STADS IXI NIEUWS t k.J WOENSDAG 1 JUm 1938 DE LEIDSCHE COURANT ÜÉRSTE BLAD - PAG. 1 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. KANS OP REGEN EN WIND. De Bilt seint: Verwachting: Zwakke tot matige, tijde lijk weer krachtige Zuidelijke tot Weste lijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, later opklarend, waarschijnlijk eenige re gen, koeler overdag. Hoogste barometerst.: 765.9 te Weenen. Laagste barometerst.: 748.3 te Skudnesnaes De depressie, welke gisteren ten Zuiden van Ierland lag, is naar Zuid-Noorwegen getrokken. Zij bracht in het Noorden van ons land vannacht krachtigen wind en eenigen regen. Matige regen viel voorts over Ierland, Groot-Brittannië en Dene marken. De wind is ook thans rond de depressie nog krachtig, in het overige ge bied is het vrij rustig. Over de Golf van Biscaye ontwikkelt zich weer een nieuwe storing, welke vermoedelijk ons land zal passeeren. Boven Centraal-Europa blijft de luchtdruk nog hoog. Over Frankrijk, ons land en Duitschland wordt bij Zuid- Westelijken wind tropische lucht aange voerd. Over de Britsche Eilanden blijft het nog koel, in Noord-Scandinavië zijn sedert gisteren de temperaturen aanmerkelijk ge daald. Voor onze omgeving mag, onder invloed van de nieuwe depresise in de Golf van Biscaye, toenemende bewolking met regen worden ver wacht. Ook de wind zal tijdeijlk weer tot krachtig toenemen. LUCHTTEIVIPERATÜUR. 21.9 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdagnamiddag 9.41 uur tot Donderdagmorgen 4.14 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 2 Juni voorm. 6.05 en nam. 6.30 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 16.5 gr. C. Maan op 9.20 uur Donderdagochtend. Maan onder 0.16 uur Vrijdagnacht. VOORLOOPIG OVERZICHT VAN HET WEER IN MEI. Mededeeling van het Kon. Ned. Met. Inst, in De Bilt. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was in Mei de ochtend temperatuur één graad beneden normaal. In de tweede de cade resp. twee graden beneden, één graad boven en één graad beneden normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 9den en den 15den, respectievelijk vier graden beneden en zeven graden bo ven normaal. De temperatuur was boven normaal van den 13den tot den 17den, maar overigens op vrijwel alle dagen beneden normaal. De gemiddelde dagelijksche maximum temperatuur was 1 y2 graad, het gemid delde dagelijksche minimum één graad be neden normaal. Vooral van 8 op 9 Mei is schadelijke nachtvorst opgetreden, te de Bilt daalde de minimum temperatuur toen lager dan sedert het begin der waarnemingen (1897) zoo laat in het jaar is waargenomen. De neerslag was in Groningen Friesland, Dren te, Overijsel, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg normaal tot vijftien procent daar boven in het overige deel van hte land 10 tot 35 pet. beneden normaal. Te de Bilt werden 187 uren zonneschijn waargenomen, tegen 211 uren normaal. Acadeinienieuws LEIDEN. Geslaagd: Candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter L, de heer Lie Hong Tjan, Leiden; idem, letter F, de heer C. R. Berntsen, Den Haag; Candidaatsexamen Theologie: de heer L. I. Baas, H i 11 e g o m; Doctoraal examen Wis en Natuurkunde, hoofdvak Scheikunde, de heer W. J. Taat, Leiden. Voor het examen van apotheker-assistent te Leiden is geslaagd mej. E. Edcnburg, Rotterdam. BENOEMING LEERARES MEISJES-H B S De gemeenteraad van Leiden heeft Maan dag benoemd een leerares in het Duitsch aan de Meisjes H.B.S. Voor deze benoeming hadden B. en W. aanbevolen als no. 1 mej. dr. A. Dijkster- huis, sedert 1jaar tijdelijk leerares aan genoemde school en als no. 2 mej. dra. M. G. Ter Laan, leerares aan de H.B.S. te Ap- pingedam. De adviseerende instanties: di rectrice, inspecteur, commissie van toe zicht (in meerderheid, naar wij vernamen) hadden juist andersom geadviseerd. Naar aanleiding van deze benoeming schrijft de socialistische pers: Bijna een half uur is de raad ter be spreking van de voordracht voor een leerares in het Duitsch aan de meisjes- H.B.S. in geheime zitting geweest. Wat daar is besproken weten wij niet. Een Leidsche candidate stond num mer één, een zeer bekwame kracht van buiten de gemeente, die bij onderwijs deskundigen hoog staat aangeschreven, nummer twee. Deze tweede candidate, mej. dra. M. G. Ter Laan, bedankte voor de eer! De raad bleef toen weinig anders over dan nummer één te kiezen. Op drie blanco stemmen na, verkreeg mej. dr. A. Dijksterhuis alle stemmen. Hebben B. en W. aannemelijke argu menten kunnen aanvoeren om de raad op deze wijze voor de voordracht te winnen? Wij vermoeden het, al willen wij op deze plaats wel zeggen, dat wij de on- derwijsbelangen van heel wat grooter belang achten, dan een te eng plaatse lijk belang, waardoor goede of soms betere krachten van buiten geen kans zouden krijgen. Eenige voorzichtigheid schijnt hier wel geboden. De vermaning, in de twee laatste zinnen tot den Raad gericht, kon gegeven zijn door den Katholieken wethouder mr. Tepe! Deze heeft hetzelfde, zoo ongeveer ook in dezelfde woorden, meermalen voorgehou den aan de sociaal-democraten, als zij onte vreden waren, omdat B. en W. niet een Leidschen candidaat op den voorgrond plaatsten! Hij heeft dan meermalen gewaar schuwd voor een te eng e opvatting van het plaatselijk belang!.... Hier ging het echter naar wij van al leszins betrouwbare en deskundige zijde vernamen tusschen twee candidaten, die beide hoog staan aangeschreven om haar kennis en kunde, maar van wie de een mej. Dijksterhuis reeds tijdelijk werk zaam is aan de meisjes-H.B.S. alhier en in haar onderwijs aan alle verwachtingen vol doet. Hier ging 't er niet om, een stadgenoote te bevoordeelen boven, maareen stad genoote niet achter te stellen bij een niet- stadgenoote. Deze stadgenoote een, naar aller getuigenis, uitstekende leerkracht mocht niet worden gepasseerd, omdat zij stadgenoote is óf om een andere reden. Om alle mogelijk misverstand ook met 't oog op de toekomst weg te nemen, hebben wij gemeend, de bovenstaande fei ten even te moeten vastleggen. VER. SA. VERONICA. Blijkens een kl. adv. in dit blad wordt morgenmiddag weder de maandel. zitting gehouden van deze Ver. 't Zal wel niet noodig zijn, uitéén te zet ten, dat de daadwerkelijke hulp en steun van vele dames nog steeds dringend ge- wenscht is, daar de stille armoede nog voortdurend zéér groot is! Mag het bestuur morgen op een drukke opkomst rekenen? Zoowel van dames, die eenige uurtjes op de zitting productief willen maken, als van degenen, die materiaal komen halen, om thuis in verloren oogenblikken voor de minderbedeelde stadgenooten te werken? Plaats en tijd vindt u in de adv. vermeld, moge 't dan storm loopen, onze arme ge- loofs- en stadgenooten zijn u er dankbaar voor. 12 JAAR ESPERANTO IN R.K. VERBAND Heden avond herdacht de R.K. Esperanto club haar 12 -jarig bestaan, hetgeen zal bestaan in een gezelligen conversatie avond met zang en declamatie door de leden der club en een verrassing. Alle leden worden verwacht, ook alle oud-leden heb ben een uitnoodiging ontvangen. Zonder eenige verplichting hunnerzijds. Ook alle R.K. welke Esperanto hebben gestudeerd, zijn op dezen avond welkom, om eens ken nis te maken met de R.K. Esperanto-club. Mocht onverhoopt een of ander oud-lid door verhuizing of anderszins geen uitnoo diging hebben ontvangen dan worden zij bij deze beleefd uitgenoodigd om aanwezig te zijn. De feestavond vangt aan om half negen in het gebouw der Zita vereeniging P. Kerkkoorsteeg 15. Niemand verzuime dezen avond bij te wonen en zoo blijk te geven, dat zij het waardeeren, dat er een R.K. Esperanto-club bestaat, waarin ieder zich thuis gevoelt zonder onderscheid van stand in de maatschappij en waar steeds een opgewekte geest heerscht en men on gedwongen met elkander omgaat. Dus allen R.K., die Esperanto begrijpen, verwachten wij heden avond. De toegang is kosteloos. DE AANBIEDING VAN HET PAUKENPAARD AAN HET 6e R.V.A. Zooals wij gisteren reeds meldden, be stond er vrij groote belangstelling voor de plechtige aanbieding van het paukenpaard van de Leidsche burgerij, aan het 6e Reg. Veld Artillerie. De garnizoenscommandant, commandant van het 6e Reg. Veld Artillerie, Overste Iongh, te paard gezeten voor het front van de in de carré geordende veldartillerie werd het eerst toegesproken door den burge meester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen. Deze begon met te zeggen, dat het Ned. volk wel eens wat kortzichtig is en zijn meening veelal laat beïnvloeden door de omstandigheden. In het laatst der vorige eeuw en het be gin dezer eeuw had men alle aandacht voor de toen plaats hebbende vredesconferenties in ons land en dat deze in ons land ge houden werden was een groote eer. De waardeering voor de weermacht is eigenlijk de oeste barometer voor de poli tieke meteorologie. In den wereldoorlog stond de weermacht in aanzien, daarna volgde een inzinking, welke gevolgd werd door een nog grootere, toen de financiën de regeering noopten tot inkrimping van de weermacht. Daarin is thans verandering gekomen, nu het gevaar voor ernstige verwikkelingen noopte tot versterking. Er moge echter in die sombere tijden wel eens gebrek aan waardeering zijn geweest, tusschen het 6e en de burgerij heeft steeds een hechte vriendschapsband bestaan. De meest doorslaande bewijzen zijn daarvan herhaaldelijk geleverd. Die gevoelens van vriendschap leidt thans tot den aankoop van een pauken paard, nu het 6e er geen meer had. Spr. hoopt, dat het voldoet aan de verwachtin gen, welke er aan gekoesterd zijn en dat het een sieraad zal zijn voor het 6e Regi ment. De heer W. v. d. Laan, voorz. der 3 Oct. Vereeniging, wees op de groote verplich tingen, welke de vereeniging ten opzichte van het 6e Regiment heeft, want dank zij de medewerking van commandant, officie ren en manschappen kan de vereeniging telken jare haar grootsche feest geven. De vereeniging heeft die verplichting zeer goed aangevoeld. Tezamen met V.V.V., de stu dentenorganisaties en particulieren werd een bedrag bijeen gebracht om het 6e een nieuw paukenpaard te v.erschaffen en spr. hoopt, dat dit paard jarenlang het bewijs moge zijn van 'de goede verstandhouding tusschen de Veld en de burgerij. Overste Iongh beantwoordde de sprekers en zeide bemerkt te hebben, dat de weer macht in de na-oorlogsche jaren haar sym pathie aan het verliezen was, welke zij in de jaren 1914—1918 in zoo ruime mate on dervond. Toen spr. als officier in de Residentie te paard reed, hoorde hij de bemerking: „daar rijdt ie weer van m'n centen". Degene, die zoo sprak, zag er intusschen weinig naar uit, dat hij hem op het paard zou hebben geholpen, doch spr. begreep de mentali teit. Daarna volgde weer een opgang. Men is gaan inzien, dat men met praten alleen den vijand niet buiten de grenzen zou houden. Spr. vindt het niet noodig, dat men dage lijks toegejuicht wordt, doch ieder in zijn vak heeft zoo nu en dan waardeering noo dig. Spr. verklaart gedurende 40 jaar met het grootste genoegen gediend te hebben en hij heeft den Nederlandschen soldaat leeren kennen als een kerel, die zijn plicht zal doen, wanneer het vaderland zulks van hem vraagt. Toen spr. den burgemeester er eens over sprak, dat het regiment zijn paukenpaard Moortje wel zou verliezen, heeft de bur gemeester dat in zijn ooren geknoopt en nu is daar een ander paard. Reeds gedurende eeuwen staan het gar- rizoen en de Leidsche burgerij op goeden voet met elkaar. De banden die beiden binden zijn onbreekbaar en een dergelijk bewijs was allerminst noodig om daarvan te getuigen, doch spr. is er riettemin zeer erkentelijk voor. Met machtiging van den minister van Defensie aanvaardt spr. het gaarne. Tot den heer v. d. Laan zeide spr., dat de regimentscommandant 364 dagen van het jaar de baas is over troepen en kazer ne, doch op den 365sten dag is de voorzitter der 3 Octobervereeniging heer en meester ir de kazerne Hij doet dat echter steeds goed, want spr. had nimmer hinder van zijn optreden ondervonden. De 3 Octobervereeniging heeft spr. steeds gaarne zijn medewerking verleend, omdat hij daarin niét alleen een stadsbelang doch ook een landsbelang ziet. Dit is dan ook aanleiding geweest om maatregelen te nemen om ook volgende jaren de 3'October vereeniging medewerking te verleenen. Na er op gewezen te hebben, dat de 3 Octobervereeniging ook bijzondere ver diensten heeft voor het garnizoen, dankt spr. hartelijk voor het schoone geschenk van dit paukenpaard. Spr. besloot met een driewerf hoera op Leiden's burgemeester. Daarna riep Overste Iongh wachtmees ter Stolk, den leider van het muziekcorps, naar voren. Spr. uitte zijn groote waardee ring voor de muziek en voor wachtmeester Grondel, die het paukenpaard heeft opge leid. Spr. droeg daarna het paard aan het muziekcorps over. Toen het fraaie wit-zwarte paard voor het muziekcorps had plaatsgenomen, speel de de muziek het Wilhelmus, na beëindiging waarvan Overste Iongh een driewerf hoera op de Koningin uitbracht. Hiermede was de plechtigheid ten einde en met de muziek voorop keerde het regi ment naar de kazerne terug. VEERTIGJARIG JUBILEUM J. MATER. In dienst van den Leidschen Hortus Botanicus. Vandaag herdenkt een der meest beken de persoonlijkheden op tuinbouwgebied hier ter stede, zijn veertigjarig jubileum in dienst van den Hortus Botanicus alhier. De heer J. Mater werd veertig jaar gele den aangesteld als kasknecht van den Aca- demischen tuin. Van jongsaf opgeleid in den tuinbouw, eerst bij zijn vader, daarna op een kweekerij in Engeland, werd hij in April 1898 door den toenmaligen hortulanus, wijlen den heer E. Th. Witte aangezocht raar Leiden terug te keeren om in dienst van den Leidschen Hortus te komen en van af dien tijd was de heer Mater hier werk zaam. Doch zijn taak beperkte zich niet tot een Hortus alleen. Hij gaf zich ook en hij gaf zich geheel want dit is een van de meest kenmerkende eigenschappen van den jubilaris aan tal van vereenigingen, op tuinbouwgebied werkzaam. In de Oranjerie van den Hortus had he denmorgen onder overgroote belangstelling de huldiging van den heer Mater plaats. Aanwezig waren o.m. burgemeester A. van de Sande Bakhuyzen, president-curator der Leidsche universiteit, mr. P. J. Iden- burg; secretaris van het college van curato ren, de professoren L. G. M. Baas Becking, Lam en Goddijn, de hortulanus de heer Veendorp en het geheele personeel, verder het personeel van het Laboratorium en van het Rijksherbarium, de heeren Ballego en Kriest namens de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, de heeren Galjaard en v. d. Berg namens de Tuiniers- en Bloemisten ver eeniging „Door Eendracht Verbonden", af gevaardigden van de Leidsche Biologische Vereeniging, van de Ver. tot Bevordering der belangen van slechthoorenden, van het Leidsche Volkshuis, enz. Mr. A. van de Sande Bakhuyzen was de eerste woordvoerder. Hij wees erop, dat de beer Mater midden in den Hortus woont, leeft en werkt. Dat zoovelen hier tegen woordig zijn is niet in de eerste plaats om het feit, dat de heer Mater zijn veertigjarig jubileum viert, doch om de groote liefde en belangstelling welke hij voor de planten heeft en waardoor de plantenvrienden dus zijn vrienden zijn. Het werk van den heer Mater is ook het college van curatoren niet onopgemerkt voorbijgegaan en met steeds klimmende waardeering heeft het college het werk van den jubilaris gade geslagen. Niet alleen voor den Hortus doch ook op ander terrein der plantkunde heeft de heer Mater zich zeer verdienstelijk gemaakt. Daarom brengt spr. hem hartelijk dank voor de groote toewijding, waarmede hij zijn taak vervuld heeft, vooral in de laatste jaren nu allerlei veranderingen veel van zijn krachten vergden. De waardeering daarvoor bepaalde zich niet alleen tot het college van cu ratoren, doch ook de regeering ge tuigde daarvan. Daarom was het spr. een voldoening te kunnen mededeelen, dat het H. M. de Koningin behaagd had de medaille in zilver der Oranje Nassau Orde, welke reeds eerder ver leend was, te veranderen in goud. Spr. besloot met de opmerking, dat de Leidsche Hortus zonder Mater niet wel denkbaar is. De hortulanus, de heer H. Veendorp, achtte het een groot voorrecht namens het gezamenlijk personeel van Hortus en an dere rijkstuinen den jubilaris in de eerste plaats geluk te wenschen met de konink lijke onderscheiding en in de tweede plaats met het jubileum Spr. memoreerde vervol gens het intens meeleven van den jubilaris met de reorganisatieplannen van den di recteur, prof. Baas Becking. Namens het gansche personeel bood spr. den heer Matei een gouden horloge met inscriptie aan. Prof. dr. L. G. M. Baas Becking begon met te zeggen, dat hij namens vijf perso nen het woord wilde voeren, want in zijn geest zag hij naast zich de oud-hoogleeraren wijlen prof. Suringar en prof. Jansse, als- méde de vroegere hortulani H. Witte en E. Th. Witte. Spr. voelde veel voor de oude boomen in AGENDA LEIDEN. Woensdag, Leidsche Kunstkring „Voor Allen", In den Vergulden Turk, 8.15 uur. Donderdag, R. K. Reclasseeringsvereeni- ging, afd. Leiden, zitting gebouw St. Vinc.-Ver., Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 28 Mei tot en met Vrijdag 3 Juni a.s. waarge nomen door de apotheken P. du Croix, Ra penburg 9, tel. 807 en J. Doedens, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest tel. 274. den Hortus. Maar van die oude boomen is Mater hein de mooiste. Als bewijs van waardeering en aanden ken bood spr. den heer Mater een gouden horlogeketting aan, terwijl hij hem tevens de gouden medaille der Oranje Nassau Orde cp de borst spelde. Namens het hoofdbestuur der Kon. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde sprak ver volgens de heer A. N. Ballego, die hem de zilveren eere-medaille der Mij. overhan digde, welke, naar spr. zeide, niemand zoo zeer verdiende als de heer Mater. Spr. memoreerde vervolgens wat de heer Mater op zoo verschillend gebied voor tuin bouw en plantkunde in dienst der Mij ge daan heeft en bood hem tevens het eere diploma aan, waarna hfj vervolgens zyn verdiensten schetste voor de Leidsche af- oeeling. Namens deze bood spr. hem een fraaie kleurenets aan van Roodenburg. De heer A. J. Taffijn, amanuensis aan den Hortus, bood vervolgens een oorkunde aan, behoorend bij het geschenk. Daarna werd nog het woord gevoerd door den heer M. Galjaard namens de Tuiniers- en Bloemistenvereeniging ,.Door Eendracht Verbonden" en namens de Ver. van Oud- Leerlingen, onder aanbieding van een mand fruit, vervolgens sprak de heer Karstens, assistent van 't Laboratorium, namens den staf van dit laboratorium, mevr. Kranen- burg-Siemens namens de Ver. tot bevorde ring der belangen van Slechthoorenden, welke hem het lidmaatschap van verdienste der vereeniging aanbood; prof. Lam schet ste zijn verdiensten voor het Rijksherba rium, de heer Kasten namens den Bond van Hooger Onderwijspersoneel, de heer H. Veendorp opnieuw als voorz. van de School- en Werktuinen en tenslotte de heer E. Boeke namens de Leidsche Stu- dentenbiologenclub. Allen deden hun woorden vergezeld gaan van geschenken in een of anderen vorm. In een uitvoerig dankwoord bracht de heer Mater alle sprekers dank, doch niet dan na hulde gebracht te hebben aan de grondleggers van zijn vakkennis, zijn grootvader en zijn vader, de twee voor gaande directeuren en hortulani, in het bij zonder wijlen den heer E. Th. Witte. De hem gébrachte hulde droeg spr. over op zijn medewerkers, die hem in alles zoo trouw terzijde staan. TRAGISCH STERFGEVAL Door de muziekvereeniging „Nieuw Le ven" werd gisteravond een serenade ge bracht bij het echtpaar J. van Weeren in de Alexanderstraat ter gelegenheid van het 55-jarig huwelijksfeest dezer echtelieden. Zooals te verwachten deelde de buurt in de feeststemming mee en werd er een rondedansje uitgevoerd. De 84-jarige mej. J. v. T„ wed. van I. B., deed hieraan op haar wijze mee ,doch het vergde blijkbaar teveel inspanning van haar krachten, want op 'n gegeven oogenblik zakte zij in elkaar. De E.H.D. werd onmiddellijk gewaar schuwd en op advies van den dokter werd de vrouw vervoerd naar het Acad. Zieken huis. Tijdens het vervoer echter overleed zij, vermoedelijk tengevolge van hartver lamming. BIOSCOPEN TE LEIDEN THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Casino: Verloren in de wil dernis (Clyde Beat- ty). Het witte gevaar. (Tom Tyler). Avontuurlijk Wild West lederen avond 8 uur Zondag van 47 en 811 uur. Za terdag en Woensdag 2 30 uur inatinée. Toelaatbaar v. volwassenen. Luxor: Orkaan (Dorothy Lamour John Hall). Artistenliefde (Inge Schmidt). Avontuurlijk Humoristisch lederen avond 8 uur. Zondag om 2, 4.30 ei Zaterdag, Woensdag 8 uur. Matinée: sn Donderdag 2 uur. Zaterdag, Woensdag Toelaatbaar v. volwassenen. Lido: De Schrik van Brim stone (Wallace Bee ry Virginia Bru ce). Vrouwen zijn lastig. (Stuart Ervin Florence Rice). Sensationeel Detective. lederen avond 8.15 uur. Zondag van 2-7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. Toelaatbaar v. volwassenen. Rex: The Texas Rangers. (Fred Mac Murray) De Koning en het Revue-meisje. (Fer- nand Gravell Joan Blondell). Wild West Comedie. lederen avond 8 uur. Zondag bovendien van 2 tot 7 uur. Matinée iederen werkdag om 2 uur. Goedgekeurd v volwassenen. Trianon: Ik beschuldig. (Vic tor Francen). Een avontuurlijk meisje. (Gene Ray mond, Ann Sothern) Dramatisch Klucht Iederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Zaterdag, oens dag 2 uur matinée. Goedgekeurd v volwassenen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2