f V Academienieuws STADS f! NIEUWS THE SWINGING SISTERS AGENDA VRIJDAG 3 JUNI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5Ü per kwartaal. By onze agenten ^0 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën:^30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? KOEL. De Bilt seint: Verwachting: matige tijdelijk wellicht krachtige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, wellicht eenige regen, des nachts iets zach ter, overdag zelfde temperatuur. De depressie over de Noordzee, welke gisteren over ons land, de Noordzee en het Kanaal storm bracht, is, snel opvul lend, naar het Noorden getrokken. De wind is daarbij afgenomen, zoodat het he denmorgen alleen langs onze kust nog vrij krachtig woei. Aan de Zuidzijde van de depressie zijn inmiddels de polaire lucht- massa's nog verder in Duitschland door gedrongen, zoodat aldaar de temperatuur belangrijk daalde. Ook over ons land, Bel gië en Frankrijk waren de ochtendtempe- raturen iets lager dan gisteren. In Oost- Duitschland, Polen en de randstaten, blijft het nog warm. Op de scheidingslijn tus- schen koude en warme lucht, welke op het oogenblik van Stettin via Berlijn naar München loopt, is het nog regen- en on- weersachtig. Een onbeteekende rug van hooge drukking ligt nog over de Iersche Zee en Wales. Over Ierland daalt de baro meter reeds weer onder invloed van de nieuwe Oceaan-depressie, welke langzaam naar het Oosten doordringt. Deze depres sie is nog vrij diep. Er mag echter verwacht worden, dat zij eenigszins opvult, zoodat zij ten onzent wel weer toenemende bewolking zal brengen, doch slechts lichte regen. De temperatuur blijft echter laag. De algemeene voor uitzichten voor de Pinksterdagen duiden op koel weer. LUCHTTEMPERATUUR. 14.1 gr. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Vrijdagnamiddag 9.43 uur tot Zaterdagmorgen 4.13 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 4 Juni voorm. 7.50 en nam. 8.14 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 16 gr. C. Maan op 11.59 uur Zaterdagmiddag. Maan onder 1.05 uur Zondagnacht. Week vóór Pinksteren Week van gebed en oller voor de Koloniale Missies LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen Rechten: mej. P. G. Prins, Overschie; taalkundig candidaatsexamen Indologie de heer J. Goldman, Leiden; candidaatsexamen Rechten: mej. A. M. C. Gevaerts, Den Haag en de heeren A. M. de Vries, Den Haag, A. C. Henny, Leiden, P. A. W. M. Verbeek, Amster dam; artsexamen le gedeelte: de heer G. de Wit, Wassenaar en mej. A. M. Velds, Oegstgeest. Bevorderd: tot arts: de heeren J. W. Postma, Den Haag, J. D. de Ridder, Rotterdam, H. G. van Eelen, Le i d e n. Mussolini, keizer Augustus en hun huwe lijkswetten Italië bezit door de sterke emigratie van de laatste tientallen jaren een belangrijk teveel aan vrouwen. Het is dus van belang, dat de mannen, die er zijn, zooveel mogelijk huwen, en dit is een van de redenen, waar om Mussolini het sluiten van huwelijken door allerlei middelen tracht te bevorde ren. Er zijn bijvoorbeeld premies gesteld op het sluiten van huwelijken; er is een vrij hooge vrijgezellenbelasting; en zoo konden we dezer dagen in de dagbladen lezen, dat in Italië de burgemeesters voort aan gehuwd moeten zijn. Er is niets nieuws onder de zon! Want met zijn pogingen, om door wettelijke maatregelen het sluiten van huwelijken in de hand te werken, drukt Mussolini de voetsporen van een Romein, die 2000 jaar geleden over het Romeinsche Rijk heerschte, n.l. van keizer Augustus. Toen Augustus aan de regeering kwam, had 't Romeinsche Rijk juist een langduri ge periode van burgeroorlogen achter den rug; Augustus zelf had de macht gewapen derhand moeten veroveren. Welken funes- ten invloed burgeroorlogen hebben op de zeden van een volk, kunnen wij in onze dagen waarnemen in Spanje. Zoo waren de burgeroorlogen ook aan 't Romeinsche volk niet ongemerkt voorbijgegaan, en de schrij vers uit dien tijd vermelden ons tallooze staaltjes van ontstellende zedenverwilde ring, vooral onder de hoogere standen. Echtbreuk en echtscheiding waren aan de orde van den dag. Er waren vrouwen, die hun leeftijd rekenden, niet naar het aan tal jaren, die zij telden, maar naar hun aantal echtscheidingen. Uit gemakzucht bleef men ongehuwd, en kinderen wilde men niet. Ook onder de lagere standen was het met de zeden treurig gesteld. Het wordt als een bijzonderheid vermeld, hoe een huisvader uit de provincie in Rome met grooten luister door Augustus werd ont vangen en gehuldigd, omdat hij het onge hoorde aantal vanacht kinderen be- zatl Het is duidelijk, dat de weerstand van 't Romeinsche volk sterk achteruit ging, en dat het oorspronkelijke Romeinsche volks leger meer en meer moest worden aange vuld met huurlingen uit de overwonnen volken, wat zich later zou wreeken. Reeds Cicero had in zijn „De Re Publica" daarop gewezen, en geëischt, dat iedere Romein huwen zou. Augustus besloot dan ook te pogen, de zeden te verbeteren. De maatregelen die hij daartoe nam, 29 v. Chr., ontmoetten echter zoo'n hevig verzet, dat hij ze weer moest intrekken. Maar daarna zien we Augustus heel voorzichtig en ge leidelijk te werk gaan, en hem.zijn wetten uitvaardigen, toen zijn positie eenmaal ste vig gevestigd was. Zoo kwam hij in 't jaar 18 v. Chr., per soonlijk, bij den senaat een wetsvoorstel in dienen over 't bevorderen van 't sluiten van huwelijken, met name voor de betere standen, de „lex Julia de maritandis ordl- nibus". Daarin werd bepaald, dat iedere Romein huwen moest. Aan ongehuwden werden sommige voorrechten ontnomen; zoo zouden zij geen toegang meer hebben tot de thea ters, en de theaters namen in 't leven van den Romein een groote plaats in. Ongehuw den zouden ook geen erfenissen mogen aanvaarden, behalve van de naaste bloed verwanten. Het was gewoonte van rijke Romeinen, om bij hun overlijden aan zeer velen grootere of kleinere bedragen te ver maken, om gunstig in de nagedachtenis te blijven voortleven. Deze erfenissen zouden nu vervallen aan den staat. Deze wetten golden niet voor hen, die 3 of meer kinderen hadden. Het theaterverbod werd spoedig opgeheven, al behielden de gehuwden de beste plaatsen. Intusschen waren vele schijnhuwelijken het gevolg van deze wetten, en vele Romeinen tracht ten de bepalingen te ontduiken door zich te „verloven" met zeer jeugdige meisjes. Een latere wet van Augustus bepaalde, dat voor 't ambt van proconsul eerst ge huwden in aanmerking zouden komen. Bij de „lex Julia de adulteriis" (9 n. Chr.) werd de echtbreuk strafbaar gesteld. Ook vaardigde Augustus wetten uit tegen de weelde. Maar positief werk op 't gebied van volksontwikkeling en opvoeding van de jeugd ondernam Augustus niet. De wetten van Augustus misten hun doel volkomen. Augustus wilde de zedelijke ver heffing van 't volk, toename van de bevol king, maar hoe hard zijn maatregelen ook waren, hoe diep ze soms ingrepen in 't maatschappelijk leven," per slot van reke ning waren het toch maar halve maatrege len, en in zijn hart geloofde de keizer zelf niet aan de doelmatigheid en rechtvaardig heid ervan. Het volk nam Augustus niet ernstig. Van een theoreticus, een idealist, waren deze maatregelen te verontschuldi gen; maar Augustus kende men als een realist bij. uitstek. Hoe zou iemand als hij het ernstig kunnen meenen met maatrege len, waarvan iedereen het nuttelooze kon inzien? Men zocht er fiscale bedoelingen achter. En hoe kon het ook anders, gezien het voorbeeld, dat Augustus zelf gaf? In zijn eigen omgeving bleef Maecenas kinderloos, bleven de bekende dichters Vergilius en Horatius ongehuwd. Zijn eigen huwelijk met Livia bleef kinderloos, zoodat hij haar van de erfwetten moest dispenseeren. En de wet tegen de echtbreuk? Hoe weinig eerbiedigde Augustus zelf de heiligheid van 't huwelijk! Zelf liet hij zich scheiden van zijn tweede vrouw, Seribonia, om te kun nen huwen met Livia. Agrippa dwong hij te scheiden van zijn echtgenoote, om te kunnen huwen met zijn nicht, en later dwong hij Tiberius, die zeer gelukkig was gehuwd met Vipsania, zijn vrouw weg te zenden, en te huwen met Augustus' doch ter Julia. Is het wonder, dat, met zulke voorbeelden voor oogen, het volk Augus- - i i nET 25-JARIG BESTAAN VAN DEN LE1DSCHEN ARMENRAAD Dankbaar werd herdacht wat al die jaren Is gedaan Zooals wij gisteren reeds hebben mede gedeeld herdacht de Leidsche Armenraad gistermiddag in den foyer der Stadsgehoor zaal in een plechtige zitting het 25-jarig bestaan dezer instelling. Deze bijeenkomst mocht zich in buiten gewone belangstelling verheugen. O.m. waren aanwezig de heer mr. A. J. Rosman, chef van de afdeeling Armwezen van het Departement, die den minister van Binnen- landsche Zaken, Z. Exc. van Boeyen, ver tegenwoordigde; de burgemeester van Lei den, mr. A. van de Sande Bakhuyzen en de gemeentesecretaris mr. dr. C. E. van Strijen, alsmede de wethouders v. Stralen en Verwey, mr. P. E. Briët, lid der Eer ste Kamer en eerste voorzitter van den Leidschen Armenraad, mr. E. Bolsius en mr, J. J. R. Schmal, leden van Ged. Staten van Zuid-Holland, prof, dr. J. A. J. Barge, rec- tor-magnificus der Leidsche Universiteit, verschillende leden van den gemeenteraad en tenslotte afgevaardigden van nagenoeg alle Leidsche vereenigingen, werkzaam op het gebied van armenzorg en weldadig heid. Openingswoord prof. Bak huizen v. cL Brink De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter van den Armenraad, prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, die aller eerst welkom heette den vertegenwoordi ger van den minister en den burgemees ter van Leiden. Deze belangstelling herin nerde spr. eraan, hoe de Armenraad moge lijk werd door de Wet op het Armenwezen en instand gehouden kon worden door de groote samenwerking met en den steun van de gemeente. Daarvoor uitte spr. een woord van dank. Verderf heette spr. hartelijk welkom de leden van Ged. Staten en den rector der Leidsche universiteit. Hierna herinnerde spr. eraan, hoe dr. Boonacker, vice-voorzitter van den Armen raad, vanaf de oprichting een plaats in den raad heeft ingenomen. Spr. stelde het ten zeerste op prijs dr. Boonacker te mo gen dank zeggen voor het werk in den Armenraad en de goede gezindheid, waar van hij steeds heeft blijk gegeven.' Een bijzonder woord van welkom richtte spr. vervolgens nog tot den eersten voorzit ter, mr. Briët. Daarna gaf spr. een definitie van het woord jubelen, maar men had de aanwe zigen hier niet bijeengeroepen om hen te verzoeken een jubel aan te heffen, want dat vraagt de instelling niet, dat vragen ook de leden van den Armenraad niet. Het bestuur had gemeend dit jubileum niet beter te kunnen herdenken dan door den secretaris te verzoeken in een over zicht uiteen te zetten wat de Leidsche Ar menraad in de eerste 25 jaar van zijn be staan heeft kunnen tot stand brengen. Dat er in de laatste eeuwen op dit ge bied heel wat veranderd is en dat de cri sis van het oogenblik niet eenig is in de historie bewijst spr. door te zeggen,, dat vóór de Fransche revolutie 1/4 gedeelte der Leidsche bevolking armlastig was, ter wijl het in Amsterdam voorkwam, dat vier geslachten achter elkaar op hulpverlee ning waren aangewezen. Na de Napoleon tische oorlogen werd het nog erger. Toen trof men in Leiden zelfs 50 pet. armlas tigen aan. Den jubel, dien spr. hier zou willen aan heffen, zou hij willen aanheffen op de lief de en de goede bedoelingen, welke zoo ve len in al die jaren op het terrein der Ar menzorg hebben aan den dag gelegd. Hierna gaf spr. het woord aan den se cretaris, mr. P. A. van Toorenburg, die daarop zijn inleiding hield over de ont wikkeling van het armwezen te Leiden in de afgeloopen 25 jaar, van welke inleiding wij gisteren bereids verslag hebben gege ven. De aanwezigen volgden met belangstel ling deze uiteenzetting, waardoor men aan den eenen kant 'n kijk kreeg op de groote nooden van de armen der stad, maar aan den anderen kant tot bewondering werd gedwongen voor het vele werk door zoo- velen in die jaren op onbaatzuchtige wijze ter leniging van die nood gedaan. Het hartelijk applaus aan het einde de zer inleiding was een welverdiende beloo ning voor hetgeen ten gehoore was ge bracht. Gelukwensch van het Gemeentebestuur Hierna verleende prof. Bakhuizen v, d. Brink het woord aan den burgemeester van Leiden, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, die als volgt sprak: Het Gemeentebestuur geeft gaarne uiting aan zijn gevoelens van waardeering voor de nu 25-jarige nuttige instelling, waarvan wij zoo juist nog eens de beteekenis en de werkzaamheid hoorden schetsen. Inder daad is het een uitermate belangrijke zaak, die u behartigt, het toezicht oefenen op en leiding geven aan de verzorging van mis- tus niet ernstig nam? Gezonde maatschap pelijke toestanden moeten groeien uit ge zonde zedelijke opvattingen van 't volk zelf, gebaseerd op een levensbeschouwing. Daarvoor heeft Augustus niets gedaan, 't Heidendom kon die ook niet brengen. Eerst het Christendom zou de beginselen van een gezonde maatschappij aan de menschheid brengen. De poging van Augus tus blijft intusschen interessant! Zal die van Mussolini meer succes hebben? P. J. HUIBERS. deeldenI De taak is gewis geen gemakke lijke, want er liggen vele voetangels en klemmen op uwen weg. Het ingrijpen in bemoeiingen, die velen zich tot een terrein van hun belangelooze werkzaamheid kie zen, maakt, dat men slechts met groot ont zag voor al die goedwillendheid zich een weg mag zoeken, dat men van dwingen of dringen geen gebruik kan maken, doch steeds moet trachten te winnen en te over tuigen en zóó te leiden. Bovenal toch is het zaak om de particuliere krachtsontwikke ling niet te ontmoedigen, maar deze te be vorderen en te prikkelen. Het is onnoodig mijnerzijds een over zicht te geven van het werk door uwen Raad tot stand gebracht, maar ik mag toch wel enkele punten in de herinnering roe pen, die de waardeering van het Gemeen tebestuur verklaren. Vooreerst noem ik de talrijke, steeds goed verzorgde rapporten en adviezen, die het Gemeentebestuur en ik persoonijk, mochten ontvangen. Vervolgens is een van de schoonste crediet posten op uwe balans, het werk dat op uw initiatief te Leiden ge nomen is ter bestrijding van den woeker. Daaruit toch is hier het borgstellingsfonds gegroeid, dat tot model gestrekt heeft van talrijke dergelijke nuttige instellingen in vele steden in ons land. Het Brokkenhuis danken wij u en op het gebied van den onderhoudsplicnt is door u baanbrekend en zeer nuttig werk gedaan, waardoor deze christenplicht aan velen is ingescherpt. Uwe gedachten gaan ook nog in een an dere richting, die, doorgevoerd, de verzor ging der misdeelden kan veredelen en ver beteren. Ik doel hier op de versterking van het zoo gewaardeerde persoonlijke ele>- ment in de verstrekking van zorg en hulp. De gemeente kan dit persoonlijk element niet zoo volledig inschakelen als wel ge- wenscht ware en daarom is het zoo juist en zoo wenschelijk, dat gij de particuliere en werkelijke instellingen van weldadig heid daartoe te hulp roept en daarbij zoo veel mogelijk inschakelt. De ijver, waarmede dit vooral in de laat ste jaren geschied is door u en uwen voor ganger en door uwen secretaris met zijn hulpkrachten, verdient een woord van warmen dank van het Gemeentebestuur, dat zich daardoor van een zware en ón mogelijk taak ontlast ziet en in u vindt een raadsman van uiterste deskundigheid en grootste welwillendheid. Ik heb geen opdracht van de tallooze vereenigingen hier ter stede, die op ge bied der armenzorg of weldadigheid zich bewegen, om voor hen het woord te voe ren, maar ik houd mij overtuigd, dat ik uit hun aller naam spreek, wanneer ik ver klaar, dat de Armenraad hier ter stede zijn bestaansrecht heeft bewezen, dat men deze instelling niet meer zou willen missen en dat hij dus na zijn eerste kwart-eeuw be staan, geworden is tot een van de nuttige en noodzakelijke organen van een goed gemeenschapsleven in onze Gemeente Verschillende sprekers Hierna werd het woord gevoerd door dr. G. Brouwer, voorzitter van de Ned. Herv. Diaconie, die naast een woord van geluk wensch welgemeenden dank uitsprak en waardeering voor het werk van den Ar menraad, waardoor de taak der Diaconie zoozeer verlicht is geworden. Nadat de voorzitter voorlezing had ge daan van een telegram van verhindering van den hoogeerw. heer deken A. H. J. M. Homulle, die tevens zijn beste wenschen voor het werk der vereeniging uitte, sprak de heer F. A. M. Gründemann, president van den Bijz. Raad der St. Vincentiusver- eeniging, een wooqrd van dank uit naam van alle armen, die in die 25 jaar de ze geningen van den Armenraad hebben mo gen ondervinden. Tenslotte sprak nog mej. D. M. J. Coe- bergh namens een viertal vereenigingen om te danken voor de samenwerking, welke deze vereenigingen steeds van den Armen raad heeft mogen ondervinden. Prof. Bakhuizen van den Brink sprak daarna het slotwoord, dankte voor de bloe menhulde van Regenten en Regentessen van het Geref. Wees- en Oudeliedenhuis en van het H. Geest-weeshuis aan de H. Kerkgracht en deed een beroep op allen om het begonnen werk voor te zetten en te steunen. Hierna werd een kopje thee gepresen teerd, waarmee de plechtige bijeenkomst ten einde was. DE WERKLOOSHEID. Gisteren stonden bij den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken de navolgende personen als werkloos ingeschreven: bouw vakarbeiders 662, fabrieksarbeiders 199, kantoorpersoneel 164, hotel-cafépersoneel 62, houtbewerkers 149, kleermakers 55, kappers 5, schoenmakers 13, land- en tuin- bouwarbeiders 112, metaalbewerkers 577, sigarenmakers 20, technici, opzichters 31, textielarbeders 404, transportarbeiders 954, typografen 81, voedingsmiddelen arbeiders 261, vrouwen 133. Alg. totaal 3882, 3 Juni 1937 4034, 4 Juni 1936 4218. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 5505. Huize „Zarse", Lei den, Stationsweg 2, pension,eetzaal. Uittr.: E.: A. S. M. Zarse, Leiden. Gistermiddag te kwart voor een is het 7-jarig meisje J. F., wonend aan de Haar lemmerstraat, op den Nieuwe Rijn tegen een auto geloopen, bestuurd door den heer v. B. H. Het kind liep een lichte hersen schudding op en werd door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhius vervoerd. MEDEDEELING „ZOMERZORG" MORGEN ZATERDAG 4 JUNI lsten PINKSTERDAG en 2den PINKSTERDAG tijdens MATINÉE en AVONDCONCERT optreden van HET BEROEMDE TRIO BEKEND VAN DE A.V.R.O. en K.R.O. DE DIRECTIE. LEIDEN. Woensdag. „Onderlinge Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging", Den Burcht 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 28 Mei tot en met Vrijdag 3 Juni a.s. waarge nomen door de apotheken P. du Croix, Ra penburg 9, tel. 807 en J. Doedens, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest tel. 274. Van onze Adverteerders NIEUWE ZAAK MATTH. BRINKS. In perceel Haarlemmerstraat 126, tegen over de Donkersteeg, heeft de heer Matth. Brinks, die gedurende tien jaar reeds zijn welbekende zaak in sieraden, gouden- en zilveren werken, uurwerken en Gero-arti- kelen drijft, een nieuwen winkel geopend, welke de hoofdzaak van de twee winkels thans is. Want de oude winkel en repara tie-inrichting op Turfmarkt 11 blijft be staan. Het pand aan de Haarlemmerstraat Is geheel nieuw opgetrokken onder architec tuur van den heer Jan Stigter en uitge voerd door den heer D. Stigter. De zaak ziet er keurig uit, niet alleen door den kost baren voorraad artikelen, maar ook door den bouw zelf, waarvan de prachtige win kelbetimmering door de fa. Poptie en Fried- hoff een belangrijk deel vormt. Wij twijfelen er niet aan of de heer Brinks zal ook met deze tweede zaak eer in leggen. POELIERSWINKEL EN WILDHANDEL H. DE MOOY. Sinds 18 jaar heeft de heer H. de Mooy in perceel Lange Diefsteeg 18 zijn poeliers zaak en wildhandel gedreven en vooral te gen de hooge feestdagen de aandacht we ten te trekken door den heerlijken voor raad gevogelte en wild. De oude zaak is thans in een nieuw kleed gestoken, dat on getwijfeld aan alle te stellen eischen zal voldoen. De geheele winkel werd uitge broken en gemoderniseerd opgetrokken, zoodat het geheel een keurigen indruk maakt. Tevens is een automatische koel- inrichting aangebracht, hetgeen aan de kwaliteit der artikelen zeker ten goede zal komen. Kath. Actie. Par. O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph. Op het hoogfeest van Pinksteren heeft de geheele mannel ij ke jeugd Alg. H. Communie 's morgens om half zeven. Congreganisten nemen plaats direct ach ter de Verkennersgroepen; men denke aan zijn Congregatie-lint. Na afloop lied: „Eng'len daalt met spel en snaren!" No. 12 Parochieel zangboekje. Weest allen present. Voor Christus onzen Koning! God wil het! PRIJSVRAAG VOOR EEN AFFICHE Van Mij. der Ned. Letterkunde en Kon. Vlaamsche Academie. Zooals bekend is hebben de Maatschappij der Nederlandsch Letterkunde te Leiden en de Koninklijke Vlaamsche Academie te Gent besloten, door een commissie, waarin de vertegenwoordigers der voornaamste universiteiten zitting hebben, een keuze te laten doen uit de meesterwerken der Ned. Letterkunde van den vroegsten tijd tot heden. Van deze uitgave, die zal bestaan uit een honderdtal deelen en die wordt verzorgd door de uitgevers Mij. Elsevier te Amsterdam, is thans de eerste reeks van 24 deelen, welke in vier jaar tijds zullen worden uitgegeven, gereed. Teneinde de aandacht te vestigen op deze uitgave, die als een cultuurdaad van beteekenis kan worden beschouwd, heb ben de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde en de Kon. Vlaamsche Aca demie thans eep prijsvraag uitgeschreven voor het ontwerpen van een affiche, wel ke bekendheid aan deze uitgave moet ge ven met den slagzin „de taal is gansch het volk". Voor de bekroonde inzending is een prijs van 300 beschikbaar gesteld. Voor het vanwege de Ver. v. Spraaklee raren te Leiden gehouden examen voor het spraakleeraarsdiploma slaagden de da mes: M. v. d. Baan, W. v. Duyn, H. Vee- nendaal te Leiden; L. Stofkooper te Am sterdam; N. v. Kluyve te Grijpskerk en de heren P. J. J. G. v. Borgt, P. J. d'Hondt te Amsterdam en L. J. v. Mechelen te Nijme gen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2