Lucht Verdediqincjs Fonds BIOSCOPEN TE LEIDEN DE LAATSTE LES VAN LANGELOT WOENSDAG 8 JUNI 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 ROEIEN DE HOLLANDIA-WEDSTRIJDEN. De uitslag tier loting. Het programma van de roei-wedstrijden op 10 en 11 Juni a.s., georganiseerd door de Zeil- en Roeivereeniging „Hollandia" te Al phen a. d. Rijn is na loting als volgt vast gesteld: Vrijdag 10 Juni 1938. 15.30 u. Vier Damer Berg. Ie ht. 1 Hoop, 2. Vliet, 3. Die Leythe: 2e ht. 1 Delftsche Sport, 2. Laag. 3. Dordt; 3e ht. 1. Viking, 2. Nereus, 3. Spaarne. 16.30 u. Acht Dames le ht. 1. Nereus, 2. Ar go: 2e ht. 1. Vliet, 2. Hoop. 17.20 u. Sciff Dames Beg. le ht. 1. Laak, 2. Poseidon; 2e ht. 1. Hoop, 2. Leythe, 3. Nereus; 2e ht. 1. Willem in. 2. Vliet. 17.00 u. Twee Jun. A beslissing: 1. Ley the, 2. Triton. 17.40 u. Sciff overn. 1. Hoop, 2. Leythe. 17.50 u. Sciff Jun. A 1. Willem m, 2. Laga. 18.00 u. Twee overn. le ht. 1. Poseidon, 2. Adelborsten, 3. Willem III; 2e ht. 1. Njord, 2. Hoop. 19.30 u. Twee Sen. le ht. 1. Njord, 2. Tri ton; 2e ht. 1. Argo, 2. Deutsche T. R. Ver. 19.50 u. Vier A. le ht. 1. Leythe, 2. Njord, 3. Laak; 2e ht. 1. Laga, 2. Triton. 20.20 u. Vier overn. le ht. 1. Triton, 2. Maas, 3. Njord, 2e ht. 1. Leythe, 2. Hoop, 3. Delftsche Sport. 20.40 u. Twee Jun. B, beslissing: 1. Deut sche T. R. Ver., 2. Leythe. Poseidon row over wordt niet verroeid. 20.50 u. Acht A. le ht. 1. Njord, 2. Argo; 2e ht. 1. Hoop, 2. Laga. 21.10 u. Twee overn. beslissing: 1 snelste tweede; 2. le ht., 3. 2e ht. 17.10 u. Lichte Sciff le ht. 1. Hoop, 2. Deltsche Sport. Amstel row over wordt niet verroeid. Zaterdag 11 Juni 1938. 11.10 u. Twee Sen. beslissing: 1. winn. le ht., 2. snelste tweede, 3 winn. 2e ht. 13.30 u. Stijl Vier Dames Jun. Amstel, Maas. 13.50 u. Vier A 1 winn., 2e ht., 2. snelste tweede, 3. winn. le ht. 14.00 u. Sciff A 1 winn. le ht., 2. Posei don. 14.10 u. Vier Sen. 1. Njord, 2. Laga. 14.20 u. Acht B. 1. Laga, 2. Triton. 14.30 u. Vier z. stuurman Laga. 14.30 u. Stijl Vier Dames beg. winn. le ht., 2. winn. 2e ht., 3 winn. 2e ht. 14.50 u. Stijl Sciff Dames beg. winn. le ht., 2. winn. 2e ht., 3e winn. 3e ht. 15.10 u. Stijl Sciff Dames Sen. Willem in, Hoop. 15.30 u. Stijl Vier Dames Sen. Laak, Spaarne, Vliet. 15.50 u. Sciff Dames 1 Maas, 2. Wil lem III. 16.00 u. Vier Dames Viking. 16.10 u. Acht Dames 1 winn. 2e ht, 2. winn. 2e ht. 16.30 u. Sciff licht 1 winn. le ht., 2. Am stel. 16.40 u. Vier licht 1. Njord, 2. Argo. 16.50 u. Vier overn. 1 winn. 2e ht., 2. winn. le ht., 3 snelste tweede. 17.10 u. Sciff Sen. 1. Leythe, 2. Poseidon. 17.20 u. Vier B. 1. Triton, 2 Aegir. 17.30 u. Acht A. 1 snelste tweede, 2. winn. 2e ht. 3. winn. le ht. 17.40 u. Acht Sen. 1. Laga, 2. Nereus. LAWNTENNIS DE INTERNATIONALE FRANSCHE KAMPIOENSCHAPPEN. Mej. Rollin Couquerque in den kwarteindstrijd. Onze landgenoote mej. Rollin Couquer que heeft zich gisteren door een overwin ning op mevr. Whitmarsh (Engeland) voer den kwarteindstrijd van het damesenkel spel kunnen plaatsen. Mej. Rollin Couquer que en mevr. Stevenson (Australië) zijn de eenige niet-Fransche dames onder de laat ste acht. Haar overwinning op de Engelsche speel ster was overtuigend. De belangrijkste uit slagen luiden: Damesenkelspel: Mej. Gold- schmidt (Fr.) si. mej. Wynne (Austr.) 6—3. 6—0. Mej. Rollin Couquerque sl. mevr. Whit marsh (Eng.) 63, 61. Mej. Landry (Fr.) sl. mevr. Hopman (Austr.) 6—1, 6—2. Mevr. Halff (Fr.) sl. mej. Weivers (Luxemb.) 75, 64. Mevr. Stevenson (Austr.) sl. mej. Bar bier (Fr.) 6—3, 6—4. Heerendubbelspel: Destremeau en Petra sl. Mitic en Puncec 63, 63, 10—12, 4—6, 6—3. GaberySzigeti sl. Hecht en Mènzel 6_3, 6—3, 7—5. Kukuljevic en Pallada sl. Bossi en Ta- reni 6—2, 6—2, 6—1. Budge en Mako sl. Butler en Wilde 61, 6—4, 4—6, 6—2. Damesdubbelspel: Mej. Scott en mej. -Saunders sl. de dames Melleris en Va ring 86, 62. Dames Horner en Iribame sl. dames Hop man en Stevenson 63, 63. Dames Mat-hieu en Yorke sl. dames Cur- del en Goldschmidt 75, 61. WATERPOLO DE ZIJL I—ZWIP I. Morgenavond 8 uur speelt De Zijl I in de Zweminrichting „De Zijl" haar eersten wedstrijd voor de competitie 2e klasse K.N. Z.B. tegen het vorig seizoen gepromoveerde Zwip I (voorheen H.C.Z.). Het zevental van onze stadgenooten is samengesteld als volgt: Doel: Kloots. Achter: Arbouw, van Egmond, H. Blans- jaar. Voor: Amoldus, D. Kraaienbrink, Geene. Vooraf spelen de reserven van de Zijl SCHAKEN. HET INTERN. TOURNOOI TE NOORDWIJK Dc opening - Schmidt-Euwe in de eerste ronde Het groote internationale schaaktour- nooi, hetwelk in de komende dagen Ne derland en ook een belangrijk deel van Europa sterk in spanning zal houden iri verband met het feit, dat het zeer sterk bezet is, werd gistermidag in hotel „Rem brandt" te Noordwijk officieel geopend. Onder de talrijke aanwezigen, die deze plechtigheid bijwoonden, merkten wij o.m. op prof. dr. G. A. van Poelje, den direc teur-generaal van onderwijs, den heer G. van Harten, bestuurslid van den Konin klijken Ned. Schaakbond, verder jhr. ir. H. Strick van Linschoten en mr. M. Le- venbach, de laatste als voorzitter van het Euwe-comité. De voorzitter van het organiseerend co mité, de heer J. van Nes, heette alle scha kers en belangstellenden hartelijk welkom en herdacht vervolgens met enkele ge voelvolle woorden de nagedachtenis van dén onlangs overleden voorzitter van den K.N.S.B., den heer B. J. van Trotsenburg. Prof. dr. G. A. van Poelje, verklaarde zeer gaarne te hebben voldaan aan het verzoek het Noord wij ksche tournooi offi cieel te openen. Hij bracht hulde aan de genen, die hadden meegewerkt om het tournooi, het sterkst, dat ooit in ons land is gehouden, tot stand te brengen. Spr. richte woorden van waardeering tot dr. Euwe, die nog tijd heeft kunnen vinden aan dit tournooi deel te nemen. Na hul de te hebben gebracht aan den Neder- landschen kampioen Landau verklaarde prof. van Poelje het tournooi geopend. Namens het bestuur van den K.N.S.B. dankte de heer G. van Harten prof. van Poelje voor zijn aanwezigheid, waarin hij de belangstelling van de regeering voor schaakspel zag. Voor het Euwe-comité sprak mr. M. Le- venbach enkele woorden. De loting De tournooi-leider Hans Kmoch liet ver volgens loten. Dr. Euwe was door zijn werkzaamheden verhinderd aanwezig te zijn, voor hem trok mr. Levenbach, ter wijl prof. van Poelje de nummers voor Eliskases en Tartakower, die eerst heden avond te Noordwijk zullen aankomen, uit de bus haalde. De loting had het volgende resultaat: 1. Keres (Estland), 2. Landau (Neder land), 3. Sir G. A. Thomas (Engeland), 4. Eliskases (Duitschland), 5. Schmidt (Est land), 6. dr. Euwe (Nederland), 7. Spiel- mann (Duitschland)), Pirc (Zuid-Slavië), 9. Tartakower (Polen), 10. Bogoljubov ('Duitschland). De partijen voor de eerste ronde, welke hedenavond worden gespeeld, zijn de vol gende: KeresBogoljubov, LandauTar takower, Sir G. A. ThomasPirc, Eliska sesSpielmann, Schmidtdr. Euwe. Eerstgenoemden spelen met wit. De heer Sterkenburg, directeur van het „Remibrandt-hotel", waar de partijen wor den gespeeld en die een groot aandeel in de totstandkoming van het tournooi heeft gehad, bood den aanwezigen een thee aan. Aljechin naar Noordwijk Het verluidt te Noordwijk, dat de we reldkampioen dr. Aljechin dezer dagen naar Noordwijk zal komen om als belang stellend toeschouwer een gedeelte van het tournooi bij te wonen. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND De loting De loting voor het tournooi om het per soonlijk kampioenschap van Nederland, dat 2 Juli a.s. te Amsterdam in het Schaakhuis aanvangt, had het volgende resultaat: 1. van Mindeno, 2. Selman, 3. Landau, 4. Amsterdam, 5. van Doesburgh, 6. de Groot, 7. Mulder, 8. Cortlever, 9. Euwe, 10. Am sterdam (II), 11. jhr. van den Bosch, 12. Prins. De spelers van de groep Amsterdam I en II zijn nog niet bekend. In de eerste ronde worden de volgende partijen gespeeld: van MindenoPrins, Setmanvan den Bosch, LandauAmster dam H, Amsterdam IEuwe, van Does burghCortlever, de GrootMulder. In de elfde ronde, de laatste dus, spelen Euwe en Landau tegen elkaar, wel een toevallige speling van het lot. Euwe heeft in die partij wit. DAMMEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN KATWIJK. De einduitslag van het Kampioenschap van Katwijk Dammen is thans als volgt: J. G. Snel 11 punten; A. de Vletter 9 p.; J. Freke 8 p.; A. Peeters 7 p.; C. Korpelshoek 6 p.; B. Haasnoot 6 p.; G. Guyt 5 p.; en W. Dubbelaar 4 p. De heer J. G. Snel van de Damclub „Kat wijk aan Zee" is dus kampioen geworden en kreeg dus den beker over van J. Freke van de Kat wij ksche Damclub te Katwijk aan den Rijn. Heden een simultaan-wedstrijd te geven door den kampioen den heer J. G. Snel, voor de competitie reserve derde klasse K. N.Z.B. tegen A.Z.C. II (Alphen aan den Rijn) in de volgende opstelling. Doel: Klinkhamer. Achter: W. Hassel'bach, Lepelaar, Stou ten. Voor: Sanders, J. Kapaan, de Looff. PAARDENSPORT DE SITUATIE IN DE NEDERL. RUITERSPORT Een onderhoud mei rit meester Pahud de Mortanges De geschiedenis van de Nederlandsche ruitersport is bijzonder eervol. In een lan ge reeks van jaren hebben Nederlandsche ruiters prachtige successen verkregen, die culmineerden in de fraaie resultaten, wel ke Nederlandsche equipes ter gelegenheid van de olympische ruiterwedstrijden be haalden. Nog in 1936 te Berlijn eindigde de Nederlandsche ploeg op de tweede plaats en ook sedert dien werden in internatio nale concoursen nog herhaaldelijk eervol le resultaten geboekt. Hoe is het echter thans met de Neder landsche ruitersport gesteld? Die vraag kwam bij ons op, toen wij dezer dagen den meest succesvollen ruiter van de laatste vijftien jaren, ritmeester C. F. Pahud de Mortanges, ontmoetten en ons een rustig oogenblikje met hem pnderhielden. Onze eerste vraag luidde: Is Nederland nog tot een even succes volle representatie als o.a. in 1936 te Ber lijn in staat? Ongetwijfeld ja, mits de allerbeste rui ters en paarden worden afgevaardigd. De eischen moeten worden gesteld in de juis te verhouding van Nederland tegenover grootere landen. Hoe staat het op het oogenblik met het paardenmateriaal? Daar hebt ge juist de groote moeilijk heid voor Nederland om met het buiten land gelijken tred te houden. Ontegenzeg gelijk kon het hier met het paardenmate riaal beter gesteld zijn, doch de motori seering van de bereden onderdeelen bij 't leger vormen een beletsel en de groote handicap is bovenal het ontbreken van een eigen fokkerij. Wat is uw meening over de burger-rui tersport? Daarin schuilt voor het oogenblik de groote vooruitgang der hippische sport in Nederland en vooral bij een goede cen trale leiding is er van de burger-ruiter sport nog veel te verwachten. Zij moet echter hand in hand gaan met de mili taire ruitersport, want bij een doelmatige samenwerking lijkt mij nog veel meer te bereiken dan in den laatsten tijd moge lijk was. Thans is naast Greter, de Bruine, van Schaik, Gruppelaar, Grovestins, de Kruyff Sr., e.a. (we mogen onzerzijds den naam van Pahud tocl} zeker wel toevoegen), Pasman de eenige burgerruiter, die in in ternationaal opzicht als springruiter mee telt, doch versterking van het aantal Ne derlandsche concours-ruiters uit het kamp der burger-ruiters zou ieder, die het goed meent met onze hippische sport, toejui chen en dat is alleen mogelijk door een daarop geriche- doelmatige samenwerking. Wat zijn de verdere plannen voor dezen zomer? Vast staat, tot dusverre 'alleen nog deel neming van een Nederlandsche equipe aan de concoursen van Londen, Dublin en Aken. De clou van het hippische gebeu ren in Nederland is echter het concours in het olympisch stadion. Afgezien nog van de bijzondere sportieve beteekenis want dit subliem georganiseerde concours is alom bekend en brengt mede de mooiste sport, die in Europa te zien is heeft dit jaarlijksche concours voor de Nederland sche ruitersport alleen daarom reeds on schatbare waarde, omdat Nederland hier nu eens een gastheerrol vervult. De Hol landers genieten bij voortduring in het buitenland 'ongelooflijk veel gastvrijheid. Dat hier iets tegenover gesteld wordt, is vo:r de Nederlandsche ruiters buitenge woon prettig en alleen daarom reeds ho pen wij allen, dat het zesde internationaal concours hippique Amsterdam, dat van 14 17 Juli in het Olympisch statdion te Am sterdam gehouden wordt, een groot succes moge opleveren. En tenslotte stelden wij nog de vraag: Wat denkt ge in de toekomst van de Nederlandsche ruitersport en van die sport in het algemeen? Veel zal afhangen van wat men over zal hebben voor verbetering en aanvulling van het paardenmateriaal. Voor het overige zal het ook in de toekomst wel niet aan goede en enthousiaste Nederlandsche. rui ters ontbreken. Wat de ruitersport in het algemeen be treft, geloof ik aldus besloot ritmeester Pahud dat juist in den tegenwoordigen tijd, nu auto en motor zoo algemeen wor den, het paard en de paardensport in eere gehouden zullen worden. ZEILEN DE „ZEEAREND" WINT ROND HELGOLAND. Vijfde in de race Burnliam-Helgoland. Het Nederlandsche jacht „De Zeearend" van den heer C. Bruynzeel jr. is in de race Burnham-Helgoland vijfde geworden. De „Ortac" het Engelsche jacht van den heer C. F. King werd winnaar, met het Duitsche jacht „Westwind" op de tweede plaats. De gisteren gehouden wedstrijd „Rond Helgoland" is een schitterend succes ge worden voor de „Zeearend". In zijn klasse werd het Nederlandsche schip eerste, waarmede de heer Bruynzeel definitief in het bezit kwam van de Hog Steanprijs, uitgeloofd door den burgemeester van Hel- 'goland en ook het vorige jaar door onzen landgenoot gewonnen. Vandaag start „De Zeearend." voor den wedstrijd naar Cuxhafen. De „Zilvermeeuw" van den heer de Goe de, welk schip ook heeft deelgenomen aan „Rond Helgoland" is naar Nederland te ruggekeerd. POSTDUIVEN. Leidsche Postduiven Club. Uitslag wedvlucht Laroche Migennes (Fr.) afstand plm. 473 K.M. De duiven zijn gelost om 5.25. Door de regenbuien zijn de duiven erg uit elkaar geslagen. De eerste duif is geconstateerd om 11 uur 14 min. en bereikte een snelheid van 1351 meter per De uitslag is: C. Noest 1, 3, 4, 15; F. de Haas 2; W. Warnecke 5; H. Fasel 6, 7, 9, 20, 22; R. Pet 8, 10, 19; J. Laman 11, 13; H. Wallaart 12, 16; A. Krol 14, 21; T. Vlieland 17; A. v. Eisen 18; J. Smits 23. De „Vosselman-beker", die op dit sta tion vervlogen werd, is gewonnen door F. de Haas. Op 24 Juni houdt de „Concourscommissie Eindhoven" haar jaarlijiksche nationale wedvlucht van St. Vincent. Inkorf-centrum voor leiden en omstreken in clublokaal L.P.C., waar op 20 Juni a.s. inkorven is. Inlichtingen bij W. Warnecke, Stations weg 4. „De Uiver" (Leiden). Wedvlucht van Dourdan 5 Juni. F. Fak kel 1, 12, 17; N. Hazenvoet 2, 11, 15; M. Pet 3, 13; F. v. d. Nieuwendijk 4; M. Vinke- steijn 5; J. J. Fhilippo 6, 7; J. v. d. Wijn gaarden 8; M. Stikkelorum 9; B. Lansel 10; N. de Meij 14. 28; J. v. d. Steen 16; N. v. Kampen 13, 30; A. Fasel 19, 21, 26, 27; J. Sülze 20; H. Seriier 23, 25; J. Benning 22, 24. „De Vriendenclub" (Leiden). Van Laroche Migennes (Fr.) afstand plm. 474 K.M. hemelsbreedte, één der nieuwe Zuidelijke stations, welke dit jaar bevlo gen worden; de lossing heeft op tijd plaats gehad m.l. 56.25; met kalrnen Zuid-Oosten wind werden de duiven in vrijheid gesteld bij goed vliegweder. Er stonden in het con cours des vereeniging 158 en voor het rayon 113 duiven, zoodat dit een mooi con cours werd. De uitslag is als volgt: A. v. Rijsbergen kunnen wij feliciteeren met het behalen van den eersten prijs tevens beslaglegger voor 1938 op de Jubileum wisselbeker der Vriendclub, tevens klokte hij no. 37 en 49. Chr. v. d. Pl<uyuT2, 3, 4, 7, 9, 10, 11, 14, 20, 32 én 33; A. P. v. d. Voort 5, 13 en 38; F.' Delsasso 6, 43 en 50; W. Prins 8; L. Gijs man 12, 23. 28, 35 en 36; W. le Meur 15, 17, 29 en 31; H. Brandt 16; S. N. van Leeuwen 18; F. Hofman 19 en 45; W. Themmen 21 en 40; P. v. d. Berg 22, 24 en 26; A. v. <L Made 25, 30 en 44; G. F. v. Dorp 27; G. A. L. v. d. Reijden 30; N. v. d. Linden 34; Joh. Vogelenzang 41 en 42; C. Vlaardingerbroek 46 en 47; J. Sinteur 48; G. P. Onvlee 51 en Joh. Neuteboom Jr. 52. De le duif, welke echter niet voor Rayon stond, werd geconstateerd om 11 uur 14 min. en 11 sec. 'en maakte een snelheid) van 1355.76 meter per min. De laatste punten- winnaar om 12—22—29 en maakt een snel heid van 1133,95 per imin. De eereprijzen werden' behaald door A. v. Rijsbergen, Chr. v. d. Pluym en A. P. v. d. Voort. Er zijn geen verliezen. Dit was het 1ste station voor het kampioenschap lange afstand. A s. Donderdag inkorven voor de Rayon- vlucht Epernay buiten de punten ook voor Rayon wel prijzen. „De Blauwbaard" (Alphen). De uitslag is als volgt: Martens 1, 4, 12, 13; Goedhart 2; Tuineburg 3; Lagerweij 5; Jager 6, 7, 14, 32; Mens 8, 33; Roda 9, 17, 18; Landdaal 10; Egmond 11; Kuyvers 15, 23, 24; Walderveen 16; Ofwegen 19, 22, 26; Verwer 20, 21; Borgers 25, 27, 28, 30; Vegto 29; Groeneveld 31; B. Rombouts 34. Postgiro 287177 Den Haag, ten name van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid. HOOFDFILMS AANVANGSUUR Hou je Roer Recht. (Joe Brown). Jockey-Bloed. (Frankie Darro). Broadway Melodie 1938. (George Mur phy Binnie Bar nes). Ik ben dol verliefd. Zeven Oorvijgen (Lilian Harvey Willy Fritsch). Een kus in het don ker. (Francis Lede ren - Roland Young) Tusschen twee Ocea nen. (Joel Maccrea Bob Burns Frances Dee). De Terugkeer van Sophie Lang. Tarzans Vlucht (Johnnie Weissmül- ler). De Vlucht voor het Huwelijk. (Joan Crawford Clark Gable). Komisch Sensatie. Klucht Klucht Klucht Sensationeel Sensationeel Komisch lederen avond 8 urn- Zondag van 47 en 811 uur. Za terdag en Woensdag 2 30 uur matinée. lederen avond 8.15 uur. Zondag van 2-7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. lederen avond 8 uur. Zondag om 2, 4.30 ei Zaterdag, Woensdag 8 uur. Matinée: en Donderdag 2 uur. Zaterdag, Woensdag lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Zaterdag, Woens dag 2 uur matinée. lederen avond 8 uur. Zondag bovendien van 2 tot 7 uur. Matinée iederen werkdag om 2 uur. Goedgekeurd volwassenen. Goedgekeurd v» volwassenen. Goedgekeurd v, volwassenen. Goedgekeurd v, volwassenen. Goedgekeurd v, volwassenen 93. Langelot herinnerde zich opeens dat in de stad ver derop een heel geleerde dokter woonde. „Wacht eens", zei hij, „die zal grootmoeder wel van haar rattekop afhelpen". Toen Langelot een uurtje later bij den dokter aanbelde liep deze juist in zijn kamer heen en weer om te kunnen denken. 94. Langelot belde aan, en toen het dienstmeisje open deed wipte hij meteen naar binnen en stond voor -den dok ter voordat deze het wist. „Wat is er", bromde de dokter boos. „Mijn grootmoeder heeft een rattekop, en U moet haar daar af helpen," antwoordde Langelot.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10