OMGEVING BE INTREDE EN INSTALLATIE VAN VOORHOUTS BURGEMEESTER DONDERDAG 2 JUNI 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 De bevolking bereidde den jongen magistraat een feestelijk onthaal EEN ONWEERSBUI, MET BAL NA In aansluiting op hetgeen we gisteren reeds meldden, kunnen wij nog het vol gende meedeelen over de blijde incomste van Voorhout's nieuwen burgervader mr. G. F. W. van Berckel. Bij het historisch monument, het eenige dat deze gemeente rijk is, n.L de Ruïne van Teijlingen, stonden, zooals gemeld de leden der commissie uit de burgerij opge- gteld om den nieuwen burgemeester te ver welkomen. Om 3 uur steeg burgemeester van Ber ckel uit de auto om plaats te nemen in de gereedstaande open landauer, doch niet dan nadat allereerst door To'tje Zonneveld aan de verloofde van den burgemeester, freule Von Bönninghausen, een bouquet witte or chideeën met witte anjelieren en door Tru- da Griffioen aan mevr. wed. mr. G. J. A. van Berckel geb. Dommer van Poldersveldt een bouquet rose anjelieren met lila orchi deeën waren aangeboden. Toen de burgervader in de landauer had plaats genomen, nam de voorzitter van het comité het woord en heette den nieuwen burgervader hartelijk welkom binnen de grenzen van zijn nieuwe ambtsgebied ver gezeld van de hartelijke gelukwenschen met deze eervolle benoeming namens de geheele burgerij. Gij zijt nu, zoo vervolgde spr., de tweede eigen burgemeester, die Voorhout aan het hoofd der gemeente ge steld ziet, welk een voorrecht om thans de eerste te zijn u namens de burgerij het welkom toe te roepen. Vele bestuursdaden kwamen spr. voor den geest van den ambts voorganger, die mogelijjc den nieuwen bur gemeester een aansporing zullen zijn om de voetstappen van dengene, die hem in het ambt is voorgegaan, te drukken. Met een lang leve onze nieuwe burgemeester, ge volgd door hoerageroep der omstanders, besloot spr. dit welkomstwoord. Burgemeester Van Berckel dankte de burgerij, waarvan hij de vertegenwoordi gers voor zich zag, allerhartelijkst voor deze eerste begroeting, welke hem ten deel viel bij zijn intrede. Zeker zegde spr. nu reeds toe, dat men bij hem een gewillig oor zal vinden voor alle zaken, de gemeente raken de, en beëindigde zijn dankwoord met een driewerf: „Lang leve Voorhout", wederom gevolgd door hoera-geroep van de omstan ders. Vervolgens werd de stoet geformeerd. Tocht door de gemeente. De muziekvereeniging onder de bekwa me leiding van directeur Bolderdijk, speel de vroolijke marschen, terwijl een zonnig zomerweer de feestvreugde nog kwam ver- hoogen. Het werd een ware zegetocht. Een geluidsversterkingsinstallatie en de Voor- houtsche radiodistributie kondigden reeds aan, dat de stoet in aantocht was en naar mate de stoet het gemeentehuis naderde, steeg de spanning onder de honderden toeschouwers voor het gemeentehuis. De stoet was nauwelijks in zicht,'of de klok van het gemeentehuis heeft weer sedert 15 ja ren haar diensten bewezen. Het was een vreemde klank geworden, doch het klokge lui werd danig door de enthousiaste be langstellenden overstemd. De vaderlandsche Driekleur wapperde van vele, zoo niet alle huizen, hetgeen .duidelijk te kennen gaf, dat men met feestvreugde was bezield bij deze blijde incomste. Onderweg wuifde de burgemeester de langs den weg geschaarde toeschouwers toe, en hier en daar steeg dan weer een hoera'tje op. Het hoogtepunt was tenslotte bereikt, toen burgemeester Van Berckel en de overige familieleden het rij tuig verlieten. Op het bordes van het gemeentehuis stonden de loco-burgemeester, wethouder P. A. Van Reisen met wethouder P. L. van der Hulst en den Gemeente-secretaris, den heer M. P. A. Meissen, ter begroeting op gesteld. De laatste marsch van de harmo nie werd nog aanhoord; daarna trok het gezelschap het gemeentehuis binnen. In het raadhuis. De raadzaal was een waar lusthof van palmen en bloemen, gearrangeerd door den heer H. C. van Wieringen alhier. Er was hier waarlijk gewoekerd met de ruimte, want niet minder dan 77 personen wisten hier een plaats te vinden. Onder hen waren de burgemeesters J, P. Gouverneur van Sassenheim, A. A. C. M. van Iersel van Noordwijkerhout, Jhr. van Nispen tot Pan- nerden van Hillegom, S. F. A. C. M. Baron van Wijnbergen van Lisse, A. J. L. Ketelaar van Warmond, oud-burgemeester G. Bulten met mevr. Bulten-Kok; de weleerw. heer kapelaan jhr. P. von Fisenne uit Roelof- arendsveen, Baron de Wyckersloot van der Gracht, mr. A. L. de Block, griffier der Eerste Kamer der Staten-Generaal, de zeer- eerw. heer W. J. Warmenhoven en ds. J. J. H. Klomp, kapelaan G. J. M. ten Have, Br. Tarcisius, Br.-Directeur der Nijverheid- school, met Br. Modestus, Hoofd der Lagere school, en nog talrijke andere hooge gasten. Even nadat alle leden van den raad en genoodigden waren gezeten, werd burge meester Van Berckel door wethouder P. L. van der Hulst en den gemeente-secre taris de raadzaal binnengeleid en nam in de voorzitterszetel plaats. Naast hem ter linkerzijde was zijn verloofde gezeten, daarnaast wethouder Van der Hulst en jhr. Von Bönninghausen met mevrouw, ouders van de verloofde van den burgemeester, terwijl ter rechterzijde van den burgemees ter waren gezeten loco-burgemeester, wet houder Van Reisen, de moeder van den burgemeester en ex-burgemeester G. Bul ten met zijn echtgenoote. Loco-burgemees ter, wethouder Van Reisen, kondigde aan, dat de openbare raadsvergadering zou aan vangen en las het gebed voor, waarna de gemeente-secretaris het benoemingsbesluit voorlas. Nadat van deze voorlezing was kennis genomen, nam wethouder Van Rei sen het woord. Spr. zeide o.m., dat het hem een voorrecht was namens de geheele be volking burgemeester Van Berckel het wel kom te mogen toeroepen. Voorhout ken merkt zich, zegt spr., door gemoedelijkheid en eenvoud, met een verstandhouding die steeds opperbest is. Al is het waar, zegt spr. voorts, dat ik thans niet beschik over zoo veel woorden als bij het afscheid van uw eminenten ambtsvoorganger, niettemin koestert Voorhout de hoop en het vertrou wen, dat uw beleid zal zijn een onpartijdig beleid. Als die verwachting in vervulling gaat, dan kunt u zeker op den steun uwer beide wethouders en van den geheelen raad, namens wien ik thans spreek, reke nen. Hierna ging spr. over tot het omhan gen van het teeken der burgemeesterlijke waardigheid, de ambtsketen, waarbij hij de hoop uitsprak, dat Godes Zegen op den arbeid van den nieuwen burgemeester zou mogen rusten tot Zijn eer en tot ware be hartiging der gemeenelijke belangen. Hier na verzocht spr. den geïnstalleerden bur gemeester de leiding der vergadering over te nemen. Burgemeester Van Berckel hield na deze installatierede zijn intrêe-rede, welke wij gisteren nog konden afdrukken. Toespraak namens de Protes- tantsche ingezetenen. Hierna was het woord aan het raadslid, de heer G. K. Spierenburg, die als volgt sprak: „Het is mij een aangename taak bij uw ambtsaanvaarding als burgemeester de zer gemeente enkele woorden tot u te mo gen richten. Ik doe dit namens de Protes- tantsche. ingezetenen van Voorhout en na mens mijn mede-lid, den heer Colijn. Het is u ongetwijfeld bekend, dat onze groep hier een minderheid vormt. Dit heeft echter tot heden niet belet, dat de verstandhouding tusschen de groote R.K.-groep en ons steeds uitstekend is geweest, zoowel on der de bevolking als hier in den raad. Wij hebben wederkeerig altijd getracht begrip en waardeering te toonen voor elkanders overtuiging. Zonder dat iemand zijn begin selen geweld behoefde aan te doen, is steeds een goede samenwerking mogelijk geble ken. Deze toestand werd zonder twijfel DE BEGROETING VOOR HET RAADHUI S DOOR LOGO-BURGEMEESTER VAN REISEN (RECHT?v DE NIEUWE BURGEMEESTER MET ZLJN MOEDER EN VERLOOFDE BIJ AANKOMST VOOR HET RAADHUIS. DE BURGEMEESTER IN GESPREK MET DEN GEMEENTESECRETARIS, DEN HEER MEISSEN. gunstig beïnvloed door uw voorganger, oud-burgemeester Bulten, die steeds ge toond heeft boven de partijen te staan. Wij verwachten dit laatste ook van u en in dat vertrouwen heeten wij u als burgemees ter hartelijk welkom en verklaren ons gaarne bereid u, naar ons vermogen, te steunen bij het volbrengen van de taak, welke u zoo juist op u genomen heeft. Die taak zal niet zoo gemakkelijk zijn. Uiterlijk wekt onze gemeente den indruk van een vriendelijk, welvarend dorp. Door de gun stige conjunctuur tijdens een gedeelte van de ambtsperiode van uw voorganger kon den talrijke verbeteringen en verfraaiingen worden tot stand gebracht. Natuurlijk moesten er nog tal van wenschen onver vuld blijven, waarvan ik hier geen opsom ming geven zal, doch het ziet er momen teel nog niet naar uit, dat het mogelijk zal zijn, deze wenschen binnen afzienbaren tijd te verwezenlijken. Naar mijn meening zul len we onze handen voorloopig vol hebben om te behouden en in stand te houden het geen werd verworven, zoolang er geen ver betering intreedt in onze gemeentefinan- ciën. Deze niet zeer gunstige financiën zijn het spiegelbeeld van de omstandigheden der bevolking. Weliswaar mag zich een ge deelte der bevolking gelukkig in een ze kere mate van welvaart verheugen, doch de gang van zaken in het hoofdbedrijf in deze gemeente, i.e. het bloembollenbedrijf, maakt dat zeer vele ingezetenen elk jaar weer opnieuw langdurig werkloos zijn. Voor de kleinere kweekers zijn de omstandig heden eveneens zeer moeilijk. Ik zal hier niet verder ingaan op den nood in die kringen, u zult hiervan zeer spoedig zelf kennis nemen. Dit gedeelte van uw taak zal zeer zeker niet gemakkelijk zijn. Het zal van u eischen een juist inzicht in de moeilijke omstandigheden van vele der in gezetenen, en een warm en medelevend hart. Vaak zal daarbij dan een conflict ont staan tusschen hetgeen u zoudt willen doen en de financieele onmogelijkheden. Wij hebben echter het volste vertrouwen, dat u al uw bekwaamheden in dienst van het waarachtig belang van deze gemeente en haar ingezetenen zult stellen. Wij hopen daarbij van harte, dat een gematigd opti misme ten aanzien van de ontwikkeling van den economischen toestand niet onge grond zal blijken te zijn en dat ook onze gemeente daarvan zal kunnen profiteeren. Een zoodanige ontwikkeling moge u spoe dig in staat stellen met voorstellen bij den raad te komen, die den verderen uitbouw onzer gemeente en het treffen van noodza kelijke verbeteringen beoogen. Ik eindig, mijnheer de burgemeester, met de bede, dat de Almachtige God u bij de vervulling van uw ambt steeds zal terzijde staan en dat u onder Zyn onmisbaren zegen onze ge meente tot groote groei en bloei zult mogen brengen. Nadat burgemeester Van Berckel dezen spr. had dank gebracht, werd het woord verleend het raadslid, den heer D. Kruit hof (S.D.A.P.), die namens de „moderne" arbeidersbeweging in deze gemeente, den burgemeester geluk wenschte met zijn be noeming. Zeker is het geen sinecure, zegt spr., om het vaderschap van een zoo groot gezin en nog wel in deze tijden te aanvaar den, maar nochtans moge ik verhopen, dat u open oog en oor zult hebben voor de noo- den en behoeften van degenen, die behoo- ren tot de economisch zwakken, meer in het bijzonder degenen die lijden onder den druk der werkloosheid. Bovendien zou ik in mijn taak tekort schieten, indien zou vergeten worden uw oog te vestigen op de volkshuisvesting, volksgezondheid en volks onderwijs. Hierna werd nog het woord gevoerd door den heer M. P. A. Meissen namens de ge meente-ambtenaren, de politie, en overige ambtenaren, voorts door ex-burgemeester G. Bulten, jhr. mr. dr. Van Nispen tot Pannerden, burgemeester van Hillegom, namens de burgemeesters uit den kring van de Duinstreek; door dr. S. F. A. C. M. Ba ron van Wijnbergen, burgemeester van Lis- se en door den heer Van Geest, gemeente secretaris van Rijswijk (Z.-H.). Nadat de burgemeester alle sprekers na beëindiging hunner woorden van begroe ting c.q. van felicitatie achtereenvolgens had beantwoord, was het officieele gedeelte van de plechtige installatie ten einde, en werd thee, gebak en sigaren rondgediend. Het onweer als spelbreker. Kinderhulde afgelast. Inmiddels was een spelbreker de goede orde van den dag komen verstoren. Tijdens al deze speeches was de lucht zoo vol gela den van atmosferische storingen, dat de muzikale tocht en de kinderzanghulde voor het R.K. kerkgebouw achter den vijver niet konden doorgaan,, want er was zooveel hemelwater gevallen, dat zelfs een winkel in de Hoofdstraat wegens verstopping der rioleering geheel onder water liep. Nadat de thee was gebruikt en de kin derzanghulde met muzikale begeleiding in de open lucht vanwege de geweldige regen was afgelast, trokken alle aanwezigen naar het parochiehuis, alwaar de nieuwe burge meester recipieerde. Vooraf werd den nieuwen burgemeester een zanghulde ge bracht ditmaal in het parochiehuis, hierna dankte de burgemeester, waarna eenieder persoonlijk ging kennismaken en compli menteeren. Onder de hier aanwezigen wer den o.m. nog opgemerkt de Eerw. Overste tevens Hoofd der R.K. Lagere Meisjes school, Moeder Henritia rfiet het onderwij zend personeel dier school, alsmede het on derwijzend personeel van de R.K. Jongens school en van de Chr. School. De genoodig den bleven hier nog eenigen tijd gezellig bijeen, waarna de eerewijn werd rondge diend. De eerste dronk op het welzijn van den burgemeester. Hier was het weer Wethouder van Reisen die het woord nam om den eersten dronk te wijden aan het welzijn van burgemeester Van Berckel. Ook uit de gemeente waren er velen, die van de geboden gelegenheid gebruik maakten om met burgemeester van Berckel kennis te maken zoodat het niet vroeger dan 7 uur was, toen de burgemees ter met familie de receptiezaal verliet, om elders het avondmaal te gaan gebruiken. Inmiddels werd de groote zaal van het parochiehuis gemetamorphoseerd in een balzaal, alwaar des avonds zeer velen ook op een andere dan de officieele wijze de blijde incomste van den nieuwen burge meester zouden vieren. Toen het ongeveer half elf was werd de gezellige sfeer ver hoogd door het binnentreden van den nieu wen burgemeester, die toch nog even van zijn belangstelling wilde blijkgeven. Heel spoedig gingen de dansende paartjes een kring vormen om de burgemeester en diens verloofde onder luide zingen van „Lang zullen ze leven", gevolgd door diverse spontane hoera's, waarop de burgemeester van zijn kant het ,leve Voorhout" uitriep, met niet minder enthousiasme ondersteund. Zoo heeft Voorhout op waarlijk waardige wijze haar nieuwen burgemeester het wel kom toegeroepen. Dat het Voorhout wèl moge gaan onder leiding van burgemees ter Van Berckel. KATWIJK AAN DEN RIJN Schade door den storm. Nu de Storm even voorbij is en de te veld staande producten, die voor een groot deel tegen den grond geslagen waren, weer ongeveer overeind staan, blijkt pas goed, welke schade odor den storm ver oorzaakt is. Vroege aardappelen zijn veel al zwart gewaaid; en zullen vele dagen voor noodig zijn eer dit weer wat is bijge groeid; jonge peen is hier en daar zelfs geheel uit den grond gewaaid; hetzelfde kan ook gezegd worden van de bloem kool. Met de snijbloemen op den kouden grond is het niets beter gesteld. Sommige perceelen zijn geheel tegen den grond ge slagen. Voor soorten als Dahlia's kan dit niet meer in orde komen. De schade is voor een massa tuinders of kweekers groot. Jubilé. De heer G. v. Diggelen, fa brieksbaas aan de Gasfabriek, herdacht gis teren het feit, dat hij 40 jaren geleden in dienst kwam van de bedrijven. Het jubilé is in intiemen kring gevierd. Geitenkeuring. De reeds eerder aan gekondigde zomer-stamkeuring vanwege de geitenfokvereeniging „Vios" is thans gehouden. De jury bestond uit de heeren Roest, voorzitter van den Prov. Bond van Geitenfokvereenigingen in Zuid-Holland en de heeren Verhoeven en de Jong, resp. Rij ksvee teeltconsulent en ass. Rijks veeteelt consulent. Beoordeeld werd, dat aan den kop kwamen: klasse I: 1-jarig wit onge hoornd: No. 1. C. Haasnoot, winn. d. medail le. No. .2 Jac. Heemskerk. No. 3. C. Kuyt. Klasse II: 1-jarig bont en gehoorn: No. 1 Jac. Frede, No. 2 P. Freke. Klasse III: meerderjarig wit, ongehoorn: No. 1. C. Hogewoning. No. 2 C. Freke, No. 3 Cor Kuyt. Top klasse. Klasse IV: meerderjarig bont en ge hoornd: No. 1 R. de Winter, No. 2 C. v. d. Kamp, No. 3 J. B. de Best, No. 4 Hans Freke. Klasse V: lammeren: No. 1, Hans Freke, No. 2 C. v. d. Kamp, No. 3 H. Knijnenburg. Aangevoerd werden 64 geiten. Er was veel belangstelling en alles had een zeer goed en vlot verloop. LEIDSCHEN DAM Gouden huwelijksfeest. Onder groote blijken van belangstelling heeft gisteren het echtpaar C. RehlingG. RehlingVer heul, wonende aan den Broekweg, alhier, hun 50-jarige echtvereeniging gevierd. De afdeeling van „De Princevlag" met haar tamboers- en pijperscorps heeft de ju bilarissen des avonds om 7.30 uur een se renade gebracht, terwijl om 8.30 uur de harmonie St. Cecilia de oudjes een serena de bracht. Burgemeester Keijzer heeft de gouden jubilarissen namens de ingezetenen en namens het comité voor den autotocht van ouden van dagen, wat eveneens van zijn belangstelling en medeleven blijk gaf en mede aanwezig was, hartelijk gecom plimenteerd met dit jubileum. Verder mochten de oudjes dezen dag vele blijken van belangstelling ondervinden en heeft het comité alles gedaan den oudjes een vreugdevollen dag te bezorgen. DE AMBTSKETEN WORDT DEN NIEU WEN BURGERVADER OMGEHANGEN.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13