De bestrijding van de werkloosheid r BINNENLAND VROOM DREESMANN WOENSDAG 1 JUNI 1938 INVHflOD 3HOSOI31 30 TWEEDE BLAD - PAG. 7 Tweede Kamer Vergadering van gisteren. (Vervolg). Rede Pater Mr. Dr. Beaufort. De heer BEAUFORT (R.K.) wijst op het groeiend saamhoorigheidsbesef tegen de nationale ramp der werk loosheid, waarin het grootste gevaar schuilt voor onze staatkunde, voor on ze staatsinstellingen. Hoe gemakke lijk komt bij velen twijfel op aan de juistheid van het tegenwoordige stesel. Spr. heeft vertrouwen in den nuchteren zin van ons volk, maar we moeten waakzaam zijn tegen den vijand binnen de muren. Dit beteekent geen vrees. Maar het is een levensdrang voor iederen mensch, zijn leven te vullen met arbeid. Van allen arbeid, de eenvoudigste tot de hoogste, geldt dat die een deel is van het geheel. Positief christelijk regeeren geldt ook voor het economische leven. Een regee ring, die op het stuk der werkloosheid niet al het mogelijke doet, voert geen christe lijke politiek. Begrijpt deze regeering ten deze haar plicht en handelt ze er naar? Men kan deze regeering zeker niet ver wijten, dat zij het bij de toepassing van haar taak niet zoo nauw neemt. De re geering zal deze verdediging niet behoe ven. Zij is allerminst van oordeel, dat met het thans bereikte kan worden volstaan. De regeering zit niet stil en erkent, dat de strijd tegen de werkloosheid steeds ster ker moet worden gevoerd. Tusschen definitieve opheffing van het werkloosheidsprobleem en bestrijding van de werkloosheidsramp moet wel verschil worden gemaakt. Industrialisatie kan slechts meerdere werkverschaffing bren gen, maar dit zal vele jaren duren. Prin cipieel echter is dit standpunt onaantast baar. Huismoederlijke zuinigheid mag daarbij de wijsheid niet bedriegen. Het probleem is zoo moeilijk, dat het wel zijn stempel op dit kabinet moet drukken. Met de defensie is de werkloosheid het kern probleem van de regeering. De politiek van groote werken is daarbij niet de eeni- ge; ook economisch zal er moeten worden opgetreden. Wat het uitvoeren van groote werken betreft, in die richting is men jaren werk zaam. Spr. had gewild dat de regeering thans nader een grooter bedrag hadde aangevraagd, dan is geschied. Het thans aangevraagde bedrag zal weldra geblok keerd zijn, De regeering neme de beestaande onge rustheid weg, van de zijde der kapitaal verschaffing zal geen bezwaar te duchten zijn, doch daarbij moeten ook de maat regelen economisch verantwoord zijn. Bij de uitvoering van groote werken moeten de gemeenten financieele faciliteiten er langen. De regeering moet ruime bevoegd heden ten deze hebben, het aantal instan ties moet geringer zijn en beter geoutil leerd. Spr. heeft vertrouwen in deze regeering, wat betreft haar voornemens. Het gaat om het behoud van een physiek en geestelijk gezond -volk. Het huidige kabinet worde getypeerd als het kabinet van arbeid voor ons volk, een sterk en geloovig christen volk. (Bovenstaande is reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage). Bijzondere maatregelen voor de jeugd bepleit. De heer VOS (Lib.), die den stormaan val tegen de werkloostheid toejuicht, somt de speciale moeilijkheden op, welke de re geering hier te lande bij de bestrijding van de1 werkloosheid ontmoet. Spr. vraagt, dat als de werkloosheids bestrijding wordt gecentraliseerd de uit voering daarvan zal worden gedecentrali seerd. Een vermindering van het verant woordelijkheidsgevoel der gemeentebestu ren heeft sprekers steun niet. De verhooging van het crediet voor het Werkfonds en de overige regeeringsmaat- regelen hebben de instemming van spr.'s groep. Alleen zou spr. meer den nadruk willen zien gelegd op de tewerkstelling van arbeiders in het particuliere bedrijfsleven. De openbare werken kunnen niet worden gemist, doch zijn geen panacee. Er worde een krachtige, doelbewuste welvaartspoli- tiek gevoerd, welke de kapitaalbelegging aanmoedigt. De ordeningsmaatregelen en de contin- genteeringen leiden tot verstarring. Neder land mag niet den weg der autarkie op gaan. Wij kunnen ons niet veroorlooven een deel van onze import te verstikken. Voor de aangevraagde gelden voor werk verruiming en werkverschaffing geeft spr. gaarne zijn instemming. Als uitvoerbare objecten noemt spr. woningverbetering, verbeteren van slooten en bosschen, het verbeteren van rioleering, het steunen van huiseigenaren bij het verbeteren van volks woningen, het aanleggen van schuilkelders etc. met het oog op luchtaanvallen. De re geering moge daarbij aan de belangen der particuliere ondernemers denken. De jeugd verkeert onder de werkloozen in zeer tragische omstandigheden. Zou het niet zoo geregeld kunnen worden, dat bij de openbare lichamen een zeker percen tage (2530 pet.) van het aantal beschik bare plaatsen voor jongere menschen van 1824 jaar wordt gereserveerd, gelijk dat bij de Amsterdamsche tram het geval is. Een arbeidsdienst, voorloopig zonder dwingende maatregelen, ter opleiding van jeugdige werkloozen acht spr.a van veel nut. De werkverschaffing en het vrije bedrijf De heer VAN LIENDEN (S.D.) vraagt: Is het wel juist op de werkverschaffing WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN zooveel aandacht te vestigen? In de eer ste plaats: Welke werken komen voor werkverschaffing in aanmerking? Spreker vreest, dat werken aan de vrije markt zullen worden onttrokken. Tot bebossching en ruilverkavel: ng behooren de objecten zich te fcc-peiken. De uitvoering van an dere objecten is eerst de overweging waard bij gelijkheid der loonen met die in het vrije bedrijf. Er zijn in ons land nog werkverschaf- fingsloonen van 18 cent per uur. Wil men de tewerkgestelden uit de werkloozensta- tistiek verwijderen, dan zal de loonpoli tiek zoodanig moeten zijn, dat de deelne mende arbeiders ook schoeisel, kleeding en dekking voor hun. gezinnen voldoende kun nen verzorgen. Spr. vraagt de loonen in werkverschaffing in het algemeen te ver- hoogen of een duurtebijslag te verstrekken. Onderzoekingen hebben aangetoond, dat de gezinnen der tewerkgestelden in de be hoeften aan kleeding, dekking en schoeisel niet kunnen voorzien. De regeeringspersdienst heeft doen we ten, dat het aantal werkloozenkampen met een zestal zal worden uitgebreid. Spr. vraagt het mogelijk te maken, dat de ar beiders in de nabijheid van hun woon plaats te werk worden gesteld. Invoering van den arbeidsdienst acht spr. niet noodig. Voor de gemeentelijke werkkampen is er altijd nog wel liefheb berij. Bij dwang tot toetreding tot de ande re kampen ontstaat 't gevaar, dat personen gaan deelnemen, die een verkeerden in vloed gaan uitoefenen op den geest van het kamp. Geen dwang, doch een gezonde prikkel o.m. verhooging van zakgeld is aanbevelenswaardig. Werkobjecten onuitputbaar? De heer WOUDENBERG (N.S.B.) vraagt zich af, of bij deze gelegenheid niet een stuk wordt opgevoerd en of door praten getracht wordt de werkloosheid op te los sen. In ieder geval is er hier een bewijs van het echec van de democratie, de po litieke partijen en van de geld vergodende oec'onomie. Men volgt hier steeds den gemakkelijken leentje-buur. In den democratischen, door het kapitalistische systeem beheerschten staat zijn de Duitsche successen nu een maal niet te behalen. Mei volgt hier steeds den gemakkelijken weg. Nederlandsche landarbeiders moeten in Duitschland gaan werken, terwijl Duit sche emigranten in den Wieringermeerpol- dei werken. De 850 millioen, aan landbouwcrisis- steun besteed, hebben de voedselvoorziening van de arbeidersklasse kapot gemaakt. In het Decembernummer 1936 van Nieuw Nederland staat het nationaal-socia- listische program ter bestrijding der werk loosheid opgesomd. Spr. leest het voor. De arbeidsdienst moet niet als bestrij ding van de werkloosheid worden opgevat, maar als opvoedingsmiddel ook voor den zoon van den bankier en den zoon van den dokter etc. De scheiding in kampen vol gens confessie is uit den booze. Wat God als volk vereent, zal de mensch niet schei den1. Spr. noemt het een zwakke plek in het betoog van dr. Colijn, dat deze vreesde, dat wij de werkobjecten zouden uitputten. Spr. gelooft daar niet aan. Loonsverlaging bepleit De heer WEITKAMP (C.H.) zegt, dat het feit, dat er in ons land nog iets kan wor den gedaan voor de werkloozen, is te dan ken aan de voorzichtige politek van Ruys de Beerenbrouck, Colijn en De Geer. Door werkverschaffing, welke tot schuld- vermeerdering leidt, wordt het probleem niet opgelost. Willen wij als volk in leven blijven, dan zullen wij moeten kunnen' concurreeren op de wereldmarkt. Wij moe ten onze productiekosten aanpassen en alle koopkracht-theorieën veranderen daaraan niets. Uit de binnenlandsche markt moet ge haald worden wat er uit te halen is. Spr. wijst er op, dat de loonen in veel bedrij ven tweemaal hooger zijn dan voor 1914. Spr. is het'eens met de politiek van het vorige kabinet Colijn, dat de loonen op vooroorlogsche peil wilde brengen. De loo nen zouden, in verband met de toegeno men productiviteit van den arbeid, 20 pet. hooger dan in 1914 kunnen liggen. Door het verlagen der loonen zouden in den landbouw 80.000 en in de industrie 100.000 personen werk kunnen vinden. De democratie moet haar steun vinden in de geestesgesteldheid van den kleinen boerenstand, en van de landarbeiders, wel ke bezit boven plezier stellen. Het is dan ook verkeerd, zooals te Vriesenveen schiedt, de spaarzamen bij de steunverlee- ning te treffen. Tenslotte bepleit spr. maatreglen tot emigratie. De vergadering wordt te 17.30 tot heden 1 uur verdaagd. BuiSenlandsche Berichten BLINDE PASSAGIERS ONDER DE KETELS? Het Deensche s.s. „Lotte" heeft te Hel- sinski twee blinde passagiers aan land ge zet, een Deen en een Let, die de vaart van Dantzig naar Helsinski in de ruimte onder de ketels hadden meegemaakt. Bei den verkeerden na hun verblijf van drie dagen in de hitte van het ketelruim zulk een bedenkelijken toestand, dat de kapitein speciaal Helsinski aanliep om de verstekelingen naar een ziekenhuis te doen vervoeren. Daar is de Deen reeds gestorven. De beide blinde passagiers waren reeds DE REDE VAN PATER MR. DR. BEAUFORT Over de rede, gisteren door pater mr. dr. Beaufort in de Tweede Kamer gehouden de eerste rede van het Kamerlid hande lend over het werkloosheidsvraagstuk, is de pers goed te spreken! Het liberale Handelsblad schrijft er van: „In het algemeen is het ons opgeval len, dat de rede van dr. Beaufort gehou den werd in krachtigen en toch gematig den toon. De R.K. woordvoerder hield met dit rustig en kantig betoog zijn late maidenspeech. Persoonlijk gevoe len wij zeer veel voor een terughoudend heid, welke zich eerst grondig aan het milieu wil aanpassen alvorens tot in het openbaar stelling nemen over te gaan. Zouden alle nieuwelingen, vooral aan de overzijde van het Binnenhof, deze tac tiek hebben gevolgd, veel onnoodig lan ge redevoeringen zouden ons zijn be spaard. De Kamer heeft het betoog van dr. Beaufort, die geldt als een der „co ming men" van de R.K. fractie, met be langstelling aangehoord". De Nieuwe Rott. Crt. schrijft o.m.: „Tegenover de nationaal-socialistische overdrijving van den heer Woudenberg, staken de rust en zelfbeheersching van dr. Beaufort, oud-lector in de ethica aan de kloosterscholen der paters Franciscanen, op aangename wijze af. Beide lazen voor, maar op hoe uiteen- loopende wijze kan men voorlezen en hoe weinig waarborgt, blijkens de speech van den heer Woudenberg, de schrifte lijke voorbereiding bezonnen overleg! De rede van dr. Beaufort, wiens be toog weliswaar aangevuld zal worden door zijn partijgenoot Kuiper, had vol strekt niet zoo strijdlustigen klank als tot voor kort de artikelen in eenige ka tholieke bladen. O zeker, hij had zijn wenschenlijstje, maar tegelijk beijverde hij zich om aan te toonen, dat de regee ring tot dusver toch waarlijk niet stil gezeten had. Dat zij b.v. de werkver schaffing voor 50.000 (straks 75.000) personen op doeltrefende wijze had we ten te organiseeren, dwong hem respect af. Zeker, er moest thans meer geschie den, maar wie de regeering haar vroe ger beleid euvel duidde, verloor uit het oog, dat men eerst eenigen tijd had moe ten afwachten, in welke richting de con junctuur zich zou ontwikkelen. Daarover dit terloops zijn de afgevaardigden het nu ook nog niet eens; in tegenstel ling met prof. van Gelderen acht de li beraal dr. Vos het niet onmogelijk, dat deze nieuwe depressie in het najaar zal worden overwonnen. Als dr. Beaufort constateert, dat de strijd tegen de werkloosheid veel krach tiger dan tot dusver moet worden ge voerd, voegt hij hieraan terstond vergoe lijkend toe: maar dat beseft de regee ring ook wel, blijkens de studiereizen van haar ambtenaren naar verschillende landen. De meening van den premier, dat over tien jaren, mede dank zij de industriali satie, het werkloosheidprobleem defini tief opgelost kon zijn, maar dat voors hands de tijdelijke bestrijding van de werkloosheidsramp bijzondere maatrege len enz. vergde, werd door den roomsch- katholieken afgevaardigde niet betwist. Die tienjarige periode moest worden overbrugd. Het groote probleem in deze overgangsjaren was de vermindering van het aantal werkloozen 350.000, of zoo men wil van 300.000 tot 400.000 was toch waarlijk te veel. Dies is het terugdrin gen van de werkloosheid met de lands verdediging het kernprobleem voor het huidige kabinet." te Kopenhagen aan boord gekomen, doch toen ontdekat en te Dantzig aan land ge zet. Zij slaagden er echter in, opnieuw aan boord te komen. HEISTELLING OMGESLAGEN. Uit Bremerhaven wordt gemeld, dat door den storm op de Weser een drijvende heistelling van haar verankering is losge slagen en gekenterd. Twee arbeiders ver dronken. DE AMERIKAANSCHE KINDER- ROOVERIJ. Gisteravond laat heeft de heer Cash, wiens zoontje is ontvroerd, den cherieff ver zocht zijn medewerkers opdracht te ge ven het onderzoek te staken, daar hij, Cash, nog steeds hoop heeft in contact te kunnen treden met de ontvoerders. Cash zeide nog, dat een aantal bankbil jetten, die als losgeld waren uitgekeerd, door de politie in beslag zijn genomen. De gouverneur van Florida heeft de na tionale garde bevel gegeven op te letten, indien de speurders er toe zouden over gaan de wet in eigen handen te nemen. NOG EEN GEVAL VAN KINDERROOF. Intusschen heeft zich, nadat de losprijs voor deze ontvoering was betaald en het lijk van Levine was gevonden, een derde kicfnapping, gevolgd door moord, voorge daan op het 6-jarig meisje Shirley Wood- burgh van Cincinnati. Het lijkje van Shir ley werd met wonden bedekt onder een struik in de nabijheid van haar woning ge vonden. DE PACHTWET. Vragen van het Tweede Kamerlid van der Sluis omtrent de inwerkingtreding. Het Tweede Kamerlid Van der Sluis heeft aan den minister van justitie ge vraagd: 1. Kan de minister mededeelen, welke de oorzaken zijn, dat de Pachtwet nog niet in werking is getreden? 2. Kan de minister mededeelen, wanneer de inwerkingtreding van de Pachtwet te gemoet kan worden gezien? BLIKVLEESCH-FABRICAGE GAAT BEGINNEN. Verwerkings- en verpakkings-vergoeding 11.4 cent per blik. Naar het „Hbld." verneemt, zal na de „proeforder" van 100.000 stuks deze week begonnen worden met het aanmaken van blikvleesch, te distribueeren via de ge meentebesturen aan werkloozen en behoef- tigen. Het product wordt, zooals bekend, bereid van bevroren vleesch, dat eerst door ruil tegen industrieproducten door Duitsch land uit Argentinië is verkregen en vervol gens door ruil tegen stroo, boter en groen ten door onze regeering uit Duitschland is betrokken. Wij vernemen tevens, dat de regeering aan de vleeschwarenfabrikanten een ver goeding betaalt van 11,4 cent per blik, waarvoor dezen het vleesch moeten ver werken, benevens het blik, de doozen en de etiketten moeten leveren. Het is de bedoeling, dat de deelnemende bedrijven 80O.G00 blikken per week maken (netto-inhoud circa negen ons; verkoop prijs aan gegadigden 37,5 cent). CONTINGENTEERING. De Staatscourant van 31 Mei 1938 bevat een Kon. besluit, waarbij wordt overge gaan tot de contingenteering van letter-, cijfer- en etikettenband ongeacht de grond stof, tot en met een breedte van 75 m.m. Het percentage voor de berekening der autonome contingenten is vastgesteld op 40 van het bruto-gewicht, terwijl als basis tijdvak de jaren 1936 en 1937 zijn aange wezen. De periode loopt van 1 Juni tot 1 December 1938. De aandacht wordt erop gevestigd, dat bovengenoemd percentage alleen betrek king heeft op de autonome contingenten, Oss en de Nederland sche pers Op de jaarvergadering van de Nederl. R.K. Journalistenvereeniging is ernstig ge protesteerd tegen de wijze, waarop enkele Nederlandsche bladen den laatsten tijd over Oss geschreven hebben. Dit protest is door het bestuur, in opdracht der vergade ring, nader geformuleerd en in het jongste nummer van het maandblad „De Katholie ke Pers", gepubliceerd. Het luidt als volgt: „De Nederl. R.K. Journalistenvereeni ging spreekt haar verontwaardiging uit over de wijze, waarop enkele Nederland sche persorganen de gebeurtenissen te Oss hebben aangegrepen om een actie te ont ketenen, welke de perken eener gerecht vaardigde critiek verre overschrijdt, het gezag der rechtmatige overheid ondermijnt, ons katholieke volksdeel bitter grieft en af breuk doet aan de waardigheid en het ver trouwen in de waarheidsliefde van de Ne derlandsche pers". derhalve niet op de bij handelsverdrag ver leende contingenten, welke hooger kunnen zijn. SPANJAARDEN NAAR AMELAND? Uit Friesland komt het bericht, dat eerst daags de hier te lande geïnterneerde Span jaarden naar Ameland zullen worden over gebracht. Een detachement Rijksveldwacht zal met de bewaking worden belast. De heer S. v. d. Bergh Jr. bedankt als lid d©r Eerste Kamer. Naar wij vernemen heeft het lid der Eer ste Kamer, de heer S. van der Bergh Jr., zijn zetel in dit college ter beschikking ge steld. De reden hiervan is de hooge leeftijd van den heer Van den Bergh. Dr. E. Heldring te Amsterdam zal den heer Van den Bergh in den Senaat opvol gen. Wij herinneren eraan, dat altijd in de bedoeling heeft gelegen, dat dr. Heldring in de Eerste Kamer zitting zou nemen en wel bij de laatste verkiezingen van dit college. De heer Heldring echter zou op dat tijd stip niet in zijn vaderland vertoeven, en de heer Van den Bergh heeft zich toen bereid verklaard tijdens de afwezigheid van dr. Heldring den zetel te blijven bezetten. Nu dr. Heldring in het vaderland is te ruggekeerd, kan de verwisseling geschie den. „Hbld." DE V Is da talisman van da huisvrouw Een goede uitzet brengt haar ge- luk. Een V. en D.-uitrustingl „RECt,AME"-ultrustJng, 21 dig. goede kw.emaille 8.90 ..USEE". 21 deellg, prima emaUle ln alle kleuren verkrijg- baar14.90 .,EDY"-emaille, groote samen stelling, 21 deellg, alle kleuren25.00 ,,BX"-uitrusting, 23 dig., grijs30.15 andere kleuren 34.60 i met gratis keukenklok. „DJl.U."-uitrusting, propaganda-1 uitvoering, 20 deelig. grijs 30.45 andere kleuren 38.70 groote 22-deelige ultvoe- -_ V ring: grijs35.25 zwart42.20 gekleurd.44.90 Leiden

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7