HET WERKLOOSHEIDSDEBAT BINNENLAND VRIJDAG 3 JUNI 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Tweede Kamer De heer KUIPER (R.K.), zijn rede ver volgend, vraagt waarom men niet wil den ken aan een autarkischen opbouw der volkshuishouding. De omringende landen streven naar zelfvoorziening. Wat van nieu we en verafgelegen afzetmarkten te ver wachten is, moet worden afgewacht. De gevoerde industrialisatie-politiek stemt niet tot tevredenheid. Binnen korten tijd is daar weinig mee te bereiken. Ook daarom moet men rekenen met een langdu rige politiek van openbare werken. De po litiek van openbare werken is niet pri mair, daar zij de oplossing niet zal bren gen, althans niet blijvend. De structureele ontwikkeling der laatste decennia ligt niet alleen in de handelspolitiek, maar ook op technologisch gebied. Er is geen grond om aan te nemen, dat de mechanisatie haar hoogtepunt heeft bereikt. Het is niet mo gelijk de wijzers van den tijd terug te zet ten. Men moet de gevolgen der technische ontwikkeling nu eenmaal op den koop toe nemen, willen de productiekosten niet bo ven het buitenlandsche peil uitgaan. Daar uit volgt echter ook, dat de toeneming der industrialisatie ook de mechanisatie en haar gevolgen zullen doen toenemen. Bij de industrialisatie, opgezet ter be strijding van de werkloosheid, gaat dus de r echanisatie als belemmerende factor sa men. In ons land moet volgens een niet ge publiceerd deskundigen-rapport de werk loosheid voor ten minste 60 pet. worden toegeschreven aan de ontwikkeling der techniek. Daarom legt het adres van het R.K. Werkliedenverbond den nadruk op verkorting van den arbeidsduur en arbeidsspreiding. De arbeidstijd zal moeten worden worden verminderd, naar rato van het percentage der werkloo- zen, dat aan technische oorzaken is toe te schrijven. Spreker vraagt een verkorting der werk week met 6 uur. Voorts zou verlichting kunnen worden gebracht door verlenging van den leerplicht, verbod van arbeid door gehuwde vrouwen, verlaging van leerlin- genschaal e.d. Bij de verkorting van den arbeidstijd zal de regeering op tegenstand stuiten, welke krachtige middelen noodig zal maken. Werkgevers en arbeiders moeten, in be- drijfszaken of anderszins, met de stok ach ter de deur aan de conferentietafel geroe pen worden. De regeering moet niet aar zelen zich de noodige dwangbevoegdheid te verschaffen. Critiek van den heer Zandt. De heer ZANDT (Staatk. Ger.) zegt, dat zijn partij reeds veel eerder op de noodzaak van werkloosheidsbestrijding heeft gewe zen. Toen heetten de staatkundig gerefor meerden „demagogen"; de demagogen ech ter zitten nu ook in de regeeringspartijen. Dr. Colijn heeft een liberale politiek ge voerd, op den Volkenbond vertrouwd. Dr. Colijn heeft te veel op de wereld ver trouwd. Het is noodig terug te keeren tot Gods woord en de hand van Rome los te laten. De toestand is ernstiger dan te voren. De heer DE GEER (C.H.) noemt het vraagstuk der werkloosheid even nijpend en acuut als dat van defensie. Na Septem ber 1936 was de daling der werkloosheid niet groot, doch ook deze geringe daling is tot staan gekomen. Misschien is het te be treuren, dat de maatregel van September 1936 niet eerder is genomen, daar wij dan langer van de oeconomische opleving zou-* den hebben kunnen profiteeren. Het feit ligt er echter, dat de werkloosheid niet meer daalt. De toestand is even ernstig dan te voren, ja ernstiger, daar het einde min der dan ooit in zicht is. De bestrijding der v/erkloosheid is dan ook een primordiaal belang, stellig op één lijn te stellen met de defensie, wat de geboden vastberaden heid en de te brengen offers betreft. Bij de defensie weten wij evenwel wat te doen is, doch niet alzoo bij de werkloosheid. Dit maakt haar bestrijding moeilijker. Aan of ferzin hebben wij hier niet genoeg. De vraag is, hoe pakken we het aan? Sommi gen zien de werkloosheid zelfs als een on aantastbare draak. De conclusies loopen intusschen niet zoo ver uiteen. Er is wel zooveel eenstemmig heid, dat ieder een doeltreffende verrui ming der werkgelegenheid voorop stelt en de overbruggingswerkzaamheid der open bare werken op de tweede plaats wenscht. Daar de regeering een openbare-werken- offensief onderneemt, zou het aanbeveling verdienen, dat zij ook een offensief onder neemt door stimuleering van het bedrijfs leven. De baten hiervan zullen duurzaam zijn. De kosten gaan voor deze baten uit. De zwaarste lasten op het bedrijfsleven zullen moeten worden opgeheven. Het stelsel van loonbeslagen zou kunnen worden uitgewerkt. Geen oirbaar middel mag worden versmaad. Maatregelen, die ook de werkloosheid van het kapitaal kun nen opheffen, verdienen volle aandacht. Het sparen zonder investeeren is een oeco- nomisch nadeel. De werkgelegenheid in het bedrijfsleven kan door arbeidsspreiding worden ver groot. Verkorting van arbeidstijd met be houd van weekloon is onmogelijk, doch zou wel mogelijk zijn bij gelijk blijven van het uüfloön. Aan een door prof. Gelissen ontworpen plan zou aandacht geschonken kunnen worden. Een nieuwe „hausse" binnen kort? De heer KORTENHORST (R.K.) den economischen toestand besprekend, zegt dat Nederland op dit moment geen interne cri sisfactoren heeft. Er zijn geen hausse-exces sen en geen speculatie-koorts. De koop kracht is weer grooter dan in 1936. Een nieuwe hausse binnen betrekkelijk korten tijd kan worden verwacht. De toepassing van één drastisch genees middel, de ruk uit het moeras, is in deze omstandigheid niet gewenscht. Prof. van Gelderen zocht het te zeer in investeeren. Dit is uit den tijd. De „Ankurbelung" is al weer niet modern. Noodig is het 'op peil houden onzer productiekosten, mét het verstrekken van exportpremies en van loonbijslagen. Het komt neer op „smoo thing" der inzinking. De grens, waarbo ven uitgaven tot tijdelijke overbrugging niet geoorloofd schijnen is die, waar voor de toekomst werkloosheid wordt veroor zaakt. Bevordering van den export is een der voornaamste middelen ter bestrijding der werkloosheid. Verbetering van ons consu laire korps en verlaging der overheidslas- ten zijn daartoe aangewezen. Een behoor lijk tarief van invoerrechten zal heel wat kunnen doen. Bij het coördinatieplan moeten de defen sie-opdrachten worden betrokken. Het be drijfsleven klaagt, dat de opdrachten zoo moeilijk uit de handen der militairen zijn te wringen. De heer MOLLER (R.K.) bespreekt de cultureele werkloosheid. Het woord „cultu reel" gebruikt hij in enge beteekenis: kunst, wetenschap en volksvorming. Ons volk be hoort op hoog cultuurpeil te blijven staan. Spr. bedeelt de zgn. cultureele werkloozen in de aandacht der regeering aan. De heer EFFENDI (Comm.) zegt, dat het lot der bevolking van Indië niet van dat der Nederlandsche bevolking kan worden gescheiden. De interpellant wil de industrie een stoot geven. Doch daarbij moet Indië zijn betrokken. De heer POSTHUMA (C.D.) zegt het deel van de rede van den heer van Houten, dat deze om des tijds wil achterwege had gela ten, te zullen houden. De leuze moet zijn: in de plaats van steun redelijk betaalde ar beid. Zonder een radicale wijziging van de financieele politiek komen we er niet. De mensch kome eerst, het geld moet dienen. Uitbreiding der werkkampen is gewenscht, dwang daarbij echter niet. Wenschen van den heer Ruys de Beerenbrouck. De heer RUYS DE BEERENBROUCK (R.K.) ondersteunt den aandrang om aan de gemeenten voor de uitvoering van werk fonds-objecten in plaats van voorschotten op grootere schaal bijdragen te verstrek ken. Bij de uitvoering van objecten moeten de kosten door de centrale overheid over de betrokken lagere organen kunnen wor den verdeeld. Spr. vraagt steun voor den aanleg van een vliegveld in Zuid-Limburg. Dr. Colijn vangt zijn dupliek aan. De MINISTER VAN ALGEMEENE ZA KEN, dr. COLIJN, zegt, dat in dit debat niet zoo heel veel zaken tusschen hemel en aarde onbesproken zijn gelaten. Met het oog op de klok, die 17 u. 35 min. aanwijst, vraagt hij de sprekers Vrijdag te 1 uur te kunnen beantwoorden. De vergadering wordt verdaagd. VERHOOGING VAN DE SUBSIDIE AAN DE K.N.I.L.M. Met een half millioen voor belangrijke uitbreiding van het net. Naar het N. v. d. D. v. N.-I. verneemt, zijn binnenkort bij den Volksraad voor stellen te verwachten tot verhooging van het bedrag, dat het gouvernement zal bij dragen in de exploitatie-kosten van de K. N. I. L. M. Deze verhooging houdt verband met de instelling van den dienst op Australië en met de waarschijnlijkheid, dat binnen kort nog enkele andere lijnen zullen wor den geopend. Onder die andere lijnen moeten waar schijnlijk worden verstaan verbindingen met Manilla en Saigon, alsmede de lijn langs de Westkust van Sumatra en een verbinding met Menado. Het totale bedrag, dat als extra-bijdrage zal moeten worden verstrekt, valt nog niet met eenige mate van waarschijnlijk heid op te geven, maar wel valt te melden, dat op de begrooting voor 1939 een extra bedrag van 500.000 voor dit doel zal worden aangevraagd. De subsidie van de K.N.I.L.M. bedraagt ingevolge het bestaande contract, dat loopt tot einde 1939, 240,000 per jaar. Men rekent dus op verhooging van de sub sidie tot ongeveer drie-kwart millioen per jaar. SPANJAARDEN OP AMELAND. Te Holwerd zijn gistermiddag om 1 uur uit den Haag per autobus 30 ongehuwde hier te lande geïnterneerde Spanjaarden aangekomen. Per veerboot vertrokken zij om kwart over één naar Ameland. DE BOTERHEFFING. De heffing en de steunuitkeering op bo ter, zijn behoudens tusschentijdsche wijzi ging, voor de week van 2 Juni tot 9 Juni vastgesteld op 50 cent per K.G. (onver anderd). R.K. BOUWVAKARBEIDERSBOND Wijziging in het reglement Werkloozenkas De minister van Sociale Zaken heeft op een daartoe strekkend verzoek van het be stuur van den R.K. Bouwvakarbeidersbond besloten de volgende wijzigingen aan te brengen in het reglement voor de werk- loozenkas van den R.K. Bouwvakarbeiders- bond. Personen beneden den leeftijd van 16 jaren, alsmede personen van 60 jaren of ouder, kunnen niet als lid tot de kas worden toegelaten. Deze bepaling geldt voor personen van 60 jaren of ouder niet, indien zij onmiddellijk uit de werkloozen- kas eener andere door Rijk en gemeenten gesubsidieerde vereeniging tot de kas toe treden. De bijdrage voor de kas bedraagt per lid en per week: bij een loon van 59 cents, en hooger 50 ets.; van 53 tot 58 ct.( 46 ets.; van 50 tot 52 ets., 42 ets.; van 40 tot 49 ets., 38 ets.; en van 44 ets. of min der, 34 ets. Leden van 16 of 17 jaren be talen echter ten hoogste 20 ct. per week. De uitkeering bedraagt per werkdag ten hoogste: 30 c. ongehuwd en 40 c. gehuwd, bij een loon van 50 ct. of hooger; hetzelfde geldt bij loonen van 53 tot 58 ets.; 50 tot 52 ets; 45 tot 49 ets. en 44 ets. of minder. Leden van 16 of 17 jaren kunnen echter, indien ongehuwd, ten hoogste 50 ets., en indien gehuwd of kostwinner, ten hoogste 80 ets. per dag ontvangen. Het bedrag der dagelijksche uitkeering zal in geen geval mogèn overtreffen 70 pet. van het loon, hetwelk in den tijd, waarin een lid werk loos is, ter plaatse als normaal dagloon voor arbeiders van dezelfde categorie geldt. De uitkeering wordt ook verstrekt over den Nieuwjaarsdag, den 2den Paaschdag, den Hemelvaartsdag, den 2den Pinksterdag en de beide Kerstdagen, indien deze dagen voorkomen in een periode van werkloos heid en niet op Zondag vallen. R.K. VROUWENBOND IN HET BISDOM HAARLEM. De R.K. Dioc. Vrouwenbond in het Bis dom Haarlem heeft in het gebouw Musis Sa crum te Schiedam zijn jaarvergadering ge houden. De voorzitster, mej. Toos Post, wees in haar openingswoord o.m. er op, dat de bond in het najaar, zijn zilveren feest zal vieren, waardoor thans de herinneringen teruggaan tot degenen, die, nu 25 jaar ge leden, aan de voorbereiding tot oprichting van den Diocesanen bond werkten. Het moet wel een ontzettend werk geweest zijn de vrouwen wakker te maken voor het bonds-ideaal, haar er toe te brengen rech ten te vragen, teneinde haar plichten beter te kunnen vervullen. Na jaren van opbloei in 't vrouwenbondsleven staan wij thans opnieuw voor een dergelijke taak. Immers een deel van den oogst, dien zij zaaiden en wij meenden binnen te kunnen halen, is ons ontnomen. Wij zullen in verschillend opzicht wederom moeten ploegen en zaaien Wanneer wij dat doen in denzelfden geest van saamhoörigheid-, die onze pionierssters bezielde, dan zullen ook wij ondanks de moeilijkheden slagen. Uit de jaarverslagen bleek, dat de bond thans 56 afdeelingen telt, omvattende ruim 11000 leden. Door het Rustfonds werden 10 leden in de gelegenheid gesteld, een rust kuur van gemiddeld vier weken te doen. Het Vroedvrouwenfonds gaf drie leerlin gen van de R.K. Vroedvrouwenschool te Heerlen rentelooze voorschotten. Verschil lende moedercursussen en cursussen zie kenverpleging in 't huisgezin werden met steun uit de diocesane kas gegeven. Als acties voor de komende maanden werden aanbevolen verspreiding van de brochure tegen het neo-malthusianisme en werving van nieuwe leden, Getracht zal worden in het komende jaar een of meer studiedagen te organiseeren, waarop actueele kwesties behandeld zullen worden. Na de lunch hield de zeer eer w. heer H. de Greeve een boeiende voordracht over: „persoonlijkheidscultuur". „Msb." GROOT BRABANTSCH OPEN LUCHTSPEL Gij gelegenheid van het derde eeuwfeest der Krulsheeren te Uden In Augustus van dit jaar zal het 300 jaar geleden zijn, dat de Krulsheeren zich in Uden hebben gevestigd. Oorspronkelijk was dit klooster te 's Hertogenbosch, maar na de inname van die stad in 1629 door Frederik Hendrik, moesten de kloosterlin gen de stad verlaten. Na eenige omzwer vingen vestigden zij zich in Uden. Hun verdienstelijk werk voor de verbreiding van de Godsvrucht van het Mirakuleuze beeld van O. L. Vrouw ter Linde en voor de Udensche bevolking, zal feestelijk her dacht worden door Uden op 11 Augus tus a.s. Als clou van de feesten zal worden gege ven een grootsch openluchtspel, met als grondgedachte de legende van 't „Lief Vrouwken ter Linde", aldaar vereerd. Het stuk speelt zich af in 't hartje van Bra bant en laat herleven de tafereelen, die onze oude meesters van ons volk hebben geschetst en belooft alzoo 'n echt Breu- gheliaansch schouwspel te worden, een lust én voor oog én voor hart. Het stuk werd speciaal geschreven voor deze gelegenheid, door den Brabantschen auteur Jan Vuysters, uit Oisterwijk, die door zijn openluchtspelen „Koning Willem II" in Tilburg in 1936 en ,,Peerke Don ders" 't vorige jaar e.a. getoond heeft de ziel van het volk in zijn breede lagen aan te voelen en bij machte te zijn, hun te ge ven wat zij bij 'n openluchtspel verlangen: „Rijkdom van tafereelen door een boeiende dialoog verbonden, waar volkstooneel in zijn hoogere beteekenis. Waar men heden, meer dan ooit belust is op de mooie romantiek van het verle den, wacht dus Uden en geheel Nederland een zeldzaam 9choon gebeuren! Tuindersvakbond L.T.B. Bloembollen-zakei. besproken De Tuindersvakbond (sierteelt-aangele genheden) van den L.T.B. vergaderde gis terenmiddag in het gebouw der St. Jozef- gezellenvereeniging te Haarlem. De nieuwe secretaris welkom geheeten. De vice-voorzitter, de heer H. G. Mathot, verontschuldigde den voorzitter, den heer Groen, die wegens een belangrijke Kamer vergadering in Den Haag moest zijn. Spr. heette den nieuwen secretaris, den heer v. Baar, van harie welkom en achtte zich ge lukkig, dat het Boekhoudibureau ook in diens handen blijft. Er zijn vanmiddag bijna uitsluitend bol- len-aangelegenheden aan de orde, aldus spr. Het exportcijfer is gelukkig wat ver beterd, maar het is nog lang niet zoover, dat de saneeringsmaatregelen geheel kun nen worden opgeheven. Er wordt in be paalde kringen zelfs alweer om terugkeer der minimumprijzen gevraagd. Spr. hoopte, dat de verbetering zich zal voortzetten en in sneller tempo zal gaan. De secretaris dankte voor de vriendelijke woorden en beloofde al zijn krachten aan den Bond te zullen geven. De garantieprijzen. Dan kwamen de ingekomen voorstellen aan de orde. De afdeeling Lisse wenschte een actie cm de voor dit jaar vastgestelde garantie prijzen ten spoedigste te veranderen in (verplichte minimumprijzen. Zij meent, dat een catastrop'hale inzinking der prijzen voor het as. seizoen lang niet uitgesloten is. De afdeeling Hillegom achtte dit voorstel midden in het jaar onjuist en was er tegen. Noordwijkerhout en Langeraar wensch- ten weer minimumprijzen voor den bin- nenlandschen handel, Sassenheim daaren boven ook voor den buitenlandschen. De heer Nijssen meende niet, dat er minimumprijzen zullen komen. Hij ver zocht de vergadering vertrouwen te heb ben in de' leden der Sierteelt-Centrale. De heer Lefeber drong aan op angstval lig vasthouden van de basisprijzen. Men moet o.a. oppassen, dat men de Engelsche markt niet kapot maakt. Voor de zwakke lingen, die lager willen verkoopen om geld te zien, zou Lisse de minimumprijzen weer willen hebben. De afdeeling Noordwijkerhout merkte op, dat er voldoende vertrouwen in de basis prijzen moet zijn; ze moeten ook werkelijk uitbetaald worden. De afdeeling Grootebroek zou liever de minimumprijzen verplichtend zien, temeer daar ze toch in geld hetzelfde zijn als basis prijzen. De heer Freriks zou nooit terug willen naar buitenlandsche minimumprijzen. Ze werken fraude in de handen en zijn im moreel. Verschillende afgevaardigden waren het daar mee eens. Te bevoegder plaatse zal worden aangedrongen op zekerheid voor de garantieprijzen. In de wintervergadering kan over de buitenlandsche minimumprijzen nader ge sproken worden. De teeltvergunningen. In behandeling kwamen daarna de voor stellen betreffende het teeltrecht voor kweekers met groote gezinnen, voor kleine bollenkweekers en de overdracht en ver koop van teeltrecht (stopzetting van han del en bewijzen). De heer Nijssen verklaarde, dat in de Sierteelt-Centrale onderzocht is of de 5% vergrooting van het narcissen-areaal onder de kleine kweekers verdeeld kon worden. Er moest echter voor gewaakt worden, dat degenen, die uitsluitend' bollen kwéekten dus geen gemengd bedrijf hebben niet achtergesteld zouden worden. Spr. deelde verder mede, dat er maar twee bedrijven in de streek zijn, die door bijzondere omstandigheden en met toestem ming van de Sierteelt-Centrale, boven 100% van hun oppervlakte 1933 zyn ge komen. De mogelijkheid om teeltrecht over VACANTIE VOOR HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. Organisaties vragen veertien dagen. De Ned. R. K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden ,St. Franciscus van Assisië" en de Ned. Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedien den schrijven ons het volgende: „Een 14-daagsche vacantie voor alle kantoorbedienden, winkelbedienden en handelsreizigers" is een punt, dat de be diendenorganisaties reeds jaren in hun program van actie hebben opgenomen en naar de verwezenlijking waarvan zij met steeds stijgend succes hebben gestreefd. En met reden. Indien men tot de erkenning is geko men, dat de vacantie voor de werknemers ln het algemeen heilzame gevolgen heeft gehad, dan geldt dit wel in bijzondere mate voor de belangrijke groep hoofdar beiders, werkzaam in den handel, in den winkel en op kantoor. Niet alleen, dat de bedienden zich ge durende de vacantie kunnen losmaken van de dagelijksche „hoogspanning", waar onder zij door de thans bestaande verhou dingen dikwijls hun arbeid moeten pres- teeren en zij aldus in staat worden ge steld de zoo noodzakelijke „ontspanning" van lichaam en geest te verkrijgen, doch ook het feit, dat zij in deze rustperiode zich volledig kunnen bewegen in en meer intens medeleven met hun gezin, wordt steeds meer algemeen aanvaard als een factor van sociale beteekenis. te nemen voor 1 jaar, of te koopen, is aan wezig. Bovendien kunnen de jonge kwee kers teeltrecht overnemen tot de norm van een normaal bedrijf. Het is uiterst moei lijk om deze vraagstukken afdoende op te lossen. Het 'bestuur houdt zich dan ook voorloopig aan den tegenwoordigen toe stand. De afdeeling Obdam protesteerde er tegen, dat de jonge gezinsstichters door de saneering niet in staat worden gesteld om voldoende hun brood te verdienen. De heer Nijssen antwoordde, dat de recht vaardigheid in de verdeeling niet uit het oog verloren mag worden. Er zijn meer factoren. De .afgevaardigde van Roelofarendsveen: Laat U de rechtvaardigheid er maar buiten, die is in de heele saneering niet te vinden. (Applaus). Intusschen was de heer Groen ter ver gadering gekomen. Hij verheugde zich over de prachtige opkomst en de interessante discussies, die hij gedeeltelijk mocht vol gen. Het bewijs wordt vanmiddag geleverd, dat de bloembollenkwesties in den L.T.B. wel degelijk behandeld kunnen worden. Spr. deelde mede, dat bij den L.T.B. 2500 bloembollenkweekers zijn aangesloten, die ongeveer 1/4 van het totale areaal bezitten. Niemand zal onze organisatie dus kunnen wegcijferen. Wat voor de jonge gezinshoofden en de groote gezinnen maar eenigszins gedaan kan worden, zal worden aangegrepen. De vergadering onderstreepte de mede- deeling van het'bestuur, dat het zal aan dringen op strenge straffen voor degenen, die opzettelijke overtredingen begaan ten opzichte van de beteelde oppervlakte. Dit om de goedwillenden te beschermen. Surplusfonds reserveering. Ten aanzien van surplusfonds reservee ring en inlevering waren vele voorstellen ingekomen. Velen wilden alles in het werk stellen, om de surplusbollen 1935/1936 ten volle uitbetaald te krijgen. Met Hillegom was het besttiur van mee ning, dat deze zaak hopeloos is en geen kans van slagen heeft. Noordwijkerhout zou verplichte inleve ring van plantgoed wenschen. Hillegom wenschte dit ieder jaar voor tulpen. Sassenheim wilde voor de Mendel-tul pen een aparte indeeling maken en een z.g. derde groep voor het surplus-fonds. De heer Nijssen deelde namens het be stuur mede, dat met de andere organisaties een oplossing gezocht zal worden voor de verschillende wenschen. Hij beantwoordde een tiental sprekers. De vergadering besloot om 24% over zijn geheel te heffen per opbrengst, waardoor het voorstel Egmond-Binen om dit per roe te doen, werd verworpen. Bloemisterij. De afdeeling Poeldijk (Westland sloot zich er bij aan) vroeg vrije invoer van snijbloe men onder glas gekweekt naar België. Onze regeering diende daartoe stappen te doen. De heer Vis uit Wateringen meende, dat er meer gedaan moet worden voor uitvoer van bloemen naar onze buren. De voorzitter antwoordde, dat de kwes tie op de juiste plaats ter sprake zal wor den gebracht. Aangedrongen werd op strenge handhaving van het snijcontract van bloembollen. De derde vakgroep. Sassenheim wilde den derden vakbond van de bloembollenkweekers alsnog stich ten, om het lidmaatschap van den L.T.B. aantrekkelijker te maken. Hillegom sloot zich daarbij in principe aan en zou eerst een concept van de orga nisatie willen hebben. Noordwijkerhout noemde het stichten van den derden bond van groot belang. De voorzitter antwoordde, dat de reor ganisatie der vereeniging een punt van be spreking bij het hoofdbestuur uitmaakt. Persoonlijk betreurde spr. dat over den derden bond niet gesproken kan worden. Hij stelde echter vast, dat de sierteeltkwes ties zeer behoorlijk worden behandeld in het huidige organisatie-stelsel. Verhooging der contributie wordt echter urgent. De geestelijk adviseur, prof. Cleophas, noemde het vraagstuk van den derden vak-, bond zeer ingewikkeld. Na de rondvraag werd de vergadering gesloten. Uit de omstandigheid, dat de werkne mers met het bedrijf zijn verbonden, vloeien wederzijdsche rechten en ver plichtingen voort. Niet alléén dus de een zijdige plichten van den werknemer te genover het bedrijf, maar ook omgekeerd. In dit licht bezien is het ook een bedrijfs belang van de allereerste orde, dat het personeel te allen tijde volkomen fit is voor zijn werk. Dit kan mede worden be reikt door een behoorlijke vacantie, waar in nieuwe krachten worden verzameld en de geest wordt verfrischt. Ook de Overheid werkt in deze stimu- leerend, getuige de afwijkende bepalin gen die zij in dit verband heeft vastge steld in het Werktijdenbesluit voor Win kels en het Werktijdenbesluit voor de bankkantoren. Welke moeilijkheden er ook mogen be staan ten aanzien van een algemeene ver betering der sociale positie van de be dienden, ten opzichte van de vacantie kan zonder eenige reserve worden getuigd, dat zij aan de bedrijven geen noemenswaar dige lasten oplegt. Bovenstaande overwegingen geven bo- venstaanden organisaties gegronde hoop voor de verwachting, dat bij de regeling van de vacanties voor het personeel de werkgevers het belang en de noodzake lijkheid van een 14-daagsche vacantie zul len inzien en een regeling zullen treffen, die zal gaan in de richting als hierboven bepleit.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7