zeer korten duur. Er werden slechts enkele woorden gewisseld, instructies gegeven en even- tueele pakketjes of schriftelijke bewijzen overhandigd. Precies hetzelfde is thans in „Atlanta" gebeurd. De man heeft er dus weer op vertrouwd, dat de bespreking maar luttele minuten zou duren en hij kon hem dus rustig het gevaarlijke pakje overhandigen, zoodat hij ruimschoots den tijd had om zich in veiligheid te stellen. In Februari van dit jaar heeft in elk geval zeker een samenkomst met Waluck te Rotterdam plaats gehad. Maar of dit de zelfde man is, die hem den bom heeft o1 handigd, staat niet vast. Evenmin als de identiteit van den man, die Konovalec met de herhaalde telefoongesprekken tusschen Rotterdam eenerzijds en Berlijn en Weenen anderzijds naar hier heeft gelokt. Al krijgt de politie dus nog eens den man, die Wa luck heet te zijn, in handen, dan zal het nog een heele toer zijn om de draden uiteen te halen en vast te stellen, welk aandeel deze Waluck in het complot heeft gehad. In ieder geval behoeft men niet te twij felen aan de objectiviteit, waarmede ju stitie en politie dit onderzoek hebben ge leid en thans nog in details leiden. Er is geen kwestie van politieke kleur- bekentenis. Het onderzoek heeft tenslotte in de richting van de Gepeoe geleid en dat heeft met de politiek op zichzelf niets te maken. Aanvankelijk was men immers heelemaal niet van meening, dat men hier te doen had met een politieken moord. Men vermoedde met een Duitscher (Novae) te doen te hebben en de eerste verschijnselen leidden tot de conclusie, dat het slachtoffer zelf de explosieve stof had vervoerd, zulks in opdracht van den een of ander. Er is r den beginne rekening gehouden met het feit, dat dit explosief bestemd was voor Spanje en dat de Duitsche tusschenpersoon het slachtoffer was geworden van de stof, die tijdens het vervoer ontijdig was ge ëxplodeerd. Dat de zaak plotseling een keer naar an dere zijde nam, was voor de politie zelf een groote verrassing. Hiermede is dan voor zoover er nog iets te onderzoeken viel, voor de Rotterdamsche politie het slot gekomen van een zaak, die eenig in Nederland geweest. Enkele kleinere details zullen nog DOOR ELECTRISCHE STROOM GEDOOD. Gistermiddag is te Zuidscharwoude de 22-jarige P. Kardinaal uit Noordscharwou- de bij sloopingswerkzaamheden aan een oude schuur, in aanraking gekomen met den electrischen stroom. De man was onmid dellijk dood. DOODELIJKE VAL. Gisternacht omstreeks half twee is de 85- jarige alleen wonende heer J. L. Kamphuis, wonende in de Koepelstraat 38 te Rotter dam, van de trap gevallen en op het over loop je van de eerste verdieping terecht ge komen. De bewoners van deze verdieping hoorden een luiden slag en vonden den heer K. bewegingloos liggen. Een dokter kon slechts den dood constateeren. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Gisteravond is een 22-jarige boerenarbei der, afkomstig uit Laren (N.H.) bij het zwemmen in de Vecht te Weesp verdron ken. Toen de drenkeling werd opgehaald, bleken de levensgeesten reeds geweken. EEN REDSTER BELOOND. Onlangs geraakte te Weesp een 6-jarig knaapje te water. Een arbeider, die het on geval zag, trok zijn jas uit en wierp deze naar het kind om te trachten aldus red ding te -kunnen bieden. Het jongetje greep evenwel mis en geraakte onder water. Een meisje, de 14-jarige C. W. de R, uit Muiden, sprong terstond te water en slaagde er in het knaapje met gevaar voor eigen leven te redden. „De Daad", het weldadigheidsfonds van de Ned. Reisvereeniging, heeft als beloo ning de jeugdige redster in Augustus a.s. een jeugdreis naar Gersau (Zwitserland) aangeboden, welk aanbod dankbaar is aan vaard. Bnitenlandsche Berichten SCHEEPSBOTSING OP DE THEEMS Vier opvarenden verdronken Gemeld wordt, dat de sleepboot „Ocean Cock" op de Theems in aanvaring is ge komen met het s.s. „Port Nicholson". De sleepboot is gezonken. Vier leden der be manning van de sleepboot konden worden gered. Vier anderen verdronken. Uit Warschau wordt gemeld: Polesië wordt de laatste dagen geteisterd door benden uitgehongerde wolven. Nabij Lu- niniec hebben zij een groep spelende kin deren aan de rand van het dorp aangeval len. Vijf kinderen werden ernstig ge wond. ZATERDAG 11 JUNlI HET LUIKSCHE PROCES. Een ongepaste grap van „mevr. Daumens" In de zaak tegen de wed. Becker heeft de president van het Luiksche hof gister morgen bekend gemaakt, dat hij een schrijven heeft ontvangen, onderteekend door mevrouw Daumens. De president gaf daarbij uiting aan de verontwaardiging, die bij hem gewekt is door deze smake- looze grap. Thans wordt vernomen, dat er sprake HILVERSUM I, 1875 en 415,5 M. KRO- Uitzending. 8.009.15 Gramofoonimuziek (Om 8.15 Berichten) 10.00 Gramofoon- muziek 11.30 Godsdienstig halfuur 12.00 Berichten 12.15 KRO-orkest (1.00 1.20 Gramofoonmuziek en om 1.15 Be richten) 2.00 Voor de rijpere jeugd 2.30 'Gramofoonmuziek 3.00 Kinderuur 4.00 Berichten, Gramofoonmuziek 4.15 KRO-Melodisten en solist (4.455.00 Gramofoonmuziek) 5.30 Esperantonieuws 5.45 KRO-Nachtegaaltjes 6.15 Gra mofoonmuziek 6.20 Journalistiek week overzicht 6.45 Gramofoonmuziek 7.00 Berichten 7.15 Causerie „Het H. Pries terschap (III)" 7.35 Actueele aetherflit- sen 8.00 Berichten ANP Mededeelingen 8.15 Overpeinzing met muzikale om lijsting 8.35 Gevarieerd programma 10.30 Berichten ANP 10.40 Internationale sportrevue 10.5512.00 Gramofoonmu ziek. HILVERSUM H, 301.5 M, VARA-Uitzen- ding. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8 00 Gramofoonmuziek (Om 8.16 Berichten) 10.00 Morgenwijding 10.20 Voor ar beiders in de Continubedrijven 12.00 1.45 Gramofoonmuziek (Om 12.15 Berich ten) 2.00 Causerie „Reizen en trekken" 2.15 Amateurs-uitzending 3.00 Repor tage 3.15 Gramofoonmuziek 4.30 Es- peranto-uitzending 4.50 Gramofoonmu ziek 5.40 Literaire causerie 6.00 Orgel spel 6.30 Uit de Roode Jeugdbeweging 7.00 Filmland 7.30 Bijbelvertellingen 8.05 Herhaling SOS-Beriehten 3.07 Be richten ANP en VARA-Varia 8.20 Schaaknieuws 8.25 De Ramblers, Esme- raldo- Septet, „The Foud Blue Stars", VARA-Kinderkoor „De Merels", sprekers en solisten. 10.30 Berichten ANP 10.35 C. Steyn's accordeonorkest 11.00 Schaaknieuws 11.0512.00 Gramofoon muziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Pianovoor dracht 11.50 BBC-Wels orkest en so liste 12.50 Sportreportage 1.00 Reg. King's orkest 1.40 Sportreportage I.55 Dansmuziek (gr. pl.) 2.35 Sportre portage 2.50 Het Gershom Parkington- kwintet 3.35 Sportreportage 3.50 Or gelspel 4.20 De Karl Caylus Players 4.50 Sportreportages 5.05 Gramofoon muziek 5.20 Roy Fox en zijn Band e.a. 5.50 Sportreportage 6.00 Vervolg van 5.20 6.20 Berichten 6.45 Sportrepor tage 7.00 Hazell's Fabrieksorkest en so list 7.50 Radiojournaal 8.20 Variété programma 9.20 Berichten 9.40 Uit Amerika: Weekoverzicht 9.55 Pianovoor dracht 10.05 BBC-Theater-koor en -orkest en soliste 11.05 Uit Parijs: Declamatie II.20 Vincent Norman en zijn Band 11.30 Billy Merrin en zijn „Commanders^ e.a. 12.1012.20 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.10—9.30 en 10.05 Gramofoonmuziek 12.35 Cantrelle- orkest. (Om 1.50 Zang) 3.20 en 4.05 Zang 5.20 Vraolijk programma 6.05 en 8.33 Zang 8.50 Radiotooneel 9.30 Variété programma 10.25 Symphonieconcert 11.201.20 Jo Bouillon'sdansorkest. KEULEN, 456 M. 6.50 en 7.30 Gramo foonmuziek 8.50 Danziger Landesorkest 12.20 Weens Kamerorkest 2.30 Gra mofoonmuziek 4.20 Gevarieerd concert 7.30 Openluchtconcert 8.20 Gevarieerd concert 11.20 Folkwang-kamerorkest, -koor en -dansgroep 12.20 Eugen Jaha en Theo Heldt met hun orkesten 2.30— 3.20 Omroeporkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Omroep orkest 1.50 Gramofoonmuziek 2.20 Brussels Instrumentaal kwartet 3.20 André Felleman's orkest en Gramofoon muziek 5.20 Gramofoonmuziek 6.35 Piano-voordracht 7.20 Gramofoonmu-< ziek 8.20 Omroeporkest, gemengd koor en solisten 9.05 Radiotooneel 9.20 Ver» volg van 8.20 10.30 Gramofoonmuziek 11.2012.20 Populair concert. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek 1.00 en 1.30 Omroepkleinorkest 1.502.20 Gramofoonmuziek 3.20 Conservatorium- orkest van Hoey m.m.v. solist 5.00; 5.35 en 6.00 Gramofoonmuziek 6.35 Viool- voordracht 7.05 Pianovoordracht 7.33 Gramofoonmuziek 8.20 Omroepklein- orkest 9.35 Cabaretprogramma 10.30 Omroepdansorkest en soliste 11.2012.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Populair concert 8.20 Gevarieerd concert 10.20 Berichten 10.40 Hoorbericht 10.50 Blaaskwartet 11.05 Berichten 11.20 De „Tegernseer Musikanten", het Om roepdansorkest en pianodua 12.202.20 Nachtconcert (gr. opn.) (1.151.26 Tijd* sein). GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF 3e Programma: 8.00 Keulen 10.20 Pa rijs Radio 11.05 Radio PTT Nord 12.20 Brussel VL 14.20 Keulen 15.33 Brussel VI. 16.20 Keulen 18.20 Londen Reg. 19.20 Brussel VI. 19.50 Keulen. 22.20 Brussel VI. 23.20 Parijs Radio. 4e Programma: 8.00 Brussel VI. 9.20 Diversen 10.35 Londen Reg. 13.05 Droitwich 23.05 Londen Reg. 23.20 Droitwich. van zou zijn, vandaag of morgen over te gaan tot de opsporing van den schrijver van dezen met ,mevr. Daumens'' onder teekenden brief. De zitting werd gistermiddag geken merkt door het feit, dat reeds bij den aan vang van twee kanten nieuwe personen zich civiele partij gesteld hebben. In het eene geval geschiedde dit voor de ouders van mej. Stevart, in het andere voor de moeder van mevr. de wed. Castadot. In beide gevallen wordt een franc schade vergoeding geëischt. Het verhoor van de beklaagde is intus- schen voortgezet. De weduwe Becker wist zich met groote handigheid van zekere punten der beschuldiging vrij te pleiten. Tot aan het einde van de zitting van gis teren heeft zich geen enkel incident voor gedaan. Men verwacht, dat ook de geheele Vrij dag nog besteed zal worden aan het ver hoor, en dat het hof Zaterdagmorgen geen ziting zal houden. De rechter van instruc tie in de zaak Becker zal eerst Maandag gehoord worden. HET ONTVOERDE KNAAPJE CASH Omtrent de ontdekking van het lijkje van den ontvoerden vijfjarigen James Cash wordt nog gemeld, dat dit reeds in zoodanigen staat van ontbinding verkeer de, dat het nog slechts aan de pyjama kon worden herkend. Men neemt aan, dat het kind gewurgd is. LINDBERGH OP ZIJN EILANDJE j AANGEKOMEN i Lindbergh heeft met zijn gezin zijn in trek genomen op het Bretonsche eilandje Illiec, dat mevrouw Alexis Carrel voor hem gekocht heeft. Illiec is gelegen nabij het eiland St. Gildas, dat het eigendom is van dr. Carrel. Men schrijft den beiden huurlieden het voornemen toe, uitgebreide laboratoria in te richten voor het voortzet ten van hun proefnemingen op weten schappelijk gebied. Het bataljon geneeskundige troepen, dat krachtens de nieuwe legerorganisatle te Gorinchem In garnizoen komt, heeft Donderdag zijn nieuwe standplaats betrokken

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13