RIJNSTREEK HIET VEREEKIGBAAR RECHTZAKEN Laatste berichten Burgerlijke Stand TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN VRIJDAG 3 JUNI 1938 DE I.ÜIDSCHE COURAffi EERSTE BLAD - ?AG. 3 MILITARIA. Op een daartoe strekkend verzoek van het bestuur dier vereeniging is bij beschik king van den Minister van Defensie aan een 20-tal onderofficieren, leden der on- derofficierenvereeniging „Generaal Snij ders" te Leiden vergund op 9 of 16 Augus tus a.s. een schietoefening op zee bij te wonen op een door den commandant der Marine te Willemsoord aan te wijzen H.Ms. oorlogsschip. In opdracht van den commandant van het veldleger zal, in de garnizoenen der He Bataljons, voor de manschappen die met de Pinksterdagen geen verlof hebben, de noo- dige ontspanning worden gegeven, door het houden van sportspelen, wedstrijden e.d. zoomede door het houden van lezingen en voordrachten op sociaal of ander terrein. In elk garnizoen moet een commissie wor den aangewezen voor de samenstelling en uitvoering van het programma. INDISCHE DIENST. Voor den dienst in Ned. Indië zijn be stemd: dr. T. Huitema, aspirant-controleur b.b.; dr. J. Th Vermeulen te Eindhoven, met bestemming om te worden werkzaam gesteld ter algemeene secretarie en daarna voorloopig tijdelijk bij het landsarchief, Leiden, Rijnsburgerweg 13. Gevonden voorwerpen In de maand Mei. Armbandhorloge (verchroomd), arm band, autosleutel, een actentasch inh. groente, actentasch inh. een flesch, acten tasch inh. zwarte muts, bal van motorhoorn, bagageriem, broodzak, boeken en tijdschrif ten (oude), bankbiljet, batterij, broche, ceintuurs, damestasschen, damesparapluie, dekzeil, Engelsch boek, étui inh. gekleurde potlooden, étui inh. passers, flesschen limo nade, fietstaschje, foto's, handschoe nen, horloge met ketting, haak van klep van een vrachtauto, hoed (groene), japon, jongensjasje, kindertaschjes, kop van elec- trische rijwiellantaarn, kinderkousen, kin derschoentje, kinderjasje, luiers, muts, naaf- dop van auto, portemonnaies, pet, patentas, pijpsleutel, portefeuille, rijwielbelasting- merken, ring, reisdekens, R.-K". kerkboek jes, rol touw, rozenkrans, sleutels, schaar, sjaal, sierspeld, slipklap, schooltasch, vul potlood, vulpenhouder, werkborstels, zak mes, zelfbinder, zadel. Gevonden in de tram (stadslijn) in de maanden April en Mei: handschoenen, 3 damesparapluie's, een R.-K. kerkboek, een portemonnaie, een muts, een corsage. Gevonden in het Postkantoor: 1 brillen- étui, 1 dameshandschoen. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen eiken werkdag van 13 uur nam., behalve Donderdags en Vrijdags ten Poli- tiebureele, alhier. NIEUWKOOP Viering regeeringsjubileum. Gisterenavond heeft in Hotel „Het Vlie gende Paard" een vergadering plaats ge had ter bespreking van de viering van het Regeeringsjubileum der Koningin. In deze vergadering, welke onder leiding stond van den burgemeester, zijn in het feest-comité benoemd tot: le voorzitter J. de Jong Kl.z., 2e voorzitter P. Stam, le secretaris K. J. van den Bosch, 2e secretaris P. de Graaf, le penningmeester Ph. Zekveld, 2e pen ningmeester L. A. P. Stoppelenburg; com missarissen van orde: E. J. Augustinus, W. Bourguieron, Alb. van Houten, P. Huis man, J. Kranenburg, T. Klapwijk, G. van der Neut, B. Plomp en G. A. J. van der Weyden. ZOETERWOUDE Excursie. Ruim 30 leden van de Mis- sienaaikrans „St. Rosa", maakten deze week een uitstapje naar Amsterdam, als een kleine tegenprestatie voor het vele goede, wat door al die jonge meisjes ge daan werd in het afgeloopen jaar voor de Missionarissen. Het hoofddoel was gevolg geven aan een uitnoodiging door het be stuur om een bezoek te brengen aan de Fersilschool. Aan die school hebben die dames genoten, een waschdemonstratie bij gewoond en ook een film over wasch en over voetbal aangenomen. Het nuttige werd met het aangename vereenigd. Ten slotte werden zij onthaald op een smakelijk kopje thee met gebak. De dag werd ver der genoeglijk in Amsterdam doorge bracht. In den loop van den avond, op den terugweg, werd nog een bezoek gebracht aan den speeltuin „de Zoete Inval". Hoogst voldaan zijn alle leden per autobus naar huis gegaan. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons Katholiek en socialist is onver- eenigbaar. Religieus-socialisme, christelijk-socialisme, zijn uitdruk kingen die een tegenspraak in sluiten het is onmogelijk degelijk Katholiek te zijn en tegelijk socia list in den waren zin van het woord. Pius XI. in Boekvorm, prachtkleurendruk, wederom verkrijgkaar. Door de zeer vele aanvragen genoodzaakt, zijn wij er toe overgegaan van het beroemde verhaal „Het Betoverde Bos" een herdruk te doen verschijnen. Het boek bevat300 illustraties, uitgevoerd in pracht kleurendruk. Prijs slechts 35 cent afgehaald aan ons bureau, Papengracht 32 of bij onze agenten. Franco per post 42y2 cent. Wacht er niet mee te bestellen. De oplaag is beperkt en op een tweede herdruk valt niet te rekenen. DE BOMAANSLAG TE ROTTERDAM. Van een „bom" die een grootkruis was. Naar aanleiding van verschillende pu blicaties, onder meer in het „Volksdagblad", en naar aanleiding van het bezoek, dat de Amsterdamsche communistische raads leden Beusemaker en Seegers gistermiddag hebben gebracht aan den hoofdcommissa ris Versteeg, heeft de politie te Rotterdam een nauwgezet onderzoek ingesteld naar de verklaringen van een chasseur uit Am sterdam, die in hotel „Central" te Rotter dam in April 1935 een pakje in ontvangst zou hebben genomen, dat bestemd zou zijn geweest voor den leider van de Oekrain- sche nationale beweging. Konovalec, die te Rotterdam om het leven is gekomen. De chasseur had doen voorkomen, alsof in dit pakje een gevaarlijke explosieve stof zou zijn vervoerd. Het onderzoek heeft evenwel uitgewezen, dat men heelemaal niet te maken heeft met een „onthulling over Konovalec". In April 1935 heeft in genoemd hotel na melijk verblijf gehouden een Italiaansche beeldhouwer. Deze had indertijd een buste gemaakt van Paus Pius X. Daarvoor heeft hij het grootkruis van den Paus gekregen. Toen Marcolli in financieele moeilijkheden verkeerde, heeft hij op onderpand van het genoemde grootkruis van de directie van hotel „Central" een bedrag van vijftig gul den geleend. Ongeveer vier weken later is de chas seur met een brief naar het hotel te Rot terdam gegaan en heeft daar een brief aan ae directie overhandigd, waaruit twee bank biljetten van vijf-en-twintig gulden te voorschijn kwamen. De hotelier, die wel begreep, dat het onderpand, het grootkruis, voor Marcolli een groote waarde vertegen woordigde, heeft dit grootkruis in een doos je verpakt, aan den chasseur meegegeven en hem verzocht, er voorzichtig mee te zijn. Deze verklaringen zijn door den direc teur van hotel Central en enkele leden van het hotelpersoneel bevestigd. Er blijft dus van de sensationeele ont hulling niet veel over, omdat het pakje „met de bom" slechts een grootkruis heeft bevat. EEN PROMOTIE-KWESTIE. Officier procedeert tegen Minister. De Centrale Raad van Beroep heeft uit spraak gedaan in een geding, dat de ge- pensionneerde majoor der infanterie W. F. W., aanhangig had gemaakt tegen den Minister van Defensie in verband met het feit, dat hij, tegen zijn verwachting in, niet was bevorderd tot luitenant-kolonel. Klager was indertijd voorgedragen voor bevordering door zijn superieuren. De Commandant van 't Veldleger had evenwel tegen deze bevordering bezwaar. Daarte gen was de majoor in verzet gekomen, met het gevolg, dat een commissie van onderzoek werd ingesteld, die uitsprak, dat de beoordeeling van den commandant van het Veldleger niet voldoende gemo tiveerd was en dat majoor W. wèl geschikt was voor het bekleeden van den rang van luitenant-kolonel. De Minister van De fensie handhaafde evenwel zijn standpunt, dat steunde op het advies van den Com mandant van het Veldleger, zoodat de verwachte promotie uitbleef. De majoor zocht daarop recht bij den Centrale Raad van Beroep en dit college besliste eenigen tijd geleden, dat in strijd was gehandelcj met het Bevorderingsbesluit en het ver klaarde de beoordeeling van den Com mandant van het Veldleger nietig. Ondanks deze beslissing werd klager, volgens de N.R.C., evenwel toch niet be vorderd, zoodat hij, die als majoor den dienst met pensioen had verlaten, tever geefs wachtte op een herplaatsing als lui tenant-kolonel. Het verwachte Konink lijke Besluit bleef uit. Opnieuw zocht hij recht bij den Centrale Raad van Beroep. In een klacht tegen den Minister van De fensie vroeg hij een schadeloosstelling tot een bedrag, gelijk aan het gekapitaliseer de verschil tusschen zijn tegenwoordige inkomen van gepensionneerd majoor en dat, hetwelk hij zou gehad hebben, wan neer de Minister van Defensie overeen komstig de bedoeling van den Centralen Raad van Beroep had beslist. De Raad heeft thans het beroep onge grond verklaard. Vreeselijk eenvoudig: 'nV-vormlg verkeers- bord beteekent, dat u 'n Voorrangsweg nadert, waarop het verkeer voorrang heeft, oawscbUlig of het voor *an links of van r*d*ts komt. Let op de V-borden: 't is voor uw eigen veiligheid! Tweede Kamer REDE VAN MINISTER COLIJN. (Vervolg). Er is gezegd, dat de daling van het werk- loozencijfer tot stilstand is gekomen. Waar is, dat de daling in tempo belangrijk ver traagd is, maar daling is er nog. Eind April 1937 was het werkloozehcijfer 368051 tegen 4i5584 een jaar daarvoor, en op eind April 1938 354715. Wanneer men ziet, dat het cijfer midden Mei nu 6000 lager is dan mid den Mei verleden jaar, terwijl het in Enge land in dien tijd met 300.000 toenam, dan mag men niet ontevreden zijn. Daarbij moet men rekenen met hen die werkloos zijn, ook als er een ongebreidelde hoeveelheid werk ware, en dat zijn er 38.000, Het is echter niet gemakkelijk voor Nederland te zeggen, hoe groot het geheele normale werkloos heidscijfer is. Spr. neemt het met anderen aan op 3 1/2%. Vergeleken met de Duitsche gegevens, is het normale werfcloozencijfer te schatten op 70.000. Spr. zegt dit niet om het euvel te verkleinen, want het is nog erg genoeg. Wanneer men er in slaagt, wat de regee ring voornemens is, eenige jaren jaarlijks 75.000 man in de werkverschaffing te hou den, dan blijft het probleem over, wat met de 165.000 overblijvenden te doen. Men moet de zaken ook niet al te ongunstig voorsteüen. Hoe groot het cijfer van de gevolgen der rationalisatie is, daarnaar is slechts met de muts te gooien. Dit maakt de zaak weer moeilijker. Zonder de regee- ringsmaatregelen zouden nog meer bedrij ven hun arbeiders moeten afstooten. Spr. maakt vergelijkingen met Zweden, wat openbare werken betreft. Van 1 Juli 1933, toen er begonnen is, tot Juli 1936, toen er practisch mede geëindigd is, is er uitgegeven voor werkverschaffing en -ver ruiming 116,7 millioen kronen, door lee ning 243 12/ millioen kronen, tezamen 360,2 millioen. De kroon, gerekend op 40 cent, komt sp., rekenend voorts dat de Zweedsche gemeenten 122,4 voor de werk loosheid besteedden, tot een bedrag van 144 49 193 millioen gulden, dat is gemiddeld 62 millioen per jaar. Nederland heeft uitgegeven (steun aan scheepvaart enz. medegerekend) 75 millioen per jaar. Aan de financieele zijde van hét vraag stuk wordt dikwijls te weinig aandacht ge schonken. De politiek van het sluitend budget is de politiek der regeering. Van 1931 tot 1937 is de schuld met 1124 millioen toegenomen. Waar moet het heen als in dit 'tempo moet worden voortgegaan? Van 19341937 is 166 millioen schuld gedelgd, doch de schuld is met 257 millioen toege nomen. In drie jaar daarvoor zijn de cijfers resp. 239 en 688 millioen. Stapelen we schuld op schuld thans hebben we nog crediet dan komen we in den toestand van zoovele andere landen. We moeten streven naar opname der werkloozen in het normale bedrijfsleven. Dit is ook niet weersproken. Geen middel wil de regeering onbeproefd laten voor sti muleering van het bedrijfsleven, zoowel voor de binnenlandsche markt als den ex port. Het kan er toe leiden, den invoer nog meer te beperken. Over de wijze, waarop hulp is te verleenen, is niet te spreken voor de concrete voorstellen er zijn, en dus gaat spr. er niet op in. Hier liggen veel voetangels en klemmen. Mogelijk moeten we afwijken van een gedragslijn, die ons vroeger groote welvaart gebracht heeft, doch onder andere omstandigheden. Ook freetraders moeten de oogen niet sluiten voor de werkelijkheid, wil onze bestaande en nieuwe industrie meer arbeiders kunnen opnemen. In nauw overleg met het bedrijfs leven zullen we naar de beste oplossingen zoeken, zoowel voor binnenlandsche markt als voor export. Spr. noemt daarbij ook de vakvereenigingen. Maar dan moet het weer oplevend streven naar loonsverhooging in gebonden worden. Onderzoek naar de vraag, in hoever er naast verlaging der bedrijfslasten arbeids plicht noodig is, zal moeten woi-den inge steld. Spr. heeft niet bedacht, dat juist in tien jaar de uitbreiding der werkgelegen heid door de industrie tot stand komt: hét zal lang duren. In dien tijd zal ook de open- bare-werken-politiek als overbrugging moeten dienen. Spr. zal met alle kracht waarover spr. beschikt, bevorderen dat het tijdstip der volgende Zuiderzee-inpolderingen, 1943, zal worden vervroegd. Dit vergt cehter zeer veel voorbereiding en onderzoek. Spr. hoopt op een belangrijke verminde ring der werkloosheid door de regeerings- maatregelen, geheele opheffing verwachte men niet. De regeering schenkt alle aandacht aan het opruimen van krotwoningen. Tal van andere wenschen zijn er in de Kamer gedaan, ze zijn voor de regeer ing niet nieuw en reeds in beschouwing ge nomen. Arbeidsdienstplicht, die het karakter van staatsopvoeding draagt, wordt door de re geering beslist afgewezen en zou door de bevolking ook niet worden geduld. De regeering blytt werkverschaffing op de eerste plaats stellen, o.m. wijl die meer malen tot blijvende werkgelegenheid leidt. Bestrijding der werkloosheid is staats- mans- en christenplicht, doch voorkoming van ontreddering der financiën is evenzoo de taak der regeering. We zullen doen, wat mogelijk is, en na laten wat ons vaderland naar den afgrond zou sleepen. (teekenen van instemming). Hierna wordt gerepliceerd. LEIDEN. Geboren: Joost, z. van J. v. Steenis en A. M. Koppenschaar Menno David, z. van J. M. Hilbranda en P. D. Hakken berg Samuel, z. van W. P. Holswilder en J. v. d. Reijden Julius Adriaan, z. van J. A. Bosmans en P. v. d. Kloot Cornelia Hendrika Elisabeth, d. van A. v. d. Vos en C. de Bruin Joannes Michael Maria, z. van P. N. Brouwer en M. J. Ver meulen. Ondertrouwd: A. Regeer jm* 23 j. en H. C. Uljee jd. 23 j. Gehuwd: C. Matthijsen jm. en O. G. E. Gorter jd. Overleden: C. J. L. Gottmer m. 45 j. J. F. Hoaman dr. 8 mnd. F. A, v. Tol m. 44 j. A. v. Varick wedn. 84 j. J. H, v. Hulst hsvr. van R. G. M. Hueber 70 j. BERUCHT SMOKKELAAR TE HAARLEM AANGEHOUDEN. Een rechercheur te Haarlem, die zich met een stadsautobus naar Haarlem Noord begaf, trof in deze bus een man aan, die een grooter koffer bij zich had; Het ze nuwachtige gedrag van den passagier wek te zijn wantrouwen op en toen de man uit stapte, verzocht de politieman met hem mee te gaan naar het dichtst bij zijnde politie posthuis. Daar bleek, dat de koffer 2749 pakjes ongebanderolleerd cigaretten-papier bevatte. Daar de aangehoudene geen inlichtingen over de herkomst wilde geven, werd hij ter beschikking gesteld van de belastingamb tenaren. Bij een nader onderzoek kwam aan het licht, dat men een goede vangst had gedaan. De aangehoudene was n.l. een 42- jarige typograaf uit Amsterdam, die be kend staat als berucht smokkelaar van ci- garettenpapier en die daarom reeds lang door de hoofdstedelijke belastingambtena ren wordt gezocht. De koffer met inhoud is in beslag geno men en tegen een typograaf is proces-ver baal opgemaakt. NATIONALE RECLA8SEERÏNGSDAG. Gisterenmiddag 'heeft "ten overstaan van notaris E. Bennink Bolt, die hiervoor tel- kenjare zijn welwillende medewerking verleent, de rtekking plaats gevonden van de prijsvraag, die gepubliceerd is in de Reclasseeringskrant van Mei j.l. In totaal waren 524 prijzen uit te loten en er waren 16.315 oplossingen ontvangen. De hoofdprijs, een D.K.W.-auto, 4 per- soons cabriolet werd gewonnen door een ingezetene te Steen wijk. De tweede hoofd prijs, een Centrale verwarmingsinstallatie van de firma Braat te Delft met Neo clas sicradiatoren van de N.V. Handelmaat schappij te Amsterdam werd gewonnen door een inwoner te Helmond. ELECTRICITEITSVOORZIENING. De Tweede Kamer heeft besloten, het wetsontwerp houdende algemeene regelen ter zake van de electriciteitsvoorziening aan de agenda toe te voegen. DUITSCHE COURANTEN IN TSJECHO SLOWAKIJE VERBODEN. BERLIJN, 3 Juni. (A.N.P.) Naar uit een Duitsche bron te Praag wordt gemeld, heeft de Tsjecho-Slowaaksche minister van binnenlandsche zaken acht Duitsche cou ranten tot 30 April 1940 verboden. TER AAR, 3 Juni. Centrale Veiling. Per kist: spinazie 18—26 cent, andijvie 14 37 cent, slavellen 7 cent, per 10 kg.: peu len 1.902.60, doperwten 4.204.70, tuinboonen 4.40, snijboonen 5.406.40, postelein 1.50—5.00 per 100 kg.: prei 8 per 100 bos: rabarber 3.30—7.70, peen 4—11, selderie 1.30—1.70, per 100 stuks: sla 0.50—1.10, per stuk: bloemkool 511 cent, komkommers 48 cent, per doosje aardbeien 7—10 cent, per pond: tomaten 1316 cent. ROELOFARENDSVEEN, 3 Juni. Groen- tenveiling. Aardbeien 914 cent per doosje. Aanvoer: 46.960 doosjes; bloem kool 17 cent per stuk, peen 6—8 cent per bos, sla 0.501.50 per 100 stuks, snijboo nen 2.70—3.20, idem stek 1.80—2.00, tuinboonen 2.20—2.40, peulen 0.65— 1.—, doperwten f 2.35 alles per 10 pond, princesseboonen 99 cent per kg. 's HERTOGENBOSCH, 3 Juni. Boter. Aanvoer 23.300 kg. Hoogste prijs 1.36. laagste 1.25, middelprijs 1.33 per kg. WLSSFLNOTEERUMG&N (AMST! H»AIVI> Londen 8.963|g Berlijn 72.73 Parijs 5.023/4 Brussel 80.65i/2 Zwitserland 41.27 Kopenhagen 40.05 Stockholm 46 20 Oslo 45.0) New York 1.815/16 Praag 6.291/.,

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3