De plannen voor een centraal vliegveld WOENSDAG 1 JUNI 1938 29ste Jaargang No. 9045 ^eGcidóclveSou^cmt Telefoon: Redactie 15. Adv. en Abonn.-tarieven rie pag. 35. Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. V Arbeidsdienst Arbeid om den arbeid. Terwijl er een tijd is geweest, dat de arbeid door velen werd geschuwd en alléén aanvaard als een onontwijkbare noodzakelijkheid, om het da gelij ksch levensonderhoud te verkrijgen, beseft men nu hoe waardevol 't is voor den mensch, als hij kan arbeiden. Men spreekt nu er niet meer van, dat men moet werken voor het dagelijksch brood, maar dat men kan, dat men mag wer ken En we beseffen nu allen, hoe demorali- seerend voor velen is de lediggang. Men dringt er nu bij de regeering op aan, althans voor jeugdige werkloozen een ver plichten arbeidsdienst in te stellen dus: als men geen loonenden arbeid kan vinden, dan toch arbeiden! Deze maatregel wordt bepleit in het jongste adres van het R. K. Werklieden verbond aan de regeering. Daar vindt men voor zoover ons bekend is, voor het eerst publiekelijk een maatre gel bepleit w&arvoor ons Nederlandsche, naar vrijheid strevende, gemoed lang is te ruggedeinsd: de verplichte arbeidsdienst voor jeugdige werkloozen. Het Werklieden verbond maakt daarbij weliswaar eenige restricties, n.l. goedkeuring der ouders en werkkampen van eigen richting, maar in beginsel aanvaardt het toch den verplich ten arbeidsdienst als een middel, om de jeugd aan de demoralisatie van het niets doen te onttrekken. De Tijd merkt hierbij op: „Het hooge woord is er ifit: het voorstel om ook in Nederland-een arbeidsdienst in te stellen is van onverdachte zijde geuit. Het zal ons benieuwen hoe de minister van Sociale Zaken, die getoond heeft, voor goe de suggesties niet doof te zijn, op het ver langen van het R. K. Werkliedenverbond zal reageeren''. Ook wij zien met groote belangstelling uit, of en hoe de regeering aan dit verlan gen van het R. K. Werkliedenverbond ge volg zal geven. Sluiting van katholieke scholen in het diocees van Mainz Bij verordening van de Provinciale Re geering van Hessen werd na Paschen de Lagere School van de Zusters der Goddelij ke Voorzienigheid te Alzey, de H. Lioba- school te Bad Nauheim en de inrichtingen van onderwijs van de Engelsche zusters te Offenbach, Darmstadt en Worms gesloten. Hierdoor zijn in deze streek alle Bijzondere Lagere Scholen verdwenen, en bijna de helft van de Middelbare Scholen die door religieusen geleid werden. De laatste Bijzondere Middelbare School voor jongens te Mainz, de St. Marienschule, moest haar inrichting sluiten wegens geld gebrek, een gevolg van het feit, dat de staatssubsidies werden ingerokken en dat de ouders allerlei moeilijkheden in den weg worden gelegd, als "zij hun kinderen op deze scholen laten inschrijven. In een herderlijk schrijven, dat op 8 Mei in alle kerken van het bisdom werd voor gelezen, geeft de bisschop van Mainz, mgr. Stohr, uiting aan zijn droefheid over de gang van zaken en aan zijn ernstige be zorgdheid tegenover de beperking en zelfs de afschaffing van het godsdienstonderricht in de scholen. Het schrijven van den Bisschop eindigt als volgt: „Onze smart zou iets lichter te dra gen zijn, als wij wisten dat de kinde ren terecht konden in andere betrouw bare scholen, maar wij zien hen daar entegen blootgesteld aan een opvoeding, die ons ernstig bezorgd maakt". Opleving in den woningbouw De cijfers van het Centraal Bureau voor de statistiek geven een merkwaardige op leving in den woningbouw gedurende de maand April te zien. Terwijl in Maart het aantal gereed gekomen woningen nog 2658 bedroeg, was dit cijfer in April 4214. De hetto vermeerdering bedroeg in Maart 2061, in April 2566. In geen enkele maand zijn in het laatste jaar zulke hooge cijfers ge noteerd. Hieraan kan nog worden toege voegd, dat ook het aantal onbewoonbaar verklaarde, gesloopte en aan baar bestem ming onttrokken woningen in April hoo- ger was dan in eenige maand van het laat ste jaar. Het bedroeg 648, terwijl het in Maart 597 bedroeg. ROTTERDAM PROTESTEERT In de Dinsdagmiddag gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam is met alge- meene stemmen besloten een adres te richten tot den voorzitter van den minis terraad, waarin wordt gezegd, dat de Ka mer en met haar het geheele Rotterdam- sche bedrijfsleven met ernstige bezorgd heid heeft kennis genomen van het plan der regeering, om te geraken tot de in richting van een centraal vliegveld onder Leiderdorp. Het besluit is voor de Rotterdamsche samenleving een volkomen verrassing ge weest. Naar de vaste overtuiging der Kamer behoort het denkbeeld van een centraal vliegveld onder Leiderdorp als schadelijk voor de economische belangen van Rot terdam en Amsterdam te worden los ge laten. In plaats daarvan bevordere het Rijk wat Rotterdam betreft, den aanleg van het vliegveld in den polder Zestienhoven. In het adres wordt de aandacht geves tigd op de voorgeschiedenis der aangele genheid en dan wordt o.m. nog het vol gende opgemerkt: De geheele gang van zaken maakt het duidelijk, dat de mededeeling van het be sluit der regeering, tot den aanleg van een centraal vliegveld onder Leiderdorp over te gaan, voor de Rotterdamsche samenle ving een volkomen verrassing is geweest. De gang van zaken maakt tevens dui delijk, dat deze verrassing niet anders dan een hoogst onaangename kan zijn. Want, indien het bovenstaande één ding duide lijk maakt, dan is het dit, dat het plan voor een centraal vliegveld een inbreuk is op de historisch gegroeide verhoudingen en dientengevolge beteekent een verloo chening van de rechtmatige aanspraken, die daaraan Rotterdam zoowel als Am sterdam kunnen ontleenen. Men mag de vraag, of een centraal vlieg veld gewenscht is, niet isoleeren van de voorgeschiedenis van de zaak. Besteld er op dit oogenblik nog geen enkel vlieg veld, dan zouden wij weliswaar nog met overtuiging pleiten voor een vliegveld in de nabijheid van Rotterdam, maar dan stond de zaak althans in zooverre anders, dat men de argumenten vóór en tegen een centraal vliegveld geheel op zichzelf kon beoordeelen en dit kan in dit stadium niet meer. Het staat voor ons vast, dat een haven en handelsstad van de importantie van Rotterdam in haar onmiddellijke nabijheid een vliegterrein moet hebben, dat het als haar eigen luchthaven kan beschouwen. Ontneemt men de stad haar vliegveld, dan berooft men haar van één van de es- sentieele onderdeelen van haar uitrusting. Vragen van een Kamerlid Week vóór Pinksteren Week van gebed en offer voor de Koloniale Missies rijken afstand van de grootste bevolkings centra, de ontwikkeling van het binnen- landsche vliegverkeer en het internatio naal verkeer op korte afstanden ernstig zal worden geschaad? Is de regeering niet van meening, dat, in het bijzonder met het oog op de groote bijdragen, welke aan Schiphol zijn ten koste gelegd, de aanleg van een geheel nieuw centraal vliegveld een zeer kost bare proefneming beduidt? Haarlemmermeer en Schiphol De meening van burgemeester mr. A. Slob. Het verdwijnen van Schiphol als centrale Nederlandsche vlieghaven. zou ook voor de gemeente Haarlemmermeer een ontzag lijken tegenslag zijn, aldus zeide ons heden de burgemeester van Haarlemmermeer, mr. A. Slob. De geheele ontwikkeling van Badhoeve dorp houdt verbandt met Schiphol, aldus vervolgde de burgemeester. En er openden zich juist mooie perspectieven door de toe komstige uitbreiding van Schiphol. Trou wens, in alles hebben wij rekening gehou den met de belangen van Schiphol. Zoo be reikte ons indertijd het dringende verzoek van Amsterdam, om er voor te zorgen, dat Schiphol gas kreeg. De gemeente Haarlem mermeer heeft zich toen erg daarvoor in gespannen en bereikt, dat men gas kon be trekken van Haarlem, via Zwanenburg en van dit gas zijn Schiphol (men denke aan de werkplaatsen daar) en Badhoevedorp goede afnemers en de verdwijning van Schiphol zou derhalve ook in dit opzicht een groot nadeel beteekenen. Maar wij bezien de zaak eveneens van breeder standpunt. Want Schiphol is toch immers een ontspanningsplaats van geheel Nederland. Men heeft bijvoorbeeld gezien hoe overweldigend druk het hier j.l. Hemel vaartsdag geweest is. Haarlemmermeer is dan ook trotsch op Schiphol, en wij zijn allen zeer onder den indruk van de plan nen om een nieuwe centrale luchthaven te gaan maken Wij begrijpen niet, dat dit noodig zou zijn, en al onze prachtige ver wachtingen zouden zoodoende den bodem worden ingeslagen. Steeds is er een voor treffelijke samenwerking geweest tusschen de gemeentebesturen van Amsterdam en Haarlemmermeer ten aanzien van Schip hol, wij hebber de ligging van Schiphol als centrale vlieghaven altijd als volkomen logisch beschouwd, en nu deze bedreiging! Maar wij hopen van harte, dat alles nog een gunstigen keer zal nemen, en dat Schiphol voor Amsterdam en Haarlemmermeer en voor geheel Nederland behouden zal blij ven „Hbld." DE WERELD IN WEENEN: Het raadsel van de verhuis wagen voor het huis van Schuschnigg is thans opgelost. Schuschnigg is verhuisd van het'slot Belvedère naar een flat te Weenen. Hy zou daar op eere-woord een zekere be wegingsvrijheid hebben. Dioc. Katholieken-dag in het bisdom Haarlem Zooals reeds vermeld wordt op 3 Juli a.s. een Dioc. Kath. Dag gehouden te Alkmaar. Om 10 uur zal Z. H. Exc. Mgr. J. P. Hui- bers in de dekenale kerk een Pontificale Hoogmis celebreeren, terwijl 's middags om \y. uur een groote bijeenkomst gehouden wordt in den Muziektuin, waar het te be spreken onderwerp: „De katholiek te genoverfilm en radio" zal worden ingeleid door de heeren Paul de Waart, Bernard Verhoeven en Piet Kasteel. Wij zijn in staat de door de sprekers te verdedigen stellingen reeds nu te publi- ceeren. De stellingen van den heer Paul de Waart zijn de volgende: I. De radio-omroep die van Nederland uit de wereld veroverde is een machtig middel tot beïnvloeding van den geest. II. Het feitelijk gebruik, dat er van den omroep gemaakt wordt, bewijst dat de in vloed van de radio evenals van de pers ten goede en ten kwade kan zijn. Hl. Voor zoover het voor de Katholieken mogelijk is invloed ten goede door middel van de radio te verzekeren, is het aangrij pen van die mogelijkheid dure plicht. IV. De resultaten van den eigen radio- omroep der Katholieken in Nederland uniek in de wereld hebben aangetoond, dat het mogelijk is dien plicht met succes te vervullen. Zij hebben den drang tot na volging in andere landen kunnen wekken of aanmoedigen in het Internationaal Ka tholiek Radiobureau. V. Het geven van een Katholiek radio programma is een vorm van Katholieke actie en een modern apostolaat en moet er derhalve op gericht zijn de Katholieke le vens- en wereldbeschouwing in al haar breedte en diepte tot uiting te brengen. VI. Zooals er een plicht bestaat tot Ka tholiek uitzenden, zoo is er voor den luiste renden Katholiek ook een plicht alleen af te stemmen op programma's, die onder Ka tholiek opzicht verantwoord zijn. De stellingen van den heer Bernard Verhoeven luiden als volgt: I. De actie voor de goede en tegen de slechte film vordert een massaal en gedisci plineerd eenheidsfront der Nederlandsche Katholieken. II. Een practisch bindende voorwaarde voor deze eenheid in krachtsontplooiing is eenheid in de voorlichting van het katholieke bioscoop-publiek omtrent de toelaatbaarheid der films. III. Er dient naar gestreefd te worden, den invloed van de Christelijke levensop vatting als keuringsnorm in de Rijksfilm keuring te versterken. IV. De Katholieke Filmkeuring dient te worden vervolmaakt door de invoering van een bindende nakeuring der z.g. A.- en B.- films (films, door de Rijkskeuring toegan kelijk verklaard resp. voor personen van allen leeftijd en boven 14 jaar). V. De actie van katholiek verweer tegen de minderwaardige film moet worden ge steund door een Katholiek Legioen, dat naar Pauselijk richtsnoer zich in zijn bios coopbezoek houdt aan de uitspraken der Katholieke keuring. VT. Waar de goede film de beste bestrij ding is van de slechte film, is een sterke positieve actie, door voorlichtng, vorming en film voorziening, van allervoornaamste beteekenis. Deze positieve actie dient mede door het invoeren van een katholieke geschiktheidskeuring der films op de eerste plaats het bioscoopbedrijf gunstig te beïnvloeden door opvoering van het mo- reele en cultureele peil der openbare bios- coopvertooningen; en voorts aanvullend te werken door het bevorderen van een eigen distributie en productie. De heer Piet Kasteel vat zijn betoog samen in de volgende stellingen: I. Film'en radio oefenen, evenals de boek drukkunst een machtigen invloed uit op de mentaliteit van een volk. II. Ontstond de boekdrukkunst in een christelijke sfeer, met film en radio was dit niet het geval. Dit feit brengt mee, dat zij des te ge makkelijker een gevaar kunnen zijn voor het Christendom en de christelijke bescha ving en hét in veel gevallen ook werkelijk zijn. III. Film en radio zijn niet alleen amuse mentsmiddelen. maar ook middelen om een wereld- en levensbeschouwing te versprei den. Het benutten ervan, zoowel actief als meer passief, dient getoetst te worden aan de normen van de zedeleer. IV. De Nederlandsche katholieken be- hooren de hoofdlijnen van hun nationale wetgeving inzake film en radio te kennen, omdat naleving hiervan reeds veel gevaren afwendt. Voor zoover mogelijk behooren hun op dit terrein werkende organisaties haar invloed te gebruiken, om te volma ken, wat nog verbetering behoeft in den geest van 's Pausen brief aan het Ameri- kaansche Episcopaat (29 Juni 1936) en van de encycliek over de Christelijke Opvoe ding (31 Dec. 1929). V. Noodig is, dat het besef doordringt, dat officieele keuringen van film en radio 3iet geschieden naar katholieke normen en lat derhalve ieders persoonlijke verant woordelijkheid en ook die van de ouders Dit nummer bestaal uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Duitschland zou weigeren de Oostenrijk- sche schulden te betalen. (2de blad). De viering van 's Pausen verjaardag. (2de blad). Zal in geval van een dreigend gewapend conflict de dienstplicht in Engeland wor den ingevoerd? (2de blad). Het bombardement van Granollers heeft 500 dooden gekost. (2de blad). Binnenland De a.s. Katholiekendag in het Bisdom Haarlem. (1ste blad). In de Tweede Kamer is gisteren de inter pellatie Van Gelderen over de werkloos heidsbestrijding voortgezet. (2de blad). Vragen van het Tweede Kamerlid van den Tempel aan de ministers van water staat en van defensie betreffende de kwes tie van het centrale vliegveld bij Leiden. (lste blad). Drie boerderijen verbrand onder Gemert. (4de blad). Omgeving Ernstig ongeluk onder Zwammerdam. (3de blad). NA HET EUCHARISTISCH CONGRES EEN VERKLARING VAN KARDINAAL PACELLI. In het Katholieke blad „Nemzeti Ujsag" heeft kardinaal Pacelli een verklaring ge publiceerd, waarin hij o.a. zeide, dat het 34ste Internationale Eucharistische Con gres door de keuze van de plaats en de huidige omstandigheden van buitengewone geestelijke waarde is geweest. Terwijl in de wereld de oproepen weerklinken, waarin de volken worden aangespoord het geloof der vaderen prijs te geven, herinnert het oude Europa zich, dat dank zij den Verlosser de eeuwige bron van het Evangelie de grond slag vormt voor de beschaving. Met diepe ontroering heeft de kardinaal gezien met hoeveel fierheid de officieele vertegenwoordigers van Hongarije zich mengden onder de massa der geloovigen om hun trouw aan Christus Koning te betuigen. Mannen, jonge menschen en kinderen uit alle landen der wereld erkenden in dit uur van genade, dat men Hem terug moet vin den, Die alleen het licht kan geven, Die alleen de denkers den juisten weg van de Katholieke dieologie kan wijzen. voor hun kinderen blijft. VT. Overwogen dient, in hoeverre wij zelf radio en film nog meer rechtstreeks dienstbaar kunnen maken aan de verschil lende vormen van katholieke actie. Vn. Daartoe zal er in predikaties, bij het onderwijs, in vereenigingen en in de pers meer aandacht aan radio en film ge wijd moeten worden en verdient het aan beveling te streven naar: a. een radio- en filmfaculteit, althans pro fessoraat of lectoraat aan een van onze in stellingen van Hooger Onderwijs; b. een geregeld college over radio en film aan onze Groot-Seminaria; c. de aanstelling van regelmatige luiste raars naar radio-uitzendingen en een be- slist-deskundige en geregelde voorlichting over radio en film in de geheele katholieke pers. VIII. De houding der katholieken tegen over radio en film behoort positief te zijn, in overeenstemming met het woord „al uw schepselen moeten u dienen" (Ju dith 16, 6). Wij moeten leeren, met katho lieken tastzin gewapend, zelfstandig, dus critisch, bioscoop en radio te ondergaan en bovendien deze vindingen aan het christe lijk leven in den ruimsten zin van het woord dienstbaar te maken: „alles behoort ons, maar wij behooren aan Christus" (I Cor. 3, 22). Voor iederen Katholiek, woonachtig in het Bisdom Haarlem, is er gelegenheid om, onder opgaaf van naam en woonplaats, wij zigingen op deze conclusies in te dienen. Voorstellen daartoe moeten vóór 11 Juni a.s. gestuurd worden aan den Secr. van het Hoofdbestuur: Dir. J. H. Niekel, Philosó- phicum, Warmond. Het soc.-dem. Kamerlid dr. Van den Tempel heeft den ministers van Water staat en van Defensie, gevraagd, of het juist is, dat de regeering in beginsel heeft besloten de stichting te bevorderen van een nieuw cèntraal vliegveld voor de bur gerlijke luchtvaart op een terrein, beoos ten Leiden en welke overwegingen haar daarbij hebben geleid en in het bijzonder in hoeverre de belangen van 's lands de fensie daarbij van invloed zijn geweest. Voorts heeft hij gevraagd, of het juist is, dat'de minister van Defensie voor den aanleg van een centraal gelegen militair vliegveld aanvankelijk de voorkeur heeft gegeven aan een terrein in de nabijheid van Leiden en of deze meening thans is prijsgegeven. Heeft de regeering kennis genomen van de nadrukkelijk uitgesproken meening van het gemeentebestuur zoowel van Am sterdam als van Rotterdam, dat door het verlies van een in de onmiddellijke na bijheid gelegen vliegveld voor de burger lijke luchtvaart zeer groote belangen van deze centra van bevolking, handel en be drijfsleven zouden worden geschaad, en heeft zij overtuigende aanwijzingen en redenen voor de verwachting, dat deze noodlottige gevolgen voor deze gemeen ten zich niet zullen voordoen? Is de regeering niet van meening, dat door het leiden van het luchtverkeer over een centraal vliegveld, gelegen op belang- VOGELVLUCHT BERLIJN: Volgens een bericht uit Lon den zouden de onderhandelingen, welke momenteel te Berlijn gevoerd worden over de betaling door Duitschland van de bui- tenlandsche schulden der voormalige Oos- tenrijksche regeering, zijn vastgeloopen. Duitschland zou geweigerd hebben om deze schulden te erkennen. Indien dit bericht juist mocht zijn, kunnen wij dit standpunt van Berlijn niet bewonderen. Wie een „zaak'' overneemt, neemt niet alleen de ba ten maar ook de schuldenlast over. Zoo gaat het althans in het particuliere leven; in het leven der staten gelden echter niet dezelfde regels. Er zijn weliswaar regels, waaraan men zich moest houden, maar men doet het nu eenmaal niet. Gemeld wordt voorts, dat Engeland de daar aanwezige Duitsche goederen in beslag zou willen nemen en een clearing met Duitschland instellen. LONDEN: De Britsche minister Inskip heeft zoo langs zijn neus weg een mededee ling gedaan, welke geheel Engeland op stelten heeft gezet. Men leidt uit zijn woor den n.l. af, dat de regeering in geval van dreigend gewapend conflict den algemee- nen dienstplicht wil invoeren. Dat is voor den Engelschman, die steeds heeft vastge houden aan zijn systeem van een vrijwilli gersleger, een heele opschudding. De re geering heeft geweigerd thans reeds na dere mededeelingen te doen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1