RECHTZAKEN Felle brand fe Boskoop. BIOSCOPEN TE LEIDEN RIJNSTREEK DONDERDAG 2 JUNI 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 KAAGSCHE RECHTBANK. Uitspraken. De uitspraak in de strafzaak tegen den Alpbcnschcu juwe lier M. De Rechtbank deed hedenmorgen uitspraak in de geruchtmakende zaak tegen den A 1 p h c li s c lt e n juwelier S. M. tegen wicn de Officier van Justi tie, wegens uitlokking van meineed en verduistering, een totale gevangenis straf geëischt had van een jaar en ne gen maanden. De Rechtbank uitspraak doende ver oordeelde M. wegens uitlokking tot meineed tot een gevangenisstraf voor den tijd van anderhalf jaar en wegens verduistering van een bedrag van 150.ten nadeele van zekereD B. tot een voorwaardelijke gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden met een proeftijd van drie jaar met de bij zondere voorwaarde, dat verdachte aan B. binnen drie maanden een bedrag van 150terugbetaalt. Meineed. De Officier had tegen den Leidschen fabrikant G. den H. een gevangenisstraf geëischt voor den tijd van één jaar we gens meineed. Uitspraak doende achtte de Rechtbank het ten laste gelegde niet bewezen en sprak verdachte vrij. De meineed van L. Tegen den Leidschen nachtwaker H. M. L. had de Officier wegens meineed een gevangenisstraf geëischt voor den tijd van zes maanden met aftrek van zes weken voorarrest. De uitspraak werd zes maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. De inbraak aan den Rijnsbur- gerweg te Leiden. Op 29 Januari hadden eenige zware jon gens geprobeerd in te breken in het perceel Rijnsburger weg 129 te L e i d e i>-bewoond door mevr. de wed. du Croix, die toen niet aanwezig was. Door de activiteit van den heer Bosman diens zoon en den chauffeur waren de in brekers op heeterdaad betrapt. Het bleken te zijn F. F. en Th. J. S. B., beiden uit Den Haag, thans in het Huis van Bewaring gedetineerd. De eisch was geweest tegen F. een ge vangenisstraf van drie jaar en tegen B. een gevangenisstraf voor den tijd van ander half jaar. De Rechtbank uitspraak doende veroor deelde F. tot een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar en B. tot een gevan genisstraf van een jaar. Knoeiende rechtskundig advi seur. Anderhalf jaar geëischt. J. H., thans ged. te Breda, heeft te Lei den het beroep van rechtskundige uitge oefend. Dit beroep heeft hij niet in het be=> lang van de eventueele cliëntèle behartigd, maar hoofdzakelijk om zijn eigen portemon- naie te spekken. Te Leiden had verdachte op zekeren dag ontmoet zekeren J. F. van B., woonachtig te Leiden, in wien hij een jeugikennis her kendel Er had zich een gesprek ontspon nen, waarbij verdachte uit deed komen, dat hij deurwaarder was geworden. Tevens kwam Vast te staan, dat van B. zich mo menteel in geldnood bevond. Verdachte had hem toen aangeraden om alles wat hij maar eenigszins missen kon te verkpopen en het met de crediteuren op een accoordje te gooien. In de keuken van van B. was alles toen onder vier oogen nogmaals goed bespreken, waarbij uitgemaakt werd, dat verdachte de goederen, hoofdzakelijk bestaande uit meu belen, zou verkoopen. Dat had verdachte inderdaad gedaan, maar de opbrengst, ongeveer 110, had hij niet afgedragen. Verdachte zelf had een andere lezing over het geval. Hij vertelde, dat hij aan van B. 180 geleend had en dat de meubelen als onderpand gegeven waren, hetgeen door van B., als getuige gehoord, pertinent werd ontkend. Er was evenwel nog een andere zaak te gen verdachte na deze verduistering en wel valschheid in geschrifte. Hij had in Sassenheim kennis ge maakt met den horlogemaker A. A. H. K., die hem vertelde, dat hij over zekeren tijd naar Hengelo zou vertrekken. Deze nu was wel wat bang voor zijn crediteuren. Ver dachte had toen voorgesteld om alle goe deren op zijn naam te schrijven, dan zou de horlogemaker ze wel weer in bruikleen kragen. De diverse documenten waren op gemaakt geworden, waarna er tevens een kwitantie was uitgeschreven tot een be drag van ƒ2331, zijnde het bedrag, dat. de goederen aan waarde hadden. De Officier van Justitie, jhr. mr. van Asch van Wijck, hield een uitvoerig requi sitoir en achtte de valschheid in geschrifte bewezen. Wat de verduistering betreft, ook dat is door de getuigenis van getuige van B. be wezen. Het is met verdachte hopeloos mis. Hij heeft een betrekking als veldwachter ge had in Noord-Brabant, maar is daar oneer vol ontslagen. Met het kleine beetje kennis, dat hij had van eenvoudige rechtzaken, had hij zich zelf maar gepromoveerd tot rechts kundig adviseur. Na in Leiden zijn „prak- I tijk" uitgeofend te hebben, was hij naar Breda gegaan; daar was hij verder ge gaan met zijn bezigheden van rechtskundig adviseur, weer niei tot heil van de mensch- heid, war.t te Tilburg heeft hij weer di verse oplichtingen gepleegd voor welke feilen hij thans in Breda ingesloten is. Was dat niet het geval geweest dan was hij wel in den Haag in voorarrest. De mentaliteit van verdachte is wel vol doende geteekend door het. feit, dat hij zich soms meester in de rechten noemde en op zijn kaartje onder zijn naam de let ters a. d. plaatste, hetgeen zeer zeker diende om eenvoudige menschen te intimi- deeren, die moesten gelooven, dat ad. ad vocaat beteekende, al zegt verdachte zelf, dat hij adviseur bedoelde. De Officier wilde rekening houden met de straf, die er in Breda nog wel geëischt zal worden en wilde volstaan met een ge vangenisstraf voor den tijd van ander half jaar. Na verdediging, waarbij op clementie werd aangedrongen, werd de uitspraak be paald op over 14 dagen. Inbraak te Zoeterwoude. Het elfjarig jongetje J. v. d. Does uit Zoeterwoude had een spaarpot be staande uit een busje, waarin hij steeds zijn Zondagcenten bewaarde. Voor zulk een joch is een bedrag van tachtig centen natuurlijk een heele schat. Keer op keer zullen de centen wel nageteld zijn en daar om kon het ventje pertinent verklaren, dat ei een gebogen cer.t en een dito met een kneepje bij was. In Maart van dit jaar was het busje met de tachtig centen opeens ver dwenen. De politie had den dader vlug te pakken gekregen maar aanvankelijk ont kende hij alles. Ter zitting bekende verdachte evenwel er verklaarde dat hij dooi openschuiving van een raam het huis was binnengedron gen en het busje met de centen had mee genomen. Nadat het jongetje, J. v. d. Does, als ge tuige was gehoord, deed de Officier even een boekje open over verdachte, den zwer venden schippersknecht Th. G. P A., thans gedetineerd wegens landlooperij. Spr. ver telde, dat verdachte reeds tallooze malen veroordeeld is geworden, te beginnen in 1915. Het laats* was hij oovendien nog zwervende en maakte zich schuldig aan landlooperij. tiet is dus heelemaal mis met hem en er zijn verschillende termen aan wezig om verdachte een poosje uit de maat schappij te nemen. De eisch werd voor de inbraak met in klimming een jaar gevangenisstraf en voor de landlooperij eischte de Officier een ge vangenisstraf voor den tijd van drie dagen er. twee jaar opsturing naar een rijks werk inrichting. Verdachte vond wel, dat hij gevangenis straf verdiend heeft, maar een jaar vond hij wel wat te veel. „Achtmaanden voor acht dubbeltjes of tachtig centen vind ik genoeg", vertelde verdachte. Nadat de president hem verteld had, dat verdachten hun straf zelf niet bepalen, kwam verdachte plotseling terug op de acht maanden, die hij zich zelf had toege dacht en tot gruote hilariteit vroeg hij toen maar vier maanden straf wart acht maan den was toch nog wel wat veel „Het was toch maar tachtig centjes geweest", lamen teerde verdachte, „en vier maanden vind ik zat". De uitspraak werd bepaald op over 14 dagen. Diefstal uit een auto te Leiden Voor het Elisabeth-ziekenhuis te Leiden stond een auto geparkeerd, toebehoorende aan dr. K. te Voorschoten. De auto was niet afgesloten en daarem had de Leidsche los werkman L. v. d. V. kans gezien om uit de auto een tasch weg te nemen.. Wat ver dachte eigenlijk met den inhoud van de tasch nad willen doen, zal wel een raadsel blijven, want in de tasch was een bloeddruk apuaraat. Het was "ooi verdachte een groore rtrop geureest, dat aan de overzijde der Hooi gracht juist een rechercheur van politie liep, die verdachte dus op heeterdaad be trapte. Volgt ns den officier deed verdachte deze dingen meer, want hij had uit de auto van ci-p reiziger, welke auto op de Vrou wenkei kkoorscraat geparkeerd stand, ook al e«_mgc artikelen weggenomen. Pas is hij nog door den Politerechter ver oordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. Nu zegt verdachte wel, dat hij deze din gen altijd in dronkenschap doet, maar dit is geen excuus. Een flinke straf is op zijn plaats en spr. eischte dan ook een gevange nisstraf voor den tijd van acht maanden, waarby rekening werd gehouden met het feit, dat verdachte reeds talrijke veroor deelingen achter den rug heeft, beginnende in 1906. Verdachte riep de clementie in zich beroepende opzijn dronkenschap. Uitspraak over 14 dagen. HOND MET HEET WATER OVERGOTEN. Voorwaardelijke straf opgelegd. Een 61-jarige vrouw te Broek in Water land, die de hond van haar buurman met heet water nad overgoten, waardoor het dier ernstig werd gewond, is vandaag door het Amsterdamsch Gerechtshuf veroor deeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van een n.aand met een proeftijd van drie jaar, en tot een geldboete van f 40. subs. 20 dagen hechtenis. Bovendien moei de vrouw f 6.50 schadevergoeding aan haar buurman beta en om de rekening van den veearts te voxdoen. De rechtbank had haar een onvoorwaar delijke straf van één maand opgelegd. Ge zien de zwakke gezondheidstoestand van de vrouw eischte de procureur generaal een voorwaardelijk straf, welke dan ook van- caag is gege 'en SLECHTE RAAD VAN EEN EX-NOTARIS. TEGEN STEUNTREKKER VOORWAARDELIJKE STRAF GEëlSCHT. Een schippersknecht te Amsterdam, die al jaren zonder werk is en die door lichamelijke ongeschiktheid weinig kans heeft ooit weer aan den slag te komen, kreeg ruim een jaar geleden een erfenisje van ongeveer 2000.Het buitenkansje zou goed besteed worden. Hij besprak een en ander met een Amsterdamschen notaris en deze gaf hem den raad slechts ƒ200 op te nemen. De rest ƒ1800 zou de no taris zuinig en goed voor hem beheeren. Voor dit laatste bedrag kreeg de schipper een quitantie. Maar hoe moet het met maatschappelijk ken steun? had de erfgenaam den notaris gevraagd. Deze wist ook daar raad op, een raad, die door den schipper maar al te graag werd aanvaard. „Je zegt maar niets, dat is het beste". De erfenisquaestie lekte uit en de ambte naren van maatschappelijken steun stelden de justitie van het voorgevallene in ken nis. De schipper, die een zenuwzieke vrouw en vier kinderen heeft, werd wegens op lichting van M. S. door den politierechter tot drie weken gevangenisstraf veroordeeld. De notaris was intusschen gefailleerd, ontslagen en door de rechtbank wegens fraude veroordeeld. De erfenisgelden van verdachte en zijn broer, die eenzelfde be drag had geërfd en die ook geen aangifte bij M. S. had gedaan, zoodat ook hij was veroordeeld, waren door de handen van den notaris gegaan. Slechts een luttel be drag kregen zij uitgekeerd.... Gisteren stond de schipper voor het ge rechtshof te Amsterdam terecht, waar hy verklaarde het volste vertrouwen te heb ben gesteld in den notaris, wiens raad hij en zijn broer gaarne hadden opgevolgd. De procureur-generaal, mr. J. Versteeg, was van oordeel, dat in deze steunfraude bij hooge uitzondering een voorwaardelij ke straf kon worden opgelegd. Spr. acht het niet onmogelijk, dat de notaris inder daad dit onjuiste advies heeft gegeven, daar het wel in den lijn van dezen advi seur lag, die zooals gebleken is de bedoeling had verdachte te benadeelen. Toch had verdachte moeten begrijpen, dat hij tenminste de 200.had moeten opge ven, die hem ter hand zijn gesteld. Bij iedere uitkeering vragen de ambtenaren van M. S. immers of er in de afgeloopen week niets is verdiend. Gezien ook het blanco-strafregister vor derde de procureur-generaal een zeer cle mente straf, n.l. een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie weken. De verdediger, mr. Th. Eskens. sloot zich hierbij aan. Het Hof zal 15 Juni arrest wij zen. OVERVAL MET BEROOVING TE WIE. Heden heeft het Gerechtshof te Leeuwar den arrest gewezen in de zaak van den overval met berooving te Wie op den land bouwer G. van der Kooi, wethouder der gemeente Westdoneradeel. Hierbij was een drietal jongemannen betrokken. Zij had den zich in den avond van 32 Januari j.l. in de schuur van den landbouwei verstopt, dezen overvallen en ernstig gewond. Het drietal werd nog denzelfden avond aange houden. Het -v/aren de 24-jarige arbeider W. van Z. te Wierum, de 21-jarige varens gezel U. K. en de 18-jarige landbouwer J S., beiden uit Holwerd. Zij werden respectievelijk veroordeeld tot vier, vier en drie jaar gevangenisstraf. De eisch luidde tegen iedei hunner zes jaar gevangenisstraf. DE DOODELIJKE MISHANDELING VAN EEN DRIEJARIG JONGETJE TE MILL De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft heden mei gesloten deuren de zaak behan deld tegf .x ami 53-jarigen aiheioer A. W. K uit Mill r'ie aldaar in December 1937 en in Januari van dit jaar zijn driejarig zoon tje zoodanig heeft mishandeld, dat hel kind aan de gevolgen is overleden. K. heeft het kind met een klomp op het hoofd geslagen, het geschopt en daarna, bijna geheel ontkleed, in een onverwarmd ver trek omgesloten. Tegen K. heeft de officier van justitie iwee jaar gevangenisstraf geëischt. De verdediger, mr. Wubbe, heeft alge zien van het houden van een pleidooi. AANSLAG OP DEN VELDWACHTER TE DEIL. Notarisklerk tot een zware straf veroordeeld. Vanochtend deed de Utrechtsche recht bank uitspraak in de strafzaak teger. den 25-jarigen notarisklerk uit Deil, d'e op 3 Februari j.l. des avonds om elf uur op den rijksweg tusschen Vianen en Waardenburg, waar deze de Poldersteeg scheidt, den ruim vijftigjarigen veldwachter BI. uit Eve>din gen mei eenigt revolverschoten neerschoot. Conform den eisch werd de jongeman veroordeeld ,ot een gevangenisstraf "an vier jaar, met aftrek van den tijd, ir pre ventieve hechtenis doorgebracht De ondernemersovereenkomst in het bakkersbedrijf te Amsterdam. Heden heeft de president van de arron dissementsrechtbank te Amsterdam in kort geding uitspraak gedaan in een zaak tus schen de algemeene bakkerijcommlssie en den bakker J. J. D. te Ams-'erdam. E ie THEATER Casino: Luxor: Lido: Rex: Trianon: ALPHEN AAN DEN RIJN HET ONDERHOUD VAN DEN ZIENDEWEG. De overeenkomst met Nieuwkoop wordt opgezegd. Zooals- bekend, is nog steeds aanhangig de kwestie van een afdoende regeling met betrekking tot het onderhoud van den Ziendeweg en den Kromme Ziendeweg. De onderhoudsplicht ten aanzien van den Ziendeweg berust bij de gemeente Nieuwkoop en onze gemeente en die van den Kromme Ziendeweg bij de gemeente Nieuwkoop voor wat betreft de zuidelijke helft bij de eigenaren van de aangren zende eigendommen voor wat betreft de noordelijke helft. Bij overeenkomst van 2/3 December 1886 heeft de gemeente Nieuwkoop haar deel in den onderhoudsplicht van de twee genoemde wegen overgedragen aan de voor malige gemeente Aarlanderveen tegen be taling aan Aarlanderveen van een jaar- lijsche bijdrage van ƒ250. Bij nadere over eenkomst van Maart 1912 werd dit bedrag verhoogd tot ƒ300 per jaar. Ten aanzien van het onderhoud van de noordelijke helft van den Kromme Zien deweg is tot nu toe telkens met de betrok ken particulieren (eigenaren van de aan die helft grenzende landerijen) een con tract voor tien jaren aangegaan; 'aatstelijk weder met ingang van 1 Januari 1931, het welk zal eindigen 31 December 1940. In de bovenbedoelde overeenkomst met Nieuwkoop is bepaald, dat ze jaarlyks op zegbaar is vóór den lsten Juli. Over den slechten toestand van den Ziendeweg zijn reeds meermalen klachten geuit. B. en W. hebben daarin laatstelijk aan leiding gevonden mede als gevolg van een hun door Gedeputeerde Staten om be richt en raad in handen gesteld adres van de vereeniging „Gemeentebelang" te Nieuwkoop aan dit college een uitvoe rige uiteenzetting te geven van den tegen- woordigen toestand met betrekking tot den onderhoudsplicht. Tevens verzochten B. en W. Ged. Sta ten 't initiatief te nemen tot een bespre king, waartoe ook het gemeentebestuur van Nieuwkoop en andere belanghebbenden waren uit te noodigen. De gevraagde bespreking is tot heden niet gehouden. B. en W. meenen echter, dat niet langer moet worden gewacht om gebruik te ma ken van de bevoegdheid de overeenkomst met Nieuwkoop op te zeggen. Daarin is geen enkele onwelwillendheid tegenover Nieuwkoop gelegen; de opzeg ging is, naar B. en W. meenen, noodzake lijk om te bereiken, dat de besprekingen worden gehouden op de juiste basis, n.l. deze, dat de onderhoudsplicht voer een be langrijk deel van de twee wegen in wer kelijkheid bij de gemeente Nieuwkoop be rust. Op dien grondslag zullen dan eventueel plannen tot verbetering kunnen worden beraamd, waarby in het bijzonder zal kun nen worden overwogen of, nu de provincie gelden beschikbaar gaat stellen voor de verbetering en het onderhoud van tertiaire wegen, de Ziendeweg met aansluitende Kromme Ziendeweg op het provinciaal tertiair wegenplan kunnen worden ge bracht. B. en W. stellen derhalve den raad voor, bakker had aan een wederverkooper van een ander brood ten wederverkoop gele verd. Overeenkomstig den eisch heeft de president hem verboden h'ermede door te gaan en by overtreding van het verbod gijzeling bevolen, met de bijzondere bepa ling, dat deze gijzeling slechts twee dagen mag geschieder en daarna eerst weer in dien het verbod opnieuw wordt overtreden. Bovendien wero de bakker in de kosten veroordeeld. Voor de A.B.C. traden op mi M. J. Broek- huyzen te Den Haag en mr. C. van Rij te Amsterdam. KEURING Toelaatbaar v. volwassenen. Toelaatbaar v. volwassenen. Toelaatbaar v. volwassenen. Goedgekeurd v. volwassenen. Goedgekeurd v volwassenen. Vier gezinnen dakloos. Gistermiddag om pl.m. half vier werd brand waargenomen in een per ceel aan de Zuidkade, hetwelk eigen dom is van den heer W. C. Hage en verhuurd aan een viertal gezinnen. De woning, die vroeger een boerderij was, is later zoodanig verbouwd, dat er vier gezinnen in konden huizen. Spoe dig lekten de vlammen reeds aan het rieten dak, zoodat weldra het geheele complex in lichter laaie stond. De brandweer kwam dadelijk te hulp en ook een tweetal tuinspuiten trachtten het vuur meester te worden. In alle haast konden de bewoners van het voorste gedeelte hun inboedel (welke niet verzekerd was) redden, aangezien in het achterste gedeelte de brand was begonnen welk gedeelte wel verzekerd was). Burgemeester E. P. Verkerk was spoedig ter plaatse en nam de leiding van het blusschingswerk enz. op zich. Toen na enkele uren het vuur was overmeesterd, stonden nog slechts de muren overeind, welke voorzichtig heidshalve werden omvergehaald. De gedupeerden zijn de gezinnen C en J. Oosterom, J. v. Veen en Groenendijk. De oorzaak van den brand is nog onbekend. thans te besluiten tot opzegging van de meerbedoelde overeenkomst met Nieuw koop, zulks met ingang van 1 Januari 1939. In het ruim gevallen. Op de scheepsbouwwerf van de firma de Vries—Lens is gisteren de pl.m. 18-ja- rige arbeider K. in het ruim van een jacht gevallen, waardoor hij een pols brak. K. werd op advies van dr. M. naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden gebracht. Naar de bosschen. Door de R.K. Ver eeniging „Het Zwakke Kind" alhier zul len in de komende week wederom een zevental kinderen worden uitgezonden naar de R.K. Gezondheidskolonie te Eer- sel in Noord-Brabant voor een verblijf van ongeveer zes weken. Speldjesdag. De speldjesdag gisteren gehouden ten bate der T. B. C.-vereeniging „Draagt Elkanders Lasten" van het C. N. V. B. heeft opgebracht 130.72. AARLANDERVEEN Auto in de sloot. Gisteravond om streeks 11 uur is de heer P. van Leeuwen met een auto van de garage Rozestraten in het Noordeinde in de langs den weg lig gende sloot geraakt. Door het stuk slaan eener ruit kon de heer van Leeuwen zich en zijn 4-jarig zoontje bevrijden. Zij kwa men beiden geheel bemodderd en met den schrik vrij. De auto is door een kraanwa gen van don heer Hoogendijk op het dro ge gebracht. HAZERSWOUDE Gered. Een 4-jarig dochtertje van P. v. W. alhier, geraakte in een onbewaakt oogenblik te water. De vrouw van N. van F. gelukte 't, het bewustelooze kind op het droge te brengen, waarna door den heer N. Ravensberg kunstmatige ademhaling werd toegepast, waardoor het meisje weer bykwam. De inmiddels ontboden dr. Zoete alhier, bijgestaan door dr. de Bie van Bos koop, verleende verdere verdere hulp. HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR Verloren in de wil dernis (Clyde Beat- ty). Het witte gevaar. (Tom Tyler). Orkaan (Dorothy Lamour John Hall). Artistenliefde (Inge Schmidt). De Schrik van Brim stone (Wallace Bee ry Virginia Bru ce). Vrouwen zijn lastig. (Stuart Ervin Florence Rice). The Texas Rangers. (Fred Mac Murray) De Koning en het Revue-meisje. (Fer- nand Gravell Joan Blondell). Ik beschuldig. (Vic tor Francen). Een avontuurlijk meisje. (Gene Ray mond, Ann Sothern) Avontuurlijk Wild West Avontuurlijk Humoristisch Sensationeel Wild West Comedie. Dramatisch Klucht lederen avond 8 uur Zondag van 47 en 811 :jur. Za terdag en Woensdag 2 30 uur inatinée. (edcren avond 8 uur. Zondag om 2, 4.30 ei Zaterdag, Woensdag 8 uur. Matinee: n Donderdag 2 uur Zaterdag, Woensdag lederen avond 8 15 uur. Zondag van 2-7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur natinée. lederen avond 8 uur. Zondag bovendien van 2 tot 7 uur. Matinée iederen werkdag om 2 uur. lederen avond 8 uur Zondag van 2—7 uur Zaterdag, Vv oens dag 2 uur matinée.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 15